7.3.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 86/84


Stanovisko Európskeho výboru regiónov — Európsky sociálny fond plus

(2019/C 86/07)

Spravodajkyňa:

Susana DÍAZ PACHECO (ES/SES), predsedníčka vlády autonómnej oblasti Andalúzia

Referenčný dokument:

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom sociálnom fonde plus (ESF+)

COM(2018) 382 final

I.   NÁVRHY ZMIEN

Pozmeňovací návrh 1

Preambula, prvá zarážka

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 46 písm. d), článok 149, článok 153 ods. 2 písm. a), článok 164, článok 168 ods. 5, článok 175 ods. 3 a článok 349,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 9 , článok 46 písm. d), článok 149, článok 153 ods. 2 písm. a), článok 164, článok 168 ods. 5, článok 174, článok 175 ods. 3 a článok 349,

Zdôvodnenie

Vzhľadom na rozsah pôsobnosti ESF+ sa zdá byť vhodné začlenenie článku 9 ZFEÚ. Zároveň je potrebné klásť väčší dôraz na cieľ regionálnej politiky v súlade s článkom 4 ods. 2 návrhu nariadenia o spoločných ustanoveniach, v ktorom sa uvádza, že ESF+ prispeje k opatreniam Únie zameraným na posilnenie jej hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 2

Preambula – vložiť novú citáciu za piatu citáciu

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

so zreteľom na Medziinštitucionálne vyhlásenie o európskom pilieri sociálnych práv (2017/C 428/09),

Pozmeňovací návrh 3

Odôvodnenie 1

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(1)

Európsky parlament, Rada a Komisia 17. novembra 2017 spoločne vyhlásili Európsky pilier sociálnych práv, ktorý predstavuje reakciu na sociálne výzvy v Európe. Dvadsať kľúčových zásad piliera je rozdelených do troch kategórií: rovnosť príležitostí a prístup na trh práce; spravodlivé pracovné podmienky; sociálna ochrana a začlenenie. Akcie v rámci Európskeho sociálneho fondu plus (ďalej len „ESF+“) by sa mali riadiť dvadsiatimi zásadami Európskeho piliera sociálnych práv. S cieľom prispieť k  vykonávaniu Európskeho piliera sociálnych práv by sa z ESF+ mali podporovať investície do ľudí a systémov v oblastiach politiky, a to zamestnanosť, vzdelávanie a sociálne začlenenie, v záujme posilnenia hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti v súlade s článkom 174 ZFEÚ .

(1)

Európsky parlament, Rada a Komisia 17. novembra 2017 spoločne vyhlásili Európsky pilier sociálnych práv, ktorý predstavuje reakciu na sociálne výzvy v Európe. Dvadsať kľúčových zásad piliera je rozdelených do troch kategórií: rovnosť príležitostí a prístup na trh práce; spravodlivé pracovné podmienky; sociálna ochrana a začlenenie. Akcie v rámci Európskeho sociálneho fondu plus (ďalej len „ESF+“) by sa mali riadiť dvadsiatimi zásadami Európskeho piliera sociálnych práv. S cieľom prispieť k  hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti a podporiť ju v súlade s článkom 174 ZFEÚ a uplatňovaním Európskeho piliera sociálnych práv musí ESF+ podporovať investície do ľudí a systémov sektorových politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia .

Zdôvodnenie

Treba viac zdôrazniť cieľ regionálnej politiky bez toho, aby sa oslabil príspevok k vykonávaniu Európskeho piliera sociálnych práv.

Pozmeňovací návrh 4

Odôvodnenie 2

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(2)

Na úrovni Únie slúži európsky semester pre koordináciu hospodárskych politík ako rámec na identifikáciu národných reformných priorít a monitorovanie ich vykonávania. Členské štáty si na podporu týchto reformných priorít vypracúvajú svoje vlastné národné viacročné investičné stratégie. Uvedené stratégie by sa mali predložiť spolu s národnými programami reforiem a mali by slúžiť na načrtnutie a koordináciu prioritných investičných projektov, na ktoré sa má poskytnúť podpora z národných finančných prostriedkov alebo finančných prostriedkov Únie. Zároveň by sa ich prostredníctvom malo zabezpečiť, aby sa finančné prostriedky Únie využívali koherentným spôsobom a aby sa maximalizovala pridaná hodnota finančnej podpory, ktorá sa má získať najmä z programov financovaných Úniou v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Kohézneho fondu, Európskeho sociálneho fondu plus, Európskeho námorného a rybárskeho fondu, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, európskeho nástroja stabilizácie investícií a prípadne fondu InvestEU.

(2)

Na úrovni Únie má dlhodobá stratégia nadväzujúca na stratégiu Európa 2020 a zameraná na realizáciu cieľov trvalo udržateľného rozvoja poskytnúť strategický rámec pre nové programové obdobie, ktoré začína v roku 2021. Práve európsky semester pre koordináciu hospodárskych politík má slúžiť ako rámec na identifikáciu národných reformných priorít a monitorovanie ich vykonávania. Členské štáty si na podporu týchto reformných priorít vypracúvajú svoje vlastné národné viacročné investičné stratégie. Uvedené stratégie by sa mali rozvíjať v spolupráci medzi vnútroštátnymi, regionálnymi a miestnymi orgánmi a  predložiť spolu s národnými programami reforiem a mali by slúžiť na načrtnutie a koordináciu prioritných investičných projektov, na ktoré sa má poskytnúť podpora z národných finančných prostriedkov alebo finančných prostriedkov Únie. Zároveň by sa ich prostredníctvom malo zabezpečiť, aby sa finančné prostriedky Únie využívali koherentným spôsobom a aby sa maximalizovala pridaná hodnota finančnej podpory, ktorá sa má získať najmä z programov financovaných Úniou v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Kohézneho fondu, Európskeho sociálneho fondu plus, Európskeho námorného a rybárskeho fondu, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, európskeho nástroja stabilizácie investícií a prípadne fondu InvestEU.

Pozmeňovací návrh 5

Odôvodnenie 5

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(5)

Únia čelí štrukturálnym výzvam, ktoré vyplývajú z hospodárskej globalizácie, riadenia migračných tokov a zvýšených bezpečnostných hrozieb, prechodu na čistú energiu, technologických zmien a  čoraz výraznejšieho starnutia pracovnej sily , ako aj narastajúceho nedostatku zručností a pracovných miest v niektorých sektoroch a regiónoch, ktoré pociťujú najmä MSP. Vzhľadom na meniacu sa realitu sveta práce by sa Únia mala pripraviť na súčasné a budúce výzvy a investovať do relevantných zručností, usilovať sa o to, aby bol rast inkluzívnejší, a zlepšovať politiku zamestnanosti a sociálnu politiku, a to aj so zreteľom na mobilitu pracovnej sily.

(5)

Únia čelí štrukturálnym výzvam, ktoré vyplývajú z hospodárskej globalizácie, riadenia migračných tokov a zvýšených bezpečnostných hrozieb, spravodlivého prechodu na čistú energiu, technologických zmien vrátane digitálnej transformácie, čoraz výraznejšieho starnutia európskeho obyvateľstva , ako aj narastajúceho nedostatku zručností a pracovných miest v niektorých sektoroch a regiónoch, ktoré pociťujú najmä MSP. Vzhľadom na meniacu sa realitu sveta práce by sa Únia mala pripraviť na súčasné a budúce výzvy a investovať do relevantných zručností, usilovať sa o to, aby bol rast inkluzívnejší , najmä na regionálnej a miestnej úrovni , a zlepšovať politiku vzdelávania, odbornej prípravy, zamestnanosti a sociálnu politiku, a to aj so zreteľom na mobilitu pracovnej sily.

Zdôvodnenie

Mala by sa používať technologicky neutrálna a už zavedená terminológia.

Pozmeňovací návrh 6

Odôvodnenie 6

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(6)

Nariadením (EÚ) […] sa zavádza rámec pre činnosť Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRV), Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+), Kohézneho fondu, Európskeho námorného a rybárskeho fondu (ENRF), Fondu pre azyl a migráciu (AMIF), Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF) a Nástroja pre riadenie hraníc a víza ako súčasti Fondu pre integrované riadenie hraníc (IBMF) a stanovujú sa v ňom najmä ciele politiky a pravidlá programovania, monitorovania a hodnotenia, riadenia a kontroly pre fondy EÚ, ktoré sa implementujú v rámci zdieľaného riadenia. Preto je potrebné vymedziť všeobecné ciele ESF+ a stanoviť osobitné ustanovenia týkajúce sa typu činností, ktoré je možné financovať z ESF+.

(6)

Nariadením (EÚ) […] sa zavádza rámec pre činnosť Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRV), Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+), Kohézneho fondu, Európskeho námorného a rybárskeho fondu (ENRF), Fondu pre azyl a migráciu (AMIF), Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF) a Nástroja pre riadenie hraníc a víza ako súčasti Fondu pre integrované riadenie hraníc (IBMF) a stanovujú sa v ňom najmä ciele politiky a pravidlá programovania, monitorovania a hodnotenia, riadenia a kontroly pre fondy EÚ, ktoré sa implementujú v rámci zdieľaného riadenia. Preto je potrebné vymedziť všeobecné ciele ESF+ a jeho koordináciu s inými fondmi a stanoviť osobitné ustanovenia týkajúce sa typu činností, ktoré je možné financovať z ESF+.

Pozmeňovací návrh 7

Odôvodnenie 8

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(8)

Druhy financovania a spôsoby implementácie podľa tohto nariadenia by sa mali zvoliť na základe toho, či je ich prostredníctvom možné splniť špecifické ciele akcií a dosiahnuť výsledky, pričom sa zohľadňujú najmä náklady na kontroly, administratívna záťaž a očakávané riziko nesplnenia požiadaviek. V prípade grantov by to malo zahŕňať zváženie využitia jednorazových platieb, paušálnych sadzieb a jednotkových nákladov, ako aj financovania, ktoré nie je spojené s nákladmi, podľa článku 125 ods. nariadenia o rozpočtových pravidlách. V záujme vykonávania opatrení týkajúcich sa sociálno-ekonomickej integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín a v súlade s článkom 88 nariadenia o spoločných ustanoveniach Komisia môže poskytovať refundáciu členským štátom na základe zjednodušeného vykazovania nákladov vrátane využitia jednorazových súm.

(8)

Druhy financovania a spôsoby implementácie podľa tohto nariadenia by sa mali zvoliť na základe toho, či je ich prostredníctvom možné splniť špecifické ciele akcií a dosiahnuť výsledky, pričom sa zohľadňujú najmä náklady na kontroly, administratívna záťaž, charakteristické črty akcií a očakávané riziko nesplnenia požiadaviek. V prípade grantov by to malo zahŕňať zváženie využitia jednorazových platieb, paušálnych sadzieb a jednotkových nákladov, ako aj financovania, ktoré nie je spojené s nákladmi, podľa článku 125 ods. nariadenia o rozpočtových pravidlách. V záujme vykonávania opatrení týkajúcich sa sociálno-ekonomickej integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín a v súlade s článkom 88 nariadenia o spoločných ustanoveniach Komisia môže poskytovať refundáciu členským štátom na základe zjednodušeného vykazovania nákladov vrátane využitia jednorazových súm.

Preto je dôležité dosiahnuť ďalší pokrok pri posilňovaní opatrení zameraných na zjednodušenie s cieľom znížiť administratívnu záťaž, a tým zvýšiť pridanú hodnotu, viditeľnosť a účinnosť finančných prostriedkov, pričom úsilie a ľudské zdroje sa musia zamerať najmä na dosiahnutie politických cieľov.

Zdôvodnenie

Navrhuje sa začlenenie pojmu „charakteristické črty akcií“ s cieľom zvýšiť nároky na zjednodušenie v prípade činností, ktoré majú vplyv na znevýhodnené osoby. Zjednodušenie postupov a zníženie nákladov pomáhajú pri dosahovaní politických cieľov, pretože sa vďaka nim všetka energia sústreďuje na účinnosť akcií, čím sa uľahčuje prístup malých príjemcov k finančným prostriedkom.

Pozmeňovací návrh 8

Za odôvodnenie 8 vložiť nové odôvodnenie

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

(8a)

Podpora v rámci investičnej priority „miestny rozvoj vedený komunitou“ môže prispieť k plneniu všetkých tematických cieľov stanovených v predkladanom nariadení. Stratégie „miestneho rozvoja vedeného komunitou“ (CLLD) s podporou ESF+ by mali byť inkluzívne, pokiaľ ide o znevýhodnené osoby žijúce na danom území, a to z hľadiska riadenia skupín miestneho rozvoja, ako aj z hľadiska obsahu stratégie.

Zdôvodnenie

Vzhľadom na potrebu zviditeľniť rozsiahlejší regionálny a miestny prístup/priblíženie ESF+ regionálnej a miestnej úrovni po roku 2020 je potrebný jasný odkaz na miestny rozvoj vedený komunitou.

Pozmeňovací návrh 9

Odôvodnenie 14

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(14)

Z ESF+ by sa mala poskytovať podpora na zlepšenie kvality a účinnosti systémov vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj ich relevantnosti z hľadiska trhu práce, a to s cieľom uľahčiť nadobúdanie kľúčových kompetencií, najmä digitálnych zručností, ktoré potrebujú všetci jednotlivci na osobné naplnenie, ako aj na rozvoj, zamestnanosť, sociálne začlenenie a aktívne občianstvo. ESF+ by mal pomáhať pri dosahovaní pokroku vo vzdelávaní a v odbornej príprave, ako aj pri prechode do zamestnania, podporovať celoživotné vzdelávanie a zamestnateľnosť a prispievať ku konkurencieschopnosti a spoločenskej a hospodárskej inovácii tým, že bude v týchto oblastiach podporovať ľahko rozšíriteľné a udržateľné iniciatívy. To by bolo možné dosiahnuť prostredníctvom učenia sa a učňovskej prípravy na pracovisku, celoživotného poradenstva, predvídania zručností v spolupráci s priemyselnými odvetviami, aktualizovaných školiacich materiálov, prognózovania a sledovania uplatnenia absolventov, potvrdzovania výsledkov vzdelávania a uznávania kvalifikácií.

(14)

ESF+ ako hlavný nástroj EÚ na investovanie do ľudského kapitálu a zručností zohráva kľúčovú úlohu pri podpore sociálnej, hospodárskej a územnej súdržnosti. Z ESF+ by sa mala poskytovať podpora na zlepšenie kvality a účinnosti systémov vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj ich relevantnosti z hľadiska trhu práce, a to s cieľom uľahčiť nadobúdanie kľúčových kompetencií, najmä digitálnych zručností, ktoré potrebujú všetci jednotlivci na osobné naplnenie, ako aj na rozvoj, zamestnanosť, sociálne začlenenie a aktívne občianstvo. ESF+ by mal pomáhať pri dosahovaní pokroku vo vzdelávaní a v odbornej príprave, ako aj pri prechode do zamestnania, podporovať celoživotné vzdelávanie a zamestnateľnosť a prispievať ku konkurencieschopnosti a spoločenskej a hospodárskej inovácii tým, že bude v týchto oblastiach podporovať ľahko rozšíriteľné a udržateľné iniciatívy. To by bolo možné dosiahnuť prostredníctvom učenia sa a učňovskej prípravy na pracovisku, celoživotného poradenstva, predvídania zručností v spolupráci s priemyselnými odvetviami, aktualizovaných školiacich materiálov, prognózovania a sledovania uplatnenia absolventov, potvrdzovania výsledkov vzdelávania a uznávania kvalifikácií.

Zdôvodnenie

Územný rozmer ESF sa musí zachovať.

Pozmeňovací návrh 10

Odôvodnenie 15

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(15)

Podpora z ESF+ by sa mala použiť na podporu rovnakého prístupu pre všetkých, a najmä znevýhodnených skupín , ku kvalitnému, nesegregovanému a inkluzívnemu vzdelávaniu a odbornej príprave, a to počnúc vzdelávaním a starostlivosťou v ranom detstve cez všeobecné a odborné vzdelávanie a odbornú prípravu až po terciárnu úroveň vrátane vzdelávania a výučby dospelých, vďaka čomu by sa podporila priepustnosť medzi sektormi vzdelávania a odbornej prípravy, predchádzalo by sa predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky, zlepšila by sa zdravotná gramotnosť, posilnili by sa väzby na neformálne a informálne učenie a uľahčila by sa vzdelávacia mobilita pre všetkých. V tomto kontexte by sa mala podporovať synergia s programom Erasmus , aby sa uľahčila účasť znevýhodnených študentov na vzdelávacej mobilite .

(15)

Podpora z ESF+ by sa mala použiť na podporu rovnakého prístupu pre všetkých ku kvalitnému, nesegregovanému vzdelávaniu a odbornej príprave, ktoré okrem iného podporujú sociálne začlenenie so zreteľom na znevýhodnené skupiny , a to počnúc vzdelávaním a starostlivosťou v ranom detstve , pričom sa osobitná pozornosť venuje deťom pochádzajúcim zo znevýhodneného sociálneho prostredia, ako sú deti v ústavnej starostlivosti a deti bez domova, cez všeobecné a odborné vzdelávanie a odbornú prípravu až po terciárnu úroveň a opätovné začlenenie do vzdelávacieho systému vrátane vzdelávania a výučby dospelých, vďaka čomu by sa predchádzalo prenosu chudoby z generácie na generáciu, podporila priepustnosť medzi sektormi vzdelávania a odbornej prípravy, predchádzalo by sa predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky a sociálnemu vylúčeniu , zlepšila by sa zdravotná gramotnosť, posilnili by sa väzby na neformálne a informálne učenie a uľahčila by sa vzdelávacia mobilita pre všetkých. V tomto kontexte by sa mala vytvoriť synergia s programom Erasmus s cieľom riadne a aktívne osloviť a pripraviť znevýhodnených študentov na skúsenosti s mobilitou v zahraničí a zvýšiť ich účasť na cezhraničnej vzdelávacej mobilite .

Zdôvodnenie

V súlade s odôvodnením 1 vo všeobecnej časti, v ktorom sa uvádza, že ESF má podporovať investície do ľudí a systémov v oblastiach politiky, a to zamestnanosť, vzdelávanie a sociálne začlenenie, by podpora v oblasti vzdelávania nemala závisieť od problému sociálneho začlenenia.

Pozmeňovací návrh 11

Odôvodnenie 18

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(18)

Z ESF+ by sa mali podporovať snahy členských štátov v boji proti chudobe s cieľom nájsť východisko z bludného kruhu znevýhodnenia pre všetky generácie a podporovať sociálne začlenenie prostredníctvom zabezpečenia rovnakých príležitostí pre všetkých, bojovať proti diskriminácii a riešiť nerovnosti v oblasti zdravia. To zahŕňa mobilizáciu celej škály politík zameraných na najviac znevýhodnené osoby bez ohľadu na ich vek vrátane detí, marginalizovaných komunít, akými sú Rómovia, a chudobných pracujúcich. ESF+ by mal podporovať aktívne začlenenie osôb, ktoré sú vzdialené od trhu práce, s cieľom zabezpečiť ich sociálno-ekonomickú integráciu. Finančné prostriedky z ESF+ by sa takisto mali využívať na zlepšenie včasného a rovnakého prístupu k cenovo dostupným, udržateľným a vysokokvalitným službám, ako zdravotníctvo a dlhodobá starostlivosť, a to najmä k rodinným a komunitným službám starostlivosti. ESF+ by mal prispieť k modernizácii systémov sociálnej ochrany, a to najmä s cieľom podporovať ich dostupnosť.

(18)

Z ESF+ by sa mali podporovať snahy členských štátov na všetkých úrovniach verejnej správy, a to aj na regionálnej a miestnej úrovni, v boji proti chudobe vrátane energetickej chudoby, ako sa predpokladá v novo dohodnutých pravidlách o riadení energetickej únie , s cieľom nájsť východisko z bludného kruhu znevýhodnenia pre všetky generácie a podporovať sociálne začlenenie prostredníctvom zabezpečenia rovnakých príležitostí pre všetkých, bojovať proti diskriminácii a riešiť sociálne nerovnosti a  nerovnosti v oblasti zdravia. To zahŕňa mobilizáciu celej škály proaktívnych a reaktívnych politík zameraných na najviac znevýhodnené osoby bez ohľadu na ich vek vrátane detí , v súlade so zásadou č. 11 Európskeho piliera sociálnych práv , marginalizovaných komunít, akými sú Rómovia , osoby so zdravotným postihnutím, ľudia bez domova, štátni príslušníci tretích krajín, na chudobných pracujúcich. ESF+ by mal podporovať aktívne začlenenie osôb, ktoré sú vzdialené od trhu práce, s cieľom zabezpečiť ich sociálnu a ekonomickú integráciu , a to aj prostredníctvom cielenej podpory sociálneho hospodárstva a hospodárstva založeného na solidarite . Finančné prostriedky z ESF+ by sa takisto mali využívať na zlepšenie včasného a rovnakého prístupu k  bezplatným alebo cenovo dostupným, udržateľným a vysokokvalitným službám, ako zdravotníctvo a dlhodobá starostlivosť, a to najmä k rodinným a komunitným službám starostlivosti a  službám, ktoré riadia prístup k primeranému sociálnemu alebo cenovo dostupnému bývaniu . ESF+ by mal prispieť k modernizácii systémov sociálnej ochrany, a to najmä s cieľom podporovať ich dostupnosť.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 12

Odôvodnenie 19

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(19)

ESF+ by mal prispieť k zníženiu chudoby podporou vnútroštátnych schém, ktorých cieľom je zmierniť potravinovú a materiálnu depriváciu a podporiť sociálnu integráciu osôb ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením a najodkázanejších osôb. Vzhľadom na to, že na úrovni Únie sú najmenej 4 % zdrojov zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu určené na podporu najodkázanejších osôb, členské štáty by mali prideliť najmenej 2 % vnútroštátnych zdrojov zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu na riešenie foriem extrémnej chudoby s najväčším vplyvom na sociálne vylúčenie, ako je bezdomovectvo, chudoba detí a potravinová deprivácia. Z dôvodu povahy operácií a typu koncových príjemcov je nevyhnutné, aby sa na podporu určenú na riešenie materiálnej deprivácie najodkázanejších osôb uplatňovali jednoduchšie pravidlá.

(19)

ESF+ by mal prispieť k zníženiu chudoby podporou vnútroštátnych a regionálnych schém, ktorých cieľom je zmierniť potravinovú a materiálnu depriváciu a podporiť sociálnu integráciu osôb ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením a najodkázanejších osôb. Vzhľadom na to, že na úrovni Únie sú najmenej 4 % zdrojov zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu určené na podporu najodkázanejších osôb, členské štáty by mali prideliť najmenej 2 % vnútroštátnych zdrojov zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu na riešenie foriem extrémnej chudoby s najväčším vplyvom na sociálne vylúčenie, ako je bezdomovectvo, chudoba detí a potravinová deprivácia. Z dôvodu povahy operácií a typu koncových príjemcov je nevyhnutné, aby sa na podporu určenú na riešenie materiálnej deprivácie najodkázanejších osôb uplatňovali jednoduchšie pravidlá.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 13

Odôvodnenie 20

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(20)

Vzhľadom na pretrvávajúcu potrebu zintenzívniť snahy v oblasti riadenia migračných tokov v Únii ako celku a zabezpečiť koherentnú, silnú a dôslednú podporu solidarity a snáh o zdieľanie zodpovednosti by sa z ESF+ mali poskytovať prostriedky na podporu sociálno-ekonomickej integrácie príslušníkov tretích krajín, ktoré budú doplnkom k akciám financovaným z Fondu pre azyl a migráciu.

(20)

Vzhľadom na pretrvávajúcu potrebu zintenzívniť snahy v oblasti riadenia migračných tokov v Únii ako celku a zabezpečiť koherentnú, silnú a dôslednú podporu solidarity a snáh o  spravodlivé zdieľanie zodpovednosti by sa z ESF+ mali poskytovať prostriedky na podporu sociálnej a ekonomickej integrácie príslušníkov tretích krajín, ktoré budú doplnkom k akciám financovaným z Fondu pre azyl a migráciu , EFRR a tých fondov, ktoré môžu mať pozitívny účinok na začlenenie štátnych príslušníkov tretích krajín, a budú s nimi koordinované . Členské štáty by mali prideliť primeranú sumu zo zdrojov z ESF+ miestnym a regionálnym orgánom, aby uspokojili potreby integrácie príslušníkov tretích krajín na miestnej úrovni.

Zdôvodnenie

Treba predísť akémukoľvek prelínaniu medzi ESF+ a Fondom pre azyl a migráciu, aby sa akcie financované z týchto fondov nielen dopĺňali, ale aby boli aj navzájom koordinované.

Pozmeňovací návrh 14

Odôvodnenie 21

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(21)

Z ESF+ by sa mali podporovať reformy politiky a systémové reformy v oblasti zamestnanosti, sociálneho začlenenia, zdravotnej a dlhodobej starostlivosti a vzdelávania a odbornej prípravy. S cieľom posilniť zosúladenie s európskym semestrom by členské štáty mali prideliť primeranú sumu zo svojich zdrojov zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu na implementáciu príslušných odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa štrukturálnych výziev, ktoré je vhodné riešiť pomocou viacročných investícií spadajúcich do rozsahu pôsobnosti ESF+. Komisia a  členské štáty by mali zaručiť súlad, koordináciu a komplementaritu medzi zložkou podliehajúcou zdieľanému riadeniu a zložkou Zdravie v rámci ESF+ a programom na podporu reforiem vrátane nástroja na realizáciu reforiem a nástroja technickej podpory . Komisia a členské štáty by mali vo všetkých fázach procesu najmä zabezpečiť účinnú koordináciu s cieľom zabezpečiť konzistentnosť, koherentnosť, komplementaritu a synergiu medzi zdrojmi financovania vrátane súvisiacej technickej pomoci.

(21)

Z ESF+ by sa mali podporovať reformy politiky a systémové reformy v oblasti zamestnanosti, sociálneho začlenenia, zdravotnej a dlhodobej starostlivosti a vzdelávania a odbornej prípravy súvisiace s plnením cieľov trvalo udržateľného rozvoja a s výzvami, ktoré boli označené na základe sociálnych ukazovateľov európskeho semestra a v národných správach . Tieto správy sa vypracujú v úzkej spolupráci s regionálnymi a miestnymi orgánmi. Členské štáty pridelia vzhľadom na špecifiká jednotlivých regiónov primeranú sumu zo svojich zdrojov zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu na implementáciu príslušných odporúčaní pre jednotlivé krajiny , ktoré sú relevantné z hľadiska rámca uplatňovania a poslania ESF+ v koordinácii s regionálnymi a miestnymi orgánmi, pričom sa zohľadnia právomoci v oblasti riadenia jednotlivých politík a potrebné financovanie. Komisia, členské štáty a regionálne a miestne orgány by mali zaručiť súlad, koordináciu a komplementaritu medzi zložkou podliehajúcou zdieľanému riadeniu a zložkou Zdravie v rámci ESF+ a programom na podporu reforiem a zároveň zabezpečiť nezávislosť ESF+, z ktorého možno financovať len výzvy určené v rámci európskeho semestra, a to za predpokladu, že sa ciele budú zhodovať s cieľmi ESF+, čím sa zabráni nesprávnemu využívaniu prostriedkov z ESF+ nad rámec jeho cieľov . Komisia a členské štáty by mali vo všetkých fázach procesu najmä zabezpečiť účinnú koordináciu s cieľom zabezpečiť konzistentnosť, koherentnosť, komplementaritu a synergiu medzi zdrojmi financovania vrátane súvisiacej technickej pomoci.

Zdôvodnenie

Prepojenie medzi financovaním z ESF+ a európskeho semestra by malo brať do úvahy sociálne ukazovatele, ale aj národné správy, ktoré sa vypracúvajú v úzkej spolupráci medzi Komisiou a členskými štátmi, pričom by mali byť vopred konzultované miestne a regionálne orgány. Vzhľadom na úzke prepojenie medzi ESF+ a modelmi zamestnávania v rámci európskeho semestra môže byť ESF+ nástrojom financovania európskeho semestra pri tých opatreniach, ktoré spadajú do jedného z cieľov fondu.

Pozmeňovací návrh 15

Vložiť nové odôvodnenie za odôvodnenie 22

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

(22a)

Vzhľadom na pretrvávajúcu vysokú mieru chudoby a sociálneho vylúčenia detí v EÚ (26,4  % v roku 2017) a Európsky pilier sociálnych práv, v ktorom sa uvádza, že deti majú právo na ochranu proti chudobe a deti zo znevýhodneného prostredia majú právo na osobitné opatrenia na podporu rovnosti príležitostí, by členské štáty mali vyčleniť primeranú sumu zo zdrojov z ESF+ v rámci zdieľaného riadenia na európsku záruku pre deti s cieľom odstrániť chudobu a sociálne vylúčenie detí. Včasné investovanie do detí prináša značné prínosy pre deti a spoločnosť ako celok. Podpora detí zameraná na rozvoj ich zručností a schopností im umožňuje rozvinúť ich plný potenciál, stať sa aktívnymi členmi spoločnosti a zvýšiť ich šance na trhu práce ako mladých ľudí.

Pozmeňovací návrh 16

Odôvodnenie 23

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(23)

Vzhľadom na pretrvávajúce vysoké úrovne nezamestnanosti a neaktivity vo viacerých členských štátoch a regiónoch, najmä pokiaľ ide o mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní ani zapojení do procesu vzdelávania alebo odbornej prípravy, je nevyhnutné, aby uvedené členské štáty aj naďalej investovali dostatočné zdroje zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu do akcií na podporu zamestnanosti mladých ľudí, a to aj prostredníctvom vykonávania systémov záruk pre mladých ľudí. V nadväznosti na akcie, ktoré boli v programovom období 2014 – 2020 podporené z iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí a zamerané na jednotlivé osoby, by členské štáty mali ďalej podporovať spôsoby opätovného začleňovania do zamestnania a vzdelávania a informačné opatrenia zamerané na mladých ľudí tým, že sa budú v náležitých prípadoch prioritne zaoberať situáciou dlhodobo nezamestnaných, neaktívnych a znevýhodnených mladých ľudí, a to aj prostredníctvom práce s mládežou . Členské štáty by takisto mali investovať do opatrení zameraných na uľahčenie prechodu zo školy do zamestnania, ako aj na reformy a prispôsobenie služieb zamestnanosti s cieľom poskytovať mladým ľuďom individualizovanú podporu. Dotknuté členské štáty by preto mali vyčleniť aspoň 10 % svojich vnútroštátnych zdrojov zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu na podporu zamestnanosti mladých ľudí.

(23)

Vzhľadom na pretrvávajúce vysoké úrovne nezamestnanosti a neaktivity vo viacerých členských štátoch a regiónoch, najmä pokiaľ ide o mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní ani zapojení do procesu vzdelávania alebo odbornej prípravy, je nevyhnutné, aby uvedené členské štáty a regióny aj naďalej investovali dostatočné zdroje zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu do akcií na podporu zamestnanosti mladých ľudí, a to aj prostredníctvom vykonávania systémov záruk pre mladých ľudí. V nadväznosti na akcie, ktoré boli v programovom období 2014 – 2020 podporené z iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí a zamerané na jednotlivé osoby, by členské štáty a regióny mali ďalej podporovať spôsoby opätovného začleňovania do zamestnania a vzdelávania a informačné opatrenia zamerané na mladých ľudí tým, že sa budú v náležitých prípadoch prioritne zaoberať situáciou dlhodobo nezamestnaných, neaktívnych a znevýhodnených mladých ľudí, a to aj prostredníctvom zamestnávania mladých ľudí . Členské štáty a regióny by takisto mali investovať do opatrení zameraných na uľahčenie prechodu zo školy do zamestnania, ako aj na reformy a prispôsobenie služieb zamestnanosti s cieľom poskytovať mladým ľuďom individualizovanú podporu. Členské štáty s regiónmi, v ktorých je vysoká miera nezamestnanosti a nečinnosti mladých ľudí, by preto mali vyčleniť aspoň 15 % svojich vnútroštátnych zdrojov zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu na podporu zamestnanosti mladých ľudí v týchto regiónoch .

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti. Vysoká miera nezamestnanosti a neaktivity mladých ľudí však zasahuje viaceré členské štáty, aj keď v tom istom štáte sa tieto miery môžu na regionálnej úrovni značne líšiť. Preto je potrebné, aby sa výpočty robili na základe situácie v jednotlivých regiónoch a aby sa zdroje prideľovali určeným citlivým oblastiam, kde sa aj budú čerpať.

Pozmeňovací návrh 17

Odôvodnenie 24

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(24)

Členské štáty by mali zabezpečiť koordináciu a komplementaritu medzi akciami podporovanými z týchto fondov.

(24)

Členské štáty by mali zabezpečiť koordináciu a komplementaritu medzi akciami podporovanými z týchto fondov , pričom budú v plnej miere dodržiavať zásadu partnerstva, subsidiarity a viacúrovňového riadenia v súlade s článkom 6 nariadenia o spoločných ustanoveniach .

Zdôvodnenie

V rámci územného prístupu, na ktorom je založený ESF+, by sa tiež mala požadovať úzka interakcia medzi všetkými úrovňami verejnej správy a inými subjektami uvedenými v článku 6 nariadenia o spoločných ustanoveniach s cieľom zabezpečiť koordináciu a doplnkovosť.

Pozmeňovací návrh 18

Vložiť nové odôvodnenie za odôvodnenie 25

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

(25a)

Takisto by sa mali zohľadniť ustanovenia tretieho odseku článku 174 ZFEÚ obsahujúce požiadavku venovať mimoriadnu pozornosť regiónom závažne a trvalo znevýhodneným prírodnými a demografickými podmienkami, ako sú ostrovné, cezhraničné a horské regióny.

Pozmeňovací návrh 19

Odôvodnenie 26

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(26)

Efektívne a účinné vykonávanie akcií podporovaných z ESF+ závisí od dobrej správy a partnerstva medzi všetkými aktérmi na príslušných územných úrovniach a sociálno-ekonomickými aktérmi, najmä sociálnymi partnermi a občianskou spoločnosťou. Preto je dôležité, aby členské štáty podnecovali účasť sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti na implementácii ESF+ v rámci zdieľaného riadenia.

(26)

Efektívne a účinné vykonávanie akcií podporovaných z ESF+ závisí od dobrej správy a partnerstva medzi všetkými aktérmi na príslušných územných úrovniach, a konkrétne na regionálnej a miestnej úrovni, a sociálno-ekonomickými aktérmi, najmä sociálnymi partnermi, občianskou spoločnosťou a mimovládnymi organizáciami . Preto je dôležité, aby členské štáty a regionálne a miestne orgány podnecovali účasť sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti na implementácii ESF+ v rámci zdieľaného riadenia.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 20

Odôvodnenie 28

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(28)

Členské štáty a Komisia by mali zabezpečiť, aby ESF+ prispieval k podpore rovnosti medzi ženami a mužmi v súlade s článkom 8 ZFEÚ v záujme podpory rovnosti zaobchádzania a rovnosti príležitostí medzi ženami a mužmi vo všetkých oblastiach vrátane účasti na trhu práce, podmienok zamestnávania a kariérneho rastu. Takisto by mali zabezpečiť, aby ESF+ slúžil na podporu rovnakých príležitostí pre všetkých bez diskriminácie v súlade s článkom 10 ZFEÚ a podporoval začlenenie osôb so zdravotným postihnutím do spoločnosti na rovnakom základe s ostatnými a prispieval k vykonávaniu Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Tieto zásady by sa mali včas a jednotne zohľadňovať vo všetkých aspektoch a vo všetkých etapách prípravy, monitorovania, vykonávania a hodnotenia programov a súčasne by sa malo zabezpečiť, aby sa vykonávali osobitné činnosti na podporu rodovej rovnosti a rovnakých príležitostí. ESF+ by mal takisto slúžiť na podporu prechodu z opatrovateľských zariadení (rezidenčná/ústavná starostlivosť) do rodinnej a komunitnej starostlivosti, najmä v prípade osôb, ktoré čelia viacnásobnej diskriminácii. Z ESF+ by sa nemali podporovať žiadne akcie, ktoré prispievajú k segregácii alebo sociálnemu vylúčeniu. V nariadení (EÚ) […] [budúce VN] sa uvádza, že pravidlá oprávnenosti výdavkov sa majú stanoviť na vnútroštátnej úrovni s určitými výnimkami, v súvislosti s ktorými je potrebné zaviesť osobitné ustanovenia, pokiaľ ide o zložku ESF+ podliehajúcu zdieľanému riadeniu.

(28)

Správne orgány členských štátov na regionálnej a miestnej úrovni a Komisia by mali zabezpečiť, aby ESF+ prispieval k podpore rovnosti medzi ženami a mužmi v súlade s článkom 8 ZFEÚ v záujme podpory rovnosti zaobchádzania a rovnosti príležitostí medzi ženami a mužmi vo všetkých oblastiach vrátane účasti na trhu práce, podmienok zamestnávania a kariérneho rastu. Takisto by mali zabezpečiť, aby ESF+ slúžil na podporu rovnakých príležitostí pre všetkých bez diskriminácie v súlade s článkom 10 ZFEÚ a podporoval začlenenie osôb so zdravotným postihnutím do spoločnosti na rovnakom základe s ostatnými a prispieval k vykonávaniu Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Tieto zásady by sa mali včas a jednotne zohľadňovať vo všetkých aspektoch a vo všetkých etapách prípravy, monitorovania, vykonávania a hodnotenia programov a súčasne by sa malo zabezpečiť, aby sa vykonávali osobitné činnosti na podporu rodovej rovnosti a rovnakých príležitostí. ESF+ by mal takisto slúžiť na podporu prechodu z opatrovateľských zariadení (rezidenčná/ústavná starostlivosť) do rodinnej a komunitnej starostlivosti, najmä v prípade osôb, ktoré čelia viacnásobnej diskriminácii. Z ESF+ by sa nemali podporovať žiadne akcie, ktoré prispievajú k segregácii alebo sociálnemu vylúčeniu. V nariadení (EÚ) […] [budúce VN] sa uvádza, že pravidlá oprávnenosti výdavkov sa majú stanoviť na vnútroštátnej úrovni s určitými výnimkami, v súvislosti s ktorými je potrebné zaviesť osobitné ustanovenia, pokiaľ ide o zložku ESF+ podliehajúcu zdieľanému riadeniu.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 21

Odôvodnenie 30

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(30)

Pokiaľ ide o spracovanie osobných údajov v rámci tohto nariadenia, vnútroštátni prevádzkovatelia by svoje úlohy na účely tohto nariadenia mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679.

(30)

Pokiaľ ide o spracovanie osobných údajov v rámci tohto nariadenia, vnútroštátni a regionálni prevádzkovatelia by svoje úlohy na účely tohto nariadenia mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679. Členské štáty a regióny musia okrem toho zaručiť prístup k týmto údajom využitím prostriedkov, ktoré umožnia plnenie lehôt na prenos zavedených ukazovateľov.

Pozmeňovací návrh 22

Odôvodnenie 31

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(31)

Sociálne experimentovanie predstavuje testovanie projektov v malom rozsahu, ktoré umožňuje zhromažďovanie dôkazov o realizovateľnosti sociálnych inovácií. Malo by sa umožniť, aby sa realizovateľné nápady uplatňovali v širšom rozsahu alebo v iných kontextoch s finančnou podporou z ESF+ , ako aj z ďalších zdrojov .

(31)

Sociálne experimentovanie predstavuje testovanie projektov v malom rozsahu, ktoré umožňuje zhromažďovanie dôkazov o realizovateľnosti sociálnych inovácií. Malo by sa umožniť, aby sa zhodnotila kvalita a podporilo uplatňovanie realizovateľných nápadov v širšom rozsahu alebo v iných kontextoch v jednotlivých regiónoch alebo členských štátoch s finančnou podporou z ESF+ alebo v kombinácii s inými zdrojmi .

Zdôvodnenie

Ak sa má umožniť sprostredkovanie realizovateľných nápadov, nemôže sa nadnárodná spolupráca obmedzovať len na inovácie vylepšené členskými štátmi, ale sa musí rozšíriť na skúšobný projekt overených inovácií medzi jednotlivými mestami.

Pozmeňovací návrh 23

Vložiť nové odôvodnenie za odôvodnenie 31

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

(3a)

ESF+ pokrýva cezhraničné partnerstvá medzi regionálnymi verejnými službami zamestnanosti a sociálnymi partnermi a ich činnosti na podporu dobrovoľnej a spravodlivej mobility, ako aj na transparentnosť a integráciu cezhraničných trhov práce prostredníctvom informácií, poradenstva a umiestňovania. V mnohých pohraničných regiónoch zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji skutočného európskeho trhu práce.

Pozmeňovací návrh 24

Odôvodnenie 32

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(32)

V súvislosti s ESF+ sa zavádzajú ustanovenia na dosiahnutie slobody pohybu pracovníkov na nediskriminačnom základe prostredníctvom zabezpečenia úzkej spolupráce medzi ústrednými službami zamestnanosti členských štátov navzájom, ako aj s Komisiou. Európska sieť služieb zamestnanosti by mala podporovať lepšie fungovanie trhov práce uľahčovaním cezhraničnej mobility pracovníkov a väčšou transparentnosťou informácií na trhoch práce. Do rozsahu ESF+ patrí takisto rozvoj a podpora cielených programov mobility v záujme zaplnenia medzier tam, kde boli na trhu práce identifikované nedostatky.

(32)

V súvislosti s ESF+ sa zavádzajú ustanovenia na dosiahnutie slobody pohybu pracovníkov na nediskriminačnom základe prostredníctvom zabezpečenia úzkej spolupráce medzi ústrednými a regionálnymi službami zamestnanosti členských štátov navzájom, ako aj s Komisiou. Európska sieť služieb zamestnanosti by mala podporovať lepšie fungovanie trhov práce uľahčovaním cezhraničnej mobility pracovníkov a väčšou transparentnosťou informácií na trhoch práce. Do rozsahu ESF+ patrí takisto rozvoj a podpora cielených programov mobility v záujme zaplnenia medzier tam, kde boli na trhu práce identifikované nedostatky.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 25

Odôvodnenie 36

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(36)

To, že budú ľudia dlhšie zdraví a aktívni a budú sa môcť aktívne podieľať na starostlivosti o svoje zdravie, bude mať celkovo pozitívne účinky na zdravie vrátane nerovností v oblasti zdravia, kvality života, produktivity, konkurencieschopnosti a inkluzívnosti, pričom sa zníži tlak na rozpočty členských štátov. Komisia je odhodlaná pomáhať členským štátom pri dosahovaní ich cieľov trvalo udržateľného rozvoja, najmä cieľa 3 „Zabezpečiť zdravý život a podporovať blahobyt pre všetkých v každom veku“.

(36)

To, že budú ľudia dlhšie zdraví a aktívni a budú sa môcť aktívne podieľať na starostlivosti o svoje zdravie, bude mať celkovo pozitívne účinky , najmä pokiaľ ide o znižovanie nerovností v oblasti prístupu k zdravotnej starostlivosti vrátane preventívnej starostlivosti , kvality života, produktivity, konkurencieschopnosti a inkluzívnosti, pričom sa zníži tlak na rozpočty členských štátov. Komisia je odhodlaná pomáhať členským štátom a regiónom pri dosahovaní ich cieľov trvalo udržateľného rozvoja, najmä cieľa 3 „Zabezpečiť zdravý život a podporovať blahobyt pre všetkých v každom veku“.

Pozmeňovací návrh 26

Odôvodnenie 46

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(46)

V záujme zohľadnenia významu boja proti zmene klímy v súlade so záväzkami EÚ k vykonávaniu Parížskej dohody, ako aj v súlade s cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja, toto nariadenie prispeje k uplatňovaniu hľadiska ochrany klímy v politikách Únie a k dosiahnutiu celkového cieľa 25 % rozpočtových výdavkov EÚ na podporu cieľov v oblasti klímy. Vo fáze prípravy a implementácie sa určia relevantné akcie, ktoré sa preskúmajú v rámci hodnotenia v polovici obdobia.

(46)

V záujme zohľadnenia významu boja proti zmene klímy v súlade so záväzkami EÚ k vykonávaniu Parížskej dohody, ako aj v súlade s cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja, toto nariadenie prispeje k uplatňovaniu hľadiska ochrany klímy v politikách Únie , aby sa zabezpečil sociálne prijateľný a spravodlivý prechod na udržateľné nízkouhlíkové hospodárstvo , a k dosiahnutiu celkového cieľa , aby rozpočtové výdavky EÚ na podporu cieľov v oblasti klímy mohli presiahnuť 30 % . Vo fáze prípravy a implementácie sa určia relevantné akcie, ktoré sa preskúmajú v rámci hodnotenia v polovici obdobia.

Zdôvodnenie

Zosúladenie so stanoviskom VR 2389/2018 Balík návrhov v súvislosti s viacročným finančným rámcom na roky 2021 – 2027.

Pozmeňovací návrh 27

Článok 2 ods. 1 bod 3

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(3)

„základná materiálna pomoc“ je tovar, ktorý napĺňa základné potreby osoby na dôstojný život, ako je oblečenie, hygienické potreby a školský materiál;

(3)

„základná materiálna pomoc“ je tovar, ktorý napĺňa základné potreby osoby na dôstojný život, ako je oblečenie, hygienické potreby a školský materiál , primeraná výživa, dôstojné bývanie a zdravotná starostlivosť ;

Pozmeňovací návrh 28

Článok 2 bod 1

Vložiť nový bod za bod 7

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

„cezhraničné partnerstvá“ v zložke týkajúcej sa oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie sú štruktúry spolupráce medzi verejnými službami zamestnanosti a sociálnymi partnermi v pohraničných oblastiach najmenej dvoch členských štátov;

Pozmeňovací návrh 29

Článok 2 ods. 1 bod (10)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(10)

„právny subjekt“ je každá fyzická osoba alebo právnická osoba zriadená a uznaná ako taká podľa vnútroštátneho práva, práva Únie alebo medzinárodného práva, ktorá má právnu subjektivitu a ktorá, konajúc vo svojom mene, môže vykonávať práva a podliehať povinnostiam;

(10)

„právny subjekt“ je každá fyzická osoba alebo právnická osoba zriadená a uznaná ako taká podľa vnútroštátneho práva, práva Únie alebo medzinárodného práva, ktorá má právnu subjektivitu a ktorá, konajúc vo svojom mene, môže vykonávať práva a podliehať povinnostiam;

Zdôvodnenie

Lingvistická zmena, ktorá sa týka len španielskej verzie textu. [Pozn. prekl.: zmena sa netýka slovenskej verzie dokumentu.]

Pozmeňovací návrh 30

Článok 2 ods. 1 bod (16)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(16)

„sociálne inovácie“ sú činnosti, ktoré majú z hľadiska svojich cieľov aj prostriedkov sociálny charakter, a to najmä tie, ktoré súvisia s vývojom a  realizáciou nových myšlienok (týkajúcich sa výrobkov, služieb a modelov), ktoré napĺňajú sociálne potreby a zároveň vytvárajú nové sociálne vzťahy alebo spoluprácu, čím sú prospešné pre spoločnosť a zvyšujú jej schopnosť konať;

(16)

„sociálne inovácie“ sú kolektívne činnosti, ktoré majú z hľadiska svojich cieľov aj prostriedkov sociálny charakter, a to najmä tie, ktoré súvisia s vývojom , testovaním, schvaľovaním, realizáciou a dimenzovaním nových (kombinácií) výrobkov, služieb, modelov a postupov , ktoré napĺňajú sociálne potreby a riešia spoločenské výzvy, a zároveň vytvárajú nové sociálne vzťahy alebo spoluprácu medzi organizáciami verejného, súkromného a tretieho sektora , čím posilňujú postavenie aktérov občianskej spoločnosti a zvyšujú ich schopnosť konať;

Pozmeňovací návrh 31

Článok 2 ods. 1 bod (17)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

(17)

„sociálne experimenty“ sú intervencie v oblasti politiky, ktoré ponúkajú inovačnú reakciu sociálne potreby a  ktoré sa uskutočňujú v malom rozsahu a v podmienkach, ktoré umožňujú meranie ich vplyvu pred tým, než sa začnú vykonávať v inom kontexte alebo vo väčšom rozsahu, ak sa výsledky ukážu ako presvedčivé ;

(17)

„sociálne experimenty“ sú testovanie a komparatívne posúdenie inovačnej reakcie na sociálne potreby, ktoré sa uskutočňujú v malom rozsahu a v podmienkach, ktoré umožňujú meranie ich vplyvu pred tým, než sa začnú vykonávať v inom geografickom alebo sektorovom kontexte alebo vo väčšom rozsahu, ak sa výsledky ukážu ako výhodnejšie v porovnaní so súčasným postupom ;

Pozmeňovací návrh 32

Článok 3 prvý odsek

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Cieľom ESF+ je podporovať členské štáty v tom, aby dosiahli vysoké úrovne zamestnanosti a spravodlivú sociálnu ochranu a disponovali kvalifikovanou a odolnou pracovnou silou pripravenou pre budúci svet práce v súlade so zásadami stanovenými v Európskom pilieri sociálnych práv vyhlásenom Európskym parlamentom, Radou a Komisiou 17. novembra 2017.

Cieľom ESF+ je podporovať členské štáty na ich ústrednej, regionálnej a miestnej úrovni v tom, aby dosiahli vysoké úrovne zamestnanosti a spravodlivú sociálnu ochranu a disponovali kvalifikovanou a odolnou pracovnou silou pripravenou pre budúci svet práce v súlade so zásadami politiky súdržnosti zameranými na zníženie rozdielov a zvýšenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti podľa článku 174 ZFEÚ , so zásadami stanovenými v Európskom pilieri sociálnych práv vyhlásenom Európskym parlamentom, Radou a Komisiou 17. novembra 2017 a v súlade s plnením cieľov trvalo udržateľného rozvoja so zreteľom na potrebu rozvíjať integrované opatrenia, ktoré zohľadňujú špecifické situácie na regionálnej a miestnej úrovni .

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 33

Článok 3 druhý odsek

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

ESF+ podporuje, dopĺňa a zvyšuje hodnotu politík členských štátov s cieľom zabezpečiť rovnaké príležitosti, prístup na trh práce, spravodlivé pracovné podmienky, sociálnu ochranu a začlenenie a vysokú úroveň ochrany ľudského zdravia.

ESF+ podporuje, dopĺňa a zvyšuje hodnotu politík členských štátov a ich regionálnych a miestnych orgánov s cieľom zabezpečiť rovnaké príležitosti, prístup na trh práce, spravodlivé pracovné podmienky, sociálnu ochranu a začlenenie a vysokú úroveň ochrany ľudského zdravia.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 34

Článok 4 ods. 1 bod i)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

i)

zlepšenie prístupu k zamestnaniu pre všetkých uchádzačov o zamestnanie, najmä mladých ľudí a dlhodobo nezamestnaných, ako aj neaktívnych osôb a podpora samostatnej zárobkovej činnosti a sociálneho hospodárstva,

i)

zlepšenie prístupu k zamestnaniu pre všetkých uchádzačov o zamestnanie, najmä mladých ľudí a dlhodobo nezamestnaných, neaktívnych osôb a osôb so zdravotným postihnutím a podpora samostatnej zárobkovej činnosti a zvýšenie zamestnanosti v podnikoch a subjektoch sociálneho hospodárstva a  podpora cezhraničnej pracovnej mobility ,

Zdôvodnenie

Dopĺňa sa výslovný odkaz na osoby so zdravotným postihnutím a na podporu cezhraničnej mobility pracovnej sily vzhľadom na jej význam pre hospodársky, sociálne a územne súdržnejšiu Európu. Zvýšenie zamestnanosti sa musí týkať všetkých hospodárskych subjektov.

Pozmeňovací návrh 35

Článok 4 ods. 1 bod ii)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

ii)

modernizácia inštitúcií a služieb trhu práce s cieľom posúdiť a predvídať potreby v oblasti zručností a zabezpečiť včasnú a cielenú pomoc a podporu v záujme zosúladenia ponuky s potrebami trhu práce, ako aj pri prechodoch medzi zamestnaniami a mobilite,

ii)

modernizácia inštitúcií a služieb trhu práce s cieľom posúdiť a predvídať potreby v oblasti zručností a zabezpečiť včasnú a cielenú pomoc a podporu v záujme zosúladenia ponuky s potrebami trhu práce, ako aj pri prechodoch medzi zamestnaniami a mobilite, a zlepšiť kvalitu práce vo všetkých jej aspektoch ,

Zdôvodnenie

Dopĺňa sa výslovný odkaz na zlepšenie kvality práce vo všetkých jej aspektoch vzhľadom na jej význam pri dosahovaní inkluzívnejšej a hospodársky, sociálne a územne súdržnejšej Európy.

Pozmeňovací návrh 36

Článok 4 ods. 1 bod iv)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

iv)

zvýšenie kvality a účinnosti systémov vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj ich relevantnosti z hľadiska trhu práce s cieľom podporiť nadobúdanie kľúčových kompetencií, najmä digitálnych zručností,

iv)

zvýšenie kvality a účinnosti systémov vzdelávania a odbornej prípravy, vrátane systémov vysokoškolského vzdelávania, ako aj ich relevantnosti z hľadiska trhu práce s cieľom podporiť nadobúdanie kľúčových kompetencií, najmä digitálnych zručností,

Zdôvodnenie

Musí byť aj naďalej možné podporovať potenciál vzdelávania s cieľom zvýšiť inovačnú kapacitu regiónov a prostredníctvom vzdelávania zlepšiť možnosti uplatnenie v oblasti vedy a hospodárstva. Osobitný význam má v tejto súvislosti podpora vysokoškolského vzdelávania.

Pozmeňovací návrh 37

Článok 4 ods. 1 bod v)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

v)

podpora rovnakého prístupu, a to najmä znevýhodnených skupín, ku kvalitnému a inkluzívnemu vzdelávaniu a odbornej príprave a podpora ich úspešného ukončenia, a to počnúc vzdelávaním a starostlivosťou v ranom detstve cez všeobecné a odborné vzdelávanie a odbornú prípravu až po terciárnu úroveň vrátane vzdelávania a výučby dospelých a súčasné uľahčovanie vzdelávacej mobility pre všetkých,

v)

podpora rovnakého prístupu, a to najmä znevýhodnených skupín, ku kvalitnému a inkluzívnemu vzdelávaniu a odbornej príprave a podpora ich úspešného ukončenia, a to počnúc vzdelávaním a starostlivosťou v ranom detstve cez všeobecné a odborné vzdelávanie a odbornú prípravu až po terciárnu úroveň vrátane vzdelávania a výučby dospelých a vysokoškolského vzdelávania a súčasné uľahčovanie vzdelávacej mobility pre všetkých,

Zdôvodnenie

Musí byť aj naďalej možné podporovať potenciál vzdelávania s cieľom zvýšiť inovačnú kapacitu regiónov a prostredníctvom vzdelávania zlepšiť možnosti uplatnenie v oblasti vedy a hospodárstva. Osobitný význam má v tejto súvislosti podpora vysokoškolského vzdelávania.

Pozmeňovací návrh 38

Vložiť nový bod za článok 4 ods. 1 bod xi)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

xii)

posilnenie inštitucionálnej kapacity orgánov a zainteresovaných strán a zvýšenie účinnosti verejnej správy.

Zdôvodnenie

Cieľom je presmerovať tematický cieľ 11 súčasného programového obdobia EŠIF na obdobie po roku 2020 vzhľadom na oneskorenie pri posilňovaní inštitucionálnych kapacít a kapacít verejnej správy.

Pozmeňovací návrh 39

Článok 4 ods. 2 bod 1

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

1.

inteligentnejšej Európy, a to prostredníctvom rozvoja zručností v oblasti inteligentnej špecializácie, zručností potrebných pre kľúčové podporné technológie, priemyselnej transformácie, sektorovej spolupráce v oblasti zručností a podnikania, odbornej prípravy výskumných pracovníkov, vytvárania sietí a partnerstiev medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania, inštitúciami odborného vzdelávania a odbornej prípravy (OVP), výskumnými a technologickými centrami, podnikmi a zoskupeniami, podpory mikropodnikov, malých a stredných podnikov a sociálneho hospodárstva,

1.

inteligentnejšej Európy, a to prostredníctvom rozvoja zručností v oblasti inteligentnej špecializácie, zručností potrebných pre kľúčové podporné technológie, priemyselnej transformácie, sektorovej spolupráce v oblasti zručností a podnikania, odbornej prípravy výskumných pracovníkov a školiteľov , vytvárania sietí a partnerstiev medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania, inštitúciami odborného vzdelávania a odbornej prípravy (OVP), výskumnými a technologickými centrami, podnikmi a zoskupeniami, podpory mikropodnikov, malých a stredných podnikov a sociálneho hospodárstva,

Zdôvodnenie

Odborná príprava nezamestnaných sa veľmi špecificky zameriava na získanie zamestnania a na to, aby sa dosiahol úspech, musia mať školitelia špeciálnu kvalifikáciu.

Pozmeňovací návrh 40

Článok 5 ods. 2

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

2.   Výška časti finančného krytia pre zložku ESF+ podliehajúcu zdieľanému riadeniu v rámci cieľa Investovanie do zamestnanosti a rastu je 100 000 000 000  EUR v bežných cenách alebo 88 646 194 590  EUR v cenách z roku 2018, z čoho je 200 000 000  EUR v bežných cenách alebo 175 000 000 v cenách z roku 2018 pridelených na nadnárodnú spoluprácu na podporu inovačných riešení podľa článku 23 písm. i)  a  400 000 000  EUR v bežných cenách alebo 376 928 934 v cenách z roku 2018 je pridelených ako dodatočné financovanie pre najvzdialenejšie regióny uvedené v článku 349 ZFEÚ a regióny úrovne NUTS 2 spĺňajúce kritériá stanovené v článku 2 protokolu č. 6 k Aktu o pristúpení z roku 1994.

2.   Výška časti finančného krytia pre zložku ESF+ podliehajúcu zdieľanému riadeniu v rámci cieľa Investovanie do zamestnanosti a rastu je 100 000 000 000  EUR v bežných cenách alebo 88 646 194 590  EUR v cenách z roku 2018, z čoho je 200 000 000  EUR v bežných cenách alebo 175 000 000 v cenách z roku 2018 pridelených na nadnárodnú spoluprácu na podporu inovačných riešení podľa článku 23 písm. i) . Pri rozdeľovaní finančného krytia sa upriami väčšia pozornosť na menej rozvinuté regióny, ako aj ostatné regióny uvedené v treťom odseku článku 174 ZFEÚ, s cieľom prispieť k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti. Okrem toho, 400 000 000  EUR v bežných cenách alebo 376 928 934 v cenách z roku 2018 je pridelených ako dodatočné financovanie pre najvzdialenejšie regióny uvedené v článku 349 ZFEÚ a regióny úrovne NUTS 2 spĺňajúce kritériá stanovené v článku 2 protokolu č. 6 k Aktu o pristúpení z roku 1994.

Zdôvodnenie

Ak má ESF+ prispieť na akcie Únie zamerané na posilnenie jej hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti v súlade s článkom 174 ZFEÚ, je potrebné, aby sa pri delení finančného krytia venovala osobitná pozornosť menej rozvinutým regiónom, ako aj ďalším regiónom uvedeným v treťom odseku článku 174 ZFEÚ s cieľom prispieť k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 41

Článok 5 ods. 5

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

5.   Sumy uvedené v odsekoch 3 a 4 sa môžu použiť aj na technickú a administratívnu pomoc určenú na implementáciu programov, ako sú prípravné, monitorovacie, kontrolné, audítorské a hodnotiace činnosti vrátane systémov informačných technológií na úrovni inštitúcií.

5.   Sumy uvedené v odsekoch 2, 3 a 4 sa môžu použiť aj na technickú a administratívnu pomoc určenú na implementáciu programov, ako sú prípravné, monitorovacie, kontrolné, audítorské a hodnotiace činnosti vrátane systémov informačných technológií na úrovni inštitúcií.

Zdôvodnenie

Považujeme za potrebné poskytnúť technickú pomoc aj v prípade odseku 2, ktorý sa týka fondov zdieľaného riadenia.

Pozmeňovací návrh 42

článok 7 ods. 1 prvý pododsek

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

1.    Členské štáty zameriavajú zdroje ESF+ podliehajúce zdieľanému riadeniu na intervencie, ktorými sa riešia výzvy identifikované v ich národných programoch reforiem, v rámci európskeho semestra, ako aj v odporúčaniach pre jednotlivé krajiny prijatých v súlade s článkom 121 ods. 2 ZFEÚ a článkom 148 ods. 4 ZFEÚ , a v rámci ktorých sa zohľadňujú zásady a práva stanovené v Európskom pilieri sociálnych práv .

1.    Správne orgány členských štátov na vnútroštátnej a regionálnej úrovni pridelia vzhľadom na špecifiká jednotlivých regiónov primerané zdroje ESF+ podliehajúce zdieľanému riadeniu na intervencie, ktorými sa podporuje sociálna, hospodárska a územná súdržnosť a práva stanovené v Európskom pilieri sociálnych práv a ktoré riešia výzvy identifikované v ich národných programoch reforiem, v rámci európskeho semestra, ako aj v  správach o jednotlivých krajinách a sociálnych odporúčaniach pre jednotlivé krajiny prijatých v súlade s článkom 121 ods. 2 ZFEÚ a článkom 148 ods. 4 ZFEÚ a v súlade s Parížskou dohodou a cieľmi OSN týkajúcimi sa trvalo udržateľného rozvoja . Členské štáty môžu ukladať prijímateľom ďalšie povinnosti len v prípade, ak sú odôvodnené v súvislosti s plnením cieľov ESF+ a ich implementáciou.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 43

článok 7 odsek 1 druhý pododsek

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Členské štáty a prípadne Komisia podporujú synergiu a zabezpečujú koordináciu, komplementaritu a koherentnosť medzi ESF+ a inými fondmi, programami a nástrojmi Únie, ako je Erasmus, Fond pre azyl a migráciu a program na podporu reforiem vrátane nástroja na realizáciu reforiem a nástroja technickej podpory , a to tak vo fáze plánovania, ako aj počas implementácie. Členské štáty a prípadne Komisia optimalizujú mechanizmy koordinácie s cieľom zabrániť duplikácii úsilia a zabezpečiť úzku spoluprácu medzi subjektmi zodpovednými za implementáciu v záujme zabezpečenia ucelených a racionalizovaných podporných akcií.

Správne orgány členských štátov na vnútroštátnej a regionálnej úrovni a prípadne Komisia podporujú synergiu a zabezpečujú koordináciu, komplementaritu a koherentnosť medzi ESF+ a inými fondmi , najmä Európskym fondom regionálneho rozvoja, Kohéznym fondom a Európskym poľnohospodárskym fondom pre rozvoj vidieka, ako aj programami a nástrojmi Únie, ako je Erasmus, Fond pre azyl a migráciu a program na podporu reforiem, a to tak vo fáze plánovania, ako aj počas implementácie bez toho, aby boli dotknuté ciele stanovené v článkoch 3 a 4 stratégie trvalého udržateľného rozvoja . Členské štáty a prípadne Komisia optimalizujú mechanizmy koordinácie s cieľom zabrániť duplikácii úsilia a zabezpečiť úzku spoluprácu medzi subjektmi zodpovednými za implementáciu v záujme zabezpečenia ucelených a racionalizovaných podporných akcií.

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti. Nepovažuje za potrebné zmieňovať sa o koordinácii s týmito novými nástrojmi: nástroj na realizáciu reforiem a nástroj technickej podpory Je potrebná koordinácia s EFSI a ostatnými fondmi uvedenými v texte článku, a to vzhľadom na hlavný cieľ ESF+. Zároveň treba výslovne spomenúť stratégiu trvalo udržateľného rozvoja.

Pozmeňovací návrh 44

Článok 7 ods. 2

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

2.   Členské štáty pridelia primeranú časť svojich zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na riešenie výziev, ktoré boli identifikované v príslušných odporúčaniach pre jednotlivé krajiny prijatých v súlade s článkom 121 ods. 2 ZFEÚ a článku 148 ods. 4 ZFEÚ a v rámci európskeho semestra a ktoré spadajú do rozsahu pôsobnosti ESF+ vymedzeného v článku 4.

2.   Členské štáty v koordinácii s regiónmi a zohľadňujúc právomoci v oblasti riadenia jednotlivých politík a potrebné financovanie pridelia primeranú časť svojich zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na riešenie výziev, ktoré boli identifikované v príslušných odporúčaniach pre jednotlivé krajiny vzhľadom na regionálne špecifiká, ktoré boli prijaté v súlade s článkom 121 ods. 2 ZFEÚ a článku 148 ods. 4 ZFEÚ a v rámci európskeho semestra a ktoré spadajú do rozsahu pôsobnosti ESF+ vymedzeného v článku 4. Zohľadnia pritom regionálne špecifiká a zásady a práva stanovené v Európskom pilieri sociálnych práv, ako aj cieľ hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Zdôvodnenie

Plnenie týchto požiadaviek môže podliehať dosiahnutiu väčšej hospodárskej a sociálnej súdržnosti Európskej únie len pod podmienkou, že pri rozdeľovaní súm, ktoré sa majú prideliť, sa musí rešpektovať kapacita riadenia a rozsah právomocí regionálnych a miestnych orgánov vo vzťahu k výzvam, ktorým čelia.

Pozmeňovací návrh 45

Článok 7 ods. 5

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

5.   Členské štáty, v ktorých je miera mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy, v roku 2019 na základe údajov Eurostatu nad priemerom Únie, pridelia najmenej 10 % svojich zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na obdobie 2021 – 2025 na cielené akcie a štrukturálne reformy na podporu zamestnanosti mladých ľudí a ich prechodu zo školy do zamestnania, spôsobov opätovného začlenenia do vzdelávania alebo odbornej prípravy a druhošancového vzdelávania, najmä v kontexte vykonávania systémov záruky pre mladých ľudí.

5.   Členské štáty s regiónmi , v ktorých je miera mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy, v roku 2019 na základe údajov Eurostatu nad priemerom Únie, pridelia najmenej 15 % svojich zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na obdobie 2021 – 2025 na cielené akcie a štrukturálne reformy na podporu zamestnanosti mladých ľudí a ich prechodu zo školy do zamestnania, spôsobov opätovného začlenenia do vzdelávania alebo odbornej prípravy a druhošancového vzdelávania, najmä v kontexte vykonávania systémov záruky pre mladých ľudí na regionálnej a miestnej úrovni .

Pri programovaní zdrojov ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na roky 2026 a 2027 v polovici obdobia v súlade s článkom [14] [budúceho VN] pridelia členské štáty, v ktorých je miera mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy, v roku 2024 na základe údajov Eurostatu nad priemerom Únie, na tieto akcie najmenej 10 % svojich zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na roky 2026 a 2027.

Pri programovaní zdrojov ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na roky 2026 a 2027 v polovici obdobia v súlade s článkom [14] [budúceho VN] pridelia členské štáty, v ktorých je miera mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy, v roku 2024 na základe údajov Eurostatu nad priemerom Únie, na tieto akcie najmenej 10 % svojich zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na roky 2026 a 2027.

Najvzdialenejšie regióny spĺňajúce podmienky stanovené v prvom a druhom pododseku pridelia najmenej 15 % zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu vo svojich programoch na cielené akcie uvedené v prvom pododseku. Táto alokácia sa zohľadní pri overovaní toho, či bolo na vnútroštátnej úrovni dodržané minimálne percento stanovené v prvom a druhom pododseku.

Najvzdialenejšie regióny spĺňajúce podmienky stanovené v prvom a druhom pododseku pridelia najmenej 15 % zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu vo svojich programoch na cielené akcie uvedené v prvom pododseku. Táto alokácia sa zohľadní pri overovaní toho, či bolo na vnútroštátnej úrovni dodržané minimálne percento stanovené v prvom a druhom pododseku.

Pri implementácii takýchto akcií sa členské štáty prednostne zameriavajú na neaktívnych a dlhodobo nezamestnaných mladých ľudí a zavádzajú cielené informačné opatrenia.

Pri implementácii takýchto akcií sa členské štáty prednostne zameriavajú na neaktívnych a dlhodobo nezamestnaných mladých ľudí a zavádzajú cielené informačné opatrenia. Členské štáty pridelia primeranú sumu zo svojich zdrojov z ESF+ podliehajúcich zdieľanému riadeniu na vykonávanie európskej záruky pre deti s cieľom zabezpečiť rovnaký prístup detí k bezplatnej zdravotnej starostlivosti, bezplatnému vzdelávaniu, bezplatnej starostlivosti o deti, dôstojnému bývaniu a primeranej výžive.

Zdôvodnenie

Vysoká miera nezamestnanosti a neaktivity mladých ľudí je problémom viacerých členských štátov, aj keď v tom istom štáte sa v jednotlivých regiónoch môže táto miera značne líšiť. Preto je potrebné, aby sa výpočty robili na základe situácie v jednotlivých regiónoch a aby sa zdroje prideľovali určeným citlivým oblastiam, kde sa aj budú čerpať. Podpora zamestnanosti mladých ľudí by mala byť jednou z hlavných výziev, ktorým má ESF + čeliť, a to najmä v štátoch s regiónmi, v ktorých je miera nezamestnanosti mladých ľudí vyššia ako priemer, pričom by sa malo zabezpečiť, aby bola podpora dostatočná pridelením aspoň 15 % zdrojov.

Pozmeňovací návrh 46

Článok 8 ods. 1

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

1.    Každý členský štát zabezpečí primeranú účasť sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti na vykonávaní politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia podporovaných zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu.

1.    Správne orgány členských štátov na vnútroštátnej a regionálnej úrovni zabezpečia primeranú účasť sociálnych partnerov a organizácií občianskej spoločnosti na vykonávaní politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia podporovaných zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu, a to v súlade s kódexom správania v oblasti partnerstva a viacúrovňového riadenia .

Zdôvodnenie

Treba poukázať na významnú úlohu regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o ich prínos k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Pozmeňovací návrh 47

Článok 11

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Akcie na riešenie výziev uvedených v príslušných odporúčaniach pre jednotlivé krajiny a v rámci európskeho semestra, ako sa uvádza v článku 7 ods. 2, sa programujú v rámci jednej alebo viacerých vyhradených priorít.

Akcie na riešenie výziev uvedených v príslušných odporúčaniach pre jednotlivé krajiny a v rámci európskeho semestra, ako sa uvádza v článku 7 ods. 2, sa programujú v rámci jednej alebo viacerých priorít. Na úrovni riadiacich orgánov sa zaručí dostatočná flexibilita s cieľom určiť priority a oblasti investícií z ESF+ v súlade so špecifickými výzvami na miestnej alebo regionálnej úrovni.

Zdôvodnenie

Opatrenia spojené s odporúčaniami pre jednotlivé krajiny, ktoré sa týkajú rôznych tematických oblastí a sú zahrnuté v rôznych špecifických cieľoch, by nemali byť predmetom jednej alebo viacerých osobitných priorít. Tieto opatrenia by mali byť súčasťou jednej alebo viacerých priorít v súlade s príslušnou tematickou oblasťou.

Pozmeňovací návrh 48

Článok 13 ods. 1

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

1.   Členské štáty podporujú činnosti v oblasti sociálnej inovácie a sociálnych experimentov alebo posilňujú prístupy zdola nahor založené na partnerstvách zahŕňajúcich verejné orgány, súkromný sektor a občiansku spoločnosť, ako sú napríklad miestne akčné skupiny vytvárajúce a vykonávajúce stratégie miestneho rozvoja vedeného komunitou.

1.   Členské štáty podporujú činnosti v oblasti sociálnej inovácie a sociálnych experimentov a/ alebo posilňujú prístupy zdola nahor založené na partnerstvách zahŕňajúcich verejné orgány na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni , súkromný sektor , sociálnych partnerov a občiansku spoločnosť ako sú napríklad miestne akčné skupiny vytvárajúce a vykonávajúce stratégie miestneho rozvoja vedeného komunitou.

Zdôvodnenie

Skupiny miestneho rozvoja a stratégie miestneho rozvoja vedeného komunitou by sa mali v rámci ESF+ považovať za všeobecný nástroj na posilnenie územného prístupu ESF+. Preto ich úloha mala byť rozsiahlejšia a mali by sa stať nástrojom pre činnosti v oblasti inovácie.

Pozmeňovací návrh 49

Článok 13 ods. 4

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

4.   Každý členský štát vyhradí najmenej jednu prioritu na vykonávanie odseku 1 alebo 2 alebo oboch odsekov. Maximálna miera spolufinancovania pre tieto priority sa môže zvýšiť na 95 % v prípade, že je na tieto priority pridelená alokácia v maximálnej výške 5 % z alokácie pridelenej členskému štátu z ESF+ v rámci zdieľaného riadenia.

4.   Každý členský štát vyhradí najmenej jednu prioritu na vykonávanie odseku 1 alebo 2 alebo oboch odsekov. Maximálna miera spolufinancovania pre tieto priority sa môže zvýšiť na 95 % v prípade, že je na tieto priority pridelená alokácia v maximálnej výške 5 % z alokácie pridelenej členskému štátu z ESF+ v rámci zdieľaného riadenia. Musí sa stanoviť minimálna suma prostriedkov ESF + podliehajúcich zdieľanému riadeniu pridelených jednotlivým štátom na podporu akcií v oblasti sociálneho experimentovania a sociálnej inovácie. Pravidlá auditu pre takéto akcie musia byť dostatočne flexibilné, aby umožňovali podstupovanie rizík a tvorivosť. Poskytne sa podpora pre nadnárodnú spoluprácu s cieľom preniesť overené inovácie do iných kontextov na miestnej, regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni.

Zdôvodnenie

Zo skúseností z obdobia rokov 2014 – 2017 vyplýva, že ESF môže byť katalyzátorom sociálnej inovácie na miestnej úrovni, no príliš striktný režim auditu obmedzuje jeho potenciál. Zároveň je dôležité, aby boli pravidlá dostatočne flexibilné a umožňovali riskovanie a spontánne uvažovanie. Ak sa má umožniť sprostredkovanie úspešných sociálnych inovácií, nie je možné, aby sa nadnárodná spolupráca obmedzovala len na inovácie vylepšené členskými štátmi, ale musí sa rozšíriť na skúšobný projekt overených inovácií medzi jednotlivými mestami.

Pozmeňovací návrh 50

Článok 14 ods. 1

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

1.   Okrem nákladov uvedených v článku [58] [budúce VN] nie sú na všeobecnú podporu zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu oprávnené tieto náklady:

1.   Okrem nákladov uvedených v článku [58] [budúce VN] nie sú na všeobecnú podporu zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu oprávnené tieto náklady:

a)

nákup pozemku a nehnuteľností a zabezpečenie infraštruktúry a

a)

nákup pozemku a nehnuteľností a zabezpečenie infraštruktúry a

b)

nákup nábytku, vybavenia a vozidiel okrem prípadov, ak je nákup potrebný na dosiahnutie cieľa operácie alebo ak sú tieto položky plne odpísané, alebo ak je nákup týchto položiek najhospodárnejšou možnosťou.

 

Zdôvodnenie

Znenie písmena b) obsahuje nepotrebné obmedzenie výdavkov, a preto považujeme za potrebné vypustiť ho.

Pozmeňovací návrh 51

Článok 15 ods. 5

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

5.   Ak sú údaje k dispozícii v registroch alebo rovnocenných zdrojoch, členské štáty umožnia riadiacim orgánom a iným orgánom povereným zberom údajov potrebných na monitorovanie a hodnotenie všeobecnej podpory zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu, aby dané údaje získali z registrov alebo rovnocenných vzorov v súlade s článkom 6 ods. 1 písm. c) a e) nariadenia (EÚ) 2016/679.

5.   Ak sú údaje k dispozícii v registroch alebo rovnocenných zdrojoch, členské štáty umožnia riadiacim orgánom a iným orgánom povereným zberom údajov potrebných na monitorovanie a hodnotenie všeobecnej podpory zo zložky ESF+ podliehajúcej zdieľanému riadeniu, aby dané údaje získali z registrov alebo rovnocenných vzorov v súlade s článkom 6 ods. 1 písm. c) a e) nariadenia (EÚ) 2016/679. Členské štáty by okrem toho mali zaručiť prístup k týmto údajom využitím prostriedkov, ktoré umožnia plnenie lehôt na prenos zavedených ukazovateľov.

Zdôvodnenie

Samotné oprávnenie na získavanie údajov z administratívnych registrov nezabezpečuje dosiahnutie cieľa tohto odseku článku 15, ktorým je mať k dispozícii osobné údaje o účastníkoch bez toho, aby ich bolo potrebné získať priamo od nich na šírenie hodnôt ukazovateľov vypočítaných na základe týchto ukazovateľov v stanovených lehotách. Na to sú potrebné trvalé a rýchle kanály na výmenu informácií.

Pozmeňovací návrh 52

Článok 21 ods. 4

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

4.   Komisia prijme vykonávací akt, ktorým sa stanoví vzor pre štruktúrovaný prieskum konečných príjemcov, v súlade s konzultačným postupom podľa článku 39 ods. 2, aby sa zabezpečili jednotné podmienky vykonávania tohto článku.

4.   Komisia prijme vykonávací akt, ktorým sa stanoví vzor pre štruktúrovaný prieskum konečných príjemcov, v súlade s konzultačným postupom podľa článku 39 ods. 2, aby sa zabezpečili jednotné podmienky vykonávania tohto článku. Informácie požadované v prieskume sa obmedzia na ukazovatele, ktoré sú nevyhnutné pre monitorovanie a hodnotenie pokroku podpory poskytovanej z ESF+ na boj proti materiálnej deprivácii.

Zdôvodnenie

Vypracovanie prieskumov zameraných na domácnosti je nákladné a môže predstavovať záťaž pre občanov, čo je v rozpore s ustanoveniami nariadenia (ES) č. 223/2009 o európskej štatistike, v ktorom sa stanovuje zásada nákladovej efektívnosti. Mali by sa obmedziť informácie, ktoré sa požadujú v prieskume, čím sa zabráni začleňovaniu ukazovateľov, ktoré nie sú naozaj potrebné, prípadne obtiažnosť získavania týchto informácií nie je primeraná ich prínosu.

Pozmeňovací návrh 53

Článok 23 písm. h)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

h)

poskytovať usmernenia pre rozvoj sociálnej infraštruktúry (vrátane bývania, starostlivosti o deti, vzdelávania a odbornej prípravy, zdravotnej starostlivosti a dlhodobej starostlivosti) potrebnej na vykonávanie Európskeho piliera sociálnych práv;

h)

poskytovať usmernenia pre rozvoj sociálnej infraštruktúry (vrátane bývania, starostlivosti o deti, vzdelávania a odbornej prípravy, zdravotnej starostlivosti a dlhodobej starostlivosti , ako aj stratégií rozvoja vedeného komunitou ) potrebnej na vykonávanie Európskeho piliera sociálnych práv a plnenie cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja ;

Pozmeňovací návrh 54

Príloha II, bod 2 – Spoločné ukazovatele výsledkov (v SK verzii bod 3)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Počet koncových príjemcov prijímajúcich potravinovú pomoc

Počet koncových príjemcov prijímajúcich potravinovú pomoc

počet detí vo veku menej než 18 rokov,

počet detí vo veku menej než 18 rokov,

Zdôvodnenie

[Pozn. prekl.: pozmeňovací návrh sa netýka slovenskej verzie dokumentu.]

II.   POLITICKÉ ODPORÚČANIA

EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV

Úloha Európskeho sociálneho fondu

1.

konštatuje, že Európsky sociálny fond sa stal hlavným nástrojom na investovanie do ľudského kapitálu, podporu rovnosti medzi mužmi a ženami a zlepšenie života miliónov európskych občanov a občianok, a oceňuje pozitívny vplyv Európskeho sociálneho fondu v období rokov 2007 – 2013;

2.

súhlasí s tým, že tradičné ciele Európskeho sociálneho fondu zamerané na zlepšenie efektívnosti fungovania trhov práce a podporu prístupu ku kvalitnému zamestnaniu a na zlepšenie prístupu k vzdelávaniu a odbornej príprave sa doplnia o nové ciele, ktorými sú zamestnanosť mládeže, väčšia podpora sociálneho začlenenia a zdravia a znižovania chudoby;

3.

považuje za potrebné, aby sa Európsky sociálny fond stal nástrojom, ktorý umožní vyšší rast HDP a produktivity, ako aj riešenie výziev týkajúcich sa prístupu k dôstojným a kvalitným pracovným miestam. Prispeje tým k urýchleniu procesu hospodárskej a sociálnej konvergencie v EÚ, ktorý bol narušený krízou a slabým hospodárskym a sociálnym oživením, a to tak, aby bol aj naďalej základným pilierom politiky súdržnosti a dlhodobého rastu a zameral svoje úsilie na posilnenie ľudského kapitálu EÚ, zlepšenie podmienok prístupu k väčšiemu počtu kvalitnejších pracovných miest a na pokrok, ako aj na osoby a sektory, ktoré boli najviac postihnuté hospodárskou krízou a ktoré ešte stále nedosiahli úplnú obnovu;

4.

trvá na tom, že správne navrhnutý a vykonávaný ESF+ môže prispieť k pozitívnemu vnímaniu Európskej únie medzi občanmi a zlepší viditeľnosť úsilia EÚ zameraného na najodkázanejšie osoby;

Politika súdržnosti

5.

víta prepojenie s Európskym pilierom sociálnych práv, ktoré sa predpokladá v navrhovanom nariadení o ESF+, no chýba mu jasnejšie prepojenie s cieľom hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti tak, aby sa oba prvky navzájom dopĺňali a prepájali;

6.

domnieva sa, že je potrebné, aby sa ESF+ uznal v návrhu nariadenia ako základný prvok politiky súdržnosti a aby sa zabránilo jeho premene na nástroj európskej sektorovej politiky;

7.

pripomína, že pridaná hodnota ESF+ v porovnaní s opatreniami členských štátov súvisí s územnými potrebami a integráciou s inými fondmi politiky súdržnosti s cieľom vykonávať ucelené a globálne iniciatívy na miestnej úrovni. Vyjadruje preto poľutovanie nad tým, že ESF+ nie je finančne oddelený od EFRR a Kohézneho fondu, čo môže viesť k možnému rozpadu politiky súdržnosti vo viacročnom finančnom rámci po roku 2027, ako sa to nedávno stalo s EPFRV;

Decentralizácia, spoločné riadenie a spolufinancovanie

8.

odmieta slabé zastúpenie regionálnych a miestnych orgánov v návrhu nariadenia a pripomína Komisii význam týchto správnych orgánov pri riadení fondu overený dlhoročnými skúsenosťami;

9.

odmieta dominantnú úlohu, ktorú majú zohrávať vnútroštátne orgány členských štátov na úkor miestnych a regionálnych orgánov, pričom sa domnieva, že táto centralizácia môže vychádzať len z inštitucionálneho usporiadania príslušného členského štátu;

10.

pripomína, že je preukázané, že decentralizácia vedie k lepšiemu uplatňovaniu prístupu založeného na miestnych aspektoch a efektívnejšiemu rozdeleniu prostriedkov, a preto žiada, aby sa do navrhovaného nariadenia výslovne uviedlo, že regionálne a miestne orgány v členských štátoch s vysokým stupňom politickej a administratívnej decentralizácie budú mať väčšiu váhu pri riadení fondu, ako aj pri rozdeľovaní finančných prostriedkov, aby sa štruktúra riadenia fondu prispôsobila organizačnej štruktúre členských štátov, najmä tých decentralizovanejších;

11.

nazdáva sa, že snaha o zavedenie modelu priameho riadenia v návrhu nariadenia je síce skromná, no predstavuje precedens pre budúce rámce, ktoré by však mali byť obmedzené len na tie činnosti, ktoré sú relevantné v rámci rozsahu pôsobnosti a poslania ESF+;

12.

veľmi negatívne hodnotí návrat k postupu n + 2, ako aj zníženie miery spolufinancovania a sumy predbežného financovania navrhované v nariadení o spoločných ustanoveniach, čo bude mať spolu s prípadným znížením zdrojov pre požadovaný národný príspevok v dôsledku politík rozpočtovej konsolidácie veľmi negatívny vplyv na riadenie fondu a zabráni dosiahnutiu plánovaných cieľov. Preto vyzýva Európsku komisiu, aby sa zvýšili alebo aspoň zachovali miery spolufinancovania z programových období 2007 – 2013 a 2014 – 2020 tak, aby dôraz na sociálne začlenenie a Európsky pilier sociálnych práv nebol oslabený menšou finančnou podporou zo strany Európskej únie. Pripomína, že existuje určitá podmienenosť, ktorej plnenie nespadá do právomoci miestnych a regionálnych orgánov, a preto sa navrhuje, aby sa sankcie uplatňovali len vtedy, ak sa regionálne alebo miestne orgány zúčastnili na rokovaniach o tejto podmienenosti, a tým určitým spôsobom prijali zodpovednosť;

Rozpočet

13.

pozitívne hodnotí uplatňovanie transparentnosti, ktoré Európska komisia prvýkrát realizuje tým, že na ESF+ vyčleňuje presné finančné krytie na obdobie rokov 2021 – 2027, ako aj to, že Komisia v návrhu zohľadňuje predchádzajúce stanoviská Výboru regiónov a na prideľovanie zdrojov jednotlivým členským štátom navrhuje využiť aj iné ukazovatele ako HDP. Zároveň vyzýva Komisiu, aby v budúcnosti zohľadnila ukazovateľ týkajúci sa integrácie príslušníkov tretích krajín nad rámec jednoduchého výpočtu čistej migrácie z krajín mimo EÚ;

14.

vyjadruje poľutovanie nad vypustením minimálneho podielu politiky súdržnosti vo výške 23,1 %, ktorý má byť vyčlenený na ESF+, ako aj nad škrtmi, ktoré vyplývajú z návrhu Komisie o politike súdržnosti v súvislosti s ESF. Toto zníženie vedie nielen k zmenšeniu celkových zdrojov určených na oblasť zamestnanosti a sociálneho začleňovania, ale znamená aj menej významnú úlohu miestnych a regionálnych orgánov pri plánovaní a riadení ESF+;

15.

vyjadruje znepokojenie nad tým, že v návrhu sa znižujú finančné prostriedky, no začleňujú sa nové dodatočné ciele do ESF+, čo znamená, že sa bude musieť vyčleniť menej zdrojov na dosiahnutie väčšieho počtu cieľov;

16.

zdôrazňuje, že osobitnou úlohou ESF je podporovať také projekty, ktoré umožňujú ľahšie prispôsobiť miestny a regionálny potenciál z hľadiska ľudského kapitálu potrebám trhu práce. Jedine tak bude možné obmedziť náklady spojené s migráciou tohto kapitálu a tiež so stratou jeho hodnoty (okrem iného v dôsledku tzv. odlivu mozgov). Preto je dôležité podporovať opatrenia v záujme zosúladenia ponuky vzdelávania s trendmi na trhu práce, aby sa podarilo udržať a pritiahnuť talenty na danom území a zároveň, aby sa umožnila tvorba pracovných miest;

17.

vyzýva Európsku komisiu, aby pri prideľovaní prostriedkov jednotlivým členským štátom zohľadňovala jedinečné charakteristiky regiónov, najmä menej rozvinutých regiónov. Zároveň sa zohľadní špecifická situácia najvzdialenejších regiónov a regiónov na úrovni NUTS 2, ktoré spĺňajú kritéria stanovené v článku 2 protokolu 6 Aktu o pristúpení z roku 1994, ako aj regiónov, ktoré čelia závažným a trvalým prírodným alebo demografickým znevýhodneniam v súlade s výslovným znením článku 174 ZFEÚ;

Zjednodušenie

18.

víta úsilie o väčšie zjednodušenie, ktoré vyplýva z návrhu, a žiada Európsku komisiu, aby v rámci nástrojov, ktoré majú byť prijaté v priebehu prijímania nariadenia, prijala ďalšie opatrenia na zjednodušenie tak pre riadiace orgány, ako aj pre príjemcov, pričom hlavným cieľom bude odstránenie zbytočných požiadaviek a administratívnych prekážok už od začiatku procesu výberu operácií;

19.

víta rozšírenie nástrojov „platieb na základe výsledkov“, ako aj spoločné akčné plány a zjednodušené vykazovanie nákladov uvedené v návrhu nariadenia o spoločných ustanoveniach, a dúfa, že členské štáty nebudú k pravidlám, ktoré stanovila Európska komisia, pridávať dodatočné požiadavky;

20.

pripomína, že vypracovanie ukazovateľov vykonávania a výsledkov si vyžaduje úsilie a čas, a preto sa nazdáva, že na to, aby sa zabránilo nadmernému pracovnému zaťaženiu a narušeniu udržateľnosti systému ukazovateľov, ako aj ich kvality, by sa mal prenos údajov vykonávať dvakrát do roka vrátane prípravy každoročnej diskusie riadiacich orgánov s Komisiou a nie po dvoch mesiacoch, ako sa uvádza v návrhu;

Koordinácia s ostatnými stratégiami

21.

pozitívne hodnotí ustanovenia navrhovaného nariadenia, ktoré prispievajú ku konsolidácii zásad rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí a posilňujú ich prierezový charakter, pretože sa musia zohľadňovať vo všetkých fázach programov;

22.

oceňuje, že sa zachovávajú, reštrukturalizujú a rozširujú základné ciele intervencií ESF+, no považuje za dôležité, aby sa v snahe umožniť sociálne začlenenie a pomoc najodkázanejším osobám mohli zavádzať všeobecnejšie, flexibilnejšie a otvorenejšie opatrenia ako tie, ktoré možno uplatňovať v súčasnom programovom období;

23.

víta nasmerovanie ESF+ aj na oblasť sociálnej inovácie, pretože to považuje za sľubné, ale pokladá za potrebné vytvoriť nástroje a mechanizmy na posilnenie kapacity aktérov pri navrhovaní, vykonávaní a hodnotení týchto programov. Komisia by mala venovať časť svojho úsilia na posilnenie siete na podporu zvyšovania povedomia, odbornej prípravy a pomoci pri plánovaní a vykonávaní iniciatív oblasti sociálnej inovácie v koordinácii s iniciatívou InvestEU;

24.

konštatuje, že ESF+ môže a mal by aktívne prispievať k dosiahnutiu cieľov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, pretože mnohé z nich ovplyvňuje priamo a prakticky na všetky vplýva nepriamo;

25.

trvá na tom, že v rámci ESF+ by sa mala zlepšiť koordinácia a podpora synergií s iniciatívami zameranými na prispôsobovanie a zlepšovanie reakcií na výzvy, ktoré prináša digitálna revolúcia;

26.

trvá na tom, že ESF+ musí zlepšiť koordináciu a podporovať synergie s iniciatívami zameranými na oblasť zdravia, a to z hľadiska prevencie, ako aj starostlivosti;

27.

nazdáva sa, že ESF+ musí prispieť k vzniku spravodlivejšej spoločnosti, pričom prioritou je umiestniť ľudí do centra záujmu ESF+. Výbor preto víta prepojenie cieľov ESF+ s Európskym pilierom sociálnych práv. VR však zachováva obozretnosť, pokiaľ ide o prepojenie medzi ESF+ a odporúčaniami pre jednotlivé krajiny, ktoré boli prijaté v rámci európskeho semestra. V tejto súvislosti sa domnieva, že ESF+ by sa mal vhodne koordinovať s procesom európskej správy hospodárskych záležitostí, ale zároveň by si mal zachovať nezávislosť a nemal by byť tomuto procesu podriadený. VR zároveň zdôrazňuje potrebu začleniť investičné priority ESF+ do novej dlhodobej stratégie EÚ na vykonávanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja, pričom uznáva, že návrh Komisie dodržiava zásadu subsidiarity a proporcionality;

28.

zastáva názor, že nie je správne, aby sa opatrenia spojené s realizáciou odporúčaní pre jednotlivé krajiny, ktoré sa zvyčajne týkajú veľmi rozmanitých tematických oblastí (vzdelávanie, aktivizácia, budovanie zariadení starostlivosti o deti atď.) a ktoré sú zároveň zahrnuté v rôznych špecifických cieľoch nariadenia o ESF, umelo stali predmetom jednej alebo viacerých osobitných priorít. Tieto opatrenia by mali byť súčasťou jednej alebo viacerých priorít v súlade s ich tematickými oblasťami (zamestnanosť, vzdelávanie, sociálne začlenenie). Takisto treba upriamiť pozornosť na to, že uvedené odporúčania musia byť prepojené s prioritami plánovanými na dlhší finančný výhľad;

29.

negatívne hodnotí chýbajúce konkrétne percentuálne vyjadrenie príspevku, ktorý by mali členské štáty vyčleniť zo svojich zdrojov na riešenie výziev identifikovaných v rámci európskeho semestra v oblasti koordinácie hospodárskych politík, národných programov reforiem a odporúčaní pre jednotlivé krajiny, a vyzýva európske inštitúcie, aby jasnejšie stanovili väzby na európsky semester bez toho, aby došlo k zmene modelu riadenia a správy Fondu, a hlavne, aby to neviedlo k zníženiu zdrojov, ktoré sú riadené regionálnymi orgánmi vo vysoko decentralizovaných štátoch;

30.

víta začlenenie sociálno-ekonomickej integrácie prisťahovalcov do strategickej oblasti sociálneho začlenenia ako súčasť európskej reakcie na túto problematiku. Táto reakcia musí byť usporiadaná, komplexná, zodpovedná a musí rešpektovať ľudskú dôstojnosť a dôsledne reagovať na akúkoľvek diskrimináciu;

31.

pripomína, že z empirických dôkazov vyplýva, že postupná integrácia migrujúcich pracovníkov môže byť významnou príležitosťou z hľadiska hospodárskej dynamiky a zvýšenia zamestnanosti. Tento účinok sa maximalizuje, najmä ak sú migrujúci pracovníci kvalifikovaní;

32.

žiada, aby sa v rámci sociálno-ekonomickej integrácie prisťahovalcov, najmä maloletých osôb a mladých ľudí bez sprievodu, uznala dôležitá úlohu, ktorú zohrávajú regionálne a miestne orgány, najmä tie s vonkajšími hranicami, a považuje za potrebné, aby sa hľadala väčšia komplementarita s Fondom pre azyl a migráciu s cieľom zabrániť prekrývaniu medzi týmito dvoma nástrojmi a zlepšiť súlad medzi politikami v oblasti pomoci a integrácie prisťahovalcov a politikami zameranými na podporu integrácie do spoločenského a profesionálneho života so zameraním na regióny s najväčšími potrebami prostredníctvom dodatočného špecifického financovania;

33.

vyzýva, aby sa prijali potrebné mechanizmy, ktoré umožnia zabezpečiť, aby sa aspoň 10 % zdrojov ESF+ vyčlenilo na opatrenia na podporu zamestnanosti mladých ľudí s cieľom zabezpečiť účinnosť a efektívnosť týchto opatrení a zabrániť marginalizácii systémov záruk zamestnanosti pre mladých v rámci nového ESF+, a žiada, aby sa v rámci týchto opatrení zohľadnili regionálne a miestne rozdiely, ktoré sa môžu vyskytovať v rámci jedného členského štátu. Preto považuje za nevyhnutné, aby sa v roku 2019 podiel mladých ľudí vo veku od 15 do 29, ktorí nepracujú, ani neštudujú, za celú EÚ vypočítal na základe údajov Eurostatu na regionálnej a nie celoštátnej úrovni.

V Bruseli 5. decembra 2018

Predseda Európskeho výboru regiónov

Karl-Heinz LAMBERTZ