EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R1215

Komisjoni määrus (EÜ) nr 1215/2003, 7. juuli 2003, millega muudetakse komisjoni määrust (EMÜ) nr 344/91, millega kehtestatakse ühenduse täiskasvanud veiste rümpade liigitusskaala kohaldamisala laiendamist käsitleva nõukogu määruse (EMÜ) nr 1186/90 üksikasjalikud rakenduseeskirjad

ELT L 169, 8.7.2003, p. 32–36 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2008; mõjud tunnistatud kehtetuks 32008R1249

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1215/oj

32003R1215



Euroopa Liidu Teataja L 169 , 08/07/2003 Lk 0032 - 0036


Komisjoni määrus (EÜ) nr 1215/2003,

7. juuli 2003,

millega muudetakse komisjoni määrust (EMÜ) nr 344/91, millega kehtestatakse ühenduse täiskasvanud veiste rümpade liigitusskaala kohaldamisala laiendamist käsitleva nõukogu määruse (EMÜ) nr 1186/90 üksikasjalikud rakenduseeskirjad

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 7. mai 1990. aasta määrust (EMÜ) nr 1186/90, [1] millega laiendatakse ühenduse täiskasvanud veiste rümpade liigitusskaala kohaldamisala, mida on muudetud Austria, Soome ja Rootsi ühinemisaktiga, eriti selle artiklit 2,

ning arvestades järgmist:

(1) Komisjoni määruse (EMÜ) nr 344/91, [2] viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1993/95, [3] artiklid 1 ja 3 sätestavad üksikasjalikud eeskirjad täiskasvanud veiste rümpade liigitamiseks, tähistamiseks ja liigituse kontrollimiseks.

(2) Selleks et lubada alternatiivseid meetodeid kehaehituse ja rasvkatte visuaalseks hindamiseks, võib kehtestada automaatsed liigitustehnikad, kui need põhinevad statistiliselt tõestatud meetoditel. Automaatsete liigitustehnikate lubamine peaks sõltuma teatavate tingimuste ja nõuete, samuti statistilise vea piirnormi järgimisest, mis tuleb täpsustada.

(3) Ettevõtted, mis kasutavad kehaehitus- ja rasvkatteklassi määramiseks automatiseeritud liigitustehnikaid, peaksid tagama, et rümba kategooria määratakse vastavalt nõukogu 28. aprilli 1981. aasta määruse (EMÜ) nr 1208/81 (millega määratakse kindlaks ühenduse täiskasvanud veiste rümpade liigitusskaala, [4] muudetud määrusega (EMÜ) nr 1026/91 [5]) artikli 3 lõikele 1. Kategooria määramiseks peaksid kõnealused ettevõtted kasutama Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määruse (EÜ) nr 1760/2000 (veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi loomise ning veiseliha ja veiselihatoodete märgistamise kohta) [6] I jaotises nimetatud süsteemi.

(4) Juhul kui automatiseeritud liigitustehnikad ei võimalda tehniliste probleemide tõttu rümpasid liigitada, tuleks võimaldada teatavat paindlikkust niivõrd, kuivõrd kõnealuste rümpade liigitamine ja tähistamine peaks sellistel juhtudel toimuma enne igapäevaste tapatoimingute lõppu.

(5) Tuleks ette näha võimalus muuta pärast litsentsi andmist automaatsete liigitustehnikate tehnilisi näitajaid, et tõsta nende täpsust. Selliste muudatuste puhul peaks siiski olema nõutav eelnev nõusoleku saamine pädevatelt asutustelt, kes peaksid kindlaks tegema, kas sellised muudatused toovad kaasa kõrgema täpsuse taseme.

(6) Vaja on sätestada korrapärased kontrollimised kohapeal, millega kontrollitakse automatiseeritud liigitustehnikate täpsust teatavates konkreetsetes aspektides. Selliste kontrollimiste sagedust tuleks tõsta eeskätt esialgse 12 kuu pikkuse ajavahemiku jooksul pärast litsentsi andmist.

(7) Seega tuleks määrust (EMÜ) nr 344/91 vastavalt muuta.

(8) Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas veise- ja vasikalihaturu korralduskomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EMÜ) nr 344/91 muudetakse järgmiselt.

1. Artiklit 1 muudetakse järgmiselt:

a) lõiget 2 muudetakse järgmiselt:

i) teine taane asendatakse järgmisega:

"— lisaks lõikes 1 nimetatud nõuetele peab neil olema näidatud tapamaja loa number, looma tunnus- või tapanumber, tapakuupäev ja rümba kaal ning vajaduse korral asjaolu, et liigitus on toimunud automatiseeritud liigitustehnikaid kasutades,;"

ii) lisatakse järgmine lõik:

"Kui liigitus toimub automatiseeritud liigitustehnikaid kasutades, on etikettide kasutamine kohustuslik.";

b) lõikesse 2a lisatakse järgmine lõik:

"Juhtudel, kui automatiseeritud liigitustehnika abil ei ole võimalik rümpasid liigitada, peab nende rümpade liigitamine ja tähistamine toimuma enne igapäevaste tapatoimingute lõppu."

2. Artiklit 3 muudetakse järgmiselt:

a) lõike 1 järele lisatakse järgmised lõiked 1a, 1b ja 1c:

"1a. Liikmesriigid võivad anda välja litsentsi automatiseeritud liigitustehnikate kasutamise lubamise kohta nende territooriumil või selle osas. Loa andmise eeltingimuseks on I lisas sätestatud sertifitseerimiskatse tingimuste ja miinimumnõuete täitmine. Vähemalt kaks kuud enne sertifitseerimiskatset esitavad liikmesriigid komisjonile II lisa A osas nimetatud teabe. Liikmesriigid nimetavad sõltumatu organi, kes analüüsib sertifitseerimiskatse tulemusi. Kahe kuu jooksul pärast sertifitseerimiskatse lõpetamist esitavad liikmesriigid komisjonile II lisa B osas nimetatud teabe.

Kui automatiseeritud liigitustehnika kasutamise litsents antakse välja sertifitseerimiskatse põhjal, mille jooksul on kasutatud rohkem kui üht rümba esitusviisi, ei tohi nende rümpade esitusviiside erinevus põhjustada erinevusi liigitustulemustes.

Pärast komisjonile teatamist võivad liikmesriigid anda automatiseeritud liigitustehnikate kasutamist lubava litsentsi nende territooriumil või selle osas ilma sertifitseerimiskatset korraldamata juhul, kui sama automatiseeritud liigitustehnika kasutamisele on juba antud litsents kõnealuse liikmesriigi teises osas või teises liikmesriigis sertifitseerimiskatse alusel, mis on läbi viidud rümpadega, mida nad loevad kõnealuses liikmesriigis või selle osas tapetud täiskasvanud veiste kategooria, kehaehitus- ja rasvkatteklassi puhul samaväärselt tüüpiliseks.

Liigitus automaatseid liigitustehnikaid kasutades on kehtiv ainult juhul, kui rümba esitusviis on identne sertifitseerimiskatses kasutatuga.

1b. Ettevõtted, mis liigitavad rümpasid automatiseeritud liigitustehnikaid kasutades, peavad:

- määrama rümba kategooria; sel eesmärgil kasutatakse määruse (EÜ) nr 1760/2000 I jaotises nimetatud veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi,

- koostama igapäevaseid kontrolliaruandeid automatiseeritud liigitustehnikate toimimise kohta, sealhulgas vajaduse korral kõigi tekkinud puudujääkide ja võetud meetmete kohta.

1c. Litsentsi saanud automatiseeritud liigitustehnikate tehniliste näitajate muutmine on lubatud ainult pärast kõnealuse liikmesriigi pädevate asutuste nõusoleku saamist ja tingimusel, et tõendatakse, et selliste muudatuste tulemuseks on sertifitseerimiskatse ajal saadust kõrgem täpsuse tase.

Liikmesriigid teatavad komisjonile kõigist muudatustest, millele nad on nõusoleku andnud.";

b) lõiget 2 muudetakse järgmiselt:

a) kolmas lõik asendatakse järgmisega:

"Kõigis heakskiidetud ettevõtetes, kus liigitamiseks kasutatakse automatiseeritud liigitustehnikat, tuleb esimese 12 kuu jooksul pärast lõikes 1a osutatud litsentsi andmist iga kolme kuu kohta teha vähemalt kuus kontrollimist. Seejärel tuleb kõigis heakskiidetud ettevõtetes, kus liigitamiseks kasutatakse automatiseeritud liigitustehnikat, kontrolle läbi viia vähemalt kaks korda iga kolme kuu jooksul. Iga kontroll peab hõlmama vähemalt 40 juhuslikult valitud rümpa. Kontrollitakse eelkõige:

- rümba kategooriat,

- automatiseeritud liigitustehnikate täpsust, kasutades I lisa punktis 3 nimetatud punktide ja piirangute süsteemi,

- rümba esitusviisi,

- automatiseeritud liigitustehnikate igapäevast kalibreerimist, samuti kõiki muid asjakohaseid tehnilisi aspekte, mille kaudu tagatakse, et automatiseeritud liigitustehnikaid kasutades saadav täpsuse tase on vähemalt sama hea kui sertifitseerimiskatsel saadu,

- lõikes 1b osutatud igapäevaseid kontrollimisaruandeid.

Kui kontrollimise eest vastutav asutus vastutab ka rümpade liigitamise ja identifitseerimise eest või kui kõnealune asutus ei kuulu avalik-õigusliku asutuse alla, tuleb teise ja kolmanda lõiguga ettenähtud kontrollid teha samadel tingimustel avaliku asutuse järelevalve all vähemalt kord aastas. Avalik-õiguslikule asutusele teatatakse korrapäraselt kontrollimiste eest vastutava organi töö tulemustest.";

b) neljanda lõigu punkt b asendatakse järgmisega:

"b) lõigetes 1 ja 1a ette nähtud litsents võidakse tühistada."

3. Käesoleva määruse I lisa ja II lisa lisatakse I lisana ja II lisana.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 7. juuli 2003

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Franz Fischler

[1] EÜT L 119, 11.5.1990, lk 32.

[2] EÜT L 41, 14.2.1991, lk 15.

[3] EÜT L 194, 17.8.1995, lk 7.

[4] EÜT L 123, 7.5.1981, lk 3.

[5] EÜT L 106, 26.4.1991, lk 2.

[6] EÜT L 204, 11.8.2000, lk 1.

--------------------------------------------------

I LISA

"

“I LISA

Automatiseeritud liigitustehnikate lubamise tingimused ja miinimumnõuded

1. Kõnealune liikmesriik korraldab sertifitseerimiskatse žüriiga, mis koosneb vähemalt viiest täiskasvanud veiste rümpade liigitamise alal litsentseeritud eksperdist. Kaks žüriiliiget peavad pärinema katset korraldavast liikmesriigist. Teised žüriiliikmed pärinevad igaüks mõnest teisest liikmesriigist. Žüriisse kuulub paaritu arv eksperte. Komisjoni teenistused ja teiste liikmesriikide eksperdid võivad sertifitseerimiskatsest osa võtta vaatlejatena.

Žüriiliikmed töötavad sõltumatult ja anonüümselt.

Kõnealune liikmesriik määrab katse koordinaatori, kes:

- ei ole žürii liige,

- omab piisavaid tehnilisi teadmisi ja on täiesti sõltumatu,

- jälgib žüriiliikmete sõltumatut ja anonüümset tööd,

- kogub žüriiliikmetelt ja automatiseeritud liigitustehnikate abil saadud liigitustulemused,

- tagab, et kogu sertifitseerimiskatse vältel ei ole automatiseeritud liigitustehnikate abil saadud liigitustulemused kättesaadavad ühelegi žüriiliikmele ja vastupidi ega ühelegi huvitatud isikule,

- kinnitab iga rümba liigituse ja võib objektiivsetel täpsustamist nõudvatel põhjustel otsustada rümpade väljajätmise analüüsiks kasutatavast valimist.

2. Sertifitseerimiskatse jaoks:

- jagatakse iga kehaehitus- ja rasvkatteklass kolmeks alamklassiks,

- nõutav valim on vähemalt 600 kinnitatud rümpa,

- tõrgete protsent ei tohi olla suurem kui 5 % rümpadest, mis sobivad liigitamiseks automatiseeritud liigitustehnikate abil.

3. Iga kinnitatud rümba puhul loetakse selle rümba õigeks liigiks žüriiliikmete tulemuste keskmine.

Automatiseeritud liigitustehnikate töö hindamiseks võrreldakse automatiseeritud liigitusmasina tulemusi iga kinnitatud rümba puhul žürii tulemuste keskmisega. Sellest tulenev automaatsete liigitustehnikate liigituse täpsus määratakse punktide süsteemiga, mida antakse järgmiselt:

| Kehaehitus | Rasvkate |

Eksimust ei ole | 10 | 10 |

Eksimus ühe ühiku võrra (st ühe alamklassi võrra üles- või allapoole) | 6 | 9 |

Eksimus kahe ühiku võrra (st kahe alamklassi võrra üles- või allapoole) | – 9 | 0 |

Eksimus kolme ühiku võrra (st kolme alamklassi võrra üles- või allapoole) | – 27 | – 13 |

Eksimus rohkem kui kolme ühiku võrra (st rohkem kui kolme alamklassi võrra üles- või allapoole) | – 48 | – 30 |

Loa saamiseks peaksid automatiseeritud liigitussüsteemid saavutama vähemalt 60 % maksimaalsest punktide arvust nii kehaehituse kui ka rasvkatte puhul.

Lisaks peab liigitus automatiseeritud liigitustehnikate abil jääma järgmistesse piiridesse:

| Kehaehitus | Rasvkate |

Süstemaatiline viga | ±0,30 | ±0,60 |

Regressioonisirge kalle | 1 ± 0,15 | 1 ± 0,30 |

"

--------------------------------------------------

II LISA

"

“II LISA

A. Teave, mida liikmesriigid peavad andma automatiseeritud liigitustehnikate sertifitseerimiskatse korralduse kohta

- sertifitseerimiskatse toimumiskuupäev,

- kõnealuses liikmesriigis või selle osas liigitatud täiskasvanud veiste rümpade üksikasjalik kirjeldus,

- kõnealuses liikmesriigis või selle osas tapetud täiskasvanud veiste tüüpilise rümpade valimi valimise statistilised meetodid kategooria, kehaehitus- ja rasvkatteklasside osas,

- sertifitseerimiskatse toimumise tapamaja(de) nimi ja aadress, töötlemisliini(de) korralduse ja töö selgitus, sealhulgas kiirus tunnis,

- sertifitseerimiskatse käigus kasutatav(ad) rümba esitusviis(id),

- automatiseeritud liigituseks kasutatava seadme ja selle tehniliste ülesannete kirjeldus, eeskätt seadme turvakontseptsioon igat tüüpi manipulatsioonide vastu,

- kõnealuse liikmesriigi poolt ametisse nimetatud litsentseeritud eksperdid, kes osalevad sertifitseerimiskatses žüriiliikmetena,

- sertifitseerimiskatse koordinaator ning tõendid tema piisavate tehniliste teadmiste ja täieliku sõltumatuse kohta,

- kõnealuse liikmesriigi poolt sertifitseerimiskatse tulemuste analüüsimiseks määratud sõltumatu organi nimi ja aadress.

B. Teave, mida liikmesriigid peavad andma automatiseeritud liigitustehnikate sertifitseerimiskatse tulemuste kohta

- žürii ja koordinaatori poolt sertifitseerimiskatse ajal täidetud ning allkirjastatud liigituslehtede koopia,

- sertifitseerimiskatse ajal automatiseeritud liigitustehnikate abil saadud ning koordinaatori poolt allkirjastatud liigitustulemuste koopia,

- koordinaatori aruanne sertifitseerimiskatse kohta, pidades silmas I lisas sätestatud tingimusi ja miinimumnõudeid,

- sertifitseerimiskatse tulemuste kvantitatiivne analüüs vastavalt komisjonis kokkulepitavale metoodikale, mis näitab iga eksperdist liigitaja liigitustulemusi ning automatiseeritud liigitustehnikate abil saadud liigitustulemusi. Analüüsiks kasutatavad andmed tuleb esitada komisjonis kokkulepitaval elektroonilisel kujul,

- vastavalt I lisa punkti 3 sätetele määratud automatiseeritud liigitustehnikate täpsus.”

"

--------------------------------------------------

Top