Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Agenda EU pro zlepšování právní úpravy

Agenda EU pro zlepšování právní úpravy

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Sdělení COM(2015) 215 final – agenda EU pro zlepšování právní úpravy

CO JE CÍLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

Sdělení Evropské komise z roku 2015 o zřízení agendy pro zlepšování právní úpravy stanoví balíček reforem ke zlepšení právních předpisů a tvorby politik Evropské unie (EU) s cílem zajistit, aby:

  • se zakládaly na řádných důkazech,
  • se na jejich návrhu podíleli občané, zúčastněné strany a podniky,
  • se předešlo zbytečné zátěži a
  • aby občanům EU přinesly hmatatelný a udržitelný prospěch.

KLÍČOVÉ BODY

Agenda pro zlepšování právní úpravy vychází ze stávajících postupů a procesů pro zlepšení tvorby právních předpisů a politik EU, včetně:

Agenda konkrétně stanoví níže uvedené.

  • Větší otevřenost a transparentnost prostřednictvím rozsáhlejších veřejných konzultací a lepším vysvětlováním navrhovaných právních předpisů a politik,
  • Užší kontrolu stávajících právních předpisů a politik, například zřízením nezávislého Výboru pro kontrolu regulace, který bude posuzovat kvalitu posouzení dopadů a kontrolovat hodnocení stávajících právních předpisů.
  • Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Komisí, která má za cíl zajistit, aby všechny strany lépe vytvářely právní předpisy, například upřednostněním iniciativ, které zlepšují stávající právní předpisy, a prováděním posouzení dopadů veškerých podstatných změn, které Parlament a Rada podaly k návrhům Komise.
  • Lepší hodnocení stávajících právních předpisů zejména prostřednictvím programu REFIT. Prostřednictvím programu REFIT EU posuzuje přijaté právní předpisy EU s cílem zajistit, aby byly účinnější a efektivnější, aniž by byly ohroženy cíle politiky. V průběhu času se program REFIT stal cílenějším, přičemž se zaměřuje na nejzávažnější zdroje neefektivity a zbytečné zátěže, a je lépe provázán s procesem rozhodování Komise. Tam, kde je to možné, vyčísluje zjednodušení a potenciál snížení zátěže a také zkoumá potenciální zátěž, která by mohla vyplynout z nových právních předpisů.
  • Vytvoření platformy REFIT (jejíž mandát byl v roce 2020 nahrazen platformou Fit pro budoucnost), která byla zřízena s cílem radit Komisi, jak učinit právní předpisy EU účinnějšími a efektivnějšími při současném snižování zátěže, aniž by došlo k ohrožení cílů politik.
  • Opatření na snížení zátěže v oblastech, jako jsou veřejné zakázky, například vytvořením standardního formuláře údajů pro malé a střední podniky místo předchozích složitých dokumentů týkajících se veřejných zakázek.
  • Lepší provádění právních předpisů EU prostřednictvím větší spolupráce s členskými státy, pokud jde o způsoby, jak zajistit dodržování práva EU.

Sdělení, pokyny a soubor nástrojů z roku 2021

  • V roce 2019 Komise provedla hodnocení své agendy pro zlepšování právní úpravy, a proto v roce 2021 přijala sdělení, v němž navrhla zlepšení procesu tvorby právních předpisů, které má pomoci řešit současné i budoucí výzvy.
  • Sdělení zdůrazňuje význam spolupráce mezi orgány EU a s členskými státy a zúčastněnými stranami, včetně sociálních partnerů, podniků a občanské společnosti. Rovněž zdůrazňuje potřebu začlenit cíle udržitelného rozvoje OSN a řešit udržitelnost a integrovat více strategického výhledu (např. prostřednictvím sledování megatrendů v zelené, digitální, geopolitické a socioekonomické oblasti) do tvorby politik.
  • Za účelem přijetí aspektů zmíněných ve sdělení vydala Komise revidované pokyny a vytvořila soubor nástrojů, které by pomáhaly jejím útvarům při přípravě nových iniciativ a návrhů a při řízení a hodnocení stávajících opatření.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Sdělení komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Zlepšování právní úpravy k dosažení lepších výsledků – agenda EU (COM(2015) 215 final, 19.5.2015).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Soubor nástrojů pro zlepšování právní úpravy“ – vydání z července 2023, Evropská komise.

Pracovní dokument útvarů Komise – pokyny pro zlepšování právní úpravy (SWD(2021) 305 final, 3.11.2021).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Zlepšování právní úpravy: společně v zájmu lepší tvorby právních předpisů (COM(2021) 219 final, 29.4.2021).

Sdělení komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Zlepšování právní úpravy – hodnocení a potvrzení závazku (COM(2019) 178 final, 15.4.2019).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Posílení úlohy zásady subsidiarity a proporcionality při tvorbě politik EU (COM(2018) 703 final, 23.10.2018).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Dokončení programu zlepšování právní úpravy: Lepší řešení v zájmu dosažení lepších výsledků (COM(2017) 651 final, 24.10.2017).

Pracovní dokument útvarů Komise – Přehled úsilí Unie o zjednodušení a snížení regulační zátěže doprovázející dokument Dokončení programu zlepšování právní úpravy: Lepší řešení v zájmu dosažení lepších výsledků (SWD(2017) 675 final, 24.10.2017).

Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 (Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1–14).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Účelnost právních předpisů EU (COM(2012) 746 final, 12.12.2012).

Poslední aktualizace 17.05.2024

Top