EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0563

Pozměněný návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality a mění nařízení (EU) 2018/1999 (evropský právní rámec pro klima)

COM/2020/563 final

V Bruselu dne 17.9.2020

COM(2020) 563 final

2020/0036(COD)

Pozměněný návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality a mění nařízení (EU) 2018/1999 (evropský právní rámec pro klima)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Dne 4. března 2020 přijala Komise návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality a mění nařízení (EU) 2018/1999 (evropský právní rámec pro klima) 1 .

Návrh evropského právního rámce pro klima tvoří součást širšího balíčku ambiciózních opatření oznámených ve sdělení Komise o Zelené dohodě pro Evropu 2 . Zelená dohoda pro Evropu zahájila novou strategii růstu pro EU, jejímž cílem je transformovat EU ve spravedlivou a prosperující společnost s moderní a konkurenceschopnou ekonomikou efektivně využívající zdroje, která v roce 2050 nebude produkovat žádné emise skleníkových plynů a ve které bude hospodářský růst oddělen od využívání zdrojů, a zlepšit tak kvalitu života současných i budoucích generací. Dalším jejím cílem je ochraňovat, zachovávat a posilovat přírodní kapitál EU a chránit zdraví a blahobyt občanů před klimatickými a environmentálními riziky a dopady. Zelená dohoda pro Evropu potvrzuje ambici Komise učinit z Evropy do roku 2050 první klimaticky neutrální kontinent.

Cílem návrhu je udat určitý směr zakotvením cíle EU v oblasti klimatické neutrality pro rok 2050 do právních předpisů, čímž se posílí jistota a důvěra v závazek EU, jakož i transparentnost a odpovědnost.

Původní návrh stanovil, že do září 2020 předloží Komise plán (s posouzením dopadů) na odpovědné zvýšení cíle EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů pro rok 2030 nejméně na 50 % a směrem k 55 % ve srovnání s rokem 1990 a že Komise navrhne odpovídající změny návrhu. Bylo tak uvedeno v čl. 2 odst. 3 a v 17. bodě odůvodnění původního návrhu Komise. Z plánu pro dosažení cíle v oblasti klimatu do roku 2030 vyplývá, že zvýšení cíle EU v oblasti snižování emisí pro rok 2030 na alespoň 55 % je uskutečnitelné i přínosné.

V zájmu dosažení klimatické neutrality v Unii do roku 2050 se tudíž navrhuje, aby byl cíl EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů pro rok 2030 zvýšen na alespoň 55 % v porovnání s rokem 1990, a to pokud jde o emise i pohlcování. Tento návrh mění původní návrh Komise (COM(2020) 80) tak, aby byl tento revidovaný cíl zahrnut do evropského právního rámce pro klima.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Soulad s platnými předpisy je podrobně popsán v důvodové zprávě původního návrhu Komise. Z plánu pro dosažení cíle v oblasti klimatu do roku 2030 vyplývá, že zvýšení daného cíle předpokládá úsilí všech odvětví o snížení emisí skleníkových plynů a zlepšení pohlcování, což musí podpořit jednotlivé politiky. Do června 2021 proto Komise v souladu s čl. 2a odst. 2 návrhu přezkoumá všechny příslušné související politické nástroje.

Soulad s ostatními politikami Unie

Tato iniciativa souvisí s mnoha dalšími oblastmi politiky, jelikož všechny politiky a opatření EU by měly podporovat spravedlivý přechod ke klimatické neutralitě a udržitelnou budoucnost, jak je popsáno v důvodové zprávě původního návrhu Komise.

Po přijetí původního návrhu Komise navíc došlo ke koronavirové pandemii, jež způsobila krizi v oblasti veřejného zdraví a sociálně-ekonomický otřes nebývalého rozsahu. Bezprecedentní evropská politická reakce na COVID-19 představuje jedinečnou příležitost k urychlení přechodu ke klimaticky neutrálnímu hospodářství a k udržitelné budoucnosti při současném zmírňování závažných dopadů krize. Návrh je v souladu se sděleními o nástroji Next Generation EU 3 a o přepracovaném dlouhodobém rozpočtu EU 4 , v nichž Komise stanoví ambiciózní plán oživení, na jehož základě bude možné vybudovat udržitelnější, odolnější a spravedlivější Evropu pro příští generaci. Vyjadřují závazek „nepůsobit škodu“ s ohledem na naše ambice v oblasti klimatu a životního prostředí, zajistit, že finanční prostředky budou vynakládány v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu, a urychlit souběžnou ekologickou a digitální transformaci, která bude sociálně spravedlivá.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Právním základem návrhu je čl. 192 odst. 1 Smlouvy o fungování EU, stejně jako v případě původního návrhu Komise.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Aspekty týkající se subsidiarity a proporcionality jsou podrobně popsány v důvodové zprávě původního návrhu Komise. Tato odůvodnění zůstávají v platnosti i pro navrhované změny, jelikož cíl platný pro celou Unii a celé hospodářství lze stanovit pouze na úrovni EU.

Volba nástroje

Tento návrh mění návrh Komise COM(2020) 80 final. Zvoleným nástrojem je nařízení v souladu s nástrojem zvoleným v původním návrhu Komise. Tato volba je vysvětlena v důvodové zprávě původního návrhu Komise.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Konzultace se zúčastněnými stranami

Důvodová zpráva původního návrhu Komise uvádí podrobnosti o konzultacích se zúčastněnými stranami, jež zahrnovaly veřejnou konzultaci, akci pro zúčastněné strany, kterou Komise uspořádala v rámci přípravy sdělení „Čistá planeta pro všechny“ 5 , a veřejnou akci z ledna 2020 týkající se provádění Zelené dohody pro Evropu – evropského právního rámce pro klima.

Vedle toho v rámci přípravy plánu pro dosažení cíle v oblasti klimatu do roku 2030 Komise provedla od 31. března do 23. června 2020 veřejnou konzultaci a obdržela více než 4 000 odpovědí od širokého spektra zúčastněných stran. Přehled o konzultačních činnostech v souvislosti s tímto plánem podává souhrnná zpráva 6 .

Posouzení dopadů

Útvary Komise provedly hloubkovou analýzu 7 na podporu sdělení „Čistá planeta pro všechny“. Uvedená analýza zkoumá, jak lze do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality ve všech klíčových hospodářských odvětvích, včetně energetiky, dopravy, průmyslu a zemědělství. Toto posouzení a hodnocení strategie EU pro přizpůsobení (2018) podporují původní návrh Komise, jak je uvedeno v jeho důvodové zprávě.

Navrhované změny návrhu se týkají cíle EU v oblasti snižování čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030. V souvislosti se zvýšením tohoto cíle provedla Komise posouzení dopadů 8 , jež doprovází plán pro dosažení cíle v oblasti klimatu do roku 2030.

Základní práva

Aspekty týkající se základních práv jsou podrobně popsány v důvodové zprávě původního návrhu Komise.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Rozpočtové důsledky jsou uvedeny v legislativním výkazu připojeném k původnímu návrhu Komise a nejsou touto změnou dotčeny.

5.OSTATNÍ PRVKY

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Navrhované změny ustanovení původního návrhu evropského právního rámce pro klima se týkají začlenění nového cíle EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 do čl. 2a odst. 1 návrhu. Toto pozměněné ustanovení nahrazuje čl. 2 odst. 3 původního návrhu, v němž je stanoven postup vedoucí k této změně.

V čl. 2a odst. 2 revidovaného návrhu je stanoven proces přezkumu právních předpisů Unie, kterými se provádí cíl pro rok 2030, v souladu s čl. 2 odst. 4 původního návrhu, jehož ustanovení se přesunují do nového článku 2a spolu s odkazem na nový cíl pro rok 2030.

Mění se také článek 1 původního návrhu, aby zahrnoval odkaz na nový cíl pro rok 2030 v souvislosti s oblastí působnosti nařízení o evropském právním rámci pro klima, a upravují se příslušné body odůvodnění.

2020/0036 (COD)

Pozměněný návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality a mění nařízení (EU) 2018/1999 (evropský právní rámec pro klima)

Návrh Komise COM(2020) 80 se mění takto:

(1)ustanovení 17. bodu odůvodnění se nahrazuje tímto:

„Jak bylo oznámeno ve sdělení „Zelená dohoda pro Evropu“, provedla Komise ve svém sdělení „Zvýšení cílů Evropy v oblasti klimatu do roku 2030 – Investice do klimaticky neutrální budoucnosti ve prospěch našich občanů“ 9 na základě komplexního posouzení dopadů a s přihlédnutím ke své analýze integrovaných vnitrostátních plánů v oblasti energetiky a klimatu, které jí byly předloženy v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 10 , posouzení cíle Unie pro rok 2030 v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. S ohledem na cíl klimatické neutrality, jenž by měl být dosažen do roku 2050, by měly být do roku 2030 emise skleníkových plynů sníženy a jejich pohlcování zvýšeno tak, aby byly čisté emise skleníkových plynů, tj. emise po odečtení pohlcení, do roku 2030 sníženy v rámci celého hospodářství i na vnitrostátní úrovni alespoň o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Tento nový cíl Unie v oblasti klimatu pro rok 2030 je následným cílem pro účely čl. 2 bodu 11 nařízení (EU) 2018/1999, a nahrazuje tudíž celounijní cíl pro rok 2030 v oblasti emisí skleníkových plynů stanovený v uvedeném bodě. Kromě toho by Komise měla do 30. června 2021 posoudit, jak by bylo třeba změnit příslušné právní předpisy Unie, kterými se cíl v oblasti klimatu pro rok 2030 provádí, aby bylo tohoto snížení čistých emisí dosaženo.“;

(2)v čl. 1 druhém pododstavci se doplňuje nová věta, která zní:

„Stanoví rovněž závazný cíl Unie v oblasti snížení čistých emisí skleníkových plynů pro rok 2030.“;

(3)v článku 2 se zrušují odstavce 3 a 4;

(4)vkládá se nový článek 2a, který zní:

Článek 2a

Cíl v oblasti klimatu pro rok 2030

1.    Aby bylo možné dosáhnout cíle klimatické neutrality stanoveného v čl. 2 odst. 1, představuje závazný cíl Unie v oblasti klimatu pro rok 2030 snížení čistých emisí skleníkových plynů (emisí po odečtení pohlcení) do roku 2030 alespoň o 55 % v porovnání s rokem 1990.

2.    Do 30. června 2021 Komise přezkoumá příslušné právní předpisy Unie, aby umožnila dosažení cíle stanoveného v odstavci 1 tohoto článku a cíle klimatické neutrality stanoveného v čl. 2 odst. 1, a zváží přijetí nezbytných opatření, včetně přijetí legislativních návrhů, v souladu se Smlouvami.“;

(5)ustanovení čl. 3 odst. 2 se nahrazuje tímto:

„2. Výchozím bodem trajektorie bude cíl Unie v oblasti klimatu pro rok 2030 uvedený v čl. 2a odst. 1.“

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda/předsedkyně

(1)    COM(2020) 80 final.
(2)    COM(2019) 640 final.
(3)    COM(2020) 456 final.
(4)    COM(2020) 442 final.
(5)    COM(2018) 773 final.
(6)    SWD(2020) 178.
(7)    Hloubková analýza na podporu sdělení Komise COM(2018) 773, https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/docs/pages/com_2018_733_analysis_in_support_en_0.pdf
(8)    SWD(2020) 176.
(9)    COM(2020) 562.
(10)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 ze dne 11. prosince 2018 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU a 2013/30/EU, směrnice Rady 2009/119/ES a (EU) 2015/652 a zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 525/2013 (Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 1).
Top