Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31977L0096

Rådets direktiv 77/96/EØF af 21. december 1976 om trikinundersøgelse i forbindelse med indførsel af fersk kød af tamsvin fra tredjelande

EFT L 26 af 31.1.1977, pp. 67–77 (DA, DE, EN, FR, IT, NL)

Dokumentet er offentliggjort i en specialudgave (EL, ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2005; ophævet ved 32004L0041

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1977/96/oj

31977L0096

Rådets direktiv 77/96/EØF af 21. december 1976 om trikinundersøgelse i forbindelse med indførsel af fersk kød af tamsvin fra tredjelande

EF-Tidende nr. L 026 af 31/01/1977 s. 0067 - 0077
den finske specialudgave: kapitel 3 bind 8 s. 0041
den græske specialudgave: Kapitel 03 bind 17 s. 0042
den svenske specialudgave: kapitel 3 bind 8 s. 0041
den spanske specialudgave: Kapitel 03 bind 11 s. 0156
den portugisiske specialudgave: Kapitel 03 bind 11 s. 0156


++++

RAADETS DIREKTIV

af 21 . december 1976

om trikinundersoegelse i forbindelse med indfoersel af fersk koed af tamsvin fra tredjelande

( 77/96/EOEF )

RAADET FOR DE EUROPAEISKE FAELLESSKABER HAR -

under henvisning til traktaten om oprettelse af Det europaeiske oekonomiske Faellesskab ,

under henvisning til Raadets direktiv 72/462/EOEF af 12 . december 1972 om sundhedsmaessige og veterinaerpolitimaessige problemer i forbindelse med indfoersel af kvaeg og svin samt fersk koed fra tredjelande ( 1 ) , senest aendret ved Raadets direktiv 75/379/EOEF ( 2 ) , saerlig artikel 21 ,

under henvisning til forslag fra Kommissionen , og

ud fra foelgende betragtninger :

Ved direktiv 72/462/EOEF om sundhedsmaessige og veterinaerpolitimaessige problemer i forbindelse med indfoersel fra kvaeg og svin samt fersk koed fra tredjelande fastsatte Raadet i artikel 21 , at der skulle udarbejdes en metode til - samt fastsaettes de noedvendige regler for - konstatering af tilstedevaerelse af trikiner i fersk svinekoed ;

direktiv 72/462/EOEF vil ikke have den oenskede virkning , saa laenge sikkerhedskravene for saa vidt angaar paavisning af trikiner i forbindelse med indfoersel af fersk koed fra tredjelande ikke er ensartede i alle medlemsstaterne ; det er derfor noedvendigt paa dette omraade at udarbejde en faellesskabsordning ;

for at beskytte forbrugernes sundhed er det noedvendigt , at fersk svinekoed systematisk undersoeges efter effektive og anerkendte metoder med henblik paa at udelukke det koed , der indeholder trikiner ;

saafremt undersoegelsen foretages i det tredjeland , hvorfra hoedet er afsendt , skal den udfoeres paa slagterier , som opfylder visse betingelser , og som specielt er udstyret med et laboratorium med apparatur egnet til undersoegelse ;

for at kunne skelne undersoegt koed fra koed , der endnu ikke er blevet undersoegt , er det noedvendigt at fastsaette , at der paa det koed , der har vaeret genstand for undersoegelse med negativt resultat , paatrykkes et saerligt maerke ;

der boer indfoeres en procedure med et naert og effektivt samarbejde mellem Kommissionen og medlemsstaterne med henblik paa at vurdere , om det er hensigtsmaessigt at tillade virksomheder , der er beliggende i tredjelande , at foretage denne undersoegelse eller at forarbejde det undersoegte koed , og desuden ; takt med teknikkens udvikling og erfaringen at foretage en tilpasning af de tekniske bestemmelser , isaer i forbindelse med undersoegelsesmetoder og krav til de laboratorier , der foretager undersoegelse samt bestemmelser for maerkning af undersoegt koed ;

det er hensigtsmaessigt at tillade medlemsstaterne at indfoere fersk koed , som ikke har vaeret underkastet en trikinundersoegelse i det udforende tredjeland , paa betingelse af at dette koed underkastes en frysebehandling , som sikret at eventaelt tilstedevaerende trikiner udkadeliggoeres , enten i det udfoerende tredjeland eller i den medlemsstat , som dette koed er bestemt for ; denne behandling foretages dog i overensstemmelse med visse veldefinerede bestemmelser og i virksomheder , der opfylder visse betingelser -

UDSTEDT FOELGENDE DIREKTIV :

Artikel 1

Dette direktiv genoptager de definitioner , der er fastsat i Raadets direktiv 72/462/EOEF .

Desuden forstaas ved :

a ) Fersk koed : fersk koed af tamsvin ;

b ) Undersoegelse : undersoegelse , som tager sigte paa at paavise tilstedevaerelsen af trikiner i fersk koed .

Artikel 2

1 . Fersk koed fra tredjelande , som indeholder skeletmuskulatur ( stribet muskulatur ) , skal , for at kunne bringes i handelen i Faellesskabet , goeres til genstand for en undersoegelse under en embedsdyrlaeges kontrol og ansvar .

2 . Undersoegelsen foretages i overensstemmelse med en af de i bilag I naevnte metoder af et helt dyr eller i givet fald af alle halve kroppe , kvarte kroppe eller stykker bestemt til indfoersel i Faellesskabet .

3 . Undersoegelsen skal foretages paa et slagteri , der er godkendt i afsendelseslandet i overensstemmelse med artikel 4 i direktiv 72/462/EOEF , og som har tilladelse til at udfoere denne undersoegelse i overensstemmelse med bestemmelserne i artikel 4 i dette direktiv .

4 . Undersoegelsen skal finde sted inden maerkningen om egnethed til menneskefoede , for hvilken forskrifter findes i kapitel X i bilag B til direktiv 72/462/EOEF .

5 . Saafremt undersoegelsen ikke kan foretages i afsendelseslandet , kan den medlemsstat , som det ferske koed er bestemt for , tillade indfoersel heraf paa betingelse af , at undersoegelsen foretages paa dens omraade i forbindelse med den i artikel 24 , stk . 2 , i direktiv 72/462/EOEF omhandlede sundhedskontrol paa et kontrolsted i den i artikel 27 , stk . 1 , litra b ) , i samme direktiv anvendte betydning .

6 . a ) Hvis resultatet af undersoegelsen er negativ , skal det ferske koed maerkes umiddelbart efter undersoegelsens afslutning i overensstemmelse med bilag III .

b ) Ved maerkning med stempelfarve skal anvendes et farvestof som defineret i artikel 17 , stk . 3 , i direktiv 72/462/EOEF .

Artikel 3

1 . Som en undtagelse til artikel 2 kan de medlemsstater , som det ferske koed er bestemt for , tillade at det koed , der kommer fra visse tredjelande eller fra dele af disse lande , ikke skal underkastes en undersoegelse under forudsaetning af , at de underkastes en kuldebehandling i henhold til bilag IV .

2 . Denne behandling foretages i en virksomhed som omhandlet i artikel 4 , stk . 1 , beliggende i det udfoerende tredjeland .

Udfoerelsen af frysebehandlingen skal attesteres af embedsdyrlaegen paa det certifikat om koedets egnethed til menneskefoede , der foelger det ferske koed og er naevnt i artikel 22 , stk . 3 , i direktiv 72/462/EOEF .

3 . I tilfaelde af at denne behandling ikke foretages i det udfoerende tredjeland , skal den udfoeres paa et kontrolsted som anfoert i artikel 2 , stk . 5 .

Saafremt det ferske koed har vaeret underkastet frysebehandling i det udfoerende tredjeland , skal dette attesteres af embedsdyrlaegen paa det certificat , der foelger det ferske koed og er naevnt i artikel 25 i direktiv 72/462/EOEF .

Artikel 4

1 . Tilladelse til et slagteri til at udfoere undersoegelsen og tilladelse til en opskaeringsvirksomhed til at opskaere eller udbene koed , der har vaeret underkastet denne undersoegelse , eller tilladelse til en virksomhed til at udfoere den i artikel 3 , stk . 1 , omhandlede frysebehandling , gives i henhold til fremgangsmaaden i artikel 9 . Der skal laegges vaegt , foruden paa de i artikel 4 i direktiv 72/462/EOEF fastsatte krav , paa de ydede garantier med hensyn til overholdelse af bestemmelserne i dette direktiv og for saa vidt angaar virksomheder :

a ) tilstedevaerelsen af lokaler og noedvendigt apparatur til udfoerelse af undersoegelsen ,

b ) kvalifikationerne hos det personale , der foretager undersoegelsen .

Tilladelse til et siagteri og en opskaeringsvirksomhed kan kun gives , saafremt de kompetente myndigheder i det paagaeldende tredjeland officielt har godkendt , at slagteriet eller opskaeringsvirksomheden kan opfylde de betingelser , der er fastsat i artikel 5 og i bilag III ; med hensyn til slagterier desuden at disse raader over et laboratorium , der opfylder de betingelser , der er fastsat i bilag II , kapitel I , og at de er i stand til at overholde bestemmelserne i de andre kapitler i ovennaevnte bilag II og i bilag I .

En virksomhed kan kun opnaa tilladelse til at udfoere frysebehandling , saafremt de kompetente myndigheder i det paagaeldende tredjeland officielt har godkendt , at virksomheden kan opfylde de betingelser , der er fastsat i bilag IV .

2 . Der skal indfoejes en speciel angivelse i den eller de lister , der er naevnt i artikel 4 , stk . 4 , i Raadets direktiv nr . 72/462/EOEF ud for de i stk . 1 godkendte slagterier , opskaeringsvirksomheder og virksomheder til frysebehandling .

Artikel 5

1 . Paa de slagterier , der har faaet tilladelse i overensstemmelse med artikel 4 , foretages slagtningen af svin , hvis koed er bestemt til Faellesskabet , i andre lokaler eller , hvis saadanne ikke forefindes , paa andre tidspunkter end dem , hvor der foretages slagtning af svin , hvis koed ikke er bestemt til Faellesskabet , undtagen hvis koedet af disse svin undersoeges efter samme retningslinjer .

2 . Opskaering eller udbening af koed , som er blevet undersoegt med negativ resultat , og som er bestemt til Faellesskabet , skal foretages i opskaeringsvirksomheder i henhold til bestemmelserne i artikel 4 .

I disse opskaeringsvirksomheder foretages opskaeringen eller udbeningen af dette koed i andre lokaler eller , hvis saadanne ikke forefindes , paa andre tidspunkter end dem , hvor koed , der ikke er bestemt til Faellesskabet , opkaeres eller udbenes , undtagen hvis dette koed undersoeges efter samme retningslinjer .

Artikel 6

Formaalet med de kontrolforanstaltninger , der traeffes i tredjelande , og som er fastsat i artikel 5 i direktiv 72/462/EOEF , er ligeledes at efterproeve , om bestemmelserne i dette direktiv overholdes .

Artikel 7

Medlemsstaterne udarbejder og tilsender Kommissionen listen over de kontrolsteder , der er naevnt i artikel 2 , stk . 5 , og paa hvilke der kan foretages :

- undersoegelse ,

- den i artikel 3 naevnte frysebehandling .

Medlemsstaterne soerger for , at disse kontrolsteder raader over de noedvendige installationer til udfoerelse af disse funktioner .

Artikel 8

Raadet traeffer inden 1 . januar 1979 paa forslag af Kommissionen afgoerelse om supplering af de metoder , som er omhandlet i bilag I .

Artikel 9

1 . Naar der henvises til den fremgangsmaade , der er fastsat i denne artikel , indbringer formanden omgaaende sagen for Den staaende Veterinaerkomité nedsat ved Raadets afgoerelse af 15 . oktober 1968 , i det foelgende benaevnt " komiteen " , enten paa eget initiativ eller paa anmodning af en medlemsstat .

2 . I Komiteen tildeles medlemsstaternes stemmer vaegt i henhold til artikel 148 , stk . 2 , i traktaten . Formanden deltager ikke i afstemningen .

3 . Kommissionens repraesentant forelaegger et udkast til de foranstaltninger , der skal traeffes . Komiteen afgiver en udtalelse om disse foranstaltninger inden for en frist , som formanden kan fastsaette under hensyn til , hvor meget det forelagte spoergsmaal haster . Udtalelsen vedtages med et flertal paa 41 stemmer .

4 . Kommissionen vedtager foranstaltningerne og bringer dem straks i anvendelse , naar de er i overensstemmelse med komiteens udtalelse . Saafremt foranstaltningerne ikke er i overensstemmelse med komiteens udtalelse , eller der ikke er afgivet nogen udtalelse , forelaegger Kommissionen straks for Raadet et forslag til de foranstaltninger , der skal traeffes .

Raadet vedtager foranstaltninger med kvalificeret flertal .

Saafremt Raadet efter udloebet af en frist paa tre maaneder fra datoen for forslagets indbrungelse ikke har vedtaget nogen foranstaltninger , vedtager Kommissionen de foreslaaede foranstaltninger og bringer dem straks i anvendelse , medmindere Raadet med simpelt flertal har forkastet de naevnte foranstaltninger .

Artikel 10

Artikel 9 finder anvendelse indtil den 21 . juni 1981 .

Artikel 11

Medlemsstaterne saetter senest den 1 . januar 1979 de noedvendige administrativt og ved lov fastsatte bestemmelser i kraft for at efterkomme dette direktiv . De underretter straks Kommissionen herom .

Artikel 12

Dette direktiv er retter til medlemsstaterne .

Udfaerdiget i Bruxelles , den 21 . december 1976 .

Paa Raadets vegne

A.P.L.M.M . van der STEE

Formand

( 1 ) EFT nr . L 302 af 31 . 12 . 1972 , s . 28 .

( 2 ) EFT nr . L 172 af 3 . 7 . 1975 , s . 17 .

BILAG I

METODER TIL UNDERSOEGELSE FOR TRICHINA SPIRALIS

I . TRIKINOSKOPISK UNDERSOEGELSE

a ) Apparatur

Et gloedelampetrikinoskop med 50 gange og 80-100 gange forstoerrelse .

Et kompressorium bestaaende af to glasplader - af hvilke den ene er inddelt i lige store felter - en lille krum saks , en pincet , en hniv til udtagning af proever , smaa nummererede beholdere til separat opbevaring af proeverne , en pipette , et lille glas med eddikesyre og et lille glas med kaliumhydroxid til klaring af eventuelle forkalkninger eller til bloedgoering af indtoerret koed .

b ) Udtagning af proever

Ved hele dyrekroppe udtages der mindst én proeve paa stoerrelse med en hasselnoed fra diafragmas to hovedmuskler ved overgangen til den senede del . Hvis der kun forefindes en af diafragmas hovedmuskler , udtages der en proeve paa stoerrelse med to hasselnoedder . Hvis begge hovedmusklerne i diafragma mangler , udtages der to proever , omtrent paa stoerrelse med en hasselnoed , fra diafragmas ribbens - eller brystbensafsnit eller , afhaengig af omstaendighederne , fra tunge - , kaebe - eller bugmuskulaturen .

Ved koedstykker udtages der tre fedtfattige proever - om muligt paa stoerrelse med en hasselnoed - fra skeletmuskulaturen , udtaget paa forskellige steder saa taet som muligt ved ben eller sener .

c ) Metode

Ved hele dyrekroppe og ved tilstedevaerelse af begge hovedmuskler i diafragma udskaerer den , der foretager trikinundersoegelse , 7 stykker af hver af de ovennaevnte proever , dvs . i alt 14 eller , hvis der kun forefindes én hovedmuskel i diafragma , 14 stykker paa stoerrelse med en havrekerne fra forskellige steder , helst ved overgangen fra den muskulaere til den senede del , og presser dem sammen mellem glaspladerne , saaledes at almindelig trykt skrift kan laeses tydeligt gennem praeparatet .

Hvis de koedproever , der skal undersoeges , er indtoerrede og gamle , skal praeparaterne bloedgoeres i en blanding , bestaaende af én del kaliumhydroxid-oploesning og to dele vand , i 10-20 minutter , inden de presses .

Hvis der ved hele dyrekroppe skal udtages proever fra diafragmas ribbens - eller brystbensafsnit , tunge - , kaebe - eller bugmuskulaturen , skal der udskaeres 14 stykker paa stoerrelse med en havrekerne af hver proeve , dvs . i alt 28 .

Den , der foretager trikinundersoegelsen , skal udskaere 4 stykker paa stoerrelse med en havrekerne af hver af de proever , der er udtaget af koedstykkerne , dvs . i alt 12 stykker .

Den trikinoskopiske undersoegelse skal udfoeres saaledes , at hvert praeparat studeres langsomt og omhyggeligt . Hvis den trikinoskopiske undersoegelse afsloerer mistaenkelige omraader , hvis natur ikke kan fastslaas med bestemthed selv ved kraftig forstoerrelse i trikinoskopet , skal disse omraader undersoeges i mikroskop .

Den mikroskopiske undersoegelse boer udfoeres saaledes , at hvert praeparat studeres langsomt og omhyggeligt ved 30-40 gange forstoerrelse .

I de tilfaelde , hvor der er tvivl om resultatet , skal undersoegelsen fortsaettes med yderligere proever og praeparater , om noedvendigt med kraftigere forstoerrelse , indtil der ikke laengere hersker nogen tvivl . Den trikinoskopiske undersoegelse skal foretages i mindst tre minutter .

I de tilfaelde , hvor der er tale om erstatningsproever udtaget fra hovedsmusklerne i diafragmas ribbens - eller brystbensafsnit , tunge - , kaebe - eller bugmuskulaturen , skal den trikinoskopiske undersoegelse foretages i mindst seks minutter .

I den mindste tid , der er fastsat for undersoegelsen , er ikke medregnet den tid , der medgaar til proeveudtagning og fremstilling af praeparater .

Den almindelige regel er , at den person , der foretager trikinundersoegelsen , ikke boer kontrollere mere end 840 stykker pr . dag , undtagelsesvis dog op til 1050 .

II . FORDOEJELSESMETODEN

a ) Apparatur og materiel

- en kniv til udtagning af proever ,

- smaa nummererede beholdere med lukke til opbevaring af proever og med henblik paa en eventuel gentagelse af undersoegelserne ,

- et varmeskab ,

- en 2-3 liter glastragt med stativ , en forbindelsesslange af gummi , spaendboejler til fastgoerelse af forbindelsesslangen ,

- en plastiksi ( ca . 18 cm i diameter , maskevidde ca . 1 mm ) ,

- gaze ,

- et lille tilspidset roer med lukket spids ,

- glasblokskaal ,

- en koedkvaern ,

- et stereomikroskop ,

- fordoejelsesvaeske bestaaende af :

10 g pepsin ( 1 200 enheder pr . g ) , 5 ml HCI ( mindst 37 % ) , der blandes op med ledningsvand , saaledes at der er 1 liter i alt .

b ) Udtagning af proever

1 . Ved hele dyrekroppe udtages der en proeve paa mindst 20 g af en af diafragmas hovedmuskler ved overgangen til den senede del . Hvis hovedmusklerne i diafragma mangler , udtages der en proeve paa mindst 20 g af diafragmas ribbens - eller brystbensafsnit eller af tunge - , kaebe - eller bugmuskulaturen .

2 . Ved koedstykker udtages der en fedtfattig proeve paa mindst 20 g af skeletmuskulaturen saa taet som muligt ved ben eller sener .

c ) Metode

Til undersoegelse af en samleproeve fra ti svin laves der en 10 g proeve af hver enkelt 20 g proeve . De resterende 10 g opbevares til en eventuel undersoegelse af en individuel proeve , hvis dette skulle blive noedvendigt . Ti proever , hver paa 10 g , samles til en samleproeve ; proeven males i en koedkvaern ( plade med 2 mm huller ) , hvorefter den spredes loest ud paa en si , daekket med et lag gaze . Sien anbringes saa oven i en tragt , der via en gummislange er forbundet med et lille tilspidset roer med lukket spids ; tragten fyldes fra kanten med fordoejelsesvaeske , indtil proevematerialet er fuldstaendig daekket . Forholdet mellem proevematerialet og fordoejelsesvaesken skal vaere ca . 1 : 20 - 1 : 30 . Efter 18-20 timer i varmeskab ved 37-39 * C fjernes det lille tilspidsede roer .

Efter forsigtig opsugning af den vaeske , der svoemmer ovenpaa , vaskes det bundfald , der findes i roerets spids , omhyggeligt i en blokskaal . Undersoeg , om bundfaldet indeholder trikiner , ved hjaelp af et stereomikroskop ved 20-40 gange forstoerrelse .

Hvis resultatet af undersoegelsen af en samleproeve er positivt eller usikkert , boer de resterende individuelle proever undersoeges enkeltvis efter supplering med yderligere 20 g udtaget fra hvert svin eller , hvis det drejer sig om koedstykker , med 20 g udtaget af hvert stykke eller hver stump i overensstemmelse med pkt . b ) .

III . FORDOEJELSESMETODEN TIL UNDERSOEGELSE AF SAMLEPROEVER

a ) Apparatur og reagenser

- kniv og pincet til indsamling af proever ,

- koedkvaern med huller med diameter mellem 2 og 3 mm ,

- en 3 - liter erlenmeyerkolbe med gummi - eller vatprop ,

- en konisk skilletragt , rumindhold 2 000 ml ,

- et almindeligt A-stativ , ca . 28 cm langt og med 80 cm stang ,

- en ring , ca . 10-11 cm i diameter , der kan monteres paa stativet ,

- en klemme med flad skruestik ( 23 gange 40 mm ) som kan saettes paa stativet ved hjaelp af en dobbelt spaendering ,

- en Endecott-si nr . 80 ( maskefinhed 177 ) med udvendig diameter paa 11 cm , med traadnet af messing eller rustfrit staal ,

- en plastikraft med indvendig diameter paa ikke under 12 cm ,

- et almindeligt analysemikroskop ( 40 gange forstoerrelse ) med tilhoerende lampe , eller et almindeligt dobbeltmikroskop ( 40 gange forstoerrelse ) ,

- et trikinoskop med horisontalt bord til kompressoriet ,

- under brug af mikroskopet : en skaal til larvetaelling af samme ydre form som kompressoriet , med et rumindhold paa ca . 60-65 cm3 ;

skaalen til larvetaelling kan fremstilles som foelger :

skaalen bestaar af en 23 cm lang glasplade af samme tykkelse som en enkelt plade i et almindeligt kompressorium ; bredden skal derimod vaere lidt mindre , f.eks . 4,5 cm , for at goere det muligt at fastgoere en glasplade , 2 mm tyk , 1,8 cm hoej og 17,5 cm lang , til bundpladens to langsider ;

skaalen lukkes i enderne ved at saette to glasplader , 5 cm lange , 1 cm hoeje og 2 mm tykke , direkte paa bundpladen ; skaalens hoejde , maalt indvendig , vil da vaere ca . 1 cm ;

pladerne limes sammen med almindelig glaslim ; af beskyttelseshensyn og for at goere det lettere af haandtere den fyldte skaal er 2,8 cm af begge bundpladens ender holdt frie ;

skaalens rumindhold er i alt ca . 60-65 cm3 ;

- et antal petriskaale , diameter 9 cm , skal anvendes ved mikroskoperingen ,

- en filtpen til markering af 1 cm2 store undersoegelsesfelter i bunden af petriskaalene ,

- et antal 10 liter kar til brug ved formolbehandling af apparaturet og den resterende fordoejelsesvaeske i tilfaelde af positiv reaktion ,

- koncentreret ( 37 % ) saltsyre ,

- Merck-pepsin , 30 000 enheder pr . g , i pulverform , eller pepsin af kendt styrke fra et andet firma ,

- en eller to bakker til indsamling af 100 koedproever paa ca . 2 g .

b ) Udtagning af proever

1 . Ved hele dyrekroppe udtages der en proeve paa ca . 2 g af en af diafragmas hovedmuskler ved overgangen til den senede del . Hvis hovedmusklerne i diafragma mangler , udtages der en proeve paa mindst 2 g af diafragmas ribbens - eller brystbensafsnit eller af tunge - , kaebe - eller bugmuskulaturen .

2 . Ved koedstykker udtages der en fedtfattig proeve paa ca . 2 g af skeletmuskulaturen saa taet som muligt ved ben eller sener .

c ) Metode

Der udtages ca . 1 g af hver af de 100 proever . Samleproeven males i koedkvaernen .

Det malede koed laegges i 3-liter erlenmeyerkolben sammen med 7 g pepsin , ca . 2 liter ledningsvand , ca . 37-40 * C , og 25 ml koncentreret saltsyre . Blandingen rystes , saa pepsinen oploeses .

Oploesningens pH-vaerdi vil vaere ca . 1,5-2 .

- Erlenmayerkolben saettes i varmeskab ved 37 * C i ca . 4 timer til fordoejelse . Kolben rystes regelmaessigt i loebet af fordoejelsesprocessen , f.eks . én eller to gange i timen .

- Den fordoejede oploesning filtreres gennem sien ned i den koniske 2-liter skilletragt og henstaar uroert i stativet i mindst i time .

En samlet maengde paa ca . 45 cm3 tappes fra tragten og fordeles i tre petriskaale , som i bunden er opdelt i kvadrater af 1 gange 1 cm , dvs . 15 ml i hver petriskaal .

- Hver petriskaal undersoeges minutioest under mikroskop for trikinlarver ( ca . 40 gange forstoerrelse )

- Hvis der anvendes larvetaellingsskaale , fordeles de 45 cm3 i to af disse og undersoeges med trikinoskopet .

Laverne viser sig som snoede organismer i bundfaldet og ligner naesten urfjedre . De er lette at identificere , og udviser ofte spiralbevaegelser , naar vandet er lunkent .

Hvis der danner sig et utilstraekkelig gennemsigtigt sediment , goeres dette klart ved skylning . Samtidig haeldes den sidste proeve paa 45 ml i et reagensglas , hvor den faar lov til at bundfaelde sig i 15 minutter . Den vaeske der svoemmer ovenpaa , suges derefter forsigtigt op og sedimentet opslaemmes i ca . 45 ml ledningsvand .

Efter en yderligere bundfaeldningstid paa 15 minutter suges den ovenpaa svoemmende vaeske igen forsigtigt op , og sedimentet skylles ved hjaelp af ca . 20 ml ledingsvand omhyggeligt ud i en petriskaal og undersoeges .

Hvis resultatet af undersoegelsen af en samleproeve er positivt eller usikkert , boer de resterende individuelle proever undersoeges enkeltvis efter supplering med yderligere 20 g udtaget fra hvert svin eller , hvis det drejer sig om koedstykker , med 20 g udtaget af hvert stykke eller hver stump , i overensstemmelse med pkt . b ) .

BILAG II

KAPITEL I

BETINGELSER , DER SKAL OPFYLDES AF LABORATORIER TIL PAAVISNING AF TRIKINER

1 . Laboratorierne til paavisning af trikiner skal befinde sig i umiddelbar naerhed af de lokaler , hvor slagtningen af svin finder sted , og skal mindst raade over :

a ) et aflaaseligt lokale med tilstraekkeligt udstyr til behandling af praeparater ; vaeggene skal vaere glatte og i indtil 2 meters Hoejde vaere daekket med en lys beklaedning eller maling som taaler afvaskning ; der skal vaere et laboratorium for hver anvendt undersoegelsesmetode ;

b ) et aflaaseligt lokale med tilstraekkeligt udstyr til trikonoskopisk og mikroskopisk undersoegelse ;

c ) et tilstraekkeligt ventilationsanlaeg og - saafremt det er noedvendigt - klimaanlaeg , der giver mulighed for at holde en omgivende temperatur paa hoejst + 25 * C ;

d ) tilstraekkelig naturlig eller kunstig belysning , der ikke aendrer farverne , kraftigt sollys skal undgaas ;

e ) tilstraekkeligt udstyr til rensning og desinfektion af haender i det lokale , hvor praeparaterne undersoeges ;

f ) udstyr til moerklaegning af undersoegelseslokalet ;

g ) eventuelt et koelerum til opbevaring af koedproever ;

h ) et vaskerum til rensning og desinfektion af undersoegelsesredskaberne ( f.eks . beholdere til proever , kompressorier , knive og sakse ) forsynet med :

- et gulv af vandtaette materialer , der let lader sig rense og desinficere , og som ikke kan raadne ,

- glatte vaegge , der i indtil 2 meters hoejde er daekket med en lys beklaedning eller med maling , som taaler afvaskning ;

i ) garderober , haandvaske , opholdslokaler og toiletter med vandudskylning :

j ) haandvaske med rindende varmt og koldt vand , rense - og desinfektionsmidler samt engangshaandklaeder ;

k ) vandtaette , korosionsresistente beholdere , forsynet med hermetisk sluttende laag og fremstillet saaledes , at ikke bemyndiget fjernelse af indholdet forhindres ; disse beholdere er bestemt til indsamling af proeverester ;

l ) instailationer , der giver tilstraekkelig forsyning med koldt og varmt drikkevand ;

m ) et afloebssystem for spildevand i henhold til de bestemmelser , der gaelder for godkendelse af slagterier ;

n ) egnede anordninger til beskyttelse mod uoenskede dyr , saasom insekter , gnavere osv .

KAPITEL II

BESTEMMELSER FOR PERSONALE , LOKALER , INVENTAR OG REDSKABER I LABORATORIERNE TIL PAAVISNING AF TRIKINER

2 . Den stoerst mulige renlighed kraeves af personalet samt med hensyn til lokaler , inventar og redskaber .

a ) Personalet skal vaere ifoert rent arbejdstoej , vaske haender flere gange i loebet af en arbejdsdag samt hver gang arbejdet genoptages ;

b ) intet dyr maa komme ind i laboratorierne til paavisning af trikiner ;

c ) inventar og redskaber , der anvendes i forbindelse med arbejdet , skal holdes i upaaklagelig og proper stand ; der skal foretages omhyggelig rensning og desinfektion flere gange i loebet af en arbejdsdag samt ved arbejdsdagens afslutning .

3 . Anvendelsen af drikkevand er paabudt til ethvert formaal .

4 . For saa vidt angaar helbredstilstanden for det personale , der er beskaeftiget med udtagelse af koedproever til undersoegelse , gaelder de bestemmelser , der er fastsat i bilag B , kap . IV , pkt . 11 og 12 , i direktiv 72/462/EOEF .

5 . De koedproever , der er noedvendige for undersoegelsen , skal udtages umiddelbart efter slagtningen og straks undersoeges i slagteriets laboratorium til paavisning af trikiner . Det er ikke tilladt at foretage denne undersoegelse uden for det slagteri , hvor dyrene er blevet slagtet .

6 . For at forebygge traethed og foelgerne deraf skal kontrolpersonalet have korte pauser i arbejdet .

KAPITEL III

BESTEMMELSER FOR TRIKINOSKOPER

Trikonoskopernes konstruktion og type skal opfylde foelgende minimumskriterier :

1 . Let betjening .

2 . Kraftigt lys :

- kontrolresultaterne skal vaere noejagtige , selv om lokalerne ikke er fuldstaendigt moerklagte ,

- lyskilden skal vaere en projektoer paa 100 W ( 12 V ) .

3 . Tilstraekkelig forstoerrelse :

- forstoerrelse ved normalt arbejde : 50 gange ,

- forstoerrelse 80-100 gange med henblik paa en noejagtig bedoemmelse af genstande , som ikke klart kan identificeres ved en normal arbejdsforstoerrelse i forbindelse med praeparater , hvis kvalitet kan drages i tvivl .

4 . Oploesningsevne :

- alle forstoerrelser skal give et klart og praecist billede i tydelige farver .

5 . Omskifter :

- enhver aendring af forstoerrelsen skal ledsages af automatisk justering af billedets lysstyrke .

6 . Kontrastforoegelse :

- samlelinsen skal udstyres med en irisblaender , der goer det muligt at foroege kontrasten i forbindelse med dybtgaaende undersoegelse af vanskelige tilfaelde ,

- irisblaenderen skal vaere let at indstille ( f.eks . styrearm , der sidder fast paa trikinoskopbordet ) .

7 . Let fokusering :

- hurtig fokusering ved hjaelp af en justeringsring ,

- noejagtig fokusering ved hjaelp af en styrearm .

8 . Spaendingsjustering :

- der goer det muligt at opnaa netop den lysmaengde , som den paagaeldende situation kraever .

9 . Forskydning af kompressoriet i én retning :

- et system med automatisk blokering , der skal sikre forskydning af kompressoriet ( objektglas ) i én retning for at forhindre enhver form for ubetimelig forskydning .

10 . Uhindret syn mod projektionsoverfladen .

11 . Projektionsoverflade :

- diameter paa mindst 54 cm ,

- hoej reflektionsevne ,

- holdbar ,

- adskillelig ,

- let at rengoere .

BILAG III

MAERKNING AF KOED , DER HAR VAERET GENSTAND FOR UNDERSOEGELSE TIL PAAVISNING AF TRIKINER

1 . Embedsdyrlaegen er ansvarlig for maerkning af koed . Med henblik herpaa opbevarer han :

- de instrumenter , der er bestemt til maerkning ; disse instrumenter maa embedsdyrlaegen foerst udlevere til hjaelpepersonale , naar maerkningen skal finde sted , og kun for saa langt et tidsrum , som er noedvendigt til maerkningen ;

- de under nr . 5 naevnte stempelplader ; disse stempelplader udleveres foerst til hjaelpepersonalet i det oejeblik , hvor de skal bruges , og i et antal , der svarer til behovet .

2 . Maerkningen skal vaere et rundt stempel med diameter 2,5 cm . Stemplet skal indeholde foelgende letlaeselige oplysninger :

- i midten en stort T , 1 cm langt og 0,2 cm bredt

- under ovennaevnte T en af forkortelserne CEE , EEG , EWG , EOEF eller EEC ; bogstaverne skal vaere 0,4 cm hoeje .

3 . Dyrekroppene maerkes med et farve - eller braendestempel paa laarets inderside i overensstemmelse med pkt . 2 .

4 . Hovedet maerkes med enten et farve - eller et braendestempel , der opfylder kravene i pkt . 2 . Med undtagelse af de stykker , der er udelukket fra maerkning om egnethed til menneskefoede i henhold til pkt . 43 i kapitel X , bilag B , i Raadets direktiv 72/462/EOEF , skal der foretages maerkning af de stykker , som i opskaeringsvirksomheder fremkommer af dyrekroppe , der er behoerigt maerkede , i det omfang de ikke baerer noget stempel . I overensstemmelse med pkt . 2 skal denne maerkning foretages inden maerkning om egnethed til menneskefoede .

Den etikette , der er naevnt i andet afsnit i foer omtalte pkt . 43 , skal opfylde kravene i nedenstaaende pkt . 6 .

5 . Maerkningen kan ogsaa foretages ved hjaelp af en stempelplade . Denne stempelplade , der skal anbringes paa hvert enkelt stykke , skal vaere af en saadan beskaffenhed , at den ikke kan anvendes paany ; den skal vaere af modstandsdygtigt materiale , der opfylder alle hygiejnens krav . Stempelpladen skal indeholde foelgende letlaeselige oplysninger :

- i midten et stort T

- under foernaevnte T en af forkortelserne CEE , EEG , EWG , EOEF eller EEC ; bogstaverne skal vaere 0,2 cm hoeje

6 . Paa den etikette , der er naevnt i pkt . 44 , kapitel X , bilag B , i det i pkt . 4 naevnte direktiv , skal der ud over maerket om egnethed til menneskefoede vaere et let laeseligt maerke , der fuldstaendigt svarer til det maerke , der er fastsat i pkt . 2 .

BILAG IV

FRYSEBEHANDLING

1 . Foer koedet bringes ind i fryserummet , skal alle dets dele forkoeles til en temperatur mellem 0 og + 2 * C . Koed , der er indfoert i frosset tilstand , skal bevares i denne tilstand .

2 . Det maa ved fryserummets indretning og dets opfyldning sikres , at den i pkt . 6 anfoerte temperatur opnaas paa korteste tid og bibeholdes i hele fryserummet og i alle dele af koedet .

3 . Foer nedfrysning fjernes al isolerende indpakning undtagen fra koed , som allerede naar det bringes ind i fryserummet har opnaaet den i pkt . 6 anfoerte temperatur i alle dele .

4 . I fryserummet skal sendinger opbevares adskilt og under laag .

5 . For hver sending noteres dag og time for indbringning i fryserummet .

6 . Temperaturen i fryserummet skal vaere - 25 * C eller derunder ; den skal maales termoelektrisk med justeret udstyr og registreres fortloebende . Temperaturen maa ikke maales direkte i kuldeluftstroemmen . Udstyret skal opbevares under laas . Diagrammerne skal paafoeres de tilsvarende numre i journalen vedroerende indfoerselsundersoegelsen samt dag og time for nedfrysningens paabegyndelse og afslutning , og de skal opbevares i et aar .

7 . Koed med et tvaersnit eller en tykkelse paa indtil 25 cm skal fryses uafbrudt i mindst 240 timer , og koed med et tvaersnit paa mellem 25 og 50 cm skal fryses uafbrudt i mindst 480 timer . Koed med stoerre tvaersnit eller tykkelse maa ikke fryses efter denne metode . Frysningens varighed regnes fra det tidspunkt , hvor den i pkt . 6 anfoerte temperatur er opnaaet i fryserummet .

Top