Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ochrana zdraví a životního prostředí před perzistentními organickými znečišťujícími látkami

Ochrana zdraví a životního prostředí před perzistentními organickými znečišťujícími látkami

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) 2019/1021 o perzistentních organických znečišťujících látkách

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

KLÍČOVÉ BODY

POP jsou nebezpečné chemické látky, které mohou překračovat mezinárodní hranice, často se nacházejí daleko od zdrojů svých emisí, přetrvávají v životním prostředí, dochází u nich k bioakumulaci* a v důsledku toho představují hrozbu pro lidské zdraví a životní prostředí.

Kontrola výroby, uvádění na trh* a použití

  • Výroba, uvádění na trh a používání POP uvedených v příloze I, ať už samostatně, ve směsích nebo v předmětech,* je zakázáno, pokud se neuplatní určité výjimky uvedené v příloze. Příloha I byla několikrát změněna prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci přijatých Evropskou komisí. Výroba, uvádění na trh a používání POP uvedených v příloze II je omezeno je omezeno na použití, kde nejsou členskému státu EU k dispozici místně bezpečné, účinné a cenově dostupné alternativy.
  • Členské státy a Komise musí na existující látky uplatňovat přiměřené kontroly (například jejich zařazením na seznam) a zabránit výrobě, uvádění na trh a používání jakýchkoliv nových látek, které vykazují vlastnosti POP.
  • Členské státy mohou předávat návrhy na zařazení na seznam Komisi, která s podporou Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) rozhoduje o tom, zda navrhne zařazení dalších látek na seznam. Agentura ECHA poskytuje technickou a vědeckou pomoc a přispívá k procesům popsaným v nařízení.

Výjimky

  • Výjimky z těchto kontrol jsou povoleny pro látky používané pro laboratorní výzkum nebo jako referenční standard nebo látky, které jsou přítomny jako nezáměrná stopová kontaminující látka ve směsích nebo předmětech.
  • Další výjimky platí pro předměty obsahující POP, které byly vyrobeny před vstupem nařízení v platnost a které podléhají zvláštním zárukám a podmínkám, včetně požadavků na oznámení Komisi a sekretariátu Stockholmské úmluvy.

Snižování, minimalizace a vyloučení úniků

Členské státy musí:

  • vést seznamy látek uvedených v příloze III, které byly uvolněny do ovzduší, vody a půdy,
  • oznámit své akční plány týkající se opatření k identifikaci, charakterizaci a minimalizaci celkových úniků látek, včetně používání náhradních nebo upravených látek,
  • při výstavbě nebo úpravách zařízení upřednostňovat alternativní postupy, které zamezují vzniku a uvolňování POP.

Odpad

  • Subjekty, které produkují nebo drží odpad, musí v co největší míře zabránit kontaminaci odpadu látkami uvedenými v příloze IV.
  • Ve většině případů musí být kontaminovaný odpad odstraněn nebo rychle využit* k zajištění zničení nebo transformace obsahu POP.
  • Členské státy musí zajistit, aby produkce, sběr a přeprava kontaminovaného odpadu, jakož i jeho skladování a zpracování, byly sledovatelné a probíhaly za podmínek zajišťujících ochranu životního prostředí a lidského zdraví.
  • Nařízení, kterým se mění nařízení (EU) 2022/2400, aktualizuje přílohy IV a V, které určují, jak se nakládá s odpady obsahujícími POP, zejména zda je lze recyklovat, nebo je třeba je zničit či nevratně přeměnit. Přílohy IV a V ve znění pozdějších předpisů zahrnují pentachlorfenol, který byl při zrušení a přepracování nařízení (ES) č. 850/2004 neúmyslně vynechán.
  • Pozměňující nařízení rovněž doplňuje další látky do přílohy IV a aktualizuje mezní hodnoty koncentrací některých látek v přílohách IV a V:
    • kyselina perfluoroktanová a její soli a příbuzné sloučeniny – používané ve voděodolných textiliích a hasicích pěnách;
    • polybromované difenylethery – zpomalovače hoření v plastech a textiliích používaných v elektrických a elektronických zařízeních, vozidlech a nábytku;
    • hexabromcyklododekan – zpomalovač hoření obsažený v některých plastových a textilních odpadech, zejména v izolačním polystyrenu;
    • chlorované parafíny s krátkým řetězcem – zpomalovače hoření, které se nacházejí v některých gumových a plastových odpadech;
    • polychlorované dibenzo-p-dioxiny a dibenzofurany – látky přítomné jako nečistoty v některých popílcích a v jiných průmyslových odpadech;
    • polychlorované bifenyly podobné dioxinům – mohou být přítomny jako nečistoty v některých popílcích a průmyslových olejích;
    • kyselina perfluorohexansulfonová a její soli a příbuzné sloučeniny – vyskytují se v textiliích, nepřilnavém nádobí a hasicích pěnách;
    • Dikofol – pesticid, který se dříve používal v zemědělství.

Plánování, monitorování a oznamování

  • Členské státy musí dát veřejnosti možnost podílet se na přípravě svých prováděcích plánů, které musí být veřejně přístupné a sdílené s Komisí a agenturou ECHA, včetně informací o opatřeních přijatých na vnitrostátní úrovni k identifikaci a případnému posouzení lokalit kontaminovaných POP. Komise musí rovněž vést prováděcí plán pro EU, který má být podle potřeby revidován a aktualizován.
  • Musí být zaveden monitorovací mechanismus pro shromažďování srovnatelných monitorovacích údajů o přítomnosti látek uvedených v části A přílohy III nařízení v životním prostředí. Členské státy budou rovněž podávat zprávy o provádění nařízení.
  • Komise je zmocněna přijímat akty v přenesené pravomoci za účelem změny seznamu látek v přílohách I, II a III tohoto nařízení, aby je přizpůsobila změnám seznamu látek uvedených v přílohách Stockholmské úmluvy nebo protokolu z roku 1979.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

  • Nařízení (EU) 2019/1021 se používá ode dne 15. července 2019.
  • Pozměňující nařízení (EU) 2022/2400 se používá ode dne 10. června 2023.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Bioakumulace. Soustřeďují se v tělech živých bytostí.
Uvádění na trh. Dodávání nebo zpřístupňování třetí straně, ať už za úplatu nebo bezplatně. Dovoz se rovněž považuje za uvedení na trh.
Předmět. Předmětem se rozumí věc, která při výrobě získala speciální tvar, povrch nebo design, který určuje její funkci ve větší míře než její chemické složení.
Využití odpadu. V rámcové směrnici o odpadech je definována jako jakákoli činnost, jejímž hlavním výsledkem je odpad, který slouží užitečnému účelu tím, že nahrazuje jiné materiály, které by jinak byly použity k plnění určité funkce, nebo odpad, který je připravován k plnění této funkce v zařízení nebo v širším hospodářství.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 ze dne 20. června 2019 o perzistentních organických znečišťujících látkách (přepracované znění) (Úř. věst. L 169, 25.6.2019, s. 45–77).

Následné změny nařízení (EU) 2019/1021 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2400 ze dne 23. listopadu 2022, kterým se mění přílohy IV a V nařízení (EU) 2019/1021 o perzistentních organických znečišťujících látkách (Úř. věst. L 317, 9.12.2022, s. 24–31).

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES ze dne 19. listopadu 2008 o odpadech a o zrušení některých směrnic (Úř. věst. L 312, 22.11.2008, s. 3–30).

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (nařízení REACH), o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1–849). Znění bylo znovu zveřejněno v opravené podobě (Úř. věst. L 136, 29.5.2007, s. 3–280).

Viz konsolidovaná verze.

Sdělení Komise o zásadě předběžné opatrnosti (COM(2000) 1 final, 2.2.2000).

Protokol o perizistentních organických znečišťujících látkách k úmluvě z roku 1979 o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (Úř. věst. L 81, 19.3.2004, s. 37–71).

Poslední aktualizace 24.04.2023

Top