Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015AE3926

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o vytvoření rámce Unie pro shromažďování, správu a využívání údajů v odvětví rybolovu a pro podporu vědeckého poradenství pro společnou rybářskou politiku (přepracované znění) (COM(2015) 294 final – 2015/0133 (COD))

    Úř. věst. C 13, 15.1.2016, p. 201–202 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.1.2016   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 13/201


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o vytvoření rámce Unie pro shromažďování, správu a využívání údajů v odvětví rybolovu a pro podporu vědeckého poradenství pro společnou rybářskou politiku (přepracované znění)

    (COM(2015) 294 final – 2015/0133 (COD))

    (2016/C 013/29)

    Samostatný zpravodaj:

    Brian CURTIS

    Dne 2. července 2015 se Rada a dne 6. července 2015 Evropský parlament, v souladu s čl. 43 odst. 2 a článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

    návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o vytvoření rámce Unie pro shromažďování, správu a využívání údajů v odvětví rybolovu a pro podporu vědeckého poradenství pro společnou rybářskou politiku (přepracované znění)

    (COM(2015) 294 final – 2015/0133 (COD)).

    Specializovaná sekce Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 2. září 2015.

    Na 510. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 16. a 17. září 2015 (jednání dne 16. září), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 141 hlasy pro a 2 členové se zdrželi hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1.

    EHSV obecně souhlasí se záměrem Komise stavět na věcech, které dobře fungují, a zachovávat proto vysoký stupeň kontinuity, zároveň však reagovat na nové požadavky, a má za to, že navržené změny nejdou nad rámec toho, co je nezbytné a vhodné pro dosažení základního cíle, kterým je zlepšit kvalitu údajů v odvětví rybolovu, přístup k nim a jejich dostupnost.

    1.2.

    Oblastí, kde je žádoucí dosáhnout největšího pokroku, je dostupnost údajů. Proces, kterým koneční uživatelé žádají o údaje od členských států („datová volání“), je příliš zatěžující a náročný z hlediska zdrojů; přístupnost údajů o rybolovných činnostech se v jednotlivých členských státech liší kvůli rozdílným pravidlům pro přístup, která částečně vycházejí z omezení využívání těchto údajů pro více účelů; údaje z rámce pro shromažďování údajů jsou využívány nedostatečně kvůli obtížím při přístupu k nim, což vede k promarnění velkých příležitostí k potenciálnímu využití těchto údajů a ke zbytečným investicím při shromažďování týchž údajů pro jiné účely (např. v oblasti politik námořního prostoru). Revize rámce pro shromažďování údajů je příležitostí, jak na jedné straně zajistit lepší dostupnost údajů o rybolovu širšímu okruhu stran, které mají o údaje zájem, a na druhé straně s využitím nejnovějšího pokroku techniky snížit zátěž, kterou pro členské státy představují žádosti o údaje.

    1.3.

    Je třeba dále zlepšovat kvalitu a spolehlivost. Jedním ze způsobů, jak zajistit vysokou kvalitu údajů, bude použití Kodexu evropské statistiky a rámce pro zajištění kvality Evropského statistického systému.

    2.   Souvislosti

    2.1.

    V roce 2000 byl zřízen rámec EU pro shromažďování a správu údajů o rybolovu (1), který byl následně v roce 2008 reformován, čímž vznikl rámec pro shromažďování údajů (2). Rámec pro shromažďování údajů představuje významný pokrok při zavádění harmonizovaného souboru pravidel EU upravujících shromažďování biologických, environmentálních, technických, sociálních a hospodářských údajů o odvětvích rybolovu, akvakultury a zpracování.

    2.2.

    Při přijetí reformy společné rybářské politiky (SRP) z roku 2013 (3) požádaly Rada a Evropský parlament Komisi o urychlené navržení změny rámce pro shromažďování údajů, aby zásady a cíle shromažďování údajů, které jsou nezbytné pro podporu reformované SRP, mohly co nejdříve přinášet praktické účinky. Předložený návrh je určen k dosažení tohoto cíle posílením regionální spolupráce a tím, že dojde k přizpůsobení novým potřebám v oblasti údajů.

    2.2.1.

    Rámec pro shromažďování údajů je nutno sladit s potřebami, které vyplývají z nového nařízení o SRP – jde o postupný přechod na maximální udržitelný výnos, dopad rybolovu na ekosystémy (např. chráněné druhy, stanoviště na mořském dně), environmentální a jiné dopady akvakultury (doložené informacemi o mortalitě/ztrátách či užívání léčivých přípravků) a účinky povinnosti vykládky úlovků.

    2.2.2.

    Revize rámce pro shromažďování údajů by měla rovněž zajistit, že údaje budou shromažďovány v souladu s analýzou nákladů a přínosů nebo nákladů a využívání, pokud jde o přesnost získanou na základě vědeckých modelů a související úroveň rizika (šetření by se např. nepořádala jednou za rok, ale jednou za tři roky). Uvedená analýza by měla být založena na diskusi mezi subjekty odpovědnými za rybolov, osobami shromažďujícími údaje a poskytovateli vědeckého poradenství.

    2.3.

    Cílem návrhu Komise je uvést do souladu rámec pro shromažďování údajů a další příslušné právní předpisy EU týkající se shromažďování údajů o rybolovu, aby se odstranilo překrývání, a snížily se tak náklady na celý systém údajů o mořích. Samostatné posouzení dopadů není považováno za nutné vzhledem k tomu, že rámec pro shromažďování údajů byl předmětem posouzení dopadů SRP, neboť bylo jasným záměrem, aby rámec pro shromažďování údajů byl její součástí.

    3.   Připomínky

    3.1.

    Rámec pro shromažďování údajů je příliš složitý – jak z hlediska právního rámce, tak z hlediska prováděcích mechanismů. Jednou z příčin složitosti a neefektivnosti je překrývání požadavků na údaje podle rámce pro shromažďování údajů a podle jiných právních předpisů EU, jako je nařízení o kontrole (4) a zvláštní statistická nařízení (5). Další příčinou složitosti a neefektivnosti je skutečnost, že tytéž nezpracované údaje je třeba zasílat různým konečným uživatelům v různě agregovaných formách.

    3.2.

    Právní uspořádání rámce pro shromažďování údajů je příliš preskriptivní a podrobné, což vede k těžkopádnému systému, který nereaguje dostatečně pružně na vyvíjející se potřeby. Je tedy nezbytné zapojit do vypracovávání požadavků na údaje konečné uživatele, aby bylo zajištěno, že budou odpovídat jejich potřebám.

    3.3.

    Další oblastí zájmu je potřeba zlepšit součinnost s cíli jiných politik EU. To je zejména případ rámcové směrnice o strategii pro mořské prostředí.

    V Bruselu dne 16. září 2015.

    předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Henri MALOSSE


    (1)  Úř. věst. L 176, 15.7.2000, s. 1.

    (2)  Úř. věst. L 60, 5.3.2008, s. 1.

    (3)  Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 22.

    (4)  Úř. věst. L 343, 22.12.2009, s. 1.

    (5)  Úř. věst. L 218, 13.8.2008, s. 1.

    Úř. věst. L 403, 30.12.2006, s. 1.

    Úř. věst. L 87, 31.3.2009, s. 1.

    Úř. věst. L 87, 31.3.2009, s. 42.

    Úř. věst. L 87, 31.3.2009, s. 70.

    Úř. věst. L 97, 9.4.2008, s. 13.


    Top