EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2004/087E/01
MINUTES#Monday 17 November 2003
PROTOKOL
Mandag, den 17. november 2003
PROTOKOL
Mandag, den 17. november 2003
EUT C 87E af 7.4.2004, p. 1–18
(ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
7.4.2004 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
CE 87/1 |
PROTOKOL
(2004/C 87 E/01)
AFVIKLING AF MØDET
FORSÆDE: David W. MARTIN
næstformand
1. Genoptagelse af sessionen
Formanden åbnede mødet kl. 17.00.
2. Meddelelser fra formanden
Formanden udtalte på Parlamentets vegne mindeord over ofrene for ulykken på det franske skibsværft i Saint-Nazaire den 15. november og over ofrene for de to attentater, der var begået mod to synagoger i Istanbul den samme dag. Han udtrykte sin sympati og medfølelse over for ofrenes familier og den tyrkiske regering.
Parlamentet iagttog et minuts stilhed.
Formanden meddelte, at formanden ved mødets åbning den følgende dag ville udtale mindeord over de italienske ofre for attentatet i Nasiriya.
3. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Giorgio Lisi havde meddelt, at han havde været til stede under mødet den 5. november 2003, men at hans navn ikke fremgik af tilstedeværelseslisten.
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
4. Modtagne dokumenter
Formanden havde modtaget:
1) |
fra Rådet og Kommissionen
|
2) |
fra udvalgene
|
3) |
fra medlemmerne
|
4) |
fra Europa-Parlamentets Delegation til Forligsudvalget:
|
5. Parlamentets sammensætning
Emilia Franziska Müller var blevet udnævnt til medlem af delstatsregeringen i Bayern.
Da udnævnelsen i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 8, stk. 4, og artikel 6, stk. 2, i akten om almindelige direkte valg af repræsentanterne til Europa-Parlamentet var uforenelig med mandatet i Europa-Parlamentet, konstaterede Parlamentet i overensstemmelse med artikel 12, stk. 2, andet afsnit, i ovennævnte akt, at mandatet således var ledigt med virkning fra den 6. november 2003.
6. Valgs prøvelse
Efter anmodning fra JURI erklærede Parlamentet følgende medlemmers mandater for gyldige: Cees Bremmer, João Gouveia og Säid El Khadraoui.
7. Andragender
Formanden havde, jf. forretningsordenens artikel 174, stk. 5, henvist følgende andragender, som var optaget i registret på nedenstående datoer, til det kompetente udvalg:
Den 27. oktober 2003
Jose Cannizzo (nr. 1071/2003);
Cesar Solveira Rodriguez (nr. 1072/2003);
Mahrez Chabbi (nr. 1073/2003);
Gilles Daulphin (nr. 1074/2003);
Guy Maestrucci (nr. 1075/2003);
Mensah Adzessi (nr. 1076/2003);
Marco Petraroia (nr. 1077/2003);
Laura Fornelli (nr. 1078/2003);
Carlo Oldani (Coordinamento Comitati NOtangenziale Parco del Ticino e Parco Agricolo Sud Milano) (nr. 1079/2003);
Sindicato Nacional dos Trabalhodores do Sector Ferroviário (nr. 1080/2003);
Ingetraud Müller (Bürgerinitiative Rettet die Marienfelder Feldmark) (3 medunderskrivere) (nr. 1081/2003);
Uwe Engel (6 medunderskrivere) (nr. 1082/2003);
Rasim Zukic (nr. 1083/2003);
Herbert og Monika Kollakowski (nr. 1084/2003);
Nicole Krabbe (nr. 1085/2003);
Sabine Hancl (nr. 1086/2003);
Fintan McCarthy (Green Party-Comhaontas Glas) (2 medunderskrivere) (nr. 1087/2003);
William Alexander (nr. 1088/2003);
John Watts (nr. 1089/2003);
Gareth Thomas (nr. 1090/2003);
Angel Ariel Mammana (nr. 1091/2003);
Den 5. november 2003
Frieder Weinhold (Christlicher Hilfsverein Wismar e.V.) (89 medunderskrivere) (nr. 1092/2003);
Marion Swatschek (nr. 1093/2003);
Wolfgang Gerber (nr. 1094/2003);
Karl Heinz Duthel (nr. 1095/2003);
Michael Ostafijcuk (nr. 1096/2003);
Paul Midwig (nr. 1097/2003);
Necip Yilmaz (nr. 1098/2003);
Hilde Ahrens (BIBA 67) (nr. 1099/2003);
Franz Rex (nr. 1100/2003);
Peter Szutrely (Semmelweis Gesellschaft) (2 medunderskrivere) (nr. 1101/2003);
Rebecca Rhiannon Byrne (Stainton Grove Action Group) (nr. 1102/2003);
Wolfgang Mundstein (nr. 1103/2003);
Terence Alan Davis (nr. 1104/2003);
Jayne Fisk (nr. 1105/2003);
Guilherme Rodrigues (nr. 1106/2003);
Maurice Jones (nr. 1107/2003);
Christopher Nelson (nr. 1108/2003);
Stuart John Eels (6 medunderskrivere) (nr. 1109/2003);
Peter Peereboom (nr. 1110/2003);
Mahsa Fahimnia (nr. 1111/2003);
Özcan Kaldoyo (ACSA-Assyrian-Chaldean-Syriac-Association) (nr. 1112/2003);
Kyriakou Stathis (nr. 1113/2003);
Spyridou Kavvouras Kollias (nr. 1114/2003);
Carlos Rodriguez Huray (nr. 1115/2003);
Miguel Angel Diez Blanco (nr. 1116/2003);
Xan Duro Fernandez (Asociación para a Defensa Ecolóxica de Galiza) (nr. 1117/2003);
Fernando Cantos Vinals (nr. 1118/2003);
Dolores Campos (Mujeres de Negro de Valencia — Casa de la Dona) (nr. 1119/2003);
Martino Nercellas Mendez (Federación Ecoloxista Galega) (nr. 1120/2003);
Stéphan Bellegy (nr. 1121/2003);
Michele Giordano (nr. 1122/2003);
Vangelis Papachristou (nr. 1123/2003);
Gerard Defort (nr. 1124/2003);
Antoine Penna (nr. 1125/2003);
Michel Marechal (SPESF) (nr. 1126/2003);
Marc Augoy Ard (Collectif d'habitants de la SACVL Plateau Nord) (nr. 1127/2003);
Hubert Devaux (Les Shih du Val D'Eon) (nr. 1128/2003);
Ulla Britt Perret Lundberg (nr. 1129/2003);
Yvon Marais (Association de Défense des Riverains de la Zac de Ballan-Miré) (nr. 1130/2003);
Luc Schneekloth (Pro Niños Pobres Colombia) (nr. 1131/2003);
Elena Magni (nr. 1132/2003);
Paolo Sanviti (Centro Prevenzione Crisi Socioculturali) (nr. 1133/2003);
Giovanna Della Torre (Perché non possiamo dirci cristiani?) (nr. 1134/2003);
Fabrizio Torsi (nr. 1135/2003);
Antonio Agherbino (nr. 1136/2003);
Luciano Bruno Venusto (nr. 1137/2003);
Cesar Figueiredo (nr. 1138/2003);
Francisco José Veiga Trindade Mendes (nr. 1139/2003);
Den 14. november 2003
Edda Witte (Verein der in der DDR geschiedenen Frauen e.V.) (2 355 medunderskrivere) (nr. 1140/2003);
Jacob Büns (nr. 1141/2003);
Joachim Adrian von Mitschke-Collande (nr. 1142/2003);
Michael Maurer (nr. 1143/2003);
Peter Alt (nr. 1144/2003);
Heike Kreutzfeldt (nr. 1145/2003);
Josef Gerats (Interessenverband ehemaliger Teilnehmer am antifaschistischen Widerstand, Verfolgter des Naziregimes und Hinterbliebener (IV VdN) e.V.) (nr. 1146/2003);
Paulo Jacopino (nr. 1147/2003);
Maria Burgon (248 medunderskrivere) (nr. 1148/2003);
Robert William Henry (AMP — Against More Pylons) (4 medunderskrivere) (nr. 1149/2003);
Gilberto Bini (Ricercatori SPS) (nr. 1150/2003);
Jane Ridsdill (Residents Association) (nr. 1151/2003);
Matthew Downey (nr. 1152/2003);
Simon Mansell (nr. 1153/2003);
Doina Haasdijk-Vasile (nr. 1154/2003);
Constant Verbraeken (nr. 1155/2003);
Petros Tatoulis (nr. 1156/2003);
Carmen Ruigomez Guerra (Asociación Centro-Sur) (nr. 1157/2003);
Daniel Silberman (nr. 1158/2003);
Francisco De Miguel Gimeno (Iniciatiova Ciudadana de Solidaridad y Defensa de los Derechos de Palestina) (nr. 1159/2003);
Luis Mayoral Gazquez (nr. 1160/2003);
Bernardo Robles Marin (CARALLUMA — Asociación para la Defensa de la Naturaleza y Alternativa) (nr. 1161/2003);
Marine Lamandé (Association de Défense des Actionnaires Salariés et Retraités de la société Air France (ADASRAF)) (nr. 1162/2003);
Joel Philipot (nr. 1163/2003);
Michel Weiss (nr. 1164/2003);
Sebastien Petrucci (nr. 1165/2003);
Veronique Noni (Syndicat National des Techniciens Supérieurs des Services du Ministère chargé de l'Agriculture) (nr. 1166/2003);
Marie Boyer (nr. 1167/2003);
Natualie Luthold (nr. 1168/2003);
Maria Rosita Barone (nr. 1169/2003);
Giovanni Panunzio (Telefono Antiplagio) (nr. 1170/2003);
Roberto Marcoccio (nr. 1171/2003);
Arcangelo Mazza (nr. 1172/2003);
Lorenzo Spadon (nr. 1173/2003);
Gianfranco Araldi (nr. 1174/2003);
Giuseppe Fontana (nr. 1175/2003);
Fabio Garuglieri (nr. 1176/2003);
Virgilio Rodrigues Brandao (Civitate-Hospis — Associação Pro Direitos Humanos e Imigração) (nr. 1177/2003);
8. Bevillingsoverførsler
Budgetudvalget havde behandlet forslag til bevillingsoverførsel nr. 29/2003 (C5-0475/2003 — SEK(2003) 1132).
Udvalget vedtog i overensstemmelse med artikel 24, stk. 3, og artikel 181, stk. 1, i finansforordningen af 25. juni 2002 at godkende den foreslåede overførsel med følgende fordeling:
BEVILLINGERNES OPRINDELSE |
||||
Kapitel A-40 — Ressourceforvaltning |
|
|
||
— Artikel A-402 — Interinstitutionelle udvælgelsesprøver |
|
|
||
— Konto A-4021 EU — personaleudvælgelseskontor (EPSO) |
IOB |
-1 000 000 EUR |
||
Kapitel A-45 — Administrationskontorer |
|
|
||
|
IOB |
-2 000 000 EUR |
||
— Artikel A-452 — Kontoret for Infrastruktur og Logistik, Bruxelles |
IOB |
-5 600 000 EUR |
||
— Artikel A-453 — Kontoret for Infrastruktur og Logistik, Luxembourg |
IOB |
-2 300 000 EUR |
||
Kapitel A-60 — EF-Delegationernes personale- og driftsudgifter |
|
|
||
— Artikel A-600 — EF-delegationernes personaleudgifter |
|
|
||
|
IOB |
-2 800 000 EUR |
||
BEVILLINGERNES ANVENDELSE: |
||||
Kapitel A-11 — Tjenstgørende personale |
|
|
||
|
|
|
||
— Konto A-1100 — Grundlønninger |
IOB |
13 700 000 EUR |
*
* *
Budgetudvalget havde behandlet forslag til bevillingsoverførsel nr. 30/2003 (C5-0509/2003 — SEK(2003) 1198).
Udvalget vedtog i overensstemmelse med artikel 24, stk. 3, og artikel 181, stk. 1, i finansforordningen af 25. juni 2002 at godkende den foreslåede overførsel med følgende fordeling:
BEVILLINGERNES OPRINDELSE: |
||||
Kapitel B0-40 — FORMÅLSBESTEMTE RESERVER |
|
|
||
— Konto B7-6600 — Eksterne samarbejdsforanstaltninger |
FB |
-6 400 000 EUR |
||
— Konto B7-8000 — Internationale fiskeriaftaler |
FB |
-2 535 050 EUR |
||
Kapitel B7-30 — SAMARBEJDE MED UDVIKLINGSLANDENE I ASIEN |
|
|
||
|
FB |
-1 000 000 EUR |
||
Kapitel B7-31 — Samarbejde med udviklingslandene i Latinamerika |
|
|
||
|
FB |
-2 500 000 EUR |
||
Kapitel B7-52 — Bistand til partnerstaterne i Østeuropa og Centralasien |
|
|
||
— Artikel B7-520 — Bistand til partnerstaterne i Østeuropa og Centralasien |
BB |
-12 070 000 EUR |
||
|
FB |
- 600 000 EUR |
||
|
FB |
-11 500 000 EUR |
||
Kapitel B7-54 — Samarbejde med landene i den vestlige del af Balkanregionen |
|
|
||
|
FB |
-1 400 000 EUR |
||
Kapitel B7-62 — Tværfaglige aktioner |
|
|
||
|
FB |
-1 000 000 EUR |
||
Kapitel B7-63 — Sociale infrastrukturer og tjenester |
|
|
||
— Artikel B7-631 — Sociale infrastrukturer og tjenester |
|
|
||
|
FB |
-1 100 000 EUR |
||
Kapitel B7-80 — Internationale fiskeriaftaler |
|
|
||
— Artikel B7-800 — Internationale fiskeriaftaler |
|
|
||
|
FB |
- 500 000 EUR |
||
|
FB |
- 264 950 EUR |
||
|
FB |
- 200 000 EUR |
||
BEVILLINGERNES ANVENDELSE: |
||||
Kapitel B7-43 — Andre interventioner til fordel for tredjelande i middelhavsområdet og i Mellemøsten |
|
|
||
|
FB |
29 000 000 EUR |
||
|
BB |
12 070 000 EUR |
9. Arbejdsplan
Næste punkt på dagsordenen var fastsættelse af arbejdsplanen.
Det endelige forslag til dagsorden for mødeperioderne i november II og december I 2003 (PE 337.907/PDOJ) var omdelt, og der var foreslået følgende ændringer (forretningsordenens artikel 111):
Mødet den 17.-20. november 2003
— |
Mandag
|
— |
Tirsdag
|
— |
Onsdag
|
— |
Torsdag Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (artikel 50):
|
Mødet den 3. og 4. december 2003
— |
ingen ændringer |
*
* *
Arbejdsplanen fastsattes således.
10. Indlæg af et minuts varighed om politisk vigtige sager
Følgende medlemmer, der havde ønsket at henlede Parlamentets opmærksomhed på en politisk vigtig sag, fik ordet for indlæg af et minuts varighed, jf. forretningsordenens artikel 121 a:
Ioannis Patakis, Proinsias De Rossa, Philip Claeys, Jules Maaten, Toine Manders, Roberta Angelilli, Sarah Ludford, Geoffrey Van Orden, Neil MacCormick, Pedro Marset Campos, Konstantinos Alyssandrakis, Glenys Kinnock, Jean Lambert, Jean-Charles Marchiani, Astrid Thors, Christos Zacharakis, Giorgos Katiforis, Ioannis Souladakis, Roy Perry, Charles Tannock, Efstratios Korakas om dette indlæg, Bartho Pronk om indlæg af Konstantinos Alyssandrakis og Gerard Collins.
11. Europæisk handicapår (2003) (redegørelse efterfulgt af forhandling)
Redegørelse fra Kommissionen: Europæisk handicapår (2003)
Anna Diamantopoulou (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.
Mario Mantovani for PPE-DE-Gruppen tog ordet.
FORSÆDE: Ingo FRIEDRICH
næstformand
Talere: Marie-Hélène Gillig for PSE-Gruppen, Elizabeth Lynne for ELDR-Gruppen, Ilda Figueiredo for GUE/NGL-Gruppen, Uma Aaltonen for Verts/ALE-Gruppen, Bartho Pronk, Barbara Weiler, Efstratios Korakas, Theodorus J.J. Bouwman, Jan Andersson, Ioannis Koukiadis, John Bowis, Claude Moraes, Hans Karlsson, Paulo Casaca og Anna Diamantopoulou.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
12. Integration og styrkelse af det europæiske forskningsrum (2002-2006) * (forhandling)
Betænkning: Forslag til Rådets beslutning om ændring af Rådets beslutning 2002/834/EF om vedtagelse af et særprogram for forskning, teknologisk udvikling og demonstration: »Integration og styrkelse af det europæiske forskningsrum« (2002-2006) [KOM(2003) 390 — C5-0349/2003 — 2003/0151(CNS)] — Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi.
Ordfører: Peter Liese (A5-0369/2003)
Philippe Busquin (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Peter Liese forelagde sin betænkning.
Talere: Giuseppe Gargani (ordfører for udtalelse fra JURI), Giuseppe Nisticò for PPE-DE-Gruppen, og David Robert Bowe for PSE-Gruppen.
FORSÆDE: James L.C. PROVAN
næstformand
Talere: Elly Plooij-van Gorsel for ELDR-Gruppen, Gérard Caudron for GUE/NGL-Gruppen, Hiltrud Breyer for Verts/ALE-Gruppen, Liam Hyland for UEN-Gruppen, Johannes (Hans) Blokland for EDD-Gruppen, Marco Cappato løsgænger, John Purvis, Eryl Margaret McNally, Astrid Thors, Geneviève Fraisse, Hiltrud Breyer, José Ribeiro e Castro, Marjo Matikainen-Kallström, Carlos Lage, Arlette Laguiller, Luis Berenguer Fuster, Roger Helmer, Marialiese Flemming, Concepció Ferrer, Dana Rosemary Scallon, Francesco Fiori, Peter Liese, Proinsias De Rossa, der under henvisning til de foregående indlæg ønskede at rette en misforståelse vedrørende den irske forfatning, Eryl Margaret McNally om afstemningsrækkefølgen for ændringsforslagene til betænkningen, der skulle sættes under afstemning onsdag, Astrid Thors om ordførerens sidste indlæg og Philippe Busquin.
FORSÆDE: Gérard ONESTA
næstformand
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 19.11.2003, punkt 16.
13. Investering i forskning (forhandling)
Betænkning: Kommissionens meddelelse — Investering i forskning: en handlingsplan for Europa [KOM(2003) 226 — C5-0381/2003 — 2003/2148(INI)] — Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi.
Ordfører: Rolf Linkohr (A5-0389/2003)
Rolf Linkohr forelagde sin betænkning.
Philippe Busquin (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Marjo Matikainen-Kallström for PPE-DE-Gruppen, Eryl Margaret McNally for PSE-Gruppen, Elly Plooij-van Gorsel for ELDR-Gruppen, Konstantinos Alyssandrakis for GUE/NGL-Gruppen, og Philippe Busquin.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 18.11.2003, punkt 14.
14. Fællesskabets støtte inden for transeuropæiske net ***I — Paneuropæiske e-forvaltningstjenester ***I — EU's lovpakke for telesektoren (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 2236/95/EF om generelle regler for Fællesskabets støtte inden for transeuropæiske net [KOM(2003) 220 — C5-0199/2003 — 2003/0086(COD)] — Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi.
Ordfører: Imelda Mary Read (A5-0374/2003)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om interoperabel levering af paneuropæiske e-forvaltningstjenester til offentlige myndigheder, virksomheder og borgere (Idabc) [KOM(2003) 406 — C5-0310/2003 — 2003/0147(COD)] — Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi.
Ordfører: Imelda Mary Read (A5-0375/2003)
Betænkning: Kommissionens ottende rapport om gennemførelsen af EU's lovpakke for telesektoren [KOM(2002) 695 — 2003/2090(INI)] — Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi.
Ordfører: Nicholas Clegg (A5-0376/2003)
Erkki Liikanen (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Imelda Mary Read forelagde sine betænkninger A5-0374/2003 og A5-0375/2003.
Nicholas Clegg forelagde sin betænkning (A5-0376/2003).
Talere: Malcolm Harbour (ordfører for udtalelse fra JURI), Werner Langen for PPE-DE-Gruppen, og Eryl Margaret McNally for PSE-Gruppen.
FORSÆDE: Charlotte CEDERSCHIÖLD
næstformand
Talere: Carles-Alfred Gasòliba i Böhm for ELDR-Gruppen, Philippe A.R. Herzog for GUE/NGL-Gruppen, Danielle Auroi for Verts/ALE-Gruppen, Franz Turchi for UEN-Gruppen, Paul Rübig, Neena Gill, Ilda Figueiredo, Josu Ortuondo Larrea, Marjo Matikainen-Kallström og Erkki Liikanen.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 18.11.2003, punkt 11, 12 og 15.
15. Dieselolie, der anvendes som brændstof til erhvervsformål * (forhandling)
Betænkning: Forslag til Rådets direktiv om ændring af direktiv 92/81/EØF og direktiv 92/82/EØF med henblik på indførelse af en særlig afgiftsordning for dieselolie, der anvendes som brændstof til erhvervsformål, og med henblik på tilnærmelse af punktafgifterne på benzin og dieselolie [KOM(2002) 410 — C5-0409/2002 — 2002/0191(CNS)] — Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål.
Ordfører: Piia-Noora Kauppi (A5-0383/2003)
Frits Bolkestein (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Piia-Noora Kauppi forelagde sin betænkning.
Talere: Eija-Riitta Anneli Korhola (ordfører for udtalelse fra ENVI), Hans Karlsson (ordfører for udtalelse fra ITRE), Brigitte Wenzel-Perillo (ordfører for udtalelse fra RETT), Othmar Karas for PPE-DE-Gruppen, Harald Ettl for PSE-Gruppen, Olle Schmidt for ELDR-Gruppen, Pierre Jonckheer for Verts/ALE-Gruppen, Johannes (Hans) Blokland for EDD-Gruppen, Wolfgang Ilgenfritz, løsgænger, Astrid Lulling, Manuel António dos Santos, Frits Bolkestein, Astrid Lulling og Frits Bolkestein.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 18.11.2003, punkt 13..
16. Parlamentets sammensætning
De kompetente tyske myndigheder havde meddelt, at Martin Kastler var blevet medlem af Europa-Parlamentet i stedet for Emilia Franziska Müller med virkning fra den 14. november 2003.
Formanden henviste til bestemmelserne i forretningsordenens artikel 7, stk. 5.
17. Dagsorden for næste møde
Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat (»Dagsorden« PE 337.907/OJMA).
18. Hævelse af mødet
Formanden hævede mødet kl. 22.30.
Julian Priestley
generalsekretær
Giorgos Dimitrakopoulos
næstformand
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
Følgende skrev under:
Aaltonen, Abitbol, Adam, Ainardi, Almeida Garrett, Alyssandrakis, Andersen, Andersson, Andreasen, André-Léonard, Andrews, Angelilli, Aparicio Sánchez, Arvidsson, Atkins, Attwooll, Auroi, Avilés Perea, Ayuso González, Bakopoulos, Balfe, Baltas, Banotti, Barón Crespo, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bébéar, Berend, Berenguer Fuster, van den Berg, Bergaz Conesa, Berger, Bernié, Berthu, Beysen, Blak, Blokland, Bodrato, Böge, Bösch, von Boetticher, Bonde, Boogerd-Quaak, Booth, Bordes, Bourlanges, Bouwman, Bowe, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Breyer, Buitenweg, van den Burg, Busk, Butel, Callanan, Camisón Asensio, Campos, Camre, Cappato, Cardoso, Carlotti, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Caudron, Caullery, Cauquil, Cederschiöld, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Chichester, Claeys, Clegg, Coelho, Cohn-Bendit, Collins, Colom i Naval, Corbett, Corbey, Cornillet, Corrie, Raffaele Costa, Coûteaux, Cox, Crowley, Cushnahan, van Dam, Dary, Daul, Davies, De Clercq, Decourrière, Dell'Alba, Della Vedova, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dhaene, Di Lello Finuoli, Dillen, Doorn, Dover, Doyle, Duff, Duhamel, Dupuis, Dybkjær, Ebner, Echerer, El Khadraoui, Elles, Eriksson, Esclopé, Ettl, Robert J.E. Evans, Färm, Fava, Ferber, Fernández Martín, Ferrer, Fiebiger, Figueiredo, Fiori, Fitzsimons, Flautre, Flemming, Florenz, Folias, Ford, Formentini, Foster, Fourtou, Frahm, Fraisse, Frassoni, Friedrich, Fruteau, Gahler, Gahrton, Galeote Quecedo, Garaud, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Garot, Garriga Polledo, Gasòliba i Böhm, de Gaulle, Gawronski, Gemelli, Ghilardotti, Gill, Gillig, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Gobbo, Goebbels, Goepel, Gomolka, Goodwill, Gorostiaga Atxalandabaso, Gouveia, Graefe zu Baringdorf, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Hager, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Haug, Heaton-Harris, Hedkvist Petersen, Helmer, Hermange, Herranz García, Herzog, Honeyball, Hortefeux, Hudghton, Hughes, Hyland, Ilgenfritz, Imbeni, Inglewood, Isler Béguin, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jeggle, Jensen, Jonckheer, Jové Peres, Karamanou, Karas, Karlsson, Kastler, Katiforis, Kaufmann, Kauppi, Keppelhoff-Wiechert, Keßler, Khanbhai, Kindermann, Glenys Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Knolle, Koch, Konrad, Korakas, Korhola, Koukiadis, Koulourianos, Krarup, Kratsa-Tsagaropoulou, Kreissl-Dörfler, Kronberger, Kuhne, Kuntz, Lage, Lagendijk, Laguiller, Lalumière, Lamassoure, Lambert, Lange, Langen, Langenhagen, Lannoye, de La Perriere, Laschet, Lavarra, Lehne, Liese, Linkohr, Lisi, Ludford, Lulling, Lund, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McCarthy, McCartin, MacCormick, McKenna, McNally, Maes, Malliori, Manders, Manisco, Thomas Mann, Mantovani, Marchiani, Marinho, Marinos, Markov, Marques, Marset Campos, Martens, David W. Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Mastorakis, Mathieu, Matikainen-Kallström, Hans-Peter Mayer, Xaver Mayer, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Mennea, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Mombaur, Monsonís Domingo, Moraes, Morgan, Morgantini, Müller, Mulder, Muscardini, Musotto, Mussa, Musumeci, Myller, Naïr, Napoletano, Napolitano, Naranjo Escobar, Nassauer, Newton Dunn, Nicholson of Winterbourne, Nisticò, Nobilia, Nordmann, Ojeda Sanz, Olsson, Onesta, Oomen-Ruijten, Oostlander, Oreja Arburúa, Ortuondo Larrea, Pacheco Pereira, Paciotti, Pack, Pannella, Parish, Pastorelli, Patakis, Patrie, Paulsen, Pérez Álvarez, Perry, Pesälä, Pex, Piétrasanta, Pirker, Plooij-van Gorsel, Podestà, Pohjamo, Poignant, Poos, Posselt, Prets, Procacci, Pronk, Provan, Puerta, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Rapkay, Raymond, Read, Redondo Jiménez, Ribeiro e Castro, Ries, Riis-Jørgensen, Ripoll y Martínez de Bedoya, de Roo, Roth-Behrendt, Roure, Rovsing, Rübig, Rühle, Sacconi, Sacrédeus, Saint-Josse, Salafranca Sánchez-Neyra, Sandberg-Fries, Sandbæk, Santer, Santini, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Savary, Scallon, Scarbonchi, Scheele, Schierhuber, Schleicher, Gerhard Schmid, Olle Schmidt, Schmitt, Schnellhardt, Schörling, Ilka Schröder, Jürgen Schröder, Schroedter, Schwaiger, Segni, Seppänen, Sichrovsky, Skinner, Smet, Soares, Sörensen, Sornosa Martínez, Souchet, Souladakis, Sousa Pinto, Speroni, Staes, Stenmarck, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Sturdy, Sudre, Suominen, Swiebel, Swoboda, Sørensen, Tajani, Tannock, Terrón i Cusí, Theato, Theorin, Thomas-Mauro, Thorning-Schmidt, Thors, Thyssen, Titford, Titley, Torres Marques, Trakatellis, Trentin, Turchi, Turmes, Uca, Väyrynen, Vairinhos, Valdivielso de Cué, Vallvé, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varaut, Varela Suanzes-Carpegna, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vinci, Virrankoski, Volcic, Wachtmeister, Watts, Weiler, Wenzel-Perillo, Whitehead, Wiersma, Wijkman, von Wogau, Wuori, Wurtz, Wyn, Wynn, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zimeray, Zimmerling, Zissener, Zorba, Zrihen.
Observatører
Bagó Zoltán, Bastys Mindaugas, Bekasovs Martijans, Beneš Miroslav, Beňová Monika, Bielan Adam, Bonnici Josef, Christodoulidis Doros, Chronowski Andrzej, Chrzanowski Zbigniew, Cilevičs Boriss, Cybulski Zygmunt, Demetriou Panayiotis, Didžiokas Gintaras, Ékes József, Filipek Krzysztof, Gałażewski Andrzej, Gawłowski Andrzej, Giertych Maciej, Grabowska Genowefa, Gruber Attila, Grzebisz-Nowicka Zofia, Grzyb Andrzej, Holáň Vilém, Ilves Toomas Hendrik, Jaskiernia Jerzy, Kalisz Ryszard, Kāposts Andis, Klich Bogdan, Kłopotek Eugeniusz, Klukowski Wacław, Konečná Kateřina, Kowalska Bronisława, Kreitzberg Peeter, Kriščiūnas Kęstutis, Kroupa Daniel, Kvietkauskas Vytautas, Laar Mart, Landsbergis Vytautas, Lepper Andrzej, Lisak Janusz, Litwiniec Bogusław, Lydeka Arminas, Łyżwiński Stanisław, Macierewicz Antoni, Maldeikis Eugenijus, Maštálka Jiří, Őry Csaba, Pasternak Agnieszka, Pieniążek Jerzy, Pīks Rihards, Plokšto Artur, Podgórski Bogdan, Protasiewicz Jacek, Pusz Sylwia, Reiljan Janno, Rouček Libor, Sefzig Luděk, Siekierski Czesław, Smoleń Robert, Smorawiński Jerzy, Szczygło Aleksander, Tomczak Witold, Vaculík Josef, Valys Antanas, Vareikis Egidijus, Varnava George, Vella George, Vėsaitė Birutė, Widuch Marek, Wiśniowska Genowefa, Wittbrodt Edmund, Żenkiewicz Marian.