Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0691

    Nõukogu rakendusmäärus (EL) nr 691/2014, 23. juuni 2014 , millega rakendatakse määruse (EL) nr 224/2014 (piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Kesk-Aafrika Vabariigis) artikli 17 lõiget 1

    ELT L 183, 24.6.2014, p. 6–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2014/691/oj

    24.6.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 183/6


    NÕUKOGU RAKENDUSMÄÄRUS (EL) nr 691/2014,

    23. juuni 2014,

    millega rakendatakse määruse (EL) nr 224/2014 (piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Kesk-Aafrika Vabariigis) artikli 17 lõiget 1

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 10. märtsi 2014. aasta määrust (EL) nr 224/2014 piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Kesk-Aafrika Vabariigis, (1) eriti selle artikli 17 lõiget 1,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Nõukogu võttis 10. märtsil 2014 vastu määruse (EL) nr 224/2014.

    (2)

    9. mail 2014 lisas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2127 (2013) moodustatud sanktsioonide komitee kolm isikut nende isikute ja üksuste loetellu, kelle suhtes kohaldatakse ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2134 (2014) punktidega 30 ja 32 sätestatud meetmeid.

    (3)

    Seetõttu tuleks määruse (EL) nr 224/2014 I lisa vastavalt muuta,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Käesoleva määruse lisas loetletud isikud lisatakse määruse (EL) nr 224/2014 I lisas esitatud loetellu.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Luxembourg, 23. juuni 2014

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    C. ASHTON


    (1)  ELT L 70, 11.3.2014, lk 1.


    LISA

    Artiklis 1 osutatud isikud

    1.   FRANÇOIS YANGOUVONDA BOZIZÉ

    PEREKONNANIMI: BOZIZÉ

    EESNIMI: François Yangouvonda

    VARJUNIMI: Bozize Yangouvonda

    SÜNNIAEG JA –KOHT: 14. oktoober 1946/Mouila, Gabon

    PASS/TUVASTAMISANDMED: Martine Kofio poeg

    MÄÄRAMINE/PÕHJENDUS: Osalemine tegevuses või sellise tegevuse toetamine, millega ohustatakse Kesk-Aafrika Vabariigis rahu, stabiilsust või julgeolekut: alates 24. märtsi 2013. aasta riigipöördest on Bozizé andnud rahalist ja materiaalset toetust võitlejatele, kes püüavad destabiliseerida käimasolevat üleminekut ja aidata teda tagasi võimule. François Bozizé koos oma toetajatega õhutas 5. detsembril 2013 toimunud rünnakut Bangui vastu. Olukord Kesk-Aafrika Vabariigis halvenes kiiresti pärast 5. detsembril 2013. aastal toimunud anti-balaka jõudude rünnakut Banguis, milles hukkus 700 inimest. Sellest ajast alates on ta jätkuvalt püüdnud korraldada destabiliseerivaid operatsioone ja koondada anti-balaka võitlejaid, et säilitada pingeid Kesk-Aafrika Vabariigi pealinnas. Bozizé püüdis reorganiseerida mitmeid Kesk-Aafrika relvajõudude üksusi, kes pärast riigipööret maal killustusid. Bozizéle lojaalsed jõud on olnud segatud Kesk-Aafrika Vabariigi moslemitest elanikkonna vastu suunatud kättemaksurünnakutesse. Bozizé on kutsunud oma võitlejaid üles jätkama hirmutegusid praeguse režiimi ja islamistide vastu.

    2.   NOURREDINE ADAM

    PEREKONNANIMI: ADAM

    EESNIMI: Nourredine

    VARJUNIMI: Nourredine Adam; Nureldine Adam; Nourreldine Adam; Nourreddine Adam

    SÜNNIAEG JA –KOHT: 1970/Ndele, Kesk-Aafrika Vabariik

    Alternatiivsed sünniajad: 1969, 1971

    PASS/TUVASTAMISANDMED:

     

    MÄÄRAMINE/PÕHJENDUS: Osalemine tegevuses või sellise tegevuse toetamine, millega ohustatakse Kesk-Aafrika Vabariigis rahu, stabiilsust või julgeolekut: Noureddine on üks Séléka algsetest liidritest. On kindlaks tehtud, et ta oli Séléka relvastatud mässuliste ühe rühmituse Central PJCC kindral ja president, seda rühmitust tuntakse ametlikult nime Convention des patriotes pour la justice et la paix (õiguse ja rahu patriootide konvent) all, lühendatult CPJP. Õiguse ja rahu patriootide konvendist eraldunud fundamentaalse rühmituse (CPJP/F) endise juhina oli ta Ex-Séléka rühmituse sõjaline koordinaator Kesk-Aafrika Vabariigis 2012. aasta detsembri algusest kuni 2013. aasta märtsini toimunud eelmise mässu rünnakute ajal. Ilma Noureddine'i sekkumiseta ei oleks Séléka arvatavasti olnud suuteline võtma võimu Kesk-Aafrika Vabariigi endiselt presidendilt François Bozizélt. Pärast üleminekupresidendi Catherine Samba-Panza ametisse nimetamist 20. jaanuaril 2014 oli ta Ex-Séléka taktikalise väljaviimise üks korraldajaid Sibutis eesmärgiga rakendada ellu oma plaan moslemi kantsi loomisest riigi põhjaosas. Ta oli andnud oma jõududele selge soovituse mitte täita üleminekuvalitsuse ja Aafrika juhtimisel toimuva rahvusvahelise Kesk-Aafrika Vabariigi toetusmissiooni (MISCA) sõjaliste juhtide ettekirjutusi. Noureddine juhib aktiivselt Ex-Sélékat, endisi Séléka jõude, mis Djotodia 2013. aasta septembris laiali saatis, ja juhib operatsioone kristlike naaberalade vastu ning toetab jätkuvalt märkimisväärselt Kesk-Aafrika Vabariigis tegutsevat Ex-Sélékat ja aitab seda juhtida.

    Tegelemine selliste tegevuste kavandamise, juhtimise või toimepanemisega, millega rikutakse kas rahvusvahelisi inimõigusi käsitlevaid õigusakte või rahvusvahelist humanitaarõigust: pärast seda kui Séléka 24. märtsil 2013 Bangui oma kontrolli alla võttis, nimetati Nourredine Adam kaitseministriks, seejärel nüüdseks tegevuse lõpetanud Kesk-Aafrika Vabariigi julgeolekuteenistuse „demokraatlike saavutuste kaitse erakorralise komitee” (Comité extraordinaire de défense des acquis démocratiques — CEDAD) peadirektoriks. Nourredine Adam kasutas CEDADi oma isikliku poliitilise politseina, mis pani toime palju meelevaldseid vahistamisi, piinamisi ja kohtuväliseid hukkamisi. Lisaks oli Nourredine Adam Boy Rabe'i verise operatsiooni korraldamise üks võtmeisikuid. 2013. aasta augustis vallutasid Séléka jõud tormijooksuga Boy Rabe'i, Kesk-Aafrika Vabariigi naaberala, mida peeti François Bozizé toetajate ja tema etnilise rühma kantsiks. Relvaladude otsimise ettekäändel tapsid Séléka väed teadaolevalt arvukalt tsiviilisikuid ja sooritasid märatsevaid rüüsteretki. Kui need rüüsteretked ulatusid muudele aladele, vallutasid tuhanded elanikud rahvusvahelise lennujaama, mida Prantsuse vägede kohaloleku tõttu peeti ohutuks kohaks, ning hõivasid lennuraja.

    Relvastatud rühmitiste või kuritegelike võrgustike toetamine loodusvarade ebaseadusliku kasutamise teel: 2013. aasta alguses mängis Nourredine Adam tähtsat rolli Ex-Séléka rahastamise võrgustikes. Ta reisis Saudi Araabiasse, Katari ja Araabia Ühendemiraatidesse, et koguda endiste mässajate jaoks raha. Ta aitas kaasa ka Kesk-Aafrika Vabariigi ja Tšaadi vahelise ebaseadusliku teemandikaubanduse võrgustiku tegevusele.

    3.   LEVY YAKETE

    PEREKONNANIMI: YAKETE

    EESNIMI: Levy

    VARJUNIMI: Levi Yakite; Levy Yakite

    SÜNNIAEG JA –KOHT: 14. august 1964/Bangui, Kesk-Aafrika Vabariik

    Alternatiivne sünniaeg: 1965

    PASS/TUVASTAMISANDMED: Pierre Yakété ja Joséphine Yamazoni poeg

    MÄÄRAMINE/PÕHJENDUS: Osalemine tegevuses või sellise tegevuse toetamine, millega ohustatakse Kesk-Aafrika Vabariigis rahu, stabiilsust või julgeolekut:17. detsembril 2013 sai Yaketest anti-balaka mässuliste rühmituse, äsja Kesk-Aafrika Vabariigi reformimiseks moodustatud rahva vastupanuliikumise poliitiline koordinaator. Ta on otseselt seotud mässuliste rühmituse otsustega, mis on seotud tegevusega, millega ohustatakse Kesk-Aafrika Vabariigis rahu, stabiilsust või julgeolekut, eelkõige 5. detsembril 2013 ja pärast seda. Lisaks on kõnealust rühmitust seoses sellise tegevusega eraldi märgitud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonides 2127, 2134 ja 2149. Yaketed on süüdistatud Sélékaga seotud inimeste vahistamise korraldamises, rünnakute õhutamises president Bozizéd mitte toetavate inimeste vastu ja noorte võitlejate värbamises režiimi vastaste ründamiseks matšeetedega. Jäänud pärast 2013. aasta märtsi François Bozizé lähikonda, ühines ta Kesk-Aafrika Vabariigis põhiseadusliku korra taastamise rindega (Front pour le Retour à l'Ordre Constitutionnel en CentrAfrique — FROCCA), mille eesmärk oli tuua kukutatud president vahendeid valimata tagasi võimule. 2013. aasta hilissuvel reisis ta Kameruni ja Benini, kus püüdis värvata inimesi Séléka vastu võitlema. 2013. aasta septembris püüdis ta saavutada uuesti kontrolli Bozizéd pooldavate võitlejate juhitud operatsioonide üle Bossangoa-lähedastes linnades ja külades. Yaketed on kahtlustatud ka noortele töötutele kristlastele matšeetede jagamise toetamises, et soodustada nende rünnakuid moslemite vastu.


    Top