Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D2188

    Nõukogu otsus (ÜVJP) 2020/2188, 22. detsember 2020, millega muudetakse ühismeedet 2008/851/ÜVJP, mis käsitleb Euroopa Liidu sõjalist operatsiooni Somaalia ranniku lähedal aset leidvate piraatlusjuhtumite ja relvastatud röövimiste tõkestamiseks, ennetamiseks ja ohjamiseks

    ELT L 435, 23.12.2020, p. 74–78 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/2188/oj

    23.12.2020   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 435/74


    NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2020/2188,

    22. detsember 2020,

    millega muudetakse ühismeedet 2008/851/ÜVJP, mis käsitleb Euroopa Liidu sõjalist operatsiooni Somaalia ranniku lähedal aset leidvate piraatlusjuhtumite ja relvastatud röövimiste tõkestamiseks, ennetamiseks ja ohjamiseks

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 42 lõiget 4 ja artikli 43 lõiget 2,

    võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Nõukogu võttis 10. novembril 2008 vastu ühismeetme 2008/851/ÜVJP, (1) millega luuakse ELi sõjaline operatsioon Atalanta.

    (2)

    30. juulil 2018 muudeti nõukogu otsusega (ÜVJP) 2018/1083 (2) ühismeedet 2008/851/ÜVJP ning pikendati Atalanta kehtivust kuni 31. detsembrini 2020.

    (3)

    20. detsembril 1988 allkirjastatud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastases Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsioonis on sätestatud, et konventsiooniosalised teevad võimalikult ulatuslikku koostööd, et takistada meritsi toimuvat salakaubavedu, kooskõlas rahvusvahelise mereõigusega.

    (4)

    Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) Julgeolekunõukogu kinnitas oma 15. novembri 2019. aasta resolutsioonis 2498 (2019), et kõik riigid rakendavad Somaalias rahu ja stabiilsuse saavutamiseks relvade ja sõjavarustuse Somaaliasse tarnimise keeldu, mis algselt kehtestati ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 733 (1992) punktiga 5 ning ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1425 (2002) punktidega 1 ja 2.

    (5)

    Resolutsioonis 2498 (2019) mõistis ÜRO Julgeolekunõukogu ka hukka igasuguse puusöe ekspordi Somaaliast, millega rikuti puusöe ekspordi täielikku keeldu, ning kinnitas taas oma otsust keelustada Somaalia puusöe import ja eksport, nagu on sätestatud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2036 (2012) punktis 22 ja resolutsiooni 2182 (2014) punktides 11–21.

    (6)

    4. detsembril 2019 kordas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 2500 (2019) oma üleskutset selleks võimelistele riikidele ja piirkondlikele organisatsioonidele osaleda piraatluse ja relvastatud röövimise vastases võitluses Somaalia rannikuvetes, kutsus kõiki riike üles tegema koostööd kõigi selliste tegude eest vastutavate või nendega seotud isikute uurimisel ja kohtu alla andmisel ning tunnustas piraatlusjuhtumite edukat kohtu alla andmist Seišellide poolt.

    (7)

    Resolutsioonis 2500 (2019) väljendas ÜRO Julgeolekunõukogu lisaks tõsist muret teadete pärast ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi kohta Somaalia majandusvööndis ning tunnistas, et ebaseaduslik, teatamata ja reguleerimata kalapüük võib aidata kaasa rannikukogukondade destabiliseerimisele.

    (8)

    25. veebruaril 2020 saavutas täieliku operatiivsuutlikkuse operatsioon Agénor, mis on Euroopa juhitava Hormuzi väinas teostatava olukorrateadlikkust merel käsitleva algatuse (EMASOH) sõjaline komponent.

    (9)

    ÜRO Julgeolekunõukogu uuendas 12. novembril 2020 oma resolutsiooniga 2551 (2020) volitusi, mis olid talle antud resolutsiooniga 2182 (2014), et tagada Somaalia suhtes kehtestatud relvaembargo ning Somaalia puusöe impordi ja ekspordi keelu range rakendamine, ning julgustas Atalantat suurendama oma panust piirkondlikku koostöösse, et reageerida ebaseaduslikele meretranspordivoogudele ning tõkestada igasugust seaduslike ja ebaseaduslike kaupadega kauplemist, mille abil võidakse rahastada terroristlikku tegevust Somaalias.

    (10)

    Atalanta 2020. aasta strateegilise läbivaatamise tulemusena jõuti järeldusele, et operatsiooni volitusi tuleks pikendada kuni 31. detsembrini 2022 ning neid tuleks muuta, et lisada teisene täitevvolituseta ülesanne jälgida narkootiliste ainete salakaubavedu, ebaseaduslikku relvakaubandust, ebaseaduslikku, teatamata ja reguleerimata kalapüüki ning ebaseaduslikku puusöega kauplemist Somaalia ranniku lähedal.

    (11)

    Atalanta 2020. aasta strateegilise läbivaatamise tulemusena jõuti ka järeldusele, et Atalanta volitustesse tuleks lisada teisesed täitevvolitusega ülesanded narkootiliste ainete ja relvade ebaseadusliku kaubanduse vastu võitlemiseks, kui need on kohaldatava õigusraamistiku kohaselt kindlaks määratud. Poliitika- ja julgeolekukomitee leppis 1. detsembril 2020 kokku, et Atalanta hakkab täitma neid ülesandeid ning vajalik kord määratakse kindlaks operatsiooni planeerimisdokumentides.

    (12)

    Ühismeedet 2008/851/ÜVJP tuleks vastavalt muuta.

    (13)

    Kooskõlas Euroopa Liidu lepingule ja Euroopa Liidu toimimise lepingule lisatud protokolli nr 22 (Taani seisukoha kohta) artikliga 5 ei osale Taani liidu kaitsepoliitilise tähendusega otsuste ja meetmete väljatöötamises ning rakendamises. Taani ei osale käesoleva otsuse rakendamises ning seega ei osale ta operatsiooni Atalanta rahastamises,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Ühismeedet 2008/851/ÜVJP muudetakse järgmiselt.

    1)

    Artikli 1 lõige 3 asendatakse järgmisega:

    „3.   Lisaks on Atalanta teiseseks täitevvolitusega ülesandeks aidata rakendada Somaalia suhtes kehtestatud ÜRO relvaembargot kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2182 (2014) ning võidelda narkootiliste ainete salakaubaveo vastu Somaalia ranniku lähedal ÜRO mereõiguse konventsiooni ning ÜRO 20. detsembri 1988. aasta narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase konventsiooni kontekstis.

    4.   Samuti on Atalanta teiseseks täitevvolituseta ülesandeks jälgida narkootiliste ainete salakaubavedu, ebaseaduslikku relvakaubandust, ebaseaduslikku, teatamata ja reguleerimata kalapüüki ning ebaseaduslikku puusöega kauplemist Somaalia ranniku lähedal kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega 2498 (2019) ja 2500 (2019) ning ÜRO 20. detsembri 1988. aasta narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase konventsiooniga.

    5.   Atalanta võib täitevvolituseta teisese ülesandena toetada vahendite ja võimetega ning taotluse korral ELi integreeritud lähenemisviisi Somaalia suhtes ja rahvusvahelise üldsuse asjaomaseid meetmeid, aidates seeläbi tegeleda piraatluse ja selle võrgustiku algpõhjustega.

    6.   ELi sõjaline staap toetab Atalantat, tehes kindlaks ohud ja viies läbi eelplaanimise otsustavate tegurite suhtes, mis võivad operatsiooni mõjutada, eesmärgiga hoida poliitika- ja julgeolekukomiteed nende ohtude ja teguritega kursis.“

    2)

    Artikli 2 pealkiri asendatakse järgmisega: „Piraatluse ja relvastatud röövimise vastu võitlemine Somaalia ranniku lähedal ning ohustatud laevade kaitsmine“.

    3)

    Lisatakse järgmine artikkel, mille sõnastus on identne käesoleva otsusega välja jäetud ühismeetme 2008/851/ÜVJP artikliga 12:

    Artikkel 2a

    Vahistatud ja kinnipeetud isikute üleandmine kohtuvõimu teostamiseks

    1.   Somaalia poolt liikmesriikidele või kolmandatele riikidele antud loa alusel teostada oma jurisdiktsiooni ning lähtudes samal ajal ka ÜRO mereõiguse konventsiooni artiklist 105, antakse isikud, keda kahtlustatakse selles, et nad kavatsesid toime panna, panevad toime või on toime pannud ÜRO mereõiguse konventsiooni artiklites 101 ja 103 osutatud piraatlusjuhtumi või relvastatud röövimise Somaalia territoriaal- või sisevetes või avamerel, kes on kohtuvõimu teostamiseks vahistatud või kinni peetud, ning nende tegude toimepanemiseks kasutatud vahendid üle

    selle operatsioonil osaleva liikmesriigi või kolmanda riigi pädevatele asutustele, kelle lipu all isikud kinni pidanud laev sõidab, või

    kui see riik ei saa või ei taha oma jurisdiktsiooni teostada, mõnele teisele liikmesriigile või kolmandale riigile, kes on avaldanud soovi teostada oma jurisdiktsiooni nende isikute ja vahendite suhtes.

    2.   Isikud, keda kahtlustatakse selles, et nad kavatsesid toime panna, panevad toime või on toime pannud ÜRO mereõiguse konventsiooni artiklites 101 ja 103 osutatud piraatlusjuhtumi või relvastatud röövimise, ning kelle Atalanta on kohtuvõimu teostamiseks vahistanud või kinni pidanud piirkonna teiste riikide territoriaalvetes, sisevetes või arhipelaagivetes, tegutsedes seejuures kõnealuste riikide nõusolekul, ning nende tegude toimepanemiseks kasutatud vahendid võidakse üle anda asjaomase riigi pädevatele asutustele või asjaomase riigi nõusolekul teise riigi pädevatele asutustele.

    3.   Mitte ühtki lõigetes 1 ja 2 nimetatud isikut ei tohi anda üle mõnele kolmandale riigile, kui üleandmise tingimustes ei ole kolmanda riigiga vastavalt kohaldatavale rahvusvahelisele õigusele, eelkõige inimõigustealasele rahvusvahelisele õigusele, kokku lepitud, et tagada eelkõige see, et kedagi ei mõistetaks surma, piinataks või koheldaks muul moel julmalt, ebainimlikult või inimväärikust alandavalt.“

    4)

    Lisatakse järgmine artikkel:

    „Artikkel 2b

    Panustamine Somaalia suhtes kehtestatud ÜRO relvaembargo rakendamisse ja võitlusse narkootiliste ainete salakaubaveo vastu Somaalia ranniku lähedal

    1.   Selleks et aidata rakendada Somaalia suhtes kehtestatud ÜRO relvaembargot kooskõlas asjakohaste ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega, eelkõige ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2182 (2014), kontrollib Atalanta vastavalt planeerimisdokumentides kindlaks määratud kokkulepitud operatsioonipiirkonnas Somaalia ranniku lähedal avamerel Somaaliasse suunduvaid ja sealt saabuvaid laevu, kui on mõistlik alus arvata, et need laevad veavad Somaaliasse otse või kaudselt relvi või sõjavarustust, rikkudes Somaalia suhtes kehtestatud relvaembargot, või et nad veavad relvi või sõjavarustust isikutele või üksustele, kelle ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonide 751 (1992) ja 1907 (2009) alusel loodud komitee on loetellu kandnud. Atalanta konfiskeerib sellised esemed, registreerib need ja kõrvaldab need ning võib suunata sellised laevad ja nende meeskonnad kõnealuse kõrvaldamise hõlbustamiseks sobivasse sadamasse kooskõlas asjakohaste ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega, sealhulgas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2182 (2014) ja operatsiooni plaanis kindlaks määratud korraga.

    2.   Selleks et aidata kaasa narkootiliste ainete salakaubaveo vastasele võitlusele Somaalia ranniku lähedal, tegutseb Atalanta vastavalt korrale ning kokku lepitud operatsioonipiirkonnas Somaalia ranniku lähedal avamerel, nagu on kindlaks määratud planeerimisdokumentides:

    a)

    kui on mõistlik alus arvata, et mingi riigi lipu all sõitvaid laevu kasutatakse narkootiliste ainete salakaubaveoks, läheb Atalanta, kui lipuriik on selleks sõnaselge loa andnud, asjaomase laeva pardale, otsib narkootilisi aineid, ja kui leitakse tõendeid salakaubaveo kohta, võtab asjakohased meetmed asjaomase laeva ja pardal oleva lasti suhtes. Narkootiliste ainete salakaubaveos osalevate isikute vahistamise, kinnipidamise, kolmandale riigile üleandmise ja kohtu alla andmise võib huvitatud liikmesriik ette võtta oma riigisisese õiguse alusel;

    b)

    riikkondsuseta laevade suhtes võtab Atalanta meetmeid, mis hõlmavad pardaleminekut ja läbiotsimist, kooskõlas sekkuva laeva suhtes kohaldatava riigisisese õigusega ja rahvusvahelise õigusega, üksnes nende liikmesriikide poolt kättesaadavaks tehtud varade kasutamise kaudu, kes on teatanud, et on võimelised selliseid meetmeid võtma. Huvitatud liikmesriigid võivad oma riigisisese õiguse alusel võtta täiendavaid meetmeid, nagu uimastite arestimine ja asjaomase laeva kõrvalesuunamine, samuti vahistamine, kinnipidamine, üleandmine kolmandale riigile ning narkootiliste ainete salakaubaveoga seotud isikute kohtu alla andmine.

    3.   Kui tegevusplaan koos vajalike korraldustega on heaks kiidetud, aktiveerib poliitika- ja julgeolekukomitee teisesed täitevvolitusega ülesanded, kui ELi operatsiooni ülem teatab, et Atalantal on nende ülesannete täitmiseks vajalikud vahendeid, ning ÜRO relvaembargo puhul, kui Euroopa välisteenistus teatab, et ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2182 (2014) punkti 15 kohaselt nõutavad teated on edastatud.

    4.   Tõendeid, mis on leitud seoses Somaalia suhtes kehtestatud relvaembargo alusel keelatud esemete veoga või narkootiliste ainete veoga, eelkõige lõigete 1 ja 2 kohaselt tehtud kontrollide käigus, võib seoses relvade veoga säilitada Atalanta ning seoses narkootiliste ainete veoga seda teha sooviv ja selleks võimeline liikmesriik. Kooskõlas kohaldatava õigusega võib eelkõige koguda ja säilitada selliseid relvade või narkootiliste ainete veos osalevate isikute isikuandmeid, mis võivad aidata nende isikut tuvastada, sealhulgas sõrmejäljed ja järgnevalt loetletud andmed: perekonnanimi, sünninimi, eesnimed ja kõik varjunimed või oletatavad nimed; sünniaeg ja -koht, kodakondsus, sugu, elukoht, elukutse ja asukoht; juhiload, identifitseerimisdokumendid ja passiandmed, kuid mitte muid isikuandmeid. Selliseid andmeid, samuti selliste isikute kasutatavate laevade ja seadmetega seotud andmeid ning käesoleva artikli kohaste ülesannete täitmisel saadud asjakohast teavet võib edastada liikmesriikide asjaomastele õiguskaitseasutustele. Sellist teavet võib Atalanta edastada ka seoses relvade veoga ja huvitatud liikmesriigid seoses narkootiliste ainete veoga sellistele kolmandatele riikidele, kes soovivad teostada oma jurisdiktsiooni kõnealuste isikute ja vara suhtes, ning pädevatele liidu asutustele kooskõlas kohaldatava õigusega.

    5.   Et hõlbustada liikmesriigi poolt selliste isikute üleandmist, kes on tema riigisisese õiguse alusel vahistatud ja kinni peetud osalemise eest Somaalia suhtes kehtestatud ÜRO relvaembargo rikkumises või Somaalia ranniku lähedal toimuvas narkootiliste ainete salakaubaveos, eesmärgiga anda sellised isikud kohtu alla, võib nõukogu poolt igal üksikjuhul eraldi antud volituse alusel sõlmida kolmandate riikidega kokkuleppeid. Kõnealused kokkulepped sisaldavad tingimusi selliste isikute üleandmiseks kooskõlas asjakohase rahvusvahelise õigusega, eelkõige inimõigustealase rahvusvahelise õigusega, tagamaks eelkõige, et asjaomaseid isikuid ei mõistetaks surma, piinataks ega koheldaks muul moel julmalt, ebainimlikult või inimväärikust alandavalt.“

    5)

    Artiklisse 8 lisatakse järgmised lõigud:

    „Atalanta teeb tihedat koostööd Somaalia julgeolekujõudude väljaõppe toetamiseks läbi viidava Euroopa Liidu sõjalise missiooniga (EUTM Somalia) ja Somaalias läbiviidava Euroopa Liidu võimete tugevdamise missiooniga (EUCAP Somalia). Ta toetab oma vahendite ja võimete piires asjaomaseid ELi programme.

    Atalanta arendab vahendite ja võimete piires erikoostööd operatsiooniga Agénor.“

    6)

    Artiklisse 9 lisatakse järgmine lõige:

    „3.   Atalanta toetab vahendite ja võimete piires, eelkõige suutlikkuse suurendamise ja teabevahetuse kaudu, Madagaskaril asuvat piirkondlikku merenduse teabeühenduskeskust (RMIFC) ja Seišellidel asuvat piirkondliku tegevuse koordineerimise keskust (ROCC).“

    7)

    Artikkel 12 jäetakse välja.

    8)

    Artiklisse 14 lisatakse järgmine lõige:

    „7.   ELi sõjalise operatsiooni ühiste kulude lähtesumma ajavahemikuks 1. jaanuarist 2021 kuni 31. detsembrini 2022 on 9 930 000 eurot. Nõukogu otsuse (ÜVJP) 2015/528 artikli 25 lõikes 1 osutatud lähtesumma protsent on 0 %.“

    9)

    Artikli 15 lõiked 4 ja 5 asendatakse järgmisega:

    „4.   Atalantale antakse luba jagada Somaalia küsimusi käsitleva ekspertide rühma, ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse büroo, CMFi, RMIFC ja ROCCiga teavet, välja arvatud isikuandmeid, mis on kogutud ebaseadusliku tegevuse kohta operatsioonide käigus.

    5.   Atalantal lubatakse avaldada kooskõlas artikli 2 punktiga h Interpolile ja kooskõlas artikli 2 punktiga i Europolile teavet, mis on operatsioonide käigus kogutud muu ebaseadusliku tegevuse kui piraatluse kohta.“

    10)

    Artikli 16 lõige 3 asendatakse järgmisega:

    „3.   ELi sõjaline operatsioon lõpeb 31. detsembril 2022.“

    Artikkel 2

    Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

    Brüssel, 22. detsember 2020

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    M. ROTH


    (1)  Nõukogu 10. novembri 2008. aasta ühismeede 2008/851/ÜVJP, mis käsitleb Euroopa Liidu sõjalist operatsiooni Somaalia ranniku lähedal aset leidvate piraatlusjuhtumite ja relvastatud röövimiste tõkestamiseks, ennetamiseks ja ohjamiseks (ELT L 301, 12.11.2008, lk 33).

    (2)  Nõukogu 30. juuli 2018. aasta otsus (ÜVJP) 2018/1083, millega muudetakse ühismeedet 2008/851/ÜVJP, mis käsitleb Euroopa Liidu sõjalist operatsiooni Somaalia ranniku lähedal aset leidvate piraatlusjuhtumite ja relvastatud röövimiste tõkestamiseks, ennetamiseks ja ohjamiseks (ELT L 194, 31.7.2018, lk 142).


    Top