EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE1450

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Strategie pro udržitelnou a digitální Evropu zaměřená na malé a střední podniky [COM(2020) 103 final]

EESC 2020/01450

Úř. věst. C 429, 11.12.2020, p. 210–218 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.12.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 429/210


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Strategie pro udržitelnou a digitální Evropu zaměřená na malé a střední podniky

[COM(2020) 103 final]

(2020/C 429/26)

Zpravodajka:

Milena ANGELOVA

Spoluzpravodaj:

Panagiotis GKOFAS

Konzultace

Evropská komise, 22. 4. 2020

Právní základ

článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná sekce

Jednotný trh, výroba a spotřeba

Přijato v sekci

22. 7. 2020

Přijato na plenárním zasedání

18. 9. 2020

Plenární zasedání č.

554

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

219/0/0

1.   Závěry a doporučení

1.1

EHSV vítá tolik očekávanou a potřebnou strategii pro malé a střední podniky (MSP). Oceňuje komplexní a systematický přístup strategie a je potěšen tím, že obsahuje přehled stávajících nástrojů, mechanismů a opatření, jež se ukázaly jako užitečné, a že je dále zdokonaluje a činí z nich součást společného a náležitě koordinovaného rámce. EHSV vyzývá Evropskou komisi, aby v souvislosti s prováděním této strategie přijala soudržný, integrovaný a průřezový přístup, který zajistí, aby MSP byly středobodem všech klíčových politických rozhodnutí, jako je Zelená dohoda pro Evropu či průmyslová strategie, i při utváření rozpočtu EU a posílení plánu na podporu oživení Evropy.

1.2

EHSV je odhodlán přispět k rychlému provádění strategie pro MSP a vyslovuje se pro uplatňování víceúrovňové správy. Na úrovni EU musí existovat meziresortní pracovní skupina pro MSP, která zajistí:

aby byla ve všech oblastech politiky, které mají dopad na MSP, uplatňována zásada „zelenou malým a středním podnikům“, zejména pokud jde o plán na podporu oživení Evropy, Program InvestEU, nástroj na podporu solventnosti a investiční plán Zelené dohody pro Evropu,

aby se v rámci evropského semestru a nově vytvořeného srovnávacího přehledu týkajícího se malých a středních podniků řádně prováděla a vyhodnocovala strategie pro MSP nové generace a iniciativa „Small Business Act“,

aby se členské státy pevně zavázaly provádět strategii pro MSP, protože mnoho politik EU se v důsledku negativních reakcí, nečinnosti nebo vyhýbání se povinnostem na vnitrostátní úrovni, včetně kladení dodatečných povinností nad rámec ustanovení evropského práva (tzv. gold-plating), nesetkalo s úspěchem. V této souvislosti je zapotřebí věnovat zvláštní pozornost postavení žen v tomto podnikatelském prostředí,

aby organizace zastupující MSP a sociální partnery hrály ústřední a výraznější roli a měly možnost konstruktivně přispívat, protože tato možnost ve stávajícím návrhu Evropské komise poněkud chybí,

aby koncepce ekosystémů jako prioritních oblastí financování byla přijata teprve po důkladných konzultacích s organizacemi zastupujícími MSP na úrovni EU i na úrovni členských států a regionů, aby bylo zaručeno, že tato koncepce, která se jeví jako příliš odvážný krok, bude náležitě reflektovat skutečnou situaci MSP.

1.3

EHSV bere na vědomí skutečnost, že návrh byl vydán před vypuknutím pandemie COVID-19, a žádá Evropskou komisi, aby vypracovala „strategii pro MSP nové generace“, která musí obsahovat posouzení podpůrných opatření pro MSP v rámci plánu na podporu oživení Evropy, aby MSP pomohla zmírnit negativní dopady opatření přijatých za účelem omezení volného pohybu osob a fyzického kontaktu a ochrany zdraví na jejich podnikání a rychle se z této krize zotavit. EHSV vítá vytvoření nástroje na podporu oživení a odolnosti spojeného s rozpočtem EU, ale mělo by být podle něj skutečně zaručeno, že tento nástroj bude schopen nabízet podpůrná opatření přizpůsobená konkrétním podmínkám, aby byl dostupný všem MSP, které potřebují podporu. Je proto zapotřebí provést komplexnější přezkum politiky a vypracovat přesnější a konkrétnější návrhy, jak podpořit digitalizaci, inovace a udržitelnost v MSP.

1.4

„Strategie pro MSP nové generace“ bude vyžadovat pevný prováděcí rámec a soudržnost politik. EHSV navrhuje, aby na základě společné dohody Evropské komise, Rady, Evropského parlamentu, poradních orgánů a agentur EU vznikl víceletý prováděcí plán, který stanoví konkrétní ukazatele dosaženého pokroku a harmonogram krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých akčních cílů.

1.5

EHSV žádá, aby organizace MSP získaly větší míru vlastní odpovědnosti v rámci procesu provádění strategie pro MSP, a to i tím způsobem, že bude zaveden zvláštní program EU, který bude organizacím MSP a sociálním partnerům nabízet možnosti budování kapacit a podporu společných činností, aby mohly fungovat jako jednotné kontaktní místo pro informační a technickou pomoc, že budou tyto organizace úzce zapojeny do jmenování zmocněnců pro MSP a jejich protějšků zastupujících organizace MSP a že bude přijat monitorovací systém pro měření efektivity zmocněnců. Má-li hrát v oblasti poskytování poradenských služeb malým a středním podnikům větší roli síť Enterprise Europe Network (EEN), jak předpokládá Evropská komise – zejména co se týče přechodu k udržitelnosti –, je nutné, aby tato síť prošla zásadní reformou, protože ve většině členských států nezahrnuje MSP, o řemeslných podnicích ani nemluvě. EHSV se domnívá, že pokrok v provádění strategie a její účinnost je třeba pravidelně sledovat, posuzovat a kontrolovat ze strany zvlášť jmenované nezávislé monitorovací skupiny EU, aby bylo možné v případě potřeby rychle vypracovat a navrhnout nápravná opatření.

2.   Obecné připomínky a přístup předjímající budoucí potřeby

2.1

EHSV žádá Evropskou komisi a členské státy, aby pečlivě zvážily rozšíření oblasti působnosti – a zajištění účinného provádění – opatření, která podpoří konkurenceschopnost a inovační kapacitu MSP, pomohou jim se zvyšováním jejich vícefaktorové produktivity a podpoří jejich běžné obchodní činnosti. EHSV uznává důležitost inovací a digitalizace a zdůrazňuje, že velká většina MSP v EU naléhavě potřebuje podporu, aby mohly modernizovat své technologie, řešit otázky lidských zdrojů a zlepšit výsledky své činnosti.

2.2

EHSV velmi oceňuje záměr Evropské komise provádět opatření zaměřená na konkrétní potřeby všech podskupin MSP, jako jsou např. podniky vytvářející hodnotu, mikropodniky, malé, veřejné, rodinné a tradiční podniky, jakož i podniky působící v odlehlých oblastech, osoby samostatně výdělečně činné a řemeslné podniky, a také MSP sociální ekonomiky, neboť zajištění toho, aby opatření odpovídala jejich konkrétním potřebám, je klíčovým faktorem úspěchu.

2.3

Všechny složky evropského fondu na podporu oživení zaměřené na MSP, jako je například nový nástroj na podporu solventnosti, je třeba soustavně sledovat, aby bylo zaručeno, že budou umožňovat poskytování nezbytné podpory MSP.

2.4

EHSV vyzývá Evropskou komisi, aby vypracovala realistický víceletý prováděcí plán, v němž budou jasně stanoveny odpovídající zdroje a opatření, konzultace a společná činnost se sociálními partnery, nezávislá zpráva o pokroku a mechanismy monitorování a posuzování dopadů. Má-li být digitální transformace úspěšná, je nezbytné, aby ambiciózní návrhy týkající se programů Digitální Evropa a Horizont Evropa pro příští víceletý finanční rámec byly lépe zacíleny na MSP a aby měly spravedlivější zeměpisný dosah. EHSV zdůrazňuje, že je důležité, aby financování a podpůrná opatření pro MSP byla účinným způsobem směrována k mikropodnikům, včetně tradičních podniků.

3.   Pilíř 1

3.1

EHSV oceňuje uznání toho, že je nezbytné přizpůsobit podpůrná opatření potřebám MSP, aby jim tato opatření pomohla prosperovat klimaticky neutrálním způsobem založeným na účinném využívání zdrojů, digitálních dovednostech a aktivním přístupu. Poradci pro udržitelnost a dobrovolníci z digitální oblasti mohou MSP pomoci s bezproblémovým fungováním v digitálním prostředí, s modernizací jejich technologií, přípravami na úspěšný přechod k udržitelnosti a s určením klimaticky neutrálních řešení účinně využívajících zdroje. Plnění jejich úlohy a úkolů musejí usnadňovat a posilovat organizace MSP na úrovni EU, členských států i jednotlivých regionů.

3.2

EHSV oceňuje zvláštní úlohu, kterou mají zastávat sociální partneři, a doufá, že bude ještě více posílena zásada partnerství a členské státy ji budou uplatňovat účinnějším způsobem. Organizace MSP na úrovni EU a členských států i na místní úrovni musejí hrát klíčovou roli spočívající v tom, že budou MSP seznamovat s opatřeními přijatými v rámci politiky na podporu MSP a budou jim je vysvětlovat, přičemž by se měly zaměřit na MSP představující tradiční podniky a mikropodniky, jichž je velká většina, nebo na podniky působící v odlehlých a venkovských oblastech, které potřebují pomoc, aby dokázaly udržet krok s rychlým tempem digitální revoluce. EHSV je připraven napomoci k tomu, aby se tyto organizace a sociální partneři stali součástí sítě pro shromažďování a výměnu osvědčených postupů a námětů, pokud jde o možnosti podpůrných opatření a konkrétních způsobů dosahování sociálního smíru v rámci sociálního dialogu.

3.3

EHSV vítá širokou škálu mechanismů, které usnadňují přechod MSP k udržitelnosti a oběhovému hospodářství a dodržování s tím souvisejících právních předpisů. Výbor zdůrazňuje, že je důležité rychle provést akční plán pro oběhové hospodářství, stanovit ambiciózní minimální cenu uhlíku a také zavést mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích. EHSV zdůrazňuje, že mechanismus pro spravedlivou transformaci je schopen podporovat růst nové ekonomiky, a doporučuje, aby v případě potřeby byla přijata sociální a podpůrná opatření, která zabrání krizi a tomu, aby měl přechod na nízkouhlíkové oběhové hospodářství tíživé dopady na ty nejslabší. Patří mezi ně i podpora soukromého sektoru, a zejména MSP, v případě citelných negativních dopadů. Aby bylo možno povzbudit MSP k ekologičtějšímu fungování, je třeba stimulovat jejich potenciál pro radikální a přelomové inovace, které ekologickou transformaci podpoří. Při zajištění odpovídající věcné a legislativní podpory budou MSP schopny využívat inovativní a udržitelné postupy rychleji než větší společnosti.

3.4

Klíčem k úspěchu inovativních podniků, zejména MSP a začínajících podniků, je účinná politika v oblasti práv duševního vlastnictví. Právo duševního vlastnictví, včetně patentů, ochranných známek, autorských práv a dalších aktiv založených na znalostech, se musí stát nedílnou součástí obchodních strategií mnoha MSP. Podniky potřebují solidní a spolehlivý rámec práv duševního vlastnictví, který odpovídá potřebám digitálního věku. Do provozu by měl být co nejdříve uveden jednotný patentový systém EU, který bude poskytovat právní jistotu a umožní MSP vyvíjet a chránit jejich vynálezy za přiměřenou cenu a s nižší administrativní zátěží. Zásadní význam pro další posílení rozvoje a ochrany know-how MSP by měl přístup založený na spolupráci mezi Evropskou komisí, členskými státy a Evropským patentovým úřadem (EPO), který by umožnil rozšířit služby v oblasti přihlašování patentů, včetně finanční podpory, zajistit MSP lepší přístup ke spravedlnosti v případě porušení patentů, zejména prostřednictvím pojištění „před událostí“, a nově upravit odvolací proces EPO.

3.5

Hnací silou MSP je podnikavost. EHSV žádá Evropskou komisi, aby se více soustředila na podporu, posílení a kultivaci podnikatelské iniciativy, podnikatelského myšlení a informovaného přístupu k přijímání rizik a na šíření pozitivnějšího obrazu podnikatelů ve finančních potížích. Zaměření na podnikatelské vzdělávání a odbornou přípravu na všech stupních vzdělávání je důležité, ale je třeba usilovat i o zvýšení společenského ocenění úlohy podnikatelů a za tímto účelem mimo jiné propagovat dobré příklady a představovat podnikatele působící jako vzory. Podpory by se mělo dostat i zvyšování kvalifikace a odborné přípravě podnikatelů. Strategie by mohla stanovit opatření pro další posílení pracovní mobility uvnitř EU a ze třetích zemí a vedle zjednodušeného vízového režimu EU by mohla zvážit i další nástroje. Evropská komise musí spolu s členskými státy MSP zajistit infrastrukturu pro inovace, tj. laboratoře, zařízení IKT, kancelářské budovy a podporu v oblasti práva a duševního vlastnictví, což by na příslušných úrovních podstatně usnadnilo podmínky pro zahájení podnikání a vytvořilo prostor pro podnikatele na částečný úvazek. Evropská komise by také mohla povzbudit vládní agentury, aby vytvářely prostředí, ve kterém budou moci MSP zkoušet své prototypy, což by snížilo technické riziko pro investory a usnadnilo tak financování inovativních MSP. Klíčový význam má rozvíjení účinných poznatků o dovednostech ovlivňováním školních vzdělávacích programů.

3.6

Lidské zdroje jsou klíčovým činitelem určujícím konkurenceschopnost, zejména pro MSP, které mají obvykle méně organizačních, manažerských a finančních nástrojů, aby přilákaly, motivovaly a udržely si kvalifikované zaměstnance. EHSV proto zdůrazňuje, že je důležité pomáhat MSP, a to i finančně, při náboru zkušených a kvalifikovaných pracovníků, a očekává, že tato pomoc bude klíčovou součástí specializované složky pro MSP v rámci budoucího paktu pro dovednosti. EHSV podporuje sdílení odpovědnosti za zvyšování kvalifikace či rekvalifikaci pracovníků s vládami, zaměstnavateli, regiony a jednotlivci. Odborné vzdělávání a příprava se musí stát hlavní volbou, přičemž terciární vzdělávání by mělo podporováno tak, aby napomáhalo přechodu na trhu práce. Je důležité, aby vzdělávací programy byly sestavovány s ohledem na výsledky učení, protože pak budou vytvářet příznivé podmínky pro včasné a účinné přechody.

3.7

Zásadní význam má zvyšování digitálních kapacit MSP. Začít je třeba u nejméně připravených skupin MSP, jako jsou např. mikropodniky a velmi tradiční podniky s omezenými nebo žádnými zkušenostmi s digitalizací. Na tyto skupiny podniků musí cílit rychlokurzy digitálních dovedností, které jsou určeny jak pro podnikatele, tak pro zaměstnance MSP, jejichž potřeby by měly být v ještě větší míře zohledněny při vytváření koncepce center pro digitální inovace, což by jim umožnilo aktualizovat a zlepšovat své profesionální dovednosti a stát se zdatnými uživateli technologií. Centra pro digitální inovace by měla být řádně vybavena, aby MSP mohla pomoci s posuzováním rizik, a měla by zajišťovat účinnou ochranu údajů. EHSV podporuje avizovanou evropskou strategii pro data, jejímž cílem je zajistit širší dostupnost dat a umožnit jejich toky mezi podniky a vládami. Musí být zajištěn volný pohyb dat. Je třeba podporovat sdílení dat mezi podniky, aby se zlepšila spolupráce v rámci hodnotových řetězců a aby se díky lepší dostupnosti a přístupnosti informací (ze strany vlády nebo hodnotového řetězce) o sdílení a přenositelnosti dat vytvářely příležitosti ke zvyšování ekonomické síly našeho hospodářství.

3.8

Širokopásmová síť v EU, která je základním a nezbytným předpokladem digitalizace, musí být plošně rozšířena, aby mohlo dojít k rozsáhlejší digitalizaci společností, při níž nebude nikdo opomenut. Vzhledem k tomu, že EU v tomto ohledu stále dosahuje jen velmi malého pokroku, zejména ve venkovských oblastech, kde se nachází mnoho MSP, měly by na to brát veškeré další celoevropské iniciativy zřetel od nejnižší úrovně a přijmout v této oblasti opatření.

3.9

EHSV vyzývá k cíleným podpůrným opatřením zaměřeným na digitalizaci a lepší propojenost různých odvětví, jako je zdravotnictví, vzdělávání, veřejná správa, potravinářství a zemědělství, výroba a doprava. Digitální transformace by měla být založena na otevřenosti (tj. nezávislosti), jednoduchosti, inteligenci, automatizaci, důvěře a bezpečnosti, protože naší snahou je vytvářet nové obchodní modely, procesy, software a systémy. To je základem vedoucího postavení EU v oblasti klimatu i hospodářského oživení. EU by měla urychlit investice do energetické účinnosti, dopravy, nízkouhlíkových budov a průmyslových procesů, kde hraje digitalizace klíčovou úlohu.

3.10

EHSV doporučuje urychlit zavádění celoplošně dostupných vysokokapacitních a bezpečných sítí, stimulovat soukromé investice a podporovat financování venkovských a řídce osídlených oblastí. Rovněž je třeba urychlit plánované přidělování frekvencí, které se možná zpozdí v důsledku krize způsobené onemocněním COVID-19, a přistoupit k němu ihned po obnovení normální činnosti. V té době by také vlády v zájmu zajištění větší spolehlivosti bezdrátového připojení měly stanovit jako prioritu přidělení dalších nových frekvencí (využívaných bez licence i s licencí).

4.   Pilíř 2

4.1

EHSV vítá zvláštní pozornost věnovanou MSP a důslednému uplatňování zásad „pouze jednou“ a „digitalizace jako standard“. EHSV žádá Evropskou komisi, aby novou strategii prováděla také v souladu se zásadou „jednat v zájmu MSP“, a upozorňuje na to, že jakékoli zpoždění při provádění podpůrných opatření pro MSP by bylo kontraproduktivní. MSP totiž v současnosti čelí větším výzvám než kdykoli předtím: negativní dopady pandemie COVID-19, tvrdá konkurence, nedostatek kvalifikované pracovní síly, nové formy práce a spotřeby, stále složitější a obtížněji zvladatelný tok informací, omezené zdroje pro inovace, neustálé snižování úlohy podnikatelů, nestabilní finanční trhy, obtížný přístup k finančním prostředkům, vysoká závislost na vnějším prostředí a omezená vyjednávací síla. Pokud jde o posuzování dopadů opatření spojených s kladením dodatečných povinností nad rámec ustanovení evropského práva (tzv. gold-plating) na MSP, EHSV znovu opakuje, že cíle pro snížení regulační zátěže by podle něj měly vycházet z důkladné zkoušky dopadů na MSP, řádného posouzení dopadů a komplexního vyhodnocení a dialogu s občanskou společností a zainteresovanými stranami. V členských státech nesmí při provádění právních předpisů EU dojít k poklesu stávající úrovně ochrany občanů, spotřebitelů, pracovníků, investorů a životního prostředí.

4.2

Problém opožděných plateb vyžaduje i nadále velkou pozornost a plánovaný přezkum směrnice o opožděných platbách je důležitým krokem, který by měl v co největší míře zahrnovat konzultace zúčastněných stran z řad MSP. Užitečné by mohly být zásahy na úrovni kultury s cílem podporovat čestné chování. V tomto smyslu by konkrétním opatřením na podporu tohoto procesu mohlo být vytvoření nástroje, například internetových stránek, na nichž by byly společnosti vyzývány k tomu, aby se zavázaly k dodržování určitých zásad týkajících se včasných plateb. V zájmu ochrany MSP před větší vyjednávací silou větších společností EHSV navrhuje, aby Evropská komise rozšířila a zpřísnila ustanovení o nekalých obchodních praktikách mezi podniky a mezi platformami a podniky tak, aby se příslušná ustanovení, která mohou být součástí právních předpisů EU v oblasti hospodářské soutěže, vztahovala na všechna odvětví, a aby MSP měly možnost podávat důvěrné stížnosti k ústřednímu orgánu, kterým by v případě EU mohlo být GŘ COMP.

4.3

V souladu se svými předchozími stanovisky EHSV vyjadřuje pochybnosti o skutečné užitečnosti sítě zmocněnců pro MSP, která není plně funkční ve všech členských státech, a o schopnosti této sítě poskytovat skutečnou přidanou hodnotu. Doporučuje, aby místo vytvoření nové funkce zmocněnce EU pro MSP, která neposkytuje naprosto žádnou záruku vstřícnosti právních předpisů vůči MSP, byla spíše posílena úloha organizací MSP. EHSV navrhuje, aby byl po dohodě s vnitrostátními organizacemi MSP jmenován vnitrostátní zmocněnec pro MSP, s nímž musí být tyto organizace v neustálém kontaktu a dotyčný zmocněnec by jim měl pravidelně skládat účty ze své činnosti. Provádění „strategie pro MSP nové generace“ a iniciativy „Small Business Act“ musí být součástí evropského semestru a nově vytvořeného srovnávacího přehledu týkajícího se malých a středních podniků.

4.4

Regulační pískoviště se osvědčila jako užitečný nástroj a EHSV žádá, aby byla při zavádění předpisů pro MSP využívána v širším měřítku a aby byla lépe propagována mezi vnitrostátními zákonodárci. Evropská komise by měla objasnit, jak, kde a proč se budou tato regulační pískoviště používat. Je zřejmé, že stále existuje potřeba zlepšovat test dopadů na MSP v rámci posuzování dopadů, aby bylo zajištěno, že všechny navrhované právní předpisy budou k MSP vstřícné. Nová platforma Evropské komise nazvaná „Fit pro budoucnost“ by se měla intenzivně zaměřit na zjišťování potenciální zátěže, která by mohla vytvářet překážky bránící sociálně-ekonomické regeneraci. EU by také měla vytvořit regulační pískoviště na úrovni EU, aby tak byl posílen jednotný trh, zajistilo se, že bude podpořena harmonizace, a inovátorům se neprodleně poskytla právní jistota pro zavádění inovativních řešení v celé Evropě. V EU působí více začínajících a inovativních MSP než v USA nebo Číně, ale některé studie ukazují, že tyto podniky dávají přednost zavádění svých inovativních řešení mimo Evropu. K tomu existuje řada důvodů, mezi něž patří i to, že v Evropě je nedostatek finančních pobídek a roztříštěný jednotný trh. Proto je důležité zavádět regulační pískoviště: motivovala by společnosti k tomu, aby zůstaly v Evropě, a v dlouhodobém horizontu by snad mohla napomoci k vytvoření špičkových evropských podniků.

4.5

Zajištění větší přístupnosti zadávání veřejných zakázek a jeho vstřícnosti vůči MSP je obranou proti přeshraniční trestné činnosti a zneužívání trhu. Snahy o podporu aktivnějšího zapojení MSP v oblasti solidarity a ve strategických a základních odvětvích, jako jsou zdravotnické a bezpečnostní produkty/služby, letectví a obrana, představují účinný prostředek jejich lepšího začleňování do hodnotových řetězců, a v otevřeném obchodním systému bojujícím proti rostoucímu protekcionismu by tyto snahy byly rozhodně vítané. Pandemie COVID-19 navíc ukázala, jak je důležité, aby dodavatelské řetězce byly diverzifikované a nacházely se na vlastním území či v jeho blízkosti, a že je nezbytné pomoci MSP, aby si v tomto procesu našly své místo. Krize také přinesla řadu příkladů svědčících o křehkosti jednotného trhu. Je třeba vytvořit akční plán, který zajistí hladké fungování všech odvětví, což je pro MSP klíčové, a který je bude povzbuzovat k aktivní expanzi na vnější trhy.

4.6

Evropská komise musí být ambicióznější ve svém úsilí zpřístupnit veřejné zakázky malým a středním podnikům, a s ohledem na to by se ve spolupráci s poskytovateli veřejných služeb měla snažit o transparentnější zadávání veřejných zakázek a o zajištění souladu veřejných zakázek s pravidly jednotného trhu EU. EHSV navrhuje, aby prostředkem k dosažení tohoto cíle bylo zejména:

zvyšování a trvalé sledování míry účasti MSP,

zjednodušení administrativních postupů a poskytování kvalitnějších veřejných a digitálních služeb,

určení jednotného kontaktního místa v každém členském státě, kde bude možné evidovat a sledovat stížnosti nebo problémy spojené se zadáváním veřejných zakázek,

větší zpřístupnění procesů umožňujících podat odvolání proti výsledku zadávacích řízení.

4.7

Stejně tak musí EU v průběhu šetření v rámci nástroje na ochranu obchodu nadále usilovat o větší transparentnost a užší spolupráci s celým průmyslem v EU a musí se i nadále zasazovat o to, aby MSP měly k těmto nástrojům snazší přístup.

4.8

EHSV se obává obtíží, s nimiž se potýká maloobchodní sektor, zejména v důsledku omezení volného pohybu osob v souvislosti s pandemií COVID-19, a žádá, aby byla přijata konkrétní podpůrná a pomocná opatření.

4.9

Jednotná digitální brána, propojená s jednotnými kontaktními místy v jednotlivých členských státech, bude sloužit jako zdroj informací a podpory pro MSP, přičemž celostátní a regionální organizace MSP budou pomáhat s hledáním a rozpoznáváním nejvhodnějších řešení.

4.10

Nesmírně důležité je usnadnit převody podniků, protože celá generace tak získá ještě větší motivaci k tomu, aby rodinné podniky zůstaly v provozu, a převod vlastnictví bude snadnější i v případech, kdy vlastník či vlastníci nemají dovednosti, zdroje a nápady potřebné k dalšímu provozování podniku. V těchto případech lze rovněž prozkoumat možnost odkupu podniků zaměstnanci, a to prostřednictvím založení družstva a jiných forem vlastnictví ze strany zaměstnanců. Velmi důležité je také rozlišovat mezi dvěma různými typy převodu podniků, aby bylo možné pochopit, jakým způsobem konkrétní právní předpisy každý z těchto dvou typů ovlivňují. Je třeba rozlišovat mezi „převody podniků v rámci rodiny“ a „vnějšími převody podniků“, přičemž každý z těchto dvou typů má svou vlastní definici. Legislativní rámec musí být pružnější, aby usnadňoval koupi existující společnosti, s níž jsou v současnosti spojena velká rizika, značné náklady a složité postupy. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přeshraničním převodům MSP, protože je třeba vyřešit problém vysokých nákladů, které se s těmito transakcemi pojí, a zásadních rozdílů v právních předpisech členských států. Nad rámec otázky převodů doporučuje EHSV zřídit status evropské společnosti 2.0 pro MSP v podobě přepracovaného statutu evropské soukromé společnosti (Societas Privata Europaea (SPE)), což by usnadnilo přeshraniční expanzi MSP a jejich rychlý rozvoj.

4.11

S ohledem na to, aby MSP mohly v plné míře využívat výhod plynoucích z obchodních dohod, EHSV žádá, aby se kapitoly o MSP staly standardní součástí budoucích dvoustranných obchodních jednání EU se třetími zeměmi a aby byly zřízeny výbory pro MSP, které zahájí iniciativy zaměřené na poskytování informací o dohodách o volném obchodu a technických normách malým a středním podnikům a na sledování toho, jak MSP dohod o volném obchodu využívají v EU i v jiných zemích, jež jsou stranami příslušné dohody. Je třeba zajistit, aby síť Enterprise Europe Network (EEN) lépe fungovala jako nástroj podpory internacionalizace MSP, a zlepšit spolupráci a součinnost s vnitrostátními poskytovateli služeb a odvětvovými a vnitrostátními svazy MSP.

4.12

Evropská komise by se měla i nadále zabývat možností vytvoření právní formy evropské společnosti koncipované s ohledem na MSP, přičemž může čerpat inspiraci z prací na návrhu statutu evropské soukromé společnosti. Evropská komise v rámci své strategie pro MSP plánuje posoudit potřebnost dalších kroků v oblasti práva obchodních společností s cílem usnadnit přeshraniční expanzi malých a středních podniků a jejich rychlý rozvoj. Konkrétním návrhem na dosažení těchto cílů je vytvoření výše uvedené právní formy evropské společnosti koncipované s ohledem na MSP. Vzhledem k tomu, že pouze 2 % evropských MSP investují v zahraničí do zakládání poboček, což má své důvody dané jazykovými, správními a právními rozdíly mezi členskými státy, které ztěžují zakládání dceřiných společností v zahraničí, by bylo vhodné zvážit, zda není třeba vytvořit právní mechanismus, který by společnostem umožnil lépe řídit jejich expanzi v rámci EU.

4.13

Vzhledem k tomu, že podpora obchodu je v zásadě v pravomoci vnitrostátních vlád, opírá se úspěšné provádění dohod o volném obchodu ve výsledku o kapacitu, schopnost a ochotu jednotlivých členských států prosazovat danou obchodní dohodu EU ve své vnitrostátní podnikatelské sféře. EHSV vybízí 27 členských států a Evropskou komisi, aby se dobrovolně a v souladu se svými pravomocemi zavázaly, že prostřednictvím evropských prováděcích akčních plánů budou v oblasti své působnosti provádět konkrétní opatření a činnosti, jež budou uvnitř EU doplňovat soubor „vnějších“ prováděcích plánů vytvořených zároveň s dohodami EU o volném obchodu. Tyto akční plány by měly ve větší míře přispívat k účinnému sledování skutečného plnění závazků přijatých v rámci sjednaných dohod o volném obchodu v příslušné třetí zemi a zároveň s tím také umožňovat sledování a srovnávání konkrétních opatření přijatých vládami a podnikatelskou sférou na celostátní a regionální úrovni.

5.   Pilíř 3

5.1

EHSV opětovně připomíná svůj návrh, že členské státy by měly být motivovány k vytvoření a rozvíjení sítě „finančních ombudsmanů“, kterou by koordinovala EU. S podporou navrhované pracovní skupiny pro likviditu MSP by tato síť měla využívat vhodnou metodiku pro sledování provádění nových opatření Evropské komise zaměřených na krátkodobou likviditu mikropodniků, která byla navržena na úrovni EU a členských států. Kromě poskytování každodenní podpory MSP při získávání přístupu k finančním prostředkům může tato síť rovněž pomáhat Evropské komisi při shromažďování a analyzování kvalitativních údajů, které by v souladu se zásadami poskytování zpětné vazby od bank umožňovaly zjišťovat, jak zprostředkující banky používají finanční nástroje k oslovování MSP, které finanční zdroje potřebují nejvíce, a proč jim neposkytují úvěry. Síť by také měla urovnávat obecnější spory mezi MSP a bankami, jinými poskytovateli finančních služeb a poskytovateli likvidity.

5.2

EHSV vítá úsilí o diverzifikaci zdrojů financování MSP podporou kapitálového financování a využíváním trhů pro růst MSP a hledáním alternativních možností jejich kótování. EHSV žádá Evropskou komisi, aby s aktivní pomocí ze strany organizací MSP zvážila zavedení konkrétních opatření, která se zaměří na vzdělávání manažerů v oblasti výhod a příležitostí, jež jim nabízejí různé možnosti financování, a která jim pomohou vybrat možnost nejlépe odpovídající jejich potřebám a budou propagovat další řešení navržená odborníky „na míru“ MSP.

5.3

V souladu se svými postoji, které vyjádřil v minulosti s cílem podpořit a podnítit podnikání žen, EHSV obzvláště vřele vítá návrh Komise zahájit iniciativu pro genderově vyvážené financování, jejímž účelem bude stimulovat financování podniků a fondů řízených ženami a podpořit podnikání žen. Početnější a významnější zastoupení žen, a to i v podnikatelském prostředí, představuje naprosto nezbytnou podmínku pro vybudování Evropy zítřka.

5.4

EHSV vítá vytvoření fondu soukromého a veřejného sektoru zaměřeného na primární veřejné nabídky akcií (IPO) a plně podporuje vytvoření nových nástrojů kapitálového a kvazikapitálového financování, financování rizikového kapitálu a sdílení rizik pro MSP. EHSV je přesvědčen, že podpora těchto druhů financování a zajištění jejich dostupnosti jsou obzvláště důležité pro inovativní společnosti s malou a střední tržní kapitalizací.

5.5

EHSV uznává, že kótování MSP přináší podnikům nové příležitosti, ale zároveň podotýká, že vzhledem k administrativní zátěži a souvisejícím nákladům mohou této možnosti využít jen některé podniky. Použití akcií bez hlasovacího práva by mohlo představovat dobrý způsob, jak MSP, zejména pak rodinné podniky, pobídnout k využívání kapitálu bez ztráty kontroly nad svým podnikem. Další výzvou je otázka, jak zacházet s kapitálovým financováním stejným způsobem jako s dluhovým financováním.

5.6

I když se příští rozpočet EU logicky zaměří na mobilizování prostředků na investice, neměla by být podceňována hodnota financování činností zaměřených na budování kapacit MSP v celé EU a společných činností, neboť v současné situaci jde o věc obzvláště důležitou. Rozpočet EU má velký význam pro opatření zaměřená na rozvoj dovedností, internacionalizaci, podporu oběhového hospodářství, podnikání, podporu podniků v obtížích a dostupnost veřejných služeb. Iniciativy tohoto druhu mohou přinášet mimořádně velkou návratnost investic pro daňové poplatníky z EU i pro jednotlivé MSP, které z nich mají přímý prospěch, a proto by tyto iniciativy měly být plně zohledněny v revidovaném VFR.

5.7

Pokud jde o používání kryptoaktiv a digitálních tokenů ze strany MSP, EHSV vyzývá Komisi, aby ve spolupráci s organizacemi zastupujícími MSP pozorně sledovala jejich používání. Kryptoaktiva mají totiž unikátní vlastnosti, jimiž se liší od tradičních finančních aktiv, a z toho důvodu představují nové výzvy pro podniky (včetně malých a středních), zejména v oblasti bezpečnosti a vnitřních kontrol. Malé a střední podniky by tedy měly nejprve pochopit rizika a přínosy spojené s kryptoaktivy a vytvořit účinné kontrolní prostředí, které může zajistit bezpečnost. Jelikož kryptoaktiva jsou značně neregulovaná, mohou malé a střední podniky navíc čelit vyšetřování kvůli podvodům, pokud na ně jejich investoři podají žalobu.

6.   Provádění a angažovanost na straně členských států

6.1

Plná podpora a angažovanost ze strany členských států jsou klíčovým faktorem úspěchu, pokud jde o rychlou realizaci opatření obsažených ve strategii. EHSV se domnívá, že důsledné uplatňování zásady partnerství a úzká spolupráce s vyslanci strategického podnikání, jejichž práce by měla vytvářet přidanou hodnotu, přinese v rámci provádění těchto opatření hmatatelné výsledky. EHSV opětovně zdůrazňuje, že je důležité, aby do tohoto procesu byly úzce zapojeny i organizace zastupující MSP na úrovni EU, členských států i regionů, protože mají přímé vazby na podnikatelskou sféru.

6.2

EHSV chápe důvody, proč Evropská komise nezměnila definici MSP, ačkoli existují různé názory na to, do jaké míry tato definice plní svůj účel, a vítá její záměr posoudit konkrétní otázky vznesené v rámci konzultačního procesu a podat o tom zprávu. EHSV v souladu se svými předchozími stanovisky žádá Evropskou komisi, aby mezitím členským státům pomohla s flexibilní volbou metody provádění.

7.   MSP v době pandemie COVID-19: snaha o přežití a prosperitu

7.1

Tragické a stále horší dopady pandemie COVID-19 na hospodářské systémy pocítily nejtíživěji MSP, zejména mikropodniky. Obrovské negativní dopady této pandemie zásadně ohrožují systémovou úlohu MSP v rámci hospodářství a dokazují význam úplného a systematického zapojení sociálních partnerů a příslušných organizací občanské společnosti do všech fází rozhodování a do vytváření znalostní a školicí sítě rescEU v rámci současného mechanismu civilní ochrany EU, jak to již EHSV navrhl.

7.2

EHSV je otevřen dalším diskusím o novém přístupu, který navrhuje Evropská komise a na jehož základě by podpora měla být poskytována spíše ekosystémům než společnostem podle jejich velikosti. Výbor bere na vědomí, že Evropská komise v současné době uznává 14 ekosystémů, a rád by zdůraznil, že je třeba zajistit účinnou komunikaci a správu, aby byly vyslyšeny hlasy všech zúčastněných stran působících v těchto ekosystémech a aby bylo zajištěno aktivní zapojení organizací zastupujících MSP na úrovni EU, členských států i regionů.

7.3

Prioritní krátkodobá nouzová opatření, která jsou pro MSP a zejména pro mikropodniky klíčová, by se měla zaměřit na transparentní a včasné poskytování likvidity se spravedlivou úrokovou sazbou, a to s využitím finančních zprostředkovatelů a bez neopodstatněných překážek a nepřiměřené administrativní zátěže ze strany bank. MSP, které dospějí k závěru, že jejich obchodní model je již zastaralý, si zároveň zaslouží pomoc s řádnou likvidací společnosti a se zahájením nového podnikání.

7.4

Podpůrná opatření na úrovni EU se musí co nejrychleji účinným způsobem projevit na úrovni MSP, přičemž jejich provádění musí být pečlivě posuzováno a monitorováno na úrovni EU i členských států, a to na základě vhodného společného mechanismu pro poskytování zpětné vazby, v jehož rámci mohou organizace MSP, finanční zprostředkovatelé a odvětví bankovnictví i úvěrových záruk sdílet své údaje. Cílem je zabránit tomu, aby v situaci naléhavé potřeby likvidity v rámci řemeslného odvětví a MSP docházelo k neopodstatněným zpožděním a svévolným diskrečním rozhodnutím, k nimž by mohly vést existující rozdíly v provádění takových opatření v rámci vnitrostátních úvěrových systémů a ze strany finančních zprostředkovatelů.

7.5

Je nezbytné, aby byl vytvořen a plně zprovozněn harmonizovaný a rychlý systém EU umožňující reagovat na problémy v oblasti likvidity, který by se zaměřoval na mikropodniky a malé podniky. EHSV navrhuje, aby Evropská komise zřídila na úrovni EU stálou „Pracovní skupinu odborníků na vysoké úrovni pro likviditu malých a středních podniků“, jejímž cílem by bylo usnadňovat toky likvidity MSP na základě analýz nezávislých a pravidelně poskytovaných údajů a porozumět tak lépe tomu, jak překonat existující překážky bránící likviditě MSP. Hospodářské a finanční údaje a postupy by mohlo pravidelně hodnotit nezávislé monitorovací středisko pro MSP.

7.6

EHSV žádá Evropskou komisi, aby zvážila, zda by bylo možné změnit přílohu III směrnice o DPH s cílem poskytnout členským státům možnost dočasně snížit sazby DPH pro některá z nejvíce postižených odvětví, jako jsou cestovní ruch a s ním související odvětví pohostinství, osoby samostatně výdělečně činné, řemeslné podniky atd. EHSV tyto kroky podporuje, ovšem za podmínky, že tím nevznikne nekalá hospodářská soutěž, a domnívá se, že vzhledem k dočasnosti tohoto opatření bude tato podmínka splněna.

7.7

Je nutné přijmout zvláštní podpůrná opatření, která pomohou pracovníkům vrátit se do práce, zejména těm, kteří pracují pro MSP. Tato opatření zahrnují „žlutý pas“, podporu umožňující okamžité zahájení drobných veřejných prací na místní úrovni, informace a rady určené jednotlivcům ohledně toho, jak se chovat a dodržovat hygienická a zdravotní a bezpečnostní opatření k dalšímu snížení rizika nákazy onemocněním COVID-19, a posouzení rizika onemocnění COVID-19, které mají provádět vnitrostátní a externí orgány pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP), aby bylo zajištěno řádné provádění těchto opatření a aby se snížila zátěž a související náklady. Je velmi důležité zajistit nezbytné osobní ochranné prostředky, které zaměstnancům umožní vrátit se do práce, a zvýšit výrobní kapacitu MSP, kteří tyto prostředky vyrábějí, a za tímto účelem je třeba poskytovat přímé investice a technickou pomoc a přijmout příslušné harmonizované normy. Organizace MSP by měly hrát klíčovou podpůrnou roli v podobě vzájemné výměny protokolů a postupů mezi svými členy, což by usnadnilo obnovení činnosti a zkrátilo čas potřebný k návratu do práce.

7.8

V rámci nedávné změny dočasného rámce pro opatření státní podpory, provedené s ohledem na MSP, bylo vyhověno další žádosti sociálních partnerů EU. Ale i když byly zohledněny zvláštní úlevy poskytnuté společnostem během krize způsobené onemocněním COVID-19, jako jsou odklady platby daní a půjčky, obecné pravidlo de minimis zůstalo beze změny. Odlehlé a venkovské regiony a ostrovy tradičně využívají dopravních subvencí, které mohou snadno tvořit hlavní část prostředků v rámci podpory de minimis. V důsledku krize způsobené onemocněním COVID-19 nebudou v těchto regionech žádní nebo téměř žádní turisté a k oživení těchto regionů bude nutno využít obnoveného obchodu se zbožím.

7.9

Účinné oživení bude vyžadovat obrovské množství veřejných a soukromých investic, které umožní financování dvojí transformace, umožní společnostem zůstat konkurenceschopné a vytvoří podmínky pro zakládání nových podniků. Pro MSP je však obtížné přizpůsobit se během transformace změnám a složitým předpisům. Mají-li být tyto mimořádné investice možné, bude EU muset rozšířit své stávající nástroje financování (VFR, InvestEU, Fond soudržnosti a strukturální fondy, Horizont Evropa, Digitální Evropa atd. a finanční podpora od skupiny EIB plus zavedení ESM), zajistit jejich dlouhodobou flexibilitu a zřídit stálý fond na podporu oživení, který bude členským státům pomáhat se zvládáním nadcházejících výzev. Pro podporu MSP ve finančních potížích v celé Evropě je nanejvýš důležité, aby členské státy plně provedly směrnici o platební neschopnosti, pokud jde o rámce preventivní restrukturalizace, a aby MSP poskytovaly odbornou podporu, která jim pomůže provést ekonomicky udržitelnou reorientaci nebo získat druhou šanci.

7.10

EHSV žádá, aby vznikl program EU, který bude organizacím MSP nabízet možnosti budování kapacit a podporu společných činností, aby mohly fungovat jako jednotné kontaktní místo pro informační a technickou pomoc, což bude ve fázi po skončení krize naléhavě nezbytné. Neméně důležité je i to, aby EU financovala volně přístupné vícejazyčné databáze analýz životního cyklu různých skupin produktů, což poskytne MSP, které tyto údaje nemohou generovat samy, možnost vyrábět ekologičtějším způsobem.

7.11

Ještě před krizí se organizace MSP zapojily do vývoje a poskytování různých služeb na pomoc MSP ve finančních obtížích, včetně iniciativy včasného varování (Early Warning Europe). V nadcházejících měsících a letech bude tato podpora ještě žádanější. Je třeba urychlit zavádění nástrojů včasného varování, které jsou vymezeny ve směrnici o platební neschopnosti, aby podniky v obtížích měly zajištěn přístup k účinné podpoře.

V Bruselu dne 18. září 2020.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Luca JAHIER


Top