Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018XG0608(03)

    Závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o podpoře společných hodnot EU prostřednictvím sportu

    ST/9016/2018/INIT

    Úř. věst. C 196, 8.6.2018, p. 23–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.6.2018   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 196/23


    Závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o podpoře společných hodnot EU prostřednictvím sportu

    (2018/C 196/06)

    RADA EVROPSKÉ UNIE A ZÁSTUPCI VLÁD ČLENSKÝCH STÁTŮ ZASEDAJÍCÍ V RADĚ,

    S OHLEDEM NA NÍŽE UVEDENÉ SKUTEČNOSTI:

    1.

    Evropská unie představuje společný prostor pro budování oblasti prosperity a mírového soužití a respektování rozmanitosti na základě společných hodnot EU, zejména úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin, jak je uznává článek 2 Smlouvy o Evropské unii. Tyto hodnoty jsou společné členským státům ve společnosti vyznačující se pluralismem, nepřípustností diskriminace, tolerancí, spravedlností, solidaritou a rovností žen a mužů.

    2.

    Podle článku 165 Smlouvy o fungování Evropské unie přispívá Unie k podpoře evropských hledisek sportu s přihlédnutím k jeho zvláštní povaze, jeho strukturám založeným na dobrovolné činnosti a jeho společenské a výchovné funkci.

    3.

    Třetí pracovní plán Evropské unie v oblasti sportu (2017–2020) přijatý v květnu 2017, v němž je definováno sociální začlenění jako jedno z klíčových témat v rámci prioritního okruhu Sport a společnost, který podporu společných hodnot EU prostřednictvím sportu považuje za jeden ze svých klíčových úkolů.

    4.

    Doporučení Rady o podpoře společných hodnot a inkluzivního vzdělávání má být přijato v květnu.

    5.

    Sport je od roku 2011 součástí programu Evropské unie Erasmus+. Od zahájení prvního programu před třiceti lety mohlo více než devět milionů Evropanů využít možnosti studovat, školit se, vyučovat nebo vykonávat dobrovolnickou činnost v jiné zemi, a tím posilovat své povědomí o hodnotách, které jsou jim společné.

    6.

    Nedávnou iniciativu EU na podporu solidarity mezi mladými Evropany a spolupráce a partnerství v oblasti mládeže prostřednictvím různých aktivit v oblasti solidarity včetně sportu.

    7.

    Politické souvislosti uvedené v příloze.

    VZHLEDEM K TOMU, ŽE:

    8.

    Hodnoty jsou ústředním prvkem Evropské unie. Tyto závěry si kladou za cíl posilování vzájemného chápání konceptu společných hodnot mezi členskými státy, rozvíjení pocitu sounáležitosti s Evropskou unií a případně prosazování těchto hodnot mimo EU, přičemž by měl být vytvořen pevný základ pro mezilidský dialog napříč evropskými hranicemi.

    9.

    Evropská unie a její členské státy v současné době čelí významným hospodářským, politickým a sociálním výzvám, jež se mezi jednotlivými členskými státy liší. Sport může přispívat k zajištění udržitelného rozvoje a odpovídajícímu řešení obecných socioekonomických a bezpečnostních výzev, kterým EU čelí.

    10.

    V bílé knize o budoucnosti Evropy se zdůrazňuje, že „evropské hodnoty, které uznáváme, zůstávají stejné. Chceme společnost, v níž mír, svoboda, tolerance a solidarita jsou ceněny nade vše. Tyto hodnoty Evropany spojují a stojí za to za ně bojovat“. (1)

    11.

    V bílé knize Evropské komise o sportu (2007) se podtrhuje významný přínos sportu pro hospodářskou a sociální soudržnost a vytváření integrovanější společnosti díky využití potenciálu sportu pro účely sociálního začleňování, integrace a rovných příležitostí a rovněž mj. zdůrazňuje, že rasismus a xenofobie a bezohledné využívání mladých hráčů nejsou slučitelné se společnými hodnotami EU.

    12.

    Cílem Evropského roku kulturního dědictví 2018 je zvyšovat povědomí o společných dějinách a hodnotách a podporovat občany při objevování bohatého a rozmanitého kulturního dědictví Evropy, jehož jsou tradiční sporty a hry součástí.

    13.

    Organizovaný i neorganizovaný sport, stejně jako vzdělávání, práce s mládeží a kultura, může hrát úlohu při podpoře společných hodnot EU.

    14.

    Všechny významné mezinárodní organizace zabývající se sportem, jako např. UNESCO, Rada Evropy, Mezinárodní olympijský výbor, Mezinárodní paralympijský výbor a Světová antidopingová agentura, uznávají, že sport může učit hodnotám, jako jsou čestnost, utužování kolektivu, demokracie, tolerance, rovnost, disciplína, začlenění, vytrvalost a úcta, které by mohly přispívat k podpoře a šíření společných hodnot EU.

    UZNÁVAJÍCE, ŽE:

    15.

    Všichni lidé by měli mít možnost provozovat sport a cítit se součástí společnosti, přičemž různá odvětví související se sportem mohou využít všech svých možností k podpoře integrace a zajištění rovných příležitostí k zapojení do sportovní činnosti a zamezení diskriminace a sociálního vyloučení.

    16.

    Sport může přispívat k budování a rozvoji občanské společnosti a sociální udržitelnosti. Je potřeba podpořit sdílený pocit sounáležitosti mezi Evropany – a to jak z hlediska politiky, tak kultury. Vzhledem k tomu, že sport je univerzálním jazykem srozumitelným všem, může komunikace a zdůrazňování společných hodnot prostřednictvím sportu, s využitím inovativních metod neformálního a informálního učení, přispívat k předcházení nesnášenlivosti, sociálního vyloučení, a to včetně genderových stereotypů a misogynie, rasismu, xenofobie a marginalizace.

    17.

    Sport může hodnoty posilovat přirozeným způsobem a v pozitivní atmosféře. Hodnoty jako vzájemná úcta, fair play, přátelství, solidarita, tolerance a rovnost by měly být pro všechny, kdo sportují v klubech nebo ve školách, provozují rekreační nebo profesionální sport, přirozené.

    18.

    Sport, pokud je prodchnut hodnotami rovnosti, je přínosem pro sociální soudržnost a budování inkluzivních, silných společenství a může rovněž přispívat k rozvoji účinné, demokratické a spravedlivé společnosti. Sportovní instruktoři a trenéři mohou hrát úlohu při posilování společných hodnot EU prostřednictvím sportu.

    19.

    Již nyní existují na úrovni EU pozitivní iniciativy, které přispívají k lepšímu pochopení společných hodnot EU, jako sportovní projekty, jež jsou rozvíjeny a podporovány prostřednictvím Evropského strukturálního fondu, a program Erasmus+.

    VYZÝVAJÍ ČLENSKÉ STÁTY, ABY:

    20.

    tam, kde je to vhodné, zkoumaly a podporovaly iniciativy a opatření na podporu sportu jakožto způsob budování sociálních, občanských a mezikulturních kompetencí pro lidi jakéhokoliv věku, pohlaví a původu. Toho lze dosáhnout tím, že budou podporovat a motivovat místní a regionální orgány, aby spolupracovaly se sportovními kluby, školami a organizacemi mládeže, včetně nevládních organizací;

    21.

    ve vhodných případech prosazovaly společné hodnoty EU při významných sportovních akcích pořádaných sportovním hnutím, často ve spolupráci s veřejnoprávními orgány. Významné sportovní akce mohou být vynikající příležitostí k šíření osvěty mezi sportovci, dobrovolníky i fanoušky;

    22.

    v relevantních případech prosazovaly společné hodnoty EU ve sportovních hnutích v rámci strukturovaného dialogu na vnitrostátní úrovni;

    23.

    při mezinárodní spolupráci využívaly ve vhodných případech příležitosti prosazovat a propagovat na mezinárodní úrovni potřebu dodržování společných hodnot EU;

    24.

    vybízely sportovní organizace k posilování řádné správy v rámci jejich organizací a pokud možno je při tom podporovaly a případně se těmito hodnotami zabývaly ve svých etických pokynech nebo rovnocenných dokumentech;

    25.

    vybízely vzdělávací instituce, aby podporovaly činnosti související se společnými hodnotami ve sportu;

    26.

    v relevantních případech podporovaly boj proti rasismu a xenofobii, genderovým stereotypům a misogynii, bezohlednému využívání mladých sportovců, všem formám diskriminace a násilí na stadiónech a porušování integrity ve sportu. Podporovaly sportovní organizace v boji proti tomuto porušování práv, a to např. rozvíjením a prosazováním iniciativ zapojujících fanoušky. Tato činnost by mohla zahrnovat vzdělávací programy nebo osvětové kampaně probíhající ve spolupráci se sportovními organizacemi, jež učí úctě k lidské důstojnosti a dodržování míru a nediskriminace;

    VYZÝVAJÍ EVROPSKOU KOMISI, ABY:

    27.

    rozvíjela a přezkoumala již existující iniciativy, jako např. Evropský týden sportu, na podporu společných hodnot EU;

    28.

    v zájmu prosazování společných hodnot EU ve vhodných případech zahrnula sport do vnějších vztahů, např. prostřednictvím mobility a budování kapacit nebo podporou integrity sportu, a aby sport rovněž začlenila do jednání a dialogů na vysoké úrovni se třetími zeměmi;

    29.

    šířila úspěšné projekty a iniciativy mezi členskými státy i mimo EU jako nástroj k prosazování společných hodnot EU;

    30.

    využívala příležitostí nabízených stávajícím a budoucím Evropským sociálním fondem, programem Erasmus+ a budoucími programy EU ke zdůrazňování a prosazování společných hodnot EU;

    31.

    podporovala úlohu, již by mohly hrát sportovní organizace v rámci iniciativ v oblasti solidarity, mobility a budování kapacit podporovaných Evropskou komisí, a informovala sportovní organizace o těchto příležitostech;

    32.

    vybízela sportovní organizace, aby podporovaly zapojení třetích zemí včetně kandidátských zemí do neziskových sportovních akcí a iniciativ;

    VYZÝVAJÍ SPORTOVNÍ HNUTÍ, ABY:

    33.

    při pořádání významných mezinárodních sportovních akcí a provádění stávajících iniciativ sportovními organizacemi využívala příležitosti prosazovat společné hodnoty EU;

    34.

    se aktivně účastnila iniciativ strukturovaného dialogu s cílem lépe komunikovat o svých politikách s vládami a orgány EU;

    35.

    zvážila zahrnutí modulů zaměřených na význam a lepší chápání společných hodnot EU prostřednictvím sportu do vzdělávacích programů a metodiky odborné přípravy pro trenéry, pomocné zaměstnance, dobrovolníky a další relevantní aktéry;

    36.

    podporovala informační kampaně a iniciativy pro sportovní diváky a fanoušky, jež by prosazovaly a opětovně zdůrazňovaly společné hodnoty EU s cílem řešit násilí na stadionech. Pro tento účel má zásadní význam zapojení organizací na místní úrovni;

    37.

    ve vhodných případech využívala inovativní metody neformálního a informálního učení k předávání společných hodnot EU prostřednictvím sportu;

    38.

    pokračovala v rozvíjení vzájemně obohacujících vztahů a výměn mezi místními sportovními organizacemi ze zemí EU a z třetích zemí, ve sdílení hodnot a zásad a v názorném objasňování diplomatické hodnoty těchto mezilidských vztahů.

    (1)  Dokument ST 6952/17.


    PŘÍLOHA

    Politické souvislosti

    1.   

    Usnesení Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o pracovním plánu Evropské unie v oblasti sportu (1. července 2017 až 31. prosince 2020) (Úř. věst. C 189, 15.6.2017, s. 5).

    2.   

    Závěry Rady o úloze práce s mládeží, pokud jde o podporu rozvoje základních životních dovedností mladých lidí, které usnadní jejich úspěšný přechod do dospělosti, k aktivnímu občanství a do pracovního života (Úř. věst. C 189, 15. 6.2017, s. 30).

    3.   

    Závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o předcházení radikalizaci vedoucí k násilnému extremismu (Úř. věst. C 467, 15.12.2016, s. 3).

    4.   

    Závěry Rady a zástupců vlád členských států, zasedajících v Radě, o úloze odvětví mládeže v integrovaném a meziodvětvovém přístupu k předcházení násilné radikalizaci mladých lidí a boji proti ní (Úř. věst. C 213, 14.6.2016, s. 1).

    5.   

    Závěry Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o úloze trenérů ve společnosti (Úř. věst. C 423, 9.12.2017, s. 6).

    6.   

    Bílá kniha Komise o sportu ze dne 11. července 2007 (COM(2007) 391 final).

    7.   

    Bílá kniha Komise o budoucnosti Evropy (2017) (ST 6952/17).

    8.   

    Doporučení Rady o podpoře společných hodnot, inkluzivního vzdělávání a evropského rozměru ve výuce (ST 5462/18).

    9.   

    Pařížské prohlášení o prosazování občanství a společných hodnot svobody, tolerance a nediskriminace v procesu vzdělávání.

    10.   

    Výbor EP pro kulturu a vzdělávání (CULT) – Studie evropské identity (2017).

    11.   

    Výbor EP pro kulturu a vzdělávání (CULT) – Výuka společných hodnot v Evropě (2017).

    12.   

    Iniciativa organizace UNESCO „Výuka hodnot prostřednictvím sportu“ (2017).

    13.   

    Mezinárodní charta tělesné výchovy, pohybové aktivity a sportu, revidované znění (UNESCO), 2015.

    14.   

    Revidované doporučení č. R (92) 13 Rev výboru ministrů členským státům týkající se revidovaného znění Evropské sportovní charty (2001).

    15.   

    Rada Evropy, „Charta sportovní etiky“ (revidované znění 2010).


    Top