Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE0810

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Budoucí právní předpisy pro přístupnost elektronických technologií

    Úř. věst. C 175, 27.7.2007, p. 91–95 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.7.2007   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 175/91


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Budoucí právní předpisy pro přístupnost elektronických technologií

    (2007/C 175/22)

    Dne 26. února 2007 se Evropská komise, v souladu s článkem 262 Smlouvy o založení Evropského společenství, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci Budoucí právní předpisy pro přístupnost elektronických technologií.

    Specializovaná sekce Doprava, energetika, infrastruktura a informační společnost, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 7. května 2007. Zpravodajem byl pan HERNANDEZ BATALLER.

    Na 436. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 30. a 31. května 2007 (jednání ze dne 30. května 2007), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 136 hlasy pro, 3 členové se zdrželi hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    EHSV podporuje činnost, kterou vede Komise v souvislosti s přístupností elektronických technologií, a vyzývá ji k tomu, aby postupovala v zahájené cestě, avšak vzhledem k silnému zájmu, jakému se těší toto téma, si vyhrazuje možnost přijmout doplňující stanovisko.

    1.2

    EHSV je toho názoru, že Komise musí přistoupit k řadě kroků na úrovni Společenství, jejichž smyslem bude:

    posílit stávající legislativu, aby byla koherentnější a závazná a zamezilo se tak nerovnostem a rozdílům, jež v současnosti mezi jednotlivými členskými státy existují především v oblasti elektronické komunikace (zejména všeobecné služby) a trhu veřejných zakázek; posílit rovněž společné právní normy přijetím nových nadnárodních ustanovení na základě čl. 13 a 95 Smlouvy, jež by stanovila povinnosti spojené s přístupností jakožto povinnosti veřejné služby;

    rozšířit přístupnost elektronických technologií horizontálně na ostatní evropské politiky;

    přijmout nezávazná opatření ve věci přístupnosti elektronických technologií, jež by zlepšila kvalitu života starších osob a postižených.

    1.3

    Zapojení organizací organizované občanské společnosti je důležité pro provádění náležité politiky přístupnosti elektronických technologií prostřednictvím doprovodných opatření, například v souvislosti s kodexy chování či společnou regulací.

    1.4

    Podpůrná opatření by se měla zaměřit na oblasti, které usnadní postiženým osobám a starším osobám přístupnost k informační společnosti a seznámí je s používáním nových technologií jako s ideálním prostředkem pro dosažení společenské integrace, zamezení digitálního vyloučení a zlepšení jejich kvality života.

    1.5

    Veřejné orgány členských států by podle nadnárodních doporučujících instrukcí měly přijmout libovolná podpůrná opatření určená k financování organizací starších osob a postižených, aby se zasadily o zapojení těchto osob do digitálního světa a usnadnily jim do něj přístup.

    2.   Úvod

    2.1

    Komise požádala EHSV prostřednictvím dopisu o vypracování průzkumného stanoviska k „budoucímu právnímu rámci pro přístupnost elektronických technologií“ se zvláštním ohledem na starší osoby.

    Překonávání překážek a technických obtíží, jimž čelí a jimiž trpí postižení a další skupiny, když se snaží stejně jako ostatní zapojit do informační společnosti, vešlo ve známost jako „přístupnost elektronických technologií“. Tento pojem je součástí širšího pojmu „e-inkluze“ (začlenění občanů do informační společnosti), který se zabývá též dalšími typy překážek – povahy ekonomické, geografické či související se vzděláním.

    2.2

    Cílem je především nalézt typ předpisů odvozeného práva, na jehož základě bude EU směřovat k uskutečnění cíle, jakým je vytvoření společnosti otevřené plnému sociálnímu začlenění v současném kontextu rychlé hospodářské a sociální restrukturalizace.

    2.3

    Nemůže být sporu o zakotvení tohoto normativního návrhu v právních základech vyjadřujících evropské hodnoty a zásady, jakými jsou např. článek 13 Smlouvy či specifické odkazy na podíl „všech obyvatel“ na demokratickém životě a sociálním pokroku, které jsou obsaženy ve druhém a čtvrtém odstavci preambule Smlouvy o Ústavě pro Evropu a mimo jiné v jejích článcích I-3-3, II-81 a II-86.

    2.4

    Taktéž související postoje a rozhodnutí institucí a orgánů EU jsou již dostatečně početné a navzdory jejich rozptýlenosti přispívají k postupnému nastavení politik Společenství, jež se snaží proaktivně zamezit jakékoli diskriminaci a zajistit přístupnost digitálních technologií:

    usnesení Rady ze dne 2. prosince 2002„o přístupnosti elektronických technologií pro postižené“ vyzývá Komisi, aby využila možností informační společnosti pro postižené, zejména aby přistoupila k odstranění překážek všeho druhu;

    Rada ve složení pro telekomunikace vyjádřila, že je nezbytné zlepšit přístupnost elektronických technologií v Evropě (1) a Rada ve složení pro sociální záležitosti ve svém usnesení o přístupnosti elektronických technologií z roku 2003 (2) vyzvala členské státy, aby přijaly nezbytná opatření, která by vedla ke vzniku společnosti založené na znalostech, jež by byla otevřená, inkluzivní a přístupná všem občanům.

    2.4.1

    Komise vydala v roce 2005 sdělení „i-2010“ (3), kterým vytvořila nový strategický rámec pro evropskou informační společnost, a později vydala sdělení o přístupnosti elektronických technologií (4), v němž navrhla soubor politických iniciativ na podporu přístupnosti elektronických technologií.

    2.4.2

    Toto sdělení o přístupnosti elektronických či digitálních technologií se soustředilo na tři hlavní přístupy ke zpracování otázky:

    podpořit, aby byly nastoleny požadavky na přístupnost při přidělování veřejných zakázek,

    zajistit certifikaci přístupnosti,

    zlepšit používání platné legislativy.

    Po dvou letech od vydání sdělení Komise se mělo zjistit, zda je třeba přijmout doplňující opatření, pokud by to bylo nutné.

    2.4.3

    Výbor přijal své stanovisko k uvedenému sdělení (5) a věnoval se otázkám, jež se týkaly harmonizace norem a interoperability, veřejných zakázek, certifikací a testování třetí stranou versus vlastní prohlášení, použití právních předpisů, integrace, přístupnosti k internetu, legislativy a nového strategického rámce pro informační společnost.

    2.5

    Nedávné usnesení Rady ze dne 22. března 2007 týkající se „strategie pro bezpečnou informační společnost v Evropě“ zdůrazňuje v bodě šest, že „je třeba brát zvláštní ohled na uživatele se zvláštními potřebami nebo s nízkým povědomím o otázkách bezpečnosti sítí a informací“; mezi ně patří starší osoby a postižení.

    3.   Všeobecné poznámky

    3.1

    EHSV s velkým zájmem vítá výzvu Komise k vypracování tohoto průzkumného stanoviska a poznamenává, že ačkoli obecně musí činnosti Společenství, jež se snaží o začlenění v oblasti informační společnosti, přistupovat k věci globálně, existují určité skupiny, které potřebují zvláštní pozornost, aby byly do informační společnosti začleněny náležitým způsobem, přičemž příkladem takové skupiny jsou starší osoby nebo postižení (6).

    EHSV si vzhledem k silnému zájmu, jakému se těší předmět tohoto stanoviska, vyhrazuje možnost připravit k tomuto stanovisku stanovisko doplňující.

    3.1.1

    To je navíc v plném souladu s osmým bodem ministerského prohlášení z Rigy (7), v němž se uvádí: „K tomu, abychom se přesvědčivě zabývali elektronickou inkluzí, by se rozdíly v používání internetu průměrnými uživateli z řad obyvatel EU a jeho používáním staršími osobami, osobami s postižením, ženami, skupinami s nízkým stupněm vzdělání, nezaměstnanými a nejméně rozvinutými regiony, měly snížit o polovinu do roku 2010.“

    EHSV se domnívá, že prioritou Společenství v otázce přístupnosti elektronických technologií musí být z důvodu významných změn politické i společenské povahy, k nimž došlo v posledních letech, považování přístupu k IKT za občanské právo ve veřejných službách.

    Tato činnost Společenství musí vzhledem k přidané hodnotě, jakou má zásah Společenství, kombinovat právní nástroje na posílení stávající legislativy s doprovodnými nezávaznými opatřeními v různých politikách.

    EHSV podporuje takový zásah Společenství, a to z těchto důvodů:

    po sociální stránce by měl zlepšit práva občanů a po ekonomické stránce přinést výraznější úspory, zlepšit fungování vnitřního trhu, konkurenceschopnost v klíčovém odvětví a inovaci;

    zdůrazňuje, že rozmanitost a roztříštěnost přístupů členských států způsobuje určité potíže, jež vyplývají zvláště z odlišné transpozice stávajících směrnic, což vyžaduje další vyjasnění, zejména v oblastech veřejných zakázek či všeobecné služby;

    tyto činnosti by však neměly uškodit tomu, aby přijatá podpůrná opatření byla realizována co nejúčinněji.

    3.2

    Pokud jde o právní základ norem, kterými se řídí otázky přístupnosti elektronických technologií, lze doporučit, aby se používal:

    jednak článek 13 Smlouvy, jenž dává Radě obecně možnost přijímat jakýkoli typ aktů Společenství pro boj proti diskriminaci;

    jednak by se též měl použít článek 95 Smlouvy, neboť jde o otázky, jež se zabývají vytvořením a fungováním vnitřního trhu, přičemž návrhy, které se těchto otázek týkají, by se měly zakládat na vysokém stupni ochrany.

    Nic z toho by však nemělo poškodit horizontální účinek otázek souvisejících s přístupností elektronických technologií.

    3.2.1

    Je politováníhodné, že z důvodu neplatnosti Evropské ústavní smlouvy nelze uvedené akty přijmout na základě čl. III-124-1, jenž stanovuje, že „Rada rozhoduje jednomyslně po obdržení souhlasu Evropského parlamentu“. Vzhledem k tomu, že platný článek 13 Smlouvy stanovuje pouze jednomyslné přijetí Radou „po konzultaci Evropského parlamentu“, budou připraveny o širší demokratickou rozpravu a větší legitimitu, jakou mají akty EU přijaté postupem spolurozhodování.

    3.2.2

    Nicméně explicitní zmínka o tom, že Rada rozhoduje jednomyslně, je obzvláště vhodná, neboť všechny normativní akty, jichž se to týká, budou muset respektovat zásadu subsidiarity. Jednohlasná podpora vlád EU logicky účinněji zaváže dotyčné státní správy k uplatňování a vnitřnímu uspořádání těchto opatření. To rovněž znamená, že cíle uplatňovaných opatření se nebudou omezovat na odstraňování existujících překážek v této oblasti, ale navíc přispějí ke skutečné inkluzi, což odpovídá proaktivním rysům, jež musí vykazovat činnosti Společenství zakládající se na článcích 13 a 95 Smlouvy.

    3.2.3

    V tomto smyslu by bylo vhodným normativním nástrojem nařízení, neboť to dává členským státům široký manévrovací prostor pro výběr prostředků k dosažení cílů stanovených na nadnárodní úrovni.

    3.3

    Pokud jde o konkrétní náplň budoucího právního rámce Společenství, zdá se nevyhnutelné, aby do něj byly zahrnuty mimo jiné následující cíle, přičemž je třeba rozlišit mezi těmi, které budou muset mít obecný dosah a mezi cíli specifickými.

    3.4

    Mezi činnosti, které by měly obecný dosah, by měly patřit následující:

    a)

    podpora interoperability služeb, jež poskytují IKT na základě obecných standardů a specifikací, tak aby evropské normalizační úřady braly do úvahy přístupnost ve chvíli, kdy přijímají a vypracovávají dané normy;

    posílit opatření o přístupnosti elektronických technologiích ve směrnicích o elektronických sděleních, v souladu s doporučeními INCOM (Výbor pro inkluzivní komunikaci) (8), a současně podpořit přístupnost elektronických technologií v oblastech, jako je reforma směrnice o audiovizuálních službách (Televize bez hranic), jak již Výbor naznačil (9), či například směrnice o autorských právech v informační společnosti;

    b)

    usnadnění přístupu k sítím IKT tím, že budou poskytnuta zařízení a infrastruktury terminálů evropským oblastem a regionům, které trpí digitální propastí, strukturální fondy, Fond pro rozvoj venkova a nedávno vytvořený Fond výzkumu a vývoje by měly vyhradit zvláštní položky na inkluzi, aby v roce 2010 existoval přístup k IKT na 90 procentech území EU;

    c)

    usilovat o to, aby ze všech výrobků a služeb, jež poskytují IKT, měli prospěch všichni členové společnosti, přičemž je třeba vyžadovat takovou jejich konstrukci a funkce, které počítají i s nejvíce znevýhodněnými skupinami společnosti, zvláště osobami s postižením a staršími lidmi. Proto je třeba nastolit dvojí rovinu odpovědnosti, která bude zahrnovat jak veřejné orgány, tak soukromé osoby.

    3.4.1

    Na jedné straně, v závislosti na svých pravomocech, stanoví orgány Společenství a orgány členských států kritéria pro okruhy činnosti podniků, jež pracují v oblasti IKT na vnitřním trhu, zvláště v oblastech jako normalizace, a budou dbát na jejich řádné dodržování.

    3.4.2

    V rámci možností se tato kritéria budou vztahovat na společnou obchodní politiku, tak aby prospěch z přístupnosti dosáhl nejen evropského, ale i celosvětového rozměru; dále budou vypracovány kodexy chování uzpůsobené potřebám každé ze znevýhodněných skupin, aby se tak vyvolala kultura sociální odpovědnosti podniků v této oblasti.

    3.4.3

    Na druhé straně se jeví jako důležité zapojit do oblasti technologických inovací a šíření osvědčených postupů a používání IKT hlavní činitele občanské společnosti prostřednictvím nadnárodních sítí, které by propojily univerzitní výzkumná střediska a výzkumná střediska podniků v tomto odvětví. Kromě jiných opatření by se pro dosažení uvedeného cíle měly vyhlásit roční plány kofinancování z prostředků EU a státních správ a podpořit pěstování kultury výjimečnosti výzkumu, včetně vytvoření evropské známky kvality nových technologií, jež usnadňují e-inkluzi.

    3.5

    Mezi činnosti, které by měly specifické cíle, by měly patřit následující:

    a)

    rozšíření rozsahu směrnice o univerzální službě, jež pokrývá přístup k veřejným telefonním stanicím, pohotovostním službám a informačním službám o číslech předplatitelů, aby pokrývala také širokopásmové technologie a mobilní komunikace, jak opakovaně žádal EHSV;

    b)

    zakázat veřejným správám používat výrobky a služby IKT, které by nebyly v souladu s platnými normami pro přístupnost, a zahrnout do příští normy Společenství o veřejných zakázkách ustanovení o tom, že přístupnost je povinná;

    c)

    harmonizace požadavků na přístupnost pro používání sítí založených na IP, které musí zahrnovat pohotovostní služby a služby interaktivní digitální televize;

    d)

    opakuje (10), že členské státy by měly přijmout celou verzi č. 2 pokynů k přístupnosti obsahu internetových stránek a zohlednit ji všemi veřejnými webovými stránkami;

    e)

    zevšeobecnění používání edičních nástrojů, pokud jsou v souladu s verzí č. 2 uvedených pokynů k přístupnosti obsahu internetových stránek.

    4.   Zvláštní připomínky

    4.1

    Vrstva obyvatel starších 65 let se neustále rozrůstá. Hlavními příčinami tohoto jevu jsou nízká porodnost, zlepšení kvality života a zvýšení střední délky života. Proto různá předsednictví Rady uvedla stárnutí populace do společných programů předsednictví jako samostatný bod.

    4.2

    V dnešní společnosti existují prvky, které přispívají k osamocení starších osob; jsou jimi například vymizení početných rodin, jejich zmenšení na rodinu s jedním rodičem. Podporou činností, které překlenují nynější digitální propast, informační společnost poskytuje nové příležitosti k potlačení společenské izolace, jichž musí starší osoby využít.

    To je obzvláště zřejmé v oblasti přístupnosti elektronických technologií. Podle jednomyslně přijatého ministerského prohlášení z Rigy pouze 10 procent osob starších 65 let s trvalým bydlištěm v Evropě používá internet.

    4.3

    Kromě zevšeobecnění přístupu k internetu je třeba pro podporu sociálního začlenění starších osob a postižených do informační společnosti navrhnout za dodržení zásady subsidiarity horizontální sociální politiku, jež by usilovala o dosažení rovnosti a zlepšení kvality života prostřednictvím zvýšení kvality služeb a podporou účasti starších osob na informační společnosti tak, že se odstraní překážky pro digitální vzdělávání a volný software.

    Usnadnění přístupnosti starších osob a postižených k informační společnosti může stimulovat duševní činnost a usnadnit jim život prostřednictvím poskytování služeb, jako například:

    poradenství zdarma;

    doručování dokumentů do domu;

    právní poradenství jednotlivcům či pro domovy důchodců a střediska pro postižené;

    rekreační a kulturní aktivity;

    gerontologická pomoc a spojení s oblastními sociálními středisky;

    vzdělávání ve virtuálních učebnách;

    prázdninové programy;

    nepovinné služby telemedicíny.

    EHSV zdůrazňuje důležitost IKT pro podporu hospodářské a sociální účasti starších osob a postižených, jež mohou prostřednictvím svých zastupitelských orgánů přispět ke zlepšení stávající situace v EU. Účast činitelů organizované občanské společnosti může být důležitá pro oblasti, jako jsou společná regulace, vypracování kodexů chování či sociální odpovědnost podniků.

    4.4

    EHSV je toho názoru, že je třeba přijmout podpůrná opatření pro projekty a činnosti, které usnadní přístupnost postižených osob a starších osob k informační společnosti a seznámí je s používáním nových technologií jako s ideálním prostředkem pro dosažení společenské integrace, zamezení digitálního vyloučení a zlepšení jejich kvality života. Konkrétně jde o:

    vytváření a posilování digitálních sítí, které podporují profesionalizaci a účinnost řídících systémů různých subjektů a sdružení, jež musí být náležitě vybaveny a uzpůsobeny potřebám různých skupin starších osob a postižených;

    provedení pilotních pokusů založených na aplikacích a nástrojích, jež přispívají k podpoře aktivního a nezávislého života starších osob a postižených cestou jejich začlenění do informační společnosti.

    4.5

    Uplatnění zásad Organizace spojených národů ve prospěch starších osob v politikách, které sestavuje EU, může spolu s podporou náležité přístupnosti výchovných a vzdělávacích programů posílit hospodářskou, sociální a územní soudržnost.

    4.6

    V rámci revize „nového zaměření“, kterou má vypracovat Komise, se musí brát do úvahy potřeby starších osob, aby jim poskytované služby byly usnadněny připravovanými produkty, v připravované legislativě, a proto orgány pro normalizaci i průmysl musí brát ve své činnosti uvedené okolnosti do úvahy.

    4.7

    Z hlediska ochrany životního prostředí je zde jistý potenciál k posílení využití digitálního prostředí vzhledem ke snížení počtu přesunů za účelem využívání jistých služeb na místě. Komise by měla prozkoumat tento potenciál a v budoucnu navrhnout ambicióznější nadnárodní opatření pro digitální přístupnost.

    V Bruselu dne 30. května 2007.

    předseda

    Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Usnesení Rady k akčnímu plánu „e-Evropa 2002“: Accessibility of Public Web Sites and their Kontent [Přístupnost veřejných webových stránek a jejich obsahu]. Úř. věst. C 86, 10.4.2002, české znění není k dispozici.

    (2)  Usnesení Rady č. 14892/02 [české znění není k dispozici].

    (3)  Stanovisko EHSV ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: i2010 – evropská informační společnost pro růst a zaměstnanost, KOM(2005) 229 v konečném znění. Úř. věst. C 110, 9.5.2006, s. 83.

    (4)  KOM(2005) 425 v konečném znění.

    (5)  Stanovisko CESE 404/2006, které bylo přijato na plenárním zasedání dne 15. března 2006. Zpravodaj: pan Cabra de Luna. Úř. věst. C 110, 9.5.2006.

    (6)  Podle stanoviska CESE 404/2006, odst. 3.4: Osoby se zdravotním postižením tvoří různorodou skupinu. Zároveň by mělo být řečeno, že hlavními skupinami postižených, kteří čelí obtížím s přístupem k IKT, jsou osoby s kognitivními poruchami a poruchami učení, osoby s poruchami smyslového vnímání (neslyšící a nedoslýchaví, slepí, osoby s poškozením zraku, hluchoslepí, osoby s poruchami řeči) a osoby s tělesným postižením. Úř. věst. C 110, 9.5.2006.

    (7)  Ministerské prohlášení EU o elektronické inkluzi, přijaté v Rize dne 11. června 2006 v rámci iniciativy i2010, stvrdilo politický závazek ke zlepšení přístupnosti elektronických technologií

    http://ec.europa.eu/information_society/soccul/eincl/index_en.htm.

    (8)  Výbor pro inkluzivní komunikaci (INCOM – Inclusive Communications Committee) byl založen v roce 2003 a sestává z představitelů členských států, telekomunikačních operátorů, sdružení uživatelů a normalizačních úřadů.

    (9)  Stanovisko CESE 486/2006. Úř. věst. C 185, 8.8.2006.

    (10)  Stanovisko CESE 404/2006, odstavec 7.5.1: „EHSV žádá, aby všechny členské státy EU formálně přijaly verzi č. 2 pokynů k iniciativě týkající se přístupnosti internetu (Web Accessibility Initiative Guidelines – WAI) beze změn a plně ji začlenili do všech veřejných internetových stránek.“Úř. věst. C 110, 9.5.2006.


    Top