Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0103

2007/103/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 12. února 2007 , kterým se stanoví obecné zásady a kritéria pro výběr a financování akcí v rámci programu veřejného zdraví (Text s významem pro EHP )

Úř. věst. L 46, 16.2.2007, p. 45–50 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Úř. věst. L 219M, 24.8.2007, p. 244–249 (MT)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/103(1)/oj

16.2.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 46/45


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 12. února 2007,

kterým se stanoví obecné zásady a kritéria pro výběr a financování akcí v rámci programu veřejného zdraví

(Text s významem pro EHP)

(2007/103/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1786/2002/ES ze dne 23. září 2002, kterým se přijímá akční program Společenství v oblasti veřejného zdraví (2003–2008) (1), a zejména na čl. 8 odst. 1 uvedeného rozhodnutí,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

V čl. 8 odst. 1 rozhodnutí č. 1786/2002/ES se stanoví, že Komise přijímá roční plán prací k provádění programu veřejného zdraví, stanovení priorit a akcí, které musí být přijaty, včetně přidělení finančních prostředků, a pravidla, kritéria a postupy pro výběr a financování akcí uvedených v programu.

(2)

Rozhodnutím Komise 2007/102/ES (2) byl přijat pracovní plán pro rok 2007.

(3)

Článek 115 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 ze dne 25. června 2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství (3), a článek 167 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2342/2002 ze dne 23. prosince 2002 o prováděcích pravidlech k nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (4), požadují, aby byla ve výzvě k předkládání návrhů předem oznámena kritéria způsobilosti, výběru a poskytování s cílem umožnit zhodnotit kvalitu předložených návrhů z hlediska cílů a priorit stanovených v ročním pracovním programu.

(4)

Proto by měly být přijaty „Obecné zásady a kritéria pro výběr a financování akcí v rámci programu veřejného zdraví“ uvedené v příloze tohoto rozhodnutí. Příloha II rozhodnutí K(2005) 29 ze dne 14. ledna 2005, kterým se přijímá pracovní plán pro rok 2005 k provádění akčního programu Společenství v oblasti veřejného zdraví (2003–2008), včetně ročního pracovního programu pro granty a obecných zásad a kritérií pro výběr a financování akcí v rámci programu veřejného zdraví se proto nahrazuje přílohou tohoto rozhodnutí.

(5)

„Obecné zásady a kritéria pro výběr a financování akcí v rámci programu veřejného zdraví“ uvedené v příloze jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro akční program Společenství v oblasti veřejného zdraví,

ROZHODLA TAKTO:

Jediný článek

„Obecné zásady a kritéria pro výběr a financování akcí v rámci programu veřejného zdraví (2003–2008)“ uvedené v příloze se přijímají.

V Bruselu dne 12. února 2007.

Za Komisi

Markos KYPRIANOU

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 271, 9.10.2002, s. 1. Rozhodnutí ve znění rozhodnutí č. 786/2004/ES (Úř. věst. L 138, 30.4.2004, s. 7).

(2)  Viz strana 27 v tomto čísle Úředního věstníku.

(3)  Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES, Euratom) č. 1995/2006 (Úř. věst. L 390, 30.12.2006, s. 1).

(4)  Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES, Euratom) č. 1248/2006 (Úř. věst. L 227, 19.8.2006, s. 3).


Příloha

OBECNÉ ZÁSADY A KRITÉRIA PRO VÝBĚR A FINANCOVÁNÍ AKCÍ V RÁMCI PROGRAMU VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ

Tento dokument nahrazuje ve všech účincích předchozí dokument „Obecné zásady a kritéria pro výběr a financování akcí v rámci programu veřejného zdraví,“ který byl přiložen k rozhodnutí K(2005) 29. Vztahuje se pouze na spolufinancování jednotlivých akcí v rámci programu veřejného zdraví prostřednictvím grantů po zveřejnění výzvy k předkládání návrhů. Za žádných okolností nesmí být chápán jako náhrada příslušných právních předpisů.

1.   OBECNÉ ZÁSADY

1.

Referenčními dokumenty pro provádění programu veřejného zdraví jsou finanční nařízení a jeho prováděcí pravidla.

2.

Granty musí vyhovovat těmto zásadám:

pravidlo spolufinancování: vyžaduje se vnější spolufinancování z jiného zdroje než z finančních prostředků Společenství, buď prostřednictvím vlastních zdrojů příjemce nebo finančních zdrojů třetích osob. Věcné plnění od třetích osob může být považováno za spolufinancování, pokud se to považuje za nezbytné nebo vhodné (článek 113 finančního nařízení a článek 172 prováděcích pravidel),

pravidlo neziskovosti: účelem ani důsledkem grantu nesmí být dosažení zisku pro příjemce (čl. 109 odst. 2 finančního nařízení a článek 165 prováděcích pravidel),

pravidlo vyloučení zpětného účinku: výdaje, které lze grantem financovat, musí vzniknout až po podpisu dohody. Ve výjimečných případech může být přijatelné zvážit výdaje, které vznikly ode dne podání žádosti o grant, avšak nikoliv dříve (článek 112 finančního nařízení),

pravidlo nekumulace: na určitou akci může být určitému příjemci poskytnut pouze jeden grant za jeden rozpočtový rok (čl. 111 odst. 1 finančního nařízení) (1).

3.

Návrhy akcí (projektů) budou vyhodnoceny na základě tří kategorií kritérií:

kritéria vyloučení k posouzení způsobilosti žadatele – článek 114 finančního nařízení,

kritéria výběru k posouzení finanční a provozní schopnosti žadatele provést navrhovanou akci – článek 176 prováděcích pravidel,

kritéria poskytnutí k posouzení kvality návrhu s přihlédnutím k nákladům.

Tyto tři kategorie kritérií budou během procesu hodnocení zváženy konsekutivně. Projekt, který nesplní požadavky jedné kategorie, již nebude v další fázi hodnocení zvažován a bude zamítnut.

4.

S ohledem na program veřejného zdraví bude dána přednost projektům, které:

mají inovační charakter v souvislosti se stávající situací a nejsou opakující se povahy,

přinášejí na evropské úrovni v oblasti veřejného zdraví přidanou hodnotu: cílem je, aby projekty přinesly příslušné úspory z rozsahu, aby se do nich zapojilo ve vztahu k jejich rozsahu co nejvíce způsobilých zemí a aby je bylo možné replikovat i jinde,

přispívají k rozvoji politik Společenství v oblasti veřejného zdraví a tento rozvoj podporují,

věnují náležitou pozornost efektivní struktuře řízení, jasnému procesu hodnocení a přesnému popisu očekávaných výsledků,

obsahují plán pro využití a šíření výsledků na evropské úrovni pro příslušné cílové skupiny.

2.   KRITÉRIA PRO VYLOUČENÍ

1.

Žadatelé budou z účasti na řízení o poskytnutí grantu v rámci programu veřejného zdraví vyloučeni, pokud:

a)

byl na ně prohlášen konkurz nebo jsou v likvidaci, jejich podnikání podléhá soudní správě, jsou ve vyrovnacím řízení, zastavili podnikatelskou činnost, je vůči nim vedeno v těchto věcech soudní řízení nebo se nacházejí na základě vnitrostátních právních a správních předpisů v podobné situaci;

b)

byli pravomocně odsouzeni pro trestný čin související s jejich podnikáním;

c)

se dopustili vážného profesního pochybení, které bylo zadavatelem prokazatelně zjištěno;

d)

nesplnili své povinnosti týkající se placení příspěvků na sociální zabezpečení nebo placení daní podle právních předpisů státu, v němž jsou usazeni, nebo podle právních předpisů státu schvalující osoby nebo státu, ve kterém se má uskutečnit zakázka;

e)

byli pravomocně odsouzeni za podvod, podplácení, zločinné spolčení nebo za jinou nezákonnou činnost poškozující finanční zájmy Společenství;

f)

bylo u nich v souvislosti s jiným řízením o zadávání zakázek nebo řízením o poskytování grantů financovaných z rozpočtu Společenství zjištěno vážné porušení smlouvy nedodržením jejich smluvních závazků;

Důkaz: Zájemci musejí předložit čestné prohlášení, řádně podepsané a datované, v němž uvedou, že se nenacházejí v žádné z výše uvedených situací.

2.

Z účasti v programu veřejného zdraví budou vyloučeny všechny návrhy došlé po uplynutí lhůty pro přijetí, neúplné návrhy nebo návrhy nesplňující formální požadavky stanovené ve výzvě k předkládání návrhů.

Každá žádost musí být úplná a musí obsahovat alespoň tyto dokumenty:

administrativní údaje o hlavním partnerovi a přidružených partnerech,

technický popis projektu,

souhrnný rozpočet projektu a požadovanou úroveň spolufinancování ze strany Společenství,

důkaz: souhrnný rozpočet projektu a požadovaná úroveň spolufinancování ze strany Společenství,

důkaz: obsah žádosti.

3.

Akce, které již začaly do data, kdy byla žádost o grant zaregistrována, budou z účasti na programu veřejného zdraví vyloučeny.

Důkaz: V žádosti o grant musejí být uvedeny plánované datum zahájení a doba trvání akce.

3.   KRITÉRIA VÝBĚRU

K vyhodnocení budou způsobilé pouze návrhy, které splnily požadavky kritérií pro vyloučení. Splněna musejí být všechna následující kritéria výběru:

1.   Právní status

Žadatelé musejí předložit důkaz o právním statusu své organizace.

Důkaz: Žadatelé musejí předložit stanovy a osvědčení o úřední registraci organizace.

2.   Finanční schopnost

Žadatelé musejí mít stabilní a dostatečné zdroje financování pro udržení své činnosti během období provádění akce a pro účast na jejím spolufinancování.

Důkaz: Žadatelé musejí předložit účet zisků a ztrát a rozvahy za poslední dva uzavřené rozpočtové roky.

Ověření finanční schopnosti se nebude vztahovat na veřejné subjekty nebo na organizace mezinárodního veřejného práva vytvořené mezivládními dohodami a specializované agentury zřízené těmito organizacemi.

3.   Provozní schopnost

Žadatel musí mít odborné zdroje, znalosti a kvalifikace požadované pro provedení navrhované akce.

Důkaz: Žadatelé musejí předložit poslední výroční zprávu o činnosti organizace včetně provozních, finančních a technických údajů a životopisy všech příslušných odborných pracovníků ve všech organizacích zapojených do projektu.

4.   Další dokumenty, které je zapotřebí na žádost Komise předložit

Žadatelé musejí na vyžádání předložit zprávu externího auditu vypracovanou schváleným auditorem, která osvědčí účty za poslední dostupný rozpočtový rok a zhodnotí finanční životaschopnost žadatele.

4.   KRITÉRIA PRO POSKYTNUTÍ

Pro další vyhodnocení na základě následujících kritérií pro poskytnutí grantu budou způsobilé pouze projekty, které splnily požadavky kritérií pro vyloučení a kritérií výběru. Způsob uplatnění níže uvedených bloků kritérií pro poskytnutí grantu stanoví výzva k předkládání návrhů.

1.   Strategická a souvislostní relevance projektu

a)

Přínos projektu k programu veřejného zdraví a k jeho ročnímu pracovnímu plánu, pokud jde o splnění cílů a priorit.

b)

Strategická relevance, pokud jde o očekávaný přínos ke stávajícím znalostem a vliv na zdraví.

c)

Přidaná hodnota na evropské úrovni v oblasti veřejného zdraví:

dopad na cílové skupiny, dlouhodobý účinek a potenciální multiplikační účinek jako například replikovatelné, přenosné a udržitelné činnosti,

přínos k příslušným politikám EU, doplňkovost, součinnost a slučitelnost s nimi.

d)

Význam zeměpisné působnosti

Žadatelé musejí zajistit náležitou zeměpisnou působnost projektu s ohledem na jeho cíle; musejí vysvětlit úlohu způsobilých zemí jako partnerů a relevanci projektových zdrojů nebo cílových populací, které zastupují.

Návrhy na národní nebo na podnárodní úrovni (tj. návrhy, které zahrnují pouze jednu způsobilou zemi nebo oblast země) budou zamítnuty.

e)

Adekvátnost projektu v sociálním, kulturním a politickém kontextu

Žadatelé musejí projekt vztáhnout k situaci zapojených zemí nebo specifických oblastí, aby byla zajištěna slučitelnost plánovaných akcí s kulturou a názory cílových skupin.

2.   Technická kvalita projektu

a)   Důkazy

Žádost musí obsahovat analýzu problému a musí v ní být jasně popsány faktory, dopad, účelnost a použitelnost navržených opatření.

b)   Specifikace kontextu

Žadatelé musejí jasně popsat záměry a cíle, cílové skupiny včetně relevantních zeměpisných faktorů, metod, předpokládaných účinků a výsledků.

c)   Inovační povaha, technická doplňkovost a zamezení duplikace s jinými stávajícími akcemi na úrovni EU.

Žadatelé musejí jasně identifikovat pokrok, který chtějí projektem v dané oblasti dosáhnout ve srovnání se stávajícím stavem, a zajistit, že nedojde k nenáležité duplikaci nebo k překrývání, ať už částečnému nebo celkovému, mezi projekty a činnostmi již prováděnými na evropské a mezinárodní úrovni.

d)   Strategie hodnocení

Žadatelé musejí jasně vysvětlit druh a vhodnost navržených metod a vybraných ukazatelů.

e)   Strategie šíření

Žadatelé musejí jasně doložit vhodnost předpokládané strategie a navržené metodiky, aby byl zajištěn přenos výsledků a udržitelnost šíření.

3.   Řízení kvality projektu a rozpočtu

a)   Plánování a organizace projektu

Žadatelé musejí popsat činnosti, které budou realizovány, harmonogram a milníky, výstupy, povahu a distribuci úkolů, analýzu rizika.

b)   Organizační schopnost

Žadatelé musejí popsat strukturu řízení, odbornou způsobilost zaměstnanců, oblasti odpovědnosti, vnitřní komunikaci, postup rozhodování, monitorování a dohled.

c)   Kvalita partnerství

Žadatelé musejí popsat zamýšlená partnerství, co se týče rozsahu, úloh a oblastí odpovědnosti, vztahů mezi různými partnery, součinnosti a doplňkovosti různých partnerů projektu a struktury sítě.

d)   Komunikační strategie

Žadatelé musejí popsat komunikační strategii, co se týče plánování, cílových skupin, přiměřenosti použitých kanálů, viditelnosti spolufinancování ze strany EU.

e)   Souhrnný a podrobný rozpočet

Žadatelé musejí zajistit, aby byl rozpočet relevantní, přiměřený, vyrovnaný a konzistentní, a to sám o sobě, mezi partnery a se specifickými cíli projektu. Rozpočet by měl být rozdělen mezi partnery na minimální přiměřené úrovni, aby nedošlo k nadměrné fragmentaci.

f)   Finanční řízení

Žadatelé musejí popsat finanční toky, oblasti odpovědnosti, postupy podávání zpráv a kontroly.

Váha každého bloku kritérií jako celku je následující. Specifická váha jednotlivých kritérií každého bloku se stanoví ve výzvě k předkládání návrhů.

1.

Strategická a souvislostní relevance projektu

/30

2.

Technická kvalita projektu

/40

3.

Řízení kvality projektu a rozpočtu

/30

Maximální celkový počet /100

Rovněž se stanoví prahové limity pro každý blok kritérií, například že jakýkoliv projekt, který nedosáhne určitého prahového limitu, bude zamítnut.

Po vyhodnocení se návrhy doporučené k financování zanesou do seznamu a seřadí se podle celkového počtu udělených bodů. V závislosti na dostupnosti rozpočtových prostředků bude na nejvýše umístěné návrhy poskytnuto spolufinancování. Zbývající návrhy, které byly doporučeny ke spolufinancování, budou zařazeny na rezervní seznam.


(1)  To znamená, že Komise může spolufinancování určité akce, kterou předložil žadatel o grant, schválit pouze jednou ročně bez ohledu na dobu trvání této akce.


Top