Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0989

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee Arvamus teemal Ettepanek: nõukogu määrus, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks KOM(2007) 602 (lõplik) — 2007/0223 (CNS)

    ELT C 224, 30.8.2008, p. 72–76 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.8.2008   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 224/72


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee Arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu määrus, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks”

    KOM(2007) 602 (lõplik) — 2007/0223 (CNS)

    (2008/C 224/16)

    4. detsembril 2007 otsustas nõukogu vastavalt Euroopa Ühenduse asutamislepingu artiklile 37 konsulteerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

    „Ettepanek: nõukogu määrus, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks”

    Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutava põllumajanduse, maaelu arengu ja keskkonna sektsiooni arvamus võeti vastu 29. aprillil 2008. Raportöör oli Gabriel Sarró Iparraguirre.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 445. istungjärgul 28.–29. mail 2008 (29. mai 2008. aasta istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 70, vastu hääletas …, erapooletuks jäi 3 komitee liiget.

    1.   Järeldused

    1.1

    Arvestades, et ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi jätkumine vajab kogu tarneahelas — püügist müügini — rakendataval tõhusal õigusaktil põhinevat kõikehõlmavat lähenemist, usub Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee, et üldjoontes on määruse ettepanekus sätestatud vajalik raamistik ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks ning seepärast toetab seda, kuna komitee arvates tugevdavad kavandatavad meetmed ELi rolli lipu-, sadama-, turustamise ja kasusaaja riigina.

    1.2

    Komitee usub, et kavandatava määruse edu põhineb neljal sambal:

    liikmesriikide jõupingitused ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastu võitlemiseks;

    liikmesriikide koostöö;

    rahvusvaheline koostöö;

    jätkuv ja püsiv töö selle rakendamise nimel.

    1.3

    Kuigi komitee ei taotle ELi laevastiku väljajätmist kavandatava määruse kohaldamisalast, on komitee veendunud, et määruses tuleks teha selgemalt vahet kolmandate riikide laevade ebaseaduslikul, teatamata ja reguleerimata kalapüügil, mis ei ole lipuriikide järelevalve all, ning muul ühist kalanduspoliitikat rikkuval ja praegu määruses (EMÜ) nr 2847/93 (1) sätestatud õiguslike vahenditega reguleeritud ELi laevade ebaseaduslikul kalapüügil.

    1.4

    Komitee leiab, et kõikide kavandatud kontrolli- ja inspekteerimismeetmete rakendamisega kaasneb liikmesriikides kulude ja bürokraatia märkimisväärne kasv ning seireinfrastruktuuri laiendamine. Seetõttu kutsub ta komisjoni üles kõnealust aspekti arvesse võtma, et see ei kahjustaks lõpptulemust, ning palub komisjonil rakendada igal juhul piisavaid ettevaatusabinõusid, et kavandatava määruse kohaldamine ei suurendaks oma laevadega seaduslikult kala püüdvate ettevõtete tegevuskulusid.

    1.5

    Lisaks on komitee seisukohal, et kavandatavad meetmed ei tohiks ühelgi juhul mõjutada seaduslikku kaubanduslikku liiklust viisil, mis võib takistada kaubandust, rikkudes rahvusvahelist kaubandust reguleerivaid eeskirju.

    1.6

    Komitee arvates ei nähtu määruse ettepanekust piisava selgusega, mis viisil peaks lipuriigi ametiasutus kinnitama Euroopa Liidu nõutud püügisertifikaadi. Lähtudes sellest, et kinnitamine peab toimuma elektrooniliselt, leiab komitee, et määruse ettepanekus tuleks täpselt lahti seletada kinnitamise viis ning seda nii värsket saaki vedavate kui ka külmutatud kalatooteid vedavate laevade puhul.

    1.7

    Komitee arvates peaks kolmandate riikide kalalaevade kontrollimine toimuma samal viisil eri liikmesriikide kõigis määratud sadamates. Samuti leiab komitee, et määruse ettepaneku sõnastusest peaks selgemalt nähtuma, et kontrolle tehakse nii merel, maismaal kui ka õhuvaatluste abil.

    1.8

    Komitee kordab varasemates arvamustes väljendatud seisukohta Ühenduse Kalanduskontrolli Agentuuri rolli suhtes, arvates, et agentuuril peaks olema oluline roll ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi kooskõlastamisel, jälgimisel ja kontrollimisel. Selleks tuleks agentuurile eraldada rohkem rahalisi ja inimressursse.

    1.9

    Komitee usub, et kolmandate riikide laevadele kehtestatud sanktsioonide taset tuleks kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides ühtlustada ning et koostööd mittetegevate riikide poolsete rikkumiste puhuks tuleks ette näha võimalus kohaldada sanktsioone, mis ei ole seotud ainult kalastusega.

    1.10

    Igal juhul leiab komitee, et tuleks tugevdada ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga tegelevate laevade ja koostööd mittetegevate riikide kindlaksmääramise menetlusega seotud tagatisi, eelkõige kaitsetagatisi, ning et need menetlused peaksid põhinema kindlatel tõenditel, et kohtud ei saaks liikmesriikide võetud meetmeid hiljem kehtetuks tunnistada.

    2.   Sissejuhatus

    2.1

    Euroopa Liit on võidelnud ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga üle kümne aasta. Alates 2002. aastast on kõnealune võitlus võtnud ELi tegevuskava kuju, millega välditakse, hoitakse ära ja lõpetatakse ebaseaduslikku, teatamata ja reguleerimata kalapüüki ELi enda piires ning piirkondlikul ja rahvusvahelisel tasandil (2).

    2.2

    Euroopa Parlament märkis oma 2005. aasta resolutsioonis (3) eelnimetatud teatises kavandatud ELi tegevuskava rakendamise kohta, et Euroopa Liit peab laiendama ja hoogustama oma jõupingutusi ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga võitlemiseks.

    2.3

    Kuigi olukord on märkimisväärselt paranenud, ei ole ebaseaduslik, teatamata ja reguleerimata kalapüük kadunud. Komisjon leiab, et Euroopa Liit peab sellise tegevuse jätkumisele kindlalt ja kiiresti reageerima.

    2.4

    Sellest tulenevalt koostas komisjon eelmisel aastal uue teatise (4) ELi uue strateegia kohta ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

    2.5

    Pärast kogu eelmise aasta kestel peetud põhjalikke konsultatsioone, milles komiteel oli aktiivne roll, (5) on komisjon koostanud siinkohal vaadeldava määruse ettepaneku, (6) millega püüab saavutada järgmist:

    parandada Euroopa Liidu kalasadamatesse saabuvate kolmandate riikide kalalaevade tegevuse ja saagi seaduslikkuse kontrollimist;

    parandada Euroopa Liitu muude vahenditega kui kalalaevadel imporditud kolmandate riikide kalatoodete vastavuse kontrolli kaitse ja majandamise eeskirjadele;

    sulgeda ELi turg ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi saadustele;

    võidelda Euroopa Liidu kodanike poolt väljaspool ELi territooriumi teostatud ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga;

    täiustada õiguslikke vahendeid ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi tuvastamiseks;

    luua tõhus karistuste süsteem, mis aitaks ära hoida kalandusmeetmete tõsiseid rikkumisi;

    tõhustada piirkondlike kalandusorganisatsioonide võitlust ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga;

    toetada ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga võitlemise poliitikat ja vahendeid arengumaades;

    suurendada seire, kontrolli ja järelevalvega tegelevate asutuste koostoimet liikmesriikide vahel ning viimaste ja kolmandate riikide vahel.

    2.6

    Ettepanek tugineb seega põhimõttele, et tõhus strateegia ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastu võitlemiseks peab olema laiahaardeline ja katma kogu tarneahela kõiki aspekte.

    3.   Üldised märkused

    3.1

    Komitee on seisukohal, et ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi murettekitavad keskkondlikud ja sotsiaalmajanduslikud tagajärjed nõuavad Euroopa Liidu otsustavat sekkumist, ning toetab seepärast üldjoontes komisjoni ettepanekut.

    3.2

    Praeguste ELi eeskirjadega, mille alusel loodi ühise kalanduspoliitika seiresüsteem, (7) on sätestatud laiahaardeline süsteem ELi kalalaevade püügi seaduslikkuse seireks, kuid see ei taga samasugust seire ja karistuste taset kolmandate riikide kalalaevade püütud ja Euroopa Liitu imporditud kalatoodete puhul.

    3.3

    See lünk võimaldab nii ELis kui ka väljaspool seda tegutsevatel ettevõtjatel tuua ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi saadused ELi turule, mis on maailma suurim kalatoodete turg ja peamine importija, suurendades seeläbi selliste ettevõtjate tegevuse kasumlikkust. Seetõttu leiab komitee — ilma et ta taotleks ELi laevastiku väljajätmist määruse kohaldamisalast, nagu on sätestatud määruse ettepaneku artikli 1 lõikes 4 –, et on õige, et kavandatav määrus keskendub kolmandate riikide laevade ebaseaduslikule, teatamata ja reguleerimata kalapüügile.

    3.4

    Vaadeldava määruse ettepanekuga luuakse uus seiresüsteem, mida kohaldatakse igasuguse ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi ning sellega seotud tegevuse suhtes, mis toimub liikmesriikide territooriumil või nende suveräänsete õiguste või jurisdiktsiooni alla kuuluvatel meredel või mida teostavad ELi või liikmesriikide kalalaevad. Seiresüsteemi kohaldatakse samuti ilma, et see piiraks asjaomase lipuriigi või rannikuäärse riigi õiguse kohaldamist ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi suhtes, mida teostavad ELi välised laevad avamerel või kolmanda riigi jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes, nagu nõuab ELi laevastikult ka ühine kalastuspoliitika.

    3.5

    Kuigi komitee ei taotle ELi laevastiku väljajätmist kavandatava määruse kohaldamisalast, on komitee veendunud, et määruses tuleks teha selgemalt vahet kolmandate riikide laevade ebaseaduslikul, teatamata ja reguleerimata kalapüügil, mis ei ole lipuriikide järelevalve all, ning muul ühist kalanduspoliitikat rikkuval ja praegu eespool nimetatud määruses (EMÜ) nr 2847/93 sätestatud õiguslike vahenditega reguleeritud ELi laevade ebaseaduslikul kalapüügil.

    3.6

    Samuti luuakse kavandatavas määruses nõuetekohane süsteem Euroopa Liitu imporditud kalatoodete tarneahela seireks. Komitee leiab, et kavandatavad meetmed ei tohi ühelgi juhul mõjutada kaubanduslikku liiklust viisil, mis võib takistada seaduslikku kaubandust.

    3.7

    Komitee avaldab rahulolu komisjoni koostatud määruse ettepaneku üle. Kavandatava määruse kohaldamisala on selge ja lai, selles sätestatakse ebaseadusliku kalapüügi seire ELi ja rahvusvahelisel tasandil, seda toetatakse viivitamatute täitemeetmete ning tõhusate, kohaste ja hoiatavate karistustega füüsiliste ja juriidiliste isikute puhul, kes on toime pannud määruse tõsised rikkumised või vastutavad nende eest. Sellegipoolest on komitee arvamusel, et koostööd mittetegevate riikide poolsete rikkumiste puhuks tuleks ette näha võimalus kohaldada kõnealuste koostööd mittetegevate riikide suhtes ka muid kui kalastusega seotud sanktsioone.

    3.8

    Komitee leiab, et kavandatava määruse peatükkide järjestust tuleb muuta, I peatükile peaksid järgnema IV peatükk „Ühenduse hoiatussüsteem” ja V peatükk „Ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga seotud laevade kindlaksmääramine”.

    3.9

    Samal ajal on komitee veendunud, et III peatüki artikli 13 lõikest 1 peaks täpselt selguma, et ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi saaduste impordikeeld hõlmab importi nii meritsi, maismaad kui ka õhuteed pidi.

    3.10

    Komitee arvates valmistaks kavandatava määruse rakendamisel peamiselt raskusi see, et selleks on vaja liikmesriikide üldist konsensust ja toetust ning tõhusat koostöövõrgustikku rahvusvahelisel tasandil.

    3.11

    Komitee leiab, et kõikide kavandatavate kontrolli- ja inspekteerimismeetmete rakendamisega nii sadamas kui ka merel (laevade ja saagi sertifitseerimine, seire ja kontroll ning meritsi, maismaad ja õhuteed pidi kulgeva impordi kontroll) kaasneb liikmesriikide jaoks kulude ja bürokraatia märkimisväärne kasv ning seireinfrastruktuuri laiendamine. Seetõttu kutsub ta komisjoni üles nende mõju kavandatavas määruses arvesse võtma, et mitte kahjustada lõpptulemust.

    3.12

    Sel taustal palub komitee komisjonil rakendada piisavaid ettevaatusabinõusid, et kavandatava määruse kohaldamine ei suurendaks oma laevadega seaduslikult kala püüdvate ettevõtete tegevuskulusid.

    3.13

    Kokkuvõtlikult on komitee seisukohal, et kavandatavad meetmed tugevdavad ELi rolli lipu-, sadama-, turustamise ja kasusaaja riigina.

    4.   Konkreetsed märkused

    4.1

    Nagu eespool esitatud märkustest selgub, võib kavandatav määrus õige, järjekindla ja pideva rakendamise korral muuta Euroopa Liidu ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastase rahvusvahelise võitluse silmapaistvaks juhiks.

    4.2

    Üldiste rakendussätete järel käsitletakse määruses otseselt kolmandate riikide kalalaevade kontrolli ELi sadamates. Siinkohal tasub märkida, et keelatakse ümberlaadimised kolmandate riikide kalalaevade vahel või selliste laevade ja ELi laevade vahel. Keeld ulatub ELi vetest kaugemale ning hõlmab ka saagi ümberlaadimist merel kolmandate riikide laevadelt ELi laevadele.

    4.3

    Komitee tunneb heameelt avamerel ümberlaadimiste keelu üle, sest ta on korduvalt tungivalt soovitanud komisjonil kehtestada selline keeld, kuna kõnealune tava soodustab oluliselt ebaseaduslikku, teatamata ja reguleerimata kalapüüki.

    4.4

    Määruses on selgelt sätestatud, et kolmandate riikide laevad võivad siseneda üksnes Euroopa Liidu määratud sadamatesse, mille liikmesriigid määravad eelnevalt kindlaks, ning tingimusel, et need laevad vastavad teatud nõudmistele, st saabumisteade ja luba, kinnitatud püügi- ja inspekteerimissertifikaat. Sissesõit liikmesriikide sadamatesse, sadamateenuste osutamine ning lossimine, ümberlaadimine ja pardal töötlemine keelatakse kolmandate riikide kalalaevadele, mis ei vasta kõnealuse määruse nõuetele ja sätetele.

    4.5

    Määruses on pööratud erilist tähelepanu tihedale ja põhjalikule sissesõiduteate ning püügi- ja inspekteerimissertifikaatide kontrollile sadamas.

    4.6

    Mis puutub 72 tundi enne sadamasse saabumist edastatavate püügisertifikaatide kontrollimisse, leiab komitee, et neid peaks kinnitav asutus kinnitama elektrooniliselt. Komiteele tundub, et määruse ettepanekus ei ole piisavalt selgitatud, kuidas kõnealuseid sertifikaate kinnitatakse. Lisaks usub komitee, et komisjon peaks välja tooma kõik erandid nimetatud 72-tunnisest ajavahemikust.

    4.7

    Komitee toetab kalalaevade kontrolli käsitlevaid komisjoni suuniseid ning nõuab kõikide liikmesriikide konsensust, et tagada nende ühtne rakendamine kõikides määratud sadamates.

    4.8

    Määruse rikkumise korral, kui kolmandate riikide kalalaevad on tegelenud ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga, keelatakse saagi lossimine, ümberlaadimine või laevapardal töötlemine, algatatakse uurimine ning vajaduse korral kohaldatakse karistusi asjaomase liikmesriigi õigusnormide kohaselt. Tõsiste rikkumiste korral on määruse ettepanekus ette nähtud viivitamatud täitemeetmed.

    4.9

    Kolmandate riikide kalalaevade põhjaliku kontrolli eesmärk, mis järgib täpselt sama menetlust nagu ELi laevade kontroll, on kindlaks teha ebaseaduslikust, teatamata ja reguleerimata kalapüügist saadud kalatooted. Vaadeldava määruse kohaselt on kõnealuste toodete import ELi keelatud.

    4.10

    Komitee on seisukohal, et tuleks kontrollida importi kogu ELi territooriumil ja seetõttu peaks III peatükk hõlmama ka Euroopa Liitu maismaad või õhuteed pidi imporditud mahutite inspekteerimist. Lisaks tuleks kehtestada igal aastal inspekteeritavate mahutite minimaalne arv.

    4.11

    Määruses on sätestatud, et kui kalatooteid peetakse määruse tingimuste kohaselt ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi tulemusel saaduks ning seetõttu on nende import keelatud, võttes samal ajal asjakohaselt arvesse kaebuse esitamise õigust, võivad liikmesriigid konfiskeerida ja kõrvaldada need tooted kooskõlas siseriiklike õigusnormidega.

    4.12

    Määruse nõuetekohase rakendamise tagamiseks kõikides kalatoodete importi ja reeksporti ning vajaduse korral impordikeeldu käsitlevates küsimustes on sätestatud, et komisjon võib sõlmida halduskoostöölepinguid lipuriikidega.

    4.13

    Kõnealuse määrusega loodav süsteem vajab laialdast koostööd rahvusvahelisel tasandil ELi ning lipuriikide, piirkondlikes kalandusorganisatsioonides osalevate riikide ja piirkondlike organisatsioonide endi vahel. Lisaks tuleb kõnealuse koostöö abil määrata kindlaks koostööd mittetegevad riigid ning määruses on sätestatud nende riikide kohtlemise viisid.

    4.14

    Sellise rahvusvahelise koostöö esimene ELi sisene tulemus on ELi hoiatussüsteemi loomine, millega hoiatatakse ettevõtjaid ja liikmesriike igast mõistlikust kahtlusest, mis Euroopa Liidul võib tekkida seoses seaduste, määruste või rahvusvaheliste kaitse- ja majandamismeetmete järgimisega teatavate kolmandate riikide kalalaevade või kalatoodete puhul.

    4.15

    Hoiatuse tulemuseks on nii ELi häire käivitanud kui ka varasema impordi ning hoiatusega seotud kalalaevade seire ELi ja rahvusvahelisel tasandil. Kui uurimise, inspekteerimise ja kontrollimise käigus ilmneb, et ebaseaduslik, teatamata ja reguleerimata kalapüük on toimunud, võib komisjon võtta muid meetmeid, nt kõnealus(t)e laeva(de) lisamine ELi ebaseaduslike, teatamata või reguleerimata kalapüügiga tegelevate kalalaevade nimekirja.

    4.16

    Määruses on sätestatud, et komisjon ise või tema määratud asutus kogub ja analüüsib kogu teavet ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi kohta.

    4.17

    Komitee usub, et kõige paremini sobib seda ülesannet täitma Ühenduse Kalanduskontrolli Agentuur, millele tuleb eraldada rohkem rahalisi ja inimressursse.

    4.18

    Määruses on väga laialdaselt käsitletud ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga tegelevate kalalaevade ELi nimekirja koostamise, ajakohastamise ja avalikustamise kõiki aspekte ning selle sisu. Piirkondlike kalandusorganisatsioonide vastuvõetud ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga tegelevate kalalaevade nimekirjadesse kantud laevad lisatakse sinna automaatselt. Komitee on seisukohal, et selle asemel, et lisada ELi kalalaevad automaatselt nimekirja, peaks komisjon eelnevalt uurima, kas asjaomased liikmesriigid ei ole võtnud tõhusaid meetmeid, nii nagu on sätestatud määruse ettepaneku artiklis 26.

    4.19

    Komitee leiab, et määrusega loodav süsteem on asjakohane, kuna see on tõsine püüe registreerida kalalaevu ja koostööd mittetegevaid riike ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi nimekirjades koos eelteabe ja kaitse kõigi tagatistega ning võttes arvesse ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga tegelevate laevade ja riikide suhtes kohaldatavaid meetmeid. Komitee usub siiski, et ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga tegelevate laevade ja koostööd mittetegevate riikide kindlaksmääramise menetlusega seotud tagatisi, eelkõige kaitsetagatisi, tuleks tugevdada ning et need peaksid põhinema kindlatel tõenditel, et kohtud ei saaks liikmesriikide võetud meetmeid hiljem kehtetuks tunnistada.

    4.20

    Arvestades koostööd mittetegevate riikide nimekirja kandmise tõsiseid tagajärgi ning tõika, et kõnealuse määruse nõudeid tuleb kohaldada kõigi riikide suhtes ühtemoodi, peab komitee väga mõistlikuks, et komisjon abistaks arenguriike, et viimased suudaksid täita kalapüügi seirele, kontrollile ja järelevalvele esitatavaid nõudeid.

    4.21

    Komitee usub, et laevaseire satelliitsüsteem on ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi seire oluline vahend, ning selleks, et riik kustutataks koostööd mittetegevate riikide nimekirjast, peaks ta paigaldama laevaseire satelliitsüsteemi kõikidele oma kalalaevadele.

    4.22

    Komitee kiidab heaks määrusega ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga tegelevatele kalalaevadele ja koostööd mittetegevatele riikidele kehtestatavad ranged meetmed.

    4.23

    Samuti keelatakse määrusega liikmesriikide kodanikel ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi igasugune toetamine või selles osalemine ning ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügiga tegelevate ELi laevade nimekirja kantud kalalaevade prahtimise, ekspordi või müügiga seotud tegevus.

    4.24

    Lõpuks on määruses asetatud rõhku tõsistele rikkumistele, ühtlustades kõikides liikmesriikides maksimumtrahvide miinimumtaseme nii füüsiliste kui ka juriidiliste isikute puhul, ning viivitamatutele täitemeetmetele ja lisasanktsioonidele rikkumiste kordumise vältimiseks ja selleks, et pädevatel asutustel oleks võimalik rikkumisi uurida.

    4.25

    Komitee usub, et kolmandate riikide laevadele kehtestatud sanktsioonide taset tuleks ühtlustada kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides.

    4.26

    Et lihtsustada ELi eeskirju, lisas komisjon määruse ettepanekusse peamised kontrolli-, inspekteerimis- ja täitmiseeskirjad, mille on vastu võtnud piirkondlikud kalandusorganisatsioonid, kuhu Euroopa Liit kuulub, laiendades niiviisi määruse kohaldamisala kõigile kõnealuste organisatsioonide jurisdiktsiooni kuuluvatele vetele.

    4.27

    Komitee arvates tuleks komisjonil tulevikus uurida võimalust laiendada määruse kohaldamisala mageveekalapüügile.

    4.28

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee on veendunud, et komisjoni esitatud määruse ettepanek on väga kasulik vahend ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks. Selle rakendamiseks on vaja teha jätkuvaid ja püsivaid jõupingutusi. Komitee leiab, et siinkohal on oluline liikmesriikide koostöö.

    Brüssel, 29. mai 2008

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

    president

    Dimitris DIMITRADIS


    (1)  Nõukogu 12. oktoobri 1993. aasta määrus (EMÜ) nr 2847/93.

    (2)  Komisjoni 28. mai 2002. aasta teatis KOM(2002) 180 ja nõukogu 7. juuni 2002. aasta järeldused.

    (3)  Euroopa Parlamendi resolutsioon 2006/2225, vastu võetud 15.2.2007.

    (4)  KOM(2007) 601 lõplik, 17.10.2007.

    (5)  Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee konverents lipuriigi vastutuse teemal, 30.1.2007.

    (6)  Ettepanek: nõukogu määrus 2007/0223 (CNS), millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

    (7)  Nõukogu 12. oktoobri 1993. aasta määrus (EMÜ) nr 2847/93.


    Top