Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AR3597

    Stanovisko Evropského výboru regionů Evropský sociální fond plus

    COR 2018/03597

    Úř. věst. C 86, 7.3.2019, p. 84–114 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.3.2019   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 86/84


    Stanovisko Evropského výboru regionů Evropský sociální fond plus

    (2019/C 86/07)

    Zpravodajka:

    Susana DÍAZ PACHECO (ES/SES), předsedkyně vlády autonomní oblasti Andalusie

    Odkaz:

    návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském sociálním fondu plus (ESF+)

    COM(2018) 382 final

    I.   DOPORUČENÉ POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY

    Pozměňovací návrh 1

    1. právní východisko

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 46 písm. d), článek 149, čl. 153 odst. 2 písm. a), článek 164, čl. 168 odst. 5, čl. 175 odst. 3 a článek 349 této Smlouvy,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na č lánek  9, čl. 46 písm. d), článek 149, čl. 153 odst. 2 písm. a), článek 164, čl. 168 odst. 5, č lánek  174, čl. 175 odst. 3 a článek 349 této Smlouvy,

    Odůvodnění

    S ohledem na oblast působnosti ESF+ se zdá být vhodné zmínit článek 9 SFEU. Na druhou stranu je nutné posílit aspekt regionální politiky v souladu s čl. 4 odst. 2 návrhu nařízení o společných ustanoveních, v němž je doslovně uvedeno, že ESF+ přispívá k činnostem Unie, které vedou k posilování její hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 2

    Vložit nové právní východisko za 5. právní východisko:

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

     

    s ohledem na interinstitucionální vyhlášení evropského pilíře sociálních práv (2017/C 428/09),

    Pozměňovací návrh 3

    1. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (1)

    Dne 17. listopadu 2017 byl Evropským parlamentem, Radou a Komisí společně vyhlášen evropský pilíř sociálních práv jako reakce na sociální problémy v Evropě. Dvacet klíčových zásad pilíře je rozděleno do tří kategorií: rovné příležitosti a přístup na trh práce; spravedlivé pracovní podmínky; sociální ochrana a začleňování. Podle těchto dvaceti zásad evropského pilíře sociálních práv by se měly řídit činnosti v rámci Evropského sociálního fondu plus (ESF+). Aby se přispělo k provádění evropského pilíře sociálních práv, měl by ESF+ podporovat investice do lidí a systémů v oblastech politiky, jako je zaměstnanost, vzdělávání a sociální začleňování , a tím podpořit hospodářskou, územní a sociální soudržnost v souladu s článkem 174 SFEU .

    (1)

    Dne 17. listopadu 2017 byl Evropským parlamentem, Radou a Komisí společně vyhlášen evropský pilíř sociálních práv jako reakce na sociální problémy v Evropě. Dvacet klíčových zásad pilíře je rozděleno do tří kategorií: rovné příležitosti a přístup na trh práce; spravedlivé pracovní podmínky; sociální ochrana a začleňování. Podle těchto dvaceti zásad evropského pilíře sociálních práv by se měly řídit činnosti v rámci Evropského sociálního fondu plus (ESF+). Aby se přispělo a došlo podpoře hospodářské, sociální a územní soudržnosti v souladu s článkem 174 SFEU a  provádění evropského pilíře sociálních práv, měl by ESF+ podporovat investice do lidí a systémů v oblastech politiky, jako je zaměstnanost, vzdělávání a sociální začleňování.

    Odůvodnění

    Aniž by došlo ke snížení významu příspěvku k plnění evropského pilíře sociálních práv, je třeba posílit aspekt cíle regionální politiky.

    Pozměňovací návrh 4

    2. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (2)

    Na úrovni Unie je rámcem pro určování priorit reforem jednotlivých států a sledování jejich provádění evropský semestr pro koordinaci hospodářských politik. Členské státy vypracovávají na podporu uvedených priorit reforem své vlastní vnitrostátní víceleté investiční strategie. Uvedené strategie by měly být předkládány souběžně s každoročními národními programy reforem jakožto prostředek, jak vymezit a koordinovat prioritní projekty pro investice, jež mají být podpořeny vnitrostátními finančními prostředky a/nebo prostředky Unie. Měly by rovněž sloužit k využívání finančních prostředků Unie soudržným způsobem a k maximalizaci přidané hodnoty finanční podpory, která bude poskytnuta zejména z programů podporovaných Unií v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj, Fondu soudržnosti, Evropského sociálního fondu plus, Evropského námořního a rybářského fondu a Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a, v příslušných případech, evropské funkce investiční stabilizace a fondu InvestEU.

    (2)

    Na úrovni Unie je třeba zavést strategii pro dlouhodobý rozvoj, která naváže na strategii Evropa 2020, naplní cíle udržitelného rozvoje a poskytne strategický rámec pro nové programové období od roku 2021. Rámcem pro určování priorit reforem jednotlivých států a sledování jejich provádění je evropský semestr pro koordinaci hospodářských politik. Členské státy vypracovávají na podporu uvedených priorit reforem své vlastní vnitrostátní víceleté investiční strategie. Uvedené strategie by měly být rozvíjeny ve spolupráci vnitrostátních, regionálních a místních orgánů a  předkládány souběžně s každoročními národními programy reforem jakožto prostředek, jak vymezit a koordinovat prioritní projekty pro investice, jež mají být podpořeny vnitrostátními finančními prostředky a/nebo prostředky Unie. Měly by rovněž sloužit k využívání finančních prostředků Unie soudržným způsobem a k maximalizaci přidané hodnoty finanční podpory, která bude poskytnuta zejména z programů podporovaných Unií v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj, Fondu soudržnosti, Evropského sociálního fondu plus, Evropského námořního a rybářského fondu a Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a, v příslušných případech, evropské funkce investiční stabilizace a fondu InvestEU.

    Pozměňovací návrh 5

    5. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (5)

    Unie se potýká se strukturálními problémy vyplývajícími z hospodářské globalizace, řízení migračních toků a nárůstu bezpečnostních hrozeb, z přechodu na čistou energii, technologických změn a stárnutí pracovní síly a se stále častějšími nedostatky, které se týkají dovedností a pracovní síly v některých odvětvích a regionech, zejména v případě malých a středních podniků. S přihlédnutím k měnícím se skutečnostem ve světě práce by Unie měla být připravena na současné a budoucí výzvy investováním do příslušných dovedností, intenzivnějším začleňováním růstu a zlepšováním zaměstnanosti a sociálních politik včetně pracovní mobility.

    (5)

    Unie se potýká se strukturálními problémy vyplývajícími z hospodářské globalizace, řízení migračních toků a nárůstu bezpečnostních hrozeb, z přechodu na čistou a spravedlivou energii, technologických změn včetně digitální transformace, a stárnutí evropského obyvatelstva a se stále častějšími nedostatky, které se týkají dovedností a pracovní síly v některých odvětvích a regionech, zejména v případě malých a středních podniků. S přihlédnutím k měnícím se skutečnostem ve světě práce by Unie měla být připravena na současné a budoucí výzvy investováním do příslušných dovedností, intenzivnějším začleňováním růstu , zejména na regionální a místní úrovni, a zlepšováním politik vzdělávání a odborné přípravy, zaměstnanosti a sociálních politik včetně pracovní mobility.

    Odůvodnění

    Je třeba použít technologicky neutrální a již zavedenou terminologii.

    Pozměňovací návrh 6

    6. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (6)

    Nařízení (EU) č. […] stanoví rámec pro činnost Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR), Evropského sociálního fondu plus (ESF+), Fondu soudržnosti, Evropského námořního a rybářského fondu (ENRF), Azylového a migračního fondu (AMIF), Fondu pro vnitřní bezpečnost (ISF) a Nástroje pro správu hranic a víza (BMVI) jako součásti Fondu pro integrovanou správu hranic (IBMF) a stanoví zejména cíle politiky a pravidla týkající se programování, monitorování a hodnocení, řízení a kontroly fondů Unie prováděných v rámci sdíleného řízení. Proto je nutné specifikovat obecné cíle ESF+ a stanovit zvláštní ustanovení týkající se typu činností, které mohou být z fondu ESF+ financovány.

    (6)

    Nařízení (EU) č. […] stanoví rámec pro činnost Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR), Evropského sociálního fondu plus (ESF+), Fondu soudržnosti, Evropského námořního a rybářského fondu (ENRF), Azylového a migračního fondu (AMIF), Fondu pro vnitřní bezpečnost (ISF) a Nástroje pro správu hranic a víza (BMVI) jako součásti Fondu pro integrovanou správu hranic (IBMF) a stanoví zejména cíle politiky a pravidla týkající se programování, monitorování a hodnocení, řízení a kontroly fondů Unie prováděných v rámci sdíleného řízení. Proto je nutné specifikovat obecné cíle ESF+ a to, jaký má vztah k ostatním fondům, a stanovit zvláštní ustanovení týkající se typu činností, které mohou být z fondu ESF+ financovány.

    Pozměňovací návrh 7

    8. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (8)

    Formy financování a metody provádění v rámci tohoto nařízení by měly být zvoleny na základě toho, nakolik jsou schopny dosáhnout specifických cílů opatření a přinést výsledky, přičemž se přihlíží zejména k nákladům na kontrolu, administrativní zátěži a očekávanému riziku nesouladu. V případě grantů je třeba zvážit použití jednorázových částek, paušálních sazeb a jednotkových nákladů, jakož i financování, které není spojeno s náklady, jak je stanoveno v čl. 125 odst. 1 finančního nařízení. K provedení opatření souvisejících se socioekonomickou integrací státních příslušníků třetích zemí a v souladu s článkem 88 nařízení o společných ustanoveních může Komise hradit příspěvky členským státům s použitím zjednodušeného vykazování nákladů, včetně využití paušálních částek.

    (8)

    Formy financování a metody provádění v rámci tohoto nařízení by měly být zvoleny na základě toho, nakolik jsou schopny dosáhnout specifických cílů opatření a přinést výsledky, přičemž se přihlíží zejména k nákladům na kontrolu, administrativní zátěži , charakteristikám opatření a očekávanému riziku nesouladu. V případě grantů je třeba zvážit použití jednorázových částek, paušálních sazeb a jednotkových nákladů, jakož i financování, které není spojeno s náklady, jak je stanoveno v čl. 125 odst. 1 finančního nařízení. K provedení opatření souvisejících se socioekonomickou integrací státních příslušníků třetích zemí a v souladu s článkem 88 nařízení o společných ustanoveních může Komise hradit příspěvky členským státům s použitím zjednodušeného vykazování nákladů, včetně využití paušálních částek.

    Vzhledem k tomu je důležité pokračovat v opatřeních ke zjednodušení s cílem usnadnit správu prostředků, a zvýšit tím jejich přidanou hodnotu, viditelnost a účinnost při prioritním zaměření úsilí a využití lidských zdrojů k dosahování politických cílů.

    Odůvodnění

    Vkládá se objasnění „charakteristik opatření“, aby se zvýšily nároky na zjednodušení v případě činností, které mají dopad na nejvíce znevýhodněné osoby. Zjednodušení nákladů a postupů posiluje dosažení politických cílů, neboť zaměřuje veškerou energii na účinnost opatření, a usnadňuje tak přístup drobných příjemců k fondům.

    Pozměňovací návrh 8

    Nový bod odůvodnění za 8. bodem odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

     

    (8a)

    Podpora v rámci investiční priority „komunitně vedeného místního rozvoje“ může přispět ke všem tematickým cílům stanoveným v tomto nařízení. Strategie „komunitně vedeného místního rozvoje“ (CLLD), podpořené ESF+, by měly být inkluzivní, pokud jde o znevýhodněné osoby přítomné na daném území, a to jak pokud jde o správu skupin místního rozvoje, tak pokud jde o obsah strategie.

    Odůvodnění

    S ohledem na nutnost zviditelnit větší regionální a místní zaměření/přiblížení ESF+ po roce 2020 je nutné jasně odkázat na komunitně vedený místní rozvoj.

    Pozměňovací návrh 9

    14. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (14)

    ESF+ by měl poskytovat podporu ke zvyšování kvality, účinnosti a relevantnosti systémů vzdělávání a odborné přípravy na trhu práce, aby bylo usnadněno získávání klíčových kompetencí, zejména pokud jde o digitální dovednosti, které každý jednotlivec potřebuje k osobnímu naplnění a rozvoji, získání zaměstnání, sociálnímu začleňování a aktivnímu občanství. ESF+ by měl přispívat k pokroku v oblasti vzdělávání a odborné přípravy a při přechodu do zaměstnaneckého poměru, měl by podporovat celoživotní učení a zaměstnatelnost a pozitivně ovlivňovat konkurenceschopnost a společenské a ekonomické inovace tím, že bude napomáhat rozšiřitelným a udržitelným iniciativám v těchto oblastech. Toho by bylo možné dosáhnout například pomocí výuky na pracovišti a učňovského vzdělávání, celoživotního poradenství, předvídání potřeb v oblasti dovedností ve spolupráci s příslušným odvětvím, aktualizovaných školicích materiálů, předvídání potřeb, pokud jde o absolventy, a sledování jejich uplatnění, vzdělávání pedagogů, validace výsledků vzdělávání a uznávání kvalifikací.

    (14)

    ESF+ jakožto hlavní nástroj EU pro investice do lidského kapitálu a dovedností hraje klíčovou úlohu při podpoře sociální, hospodářské a územní soudržnosti. ESF+ by měl poskytovat podporu ke zvyšování kvality, účinnosti a relevantnosti systémů vzdělávání a odborné přípravy na trhu práce, aby bylo usnadněno získávání klíčových kompetencí, zejména pokud jde o digitální dovednosti, které každý jednotlivec potřebuje k osobnímu naplnění a rozvoji, získání zaměstnání, sociálnímu začleňování a aktivnímu občanství. ESF+ by měl přispívat k pokroku v oblasti vzdělávání a odborné přípravy a při přechodu do zaměstnaneckého poměru, měl by podporovat celoživotní učení a zaměstnatelnost a pozitivně ovlivňovat konkurenceschopnost a společenské a ekonomické inovace tím, že bude napomáhat rozšiřitelným a udržitelným iniciativám v těchto oblastech. Toho by bylo možné dosáhnout například pomocí výuky na pracovišti a učňovského vzdělávání, celoživotního poradenství, předvídání potřeb v oblasti dovedností ve spolupráci s příslušným odvětvím, aktualizovaných školicích materiálů, předvídání potřeb, pokud jde o absolventy, a sledování jejich uplatnění, vzdělávání pedagogů, validace výsledků vzdělávání a uznávání kvalifikací.

    Odůvodnění

    Je třeba zachovat územní rozměr ESF.

    Pozměňovací návrh 10

    15. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (15)

    Podpora prostřednictvím fondu ESF+ by měla být využita k propagaci rovného přístupu pro všechny, zejména pro znevýhodněné skupiny, ke kvalitnímu nesegregovanému a inkluzivnímu vzdělávání a odborné přípravě, od vzdělávání a péče v raném dětství, přes všeobecné a odborné vzdělávání a přípravu až po terciární úroveň a rovněž ke vzdělávání a učení dospělých, čímž se podpoří propustnost mezi odvětvími vzdělávání a odborné přípravy, předejde se předčasným odchodům ze vzdělávání, zlepší se zdravotní gramotnost, posílí se vazba mezi neformálním a informálním učením a usnadní se vzdělávací mobilita pro všechny. V tomto kontextu by se měla podporovat součinnost s programem Erasmus, s cílem zejména usnadnit účast znevýhodněných studentů na vzdělávací mobilitě.

    (15)

    Podpora prostřednictvím fondu ESF+ by měla být využita k propagaci rovného přístupu pro všechny ke kvalitnímu nesegregovanému vzdělávání a odborné přípravě, včetně podpory inkluzivního vzdělávání a odborné přípravy zohledňujících znevýhodněné skupiny, od vzdělávání a péče v raném dětství, se zvláštní pozorností věnovanou dětem ze znevýhodněného sociálního prostředí, například dětem v ústavní péči a dětem bez domova, přes všeobecné a odborné vzdělávání a přípravu až po terciární úroveň a opětovné začlenění do vzdělávacího systému a rovněž ke vzdělávání a učení dospělých, čímž se zabrání předávání chudoby mezi generacemi, podpoří propustnost mezi odvětvími vzdělávání a odborné přípravy, předejde se předčasným odchodům ze vzdělávání a sociálnímu vyloučení , zlepší se zdravotní gramotnost, posílí se vazba mezi neformálním a informálním učením a usnadní se vzdělávací mobilita pro všechny. V tomto kontextu by se měla zajistit součinnost s programem Erasmus, s cílem odpovídajícím způsobem a aktivně oslovit znevýhodněné studenty a připravit je na zkušenosti s mobilitou v zahraničí a zvýšit jejich účast na přeshraniční vzdělávací mobilitě.

    Odůvodnění

    Jak je uvedeno v 1. bodu odůvodnění, ESF+ by měl podporovat investice do lidí a systémů v oblastech politiky, jako je zaměstnanost, vzdělávání a sociální začleňování a podpora v oblasti vzdělávání by neměla být podmíněna otázkou sociálního začleňování.

    Pozměňovací návrh 11

    18. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (18)

    ESF+ by měl podporovat úsilí členských států bojovat proti chudobě s cílem překonat znevýhodnění mezi generacemi a podporovat sociální začleňování tak, že zajistí rovné příležitosti pro všechny, bude bojovat proti diskriminaci a nerovnostem v oblasti zdraví. Je tedy nutné mobilizovat řadu politik zaměřených na nejvíce znevýhodněné osoby bez ohledu na jejich věk, včetně dětí, marginalizovaných komunit, jako jsou Romové, a chudých pracujících. ESF+ by měl podporovat aktivní začleňování osob, které jsou daleko od trhu práce, s cílem zajistit jejich socioekonomickou integraci. ESF+ by měl být rovněž využíván k posílení včasného a rovného přístupu k cenově dostupným, udržitelným a vysoce kvalitním službám, jako je zdravotní a dlouhodobá péče, zejména péče poskytovaná na úrovni rodin a komunit. ESF+ by měl přispět k modernizaci systémů sociální ochrany, a to zejména s cílem podpořit jejich přístupnost.

    (18)

    ESF+ by měl podporovat úsilí členských států na všech úrovních veřejné správy – i regionální a místní –, zaměřené na boj proti chudobě, včetně energetické chudoby, a to v souladu s nově schválenými pravidly správy energetické unie , s cílem překonat znevýhodnění mezi generacemi a podporovat sociální začleňování tak, že zajistí rovné příležitosti pro všechny, bude bojovat proti diskriminaci, sociálním nerovnostem a nerovnostem v oblasti zdraví. Je tedy nutné v souladu se zásadou č. 11 evropského pilíře sociálních práv mobilizovat řadu proaktivních a reaktivních politik zaměřených na nejvíce znevýhodněné osoby bez ohledu na jejich věk, včetně dětí, marginalizovaných komunit, jako jsou Romové, osob se zdravotním postižením, osob bez domova, státních příslušníků třetích zemí a chudých pracujících. ESF+ by měl podporovat aktivní začleňování osob, které jsou daleko od trhu práce, s cílem zajistit jejich sociální a ekonomickou integraci , a to i prostřednictvím cílené podpory sociální a na solidaritě založené ekonomiky . ESF+ by měl být rovněž využíván k posílení včasného a rovného přístupu k  bezplatným nebo cenově dostupným, udržitelným a vysoce kvalitním službám, jako je zdravotní a dlouhodobá péče, zejména k pečovatelským službám poskytovaným na úrovni rodin a komunit a službám umožňujícím přístup k přiměřenému sociálnímu nebo cenově dostupnému bydlení . ESF+ by měl přispět k modernizaci systémů sociální ochrany, a to zejména s cílem podpořit jejich přístupnost.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 12

    19. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (19)

    ESF+ by měl přispět ke snížení chudoby podporou národních programů zaměřených na zmírnění potravinové a hmotné deprivace a podporovat sociální integraci osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením a nejchudších osob. S ohledem na to, že na úrovni Unie jsou nejméně 4 % zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení určeny na podporu nejchudších osob, měly by členské státy vyčlenit alespoň 2 % svých vnitrostátních zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na řešení forem extrémní chudoby s největším dopadem na sociální vyloučení, jako je například bezdomovectví, chudoba dětí a potravinová nouze. Vzhledem k povaze operací a typu koncových příjemců je nezbytné, aby se na podporu řešení hmotných nedostatků nejchudších uplatňovala jednodušší pravidla.

    (19)

    ESF+ by měl přispět ke snížení chudoby podporou národních a regionálních programů zaměřených na zmírnění potravinové a hmotné deprivace a podporovat sociální integraci osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením a nejchudších osob. S ohledem na to, že na úrovni Unie jsou nejméně 4 % zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení určeny na podporu nejchudších osob, měly by členské státy vyčlenit alespoň 2 % svých vnitrostátních zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na řešení forem extrémní chudoby s největším dopadem na sociální vyloučení, jako je například bezdomovectví, chudoba dětí a potravinová nouze. Vzhledem k povaze operací a typu koncových příjemců je nezbytné, aby se na podporu řešení hmotných nedostatků nejchudších uplatňovala jednodušší pravidla.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 13

    20. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (20)

    S ohledem na trvalou potřebu posílit úsilí v oblasti řešení řízení migračních toků v Unii jako celku a s cílem zajistit soudržnou, silnou a důslednou podporu pro solidaritu a sdílení odpovědnosti by ESF+ měl zajistit podporu socioekonomické integraci státních příslušníků třetích zemí, která by doplňovala akce financované z Azylového a migračního fondu.

    (20)

    S ohledem na trvalou potřebu posílit úsilí v oblasti řešení řízení migračních toků v Unii jako celku a s cílem zajistit soudržnou, silnou a důslednou podporu pro solidaritu a  spravedlivé sdílení odpovědnosti by ESF+ měl zajistit podporu sociální a ekonomické integraci státních příslušníků třetích zemí, která by doplňovala akce financované z Azylového a migračního fondu, EFRR a fondů, jež mají pozitivní dopad na začlenění státních příslušníků třetích zemí, a byla s nimi koordinována . Členské státy by měly vyčlenit odpovídající část zdrojů ESF+ místním a regionálním orgánům na plnění potřeb integrace státních příslušníků třetích zemí na místní úrovni.

    Odůvodnění

    Je nezbytné vyhnout se veškerým druhům překrývání mezi ESF+ a Azylovým, migračním a integračním fondem, tak aby se činnosti, které mají tyto fondy financovat, nejen doplňovaly, ale aby byly také koordinované.

    Pozměňovací návrh 14

    21. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (21)

    ESF+ by měl podporovat reformy politiky a systémové reformy v oblasti zaměstnanosti, sociálního začleňování, zdravotní péče a dlouhodobé péče a vzdělávání a odborné přípravy. V zájmu posílení souladu s evropským semestrem by členské státy měly vyčlenit odpovídající část svých finančních zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na provádění příslušných doporučení pro jednotlivé země týkajících se strukturálních problémů, které je vhodné řešit prostřednictvím víceletých investic spadajících do oblasti působnosti ESF+ . Komise a  členské státy by měly zajistit soulad, koordinaci a doplňkovost mezi složkami ESF+ v rámci sdíleného řízení a složkou Zdraví a programem na podporu reforem , včetně nástroje pro provádění reforem a nástroje pro technickou podporu . Komise a členské státy by měly ve všech fázích procesu zajistit zejména účinnou koordinaci s cílem zaručit soudržnost, soulad, doplňkovost a součinnost zdrojů financování, včetně související technické pomoci.

    (21)

    ESF+ by měl podporovat reformy politiky a systémové reformy v oblasti zaměstnanosti, sociálního začleňování, zdravotní péče a dlouhodobé péče a vzdělávání a odborné přípravy vázané na plnění cílů udržitelného rozvoje a na problémy identifikované sociálním ukazatelem v evropském semestru a vnitrostátních zprávách . Tyto zprávy se budou připravovat za důkladného projednávání s regionálními a místními orgány. Členské státy vyčlení s ohledem na specifika každého regionu odpovídající část svých finančních zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na provádění příslušných doporučení pro jednotlivé země , která budou relevantní z hlediska oblasti uplatňování a poslání ESF+ v koordinaci s regionálními a místními orgány s ohledem na kompetenční řízení různých politiků a financování, které je k tomu potřebné. Komise, členské státy a regionální a místní orgány by měly zajistit soulad, koordinaci a doplňkovost mezi složkami ESF+ v rámci sdíleného řízení a složkou Zdraví a programem na podporu reforem , a to při zachování autonomie ESF+, který bude financovat výzvy určené evropským semestrem, pouze tehdy, když budou dané cíle odpovídat cílům ESF+, čímž se zabrání nesprávnému využívání ESF+ nad rámec jeho cílů . Komise a členské státy by měly ve všech fázích procesu zajistit zejména účinnou koordinaci s cílem zaručit soudržnost, soulad, doplňkovost a součinnost zdrojů financování, včetně související technické pomoci.

    Odůvodnění

    Vazba mezi financováním ESF+ a evropského semestru by měla zohledňovat sociální ukazatel, ale také vnitrostátní zprávy, které se připravují ze vzájemného projednávání Komisí a členskými státy a měly by být připraveny na základě předchozích konzultací s regionálními a místními orgány. S ohledem na úzkou vazbu mezi ESF+ a formami zaměstnávání obsaženými v evropském semestru může být ESF+ nástrojem financování evropského semestru v těch činnostech, které spadají pod některý z cílů fondu.

    Pozměňovací návrh 15

    Nový bod odůvodnění za 22. bodem odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

     

    (22a)

    Vzhledem k trvale vysoké úrovni dětské chudoby a sociálního vyloučení v EU (26,4  % v roce 2017) a vzhledem k evropskému pilíři sociálních práv, který stanoví, že děti mají právo na ochranu před chudobou a děti ze znevýhodněného prostředí mají právo na zvláštní opatření pro rozšíření rovných příležitostí, by měly členské státy vyčlenit odpovídající část zdrojů fondu ESF+ v rámci sdíleného řízení na evropský systém záruky pro děti za účelem vymýcení dětské chudoby a sociálního vyloučení. Včasné investice do dětí mají významnou návratnost pro děti i celou společnost. Podpora rozvoje dovedností a schopností dětí jim pomůže rozvinout jejich plný potenciál, stát se aktivními členy společnosti a zvýšit šance, až se jako mladí lidé zapojí do trhu práce.

    Pozměňovací návrh 16

    23. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (23)

    Vzhledem k přetrvávající vysoké míře nezaměstnanosti a nečinnosti mladých lidí v řadě členských států a regionů postihující zejména mladé lidi, kteří nejsou zaměstnáni ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy, je nutné, aby uvedené členské státy i nadále investovaly dostatečné zdroje ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na činnosti na podporu zaměstnanosti mládeže včetně provádění systémů záruk pro mladé lidi. Na základě činností podporovaných Iniciativou na podporu zaměstnanosti mladých lidí v programovém období 2014–2020 a zaměřených na jednotlivce by členské státy měly dále podporovat způsoby opětovného začlenění do zaměstnání a vzdělávání a opatření zaměřená na mladé lidi tak, že v relevantních případech budou dávat přednost dlouhodobě nezaměstnaným, neaktivním a znevýhodněným mladým lidem prostřednictvím práce s mládeží . Členské státy by rovněž měly investovat do opatření zaměřených na usnadnění přechodu ze školy do zaměstnání, jakož i na reformu a přizpůsobení služeb zaměstnanosti s cílem poskytnout mladým lidem podporu na míru. Dotčené členské státy by proto měly přidělit alespoň 10 % svých vnitrostátních zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na podporu zaměstnatelnosti mladých lidí.

    (23)

    Vzhledem k přetrvávající vysoké míře nezaměstnanosti a nečinnosti mladých lidí v řadě členských států a regionů postihující zejména mladé lidi, kteří nejsou zaměstnáni ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy, je nutné, aby uvedené členské státy a regiony i nadále investovaly dostatečné zdroje ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na činnosti na podporu zaměstnanosti mládeže včetně provádění systémů záruk pro mladé lidi. Na základě činností podporovaných Iniciativou na podporu zaměstnanosti mladých lidí v programovém období 2014–2020 a zaměřených na jednotlivce by členské státy a regiony měly dále podporovat způsoby opětovného začlenění do zaměstnání a vzdělávání a opatření zaměřená na mladé lidi tak, že v relevantních případech budou dávat přednost dlouhodobě nezaměstnaným, neaktivním a znevýhodněným mladým lidem prostřednictvím zaměstnávání mládeže . Členské státy a regiony by rovněž měly investovat do opatření zaměřených na usnadnění přechodu ze školy do zaměstnání, jakož i na reformu a přizpůsobení služeb zaměstnanosti s cílem poskytnout mladým lidem podporu na míru. Členské státy s regiony s vysokou mírou nezaměstnanosti a nečinnosti mládeže by proto měly přidělit alespoň 15 % svých vnitrostátních zdrojů ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení na podporu zaměstnatelnosti mladých lidí v těchto regionech .

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti. Na druhou stranu vysoká míra nezaměstnanosti a nečinnosti mládeže ovlivňuje různé členské státy, ačkoliv v regionálním měřítku se tyto míry mohou v rámci jednoho státu lišit. Z toho vyplývá potřeba provádět výpočty na základě různých regionálních skutečností a přidělovat a provádět prostředky ve zjištěných citlivých oblastech.

    Pozměňovací návrh 17

    24. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (24)

    Členské státy by měly zajistit koordinaci a doplňkovost mezi opatřeními, která jsou z těchto prostředků podporována.

    (24)

    Členské státy by při plném dodržování zásad partnerství, subsidiarity a víceúrovňové správy v souladu s článkem 6 [nařízení o společných ustanoveních] měly zajistit koordinaci a doplňkovost mezi opatřeními, která jsou z těchto prostředků podporována.

    Odůvodnění

    Územní zaměření, o které se opírá ESF+, by mělo rovněž vyžadovat úzkou interakci mezi všemi úrovněmi vlády a dalšími subjekty uvedenými v článku 6 nařízení i společných ustanoveních za účelem zajištění koordinace a doplňkovosti.

    Pozměňovací návrh 18

    Nový bod odůvodnění za 25. bodem odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

     

    (25a)

    Dále je třeba zohlednit ustanovení třetího pododstavce článku 174 SFEU, který stanoví, že se věnuje zvláštní pozornost regionům, které jsou závažně a trvale znevýhodněny přírodními nebo demografickými podmínkami, jako jsou například ostrovní, přeshraniční a horské regiony.

    Pozměňovací návrh 19

    26. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (26)

    Efektivní a účinné provádění činností podporovaných fondem ESF+ závisí na řádné správě a partnerství mezi všemi subjekty příslušných územních úrovní a sociálně-ekonomickými subjekty, zejména sociálními partnery a  občanskou společností. Je proto nezbytné, aby členské státy při provádění ESF+ v rámci sdíleného řízení podporovaly účast sociálních partnerů a občanské společnosti.

    (26)

    Efektivní a účinné provádění činností podporovaných fondem ESF+ závisí na řádné správě a partnerství mezi všemi subjekty příslušných územních úrovní , zejména konkrétně úrovně regionální a místní, a sociálně-ekonomickými subjekty, zejména sociálními partnery, občanskou společností a nevládními organizacemi . Je proto nezbytné, aby členské státy a regionální a místní orgány při provádění ESF+ v rámci sdíleného řízení podporovaly účast sociálních partnerů a občanské společnosti.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 20

    28. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (28)

    Členské státy a Komise by měly zajistit, aby ESF+ přispíval k prosazování rovnosti mezi muži a ženami v souladu s článkem 8 SFEU, za účelem podpory rovného zacházení a rovných příležitostí pro muže a ženy ve všech oblastech včetně účasti na trhu práce, pracovních podmínek a profesního postupu. Rovněž by měly zajistit, aby ESF+ v souladu s článkem 10 SFEU podporoval rovné příležitosti pro všechny bez diskriminace, prosazoval začleňování osob se zdravotním postižením do společnosti na rovnoprávném základě s ostatními a přispíval k provádění Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením. Tyto zásady by měly být zohledněny ve všech dimenzích a ve všech fázích přípravy, monitorování, provádění a hodnocení programů včasným a konzistentním způsobem, přičemž bude zajištěno přijetí konkrétních opatření na podporu rovnosti žen a mužů a rovných příležitostí. ESF+ by měl podporovat přechod od rezidenční/ústavní péče do péče poskytované na úrovni rodin a komunit, zejména pokud jde o osoby, které se potýkají s vícenásobnou diskriminací. ESF+ by neměl podporovat žádnou činnost, která přispívá k segregaci nebo sociálnímu vyloučení. Nařízení (EU) č. [budoucí nařízení o společných ustanoveních] stanoví, že pravidla pro způsobilost výdajů mají být stanovena na vnitrostátní úrovni s některými výjimkami, pro něž je nutné určit specifická ustanovení, pokud jde o složku ESF+ v rámci sdíleného řízení.

    (28)

    Řídicí orgány členských států na místní a regionální úrovni a Komise by měly zajistit, aby ESF+ přispíval k prosazování rovnosti mezi muži a ženami v souladu s článkem 8 SFEU, za účelem podpory rovného zacházení a rovných příležitostí pro muže a ženy ve všech oblastech včetně účasti na trhu práce, pracovních podmínek a profesního postupu. Rovněž by měly zajistit, aby ESF+ v souladu s článkem 10 SFEU podporoval rovné příležitosti pro všechny bez diskriminace, prosazoval začleňování osob se zdravotním postižením do společnosti na rovnoprávném základě s ostatními a přispíval k provádění Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením. Tyto zásady by měly být zohledněny ve všech dimenzích a ve všech fázích přípravy, monitorování, provádění a hodnocení programů včasným a konzistentním způsobem, přičemž bude zajištěno přijetí konkrétních opatření na podporu rovnosti žen a mužů a rovných příležitostí. ESF+ by měl podporovat přechod od rezidenční/ústavní péče do péče poskytované na úrovni rodin a komunit, zejména pokud jde o osoby, které se potýkají s vícenásobnou diskriminací. ESF+ by neměl podporovat žádnou činnost, která přispívá k segregaci nebo sociálnímu vyloučení. Nařízení (EU) č. [budoucí nařízení o společných ustanoveních] stanoví, že pravidla pro způsobilost výdajů mají být stanovena na vnitrostátní úrovni s některými výjimkami, pro něž je nutné určit specifická ustanovení, pokud jde o složku ESF+ v rámci sdíleného řízení.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 21

    30. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (30)

    Pokud jde o zpracovávání osobních údajů v rámci tohoto nařízení, vnitrostátní správci údajů by měli plnit své úkoly pro účely tohoto nařízení v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679.

    (30)

    Pokud jde o zpracovávání osobních údajů v rámci tohoto nařízení, vnitrostátní a regionální správci údajů by měli plnit své úkoly pro účely tohoto nařízení v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679. Kromě toho členské státy a regiony musí zajistit přístup k těmto údajům prostřednictvím médií, která umožní splnit lhůty předávání stanovených ukazatelů.

    Pozměňovací návrh 22

    31. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (31)

    Sociální experimentování je testování ve formě drobných projektů, které umožňuje shromažďovat důkazy o proveditelnosti sociálních inovací. S finanční podporou z ESF+ i z jiných zdrojů by mělo být možné uskutečnit proveditelné nápady v širším měřítku nebo v jiných kontextech.

    (31)

    Sociální experimentování je testování ve formě drobných projektů, které umožňuje shromažďovat důkazy o proveditelnosti sociálních inovací. S finanční podporou z ESF+ nebo v kombinaci s jinými zdroji by mělo být možné vyhodnotit kvalitu a podpořit uskutečnění proveditelných nápadů v širším měřítku nebo v jiných kontextech v různých regionech nebo členských státech .

    Odůvodnění

    Za účelem podpory předávání realizovatelných nápadů by se nadnárodní spolupráce neměla omezovat na inovace vylepšené členskými státy, ale měla by se rozšířit na pilotní zkoušku vyzkoušených inovací v jednotlivých městech.

    Pozměňovací návrh 23

    Vložit nový bod odůvodnění za 31. bod odůvodnění:

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

     

    (31a)

    ESF+ se vztahuje na přeshraniční partnerství mezi regionálními veřejnými službami zaměstnanosti a sociálními partnery a jejich činnosti na podporu dobrovolné a spravedlivé mobility, jakož i na transparentnost a integraci přeshraničních trhů práce prostřednictvím informací, poradenství a umisťování. V mnoha pohraničních regionech hrají důležitou roli při rozvoji skutečného evropského trhu práce.

    Pozměňovací návrh 24

    32. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (32)

    ESF+ obsahuje ustanovení směřující k dosažení volného pohybu pracovníků na nediskriminačním základě tak, že zajistí úzkou vzájemnou spolupráci mezi ústředními službami zaměstnanosti členských států navzájem a s Komisí. Evropská síť služeb zaměstnanosti by měla podporovat lepší fungování trhů práce usnadněním přeshraniční mobility pracovníků a zvýšením transparentnosti informací na trzích práce. Oblast působnosti ESF+ rovněž zahrnuje rozvoj a podporu cílených programů mobility s cílem obsadit volná pracovní místa, kde byly zjištěny nedostatky na trhu práce.

    (32)

    ESF+ obsahuje ustanovení směřující k dosažení volného pohybu pracovníků na nediskriminačním základě tak, že zajistí úzkou vzájemnou spolupráci mezi ústředními a regionálními službami zaměstnanosti členských států navzájem a s Komisí. Evropská síť služeb zaměstnanosti by měla podporovat lepší fungování trhů práce usnadněním přeshraniční mobility pracovníků a zvýšením transparentnosti informací na trzích práce. Oblast působnosti ESF+ rovněž zahrnuje rozvoj a podporu cílených programů mobility s cílem obsadit volná pracovní místa, kde byly zjištěny nedostatky na trhu práce.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 25

    36. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (36)

    Pokud se obyvatelé budou udržovat zdraví a déle aktivní a bude jim umožněno, aby se aktivně podíleli na řízení svého zdraví, pozitivně se to odrazí na zdraví, nerovnostech v oblasti zdraví , kvalitě života, produktivitě, konkurenceschopnosti a inkluzivitě a současně se sníží tlak na národní rozpočty. Komise se zavázala pomáhat členským státům dosáhnout jejich cílů udržitelného rozvoje, zejména cíle č. 3 „Zajistit zdravé životy a podporovat dobré životní podmínky pro všechny osoby každého věku“.

    (36)

    Pokud se obyvatelé budou udržovat zdraví a déle aktivní a bude jim umožněno, aby se aktivně podíleli na řízení svého zdraví, pozitivně se to odrazí zejména na snižování nerovností, pokud jde o přístup ke zdravotní péči včetně prevence , kvalitě života, produktivitě, konkurenceschopnosti a inkluzivitě a současně se sníží tlak na národní rozpočty. Komise se zavázala pomáhat členským státům a regionům dosáhnout jejich cílů udržitelného rozvoje, zejména cíle č. 3 „Zajistit zdravé životy a podporovat dobré životní podmínky pro všechny osoby každého věku“.

    Pozměňovací návrh 26

    46. bod odůvodnění

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    (46)

    S ohledem na význam boje proti změně klimatu v souladu se závazkem Unie provádět Pařížskou dohodu a cíle Organizace spojených národů pro udržitelný rozvoj bude toto nařízení přispívat k začleňování oblasti klimatu do politik Unie a k dosahování obecného cíle vyčlenit 25 % výdajů EU na podporu cílů v oblasti klimatu. Příslušné akce budou identifikovány během přípravy a provádění a budou přehodnoceny v rámci hodnocení v polovině období.

    (46)

    S ohledem na význam boje proti změně klimatu v souladu se závazkem Unie provádět Pařížskou dohodu a cíle Organizace spojených národů pro udržitelný rozvoj bude toto nařízení přispívat k začleňování oblasti klimatu do politik Unie s cílem zajistit sociálně přijatelný a spravedlivý přechod k udržitelnému nízkouhlíkovému hospodářství a k dosahování obecného cíle vyčlenit i více než 30 % výdajů EU na podporu cílů v oblasti klimatu. Příslušné akce budou identifikovány během přípravy a provádění a budou přehodnoceny v rámci hodnocení v polovině období.

    Odůvodnění

    Soulad se stanoviskem 2389/2018 Balíček předpisů týkajících se víceletého finančního rámce na období 2021–2027.

    Pozměňovací návrh 27

    Čl. 2 odst. 1 bod 3

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    3)

    „základní materiální pomocí“ zboží, jímž jsou uspokojeny základní potřeby osoby a zajištěny důstojné životní podmínky a mezi něž patří například oblečení, hygienické potřeby a školní potřeby;

    3)

    „základní materiální pomocí“ zboží, jímž jsou uspokojeny základní potřeby osoby a zajištěny důstojné životní podmínky a mezi něž patří například oblečení, hygienické potřeby a školní potřeby , přiměřená strava, důstojné bydlení a zdravotní péče ;

    Pozměňovací návrh 28

    Čl. 2 odst. 1

    Vložit nový bod za bod 7:

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

     

    „přeshraničním partnerstvím“ v rámci složky „Zaměstnanost a sociální inovace“ systémy spolupráce mezi veřejnými službami zaměstnanosti a sociálními partnery v pohraničních oblastech alespoň dvou zemí;

    Pozměňovací návrh 29

    Čl. 2 odst. 1 bod 10

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    10)

    „právním subjektem“ jakákoli fyzická nebo právnická osoba založená a uznaná jako taková podle vnitrostátního práva, práva Unie nebo mezinárodního práva, která má právní subjektivitu a je oprávněna vlastním jménem vykonávat práva a mít povinnosti;

    10)

    „právním subjektem“ jakákoli fyzická nebo právnická osoba založená a uznaná jako taková podle vnitrostátního práva, práva Unie nebo mezinárodního práva, která má právní subjektivitu a je oprávněna vlastním jménem vykonávat práva a mít povinnosti;

    Odůvodnění

    (Netýká se českého znění.)

    Pozměňovací návrh 30

    Čl. 2 odst. 1 bod 16

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    16)

    „sociálními inovacemi“ činnosti, které mají co do výsledků a prostředků sociální povahu, a zejména činnosti, které se týkají vývoje a  realizace nových nápadů ( ohledně produktů, služeb a  modelů), jež současně naplňují sociální potřeby a vytvářejí nové sociální vztahy nebo spolupráci, čímž jsou pro společnost prospěšné a zvyšují její schopnost jednat;

    16)

    „sociálními inovacemi“ společné činnosti, které mají co do výsledků a prostředků sociální povahu, a zejména činnosti, které se týkají vývoje, testování, validace, realizace a šíření nových ( kombinací) produktů, služeb, modelů a postupů , jež naplňují sociální potřeby a řeší společenské problémy současně vytvářejí nové sociální vztahy nebo spolupráci mezi veřejnými organizacemi, soukromými organizacemi a organizacemi třetího sektoru , čímž posilují postavení subjektů občanské společnosti a zvyšují jejich schopnost jednat;

    Pozměňovací návrh 31

    Čl. 2 odst. 1 bod 17

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    17)

    „sociálními experimenty“ opatření v oblasti politiky, která inovativně reagují na sociální potřeby, jsou prováděna v malém měřítku a v podmínkách, které umožňují měřit jejich dopad předtím, než budou provedena v jiném kontextu či v širším měřítku, pokud se ukáže, že jsou jejich výsledky přesvědčivé ;

    17)

    „sociálními experimenty“ testování a srovnávací hodnocení inovativních reakcí na sociální potřeby, jež jsou prováděny v malém měřítku a v podmínkách, které umožňují měřit jejich dopad předtím, než budou provedeny v jiném zeměpisném nebo odvětvovém kontextu či v širším měřítku, pokud se ukáže, že jejich výsledky jsou oproti současným postupům výhodnější ;

    Pozměňovací návrh 32

    Čl. 3 první pododstavec

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    Cílem ESF+ je podpořit členské státy v tom, aby dosáhly vysoké úrovně zaměstnanosti, spravedlivé sociální ochrany a disponovaly kvalifikovanou a odolnou pracovní silou připravenou pro budoucí svět práce v souladu se zásadami stanovenými v evropském pilíři sociálních práv, který vyhlásily Evropský parlament, Rada a Komise dne 17. listopadu 2017.

    Cílem ESF+ je podpořit členské státy na jejich různých centrálních, regionálních a místních úrovních v tom, aby dosáhly vysoké úrovně zaměstnanosti, spravedlivé sociální ochrany a disponovaly kvalifikovanou a odolnou pracovní silou připravenou pro budoucí svět práce v souladu se zásadami politiky soudržnosti spočívajícími ve snižování nerovností a zvyšování hospodářské, územní a sociální soudržnosti podle článku 174 SFEU, se zásadami stanovenými v evropském pilíři sociálních práv, který vyhlásily Evropský parlament, Rada a Komise dne 17. listopadu 2017 , a s plněním cílů udržitelného rozvoje, a to s ohledem na potřebu vyvíjet integrovaná opatření, která budou odrážet konkrétní situace na nižší než celostátní úrovni .

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 33

    Čl. 3 druhý pododstavec

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    ESF+ podporuje, doplňuje a zvyšuje hodnotu politik členských států s cílem zajistit rovné příležitosti, přístup na trh práce, spravedlivé pracovní podmínky, sociální ochranu a začlenění, jakož i vysokou úroveň ochrany lidského zdraví.

    ESF+ podporuje, doplňuje a zvyšuje hodnotu politik členských států a jejich orgánů na nižší než celostátní úrovni s cílem zajistit rovné příležitosti, přístup na trh práce, spravedlivé pracovní podmínky, sociální ochranu a začlenění, jakož i vysokou úroveň ochrany lidského zdraví.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 34

    Čl. 4 odst. 1 bod i)

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    i)

    zlepšit přístup k zaměstnání pro všechny uchazeče o zaměstnání, zejména mladé lidi a dlouhodobě nezaměstnané a neaktivní osoby, podporovat samostatně výdělečné činnosti a sociální ekonomiku ;

    i)

    zlepšit přístup k zaměstnání pro všechny uchazeče o zaměstnání, zejména mladé lidi, dlouhodobě nezaměstnané a neaktivní osoby a osoby se zdravotním postižením , podporovat samostatně výdělečné činnosti a zvýšit zaměstnanost v hospodářských subjektech subjektech sociální ekonomiky a podporovat přeshraniční pracovní mobilitu ;

    Odůvodnění

    Výslovné zmínění osob se zdravotním postižením a podpory přeshraniční pracovní mobility s ohledem na jejich důležitost pro hospodářsky, sociálně a územně soudržnější Evropu. Zvýšení zaměstnanosti by se mělo týkat všech hospodářských subjektů.

    Pozměňovací návrh 35

    Čl. 4 odst. 1 bod ii)

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    ii)

    modernizovat instituce a služby trhu práce s cílem posoudit a předvídat potřeby dovedností a zajistit včasnou, individuálně uzpůsobenou pomoc i podporu při vytváření souladu mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce, jakož i během přechodů mezi zaměstnáními a během mobility;

    ii)

    modernizovat instituce a služby trhu práce s cílem posoudit a předvídat potřeby dovedností a zajistit včasnou, individuálně uzpůsobenou pomoc i podporu při vytváření souladu mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce, jakož i během přechodů mezi zaměstnáními a během mobility a zlepšit kvalitu práce ve všech jejích aspektech ;

    Odůvodnění

    Speciální výslovné zmínění kvality práce ve všech jejích aspektech s ohledem na její důležitost při dosahování inkluzivnější a hospodářsky, sociálně a územně soudržnější Evropy.

    Pozměňovací návrh 36

    Čl. 4 odst. 1 písm. iv)

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    iv)

    zvýšit kvalitu, účinnost a relevantnost systémů vzdělávání a odborné přípravy na trhu práce, aby se podpořilo získávání klíčových kompetencí včetně digitálních dovedností;

    iv)

    zvýšit kvalitu, účinnost a relevantnost systémů vzdělávání a odborné přípravy na trhu práce , včetně vysokoškolských systémů , aby se podpořilo získávání klíčových kompetencí včetně digitálních dovedností;

    Odůvodnění

    Musí být i nadále možné podporovat potenciál vzdělávání s cílem posílit inovační kapacitu regionů a zlepšit díky kvalifikacím možnosti uplatnění v oblasti vědy a hospodářství. Pro dosažení tohoto cíle má zvláštní význam podpora vysokoškolského vzdělávání.

    Pozměňovací návrh 37

    Čl. 4 odst. 1 bod v)

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    v)

    podporovat rovný přístup ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání a odborné přípravě a jejich úspěšnému ukončení, a to zejména pro znevýhodněné skupiny, od předškolního vzdělávání a péče, přes všeobecné vzdělávání a odborné vzdělávání a přípravu až po terciární úroveň, jakož i vzdělávání a studium dospělých, včetně usnadnění vzdělávací mobility pro všechny;

    v)

    podporovat rovný přístup ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání a odborné přípravě a jejich úspěšnému ukončení, a to zejména pro znevýhodněné skupiny, od předškolního vzdělávání a péče, přes všeobecné vzdělávání a odborné vzdělávání a přípravu až po terciární úroveň, jakož i vzdělávání a studium dospělých a vysokoškolské vzdělávání , včetně usnadnění vzdělávací mobility pro všechny;

    Odůvodnění

    Musí být i nadále možné podporovat potenciál vzdělávání s cílem posílit inovační kapacitu regionů a zlepšit díky kvalifikacím možnosti uplatnění v oblasti vědy a hospodářství. Pro dosažení tohoto cíle má zvláštní význam podpora vysokoškolského vzdělávání.

    Pozměňovací návrh 38

    Vložit nový bod za čl. 4 odst. 1 bod xi)

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

     

    xii)

    posílit institucionální kapacitu orgánů a zainteresovaných stran a přispět k účinnosti veřejné správy.

    Odůvodnění

    Cílem je vrátit zpět tematický cíl 11 z aktuálního programového období FESI pro období po roce 2020 kvůli prodlení s posílením institucionálních kapacit a místních orgánů.

    Pozměňovací návrh 39

    Čl. 4 odst. 2 bod 1

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    1.

    inteligentnější Evropy tak, že se budou rozvíjet dovednosti pro inteligentní specializaci, dovednosti potřebné pro klíčové základní technologie a průmyslovou transformaci, dále odvětvová spolupráce zaměřená na dovednosti a podnikavost, odborná příprava výzkumných pracovníků, navazování kontaktů a partnerství mezi vysokoškolskými institucemi, institucemi odborného vzdělávání a přípravy, výzkumnými a technologickými středisky a podniky a klastry, a poskytne se podpora mikropodnikům, malým a středním podnikům a bude se prosazovat sociální ekonomika;

    1.

    inteligentnější Evropy tak, že se budou rozvíjet dovednosti pro inteligentní specializaci, dovednosti potřebné pro klíčové základní technologie a průmyslovou transformaci, dále odvětvová spolupráce zaměřená na dovednosti a podnikavost, odborná příprava výzkumných pracovníků a školitelů , navazování kontaktů a partnerství mezi vysokoškolskými institucemi, institucemi odborného vzdělávání a přípravy, výzkumnými a technologickými středisky a podniky a klastry, a poskytne se podpora mikropodnikům, malým a středním podnikům a bude se prosazovat sociální ekonomika;

    Odůvodnění

    Odborná příprava nezaměstnaných je prvek, který je velice zaměřen na získání zaměstnání, a aby byla úspěšná, musejí být školitelé specializovaní.

    Pozměňovací návrh 40

    Čl. 5 odst. 2

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    2.   Část finančního krytí pro složku ESF+ v rámci sdíleného řízení spadající pod cíl Investice pro zaměstnanost a růst činí 100 000 000 000  EUR v běžných cenách nebo 88 646 194 590 v cenách z roku 2018, z čehož je 200 000 000  EUR v běžných cenách nebo 175 000 000  EUR v cenách z roku 2018 přiděleno na nadnárodní spolupráci na podporu inovativních řešení, jak je uvedeno v čl. 23 bodě i) , a  400 000 000  EUR v běžných cenách nebo 376 928 934  EUR v cenách z roku 2018 jako dodatečné financování pro nejvzdálenější regiony uvedené v článku 349 SFEU a regiony úrovně NUTS 2 splňující kritéria stanovená v článku 2 protokolu č. 6 k aktu o přistoupení z roku 1994.

    2.   Část finančního krytí pro složku ESF+ v rámci sdíleného řízení spadající pod cíl Investice pro zaměstnanost a růst činí 100 000 000 000  EUR v běžných cenách nebo 88 646 194 590 v cenách z roku 2018, z čehož je 200 000 000  EUR v běžných cenách nebo 175 000 000  EUR v cenách z roku 2018 přiděleno na nadnárodní spolupráci na podporu inovativních řešení, jak je uvedeno v čl. 23 bodě i) . Při přidělování finančních prostředků se bude zvláštní pozornost věnovat méně rozvinutým oblastem a také dalším regionům uvedeným v článku 174 třetím pododstavci SFEU s cílem přispět k hospodářské, sociální a územní soudržnosti. Dále bude přiděleno 400 000 000  EUR v běžných cenách nebo 376 928 934  EUR v cenách z roku 2018 jako dodatečné financování pro nejvzdálenější regiony uvedené v článku 349 SFEU a regiony úrovně NUTS 2 splňující kritéria stanovená v článku 2 protokolu č. 6 k aktu o přistoupení z roku 1994.

    Odůvodnění

    Jelikož bude ESF+ přispívat k činnostem Unie, které vedou k posilování její hospodářské, sociální a územní soudržnosti v souladu s článkem 174 SFEU, je nutné, aby se při přidělování finančních prostředků věnovala zvláštní pozornost méně rozvinutým oblastem a dalším regionům uvedeným v článku 174 třetím pododstavci SFEU s cílem přispět k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 41

    Čl. 5 odst. 5

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    5.   Částky uvedené v odstavcích 3 a 4 lze použít také na technickou a správní pomoc určenou pro provádění programů, jako jsou přípravné, monitorovací, kontrolní, auditní a hodnoticí činnosti, včetně systémů informačních technologií na úrovni organizace.

    5.   Částky uvedené v odstavcích 2, 3 a 4 lze použít také na technickou a správní pomoc určenou pro provádění programů, jako jsou přípravné, monitorovací, kontrolní, auditní a hodnoticí činnosti, včetně systémů informačních technologií na úrovni organizace.

    Odůvodnění

    Má se za to, že je nutné doplnit technickou pomoc také k odstavci 2, což jsou prostředky sdíleného řízení.

    Pozměňovací návrh 42

    Čl. 7 odst. 1 první pododstavec

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    1.    Členské státy soustředí zdroje ESF+ v rámci sdíleného řízení na intervence, kterými se řeší problémy zjištěné v jejich národních programech reforem, v rámci evropského semestru, jakož i v příslušných doporučeních pro jednotlivé země přijatých v souladu s čl. 121 odst. 2 SFEU a čl. 148 odst. 4 SFEU , a zohledňují zásady a práva stanovená v evropském pilíři sociálních práv .

    1.    Řídicí orgány členských států na celostátní a regionální úrovni přidělí s ohledem na specifika každého regionu odpovídající část ze svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení na intervence, které podporují hospodářskou, sociální a územní soudržnost a práva stanovená v evropském pilíři sociálních práv a  kterými se řeší problémy zjištěné v jejich národních programech reforem, v rámci evropského semestru, jakož i  ve zprávách o jednotlivých zemích a sociálních doporučeních pro jednotlivé země přijatých v souladu s čl. 121 odst. 2 SFEU a čl. 148 odst. 4 SFEU a rovněž s Pařížskou dohodou a cíli udržitelného rozvoje stanovenými OSN . Členské státy mohou příjemcům uložit další povinnosti pouze tehdy, pokud jsou tyto povinnosti odůvodněné s ohledem na dosažení cílů ESF+ a jejich plnění.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 43

    Čl. 7 odst. 1 druhý pododstavec

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    Členské státy a případně Komise podporují součinnost a zajišťují koordinaci, doplňkovost a soudržnost mezi fondy ESF+ a ostatními fondy, programy a nástroji Unie, jako je Erasmus, Azylový a migrační fond a program na podporu reforem , včetně nástroje pro provádění reforem a nástroje pro technickou podporu, a to jak ve fázi plánování, tak během provádění. Členské státy a případně Komise optimalizují mechanismy koordinace, aby zabránily zdvojování úsilí a zajistily úzkou spolupráci mezi osobami odpovědnými za provádění, a zajistily tak provádění soudržných a efektivních podpůrných opatření.

    Řídicí orgány členských států na celostátní a regionální úrovni a případně Komise podporují součinnost a zajišťují koordinaci, doplňkovost a soudržnost mezi fondy ESF+ a ostatními fondy, zejména Evropským fondem pro regionální rozvoj, Fondem soudržnosti a Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova, a také programy a nástroji Unie, jako je Erasmus, Azylový a migrační fond a program na podporu reforem, a to jak ve fázi plánování, tak během provádění , aniž by byly dotčeny cíle uvedené v článcích 3 a 4 a ve strategii udržitelného rozvoje . Členské státy a případně Komise optimalizují mechanismy koordinace, aby zabránily zdvojování úsilí a zajistily úzkou spolupráci mezi osobami odpovědnými za provádění, a zajistily tak provádění soudržných a efektivních podpůrných opatření.

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti. Na druhou stranu není považováno za nutné zařazení koordinace s těmito dvěma nástroji: nástrojem pro provádění reforem a nástrojem pro technickou podporu. Koordinace by měla probíhat s EFSI a fondy, které jsou uvedeny v textu, a to s ohledem na hlavní cíl ESF+. Rovněž je nutné výslovně zmínit strategii udržitelného rozvoje

    Pozměňovací návrh 44

    Čl. 7 odst. 2

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    2.   Členské státy přidělí odpovídající část svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení na řešení problémů uvedených v příslušných doporučeních pro jednotlivé země přijatých v souladu s čl. 121 odst. 2 SFEU a čl. 148 odst. 4 SFEU a v rámci evropského semestru, které spadají do oblasti působnosti ESF+, jak je uvedeno v článku 4.

    2.   Členské státy v koordinaci s regiony, s ohledem na kompetenční řízení různých politik a financování, které je k tomu potřebné, přidělí odpovídající část svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení na řešení problémů uvedených v příslušných doporučeních pro jednotlivé země se zohledněním regionálních specifik, která byla přijata v souladu s čl. 121 odst. 2 SFEU a čl. 148 odst. 4 SFEU a v rámci evropského semestru, které spadají do oblasti působnosti ESF+, jak je uvedeno v článku 4, a se zohledněním zásad a práv stanovených v evropském pilíři sociálních práv a také cíle hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Odůvodnění

    Plnění těchto požadavků povede k dosažení větší hospodářské a sociální soudržnosti Evropské unie, takže při rozdělení částek, které mají být přiděleny, je třeba respektovat kapacitu řízení a kompetenční oblasti regionálních a místních orgánů ve vztahu k problémům, které jsou v jejich kompetenci.

    Pozměňovací návrh 45

    Čl. 7 odst. 5

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    5.   Členské státy, u kterých je počet mladých lidí ve věku 15 až 29, kteří jsou bez zaměstnání a neúčastní se vzdělávání ani odborné přípravy, v roce 2019 na základě údajů Eurostatu vyšší než průměrný počet v rámci Unie, přidělí alespoň 10 % svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení pro období 2021–2025 na cílené činnosti a strukturální reformy na podporu zaměstnanosti mladých lidí a přechod ze školy do zaměstnání, na podporu způsobů opětného začlenění do vzdělávání nebo odborné přípravy a vzdělávání druhé šance, a to zejména v rámci provádění systému záruk pro mladé lidi.

    5.   Členské státy s regiony , u kterých je počet mladých lidí ve věku 15 až 29, kteří jsou bez zaměstnání a neúčastní se vzdělávání ani odborné přípravy, v roce 2019 na základě údajů Eurostatu vyšší než průměrný počet v rámci Unie, přidělí alespoň 15 % svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení pro období 2021–2025 na cílené činnosti a strukturální reformy na podporu zaměstnanosti mladých lidí a přechod ze školy do zaměstnání, na podporu způsobů opětného začlenění do vzdělávání nebo odborné přípravy a vzdělávání druhé šance, a to zejména v rámci provádění systému záruk pro mladé lidi na místní a regionální úrovni .

    Při programování zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení na roky 2026 a 2027 v polovině období v souladu s článkem [14] [budoucího nařízení o společných ustanoveních] přidělí členské státy, u kterých je počet mladých lidí ve věku 15 až 29, kteří jsou bez zaměstnání a neúčastní se vzdělávání ani odborné přípravy, v roce 2024 na základě údajů Eurostatu vyšší než průměrný počet v rámci Unie, na uvedené činnosti alespoň 10 % svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení pro období 2026–2027.

    Při programování zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení na roky 2026 a 2027 v polovině období v souladu s článkem [14] [budoucího nařízení o společných ustanoveních] přidělí členské státy, u kterých je počet mladých lidí ve věku 15 až 29, kteří jsou bez zaměstnání a neúčastní se vzdělávání ani odborné přípravy, v roce 2024 na základě údajů Eurostatu vyšší než průměrný počet v rámci Unie, na uvedené činnosti alespoň 10 % svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení pro období 2026–2027.

    Nejvzdálenější regiony, které splňují podmínky stanovené v prvním a druhém pododstavci, přidělí alespoň 15 % zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení ve svých programech na cílené činnosti uvedené v prvním pododstavci. Toto přidělení se zohlední při ověřování, zda bylo minimální procento stanovené v prvním a druhém pododstavci na vnitrostátní úrovni dodrženo.

    Nejvzdálenější regiony, které splňují podmínky stanovené v prvním a druhém pododstavci, přidělí alespoň 15 % zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení ve svých programech na cílené činnosti uvedené v prvním pododstavci. Toto přidělení se zohlední při ověřování, zda bylo minimální procento stanovené v prvním a druhém pododstavci na vnitrostátní úrovni dodrženo.

    Členské státy musí při provádění těchto činností dávat přednost neaktivním a dlouhodobě nezaměstnaným mladým lidem a zavádět cílená informační opatření.

    Členské státy musí při provádění těchto činností dávat přednost neaktivním a dlouhodobě nezaměstnaným mladým lidem a zavádět cílená informační opatření. Členské státy přidělí vhodnou část ze svých zdrojů ESF+ v rámci sdíleného řízení na provádění evropské dětské záruky s cílem zajistit rovný přístup k bezplatné zdravotní péči, bezplatnému vzdělávání, bezplatné péči o děti, důstojnému bydlení a přiměřené stravě.

    Odůvodnění

    Vysoká míra nezaměstnanosti a nečinnosti mládeže ovlivňuje různé členské státy, ačkoliv v regionálním měřítku se tyto míry mohou v rámci jednoho státu lišit. Z toho vyplývá potřeba provádět výpočty na základě různých regionálních skutečností a přidělovat a provádět prostředky ve zjištěných citlivých oblastech. Podpora zaměstnanosti mládeže by měla být jedním z hlavních problémů, které by měl ESF+ řešit zejména v těch státech, u kterých je míra nezaměstnanosti vyšší než průměr, a mělo by být zaručeno, že tato podpora bude dostatečná tím, že bude přiděleno minimálně 15 %.

    Pozměňovací návrh 46

    Čl. 8 odst. 1

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    1.    Každý členský stát zajistí přiměřenou účast sociálních partnerů a organizací občanské společnosti při provádění politik v oblasti zaměstnání, vzdělávání a sociálního začleňování, které jsou podporovány složkou ESF+ v rámci sdíleného řízení.

    1.    Řídicí orgány každého členského státu na celostátní a regionální úrovni zajistí přiměřenou účast sociálních partnerů a organizací občanské společnosti při provádění politik v oblasti zaměstnání, vzdělávání a sociálního začleňování, které jsou podporovány složkou ESF+ v rámci sdíleného řízení v souladu s tím, co je stanoveno v „Kodexu chování pro partnerství a víceúrovňovou správu“ .

    Odůvodnění

    Je nutné zdůraznit, že místní a regionální orgány mají klíčovou úlohu v přispívání k hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

    Pozměňovací návrh 47

    Článek 11

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    Činnosti určené k řešení problémů zjištěných v příslušných doporučeních pro jednotlivé země a v rámci evropského semestru, jak je uvedeno v čl. 7 odst. 2, se plánují v rámci jedné nebo více vyhrazených priorit.

    Činnosti určené k řešení problémů zjištěných v příslušných doporučeních pro jednotlivé země a v rámci evropského semestru, jak je uvedeno v čl. 7 odst. 2, se plánují v rámci jedné nebo více priorit. Bude zajištěna dostatečná flexibilita na úrovni řídicího orgánu pro určování priorit a oblastí pro investice ESF+ v souladu s konkrétními místními nebo regionálními problémy.

    Odůvodnění

    Činnosti související s doporučeními pro jednotlivé země (CSR) v různých tematických oblastech, které jsou součástí různých konkrétních cílů, by neměly být zahrnuty do jedné nebo více vyhrazených priorit. Činnosti související s CSR by měly být součástí jedné nebo více priorit v souladu s příslušným tematickým zaměřením.

    Pozměňovací návrh 48

    Čl. 13 odst. 1

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    1.   Členské státy podporují činnosti v oblasti sociálních inovací a sociálních experimentů nebo posilují přístupy zdola nahoru založené na partnerství mezi veřejnými orgány, soukromým sektorem a občanskou společností, jako jsou například místní akční skupiny vytvářející a provádějící strategie komunitně vedeného místního rozvoje.

    1.   Členské státy podporují činnosti v oblasti sociálních inovací a sociálních experimentů a/ nebo posilují přístupy zdola nahoru založené na partnerství mezi veřejnými orgány na celostátní, regionální a místní úrovni , soukromým sektorem , sociálními partnery a občanskou společností jako jsou například místní akční skupiny vytvářející a provádějící strategie komunitně vedeného místního rozvoje.

    Odůvodnění

    Skupiny pro rozvoj venkova a strategie „komunitně vedeného místního rozvoje“ by měly být v ESF+ vnímány jako obecný nástroj k posílení územního zaměření ESF+. Pro to by jejich úloha měla překročit současný stav a stát se nástrojem inovačních činností.

    Pozměňovací návrh 49

    Čl. 13 odst. 4

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    4.   Každý členský stát si stanoví alespoň jednu prioritu na provádění odstavců 1 nebo 2 nebo obou odstavců. Maximální míra spolufinancování pro tyto priority může být zvýšena na 95 %, pokud je na tyto priority vyčleněn příděl v maximální výši 5 % částky, kterou ESF+ přidělí danému členskému státu v rámci sdíleného řízení.

    4.   Každý členský stát si stanoví alespoň jednu prioritu na provádění odstavců 1 nebo 2 nebo obou odstavců. Maximální míra spolufinancování pro tyto priority může být zvýšena na 95 %, pokud je na tyto priority vyčleněn příděl v maximální výši 5 % částky, kterou ESF+ přidělí danému členskému státu v rámci sdíleného řízení. Je třeba vyčlenit minimální částku z částky, kterou ESF+ přidělí danému členskému státu, na sdílené řízení za účelem podpory činností sociálního experimentování a sociální inovace. Pravidla auditu pro tyto činnosti by měla být dostatečně flexibilní, aby umožnila podstoupení rizik a kreativitu. Bude podporována nadnárodní spolupráce s cílem přenést vyzkoušené inovace do jiných kontextů na místní, regionální nebo vnitrostátní úrovni.

    Odůvodnění

    Důkazy z let 2014–2017 dokládají, že ESF může být katalyzátorem sociálních inovací na místní úrovni, ale příliš přísný režim auditu omezuje jeho potenciál. Také je důležité, aby byla pravidla dostatečně flexibilní na to, aby bylo možné podstupovat rizika a ihned přemýšlet. Za účelem podpory předávání úspěšných sociálních inovací by se nadnárodní spolupráce neměla omezovat na inovace vylepšené členskými státy, ale měla by se rozšířit na pilotní zkoušku vyzkoušených inovací v jednotlivých městech.

    Pozměňovací návrh 50

    Čl. 14 odst. 1

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    1.   Kromě nákladů uvedených v článku [58] [budoucího nařízení o společných ustanoveních] nejsou pro obecnou podporu ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení způsobilé následující náklady:

    1.   Kromě nákladů uvedených v článku [58] [budoucího nařízení o společných ustanoveních] nejsou pro obecnou podporu ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení způsobilé následující náklady:

    a)

    náklady na nákup pozemků a nemovitostí a zajištění infrastruktury a

    a)

    náklady na nákup pozemků a nemovitostí a zajištění infrastruktury a

    b)

    náklady na nákup nábytku, vybavení a vozidel, s výjimkou případů, kdy je nákup nezbytný pro dosažení cíle operace, nebo pokud jsou tyto položky plně odepsány, nebo je pořízení těchto položek nejhospodárnější možností.

     

    Odůvodnění

    Písmeno b) představuje nepotřebné omezení nákladů, proto se má za to, že je nutné ho odstranit.

    Pozměňovací návrh 51

    Čl. 15 odst. 5

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    5.   Jsou-li údaje k dispozici v rejstřících nebo rovnocenných zdrojích, členské státy umožní, aby řídicí orgány a další subjekty pověřené sběrem údajů, které jsou nezbytné pro monitorování a hodnocení celkové podpory ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení, uvedené údaje získaly z rejstříků údajů nebo rovnocenných zdrojů v souladu s čl. 6 odst. 1 písm. c) a e) nařízení (EU) 2016/679.

    5.   Jsou-li údaje k dispozici v rejstřících nebo rovnocenných zdrojích, členské státy umožní, aby řídicí orgány a další subjekty pověřené sběrem údajů, které jsou nezbytné pro monitorování a hodnocení celkové podpory ze složky ESF+ v rámci sdíleného řízení, uvedené údaje získaly z rejstříků údajů nebo rovnocenných zdrojů v souladu s čl. 6 odst. 1 písm. c) a e) nařízení (EU) 2016/679. Kromě toho by členské státy měly zajistit přístup k těmto údajům prostřednictvím médií, která umožní splnit lhůty předávání stanovených ukazatelů.

    Odůvodnění

    Pouhé schválení získání údajů pocházejících ze správních rejstříků nezaručuje splnění cíle tohoto bodu článku 15, což je disponovat jednotlivými údaji účastníků, aniž by bylo nutné je získávat přímo od nich, a to logicky k přenosu hodnot ukazatelů vypočítaných na jejich základě ve stanovených lhůtách. K tomuto účelu je nezbytně nutné mít k dispozici trvalé a pružné kanály pro křížení informací.

    Pozměňovací návrh 52

    Čl. 21 odst. 4

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    4.   Komise přijme prováděcí akt, kterým se stanoví vzor pro strukturovaný průzkum u konečných příjemců v souladu s poradním postupem uvedeným v čl. 39 odst. 2 za účelem zajištění jednotných podmínek pro provedení tohoto článku.

    4.   Komise přijme prováděcí akt, kterým se stanoví vzor pro strukturovaný průzkum u konečných příjemců v souladu s poradním postupem uvedeným v čl. 39 odst. 2 za účelem zajištění jednotných podmínek pro provedení tohoto článku. Informace požadované v tomto průzkumu se omezí na proměnné, které jsou nezbytné pro monitorování a hodnocení pokroků podpory boje proti materiální deprivaci ze strany ESF+.

    Odůvodnění

    Vypracování průzkumů zaměřených na domácnosti je nákladné a může představovat obtěžující zátěž občanů v rozporu s tím, co je uvedeno v nařízení (ES) č. 223/2009 o evropské statistice, kde je stanovena zásada „nákladové efektivity“. Měly by se omezit informace, které bude potřeba vyžadovat v průzkumu, a tím předejít zahrnutí proměnných, které nejsou skutečně nutné nebo u nichž není obtížnost získání v přiměřeném poměru ve vztahu k výhodám, které by s sebou přinesla jejich dostupnost.

    Pozměňovací návrh 53

    Čl. 23 písm. h)

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    h)

    poskytovat pokyny pro rozvoj sociální infrastruktury (včetně bydlení, péče o děti, vzdělávání a odborné přípravy, zdravotní péče a dlouhodobé péče) potřebné pro provádění evropského pilíře sociálních práv;

    h)

    poskytovat pokyny pro rozvoj sociální infrastruktury (včetně bydlení, péče o děti, vzdělávání a odborné přípravy, zdravotní péče a dlouhodobé péče a strategií komunitně vedeného rozvoj e) potřebné pro provádění evropského pilíře sociálních práv a  plnění cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů ;

    Pozměňovací návrh 54

    Příloha II bod 2 – Společné ukazatele výsledků

    Text navržený Komisí

    Pozměňovací návrh VR

    Počet konečných příjemců, kterým byla poskytnuta potravinová pomoc

    Počet konečných příjemců, kterým byla poskytnuta potravinová pomoc

    počet dětí ve věku do 18 let,

    počet dětí mladších 18 let,

    Odůvodnění

    Označení ukazatele odkazuje na věkovou skupinu (0 až 18 let), jejíž horní hranice se překrývá se skupinou, k níž odkazuje další ukazatel na seznamu: „– počet mladých lidí ve věku 18–29 let“. Tato skutečnost vede k nejistotě, neboť osoby ve věku 18 let by spadaly do obou skupin.

    II.   POLITICKÁ DOPORUČENÍ

    EVROPSKÝ VÝBOR REGIONŮ

    Úloha Evropského sociálního fondu

    1.

    zdůrazňuje, že Evropský sociální fond se stal hlavním nástrojem investic do lidí, podpory rovnosti mezi muži a ženami a zlepšení života milionů evropských občanů a občanek, a oceňuje pozitivní účinky Evropského sociálního fondu v období 2007–2013;

    2.

    souhlasí s tím, aby tradiční cíle Evropského sociálního fondu, kterými jsou zvýšení účinnosti fungování trhů práce, podpora přístupu ke kvalitnímu zaměstnání a zlepšení přístupu ke vzdělávání a odborné přípravě, byly doplněny o nové cíle, jako jsou zaměstnanost mladých lidí, větší podpora sociálního začleňování a zdraví a snižování chudoby;

    3.

    považuje za nutné, aby se Evropský sociální fond mohl stát nástrojem, který umožní větší růst HDP a produktivity, a pustil se do řešení výzev v oblasti přístupu k důstojnému a kvalitnímu zaměstnání, čímž přispěje k urychlení procesu hospodářské a sociální konvergence EU, který byl od krize a slabé hospodářské a sociální obnovy narušen, tak aby byl nadále základním pilířem politiky soudržnosti a dlouhodobého růstu a zaměřoval své úsilí na zlepšování lidského kapitálu v EU, zlepšení jeho podmínek přístupu a pokroku k více a lepším zaměstnáním a staral se o osoby a sektory, které nejvíce trpěly hospodářskou krizí a jimž se dosud nepodařilo dosáhnout plné obnovy;

    4.

    zastává názor, že dobrá koncepce a realizace ESF+ může přispět ke zvýšení pozitivního vnímání Evropské unie ze strany občanů, což usnadní zviditelnění snah Evropské unie v oblasti péče o nejpotřebnější osoby;

    Politika soudržnosti

    5.

    vítá spojení s evropským pilířem sociálních práv, který realizuje návrh nařízení o ESF+, ačkoliv mu chybí jasnější propojení s cílem hospodářské, sociální a územní soudružnosti do té míry, do jaké se oba prvky doplňují a jsou provázané;

    6.

    považuje za nutné, aby byl ESF+ v návrhu nařízení uznán za základní prvek politiky soudržnosti a aby se předešlo jeho transformaci v nástroj odvětvové evropské politiky;

    7.

    připomíná, že přidaná hodnota fondu ESF+ je oproti činnosti členských států propojena s územními potřebami a s integrací s dalšími fondy politiky soudržnosti za účelem provádění soudržných a globálních iniciativ na místní úrovni. Proto vyjadřuje politování nad tím, že byl ESF+ finančně oddělen od EFRR a Fondu soudržnosti do té míry, do níž by to mohlo znamenat možný rozpad politiky soudržnosti ve víceletém finančním rámci po roce 2027, jak k tomu nedávno došlo u EZFRV;

    Decentralizace, sdílené řízení a spolufinancování

    8.

    odmítá nedostatečnou viditelnost regionálních a místních orgánů v návrhu nařízení a připomíná Komisi důležitost těchto správních orgánů pro řízení fondu, která je podpořena rozsáhlými zkušenostmi;

    9.

    odmítá převládající úlohu, která je udělována ústředním státním orgánům členských států na úkor regionálních a místních orgánů, do té míry, v níž se domnívá, že tato centralizace může pouze nutně vyplývat z institucionálního uspořádání členského státu, o který se jedná;

    10.

    připomíná, že je prokázáno, že decentralizace přinesla lepší provádění místního přístupu a efektivnější rozdělování finančních prostředků, a proto požaduje, aby návrh nařízení výslovně zahrnoval větší váhu, kterou v řízení fondu jakož i v jeho rozdělování budou hrát regionální a místní orgány členských států s vysokým stupněm politické a správní decentralizace, tak aby se struktura řízení fondu přizpůsobila organizační struktuře státu, zejména těch nejvíce decentralizovaných;

    11.

    domnívá se, že snaha o zařazení modelu přímého řízení do návrhu nařízení, ačkoliv je nesmělá, představuje precedent pro budoucí rámce, který by se v každém případě měl omezovat pouze na ty situace, které budou vhodné v rámci aplikace a poslání ESF+;

    12.

    hodnotí velmi negativně návrat n+2 a snížení míry spolufinancování a částky předběžného financování, k nimž dochází v návrhu nařízení o společných ustanoveních, což spolu s možným omezením prostředků na potřebné vnitrostátní vyrovnání v důsledku politik konsolidace rozpočtů bude mít velice negativní dopad na řízení fondu, což znemožní dosažení stanovených cílů. Proto požaduje, aby se zvýšily nebo přinejmenším byly zachovány částky spolufinancování z programových období 2007–2013 a 2014–2020 tak, aby důraz na sociální začlenění a pilíř sociálních práv nebyl zastíněn menší finanční podporou Evropské unie. Připomíná, že existují určité podmíněnosti, jejichž plnění nespadá do kompetenčního rámce místních a regionálních orgánů, a proto se navrhuje, aby docházelo k penalizaci pouze tehdy, pokud se místní a regionální orgány budou podílet na jejich projednávání, čímž přijmou určitou formu odpovědnosti;

    Rozpočet

    13.

    hodnotí velmi pozitivně jak výkon transparentnosti, který poprvé realizovala Evropská komise, když ESF+ přidělila na období 2021–2027 přesně stanovené finanční prostředky, tak to, že návrh Komise měl na paměti dřívější stanoviska Výboru regionů a navrhl k přidělování prostředků členským státům použít také odlišných ukazatelů než HDP, přičemž podněcuje Komisi k tomu, aby do budoucna zohledňovala ukazatel související s integrací státních příslušníků třetích zemí nad rámec běžného výpočtu čisté migrace;

    14.

    lituje skutečnosti, že z politiky soudržnosti byla odstraněna minimální kvóta ve výši 23,1 %, která má být určena ESF+, jakož i škrtů, které vyplývají z návrhu Komise týkajícího se politiky soudržnosti, pokud jde o ESF, protože toto omezení se přenese nejen do snížení celkových prostředků věnovaných zaměstnanosti a sociálnímu začleňování, ale znamená to také menší úlohu místních a regionálních orgánů v plánování a řízení ESF+;

    15.

    vyjadřuje své obavy z omezení finančních prostředků v návrhu, který do ESF+ zahrnuje nové dodatečné cíle, a to s ohledem na to, že to bude znamenat přidělení nižších finančních prostředků, aby bylo možno financovat více cílů;

    16.

    zdůrazňuje, že specifickou úlohou ESF je podporovat takové projekty, které usnadňují přizpůsobení místního a regionálního potenciálu vyplývajícího z lidského kapitálu potřebám pracovního trhu. Pouze tímto způsobem budou omezeny náklady spojené s přesuny tohoto kapitálu a se ztrátou jeho hodnoty (např. v důsledku „odlivu mozků“). Proto je důležité podporovat činnosti směřující k propojení nabídky vzdělávání s trendy na pracovním trhu tak, aby došlo k přilákání talentů na tato území, k jejich udržení a zároveň k vytváření pracovních míst.

    17.

    naléhavě vyzývá Evropskou komisi, aby při rozdělování prostředků mezi členské státy zohledňovala jedinečné charakteristiky regionů, zejména těch méně rozvinutých. Současně je třeba zohlednit specifickou situaci nejvzdálenějších regionů a regionů s úrovní NUTS 2 splňující kritéria stanovená v článku 2 protokolu č. 6 k aktu o přistoupení z roku 1994 a rovněž těch regionů, které jsou závažně a trvale znevýhodněny přírodními nebo demografickými podmínkami v souladu s výslovným mandátem podle článku 174 SFEU;

    Zjednodušení

    18.

    vítá důraz na větší zjednodušení, které z návrhu vyplývá, a vybízí Evropskou komisi, aby přijala dodatečná zjednodušující opatření jak pro řídicí orgány, tak pro příjemce nástrojů, která by měla být přijata během vývoje nařízení, do té míry, do níž je klíčové odstranění zatěžujících požadavků a administrativních překážek od začátku procesu výběru operací;

    19.

    vítá rozšíření nástrojů „platby podle výsledků“ a také společné akční plány a možnosti zjednodušených nákladů v nařízení o společných ustanoveních a věří, že členské státy nebudou přidávat další normy k těm, které byly stanoveny Evropskou komisí;

    20.

    připomíná, že vypracování ukazatelů realizace a výsledků vyžaduje úsilí a čas, pročež má za to, že aby se předešlo nadměrnému pracovnímu zatížení a ohrožení proveditelnosti systému ukazatelů i jeho kvality, mělo by k předávání údajů docházet dvakrát ročně, včetně přípravy každoroční diskuse řídicích orgánů s Komisí, a ne vždy po dvou měsících, jak je uvedeno v návrhu;

    Koordinace s dalšími strategiemi

    21.

    hodnotí velmi pozitivně ustanovení návrhu nařízení, která přispívají ke konsolidaci principů rovnosti mužů a žen a rovnosti příležitostí, čímž posilují jejich průřezovou povahu, neboť je třeba mít je na paměti ve všech fázích programů;

    22.

    vítá udržení, restrukturalizaci a rozšíření základních cílů intervencí ESF+, ale poukazuje na to, že je nezbytně nutné, aby kvůli umožnění sociálního začlenění a péče o nejvíce znevýhodněné osoby byly povoleny obecnější, flexibilní a otevřené činnosti, které se budou moci použít v tomto programovém období;

    23.

    hodnotí pozitivně jako slibné otevření ESF+ vůči oblasti sociálních inovací, ale považuje za nutné určit nástroje a mechanismy k posílení kapacit činitelů při navrhování, realizaci a hodnocení tohoto typu programů. Komise by měla věnovat část svého úsilí na posílení podpůrné sítě, která by v koordinaci s iniciativou InvestEU zajišťovala informovanost, odbornou přípravu a pomoc při plánování a realizaci iniciativ sociální inovace;

    24.

    poukazuje na to, že ESF+ může a měl by aktivně přispívat k dosažení cílů udržitelného rozvoje, neboť má přímý dopad na mnoho z nich a nepřímý dopad prakticky na všechny;

    25.

    trvá na tom, že by ESF+ měl zlepšit koordinaci a podporovat součinnost s iniciativami zaměřenými na přizpůsobení se a zlepšení reakcí na výzvy sociální revoluce;

    26.

    trvá na tom, že by ESF+ měl zlepšit koordinaci a podporovat součinnost s iniciativami spojenými se zdravotními aspekty jak z hlediska prevence, tak z hlediska péče;

    27.

    domnívá se, že by ESF+ měl přispět k vytvoření rovnoprávnější společnosti, přičemž prioritou je, aby středobodem ESF+ byli lidé, a proto vítá vazbu cílů ESF+ na evropský pilíř sociálních práv. Je však opatrný, co se týče vazby mezi ESF+ a doporučeními pro jednotlivé země přijatými v kontextu evropského semestru. V tomto smyslu se domnívá, že ESF+ by se měl odpovídajícím způsobem koordinovat s procesem evropské hospodářské správy, ale měl by si uchovat svou samostatnost a nestát se jen druhořadým prvkem tohoto procesu. VR dále zdůrazňuje, že je nutné začlenit investiční priority ESF+ do nové dlouhodobé strategie EU, pomocí níž se provádějí cíle udržitelného rozvoje, a uznává, že návrh Komise dodržuje zásadu subsidiarity a proporcionality;

    28.

    se domnívá, že není správným řešením, aby činnosti související s prováděním doporučení pro jednotlivé země, které se obvykle týkají velmi rozličných tematických oblastí (vzdělávání, aktivace, zřizování zařízení péče o děti a mnoho dalších) a které jsou zároveň obsaženy v různých konkrétních cílech, byly v nařízení ESF uměle zahrnuty do jedné nebo několika vyhrazených priorit. Činnosti související s prováděním doporučení pro jednotlivé země by měly být součástí jedné nebo několika priorit podle daných tematických oblastí (zaměstnanost, vzdělávání, sociální začleňování). Rovněž je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že doporučení pro jednotlivé země by měla být provázána s prioritami naplánovanými v delší finanční perspektivě;

    29.

    hodnotí negativně chybějící konkrétní procento, které by členské státy měly přidělit ze svých prostředků na řešení problémů stanovených v evropském semestru o koordinaci hospodářských politik, na národní programy reforem a na doporučení pro jednotlivé země, a vyzývá evropské instituce, aby jasněji stanovily vazby na evropský semestr, zejména aby konkretizovaly tento procentní podíl, aniž by došlo ke změně modelu správy a řízení fondu, a zejména aniž by to představovalo omezení prostředků spravovaných regionálními orgány ve vysoce decentralizovaných státech;

    30.

    vítá zařazení socioekonomické integrace přistěhovalců do strategického rámce sociálního začleňování jako jedné části evropské reakce na toto téma, reakce, která by měla být uspořádaná, úplná, odpovědná, respektující důstojnost lidí a nepodléhající jakékoliv diskriminaci;

    31.

    připomíná, že z empirických důkazů vyplývá, že postupné začlenění práceschopných přistěhovalců může znamenat významnou příležitost, pokud jde o hospodářskou dynamiku a zvýšení zaměstnanosti. Tento účinek se navíc maximalizuje, když je imigrační pracovní síla kvalifikovaná;

    32.

    naléhá na to, aby při socioekonomické integraci přistěhovalců, zejména nezletilých osob bez doprovodu a mladých lidí, byla oceněna důležitá práce regionálních a místních orgánů, a to především těch orgánů v oblasti vnějších hranic, a požaduje nutnost najít větší doplňkovost s Azylovým a migračním fondem, aby se předešlo překrývání obou nástrojů a zlepšila se soudržnost mezi politikami péče o přistěhovalce a jejich integrace a politikami podpory sociálně-pracovní podpory a integrace, přičemž regionům s vyššími potřebami by mělo být vyhověno prostřednictvím speciálního dodatečného financování;

    33.

    požaduje, aby došlo k přijetí nutných mechanismů, které umožní zajistit, aby alespoň 10 % prostředků přijatých ESF+ bylo určeno na opatření na podporu zaměstnanosti mládeže s cílem zajistit efektivitu a účinnost těchto opatření a předejít marginalizaci režimu zajištění zaměstnanosti mládeže v novém ESF+, a vyžaduje, aby tato opatření zohledňovala regionální a místní nerovnosti, které mohou existovat v rámci jednoho členského státu. Proto považuje za nezbytně nutné, aby se v roce 2019 výpočet podílu mladých lidí ve věku 15 až 29 let, kteří ani nepracují, ani nestudují, ani neabsolvují odbornou přípravu, v porovnání s průměrem Unie opíral o údaje Eurostatu v regionálním, a nikoliv celostátním měřítku.

    V Bruselu dne 5. prosince 2018.

    předseda Evropského výboru regionů

    Karl-Heinz LAMBERTZ


    Top