Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0507(01)

    Souhrnná zpráva o rozhodnutí Komise ze dne 30. ledna 2013 , kterým se spojení prohlašuje za neslučitelné s vnitřním trhem a fungováním Dohody o EHP (Věc COMP/M.6570 – UPS/TNT Express) (oznámeno pod číslem C(2013)431 final) Text s významem pro EHP

    7.5.2014   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 137/8


    Souhrnná zpráva o rozhodnutí Komise

    ze dne 30. ledna 2013,

    kterým se spojení prohlašuje za neslučitelné s vnitřním trhem a fungováním Dohody o EHP

    (Věc COMP/M.6570 – UPS/TNT Express)

    (oznámeno pod číslem C(2013)431 final)

    (Pouze anglické znění je závazné)

    (Text s významem pro EHP)

    2014/C 137/05

    Dne 30. ledna 2013 přijala Komise rozhodnutí ve věci spojení podniků podle nařízení Rady (ES) č. 139/2004 ze dne 20. ledna 2004 o kontrole spojování podniků  (1), a zejména podle čl. 8 odst. 3 tohoto nařízení. Nedůvěrné znění celého rozhodnutí je k dispozici v závazném jednacím jazyce na internetových stránkách Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž na adrese: http://ec.europa.eu/comm/competition/index_en.html

    I.   STRANY

    1.

    United Parcel Service Inc. („UPS“ – Spojené státy americké) je jedním z největších poskytovatelů logistických služeb na světě zaměřující se hlavně na doručování malých balíkových zásilek, nákladní dopravu a smluvní logistiku. Evropská centrála UPS sídlí v německém Kolíně nad Rýnem.

    2.

    TNT Express N.V. („TNT“ – Nizozemsko) působí jako doručovatel malých balíkových zásilek a nákladní dopravce. Evropská síť TNT má svou centrálu v belgickém Lutychu (Liège).

    II.   PROVOZ A EVROPSKÝ ROZMĚR

    3.

    Komise dne 15. června 2012 obdržela oznámení o navrhovaném spojení podle článku 4 nařízení Rady (ES) č. 139/2004 („nařízení o spojování“), kterým chtěl podnik UPS získat ve smyslu čl. 3 odst. 1 písm. b) nařízení o spojování výhradní kontrolu nad celým podnikem TNT na základě veřejné nabídky na koupi akcií podle nizozemského práva (2) („spojení“). Společnosti UPS a TNT jsou dále označovány jako „strany“.

    4.

    Jejich provoz měl evropský rozměr v souladu s čl. 1 odst. 2 nařízení o spojování.

    III.   POSTUP

    5.

    Po první fázi šetření trhu došla Komise k závěru, že spojení vyvolává vážné pochybnosti o slučitelnosti s vnitřním trhem a s Dohodou o EHP. Dne 20. července 2012 zahájila Komise druhou fázi řízení podle čl. 6 odst. 1 písm. c) nařízení o spojování.

    6.

    Dne 19. října 2012 bylo stranám zasláno prohlášení o námitkách. Strany měly příležitost předložit svá stanoviska formou písemné odpovědi a při ústním slyšení, které se konalo dne 12. listopadu 2012.

    7.

    Dne 29. listopadu 2012 oznamující strana představila v souladu s čl. 8 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 139/2004 své závazky. Následně byly dne 16. prosince 2012 a dne 3. ledna 2013 předloženy nové závazky.

    8.

    Dne 21. prosince 2012 byl společnosti UPS zaslán dopis o skutkovém stavu. Dne 4. ledna 2013 předložila společnost UPS k tomuto dopisu své písemné připomínky.

    9.

    Dne 30. ledna 2013 přijala Komise postupem podle čl. 8 odst. 3 nařízení o spojení rozhodnutí prohlašující spojení za neslučitelné s vnitřním trhem a Dohodou o EHP („rozhodnutí“).

    IV.   POSOUZENÍ Z HLEDISKA HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE

    1.   Popis odvětví doručování malých balíkových zásilek

    10.

    Odvětví doručování malých balíkových zásilek má přinejmenším dva charakteristické rysy:

    a)

    významné úspory hustoty/rozsahu služeb, protože se jedná o síťové odvětví. Největší část přímých nákladů poskytovatele balíkových služeb představují náklady na převzetí a doručení zásilky. Kromě toho je důležité mít zajištěné pokrytí jak v místě původu, tak v místě doručení;

    b)

    vysoká diferencovanost produktů, protože poskytovatelé jsou schopni diferencovat své služby v celé řadě ohledů:

    i) rychlost doručení (od expresních služeb zajišťujících doručování zásilek do rána následujícího dne až po standardní doručovací služby do dvou nebo více dnů), ii) zeměpisný rozsah (od vnitrostátních služeb až po služby zajišťující doručování mezinárodních zásilek za hranice EHP), a iii) kvalita služeb (jako je spolehlivost, bezpečnost, možnost pozdějšího převzetí zásilky, komplexní sledovatelnost zásilky (track-and-trace) atd.).

    11.

    V odvětví působí řada různých provozovatelů: Poskytovatelé integrovaných logistických služeb, vnitrostátní a místní provozovatelé poštovních služeb, partnerské sítě a speditéři, z nichž každý má odlišný provozní model zakládající se na struktuře a typu jeho vlastní sítě. Hlavním charakteristickým rysem poskytovatele integrovaných logistických služeb je úplné provozní řízení logistiky doručování balíkových zásilek od místa jejich podání do místa určení, což zahrnuje i jejich leteckou přepravu. V rámci EHP působí čtyři poskytovatelé integrovaných logistických služeb: UPS, TNT, DHL a FedEx.

    12.

    Vnitrostátní poskytovatelé poštovních služeb vlastní rozsáhlé tuzemské pozemní sítě a v některých případech se podílejí i na mezinárodním provozu. Mezinárodními síťovými operátory jsou především Royal Mail (Spojené království), resp. jeho dceřiná společnost GLS, La Poste (Francie), resp. jeho dceřiné společnosti DPD, PostNL (Nizozemsko) a Rakouská pošta (Rakousko). La Poste nabízí zejména ve Francii a ve Španělsku mezinárodní doručovací služby uvnitř EHP poskytované pro řadu zemí EHP, což platí i pro Royal Mail ve Spojeném království. Tito provozovatelé nicméně nemají vlastní leteckou síť a nabízejí mezinárodní expresní doručovací služby uvnitř EHP, které jsou do sousedních zemí zajišťovány v podobě silniční přepravy, nebo jsou zajišťovány v podobě letecké přepravy za využití komerčních letů (nákladový prostor letadla) nebo poskytovatelů integrovaných logistických služeb.

    13.

    Vnitrostátní doručovatelé malých balíkových zásilek se zabývají především vnitrostátním doručováním malých balíkových zásilek. Společnosti jako Bartolini v Itálii, Yodl ve Spojeném království, Siódemka v Polsku či Speedex v Řecku působí převážně v rámci dané země a uvedeným stranám konkurují pouze na této úrovni. Partnerské sítě (jako Eurodis, NetExpress a EuroExpress) neprovozují na trzích mezinárodních expresních doručovacích služeb uvnitř EHP téměř žádnou činnost. Zasilatelé (např. Kuehne + Nagel, DB Schenker, DSV, Geodis) se zaměřují na doručování těžkých zásilek, někdy však zajišťují i doručování zásilek menších, většinou pro zákazníky, kteří k přepravě zásilek využívají jejich sítí. Na trhu mezinárodních expresních doručovacích služeb uvnitř EHP spočívá jejich činnost hlavně ve zprostředkování služeb poskytovatelů integrovaných logistických služeb.

    2.   Definice trhu

    14.

    V souladu s postupem svého rozhodování (3) Komise zjistí výrobkové trhy příslušné pro služby doručování malých balíkových zásilek (4) podle rychlosti doručování (tj. expresní doručovací služby – obecně chápané jako služby zaručující dodání zásilky během následujícího dne, a standardní doručovací služby/služby s možností pozdrženého doručení) a podle toho, jestli jsou zásilky podávány a doručovány v jedné a téže zemi, ve dvou různých zemích EHP nebo jsou podávány v zemi EHP a doručovány v jiné zemi, která není součástí EHP (tj. doručovací služby vnitrostátní, mezinárodní uvnitř EHP a mezinárodní mimo EHP).

    15.

    S ohledem na zeměpisný rozměr rozlišuje Komise vnitrostátní trhy pro tuzemské a mezinárodní služby.

    16.

    Komise pro účely svého rozhodnutí došla k závěru, že existuje zvláštní výrobkový trh s mezinárodními službami expresního doručování malých balíkových zásilek uvnitř EHP. Tento trh má vnitrostátní rozsah.

    3.   Mezinárodní služby expresního doručování malých balíkových zásilek uvnitř EHP

    i)   Konkurenční omezení stran: poskytovatelé neintegrovaných logistických služeb

    17.

    Mezinárodní expresní doručování malých balíkových zásilek uvnitř EHP je síťové odvětví, které od poskytovatelů vyžaduje, aby byli schopni své služby poskytovat ve všech zemích. S touto potřebou jsou spojeny investice do infrastruktury v rámci celého hodnotového řetězce (od přebírání zásilek, jejich třídění, spojení mezi přepravními uzly, centrál, letecké sítě až po doručení zásilek). I když je možné využívat externí dodavatele pro zajištění určitých článků hodnotového řetězce, snižuje se tím kontrola nad celým dodavatelským řetězcem, efektivita činnosti a nakonec i kvalita poskytovaných služeb.

    18.

    Jako příklad může sloužit využívání externích dodavatelů v letecké dopravě. Podle odhadů UPS představují náklady na leteckou přepravu podstatnou část přímých nákladů spojených s doručováním mezinárodních zásilek. Pro minimalizaci těchto nákladů je rozhodujícím faktorem přepravní kapacita letadla, z čehož vyplývá nezbytnost přizpůsobit kapacitu, letový řád a trasy letů objemům přepravovaných zásilek. Poskytovatelé neintegrovaných logistických služeb, kteří využívají služby letecké dopravy, nemají možnost určovat trasy letů, jejich četnost, letový řád ani kapacitu používaných letadel. Mají proto také omezenější možnosti optimalizace struktury vlastních nákladů a vyšší riziko nedodržení sjednané doručovací lhůty, což je oproti poskytovatelům integrovaných logistických služeb velká nevýhoda.

    19.

    Na základě průzkumu trhu se ukázalo, že poskytovatelé neintegrovaných logistických služeb mají v rámci hospodářské soutěže slabší postavení, a to z hlediska několika klíčových parametrů:

    i) pokrytí (počet zemí, územní poštovní obvody a obchodní adresy, které jsou schopni obsloužit), protože jejich pokrytí je ve srovnání s uvedenými stranami menší, ii) letecká síť, kdy poskytovatelé neintegrovaných logistických služeb nejsou schopni uspokojit zákazníky, kteří potřebují mezinárodní expresní doručovací služby v rámci EHP vyžadující leteckou přepravu (segment přepravy na dlouhé vzdálenosti), iii) prémiové služby, tzn. expresní služby doručování zásilek do rána následujícího dne.

    20.

    Tyto slabiny jsou společné i oběma pozemním provozovatelům, společnosti La Poste a společnosti Royal Mail, které provozují rozsáhlou síť v celém EHP, na trhu mezinárodních expresních zásilkových služeb v rámci EHP však nejsou pro uvedené strany zcela rovnocennými konkurenty. Tuto okolnost do značné míry potvrdila i Komisí provedená analýza údajů, které do nabídkových řízení poskytly společnosti UPS, TNT, DHL a FedEx.

    21.

    Z výše uvedených důvodů dospěla Komise k závěru, že poskytovatelé neintegrovaných logistických služeb nemohou představovat dostatečnou konkurenci, která by dokázala omezovat poskytovatele integrovaných logistických služeb.

    ii)   Konkurenční omezení stran: FedEx a DHL

    22.

    Podle tvrzení uvedených stran je kromě společnosti DHL, která má na trhu poskytovatelů integrovaných logistických služeb v současnosti vedoucí postavení, rovnocenným konkurentem také společnost FedEx. Hloubkové šetření nicméně potvrdilo, že FedEx je v současnosti slabší konkurent, a to z následujících důvodů:

    a)

    z hlediska podílu na trhu má společnost FedEx ze všech čtyř poskytovatelů integrovaných logistických služeb ve většině zemí EHP nejslabší postavení. Ve 14 z 15 zemí EHP, ve kterých Komise zjistila významnou překážku bránící účinné konkurenci, nepřesahuje podíl společnosti FedEx [5–10 %] a po spojení by tato společnost zaujímala mezi poskytovateli integrovaných logistických služeb nejmenší podíl na trhu ve všech 29 zemích EHP;

    b)

    její pokrytí je ve srovnání s jinými poskytovateli integrovaných logistických služeb menší. Z hlediska počtu obsloužených obchodních adres to platí pro všechny expresní služby (doručení do konce dne, před polednem a před 10. hodinou);

    c)

    ve srovnání s jinými poskytovateli integrovaných logistických služeb je její síť v Evropě méně rozvinutá (z hlediska počtu podatelen, leteckých překladišť, typů letadel atd.);

    d)

    její evropské ceny za vyzvednutí a doručení jsou v současnosti výrazně vyšší než ceny společností UPS a TNT.

    23.

    Komise došla k závěru, že společnost FedEx představuje slabou konkurenční protiváhu stran na trhu mezinárodních expresních služeb v rámci EHP. Tentýž názor měli jak zákazníci, tak i další konkurenti. Hlavní obchodní činnost společnosti FedEx se týká doručování zásilek do zemí mimo EHP. Potvrdila to i Komisí provedená analýza vnitřních databází společností UPS a FedEx.

    24.

    Ve svém posouzení konkurenceschopnosti vzala Komise v úvahu rovněž plán postupné harmonizované expanze společnosti FedEx zaměřený na posílení její síťové infrastruktury a zvyšování hustoty poboček a pokrytí, jakož i na celosvětovou expanzi na domácích trzích. Ukázalo se, že v závislosti na sledované zemi EHP lze skutečně s jistou pravděpodobností soudit, že plán harmonizované expanze by této společnosti pomohl přilákat větší objem zásilek, který by naplnil narůstající kapacitu sítě, a nepřímo tak posílit její konkurenceschopnost na mezinárodním trhu v rámci EHP. Komise nicméně dospěla k závěru, že společnost FedEx by z hlediska tržního postavení v blízké budoucnosti přesto zaostávala za stranami a společností DHL.

    25.

    Co se týče společnosti DHL, výsledek šetření trhu potvrdil, že tato společnost je silným a věrohodným aktérem a že je blízkým konkurentem společností UPS i TNT. Po sloučení by tudíž zákazníci měli co do činění se dvěma velmi silnými poskytovateli integrovaných logistických služeb: se společností DHL a spojeným subjektem.

    iii)   Teorie škodlivosti, uzavřenosti hospodářské soutěže a překážek vstupu na tento trh

    26.

    Komise posoudila, jaké dopady by mělo na různých vnitrostátních trzích spojení, které by vedlo k významnému zvýšení koncentrace na trhu, silnému společnému postavení stran na trhu v řadě zemí EHP a ke snížení počtu konkurentů ze čtyř na tři (UPS/TNT, DHL a FedEx), a ve značném počtu těchto zemí dokonce ze tří na dva (UPS/TNT a DHL).

    27.

    Zatímco uvedené strany i společnost DHL mohou být na trhu s doručováním mezinárodních expresních zásilek v rámci EHP považovány za rovnocenné konkurenty, zatímco všechny ostatní společnosti jsou považovány za společnosti nabízející produkty, které jsou mnohem vzdálenějšími substituty včetně společnosti FedEx než produkty nabízené společností UPS, TNT a DHL. Komise došla k závěru, že pokud by chyběly vyvažující faktory, strany, které jsou rovnocennými konkurenty, by byly po spojení motivovány ke zvyšování cen. Z Komisí provedené analýzy cenové koncentrace vyplynulo, že ke zvýšení cen by došlo ve všech 29 zemích EHP. V otázce míry zvyšování cen vyslovila společnost UPS nesouhlas s Komisí.

    28.

    Společnost UPS uvedla, že někteří zákazníci by mohli uplatnit svou kupní sílu tím, že budou využívat méně náročné služby nebo přejdou k jiným stávajícím dodavatelům, ať už si vyberou jiné dodavatele pro expresní služby nebo pro neexpresní zásilky (využívání většího počtu externích dodavatelů). Na základě šetření trhu však toto tvrzení nebylo potvrzeno.

    29.

    Co se týče překážek bránících vstupu na trh, ukázalo se, že nový subjekt by musel i) vybudovat sofistikovanou infrastrukturu IT, ii) infrastrukturu třídění v rámci celého EHP, a iii) leteckou síť umožňující zajistit odpovídající efektivní a silniční spojení. Jak je patrné z toho, že za posledních 20 let se na trhu neobjevil žádný významnější aktér, tyto překážky jsou dosti vysoké a nelze je překonat, a to ani využíváním externích dodavatelů. Co se týče využívání služeb poskytovatelů leteckých služeb, nejednalo by se podle zjištění Komise ve skutečnosti o účinnou alternativu z důvodu dvojí marginalizace a obecně nižší kvality služeb.

    30.

    Vzhledem k tomu, že se na trhu se neobjevili žádní noví aktéři a že neexistuje protiváha v podobě kupní síly, protože i největší zákazník společnosti UPS má na objemu celkového prodeje této společnosti podíl méně než [0–5] %, došla Komise k závěru, že pokud by spojený subjekt jednostranně zvýšil na trhu mezinárodních expresních doručovacích služeb v rámci EHP ceny o [5–10 %] až [10–20] %, nepředstavovalo by takové zvýšení pobídku motivující ke vstupu nového aktéra na trh či k expanzi jiných aktérů v časovém rámci rozhodném pro posouzení tohoto spojení, což potvrdila většina účastníků hospodářské soutěže.

    iv)   Úspory

    31.

    Pokyny pro horizontální spojování představují kumulativní soubor požadavků zohledňujících úspory. Z úspor musí mít prospěch spotřebitelé, musí souviset se spojením a být ověřitelné. Společnost UPS uvedla, že díky spojení podniků UPS a TNT by podle očekávání měly vzniknout významné úspory. Poukázala na očekávané významné úspory spojené s větší hustotou a rozsahem, vyšší kvalitou služeb a transakčními úsporami danými propojením komplementárních sítí: zákazníci společnosti UPS by získali přístup k rozsáhlé evropské silniční a přepravní síti společnosti TNT a zákazníci společnosti TNT získali výhody zpřístupněním celosvětové sítě společnosti UPS.

    32.

    V návaznosti na analýzu společnosti UPS by úspory měly přínos pro zákazníky, protože většina součinnosti umožňující sdílet náklady by byla proměnlivá a souvisela by se spojením, neboť bez úplné integrace by jí nebylo možné dosáhnout. Za účelem prokázání ověřitelnosti úspor poskytly strany interní dokumenty obsahující odhady výše těchto úspor po uplynutí několika let po realizaci spojení. Tyto úspory byly rozděleny do tří hlavních oblastí: provozní náklady (krytí nákladů na pozemní přepravu), náklady na provozování letecké sítě a správní a režijní náklady v celkové částce 400–550 milionů EUR. Podle odhadů uvedených stran by celková výše úspor v oblasti mezinárodních expresních služeb v rámci EHP byla v jednotlivých zemích různá.

    33.

    Komise souhlasila s tím, že úspory jsou vázány na spojení, jako ověřitelné však potvrdila pouze úspory nákladů v oblasti evropské letecké sítě a pozemního odbavení, kterých by bylo dosaženo během prvních tří let po dokončení spojení a které by v případě součinnosti v rámci vnitroevropské letecké sítě dosahovaly […] milionů EUR a […] milionů EUR v oblasti pozemního odbavení. Tyto úspory byly rozděleny podle jednotlivých zemí na základě údajů společnosti UPS o objemu zásilek a výši nákladů na úrovni doručování na jednotlivé adresy. Pro účely odhadu rychlosti, s jakou se tyto změny projeví na spotřebitelských cenách, považovala Komise za vhodné, aby byl proveden odhad dopadu změn celkových průměrných nákladů na ceny mezinárodních doručovacích služeb poskytovaných uvedenými stranami v rámci EHP, a to v návaznosti na jejich analýzu cenové koncentrace. Odhad je pravděpodobně nižší než skutečná kompenzace mezních nákladů.

    34.

    Celková výše úspor v oblasti mezinárodních expresních služeb v rámci EHP by se podle výpočtu Komise v jednotlivých zemích pohybovala v rozmezí [0–5] % až [5–10] % z ceny.

    35.

    Společnost UPS uvedla, že transakce by přinesla rovněž mimotržní úspory. Komise nicméně dospěla k závěru, že tyto úspory nelze ověřit podle požadované normy.

    v)   Analýza podle jednotlivých zemí

    36.

    Komise vyhodnotila pravděpodobné dopady spojení v jednotlivých zemích, a to na základě čtyř hlavních faktorů: struktury trhu, plánů účastníků hospodářské soutěže na rozšiřování činnosti v příštích letech, zejména plánů na rozšiřování činnosti společnosti FedEx, výsledků šetření trhu a cenových dopadů s přihlédnutím k úsporám.

    37.

    V rozhodnutí se uvádí, že navrhované spojení by v 15 zemích pravděpodobně významným způsobem omezilo účinnou hospodářskou soutěž na trzích mezinárodních služeb v oblasti expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP. Jedná se o tyto země:

    i) Bulharsko, ii) Českou republiku, iii) Dánsko, iv) Estonsko, v) Finsko, vi) Maďarsko, vii) Lotyšsko, viii) Litvu, ix) Maltu, x) Nizozemsko, xi) Polsko, xii) Rumunsko, xiii) Slovensko, xiv) Slovinsko a xv) Švédsko, což je souhrnně vyloženo v následujících odstavcích.

    38.

    V Bulharsku by po spojení byly podíly (5) jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [30–40] %; DHL [50–60] %; FedEx [5–10] %. Vzhledem k tomu, že společnost FedEx má v této zemi omezený podíl na trhu, velmi slabé zeměpisné pokrytí (v místech určení), a rovněž se zřetelem k interním dokumentům o plánech na rozšiřování činnosti této společnosti v Bulharsku se zdálo, že v době rozhodnutí představuje tato společnost omezenou konkurenční protiváhu uvedených stran a že totéž platí i pro blízkou budoucnost.

    39.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Bulharska zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, zatímco odhadované čisté cenové dopady by v Bulharsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [5–10] %.

    40.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na bulharském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    41.

    V České republice by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [50–60] %; DHL [40–50] %; FedEx [5–10] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický omezený podíl na trhu, slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení) a delší doručovací lhůty. S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále slabou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    42.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z České republiky zvýšily v rozmezí [0–5] % až [0–5] %, přičemž čisté cenové dopady by v České republice při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [0–5] %.

    43.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na českém trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    44.

    V Dánsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [50–60] %; DHL [40–50] %; FedEx [5–10] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický omezený podíl na trhu, o něco slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení) a delší doručovací lhůty. Na základě organické expanze společnosti FedEx v Dánsku se jako pravděpodobné jevilo pouze omezené zvýšení podílu společnosti FedEx na trhu mezinárodních expresních doručovatelských služeb v rámci EHP v blízké budoucnosti a to nižší než [5–10] %.

    45.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Dánska zvýšily v rozmezí [0–5] % až [0–5] %, přičemž čisté cenové dopady by v Dánsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly záporných hodnot a pohybovaly by se mezi –[0–5] % a –[0–5] %. Ačkoli se zdá, že úspory budou větší než navýšení cen, existovalo závažné riziko, že úspory by samy o sobě nestačily k překonání celkového negativního dopadu sloučení. Toto sloučení by z dánského trhu mezinárodních expresních doručovatelských služeb v rámci EHP fakticky vyloučilo důležitou konkurenční sílu a omezilo by možnosti přechodu k jinému dodavateli, přičemž by zároveň neexistovala kupní síla, která by mohla fungovat jako dostatečná protiváha, a nedošlo by pravděpodobně ani k tomu, aby na trhu včas zahájil činnost nový subjekt nebo na něm rozšířil svou činnost některých ze stávajících subjektů v takové míře, která by dokázala čelit možným dopadům oslabujícím hospodářskou soutěž.

    46.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na dánském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    47.

    V Estonsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [50–60] %; FedEx [0–5] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický velmi omezený podíl na trhu bez jakéhokoli zeměpisného pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále slabou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    48.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Estonska zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by v Estonsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [0–5] %.

    49.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na estonském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    50.

    Ve Finsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [30–40] %; DHL [60–70] %; FedEx [0–5] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický velmi omezený podíl na trhu a slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení). Ještě významnější okolností je to, že společnost FedEx nenabízí prémiové služby, tj. doručování zásilek do rána následujícího dne do Švédska, Norska a Dánska, tj. do sousedních zemí. S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že není pravděpodobné, že by se postavení této společnosti v dohledné budoucnosti změnilo natolik, aby tato změna vyvážila negativní dopady spojení na hospodářskou soutěž.

    51.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Finska zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by ve Finsku při zohlednění vyšších úspor zůstaly v kladných hodnotách a pohybovaly by se i přes očekávané úspory nákladů mezi [0–5] % a [0–5] %.

    52.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na finském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    53.

    V Maďarsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [30–40] %; FedEx [10–20] %. Společnost FedEx má na trhu významně nižší podíl než kterýkoli ze tří ostatních poskytovatelů integrovaných logistických služeb a má slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále omezenou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    54.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Maďarska zvýšily v rozmezí [0–5] % až [0–5] %, přičemž čisté cenové dopady by se v Maďarsku při zohlednění vyšších úspor pohybovaly mezi –[0–5] % a [0–5] %. Kvantitativní analýza přinesla v Maďarsku nejednoznačný výsledek, protože podle její předpovědi by čistým dopadem mělo být mírné snížení cen nebo jejich mírné zvýšení.

    55.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem omezilo účinnou hospodářskou soutěž na maďarském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    56.

    V Lotyšsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [40–50] %; FedEx [5–10] %. Společnost FedEx lze považovat za aktéra, jehož postavení v oblasti mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek z Lotyšska do zemí EHP je ve srovnání s ostatními poskytovateli integrovaných logistických služeb slabší, protože zde má omezený podíl na trhu a mnohem slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále omezenou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    57.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Lotyšska zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by v Lotyšsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly významných kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [5–10] %.

    58.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na lotyšském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    59.

    V Litvě by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [50–60] %; DHL [40–50] %; FedEx [0–5] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický velmi omezený podíl na trhu bez jakéhokoli zeměpisného pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále omezenou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    60.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Litvy zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by v Litvě při zohlednění vyšších úspor dosahovaly významných kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [5–10] %.

    61.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na litevském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    62.

    Na Maltě by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [50–60] %; FedEx [0–5] %. Výsledky šetření trhu potvrdily, že společnost FedEx je v oblasti mezinárodních služeb expresního doručování balíkových zásilek v rámci EHP nejslabším poskytovatelem integrovaných logistických služeb. S přihlédnutím k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále slabou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    63.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Malty zvýšily v rozmezí [5–10] % až [10–20] %, přičemž čisté cenové dopady by na Maltě při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [5–10] % a [5–10] %.

    64.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na maltském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    65.

    V Nizozemsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [50–60] %; DHL [40–50] %; FedEx [5–10] %. Všichni poskytovatelé integrovaných logistických služeb zde mají 100 % zeměpisné pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále omezenou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    66.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Nizozemska zvýšily v rozmezí [0–5] % až [0–5] %, přičemž čisté cenové dopady by v Nizozemsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly záporných hodnot a pohybovaly by se mezi –[0–5] % a –[0–5] %. Nicméně kvantifikaci čistých dopadů spojení je v analýze přikládána menší váha, protože model neumožňoval podchytit specifika nizozemského trhu, jelikož odhadované čisté dopady cen odrážejí skutečnost, že společnost FedEx má v Nizozemsku úplné pokrytí (100 % pokrytí zde mají ovšem všichni čtyři poskytovatelé integrovaných logistických služeb). Komise poukázala na to, že údaje o pokrytí a tržních podílech jsou v Nizozemsku obzvláště nekonzistentní. Společnost FedEx má 100 % pokrytí, ale dosahuje velmi omezených výnosů.

    67.

    Komise byla toho názoru, že v důsledku sloučení by z nizozemského trhu mezinárodních expresních doručovatelských služeb v rámci EHP, na kterém společnost FedEx nepředstavuje účinnou konkurenční protiváhu stran, byla pravděpodobně vyloučena důležitá konkurenční síla a omezeny možnosti přechodu k jinému dodavateli, přičemž by zároveň neexistovala kupní síla, která by mohla fungovat jako dostatečná protiváha, a nedošlo by pravděpodobně ani k tomu, aby na trhu včas zahájil činnost nový subjekt nebo na něm rozšířil svou činnost některých ze stávajících subjektů v takové míře, která by dokázala čelit možným dopadům oslabujícím hospodářskou soutěž.

    68.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na nizozemském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    69.

    V Polsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [40–50] %; FedEx [5–10] %. Pro společnost FedEx je tu charakteristické omezený podíl na trhu, o něco slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení), takže vůči stranám bude představovat jen omezenou konkurenční protiváhu. Společnost FedEx by díky své nedávné akvizici společnosti Opek získala možnost rozšířit své zastoupení na domácím polském trhu, nezvýšila by tím však objem mezinárodních expresních zásilek v rámci EHP ani vnitrostátních expresních zásilek. Komise po zvážení všech okolností dospěla k závěru, že je nepravděpodobné, aby se společnost FedEx stala na tomto trhu v blízké budoucnosti výraznější konkurenční silou.

    70.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Polska zvýšily v rozmezí [0–5] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by v Polsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [0–5] %.

    71.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na polském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    72.

    V Rumunsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [50–60] %; FedEx [0–5] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický velmi omezený podíl na trhu a mnohem slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále slabou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    73.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících z Rumunska zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by v Rumunsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [5–10] %.

    74.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na rumunském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    75.

    Na Slovensku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [40–50] %; FedEx [5–10] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický omezený podíl na trhu a mnohem slabší zeměpisné pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále slabou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    76.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících ze Slovenska zvýšily v rozmezí mezi [0–5] % a [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by na Slovensku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [0–5] %.

    77.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na slovenském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    78.

    Ve Slovinsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [30–40] %; DHL [60–70] %; FedEx [0–5] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický velmi omezený podíl na trhu bez jakéhokoli zeměpisného pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by zůstala i v blízké budoucnosti omezenou konkurenční protiváhou uvedených stran.

    79.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících ze Slovinska zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by ve Slovinsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [0–5] %.

    80.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na slovinském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    81.

    Ve Švédsku by po spojení byly podíly jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb podle odhadů následující: UPS/TNT [40–50] %; DHL [50–60] %; FedEx [0–5] %. Pro společnost FedEx je v této zemi charakteristický velmi omezený podíl na trhu a ve srovnání se společnostmi UPS a DHL horší zeměpisné pokrytí (v místech určení). S přihlédnutím ke všem okolnostem i k interním dokumentům společnosti FedEx, které se týkají plánů rozšiřování činnosti, došla Komise k závěru, že tato společnost by byla i nadále poměrně slabou konkurenční protiváhou uvedených stran, a to i v blízké budoucnosti.

    82.

    Podle Komisí provedené analýzy cenové koncentrace by se ceny silničního doručování zásilek pocházejících ze Švédska zvýšily v rozmezí [5–10] % až [5–10] %, přičemž čisté cenové dopady by ve Švédsku při zohlednění vyšších úspor dosahovaly kladných hodnot a pohybovaly by se mezi [0–5] % a [0–5] %.

    83.

    Z těchto důvodů došla Komise k závěru, že spojení by pravděpodobně významným způsobem narušilo účinnou hospodářskou soutěž na švédském trhu mezinárodních služeb expresního doručování malých balíkových zásilek v rámci EHP.

    V.   ZÁVAZKY

    1.   Popis závazků

    84.

    Společnost UPS předložila tři soubory závazků: i) dne 29. listopadu 2012, ii) dne 16. prosince 2012 a iii) dne 3. ledna 2013.

    85.

    Tyto tři opravné balíčky, každý v různé míře, měly jeden strukturální a jeden behaviorální pilíř:

    opravné opatření v podobě odprodeje: prodej dceřiných podniků společnosti TNT v 17 zemích jednomu kupci (6),

    opravné opatření v podobě zajištění přístupu: závazek společnosti UPS, že zajistí přístup do své vnitroevropské letecké sítě pro přepravu zásilek z/do zemí, na něž se tato opravná opatření vztahují.

    86.

    Díky odprodeji by bylo vyloučeno, aby v zemích, kterých se tento opravný prostředek týká, docházelo k překrývání.

    87.

    Žádný z tržních aktérů, kteří byli dotázáni na závazky ze dne 29. listopadu 2012 a závazky ze dne 16. prosince 2012, neuvedl, že by měl zájem o odprodávaný podnik jako celek, vyjma společnosti La Poste/DPD.

    88.

    V návaznosti na druhý tržní test představila společnosti UPS dne 3. ledna 2013 další soubor závazků, které se pokusila přizpůsobit konkrétním potřebám společnosti La Poste/DPD.

    2.   Posouzení závazků

    89.

    Celkový závěr, k němuž Komise dospěla, byl takový, že navržené závazky pravděpodobně neumožňují vyloučit obavy z narušení hospodářské soutěže, které byly vysloveny v prohlášení o námitkách. Společnost UPS nebyla na jedné straně schopna nabídnout předem stanovené řešení ani vážného zájemce o koupi a na straně druhé nepostačovaly závazky předložené společně s obchodním plánem jediného zájemce o koupi, společnosti La Poste/DPD, k odstranění Komisí vznesených obav. I po předložení třetího balíčku měla Komise v tomto ohledu následující obavy:

    i)   Harmonogram ukončení procesu odprodeje

    90.

    Společnost La Poste/DPD by se společností UPS musela mj. sjednat dohodu o koupi akcií, společnost La Poste/DPD však sama uvedla, že hloubková kontrola by mohla trvat podstatně delší dobu, než odhaduje společnost UPS.

    ii)   Vhodnost společnosti La Poste/DPD jako kupce odprodávaných aktivit

    91.

    Společnost La Poste/DPD neposkytla žádné doklady o tom, že posoudila rentabilitu mezinárodních expresních doručovatelských služeb v rámci EHP, které by byly předmětem akvizice, s přihlédnutím k poměrně malým objemům a požadovaným investicím, které by bylo třeba provést v zemích určení, na něž se nevztahovaly opravné prostředky. Společnost La Poste/DPD místo toho posoudila celkovou rentabilitu odprodávaných dceřiných podniků společnosti TNT v různých skupinách zemí. Z obchodního plánu společnosti La Poste/DPD vyšlo najevo, že společnost nemá vůbec žádné přesné hospodářské údaje týkající se rentability podniků poskytujících mezinárodní expresní doručovatelské služby v rámci EHP.

    92.

    Společnost La Poste/DPD dále uvedla, že po skončení platnosti dohody se společností UPS nemá v úmyslu pořizovat si formou koupě, pronájmu nebo charterového pronájmu letadla, a to i přes své dřívější záporné stanovisko k možnosti efektivního fungování v segmentu doručování mezinárodních expresních leteckých zásilek v rámci EHP na základě využívání služeb externích dodavatelů. Z tohoto důvodu podstatně zesílily výše zmiňované pochybnosti týkající se období, které by následovalo po skončení platnosti dohody o přístupu k letecké síti společnosti UPS.

    93.

    Komise proto neměla dostatek dokladů, které by jí umožňovaly dojít k závěru, že společnost La Poste/DPD by v případě převzetí závazků ze dne 3. ledna 2013 pravděpodobně vytvořila síť, v jejímž rámci by byla schopna zajišťovat efektivní doručování mezinárodních expresních zásilek ve všech zemích EHP jako poskytovatel integrovaných logistických služeb.

    VI.   ZÁVĚR

    94.

    Z výše uvedených důvodů došla Komise v rozhodnutí k závěru, že navrhovanou transakci, jíž by společnost United Parcel Service Inc. získala výhradní kontrolu nad společností TNT Express N.V. ve smyslu čl. 3 odst. 1 písm. b) nařízení (ES) č. 139/2004, je třeba prohlásit za neslučitelnou s vnitřním trhem a s dohodou o EHP.


    (1)  Úř. věst. L 24, 29.1.2004, s. 1.

    (2)  Zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie C 186, 26.6.2012, s. 9.

    (3)  Věc COMP/M.3971 Deutsche Post/Exel, odst. 8–24.

    (4)  Komise vymezuje samostatný výrobkový trh se službami zajišťující doručování malých balíkových zásilek, kde se 31,5 kg jeví jako vhodná mezní hmotnost pro rozlišování mezi malými balíkovými zásilkami a nákladem.

    (5)  U všech zemí EHP Komise rekonstruovala tržní postavení jednotlivých poskytovatelů integrovaných logistických služeb na základě výnosů, přičemž brala v úvahu pouze společnosti, které poskytují výlučně integrované logistické služby.

    (6)  i) Bulharsko, ii) Česká republika, iii) Dánsko, iv) Estonsko, v) Finsko, vi) Maďarsko, vii) Lotyšsko, viii) Litva, ix) Malta, x) Nizozemsko, xi) Polsko, xii) Rumunsko, xiii) Slovensko, xiv) Slovinsko a xv) Švédsko. Ve druhém balíčku byly v tomto opravném opatření zahrnuty rovněž Španělsko a Portugalsko.


    Top