Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0600

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2012–2013

    /* COM/2012/0600 final */

    52012DC0600

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2012–2013 /* COM/2012/0600 final */


    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2012–2013

    1. Úvod

    Politika rozšíření EU je záležitostí trvající více než čtyři desetiletí. V důsledku po sobě jdoucích rozšíření se počet členů postupně zvýšil z původních šesti na 27. Chorvatsko se dnem 1. července 2013 stane 28. členským státem. Prostřednictvím své politiky rozšiřování EU již od svého vzniku reagovala na oprávněné touhy národů našeho kontinentu sjednotit se v rámci společného evropského projektu. Tato politika spojila národy a kultury a do EU vložila obohacující rozmanitost a dynamiku. Více než tři čtvrtiny členských států EU jsou země, které kdysi byly přistupujícími zeměmi.

    V době, kdy má EU před sebou náročné úkoly, čelí významné celosvětové nejistotě a kdy získává nové impulzy po další hospodářskou, finanční a politickou integraci, představuje politika rozšíření stálý příspěvek k míru, bezpečnosti a prosperitě na našem kontinentu. V rámci přísné, ale spravedlivé podmíněnosti má vyhlídka přistoupení pozitivní vliv na politické a hospodářské reformy, přeměnu společnosti a vytváření nových příležitostí pro občany a podniky. Zároveň rozšíření zvětšuje politickou a hospodářskou sílu Unie. Tím, že má EU díky politice rozšíření vedoucí úlohu, může využít výhod plynoucích ze silnějšího a jednotnějšího kontinentu a ukázat, že je nadále schopna být globální aktérem.

    Poslední rozšíření o země střední a východní Evropy nejenže spojilo východ a západ po desetiletích umělého odloučení, ale také poskytlo vzájemné výhody plynoucí z hlubší integrace obchodu, rozsáhlejšího vnitřního trhu, úspor z rozsahu a expanze investičních i pracovních příležitostí. Během procesu přistoupení – od počátku jednání až po vlastní přistoupení – se vývoz z EU do přistupujících zemí více než ztrojnásobil. Odhaduje se, že jedna třetina z již tak vysokého růstu přistupujících zemí, který tyto země ve stejné době vykazovaly, jde na vrub účinkům rozšíření.

    Posilování právního státu a demokratické správy věcí veřejných je zásadní součástí procesu rozšíření. Poučení z předchozích rozšíření zdůraznilo význam většího zaměření se na tyto oblasti a dalšího zkvalitňování tohoto procesu. Tento proces podepírá a dále posiluje stabilitu v regionu, který byl v poslední době zasažen konfliktem, a podporuje vytvoření takového prostředí v jihovýchodní Evropě, které povede k růstu a zahraničním investicím, lepší regionální spolupráci a řešení společných problémů, jako je boj proti organizované trestné činnosti či korupce. Jeho smyslem je řešit otázky spravedlnosti, bezpečnosti a základních práv, jež mají přímý význam pro občany jak v EU, tak v přistupujících zemích. Se souhlasem Rady v červnu Komise navrhla k otázkám týkajícím se soudnictví a základních práv a spravedlnosti, svobody a bezpečnosti nový přístup jako součást rámce pro jednání s Černou Horou, přičemž otázka právního státu je pevně zakotvena v jádru procesu přistoupení, čímž je rovněž položen základ pro budoucí jednání.

    Současné problémy v eurozóně dominovaly v uplynulém roce politickému programu EU. Situace eurozóny, spolu s nedávnou celosvětovou finanční krizí, poukázala na provázanost národních ekonomik v rámci EU i mimo její rámec. Problémy, kterým čelí eurozóna, podtrhují důležitost dalšího upevňování hospodářské a finanční stability a podpory reforem růstu, a to rovněž v přistupujících zemích. Větší hospodářskou, finanční a politickou integraci, která z toho pro EU plyne, je nutné zohlednit i v rámci procesu rozšíření. Posílení odolnosti přistupujících zemí vůči krizi je věcí společného zájmu. Proces rozšíření je v tomto smyslu účinným nástrojem. Silnější rozšířená EU bude v lepší pozici pro řešení těchto problémů. Například dynamika tureckého hospodářství, geopolitická úloha Turecka, jeho příspěvek k zabezpečení dodávek energie a jeho mladá populace představují v kontextu výhledu na přistoupení příležitosti jak pro Turecko, tak pro EU.

    Reagovat na rizika nestability v oblasti západního Balkánu je zjevně v našem společném zájmu, vzhledem k tomu, že tento region stále sužují dědictví války a rozdělení. Proces rozšíření podporuje zastánce reforem v regionu a dále ukotvuje jeho poválečný přechod k demokracii. Pomáhá vyhnout se případným mnohem vyšším nákladům spojeným s řešením následků nestability. Posilování stability a demokracie v jihovýchodní Evropě je rovněž investicí do hluboce zakořeněné a trvalé demokracie v širším sousedství EU. Obnovený konsensus v oblasti rozšíření, jenž byl dohodnut na zasedání Evropské rady, zůstává základem pro politiku rozšiřování EU. Tato politika je založena na zásadách upevnění závazků, spravedlivé a přísně vymezené podmíněnosti a dobré komunikaci s veřejností, spolu se schopností EU integrovat nové členy. Stávající program rozšiřování se týká západního Balkánu, Turecka a Islandu. EU trvale prohlašovala, že její politika vůči západnímu Balkánu má zcela otevřený charakter, a několik po sobě následujících Evropských rad potvrdilo, že budoucnost celého regionu je v EU. Proces stabilizace a přidružení i nadále zůstává společným rámcem pro nezbytné přípravy.

    Zachování důvěryhodnosti procesu rozšíření má zásadní význam pro jeho úspěch. To platí ve vztahu k dalekosáhlým reformám, které přistupující země provádí, a tím plní stanovená kritéria, zejména kodaňská kritéria. Zajištění podpory členských států a jejich občanů je v tomto ohledu taktéž zásadní. Zásadní význam má podpora porozumění a informované debaty o dopadu politiky rozšíření, zejména v momentě, kdy EU čelí významných problémům. V této souvislosti má klíčový význam zásada vlastních zásluh. Rychlost, jakou každá země postupuje k členství, závisí na jejích výsledcích, pokud jde o plnění nezbytných podmínek. Rozšiřování je tedy z definice postupný proces založený na řádném a udržitelném provádění reforem dotyčnými zeměmi. Nový přístup k jednáním v oblasti právního státu počítá s nutností kvalitních výsledků v provádění reforem, kterých má být během jednání dosaženo. Reformy musí hluboce zakořenit, aby nebylo možné je zvrátit.

    Nadcházející přistoupení Chorvatska, zahájení přístupových jednání s Černou Horou v červnu a udělení statusu kandidátské země Srbsku v březnu ukazují, že EU plní v návaznosti na splnění nezbytných předpokladů své závazky. Tento pozitivní vývoj rovněž zvýrazňuje transformační sílu rozšíření a ukazuje, co je možné v regionu, který je rozštěpený v důsledku války, od jejíhož skončení se nevyměnila ani ještě jedna generace. Pozitivní vývoj kolem rozšíření představuje pobídku a povzbuzení pro všechny země regionu, aby zintezivnily své přípravy s cílem dosáhnout členství v EU.

    V uplynulém roce došlo v přistupujících zemích k určitému pozitivnímu vývoji. Vedle pozitivního vývoje v Chorvatsku, Černé Hoře a Srbsku, také v Bývalé jugoslávské republice Makedonii bylo dosaženo kladných výsledků, přičemž dialog na vysoké úrovni ohledně přistoupení v této zemi vedl k většímu zaměření na reformy ze strany orgánů. Dialog mezi vládou a opozicí v Albánii umožnil téměř úplné překonání politické patové situace a byly přijaty reformy voleb a parlamentu. Přístupová jednání s Islandem rovněž pokračují uspokojivě. Turecko prokázalo aktivní podporu novému pozitivnímu programu, který Komise oznámila v minulém roce a zahájila v květnu 2012.

    Zároveň je ve většině zemí stále potřeba reforem. Lidská práva, řádná správa věcí veřejných, právní stát, včetně boje proti korupci a organizované trestné činnosti, správní kapacita, nezaměstnanost, hospodářské reformy a sociální začlenění představují i nadále závažné otázky. Je často zapotřebí převzít za reformy více odpovědnosti a nashromáždit nezbytnou politickou vůli pro další postup vpřed. Posílení svobody projevu a nezávislost sdělovacích prostředků jsou i nadále velkým problémem. Přístupový proces je i stále často negativně ovlivňován dvoustrannými otázkami.

    Proces rozšíření je ze své podstaty proces otevřený, který vyžaduje široké zapojení zúčastněných stran. Široký politických konsensus a podpora obyvatel vůči požadovaným reformám v přistupujících zemích významně přispívají k transformaci, jež je nezbytná pro pokrok na cestě do EU

    Toto sdělení posuzuje současný stav programu rozšiřování Evropské unie. Na základě připojených podrobných analýz jednotlivých zemí[1] podává přehled o tom, jakých výsledků tyto země dosáhly v rámci přípravy na členství a jaká je jejich současná situace, hodnotí jejich výhledy na příští roky a obsahuje v tomto ohledu řadu doporučení. Podobně jako v předchozích letech je několika klíčovým problémům věnována zvláštní pozornost a podobná pozornost se věnuje také podpoře, kterou EU poskytuje přistupujícím zemím, včetně nástroje předvstupní pomoci.

    2. Hlavní výzvy 2.1. Právní stát jako ústřední téma politiky rozšíření

    Zkušenosti s nedávnými rozšířeními a problémy přistupujících zemí ukazují na velký význam právního státu a potřebu z něj učinit jádro politiky rozšíření. V loňském strategickém dokumentu byl navržen nový přístup k jednání v oblasti soudnictví a základních práv a v oblasti svobody, bezpečnosti a práva a tento nový přístup byl schválen Radou. Tento přístup se nyní projevuje v jednacím rámci, který byl přijat v červnu 2012 pro jednání s Černou Horou, a pevně zakotvuje zásadu právního státu v jádru procesu přistoupení a pokládá základy pro budoucí jednání.

    Země, které chtějí vstoupit do Unie, musí prokázat svou schopnost posilovat praktické provádění hodnot, na kterých je Unie založena, a to ve všech fázích přístupového procesu. Již od počáteční fáze musí zřídit klíčové orgány (a podpořit jejich řádné fungování), jež jsou nezbytné pro demokratické vládnutí a právní stát, počínaje vnitrostátním parlamentem, přes vládu a soudní systém, včetně soudů a státních zástupců, až po donucovací orgány.

    Existuje řada klíčových výzev, kterým čelí většina přistupujících zemí v těchto oblastech:

    Pokud jde o soudní systém, země musejí zajistit, aby byl tento systém nezávislý, nestranný, odpovědný a schopný vést spravedlivá řízení. Dotyčné země taktéž musí zajistit, aby jejich soudní systémy fungovaly účinně bez nadměrné délky řízení. V této souvislosti je třeba říci, že strategie reformy soudnictví existují nyní ve většině zemí. Bylo dosaženo pokroku u posilování nezávislosti státních soudních rad a v některých případech i u nových postupů pro jmenování soudců. Nadále se však dotyčné země potýkají s mnoha problémy, zejména pokud jde o zajištění důkladnějších postupů pro jmenování soudců a státních zástupců, nalezení správné rovnováhy mezi nezávislostí soudů a jejich odpovědností, včetně otázky imunity soudců, a snížení velkého počtu nedořešených případů. Výkon soudních rozhodnutí je i nadále problematický. Kromě legislativních a správních reforem je v mnoha případech zapotřebí změna kultury v soudnictví tak, aby se více orientovalo na službu občanům.

    Korupce je stále rozšířená ve většině přistupujících zemí. Korupce podkopává právní stát, má negativní dopad na podnikatelské prostředí a vnitrostátní rozpočty a ovlivňuje každodenní život občanů v oblastech, jako je zdravotní péče a vzdělávání. Všudypřítomnost korupce umožňuje infiltraci skupin organizované trestné činnosti do veřejného i soukromého sektoru. Země musí zajistit pevný rámec pro předcházení korupci, zejména pokud jde o větší transparentnost veřejných orgánů a využívání veřejných finančních prostředků. Donucovací orgány musí být aktivní, dobře koordinované a účinné, aby mohly být případy korupce, a to včetně na vysoké úrovni, řádně vyšetřeny, stíhány a potrestány. V mnoha přistupujících zemí je zapotřebí vyvinout další úsilí v oblasti financování politických stran a volebních kampaní, řešení střetu zájmů, transparentnosti veřejných zakázek, přístupu k informacím a zabavování majetku. U některých případů byly vytvořeny specializované útvary pro trestní stíhání a tyto útvary fungují dobře. Pro dosažení nezbytných výsledků je zapotřebí odvést ještě mnoho práce. Vytváření spolehlivých statistik je nutností, aby se dal lépe sledovat úspěch protikorupčních politik.

    Boj proti organizované trestné činnosti zůstává klíčovou prioritou a představuje velký problém ve většině přistupujících zemí. Přeshraniční povaha mnoha zločineckých aktivit vyžaduje intenzivní spolupráci mezi donucovacími a soudními orgány v rámci regionu, s členskými státy EU a na mezinárodní úrovni. Donucovacím orgánům musí být poskytnuty účinné právní a vyšetřovací nástroje, aby mohly organizovanou trestnou činnost řádně potírat a trestat. Zejména jejich kapacita pro provádění finančních vyšetřování se musí zlepšit. V této oblasti dochází k pokroku, ale ve většině zemí je třeba vyvinout větší úsilí pro zajištění aktivně vedených vyšetřování, následných soudních řízení majících patřičnou účinnost a posílené vnitrostátní a mezinárodní spolupráce. Komise nadále podporuje regionální síť státních zástupců, které budou nápomocni vyslaní odborníci z členských států. Je třeba, aby nadále pokračovala operativní spolupráce s příslušnými evropskými agenturami, zejména Europolem.

    Reforma veřejné správy je i nadále klíčovou prioritou v rámci politických kritérií ve většině přistupujících zemí. Reforma je zásadní součástí demokratické správy věcí veřejných a právního státu a jejím cílem je větší transparentnost, odpovědnost a účinnost; zároveň se více zaměřuje na potřeby občanů a podniků. Odpovídající správní postupy, včetně těch, které se týkají lidských zdrojů, a řízení veřejných financí, včetně výběru daní, a spolehlivé a nezávislé systémy statistiky mají zásadní důležitost pro fungování státu a pro provádění reforem, jež jsou zapotřebí pro integraci do EU. Země musejí intenzivněji usilovat o zlepšení své veřejné správy na všech úrovních na základě celkových národních strategií. Komise, která uznala problémy, s nimiž se potýkají přistupující země, posílí své schopnosti hodnocení a monitorování, určí klíčové nedostatky a poskytne pomoc při plánování, stanovení priorit a provádění reforem.

    Občanská, politická, sociální a hospodářská práva, jakož i práva osob náležející k menšinám, jsou klíčové otázky ve většině přistupujících zemí. Tato základní práva jsou obecně zaručena příslušnými zákony, ale mnohde dochází k problémům s prováděním. V některých případech přetrvávají mezery v legislativě, například pokud jde o rozsah působnosti právních předpisů proti diskriminaci. Vnitrostátní orgány pro lidská práva, jako například veřejní ochránci práv, často potřebují významně posílit; podobně je tomu i v případě kapacity donucovacích orgánů řešit případy trestných činů z nenávisti nebo násilí na základě pohlaví. Celkové postoje společnosti vůči ohroženým skupinám, jako jsou etnické menšiny, osoby se zdravotním postižením a lesbičky, homosexuálové, bisexuálové a transsexuálové, představují i nadále obecný problém.

    Celkem vzato se země zapojené do procesu rozšíření vyznačují existencí pluralitních mediálních krajin. V některých zemích došlo k pokroku, pokud jde o dekriminalizaci pomluvy. Svoboda projevu však v několika zemích zůstává závažným problémem a s tím souvisí politické zásahy, ekonomický tlak, autocenzura novinářů a nedostatečná ochrana novinářů proti obtěžování, nebo dokonce násilným útokům. Zejména v Turecku právní rámec dosud dostatečně nezaručuje svobodu projevu a vážné obavy vyvolává vysoký počet soudních řízení a vyšetřování proti novinářům a nepřiměřený tlak na sdělovací prostředky.

    S ohledem na problémy, které v této oblasti přetrvávají, Komise plánuje uspořádat v první polovině roku 2013 pokračování konference „Speak Up!“ z května 2011. Tato událost by měla umožnit setkání představitelů sdělovacích prostředků a zúčastněných stran z řad občanské společnosti ze západního Balkánu a Turecka, kteří by měly debatovat o tom, do jaké míry řeší vlády klíčové priority vedoucí k dosažení evropských standardů v oblasti svobody projevu. Komise bude nadále úzce spolupracovat s Evropským parlamentem v této oblasti. Těmto otázkám bude i nadále v rámci procesu přistoupení věnována velká pozornost.

    Vzhledem k daným problémům a dlouhodobé povaze reforem budou kapitoly soudnictví a základní práva a spravedlnost, svoboda a bezpečnost řešeny již na počátku jednání, aby bylo co nejvíce času na zavedení nezbytných právních předpisů, zřízení orgánů a dosažení výsledků v provádění ještě před ukončením jednání. Kapitoly budou otevřeny na základě akčních plánů, které přijmou vnitrostátní orgány. Komise poskytne ve svých zprávách o prověřování právních předpisů (screening) zásadní vodítka, jež pomohou kandidátským zemí tyto akční plány vypracovat. Inovaci představuje zavedení prozatímních referenčních kritérií, která budou stanovena v momentě zahájení jednání. Pouze poté, co budou splněna, bude Rada moci stanovit referenční kritéria pro uzavření jednání.

    Tímto způsobem budou vedena vyjednávání ve strukturovaném rámci, který zohlední čas potřebný pro řádné provedení reforem a dosažení solidních výsledků. Tento proces budou doprovázet ochranná a nápravná opatření, aby byla například možná aktualizace referenčních kritérií nebo aby se zajistila celková rovnováha dosaženého pokroku v jednání napříč kapitolami. Nový přístup rovněž předpokládá větší transparentnost a otevřenost v jednáních a v procesu reforem a kandidátské země budou vyzvány, aby své reformní priority formulovaly prostřednictvím procesu konzultace s příslušnými zúčastněnými stranami s cílem zajistit maximální podporu pro jejich provádění. Komise bude dále zaměřovat své monitorovací činnosti na pokrok dosažený v těchto oblastech. Finanční prostředky NPP budou i nadále cíleny na podporu provádění reforem.

    Posílení právního státu, včetně reformy veřejné správy, je zásadní, aby se přistupující země ještě více přiblížily EU a nakonec dokázaly plně převzít závazky vyplývající z členství. Ještě před zahájením přístupových jednání se v duchu nového přístupu klade větší důraz na otázku právního státu. Prověření klíčových kapitol týkajících se právního státu bylo zahájeno ještě před začátkem celkových jednání s Černou Horou. Jiné kandidátské země – Bývalá jugoslávská republika Makedonie a Srbsko – byly rovněž vyzvány k účasti na informativních screeningových zasedáních. Klíčové priority, které jsou uvedeny jako podmínky pro zahájení přístupových jednání s Albánií, se do velké míry zaměřují na zásady právního státu. Otázky právního státu jsou ústředním tématem různých konkrétních iniciativ pro jednotlivé země, které Komise loni zahájila a které jsou uvedeny v části 3 tohoto sdělení.

    2.2. Regionální spolupráce a usmiřování na západním Balkáně

    Regionální spolupráce a dobré sousedské vztahy jsou nezbytnými prvky procesu stabilizace a přidružení a jako takové jsou Komisí pečlivě sledovány ve všech fázích procesu přistoupení. V tomto ohledu bylo v loňském roce dosaženo dalšího pokroku. Pokračovaly dvoustranné a mnohostranné kontakty mezi vedoucími představiteli a politiky regionu, a to i v citlivých oblastech, jako jsou například válečné zločiny, hranice, návrat uprchlíků, organizovaná trestná činnost a policejní spolupráce, a v rámci regionálních fór, jako jsou například Energetické společenství, společný evropský letecký prostor, Středoevropská zóna volného obchodu a Regionální institut pro veřejnou správu. Byl jmenován nový generální tajemník Rady pro regionální spolupráci. Komise s radostí očekává, že Rada pro regionální spolupráci bude dále rozšiřovat svou roli v regionální spolupráci jako platforma pro podporu řešení otázek důležitých pro celý region a jeho perspektivu v EU, a tím dále posilovat význam regionální spolupráce v politických programech jednotlivých zemí. Regionální spolupráce by měla být odpovědností samotného regionu a ten by ji měl také spravovat.

    Spory související s otázkami vztahů mezi etniky nebo statusu, zejména v Bosně a Hercegovině a v Kosovu[2], nadále brání fungování institucí, zpomalují proces reforem a někdy mohou mít širší regionální důsledky. Nejlepším způsobem, jak mohou tyto země dané problémy řešit, je pokračovat na cestě do EU. Obtížné etnické problémy lze úspěšně řešit dialogem a kompromisem, jak ukazuje příklad probíhající provádění rámcové dohody z Ohridu ze strany Bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Neshody ohledně statusu Kosova stále brání dalšímu prohloubení vztahů s EU. Otázka severního Kosova je stále významným problémem. Pokrok v těchto otázkách bude vyžadovat, aby všechny zúčastněné strany spolu spolupracovaly v konstruktivním duchu.

    V dialogu mezi Bělehradem a Prištinou bylo dosaženo nových výsledků: dohoda v oblasti regionální spolupráce a zastoupení a dohoda o integrované správě hranic. Druhá z obou dohod ještě musí být provedena. Srbský výklad dohody o regionální spolupráci a zastoupení Kosova se konečně vyjasnil a vzhledem k zahájení provádění dohody již nebude bránit otevřené regionální spolupráci. Provádění jiných dohod, kterých bylo dosaženo v oblasti volného pohybu, katastru, civilních registrů, celních razítek a vzájemného uznávání diplomů, bylo nerovnoměrné a doposud s omezeným praktickým dopadem. Naléhavě musí v tomto procesu dojít k dalšímu pokroku.

    Hlasy volající pro usmíření rezonují u širokých vrstev populace stále výrazněji, což vytváří silnější předpoklad pro řešení otázek spojených s dědictvím války, jako jsou válečné zločiny, otázka uprchlíků a napětí mezi etniky. Při podpoře usmíření mezi občany regionu hrají důležitou úlohu iniciativy nevládních organizací a občanské společnosti, jako je Iniciativa mládeže pro lidská práva, Komise pro pravdu a usmíření a Igmanská iniciativa, přičemž tyto iniciativy je třeba podporovat. V následujících letech bude ale stále zapotřebí být na pozoru před nacionalistickými reflexy. Zejména vlády a političtí představitelé musí udělat více pro to, aby se vytvořilo příznivé prostředí pro řešení otázek minulosti. Problémy vyplývající z minulých konfliktů a další otevřené dvoustranné otázky jsou i nadále klíčovými výzvami pro stabilitu na západním Balkáně a musí být naléhavě řešeny. Najde-li se pro ně řešení, bude odstraněna významná překážka na cestě západního Balkánu do EU.

    Pokud jde o válečné zločiny, pro trvalé usmíření je zásadní dokončení procesu potrestání trestných činů spáchaných během válek v bývalé Jugoslávii. Spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii pokračovala i nadále. Spolupráce navazuje na předchozí rozhodné kroky zemí regionu, které dávají tribunálu dobrý základ pro dokončení jeho práce, i když některé soudní procesy mohou pokračovat i po dříve stanoveném datu ukončení činnosti, tj. prosinec 2014. Jak se činnost Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii pomalu blíží ke konci, dotyčné vlády stále naráží na velký problém spojený s beztrestností válečných zločinů ve svých vlastních jurisdikcích. Pokud bude existovat politická vůle, bude dána větší priorita zdrojům, bude pokračovat regionální spolupráce a budou řešeny problémy spojené s vydáváním vlastních státních příslušníků, mohou země regionu dosáhnout toho, že tisíce obětí válek se dočkají spravedlnosti. Problematiku pohřešovaných osob je nutno řešit v plném rozsahu. Komise plně podporuje probíhající vyšetřování údajných zločinů pod záštitou EULEX, včetně obchodu s lidskými orgány, spáchaných během konfliktu v Kosovu a po jeho skončení, které byly předmětem Martyho zprávy, kterou schválilo Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

    Pokud jde o uprchlíky, v listopadu 2011 v Bělehradě bylo podepsáno prohlášení ministrů Srbska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory, kterým se obnovil politický závazek završit proces Sarajevského prohlášení. Byl schválen regionální program pro bydlení, který byl představen na konferenci dárců v dubnu 2012, na níž mu EU i mezinárodní společenství přislíbily další zásadní finanční podporu. Vnitrostátní orgány musí zajistit provádění tohoto programu, jehož cílem je usnadnit trvalý návrat nejzranitelnějších skupin uprchlíků do jejich míst původu nebo jejich integraci v místech, kde nalezly útočiště. To by umožnilo uzavřít přijímací střediska pro konečné přijetí, která ubytovávají uprchlíky a vnitřně vysídlené osoby z regionu. Také by mohlo dojít k formálnímu odregistrování 74 000 zbývajících uprchlíků. Komise tento vývoj vítá a vyzývá dotyčné země, aby intezivně pracovaly na vyřešení zbývajících problémů týkajících se uprchlíků a vnitřně vysídlených osob.

    Otázky týkající se menšin zůstávají na západním Balkáně klíčovým problémem. Celkově se dá říci, že ochrana menšin je zaručena solidním a propracovaným právním rámcem. Zároveň ale platí, že jeho provádění v praxi je často komplikované, zejména tam, kde existuje spojitost s nedávnými konflikty. Je třeba pěstovat obecnou kulturu přijímání menšin, a to prostřednictvím vzdělávání, podpory rozsáhlé veřejné diskuse a zvyšováním povědomí. Je třeba aktivně řešit případy zločinů z nenávisti a diskriminace. Romové jsou v celém regionu zvláště znevýhodněni. Komise bude i nadále podporovat opatření v této oblasti, a to i v rámci Dekády romské inkluze. Země by měly provést praktické závěry, ke kterým se přihlásily na seminářích k romské problematice pořádaných Komisí v roce 2011.

    Co se týče otevřených dvoustranných otázek, je třeba, aby je dotyčné strany v průběhu procesu rozšíření řešily co nejdříve, s odhodláním, v dobrém sousedském duchu a s přihlédnutím k celkovým zájmům EU. V těchto otázkách došlo během minulého roku jen ke skromnému pokroku. Komise strany naléhavě vyzývá, aby vyvinuly veškeré úsilí k vyřešení zbývajících sporů v souladu se stávajícími zásadami a prostředky, včetně případného postoupení některých záležitostí Mezinárodnímu soudnímu dvoru nebo jiným stálým nebo ad hoc orgánům pro řešení sporů. Dvoustranné otázky by neměly zpomalovat proces přistoupení. Komise je připravena přispět k vytvoření potřebného politického ovzduší, jež by umožňovalo hledat řešení, a podpořit související iniciativy. Dohoda mezi Slovinskem a Chorvatskem o předání hraničního sporu rozhodčímu soudu, jejíž provádění začalo v průběhu roku 2012, otevírá cestu pro řešení této dvoustranné otázky a je dobrým příkladem, jak lze pokročit kupředu. Komise zdůrazňuje význam prohlášení Chorvatska o prosazování evropských hodnot v jihovýchodní Evropě a především závazek Chorvatska, že bilaterální otázky by neměly být překážkou procesu přistoupení kandidátských zemí. Pokud jde o Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii, Komise zdůrazňuje, že i nadále je zásadní, aby byl spor o název země vyřešen oboustranně přijatelným řešením, které bude nalezeno v rámci jednání pod záštitou OSN. Tuto otázku je nutné bezodkladně vyřešit.

    2.3. Hospodářské a sociální výzvy

    Posílení hospodářské obnovy v přistupujících zemích

    Z hlediska socio-ekonomického vývoje došlo v přistupujících zemích ke smíšenému vývoji. Všechny přistupující země si z velké části uchovaly celkovou makroekonomickou stabilitu, ale v řadě z nich významně vzrostla fiskální rizika. Dopad hospodářské krize je cítit v celém regionu, přičemž západní Balkán upadl zpět do recese v podmínkách nízké úrovně konkurenceschopnosti, příjmů a investic a vysoké a zvyšující se nezaměstnanosti.

    Růst výkonnosti tureckého hospodářství lze připsat do velké míry obezřetné makroekonomické politice a reformám zahájeným ještě před celosvětovou krizí. V zájmu udržení hospodářského růstu a dalšího posílení hospodářství však zbývá ještě udělat mnoho práce. Pozitivní vývoj tureckého hospodářství nabízí příležitost provést další strukturální reformy, zejména v oblastech vzdělávání, infrastruktury a politiky trhu práce.

    Po kolapsu bankovního systému se islandské hospodářství smrsklo o 12 %. Oživení, založené na vývozu a silné domácí poptávce, přišlo v roce 2011 a pokračovalo i letos. Stabilizace hospodářství bylo dosaženo díky rozhodné restrukturalizaci a posílení bankovního sektoru, konsolidaci veřejných financí a obezřetné kombinaci politik, byť pod ochranným štítem kapitálových kontrol, jejichž odstranění zůstává i nadále problémem k řešení.

    Po mírném oživení v letech 2010 a 2011 ekonomika většiny zemí západního Balkánu opět v roce 2012 poklesla, a to následkem negativního vývoje v Evropské unii. Chorvatsko, Bosna a Hercegovina a Srbsko jsou již opět v recesi. Albánie, Kosovo a Bývalá jugoslávská republika Makedonie čelí nepříznivým podmínkám lépe. Jejich hospodářství nadále rostla, neboť byly tyto země schopny udržet domácí poptávku a jsou méně ovlivněny snížením míry obchodu. Finanční sektor zůstal ve všech zemích stabilní, i když kvalita úvěrového portfolia se dále zhoršovala.

    Vleklá recese velmi viditelně zhoršila již tak složitou situaci sociálních podmínek. Nezaměstnanost se dále zvyšovala a nyní činí na západním Balkáně v průměru 21 %, přičemž mnohem vyšší je v Bosně a Hercegovině, Srbsku, Bývalé jugoslávské republice Makedonii a v Kosovu. Obzvláště dotčeni jsou mladí lidé. Ještě více znepokojující je to, že došlo ke zvrácení dobrých výsledků při snižování chudoby z období před krizí. Rozvíjející se střední třída je stále více zranitelná a finanční rezervy a úspory domácností jsou vyčerpány. Podle různých průzkumů veřejného mínění se zvyšuje nespokojenost lidí s hospodářskou a sociální situací a mnoho lidí si již nemůže dovolit základní zboží a služby. Tyto trendy, spolu s letošní nedostatečnou mírou růstu, nebo dokonce novou recesí, ukazují na potřebu aktivnější politické odpovědi ke zmírnění zhoršujících se sociálních podmínek, včetně nezaměstnanosti a chudoby, například tím, že se zaměří na podporu investic, čímž podpoří vytváření pracovních míst, a lépe cílených investic do sociálního sektoru.

    Existuje povědomí o nutnosti prioritních reforem a opatření pro růst a zaměstnanost. Nicméně politické odhodlání k provedení těchto reforem je často příliš slabé. Výběru příjmů do rozpočtu, rozpočtové plánování a plnění rozpočtu se v průběhu let dostatečně nezlepšily. Rozpočtové transfery prostředků jsou špatně cílené a nepřispívají ke zlepšení sociální situace. Trhy práce zůstávají z velké části nereformované a systémy odborného vzdělávání nepřispívají ke snížení nerovnováhy mezi požadovanými a nabízenými dovednostmi. V důsledku toho pracovníci často hledají zaměstnání v zahraničí, což v krátkodobém horizontu přináší ekonomikám prospěch prostřednictvím převodů finančních prostředků ze zahraničí a snížení nezaměstnanosti; v dlouhodobém horizontu to však omezuje potenciál růstu vzhledem k úbytku pracovní síly a odlivu mozků. Na mikroekonomické úrovni provedla řada zemí reformy s cílem usnadnit vytváření podniků nebo rozvinula systémy pro přilákání zahraničních investorů, ale podnikatelské prostředí se stále potýká se slabým právním státem a rozsáhlou stínovou ekonomikou.

    EU je odhodlána nadále dotyčným zemím pomáhat prostřednictvím politického poradenství a finanční pomoci a úzce spolupracuje s mezinárodními finančními institucemi s cílem nasměrovat do prioritních oblastí výhodné půjčky.

    Komise bude i nadále přistupující země zapojovat do strategie Evropa 2020. Prozkoumá možnost, zda by se jednání v rámci dohody o stabilizaci a přidružení mohla více zabývat problematikou konkurenceschopnosti a zaměstnanosti. Za tímto účelem, a v souladu s přístupem strategie Evropa 2020, se přistupující země vyzývají, aby zvážily zavedení vnitrostátních cílů v oblasti zaměstnanosti, inovací, změny klimatu, energetiky, vzdělávání, snížení chudoby a sociálního začlenění. Od roku 2013 Komise navíc s přistupujícími zeměmi postupně zahájí dialog o programu reforem v oblasti zaměstnanosti a v sociálních otázkách, čímž bude nadále uplatňovat komplexní přístup k oblasti sociální politiky a zaměstnanosti. Komise bude rovněž podporovat zlepšení účasti na programech EU, a přistupující země tak budou moci spolupracovat s členskými státy v oblasti stěžejních iniciativ strategie Evropa 2020.

    Regionální politická uskupení a Rada pro regionální spolupráci značně pokročily v otázce přizpůsobování procesu realizace strategie Evropa 2020 regionálním potřebám a podmínkám. Ministři odpovědní za obchod a investice se letos zavázali pravidelně porovnávat své politiky v oblasti regionálního obchodu, soukromého výzkumu, podnikání a vytváření pracovních míst. Komise podpoří toto společné úsilí o reformu a přístup spočívající v monitoringu na úrovni regionu, a to včetně prostřednictvím finančních prostředků z NPP.

    Posílení regionální hospodářské spolupráce může přispět ke zmírňování vlivů hospodářské krize. Regionální obchod představuje v průměru přibližně 17 % veškerého obchodu v regionu. Toky mezi zeměmi CEFTA byly méně postiženy krizí a v nedávné době se obnovovaly rychleji, než toky obchodu s EU. Obchodu nicméně dominují potraviny a komodity a zboží s vyšší přidanou hodnotou tvoří pouze malý podíl obchodních toků. CEFTA zahájila proces liberalizace vybraných služeb, což může mít pro všechny strany významný přínos. Integrace trhů v odvětví energetiky a dopravy činí region více konkurenceschopný a vytváří podmínky pro přilákání investorů do těchto oblastí.

    Investiční rámec pro západní Balkán (WBIF) byl vytvořen s cílem sdružit národní dárce a mezinárodní finanční instituce, aby v jednotlivých zemích realizovaly projekty. V rámci WBIF podporují Komise, bilaterální dárci a mezinárodními finanční instituce 8 miliardami EUR investice v oblasti dopravy, energetiky, životního prostředí, změny klimatu, sociálního sektoru i rozvoje soukromého sektoru a rozvoje malých a středních podniků. WBIF bude nadále v přípravě a podpoře uvedených investic, jež jsou velmi potřebné pro posílení růstu a tvorbu pracovních míst, hrát stále významnější úlohu.

    Správa ekonomických záležitostí EU a přistupující země

    Vzhledem k dalekosáhlým změnám, kterými v současnosti prochází správa ekonomických záležitostí EU, je důležité přistupující země nadále informovat a do uvedeného procesu začlenit, rovněž s ohledem na jejich současnou velkou míru ekonomické provázanosti s EU.

    Evropská komise disponuje řadou nástrojů, jež umožní nepřetržité informování přistupujících zemí o vývoji v hospodářských politik EU. Mezi ně patří pravidelný dvoustranný politický a hospodářský dialog, jakož i mnohostranný hospodářský dialog mezi Komisí, členskými státy EU a kandidátskými zeměmi v rámci předvstupního fiskálního dohledu.

    Komise bude postupně hospodářský dohled nad přistupujícími zeměmi upravovat pro potřeby posílené správy ekonomických záležitostí v EU. Proto budou dotyčné země vyzvány, aby posílily své střednědobé hospodářské programy a aby v souladu se strategií Evropa 2020 kladly větší důraz na udržitelnost vnější pozice a na hlavní strukturální překážky růstu. Větší důraz se taktéž bude klást na další posílení vnitrostátních fiskálních rámců, které musí být v souladu s normami kvality. Kandidátské země budou vyzvány, aby učinily razantní politické závazky s cílem plnit doporučení, která byla schválena na společném výročním zasedání Rady ECOFIN. Na společném zasedání Rady ECOFIN a přípravných setkáních či na různých fórech v rámci DPS, které se budou mimo jiné zabývat hospodářským a fiskálním dohledem, budou kandidátské země informovány o dalším vývoji, který se týká správy ekonomických záležitostí EU.

    Budoucí informativní setkání týkající se screeningu taktéž umožní seznámení dotyčných zemí se změnami v závazcích, ke kterým došlo v důsledku změny právních předpisů v oblasti hospodářské a měnové unie a v souvislosti s novou architekturou finančního dohledu. Komise prozkoumá možnost přizvat na tyto schůzky také ty kandidátské země, s nimiž ještě nebyla zahájena jednání. Komise také může i v průběhu přístupových vyjednávání zorganizovat další zasedání, pokud dojde k přijetí významného acquis.

    3. Udržení dynamiky rozšíření a reforem

    Přistupující země čelí mnoha problémům, zejména v oblastech, jako je právní stát, korupce, organizovaná trestná činnost, hospodářství a sociální soudržnost. V souvislosti s hospodářskou stagnací také existují rizika příklonu k populismu či odporu vůči zásadním reformám. V oblasti západního Balkánu je zejména nezbytné, aby země nadále zůstaly věrny reformnímu úsilí, zanechaly za sebou dědictví minulosti a investovaly do své evropské budoucnosti. EU s nimi sdílí zájem na úspěšném provádění reforem. Rozšíření je společné úsilí. Udržení dynamiky rozšíření i reforem jsou dvě strany téže mince.

    Komise se stále více snaží hledat inovativní přístupy k řešení problémů, které se objevují v přistupujících zemích a v rámci procesu přistoupení. Kritéria a podmínky pro členství zůstávají tytéž. V mnoha oblastech je však v zájmu řešení obtížných situací, včetně zablokování procesu přistoupení, zapotřebí přístupů, jež zohlední specifika jednotlivých zemí a budou jim takzvaně šité na míru. To se týká nejen otázky právního státu a reformy veřejné správy, ale také posílení demokracie, řádné správy věcí veřejných či hospodářských a sociálních témat. Tyto přístupy zvyšují dynamiku reforem. Nenahrazují přístupová jednání, ale vytváří s nimi pojítko.

    Na základě strategického dokumentu o rozšíření z roku 2011 a závěrů Rady z prosince 2011 byl v květnu 2012 zahájen pozitivní program ve vztazích mezi EU a Tureckem s cílem podpořit přístupová jednání v souladu s rámcem pro jednání a souvisejícími závěry Rady. Tento program se týká celé řady oblastí společného zájmu, včetně politických reforem, dialogu o zahraničněpolitických otázkách, sbližování s acquis EU, víz, mobility a migrace, obchodu, energetiky, boje proti terorismu a účasti Turecka na programech EU.

    V březnu 2012 byl ve Skopje zahájen dialog na vysoké úrovni ohledně přistoupení (HLAD) s Bývalou jugoslávskou republikou Makedonií. Dialog na vysoké úrovni ohledně přistoupení učinil z integrace EU přední vnitropolitické téma a poskytnul jí nový impuls tím, že umožnil strukturovanou diskusi na vysoké úrovni o hlavních reformních výzvách a příležitostech. Klíčovými tématy jsou svoboda projevu, právní stát a vztahy mezi jednotlivými etnickými skupinami, problémy související s volební reformou, reforma veřejné správy, posílení tržního hospodářství a dobré sousedské vztahy. Vláda dělá pokroky v dosahování ambiciózních reformních cílů obsažených v jejím plánu, který definuje konkrétní opatření a časový rámec pro jejich uskutečnění.

    V Albánii Komise úzce spolupracovala s vládou a opozicí s cílem pomoci této zemi překonat politické překážky bránící dalším reformám voleb a parlamentu a vytvořit prostředí umožňujícího další pokrok, zejména pokud jde o záležitosti EU. To umožnilo transparentním a otevřeným způsobem revidovat akční plán, který se zabývá klíčovými prioritami obsaženými ve stanovisku Komise. Agenda EU má přední místo, pokud jde o činnost vlády, což vede ke konkrétním výsledkům s konkrétními dopady, jak je obsaženo v plánu, včetně oblasti reformy volebního systému a parlamentu, právního státu a lidských práv.

    V červnu 2012 byl v Bruselu zahájen dialog na vysoké úrovni ohledně procesu přistoupení (HLDAP) s Bosnou a Hercegovinou. Tato iniciativa má za cíl pomoci této zemi pokročit v procesu přistoupení k EU tím, že jí vysvětlí požadavky a metodiku přístupových jednání a také to, co se konkrétně očekává od země v procesu přistoupení k EU. Smyslem této iniciativy je udržet politickou dynamiku u agendy EU i přes pokračující politickou krizi. Na červnové schůzce byly dohodnuty společné závěry a plán pro integraci do EU, jež se zaměřují na plnění podmínek pro vstup v platnost dohody o stabilizaci a přidružení (DSP) a podání důvěryhodné přihlášky na členství v EU. K tomu bylo zapotřebí koordinačního mechanismu mezi všemi příslušnými úrovněmi orgánů, které mají co do činění se záležitostmi EU, aby země mohla v tomto ohledu mluvit jedním hlasem. Komise vyjadřuje politování nad tím, že dosavadní výsledky zůstávají pod hranicí očekávání. Strukturovaný dialog v oblasti spravedlnosti, který byl zahájen s Bosnou a Hercegovinou v roce 2011, kladně ovlivnil provádění strategie pro reformu soudnictví na léta 2009–2013.

    Evropská komise a Kosovo zahájily v květnu 2012 strukturovaný dialog o otázkách právního státu. Tento dialog má pomoci Kosovu řešit problémy v oblasti právního státu, což je klíčová otázka pro celý západní Balkán. V této fázi se Komise zaměří na soudnictví, boj proti korupci a organizované trestné činnosti.

    Komise bude pokračovat v těchto a dalších iniciativách s cílem udržet tempo a transformační sílu procesu přistoupení a zajistit, aby politika rozšíření byla schopná reagovat na aktuální výzvy.

    4. Pokrok v přistupujících zemích a cesta vpřed v období 2012–2013 4.1. Západní Balkán

    Chorvatsko

    Současně s tímto sdělením přijala Komise také sdělení o hlavních zjištěních souhrnné monitorovací zprávy o stavu připravenosti Chorvatska na členství v EU. Komise bude i nadále monitorovat závazky, které Chorvatsko učinilo během přístupových jednání, až do samotného data přistoupení; na jaře 2013 by měla Komise v této souvislost předložit sdělení o závěrečné monitorovací zprávě.

    Černá Hora

    Dne 29. června 2012 podpořila Evropská rada rozhodnutí Rady, zákládající se na zprávě Komise, zahájit jednání o přistoupení s Černou Horou. Jednání byla zahájena na první mezivládní konferenci téhož dne. Jednání o přistoupení budou probíhat v souladu s rámcem pro jednání přijatém Radou, který integruje nový přístup v rámci kapitoly o soudnictví a základních právech a kapitoly o spravedlnosti, svobodě a bezpečnosti, čímž se v průběhu jednání posílí zaměření na právní stát.

    Zahájení jednání o přistoupení Černé Hory odráží pokračující pokrok při provádění klíčových reforem. Černá Hora dostatečně splňuje politická kritéria. Právní a institucionální rámec a politiky byly zlepšeny s cílem posílit fungování parlamentu, soudnictví, boj proti korupci, lidská práva a ochranu menšin. Probíhající ústavní reformy a reformy veřejné správy dále pokročily. Černá Hora i nadále hladce plnila povinnosti vyplývající z dohody o stabilizaci a přidružení (DSP). Nadále hraje konstruktivní úlohu v regionu a ve vztahu k dodržování svých mezinárodních závazků.

    Černá Hora musí vynaložit více úsilí na dosažení dalších výsledků v oblasti právního státu s cílem provést nezvratné reformy, zejména co se týče organizované trestné činnosti a korupce, a to i na vysoké úrovni. Černá Hora musí dokončit proces změny ústavy v zájmu zachování nezávislosti soudnictví. Otázka odpovědnosti soudnictví stále vzbuzuje obavy. Vzhledem k malé velikosti černohorské správy bude vytvoření nezbytných správních kapacit pro provádění acquis představovat také průřezový problém.

    V souladu s novým přístupem a v návaznosti na výzvu Evropské rady z prosince 2011 Komise již na jaře 2012 zahájila screening v kapitole o soudnictví a základních právech a kapitole o spravedlnosti, svobodě a bezpečnosti. Screening jiných kapitol byl zahájen v září 2012 a má být dokončen v létě roku 2013.

    Komise bude i nadále podporovat Černou Horou při provádění reforem souvisejících s EU.

    Bývalá jugoslávská republika Makedonie

    Bývalé jugoslávské republice Makedonii byl udělen status kandidátské země v roce 2005. V roce 2009 Komise došla k závěru, že země dostatečně splňuje politická kritéria, a doporučila zahájit jednání. Toto doporučení potvrdila Komise v letech 2010 a 2011 a nyní v roce 2012. Komise je pevně přesvědčena, že posun procesu přistoupení této země do další fáze je nezbytný v zájmu udržení tempa reforem a jejich udržitelnosti, zejména v oblasti právního státu, a v zájmu posílení vztahů mezi etniky. Region jako celek by z toho měl prospěch.

    Země nadále plní své závazky vyplývající z dohody o stabilizaci a přidružení. Komise trvá na svém návrhu o přechodu do druhé fáze přidružení a vybízí Radu, aby o této věci bez dalších průtahů rozhodla v souladu s příslušným ustanovením Dohody o stabilizaci a přidružení.

    Země i nadále dostatečně plní politická kritéria. Vláda učinila z agendy EU jádro své činnosti. Dialog na vysoké úrovni ohledně přistoupení (HLAD) s Komisí sloužil jako katalyzátor pro urychlení reforem a přispěl k zásadnímu pokroku v řadě klíčových politických oblastí. Vláda předložila parlamentu návrhy na zdokonalení právního rámce pro konání voleb a v oblasti svobody projevu, a také pokud jde o dekriminalizaci pomluv. První vládní přezkum provádění rámcové dohody z Ohridu představuje užitečný nástroj posílení dialogu mezi jednotlivými komunitami.

    Tempo reforem je třeba udržet ve všech oblastech politických kritérií, a je nutné zejména zajistit jejich provádění. Zejména je zapotřebí posílit právní stát, včetně otázek svobody projevu. Dialog u kulatého stolu mezi vládou a sdružením novinářů by měl pokračovat coby užitečné fórum pro řešení klíčových výzev týkajících se médií. Napětí mezi komunitami po násilných incidentech v první polovině roku 2012 způsobilo znepokojení. Vláda na tento problém reagovala uváženě a na tomto svém postoji musí postavit další úsilí o posílení vztahů mezi jednotlivými etnickými skupinami a usmíření, rovněž ve světle debaty o postavení obětí konfliktu z roku 2001.

    Jak se blíží 20. výročí vstupu Bývalé jugoslávské republiky Makedonie do Organizace spojených národů, stále platí, že spor s Řeckem o název země se nepodařilo vyřešit. Od devadesátých let dvacátého století probíhá dialog pod záštitou OSN, který od roku 2009 doplňují dvoustranné kontakty, a to i na úrovni předsedů vlád. Tyto procesy však dosud nepřinesly žádný výsledek. Mezinárodní soudní dvůr v prosinci shledal, že Řecko tím, že na bukurešťském summitu v roce 2008 vzneslo námitku proti přijetí Bývalé jugoslávské republiky Makedonie do NATO, porušilo svou prozatímní dohodu s touto zemí. Udržování dobrých sousedských vztahů, včetně dojednání vzájemně přijatelného řešení otázky názvu země pod záštitou OSN, má stále zásadní význam. Tuto otázku je nutné bezodkladně vyřešit. Je třeba se vyvarovat jakýchkoli kroků a prohlášení, které by mohly mít negativní dopad na dobré sousedské vztahy.

    Srbsko

    Evropská rada na zasedání v březnu 2012 udělila Srbsku status kandidátské země.

    Stabilita a fungování institucí byla zajištěna, a to jak v době před prezidentskými, parlamentními i místními volbami, tak i po nich, a také ve Vojvodině. I přes jisté zpomalení legislativní činnosti v souvislosti s volbami byl zaznamenán určitý pokrok při provádění reforem ve většině oblastí. Srbsko si uchovalo svou plnou spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Srbsko provádí bez problémů své závazky vyplývající z prozatímní dohody / dohody o stabilizaci a přidružení. Výsledků bylo dosaženo v rámci dialogu s Prištinou, ale provádění dohod bylo nerovnoměrné. V tomto směru došlo v nedávné době k dvěma událostem: Srbsko podepsalo technický protokol IBM a vyjasnil se srbský výklad dohody o regionální spolupráci a zastoupení Kosova, přičemž vzhledem k zahájení provádění dohody již tento výklad nebude bránit otevřené regionální spolupráci. Nové vedení Srbska zdůraznilo své odhodlání k provedení všech dohod, kterých již bylo dosaženo v rámci dialogu s Prištinou, jakož i k zahájení řešení širších politických otázek. Splnění tohoto závazku je klíčem k postupu do další fáze evropské integrace Srbska.

    Srbsko je stále na dobré cestě k dostatečnému plnění politických kritérií a podmínek procesu stabilizace a přidružení. Srbsko však musí věnovat zvláštní pozornost právnímu státu, zejména soudnictví, kde nedávné komplikace prokazují, že je nutné znovu potvrdit odhodlání pokračovat v reformách; dále je nutné se soustředit na zajištění nezávislosti, nestrannosti a účinnosti soudnictví, a to rovněž s přihlédnutím k nedávným rozhodnutím Ústavního soudu, a na obnovení důvěry občanů poté, co došlo k problémům ve vztahu k procesu opětného jmenování soudců. Rovněž s ohledem na nedávné události musí být zvláštní pozornost věnována právům zranitelných skupin a nezávislosti klíčových institucí, jako je Centrální banka. Srbsko by se mělo i nadále konstruktivně účastnit regionální spolupráce a posilovat vztahy se sousedními zeměmi. Tempo reforem je třeba oživit a dosáhnout dalšího pokroku směrem k viditelnému a udržitelnému zlepšení vztahů s Kosovem.

    S ohledem na doporučení, aby byla se Srbskem zahájena jednání o přistoupení k Evropské unii, a v souladu se závěry Rady ze dne 5. prosince 2011, Komise předloží zprávu, jakmile dojde k závěru, že Srbsko dosáhlo nezbytné úrovně souladu s kritérii pro členství a podmínkami procesu stabilizace a přidružení, a zejména s hlavní prioritou týkající se Kosova, jak je uvedeno v závěrech Rady. Je zapotřebí viditelné a udržitelné zlepšení ve vztazích mezi Srbskem a Kosovem, aby Srbsko i Kosovo mohly dále pokračovat ve své cestě směrem do EU a aby si navzájem nemohly blokovat své úsilí.

    Albánie

    Politická dohoda z listopadu 2011 mezi vládnoucí většinou a opozicí ukončila dlouhotrvající patovou politickou situaci, která vznikla na základě parlamentních voleb v roce 2009. Tato dohoda si vzala za cíl řešit reformu voleb a parlamentu a vytvořit politické klima pro společné úsilí o reformu v jiných oblastech. V důsledku toho se výrazně zlepšily politický dialog a spolupráce, což umožnilo pokrok v klíčových oblastech reforem. Prezidentské volby proběhly v souladu s ústavou, ale politický proces, který volby doprovázel, byl navzdory očekávání jen málo otevřený. I přes následné dočasné zpomalení reforem je politická dohoda nadále prováděna.

    Albánie dosáhla značného pokroku v plnění politických kritérií pro členství v EU a uskutečnila řadu reforem v rámci dvanácti klíčových priorit stanoviska Komise z roku 2010. Celkově Albánie pokračovala v hladkém provádění dohody o stabilizaci a přidružení a nadále hrála konstruktivní úlohu v regionu. Albánie splnila čtyři z klíčových priorit, zejména ty, které se týkají řádného fungování parlamentu, přijetí zákonů, jež vyžadují výraznější většinu, jmenování veřejného ochránce práv, slyšení a hlasování parlamentu ve věci jmenování členů klíčových orgánů či změny legislativního rámce pro volby.

    Albánie je na dobré cestě ke splnění dvou klíčových priorit týkajících se reformy veřejné správy a lepšího zacházení se zadržovanými osobami. Dobrá koordinace procesu integrace do EU ze strany vlády a účinná spolupráce ze strany opozice umožnily mírný pokrok u klíčových priorit, jež se týkají reformy soudnictví a boje proti korupci, například reformy systému imunity úředníků a soudců nebo přijetí zákona o správních soudech. Pokroku bylo taktéž dosaženo u zbývajících klíčových priorit, které se týkají boje proti organizované trestné činnosti, reformy vlastnictví a antidiskriminačních politik, zejména práv žen, a tento pokrok souvisel s některými významnými kroky, především pak vyšší měrou zabavování výnosů z trestné činnosti, přijetí souhrnné strategie reformy vlastnictví či změnami trestního zákona, které zpřísňují sankce za domácí násilí.

    Albánie musí navázat na pokrok, kterého bylo dosaženo, a přijmout konkrétní kroky k urychlení boje proti korupci a reformy soudnictví s cílem zajistit jeho nezávislost, účinnost a odpovědnost. Reformy ve veřejné správě a v soudnictví musí být dokončeny a jednací řád parlamentu je nutní revidovat. Další pozornost je zapotřebí věnovat provádění závazků v oblasti lidských práv, včetně životních podmínek romské komunity. Trvající politický dialog o reformě je nadále nezbytný v zájmu zajištění hladkého fungování demokratických institucí země a jejich dalšího posílení. Parlamentní volby v létě roku 2013 budou důležitou zkouškou nového volebního zákona a pokračujícího odhodlání k reformám napříč stranami. Stále bude nutné nepolevovat v tempu reforem a klást zvláštní důraz na provádění právních předpisů a politik v oblasti právního státu.

    Bosna a Hercegovina

    Byl dokončen proces zřízení výkonných a zákonodárných orgánů spolu s ustavením celostátní vlády po šestnácti měsících trvající patové politické situaci po všeobecných volbách v říjnu 2010. Vytvoření nové Rady ministrů a přijetí dvou klíčových právních předpisů souvisejících s EU nejprve znamenaly posun priorit k integraci do EU. Tato příležitost však nebyla naplněna. Vyvstalý politický konsenzus se vytratil a pokrok v evropské agendě se zastavil. Začal proces přeskupení orgánů státu, federace a kantonů, ale tento proces zůstává zablokován kvůli politickým sporům a právním přím. Při plnění politických kritérií pokročila Bosna a Hercegovina jen velmi omezeně. Jen skromného pokroku bylo dosaženo v úsilí o více funkční, koordinované a udržitelnější institucionální struktury. Je potřeba vynaložit značné úsilí na posílení soudnictví v souladu s prioritami vytyčenými v rámci strukturovaného dialogu mezi EU a Bosnou a Hercegovinou o oblasti spravedlnosti. Většího úsilí je rovněž třeba v boji proti korupci a organizované trestné činnosti a ve vztahu k pokračování reformy veřejné správy.

    Stále chybí společná vize politických představitelů o celkovém směřování a budoucnosti země a jejím institucionálním uspořádání; taková vize je nutná pro kvalitativní posun vpřed na cestě do EU.

    Potřebu účinného koordinačního mechanismu mezi různými úrovněmi správy v zájmu transpozice, provádění a vymáhání právních předpisů EU je třeba řešit přednostně, tak aby země mohla mluvit jedním hlasem o záležitostech EU a zefektivnila využití předvstupní pomoci EU. S touto vizí byl dne 27. června v Bruselu zahájen dialog na vysoké úrovni ohledně procesu přistoupení (HLDAP).

    Došlo k dohodě nad vnitrostátním plánem pro integraci do EU, jenž se zaměřuje na plnění podmínek pro vstup v platnost dohody o stabilizaci a přidružení (DSP) a podání důvěryhodné přihlášky na členství v EU v souladu s příslušnými závěry Rady, ale nebyl splněn časový plán pro dohodu o změně ústavy s cílem dosáhnout do 31. srpna souladu s rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) týkajícím se etnické diskriminace, pokud jde o zastoupení ve státních institucích (ve věci Sejdić-Finci). V srpnu tři politické strany předložily v Parlamentním shromáždění samostatné a vzájemně nekoordinované návrhy na změnu ústavy. Přetrvávající zpoždění při harmonizaci ústavy s rozsudkem ESLP ve věci Sejdić-Finci zůstává vážným problémem. Ke splnění povinnosti, jež pro zemi vyplývají z DSP/PD, je zapotřebí důvěryhodného procesu k vyřešení otázky rozhodnutí ESLP a provedení taktéž požadovaných závazků ohledně státní podpory.

    Správa Bosny a Hercegoviny stále zahrnuje mezinárodní přítomnost s výkonným mandátem. V květnu řídící výbor Rady pro nastolení míru schválil rozhodnutí Úřadu vysokého zástupce pozastavit dohled a ke dni 31. srpna uzavřít úřad v Brčku následkem zásadního pokroku, kterého bylo dosaženo v provádění konečného rozhodnutí o statusu distriktu Brčko. Úřad v Brčku byl následně dne 31. srpna uzavřen. EU otevřela úřady v Brčku a Mostaru a posílila stávající úřad v Banja Luce.

    V návaznosti na oddělení mandátu zvláštního zástupce Evropské unie (EUSR) od Úřadu vysokého zástupce zaujala EU díky své silnější přítomnosti vedoucí úlohu v řadě otázek, kde pomáhá orgánům v provádění cílů agendy EU. EU v tomto ohledu bude nadále zesilovat svou podporu orgánům Bosny a Hercegoviny.

    Je třeba vyvinout další významné úsilí ke splnění zbývajících požadavků, aby se země s mezinárodním systémem správy a bezpečnosti snáze přeměnila v zemi s domácími institucemi, které plně odpovídají za politický a legislativní proces, tak, jak se to vyžaduje od zemí usilujících o členství v EU. Nad všemi těmito problémy stojí nutnost vytvoření stabilního politického prostředí, v rámci kterého bude agenda EU jádrem politického procesu. Politická vůle dosáhnout dohody na základě kompromisu je klíčem k naplnění evropských aspirací země a jejích občanů.

    Kosovo

    Současně s tímto sdělením přijala Komise také sdělení o studii proveditelnosti týkající se dohody o stabilizaci a přidružení s Kosovem.

    4.2. Turecko

    Turecko je pro EU klíčovou zemí, uvážíme-li jeho dynamické hospodářství, strategickou polohu a jeho významnou regionální úlohou, které přispívají k zahraniční politice EU a energetické bezpečnosti. Turecko je již do značné míry integrováno do EU prostřednictvím celní unie a významně přispívá ke konkurenceschopnosti Evropy. Na druhé straně EU je stále hlavním opěrným bodem pro hospodářskou a politickou modernizaci Turecka. Obě strany by z dalšího rozvoje těchto vazeb měly prospěch.

    Potenciál vztahů EU-Turecko lze plně využít pouze v rámci aktivního a důvěryhodného procesu přistoupení. Přístupový proces zůstává nejvhodnějším rámcem pro podporu reforem souvisejících s EU, pro rozvoj dialogu o otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky, posílení hospodářské konkurenceschopnosti a zvýšení spolupráce v oblasti energetiky a spravedlnosti a vnitřních věcí. Tento proces musí respektovat závazky EU a stanovené podmínky.

    V této souvislosti je nutné zmínit pozitivní program ve vztazích s Tureckem, který Komise zahájila v květnu 2012 s cílem oživit proces přistoupení po období stagnace a přinést novou dynamikou do vztahů mezi EU a Tureckem. Pozitivní program není alternativou k jednání o přistoupení, ale představuje spíše způsob jejich podpory. Zaměřuje se na úsilí v oblastech společného zájmu, jako jsou slaďování právních předpisů, posílení spolupráce v oblasti energetiky, víza, mobilita a migrace, celní unie, zahraniční politika a politické reformy, boj proti terorismu a zvýšení zapojení do programů na bázi mezilidských kontaktů. Šest z osmi pracovních skupin, které byly vytvořeny v rámci pozitivního programu na podporu sbližování s acquis, se již sešlo na svém prvním zasedání. Zásadní význam má nadále aktivní podpora ze strany Turecka vůči pozitivnímu programu a vlastním vyhlídkám na členství v EU. Je v zájmu jak EU, tak Turecka, aby přístupová jednání znovu získala dynamiku, v neposlední řadě také proto, aby EU nadále představovala příkladný standard pro reformy v Turecku.

    Rada navíc vyzvala Komisi, aby vytvořila širší dialog a rámec spolupráce mezi EU a Tureckem s cílem řešit celou řadu politických otázek z oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí. Rada rovněž vyzvala Komisi, aby podnikla kroky směrem k liberalizaci vízového režimu, jako postupného a dlouhodobého procesu, souběžně s podepsáním dohody o zpětném přebírání osob mezi EU a Tureckem. Poté, co byla readmisní dohoda v červnu parafována, je nyní klíčové, aby ji Turecko podepsalo, aby mohlo začít provádění plánu uvolnění vízového režimu.

    Vzhledem k tomu, že z Turecka se možná stane energetický uzel a že s EU sdílí společné výzvy, Komise a Turecko se také rozhodly, že posílí svou spolupráci u řady důležitých energetických otázek.

    Politický dialog s EU v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky se výrazně prohloubil. Vývoj ve společném sousedství Turecka a EU potvrdil důležitou roli a hodnotný příspěvek Turecka pro zahraniční politiku EU a energetickou bezpečnost. Turecko nadále hrálo pozitivní úlohu v podpoře reformních hnutí v zemích severní Afriky a na Blízkém východě. Pokud jde o Sýrii, je spolupráce intenzivní. Setkání v rámci politického dialogu, včetně ministerské úrovně, se zabývala otázkami zahraniční politiky, které jsou ve společném zájmu EU a Turecka, jako jsou ty, jež se týkají severní Afriky, Blízkého východu, západního Balkánu, Afghánistánu/Pákistánu a jižního Kavkazu.

    Hospodářství Turecka i nadále výrazně rostlo, ale značná vnější nerovnováha a významné inflační tlaky jsou stále největší hrozbou pro makroekonomickou stabilitu. Vysoká míra neformálního zaměstnávání, segmentace trhů práce a dokončení reformy právních předpisů o odborech jsou i nadále výzvou. Komise zkoumá způsoby, jak vyřešit turecké obavy v rámci celní unie, včetně dohod o volném obchodu, které EU uzavřela se třetími zeměmi. Současně zdůrazňuje, že je žádoucí modernizovat celní unii a nutné zabývat se překážkami, které brání obchodu mezi EU a Tureckem. Komise požádala Světovou banku, aby provedla hodnocení fungování celní unie s konečným cílem dosáhnout její modernizace.

    Komise bude pokračovat v práci na provádění pozitivního programu, čímž dá procesu přistoupení novou dynamiku a umožní nastolení konstruktivnějších vztahů.

    Vzrůstají obavy, pokud jde o absenci zásadního pokroku Turecka směrem k úplnému plnění politických kritérií. Situace v oblasti dodržování základních práv v praxi je i nadále zdrojem závažných znepokojení – navzdory nedávnému zkvalitnění různých právních předpisů v této oblasti. Dochází k opakovaným porušováním práva na svobodu a bezpečnost, práva na spravedlivý proces a svobodu projevu, shromažďování a sdružování, a to prostřednictvím nepřiměřeného uplatňování právních předpisů týkajících se terorismu a organizované trestné činnosti. Je důležité, aby Turecko řešilo všechny otázky týkající se nezávislosti, nestrannosti a účinnosti soudnictví. Další omezení svobody sdělovacích prostředků v praxi a stále větší počet soudních řízení proti spisovatelům a novinářům jsou i nadále vážným problémem. Výsledkem je stále širší výskyt autocenzury. Komise vítá závazek turecké vlády urychleně předložit čtvrtý balíček reformy soudnictví a vyzývá k odstranění všech hlavních problémů, které v současné době znemožňují uplatňování svobody projevu v praxi.

    Kurdská otázka vedle toho stále zůstává klíčovým problémem pro tureckou demokracii a je naléhavě zapotřebí zde dosáhnout politického řešení. Celkově Turecko musí ještě vyvinout značné další úsilí k dosažení nejvyšších standardů demokracie a lidských práv. Probíhající práce na nové ústavě v tomto ohledu nabízí významnou příležitost.

    Teroristické útoky Kurdské strany pracujících (PKK), která je uvedena na seznamu teroristických organizací EU, se velmi zintenzívnily, zejména během několika posledních měsíců. Teroristické útoky byly ze strany EU silně a opakovaně odsouzeny. EU a Turecko i nadále vedou aktivní dialog o boji proti terorismu a tato oblast je důležitým prvkem pozitivního programu pro Turecko.

    Turecko zmrazilo své vztahy s rotujícím předsednictvím Rady EU v druhé polovině roku 2012 a odmítlo se také účastnit všech zasedání, kterým předsedá zástupce Kypru. Komise opakuje své vážné obavy ve vztahu k tureckým prohlášením a hrozbám a požaduje, aby byla plně respektována úloha předsednictví Rady, které je základní institucionálním rysem EU stanoveným ve Smlouvě.

    Jednání pod záštitou generálního tajemníka OSN s cílem dosáhnout úplného urovnání kyperského problému došla na jaře 2012 do mrtvého bodu. Komplexní řešení problému je v zájmu všech stran, neboť by podpořilo stabilitu v jihovýchodním Středomoří, poskytlo nové hospodářské příležitosti pro členské státy a Turecko a dalo silný impuls jednání o vstupu Turecka do EU. Turecko se proto vyzývá, aby pozitivně komunikovalo se všemi stranami, a usnadnilo tak úspěšné dokončení procesu.

    Evropská unie důrazně připomněla všechna svrchovaná práva členských států EU, mezi něž mj. patří právo na uzavírání dvoustranných dohod a provádět průzkum přírodních zdrojů a tyto zdroje využívat v souladu s acquis EU a mezinárodními právními předpisy, včetně Úmluvy OSN o mořském právu. V souladu s postoji, jež Rada a Komise v předchozích letech opakovaně vyjádřily, Komise znovu zdůrazňuje, že Turecko musí neodkladně splnit svůj závazek zajistit úplné provádění dodatkového protokolu a pokročit při normalizování dvoustranných vztahů s Kyperskou republikou. Naléhavě rovněž vyzývá k zabránění jakýmkoli hrozbám, zdrojům neshod či jednání, které by mohly poškodit dobré sousedské vztahy a nepříznivě ovlivnit mírové urovnání sporů. Evropská unie bude nadále sledovat a posuzovat pokrok v těchto záležitostech v souladu s příslušnými rozhodnutími Rady.

    Turecko musí zvýšit úsilí o vyřešení otevřených dvoustranných otázek se svými sousedy, včetně sporů o hranice. Řecko a Kypr podaly značný počet oficiálních stížností na nedovolené vniknutí Turecka do jejich teritoriálních vod a vzdušného prostoru.

    4.3. Island

    Přistoupení Islandu je stále oboustranně výhodnou záležitostí. Společné zájmy EU s Islandem se rozvíjejí, a to i v oblasti obnovitelné energie a změny klimatu a vzhledem ke strategickému významu arktické politiky EU. Islandská demokracie, jež se těší velké reputaci, EU jistě obohatí.

    Přístupová jednání s Islandem pokračují dobře a Island celkově vykazuje značnou úroveň souladu s acquis EU, a to z důvodu členství v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a plného zapojení do schengenského prostoru už od roku 2001. Více než polovina kapitol jednání již byla otevřena a deset z nich bylo předběžně uzavřeno. Přistoupení k EU je na Islandu stále předmětem živé veřejné diskuse. Komise bude i nadále poskytovat podporu na poli komunikačních aktivit a mezilidských kontaktů. Komise je přesvědčena, že EU bude schopna v rámci dohodnutého rámce pro jednání o přistoupení předložit balíček pro jednání s Islandem, který bude brát v úvahu islandská specifika a očekávání, a to při plném dodržení zásad a acquis Unie. To také umožní, aby islandský lid ve vhodný čas a informovaně rozhodl.

    Island nadále plní politická kritéria. Island je dobře fungující demokracie se silnými institucemi a hluboce zakořeněnými tradicemi zastupitelské demokracie. Soudní systém země je na vysoké úrovni a Island zajišťuje neustále posilování své již tak vysoké úrovně ochrany základních práv.

    Po hluboké a dlouhé recesi se v období 2011–2012 dostavilo hospodářské oživení a slušný růst a došlo ke zlepšení makroekonomických podmínek.

    Celkové výsledky, jichž Island dosáhl při plnění svých závazků z EHP, jsou nadále převážně uspokojivé. Určité nedostatky lze zaznamenat v oblastech, jako jsou finanční služby, bezpečnost potravin a volný pohyb kapitálu. Dočasná omezení volného pohybu kapitálu přijatá v návaznosti na finanční krizi v roce 2008 zůstávají nadále v platnosti. Kontrolní úřad ESVO zahájil u Soudu ESVO řízení proti Islandu ve věci týkající se banky Icesave.

    5. Poskytování podpory a pomoci kandidátským zemím 5.1. Finanční pomoc

    Komise podporuje přistupující země v jejich přípravách na přistoupení prostřednictvím finanční a technické podpory pomocí zvláštního finančního nástroje, tj. nástroje předvstupní pomoci (NPP). Na období 2007–2013 činí finanční prostředky NPP 11,6 miliardy EUR. Klíčové výsledky, kterých bylo dosaženo, zahrnují zvýšenou kapacitu a intenzivnější reformy v přijímajících zemích v oblasti právního státu, spravedlnosti a vnitřních věcí, reformy veřejné správy, lidských práv a rozvoje občanské společnosti a dialogu. Tyto výsledky přispěly mimo jiné k úspěšnému zakončení jednání o přistoupení Chorvatska k EU a k zahájení přístupových jednání s Černou Horou v červnu 2012. Předmětem podpory jsou investice do hospodářského a sociálního rozvoje a rozvoje venkova či regionální spolupráce na západním Balkánu. Příklady konkrétní podpory projektu mohou být školení policie v Černé Hoře v oblasti organizované trestné činnosti a korupce, udělování grantů na podporu zaměstnanosti žen v Turecku a financování obnovy železnice na evropském koridoru X v Chorvatsku a vytvoření rozhraní se srbskou železnicí.

    Pro příští víceletý finanční rámec na období 2014–2020 Komise navrhla finanční prostředky ve výši 14,1 miliardy EUR v rámci nového nástroje NPP II, což je ve srovnání se současným finančním rámcem podobná úroveň financování ve stálých cenách.

    Komise v prosinci 2011 předložila svůj návrh nařízení o novém NPP II jako součást balíčku nástrojů pro příští víceletý finanční rámec. Lepší strategické zaměření předvstupní finanční pomoci prostřednictvím vytvoření silnějších vazeb s prioritami stanovenými v rámci strategie rozšíření a víceleté plánování patří mezi hlavní inovace NPP II. Zlepšení strategického plánování pomoci z NPP bude zohledněno ve společném strategickém rámci a ve strategických dokumentech pro jednu zemi nebo více zemí, které zahrnují celou dobu příštího finančního rámce a koherentnějším způsobem cílí na omezený počet oblastí politiky, které nahradí současné „složky“. Za tímto účelem bude zaveden prvek výkonnosti a ve strategických dokumentech pro jednu zemi nebo více zemí budou stanoveny jasné podporované cíle obsahující realistické ukazatele. Prvek výkonnosti umožní ocenit země s dobrými výsledky a zvětší pružnost pro přerozdělení prostředků i v případě nedostatečných výsledků. Kromě toho v rámci NPP II budou mít jak kandidátské země, tak potenciální kandidátské země přístup ke stejným typům podpory, které budou dány především jejich potřebami a kapacitami a také jejich výsledky dosaženými při využívání předvstupní pomoci.

    Na úrovni operačních programů a stejně jako u ostatních nástrojů EU pro vnější činnost, bude posíleno spolufinancování sektorových strategií, které bylo dohodnuto s přijímajícími zeměmi, na rozdíl od financování jednotlivých projektů, čímž se zvýší podíl pomoci financované prostřednictvím podpory na úrovni odvětví (včetně odvětvové rozpočtové podpory pro vybrané oblasti politiky). Systematičtější víceleté plánování se bude vztahovat i na pomoc při transformaci a budování institucí (např. reformu veřejné správy, reformu soudnictví atd.), a tudíž bude podporovat účinné provádění příslušných odvětvových strategií. Cílem je, aby se fondy EU využívaly za účelem podpory prosazení rozsáhlých reforem, a to způsobem, který v zemích, jež se připravují na členství, přinese vyšší hodnotu za vynaložené peníze, než lze dosáhnout prostřednictvím jednotlivých izolovaných projektů.

    Dva hlavní cíle NPP jsou podpora procesu přistoupení a sociálně ekonomický rozvoj příjemců.

    Posílení demokratických institucí a právního státu, reforma veřejné správy a řádná správa věcí veřejných budou i nadále v budoucnu v centru pozornosti předvstupní pomoci ve všech přijímajících zemích; podobně tomu bude také u boje proti korupci a organizované trestné činnosti, rozvoje občanské společnosti či podpory a ochrany lidských práv a základních svobod. Jako důsledek „nového přístupu“ ke kapitolám 23 a 24 a vzhledem k dlouhodobé povaze reforem vykonávaným v těchto oblastech a potřebě dosáhnout ještě před přistoupením určitých výsledků, se provádění pomoci v rámci NPP II zaměří na požadavky přijímajících zemí v těchto oblastech již od raného stádia.

    Pomoc bude poskytována rovněž na podporu hospodářského a sociálního rozvoje, regionální spolupráce a územní spolupráce (opatření přeshraniční, nadnárodní a meziregionální spolupráce). Podpora hospodářského a sociálního rozvoje se bude zabývat otázkami, jako je rozvoj fyzického kapitálu, zlepšení spojení s EU a regionální sítě, podpora zaměstnanosti a rozvoj lidského kapitálu a sociální a hospodářské začlenění.

    V souvislosti s finanční podporou se od přistupujících zemí bude vyžadovat, aby přijaly komplexní a udržitelné politiky a strategie v prioritních odvětvích, jako jsou spravedlnost a vnitřní věci, veřejná správa, rozvoj soukromého sektoru, doprava, energetika, životní prostředí a změna klimatu, sociální rozvoj, zemědělství a rozvoj venkova. Očekávaným výsledkem tohoto procesu je dosažení pocitu větší odpovědnosti na místní úrovni a široké shody o těchto strategiích, zlepšení plánovací, prováděcí a monitorovací kapacity přijímajících zemí NPP a jejich schopnosti začlenit tyto aspekty do svých širších příprav na členství v EU.

    5.2. Výhody užší integrace před přistoupením

    Občané přistupujících zemích již nyní, před skutečným přistoupením, pociťují značné přínosy. Občané těchto zemí se přibližují EU díky účasti na programech EU, aktivitám občanské společnosti a dalším iniciativám, bezvízovému styku a obchodu a také díky dohodám o stabilizaci a přidružení.

    Účast na programech EU je umožněna většině kandidátských zemí a potenciálních kandidátských zemí a Komise již v průběhu roku 2012 přišla s návrhem rozšířit tuto možnost také na Kosovo. Tato účast dotyčné země seznamuje s politikami a pracovními postupy EU a umožňuje postupné zapojení do sítí EU. Například se zvyšuje počet studentů, kteří využívají příležitosti účastnit se programů Erasmus a Erasmus Mundus a vědci a výzkumní pracovníci z regionu spolupracují se svými protějšky v EU prostřednictvím sedmého rámcového programu pro výzkum.

    Zavedení bezvízového styku s EU je pro občany přistupujících zemí jednou z nejviditelnějších výhod užší integrace s EU. Island je již součástí schengenského prostoru. Pokud jde o západní Balkán, občané Chorvatska již nějakou dobu cestují po celé EU bez víz. V prosinci 2009 bylo bezvízové cestování do schengenského prostoru umožněno občanům Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, Černé Hory a Srbska a o rok později občanům Albánie a Bosny a Hercegoviny.

    Tato nedávná rozhodnutí vycházela z toho, že tyto země splnily určité požadavky stanovené v rámci dialogů vedených Komisí na téma uvolnění vízového režimu. Dialogy posloužily jako silná pobídka pro reformy vedoucí k dosažení standardů EU v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí a z hlediska posilování právního státu a boje proti nadnárodní organizované trestné činnosti, korupci a ilegální migraci. S ohledem na následující vývoj, který prokázal určité zneužívání bezvízového režimu a azylového systému, Komise v lednu 2011 zřídila mechanismus monitorování v období po uvolnění vízového režimu, který vedl k posílení kontrol na místě. Počet nedůvodných žádostí o azyl zůstává v některých členských státech EU vysoký, což bude vyžadovat trvalá cílená opatření ze strany všech zemí v regionu. Obecněji řečeno, byly již přijaty nové návrhy, jež umožní dočasné pozastavení stávajícího bezvízového režimu s třetí zemí v případě náhlého přílivu osob.

    V lednu 2012 Komise zahájila dialog o uvolnění vízového režimu s Kosovem.

    EU a Turecko zintenzívnily svoji spolupráci v oblasti víz a v otázkách migrace. Dohoda o zpětném přebírání osob mezi EU a Tureckem byla parafována. Její urychleny podpis a účinné provedení mají zásadní význam, a to také s ohledem na další kroky směrem k liberalizaci vízového režimu jako postupného a dlouhodobého procesu.

    EU i nadále poskytuje širokou podporu organizacím občanské společnosti v přistupujících zemích, zejména prostřednictvím nástroje pro podporu občanské společnosti. To organizacím občanské společnosti pomáhá posílit jejich kapacity a profesionalitu a vytvářet sítě na všech úrovních – na úrovni EU, na vnitrostátní i regionální –, což těmto organizacím umožňuje navazovat účinný dialog s veřejnými a soukromými aktéry a monitorovat vývoj v takových oblastech, jako je právní stát a dodržování základních práv.

    Aktivity občanské společnosti mají pro vyspělou demokracii, dodržování lidských práv a právní stát zásadní význam. Aktivní občanská společnost přispívá k posílení politické odpovědnosti, prohloubení porozumění a reforem souvisejících s přistoupením k EU, včetně toho, aby tyto reformy měly inkluzívní charakter, a podporuje usmíření v konfliktem rozdělené společnosti. Černá Hora se rozhodla zapojit organizace občanské společnosti do příprav na jednání o přistoupení. Ve většině přistupujících zemí se občanská společnost i nadále rozvíjela. V některých případech je ještě třeba více podpořit kulturu přijímání organizací občanské společnosti a nastolit příznivější prostředí a podmínky pro lepší politický dialog. Stále přetrvávají problémy týkající se financování, včetně podpory od vládních orgánů a udržitelnosti. Zatímco podpora z NPP se těmito otázkami zabývá v rámci nástroje pro podporu občanské společnosti, změny plánované podle finančního nařízení dají Komisi možnost spolupracovat s většími organizacemi občanské společnosti v regionu, které pak budou poskytovat menší granty místním organizací na lokální úrovni, což umožní lepší demokratickou kontrolu a řešení problémů, jež se bezprostředně týkají občanů.

    5.3. Šíření informací a komunikace

    Aby byly účinné a udržitelné, vyžadují politika rozšíření a zejména přistoupení nových členských států podporu veřejnosti. To představuje problém v prostředí, kde zejména v souvislosti s probíhající finanční krizí a krizí státních dluhů je úloha veřejných orgánů, včetně Evropské unie, stále častěji zpochybňována. Komise se domnívá, že aby mohl na tyto problémy reagovat, musí být proces rozšíření transparentnější, soudržnější a věrohodnější pro občany a klíčové zúčastněné strany jak v členských státech, tak v kandidátských zemích. Podobně jako v jiných oblastech politiky veřejnost očekává hmatatelné důkazy účinnosti rozšíření EU a důkaz o jeho transformační síle v dotyčných zemích a přidanou hodnotu pro EU jako celek.

    Ještě více než v minulosti budou muset všechny orgány EU poskytovat informace o procesu rozšíření, dotčených zemích a důsledcích tohoto procesu pro EU, a tím budou přispívat k informované diskusi veřejnosti o rozšíření. Neopodstatněné mýty nebo obavy týkající se procesu rozšíření je třeba uvádět na pravou míru, zatímco na legitimní obavy občanů bude třeba odpovědět.

    Pro členské státy a přistupující země představuje šíření informací a komunikace vůči jejich občanům stěžejní úkol a poselství od vnitrostátních vlád pro vnitrostátní diskuse musí jít ruku v ruce se sděleními orgánů EU. Členské státy musí informovat vnitrostátní publikum o rozhodnutích, která v rámci orgánů EU společně přijímají a která se týkají rozšíření. Tato rozhodnutí musí také dostatečně vysvětlit. Političtí představitelé v přistupujících zemích musí vysvětlit, že rozhodnutí, která přijímají v rámci reforem, nesouvisí pouze s procesem přistoupení, ale že jsou ze své podstaty důležitá i pro lepší fungování státu. To může pomoci získat zpět podporu v zemích, kde se prohloubila propast mezi vládní politikou a názory občanů na rozšíření EU. Může to také zajistit širokou podporu veřejnosti pro reformu, která je potřebná k tomu, aby přistupující země mohly splnit přísné, leč spravedlivé podmínky pro členství v EU.

    6. Závěry a doporučení

    Na základě výše uvedené analýzy předkládá Komise tyto závěry a doporučení:

    I

    1. Prostřednictvím své politiky rozšiřování EU již od svého vzniku reagovala na oprávněné touhy národů našeho kontinentu sjednotit se v rámci společného evropského projektu. Z původních šesti má EU dne 1. července 2013 jako svého 28. člena uvítat Chorvatsko.

    2. V době, kdy má EU před sebou náročné úkoly, čelí významné celosvětové nejistotě a kdy získává nové impulzy po další hospodářskou, finanční a politickou integraci, představuje politika rozšíření stálý příspěvek k míru, bezpečnosti a prosperitě na našem kontinentu. Nadcházející přistoupení Chorvatska, zahájení přístupových jednání s Černou Horou a status kandidátské země pro Srbsko vyslaly silný signál o transformační síle rozšíření a o tom, co je možné v regionu, který je rozštěpený v důsledku války, od jejíhož skončení se nevyměnila ani ještě jedna generace. Rozšíření o země jihovýchodní Evropy pomáhá vyhnout se případným mnohem vyšším nákladům spojeným s řešením následků nestability. Jedná se o investici do udržitelné demokracie a ukazuje, že EU je nadále schopna být globální aktérem.

    3. Problémy, kterým čelí eurozóna, spolu s nedávnou celosvětovou finanční krizí, poukázaly na provázanost národních ekonomik v rámci EU i mimo její rámec. Podtrhují důležitost dalšího upevňování hospodářské a finanční stability a podpory reforem a růstu, a to rovněž v přistupujících zemích. Proces rozšíření je v tomto smyslu účinným nástrojem.

    4. V rámci přísné, leč spravedlivé podmíněnosti, kde má klíčový význam zásada vlastních zásluh, má vyhlídka přistoupení pozitivní vliv na politické a hospodářské reformy, přeměnu společnosti, upevnění právního stádu a vytváření nových příležitostí pro občany a podniky. V období ekonomické stagnace se tak snižuje riziko odporu vůči zásadním reformám.

    5. Důvěryhodnost procesu rozšíření má zásadní význam pro jeho úspěch. Udržení dynamiky rozšíření i reforem jsou dvě strany téže mince. Obnovený konsensus v oblasti rozšíření, jenž byl dohodnut na zasedání Evropské rady, zůstává základem pro politiku rozšiřování EU. Rozšiřování je z definice postupný proces založený na řádném a udržitelném provádění reforem dotyčnými zeměmi. Politika rozšíření byla upravena na základě zkušeností získaných díky po sobě jdoucích rozšířeních, aby byla zajištěna bezproblémová integrace nových členských států a lépe byly řešeny potřeby zemí v procesu transformace, zejména v oblasti právního státu.

    6. Posilování právního státu a demokratické správy věcí veřejných je zásadní součástí procesu rozšíření. Se souhlasem Rady Komise navrhla nový přístup k otázkám týkajícím se soudnictví a základních práv, spravedlnosti, svobody a bezpečnosti, právního státu, včetně společných výzev, jako je boj proti organizované trestné činnosti s korupci, a tento nový přístup je pevně zakotven v jádru politiky rozšíření. Přístupová jednání u těchto kapitol budou zahájena již na samém počátku procesu a ukončena na jeho konci, aby bylo co nejvíce času na dosažení solidních výsledků a byla zajištěna nezvratnost reforem. Komise bude i nadále považovat otázky právního státu za prioritní ještě před zahájením přístupových jednání, a to i prostřednictvím strukturovaných dialogů a odvětvové podpory v rámci NPP II.

    7. V řadě zemí zůstává závažným problémem svoboda projevu. S ohledem na problémy, které v této oblasti přetrvávají, bude Komise i nadále v rámci procesu přistoupení věnovat tomuto tématu velkou pozornost. Komise plánuje uspořádat v první polovině roku 2013 pokračování konference „Speak Up!“ z května 2011. Tato událost by měla umožnit setkání představitelů sdělovacích prostředků a zúčastněných stran z řad občanské společnosti ze západního Balkánu a Turecka. Výsledky a opatření v návaznosti na tuto konferenci budou zohledněny v monitoringu Komise i jejích zprávách. Komise bude nadále úzce spolupracovat s Evropským parlamentem v této oblasti.

    8. V mnoha oblastech je v zájmu řešení obtížných situací, včetně zablokování procesu přistoupení, zapotřebí přístupů, jež zohlední specifika jednotlivých zemí. Komise mimo jiné zahájila pozitivní program s Tureckem a v oblasti západního Balkánu také velký počet strukturálních dialogů na vysoké úrovni. Tyto přístupy již nyní zvyšují dynamiku reforem. Nenahrazují přístupová jednání, ale vytváří s nimi pojítko. Komise této formě zapojení velmi věří a bude se nadále zaměřovat na klíčové oblasti, jako je právní stát, demokratická správa věcí veřejných a hospodářské reformy.

    9. Regionální spolupráce a dobré sousedské vztahy jsou nezbytnými prvky procesu stabilizace a přidružení. Problémy vyplývající z minulých konfliktů, jako jsou například válečné zločiny, otázka návratu uprchlíků, zacházení s menšinami či zajištění rovných práv pro všechny občany, zůstávají klíčovými výzvami pro stabilitu na západním Balkáně a je třeba se jimi naléhavě zabývat. Je třeba posílit pokrok na regionálních fórech a otevřenost regionální spolupráce. Spory spojené se vztahy mezi etniky nebo otázkami statusu lze úspěšně vyřešit prostřednictvím dialogu a kompromisu.

    10. Co se týče otevřených dvoustranných otázek, je třeba, aby je dotyčné strany v průběhu procesu rozšíření řešily co nejdříve, s odhodláním, v dobrém sousedském duchu a s přihlédnutím k celkovým zájmům EU. Dvoustranné otázky by neměly zpomalovat proces přistoupení. Komise strany naléhavě vyzývá, aby vyvinuly veškeré úsilí k vyřešení zbývajících sporů v souladu se stávajícími zásadami a prostředky, včetně případného postoupení některých záležitostí Mezinárodnímu soudnímu dvoru nebo jiným stálým nebo ad hoc orgánům pro řešení sporů. Jednání o přistoupení mohou znamenat silnější politický impuls pro řešení sporů. Komise je připravena podílet se na hledání řešení.

    11. Posílení hospodářské obnovy v přistupujících zemích má primární význam. Nezaměstnanost se i nadále zvyšovala a většina hospodářství zemí západního Balkánu opět zaznamenává pokles. Hospodářství Turecka nadále rostlo, i když v menší míře než dříve. Oživení začalo na Islandu v roce 2011 a pokračovalo i letos. EU je odhodlána nadále dotyčným zemím pomáhat prostřednictvím politického poradenství a finanční pomoci. Investiční rámec pro západní Balkán bude nadále v přípravě a podpoře investic, jež jsou velmi potřebné pro posílení růstu a tvorbu pracovních míst, hrát významnou úlohu. Komise bude i nadále přistupující země zapojovat do strategie Evropa 2020.

    12. Vzhledem k probíhajícím dalekosáhlým změnám správy ekonomických záležitostí EU bude Komise nadále přistupující země informovat a začleňovat do tohoto procesu. V tomto ohledu bude postupně přizpůsobovat stávající hospodářský dohled nad přistupujícími zeměmi a prozkoumá možnost, zda by se jednání v rámci dohody o stabilizaci a přidružení mohla více zabývat problematikou konkurenceschopnosti a zaměstnanosti.

    13. V prosinci 2011 předložila Komise svůj návrh nařízení o novém NPP II pro období víceletého finančního rámce 2014–2020. NPP II má zajistit užší vztah s prioritami strategie rozšíření, včetně posílení demokratických institucí a právního státu a většího zaměření na sociálně-ekonomický rozvoj. Bude poskytovat intenzivnější podporu odvětvovým strategiím s větší pružností a zjednodušenými postupy.

    14. Občané přistupujících zemích již nyní pociťují značné přínosy související s obchodem díky dohodám o stabilizaci a přidružení, bezvízovým stykem a účastí na programech Společenství. V lednu 2012 Komise zahájila dialog o uvolnění vízového režimu s Kosovem. Byla parafována dohoda o zpětném přebírání osob mezi EU a Tureckem. Je nyní zapotřebí ji urychleně podepsat a účinně provést, a to také s ohledem na další kroky směrem k liberalizaci vízového režimu. Zároveň by státy měly posílit opatření proti zneužití bezvízového styku.

    15. Politika rozšiřování, aby byla úspěšná a udržitelná, potřebuje porozumění a podporu veřejnosti. Pro členské státy a přistupující země představuje šíření informací a komunikace vůči jejich občanům stěžejní úkol. Zásadní význam má podpora porozumění a informované debaty o dopadu politiky rozšíření, zejména v momentě, kdy EU čelí významných problémům. Komise bude i nadále poskytovat informace o procesu rozšíření, a tím přispívat k informované diskusi veřejnosti o rozšíření.

    16. Proces rozšíření je ze své podstaty proces otevřený, který vyžaduje široké zapojení zúčastněných stran. Široký politických konsensus a podpora obyvatel vůči požadovaným reformám v přistupujících zemích významně přispívají k transformaci, jež je nezbytná pro pokrok na cestě do EU. Komise bude rovněž i nadále poskytovat podporu prostřednictvím nástroje pro podporu občanské společnosti s větším zaměřením na menší granty místním organizací občanské společnosti na lokální úrovni.

    II

    17. Chorvatsko: Současně s tímto sdělením přijala Komise také sdělení o hlavních zjištěních souhrnné monitorovací zprávy o stavu připravenosti Chorvatska na členství v EU. Komise dospěla k závěru, že Chorvatsko nadále dosahovalo pokroku v přijímání a provádění právních předpisů EU a nyní dokončuje proces harmonizace s acquis. Komise nicméně upozornila na oblasti, ve kterých je zapotřebí ještě dalšího úsilí a na omezený počet otázek, kde je třeba vyvinout větší úsilí v nadcházejících měsících. To se týká zejména oblasti politiky hospodářské soutěže, soudnictví a základních práv, zejména účinnosti soudnictví, a spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. Je nezbytné, aby Chorvatsko zesílilo své zaměření na včasné dokončení příprav, aby se to mohlo odrazit ve sdělení o závěrečné monitorovací zprávě o přípravách Chorvatska na přistoupení, které Komise předloží na jaře roku 2013.

    18. Černá Hora: Země nadále uspokojivě plní politická kritéria. Zahájení jednání o přistoupení v červnu 2012 bylo výsledkem pokračujícího pokroku Černé Hory při provádění klíčových reforem. Proces prověrky byl zahájen a má být dokončen v létě roku 2013. Přístupová jednání zahrnují nový přístup v rámci kapitoly o soudnictví a základních právech a kapitoly o spravedlnosti, svobodě a bezpečnosti, čímž se posílí zaměření na právní stát. Černá Hora bude muset během jednání dosáhnout dalších výsledků v oblasti právního státu s cílem provést nezvratné reformy, zejména co se týče boje proti organizované trestné činnosti a korupci, a to i na vysoké úrovni..

    19. Bývalá jugoslávská republika Makedonie: Země nadále uspokojivě plní politická kritéria. Vláda učinila z agendy EU jádro své činnosti. Dialog na vysoké úrovni ohledně přistoupení s Komisí sloužil jako katalyzátor pro urychlení reforem a přispěl k zásadnímu pokroku v řadě klíčových politických oblastí. Tempo reforem je třeba udržet ve všech oblastech, a je nutné zejména zajistit jejich provádění. Je třeba zachovat zaměření na právní stát, včetně svobody projevu, vztahů mezi etnickými skupinami a usmíření.

    Komise již počtvrté doporučuje, aby byla s Bývalou jugoslávskou republikou Makedonií zahájena jednání o přistoupení. Komise je přesvědčena, že posun procesu přistoupení této země do další fáze je nezbytný v zájmu udržení tempa reforem i jejich udržitelnosti a zmírnění rizika zvrácení procesu a také v zájmu posílení vztahů mezi jednotlivými etnickými skupinami. Pokrok v procesu přistoupení také posílí důvěryhodnost EU a bude působit jako povzbuzení reformnímu úsilí jinde v regionu.

    Komise zdůrazňuje, že udržování dobrých sousedských vztahů, včetně dojednání vzájemně přijatelného řešení otázky názvu země pod záštitou OSN, má stále zásadní význam.

    Rozhodnutí Evropské Rady o zahájení přístupových jednání by přispělo k vytvoření příznivých podmínek pro nalezení takového řešení. V této souvislosti je Komise připravena okamžitě předložit návrh vyjednávacího rámce, který rovněž zohlední potřebu řešit otázku názvu již v rané fáze přístupových jednání. V tomto ohledu budou vzaty v potaz předchozí rámce a zejména zásady nového přístupu, které schválila Rada v prosinci 2011. Výše uvedený přístup vyžaduje od všech stran před zasedáním Evropské rady intenzivní politickou angažovanost.

    20. Srbsko: Evropská rada na zasedání v březnu 2012 udělila Srbsku status kandidátské země. Srbsko je stále na dobré cestě k dostatečnému plnění politických kritérií a podmínek procesu stabilizace a přidružení. Srbsko však musí věnovat zvláštní pozornost právnímu státu, zejména soudnictví, kde nedávné komplikace prokazují, že je nutné znovu potvrdit odhodlání pokračovat v reformách; dále je nutné se soustředit na zajištění nezávislosti, nestrannosti a účinnosti soudnictví, a to rovněž s přihlédnutím k nedávným rozhodnutím Ústavního soudu. Rovněž s ohledem na nedávné události musí být zvláštní pozornost věnována právům zranitelných skupin a nezávislosti klíčových institucí, jako je Centrální banka. Srbsko by se mělo i nadále konstruktivně účastnit regionální spolupráce a posilovat vztahy se sousedními zeměmi. Tempo reforem je třeba oživit a dosáhnout dalšího pokroku směrem k viditelnému a udržitelnému zlepšení vztahů s Kosovem. V tomto směru došlo v nedávné době k dvěma událostem: Srbsko podepsalo technický protokol IBM a vyjasnil se srbský výklad dohody o regionální spolupráci a zastoupení Kosova, přičemž vzhledem k zahájení provádění dohody již tento výklad nebude bránit otevřené regionální spolupráci.

    V souladu se závěry Rady ze dne 5. prosince 2011, jak je schválila Evropská rada ze dne 9. prosince 2011, o podmínkách pro zahájení přístupových jednání se Srbskem, předloží Komise zprávu, jakmile dojde k závěru, že Srbsko dosáhlo nezbytné úrovně souladu s kritérii pro členství a podmínkami procesu stabilizace a přidružení, mezi nimiž se jedná zejména o pokrok na cestě k vytvoření viditelného a udržitelného zlepšení vztahů s Kosovem. Komise vyzývá Srbsko, aby v dobré víře provedlo všechny dohody, kterých bylo k dnešnímu dni dosaženo, a vedlo konstruktivní jednání o celé škále otázek za pomoci EU.

    Viditelné a udržitelné zlepšení ve vztazích mezi Srbskem a Kosovem je zapotřebí, aby Srbsko i Kosovo mohly dále pokračovat ve své cestě směrem do EU a aby si navzájem nemohly blokovat své úsilí. Tento proces by měl postupně vést k úplné normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem s perspektivou, že obě strany budou moci v rámci EU plně uplatňovat svá práva a plnit své povinnosti. Řešení problémů v severním Kosovu, při současném respektování územní celistvosti Kosova a zvláštních potřeb místních obyvatel, bude důležitým prvkem tohoto procesu.

    Komise zdůrazňuje, že opatření, která povedou k normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou, by také měla být předmětem rámce pro budoucí přístupová jednání se Srbskem.

    Komise zdůrazňuje, že je důležité, aby byl tento komplexní přístup plněn oběma stranami s patřičnou rozhodností a za plné podpory ze strany EU.

    21. Albánie: Zlepšení dialogu mezi vládou a opozicí, zejména na základě dohody z listopadu 2011, umožnilo Albánii dosáhnout značného pokroku v plnění politických kritérií pro členství v EU. Albánie učinila řadu zásadních reforem v rámci dvanácti klíčových priorit, které byly určeny ve stanovisku Komise z roku 2010 a které musí být s ohledem na zahájení přístupových jednání s Evropskou unií splněny. Albánie splnila čtyři z klíčových priorit, zejména ty, které se týkají řádného fungování parlamentu, přijetí zákonů, jež vyžadují výraznější většinu, jmenování veřejného ochránce práv, slyšení a hlasování parlamentu ve věci jmenování členů klíčových orgánů či změny legislativního rámce pro volby. Albánie je na dobré cestě ke splnění dvou klíčových priorit týkajících se reformy veřejné správy a zlepšení zacházení se zadržovanými osobami. Pokrok při realizaci zbývajících klíčových priorit obsahoval některé významné kroky, zejména přijetí zákona o správních soudech, zrušení imunity vyšších úředníků veřejné správy a soudců, intenzivnější zabavování výnosů z trestné činnosti, přijetí komplexní strategie reformy vlastnictví a změny trestního zákona, které zpřísňují sankce za domácí násilí.

    Vzhledem k dosaženému pokroku Komise doporučuje, aby Rada udělila Albánii status kandidátské země s výhradou dokončení hlavního opatření v oblasti reformy soudnictví a veřejné správy a revize jednacího řádu parlamentu. Komise podá zprávu Radě, jakmile bude dosaženo nezbytného pokroku. Ve své zprávě Komise rovněž vezme v úvahu závazek vyjádřený Albánií pro boj proti korupci a organizované trestné činnosti, včetně aktivního vyšetřování a stíhání takových případů.

    Aby mohla Komise doporučit zahájení přístupových jednání, musí zejména vidět trvalé plnění závazků, které již byly přijaty, a dokončení zbývajících klíčových priorit, které dosud nebyly splněny v plném rozsahu. Zvláštní pozornost je nutno věnovat těmto oblastem: uskutečňování voleb v souladu s evropskými a mezinárodními normami; posílení nezávislosti, účinnosti a odpovědnosti soudních orgánů; rozhodné úsilí v boji proti korupci a organizované trestné činnosti, včetně aktivního vyšetřování a stíhání; účinná opatření k posílení ochrany lidských práv a antidiskriminační politiky; a provádění vlastnických práv. Úspěšný průběh parlamentních voleb v roce 2013 bude hlavní zkouškou odhodlání dodržet reformu voleb napříč stranami a bude představovat předběžnou podmínku pro jakékoli doporučení pro zahájení jednání. Udržitelný politický dialog a pokračující úsilí ve všech oblastech, na které se vztahují klíčové priority, budou i nadále zásadní pro provedení reforem a zaručení budoucího členství Albánie v EU.

    22. Bosna a Hercegovina: Bylo dosaženo omezeného pokroku v plnění politických kritérií a budování více funkčních, koordinovaných a udržitelnějších institucionálních struktur. V rámci procesu stabilizace a přidružení Bosna a Hercegovina se nadále konstruktivně účastnila strukturovaného dialogu o oblasti spravedlnosti s EU.

    Dialog na vysoké úrovni ohledně procesu přistoupení, který byl zahájen v červnu, je hlavním fórem pro dohodu o požadavcích procesu integrace do EU. Komise v této souvislosti vyjadřuje politování nad tím, že dosavadní výsledky zůstávají pod hranicí očekávání. Stále chybí společná vize politických představitelů o celkovém směřování a budoucnosti země a jejím institucionálním uspořádání. Splnění podmínek pro vstup v platnost dohody o stabilizaci a přidružení a podání důvěryhodné přihlášky na členství v EU je i nadále prioritou, stejně jako zřízení účinného koordinačního mechanismu mezi různými úrovněmi státní správy, aby země mohla o záležitostech EU mluvit jedním hlasem. Komise bude i nadále spolupracovat s orgány země. Vedoucí představitelé Bosny a Hercegoviny však musejí prokázat politickou vůli dosáhnout konsenzu a realizovat konkrétními činy aspirace celé země a jejích občanů na členství v EU.

    V návaznosti na oddělení mandátu zvláštního zástupce Evropské unie (EUSR) od Úřadu vysokého zástupce zaujala EU díky své silnější přítomnosti vedoucí úlohu v řadě otázek, kde pomáhá orgánům v provádění cílů agendy EU. EU v tomto ohledu bude nadále zesilovat svou podporu orgánům Bosny a Hercegoviny.

    23. Kosovo: Současně s tímto sdělením přijala Komise také sdělení o studii proveditelnosti týkající se dohody o stabilizaci a přidružení s Kosovem. Tato studie potvrzuje, že dohoda o stabilizaci a přidružení může být uzavřena mezi EU a Kosovem i v situaci, kdy členské státy stále budou mít rozdílné názory na status. Komise navrhne směrnice pro jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení, jakmile Kosovo dosáhne pokroku v plnění řady krátkodobých priorit. Je nezbytné, aby Kosovo v dobré víře provedlo všechny dohody, které mezi sebou Bělehrad a Priština do dnešního dne uzavřely, a aby konstruktivně přistoupilo k jednání o celé škále otázek za pomoci EU.

    Viditelné a udržitelné zlepšení ve vztazích mezi Kosovem a Srbskem je zapotřebí, aby Srbsko i Kosovo mohly dále pokračovat ve své cestě směrem do EU a aby si navzájem nemohly blokovat své úsilí. Řešení problémů v severním Kosovu, při současném respektování zvláštních potřeb místních obyvatel, bude důležitým prvkem tohoto procesu.

    24. Turecko: Turecko je pro EU klíčovou zemí, uvážíme-li jeho dynamické hospodářství, strategickou polohu a jeho významnou regionální úlohou. Komise zdůrazňuje význam probíhající spolupráce a dialogu o otázkách zahraniční politiky, které jsou ve společném zájmu EU a Turecka, jako jsou ty, jež se týkají severní Afriky či Blízkého východu.

    Potenciál vztahů EU-Turecko lze plně využít pouze v rámci aktivního a důvěryhodného procesu přistoupení, který respektuje závazky EU a stanovené podmínky. Je v zájmu jak EU, tak Turecka, aby přístupová jednání znovu získala dynamiku, v neposlední řadě také proto, aby EU nadále představovala příkladný standard pro reformy v Turecku. Komise se proto domnívá, že je důležité, aby v souladu se zavedenými postupy a příslušnými závěry Rady pokračovaly práce na kapitolách, u kterých byla kvůli nedostatku shody mezi členskými státy jednání přerušena po řadu let.

    S cílem oživit proces přistoupení po období stagnace a přinést novou dynamikou do vztahů mezi EU a Tureckem bude Komise pokračovat v provádění pozitivního programu ve vztahu k Turecku, který byl zahájen v květnu 2012 a který již přináší první výsledky. Zásadní význam má nadále aktivní podpora vůči pozitivnímu programu a vlastním vyhlídkám na členství v EU ze strany Turecka.

    Vzrůstají obavy, pokud jde o absenci zásadního pokroku Turecka směrem k úplnému plnění politických kritérií. Situace v oblasti dodržování základních práv v praxi, včetně svobody projevu, je i nadále zdrojem závažných znepokojení i navzdory nedávnému zkvalitnění různých právních předpisů v této oblasti. Je důležité, aby Turecko řešilo všechny otázky týkající se nezávislosti, nestrannosti a účinnosti soudnictví. Komise vítá závazek turecké vlády urychleně předložit čtvrtý balíček reformy soudnictví a vyzývá k odstranění všech hlavních problémů, které v současné době znemožňují uplatňování svobody projevu v praxi.

    Turecko zmrazilo své vztahy s rotujícím předsednictvím Rady EU v druhé polovině roku 2012. Komise opakuje své vážné obavy ve vztahu k tureckým prohlášením a hrozbám a požaduje, aby byla plně respektována úloha předsednictví Rady.

    Evropská unie důrazně připomněla všechna svrchovaná práva členských států EU, mezi něž mj. patří právo na uzavírání dvoustranných dohod a provádět průzkum přírodních zdrojů a tyto zdroje využívat v souladu s acquis EU a mezinárodními právními předpisy, včetně Úmluvy OSN o mořském právu. V souladu s postoji, jež Rada a Komise v předchozích letech opakovaně vyjádřily, Komise znovu zdůrazňuje, že Turecko musí neodkladně splnit svůj závazek zajistit úplné provádění dodatkového protokolu a pokročit při normalizování dvoustranných vztahů s Kyperskou republikou. Tento krok by mohl významným způsobem povzbudit proces přistoupení. Nedojde-li v těchto oblastech k pokroku, pak Komise doporučuje, aby EU zachovala opatření z roku 2006. Naléhavě rovněž vyzývá k zabránění jakýmkoli hrozbám, zdrojům neshod či jednání, které by mohly poškodit dobré sousedské vztahy a nepříznivě ovlivnit mírové urovnání sporů.

    Turecko se vyzývá, aby konkrétními kroky stvrdilo svůj závazek vést tyto rozhovory pod záštitou generálního tajemníka OSN a podílet se na nich s cílem dosáhnout komplexního urovnání kyperského problému.

    25. Co se týče kyperské otázky, jednání pod záštitou OSN o komplexním urovnání mezi vedoucími představiteli řeckého a tureckého společenství na Kypru se zastavila. Je nezbytné obnovit jednání s cílem dosáhnout rychlého završení rozhovorů, přičemž se bude vycházet z již dosažených výsledků. To bude vyžadovat vytvoření příznivých podmínek, které usnadní dokončení procesu a přípravu veřejnosti na nezbytné kompromisy. Komise je připravena i nadále poskytovat silnou politickou podporu a odborné poradenství v otázkách spadajících do působnosti EU.

    26. Island: Společné zájmy EU s Islandem se rozvíjejí, a to i v oblasti obnovitelné energie a změny klimatu a vzhledem ke strategickému významu arktické politiky EU. Přístupová jednání s Islandem rovněž pokračují uspokojivě. Přistoupení k EU je na Islandu stále předmětem živé veřejné diskuse. Komise je přesvědčena, že EU bude schopna předložit balíček pro jednání s Islandem, který bude brát v úvahu islandská specifika a zaručí plnění zásad a acquis EU a také umožní, aby islandský lid ve vhodný čas a informovaně rozhodl.

    PŘÍLOHA

    Závěry týkající se Černé Hory, Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, Srbska, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Turecka a Islandu

    Černá Hora

    Černá Hora dostatečně splňuje politická kritéria pro členství v EU. Právní a institucionální rámec a politiky byly zlepšeny s cílem posílit fungování parlamentu, soudnictví, boj proti korupci, lidská práva a ochranu menšin. Probíhající ústavní reformy a reformy veřejné správy dále pokročily. Bylo dosaženo dalších výsledků ve vymáhání práva. Je třeba nepolevovat v úsilí v oblasti právního státu a zejména dokončit probíhající ústavní reformy, jejichž cílem je posílit nezávislost soudnictví a dále zlepšit výsledky provádění politik, především v boji proti korupci a organizované trestné činnosti. Černá Hora nadále hrála konstruktivní úlohu v regionu, dodržovala své mezinárodní závazky a podmínky procesu stabilizace a přidružení.

    Co se týče demokracie a právního státu, Černá Hora dosáhla pokroku při posilování zákonodárné a kontrolní úlohy parlamentu, včetně aspektů právního státu. Začalo provádění nedávno přijatých právních předpisů a byla posílena správní a odborná kapacita parlamentu. Zlepšila se i transparentnost a byly zřízeny samostatné výbory pro evropskou integraci a boj proti korupci. Je třeba nepolevovat v úsilí o posilování zákonodárné a kontrolní kapacity parlamentu.

    Vládní tvorba politiky se dále výrazně zlepšila. Byly postupně zřízeny struktury pro přístupová jednání a zahrnují představitele občanské společnosti. Správní kapacity pro koordinaci činností souvisejících s evropskou integrací, včetně finanční podpory, je nezbytné posílit tak, aby vyhověly požadavkům přístupových jednání. Je nutné ještě posílit celkovou schopnost ministerstev vytvářet vysoce kvalitní právní předpisy a posouzení dopadů. Pokud jde o místní správu, je třeba vynaložit další úsilí na provedení nedávno přijatých právních předpisů a vytvořit transparentní, účinnou a odpovědnou správu.

    Černá Hora přijala další kroky k řešení otázek v reformě veřejné správy. Právní rámec a provádění současných právních předpisů je třeba zlepšit, a to finančně udržitelným způsobem a s odpovídajícími mechanismy kontroly. Kapacita veřejného ochránce práv byla posílena, ale ještě je třeba v tomto ohledu přidat.

    Byl učiněn určitý pokrok, pokud jde o soudnictví. Začalo provádění nedávno přijatých právních předpisů. Pokroku bylo dosaženo ve vztahu ke zveřejňování soudních rozhodnutí a nevyřešeným případům. Proces ústavní reformy, jenž má za cíl posílit nezávislost soudnictví v souladu s evropskými normami, stále není dokončen. Zapotřebí je dalšího úsilí k zajištění profesního rozvoje a jmenování na základě zásluh a k posílení záruk odpovědnosti a integrity v rámci soudnictví.

    Určitého pokroku bylo dosaženo také v oblasti boje proti korupci. Začalo provádění nedávno přijatých právních předpisů v klíčových oblastech, jako je financování politických stran, prevence střetu zájmů a zadávání veřejných zakázek. Musí být ještě posílena kapacita kontrolních orgánů, zejména státní volební komise, státního kontrolního úřadu a Komise pro prevenci střetu zájmů. Černá Hora dosáhla dalších výsledků, pokud jde o vyšetřování, trestní stíhání a rozsudky v případech korupce, ale jejich počet je stále nízký a v souvislosti s korupcí zatím nebylo nařízeno zabavení majetku. Korupce zůstává rozšířeným jevem a stále představuje závažný problém a brání donucovacím orgánům ve vyšetřování organizované trestné činnosti.

    Pokroku bylo dosaženo v oblasti boje proti organizované trestné činnosti. Výsledky se nadále dostavovaly, ale je třeba pokročit dále. Boj proti organizované trestné činnosti pomocí všech prostředků právního systému představuje pro zemi zvláštní výzvu. Regionální a mezinárodní spolupráce byla posílena prostřednictvím podepsání dohod a společných operací. Dosud dosažené výsledky, včetně správní kapacity a spolupráce mezi úřady v oblasti organizované trestné činnosti, je třeba aktivně konsolidovat, zejména v oblasti finančního vyšetřování, přičemž je nutné dokončit právní rámec. Vnitrostátní trestní zpravodajský systém stále čeká na zřízení. Jeho neexistence brzdí efektivitu donucovacích orgánů, kterou je třeba zlepšit. Vedoucí úlohu státního zástupce při vyšetřování je nutné ještě posílit. Je třeba vyvinout větší úsilí v oblasti boje proti praní peněz a boje proti obchodování s lidmi, včetně identifikace a znovuzačlenění obětí.

    Černá Hora nadále zlepšovala stávající právní a institucionální rámec pro ochranu lidských práv a ochranu menšin. Orgány Černé Hory, včetně těch na nejvyšší úrovni, se k otázce lidských práv stavěly přívětivěji. Musí pokračovat proces dokončení příslušného legislativního i institucionálního rámce a zároveň je třeba posílit správní a finanční kapacity v této oblasti, včetně kapacit státních zástupců a veřejného ochránce práv.

    Značného pokroku bylo dosaženo při zlepšování právního a správního rámce pro občanská a politická práva v Černé Hoře a jejich uplatňování. Je třeba posílit pravomoc veřejného ochránce práv zahájit řízení v případě špatného zacházení a zlepšení vyžadují životní podmínky ve věznicích. Je třeba zintenzívnit úsilí v šetření a stíhání starých případů násilí vůči novinářům.

    Černá Hora dosáhla pokroku v oblasti sociálních a hospodářských práv díky konsolidaci příslušného právního a institucionálního rámce. Příznivější postoj orgánů přispěl k podpoře těchto práv, ale pro jejich prosazování je nutné vynaložit další finanční prostředky a kvalifikované lidské zdroje. Musí se zlepšit řešení případů porušování sociálních a ekonomických práv.

    Černá Hora dosáhla pokroku v oblasti ochrany menšin a kulturních práv. Přijetí strategie pro zlepšení situace Romů, Aškaliů a balkánských Egypťanů a příslušný akční plán jsou pozitivním krokem na cestě k tomuto cíli; vzhledem k tomu, že Romové, Aškaliové a balkánští Egypťané stále čelí diskriminaci, je ale třeba zlepšit jejich začleňování, zejména prostřednictvím provedení příslušných politických dokumentů. Došlo k pokroku, pokud jde o postup udělování právního statusu vysídleným osobám, ale přetrvávají nedostatky, pokud jde o přístup těchto osob k hospodářským a sociálním právům.

    Pokud jde o regionální otázky a mezinárodní závazky, Černá Hora nadále splňuje podmínky procesu stabilizace a přidružení spočívající ve spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii a regionální spolupráci. Některé dvoustranné otázky se sousedními zeměmi zůstávají nevyřešené, zejména v oblasti vytyčení hranic.

    Bylo dosaženo významného pokroku, pokud jde o plnění Sarajevského prohlášení. Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora a Srbsko i nadále spolupracovaly na hledání udržitelných řešení pro uprchlíky, kteří byli vysídleni v důsledku ozbrojených konfliktů v 90. letech minulého století. Čtyři země podepsaly prohlášení ministrů a dohodly se na regionálním programu pro bydlení, který pomáhá asi 27 000 domácnostem a 74 000 osobám. Na mezinárodní dárcovské konferenci v dubnu 2012 v Sarajevu bylo na podporu tohoto programu přislíbeno přibližně 265 milionů EUR. Je nutné pokračovat v dobré spolupráci na řešení všech nedořešených otázek v rámci tohoto procesu.

    Co se týče Mezinárodního trestního soudu, dvoustranná dohoda se Spojenými státy o imunitě není v souladu se společnými postoji a hlavními zásadami EU. Černá Hora musí zajistit soulad s postojem EU.

    Po mírném oživení v roce 2011 se růst hospodářství Černé Hory v první polovině roku 2012 zpomalil. Domácí poptávka je stále utlumená kvůli slabému růstu úvěrů a stále velkému převisu zadlužení soukromého sektoru. Vzhledem k absenci standardních nástrojů měnové politiky[3] se hospodářská politika nadále zaměřovala na úsilí o posilování hospodářské a finanční stability prostřednictvím fiskální konsolidace a strukturálních reforem. Podmíněné závazky ze státních záruk však představují významné riziko pro stabilitu veřejných financí. Nezaměstnanost je stále vysoká a dále přetrvávají nedostatky, pokud jde o právní stát, lidské zdroje a infrastrukturu.

    Pokud jde o hospodářská kritéria, Černá Hora dosáhla dalšího určitého pokroku na cestě k fungujícímu tržnímu hospodářství. Nedokončená restrukturalizace průmyslu zpracování kovů, rozsáhlé problémy s likviditou a špatné podmínky na trhu práce ale i nadále brání účinnému přidělování zdrojů. Pokud bude nadále řešit stávající nedostatky pomocí vhodných makroekonomických politik a strukturálních reforem, měla by se země ve střednědobém horizontu dokázat vypořádat s konkurenčními tlaky a tržními silami v rámci Unie.

    Podařilo se udržet celkovou makroekonomickou stabilitu. Bankovní sektor se stále zotavuje a vklady postupně plynou zpět do systému. K dalším zlepšením došlo ve vztahu k postupům pro vstup na trh a zotavení po bankrotu. Účinnost občanskoprávního vymáhání pohledávek se zlepšila. Liberalizace odvětví energetiky a telekomunikací usnadnila otevření příslušných trhů, přičemž regulátoři těchto trhů se začali chovat důrazněji. Aktivnější byla i účast ve výzkumných programech EU. Černá Hora je stále velmi integrována na trzích EU a CEFTA.

    Nadále však trvá velká vnější nerovnováha. Výkonnost trhu práce je stále nízká a s velmi vysokou mírou nezaměstnanosti. Zvyšovaly se inflační tlaky. Pokračuje snižování pákového efektu finančního sektoru, což vede k problémům s likviditou a následné akumulaci daňových a jiných platebních pohledávek v hospodářství. Stabilita veřejných financí byla vystavena dalším tlakům ze strany podmíněných závazků a nezaplacených příspěvků. Veřejný dluh se stále zvyšoval. Je třeba řešit obtížnou hospodářskou situaci výrobců hliníku. Země potřebuje v zájmu rozvoje své infrastruktury přitáhnout více investic, ale nedostatky v oblasti právního státu a rozsáhlá stínová ekonomika stále poškozují podnikatelské prostředí.

    Černá Hora učinila určitý pokrok ve zlepšování své schopnosti převzít závazky vyplývající z členství. Ke značnému pokroku došlo v oblasti zadávání veřejných zakázek, dopravní politiky, statistiky a vědy a výzkumu. Omezeného pokroku bylo dosaženo v jiných oblastech, jako je volný pohyb pracovníků, volný pohyb kapitálu, právo obchodních společností, bezpečnost potravin, veterinární a rostlinolékařská politika, daně, podnikání a průmyslová politika, životní prostředí, změna klimatu či finanční a rozpočtová ustanovení. Omezená správní kapacita Černé Hory představuje problém v mnoha sférách a v souvislosti s přístupovými jednáními a v zájmu účinného provádění acquis musí být posílena. Celkově Černá Hora i nadále hladce plní povinnosti vyplývající z dohody o stabilizaci a přidružení (DSP). Přetrvávají určité mezery, pokud jde o státní podpory, kde je třeba vyvinout dalšího úsilí za účelem sbližování právních předpisů.

    K určitému pokroku došlo v oblasti volného pohybu zboží. Je třeba dalšího úsilí, lepší koordinace a většího nasazení pro dosažení většího souladu s acquis. Přípravy v oblasti volného pohybu zboží pokročily celkově poměrně daleko.

    Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti volného pohybu pracovníků a proces slaďování právních předpisů s acquis je teprve v rané fázi. Určitý pokrok byl vykázán u práva usazování a volného pohybu služeb. Černá Hora dosáhla značného pokroku, pokud jde o sblížení nového zákona o poštovních službách s acquis. Pokud jde o právo usazování, musí být provedeny legislativní reformy. Je stále zapotřebí značného úsilí, pokud jde o sblížení právních předpisů se směrnicí o službách, o vzájemném uznávání odborných kvalifikací či interinstitucionální spolupráci. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    V oblasti volného pohybu kapitálu lze vykázat jen skromný pokrok, i když přípravy jsou na dobré cestě. Je nutné dále pokračovat v úplném sbližování s acquis, pokud jde o platební systémy a posílení správní kapacity, zejména v oblasti boje proti praní peněz. V oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu jsou přípravy v poměrně raném stádiu. Je třeba vyvinout velké úsilí s cílem prosadit právní předpisy, posílit koordinaci mezi jednotlivými orgány a dosáhnout určitých výsledků v boji proti praní peněz a finanční trestné činnosti. Přípravy v této oblasti celkově pokračují dobře.

    Bylo dosaženo značného pokroku v oblasti zadávání veřejných zakázek. Stále problematické zůstává provádění nových právních předpisů. Legislativní rámec pro koncese ještě musí být uveden do souladu s acquis. Úloha, pravomoci a kompetence budoucích útvarů inspekce ještě musí být objasněny, přičemž bude nutné je zajistit dostatečným počtem zaměstnanců. Jen skromný pokrok lze pozorovat v oblasti práva obchodních společností. Stále zbývá přijmout nové změny zákona o účetnictví a auditu, kterými se zřídí nezávislý veřejný orgán dohledu složený z auditorů, a související systém kontroly kvality. Určitý pokrok lze vykázat v oblasti duševního vlastnictví. Je zapotřebí dalšího úsilí, aby došlo v této oblasti ke sblížení s acquis EU a účinnému provedení právních předpisů. Celkově se dá říci, že přípravy v každé z těchto oblastí mírně pokročily.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti hospodářské soutěže. Je zapotřebí dalšího úsilí, aby došlo v této oblasti ke sblížení právních předpisů Černé Hory s acquis a k zajištění operační nezávislosti orgánu pro hospodářskou soutěž. Zvláštní pozornost je třeba věnovat prosazování pravidel státní podpory, zejména pokud jde o státní podporu citlivým odvětvím. Celkově se dá říci, že přípravy v oblasti hospodářské soutěže mírně pokročily.

    Došlo k určitému pokroku v oblasti finančních služeb. Pokroku bylo dosaženo v procesu přijímání právních předpisů v oblasti zveřejňování informací a údajů ze strany bank, výpočtu velké angažovanosti a SKIPCP. Je třeba vyvinout zásadní úsilí pro sbližování se stávajícím acquis a jeho uplatňování v oblastech, na něž se vztahuje tato kapitola. Celkově úroveň souladu s acquis stále vykazuje mírný pokrok.

    Došlo k určitému pokroku v oblasti informační společnosti a médií. Avšak nezávislost regulačních orgánů byla narušena změnami právních předpisů. Celkově přípravy mírně pokročily.

    Pokroku bylo dosaženo v oblasti zemědělství a rozvoje venkova. Je třeba vyvinout úsilí pro vytvoření vhodného právního rámce s cílem dosáhnout cílů národního akčního plánu na akreditaci pro správu fondů na rozvoj venkova. Omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky. Je zapotřebí úsilí ve všech oblastech, zejména s ohledem na dosažení dalšího souladu s acquis, posílení kontrolní kapacity ve veterinární oblasti a posouzení hygienických norem v potravinářských a krmivářských podnicích. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti rybolovu. Je třeba vyvinout další úsilí, pokud jde o sbližování právních předpisů s acquis v oblasti rybolovu a provádění norem EU, zejména v oblasti řízení, inspekce a kontroly zdrojů, tržní politiky, strukturálních fondů a politiky státní podpory. Sbližování s acquis v každé z těchto oblastí je stále v rané fázi.

    Ke značnému pokroku došlo v oblasti dopravy, zejména pokud jde o silniční, železniční a námořní dopravu, ale je nutné zajistit účinné provádění acquis. Dalšího pokroku je třeba dosáhnout v odvětví železniční dopravy, pokud jde o interoperabilitu, zřízení orgánu pro vyšetřování nehod, jakož i nezávislost regulačního orgánu pro železnice. Celkově přípravy v této oblasti pokročily. Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti energetiky. Další prováděcí právní předpisy pro vnitřní trh s energií stále čekají na přijetí. Černá Hora musí ještě přijmout nezbytné právní akty týkající se zásob ropy a desetiletých pracovních programů na rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE). Sbližování s acquis je v této oblasti v rané fázi.

    Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti daní, a to především při vytváření nových oddělení v rámci daňové správy. Další úsilí je třeba vyvinout v zájmu rozvoje celkové strategie pro podnikání a odvětví informačních technologií. V oblasti daní je celkové sbližování právních předpisů Černé Hory s acquis v rané fázi.

    Určitý pokrok byl zaznamenán v oblasti hospodářské a měnové politiky. Stále je potřeba vynaložit podstatné úsilí za účelem dokončení sbližování právních předpisů s acquis, zejména pokud jde o nezávislost centrální banky, měnového financování a zvýhodněného přístupu veřejného sektoru k finančním institucím. Kapacita pro vytváření a koordinaci hospodářské politiky musí být dále posílena. Současné používání eura ze strany Černé Hory, o kterém černohorské orgány rozhodly za výjimečných okolností, nemá nic společného s členstvím v eurozóně. Celkově je úroveň sbližování právních předpisů v oblasti hospodářské a měnové politiky v této fázi mírně pokročilá. Značný pokrok lze pozorovat v oblasti statistiky. Černá Hora však ještě musí vyvinout vážné a vytrvalé úsilí k dosažení souladu s acquis, pokud jde o zemědělské, obchodní a makroekonomické statistiky. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti sociální politiky a zaměstnanosti. Je třeba vyvinout další úsilí v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Kapacitu veřejné služby v oblasti zaměstnanosti je třeba posílit, spolu s přístupy podněcující aktivitu, s cílem řešit nízkou míru činnosti a zaměstnanosti a nesoulad mezi nabídkou dovedností a poptávkou trhu. Opatření a politiky pro snížení chudoby a pro začleňování Romů je třeba posílit. Stav veřejných financí má i nadále negativní vliv na reformy v sociální oblasti. Je zapotřebí zvýšeného úsilí k provedení plánovaných reforem v oblasti důchodů. Celková začala Černá Hora plnit své priority v této oblasti.

    Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti politiky podnikání a průmyslové politiky. Existují zde různé strategie a orgány. Zapotřebí je dalšího úsilí k zajištění rozvoje a provádění této politiky.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti transevropských sítí. Pokud jde o infrastrukturu dopravních sítí, je třeba výrazně zapracovat na zlepšení silničních a železničních spojení. Je třeba vytvořit propojení plynovodů se sousedními zeměmi a modernizovat vnitrostátní přenosové soustavy. Celkově jsou přípravy v této oblasti stále v počáteční fázi. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti regionální politiky a koordinace strukturálních nástrojů, zejména co se týče institucionálního rámce a programování. Černá Hora musí posílit správní kapacitu v zavedených strukturách NPP a odpovídajícím způsobem je připravit na budoucnost. Celkově přípravy v této oblasti začaly.

    Černá Hora dosáhla určitého pokroku v oblasti soudnictví a základních práv. Začalo provádění nedávno přijatých právních předpisů. Pokroku bylo dosaženo ve vztahu ke zveřejňování soudních rozhodnutí a nevyřešeným případům. Ústavní reforma, jejímž cílem je posílit nezávislost soudnictví, nebyla ještě dokončena. Celostátní jednotný systém pro nábor nových soudních úředníků stále čeká na své zřízení; stejně jako systém sledování délky soudních řízení; musí být také racionalizována soudní síť a je třeba zlepšit spolehlivost soudních statistik. Zapotřebí je dalšího úsilí k zajištění profesního rozvoje a jmenování na základě zásluh a k posílení záruk odpovědnosti a integrity v rámci soudnictví. Černá Hora posílila svůj protikorupční právní rámec a dále vylepšovala své výsledky ve vyšetřováních, trestních stíháních a počtu rozsudků v případech korupce, ale stále je v tomto ohledu zapotřebí většího úsilí. Korupce zůstává rozšířeným jevem a stále představuje závažný problém, který zároveň umožňuje infiltraci skupin organizované trestné činnosti do veřejného a soukromého sektoru. Počet pravomocných rozsudků je i nadále nízký a nebyly zatím souzeny případy korupce, kde by bylo nařízeno zabavení majetku. Stávající právní a institucionální rámec pro ochranu základních práv byl dále posílen. Dekriminalizace pomluvy přispěla ke zlepšení mediálního prostředí v zemi. Došlo k dalšímu pokroku, pokud jde o postup udělování právního statusu vysídleným osobám. Sociální začleňování Romů, Aškaliů a balkánských Egypťanů musí pokračovat, zejména prostřednictvím provádění příslušných politických dokumentů. Nedostatky přetrvávají u ochrany lidských práv ze strany soudních a donucovacích orgánů. Je třeba zintenzívnit úsilí v šetření a stíhání starých případů násilí vůči novinářům. Bude nutné trvale vyvíjet další úsilí k dosažení souladu s acquis EU a mezinárodními normami v této oblasti. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily

    Černá Hora dosáhla určitého pokroku v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. Sbližování s acquis v oblasti migrace, azylu a víz již bylo zahájeno. Výstavba střediska pro cizince a zřízení střediska pro žadatele o azyl se dokončuje. Provádění strategie integrované správy hranic a akčního plánu je na dobré cestě. V oblasti policejní spolupráce a boje proti organizované trestné činnosti země i nadále rozšiřovala své mezinárodní a regionální sítě a posilovala svůj právní rámec a správní kapacity. Díky společným vyšetřovacím operacím s dalšími zeměmi v regionu a s členskými státy EU, Interpolem a Europolem došlo ke zvýšení počtu obžalob, zatčení i rozsudků v oblasti organizované trestné činnosti. Politické a právní rámce se v této oblasti zlepšily. Bude nutné trvale vyvíjet další úsilí k dosažení souladu s acquis v této kapitole, zejména v oblasti azylu, víz, vnějších hranic a schengenských pravidel, boje proti organizované trestné činnosti, a dosáhnout dobrých výsledků ve vyšetřování případů, pravomocných rozsudků a zabavování drog. Schopnost provádět právní rámec v oblasti soudní spolupráce v občanských a trestních věcech musí být posílena. Je třeba vyvinout větší úsilí v boji proti praní peněz a boji proti obchodování s lidmi. Země v této oblasti mírně pokročila.

    Značného pokroku bylo dosaženo při sbližování právních předpisů s acquis v oblasti vědy a výzkumu. Je zapotřebí dalšího úsilí pro posílení výzkumné a inovační kapacity na vnitrostátní úrovni a pro usnadnění integrace do Evropského výzkumného prostoru. Úroveň investic do výzkumu je třeba ještě více zvýšit, zejména ze soukromého sektoru a prostřednictvím podnícení veřejných a soukromých investice do vědeckého výzkumu. Přípravy v této oblasti celkově pokračují dobře. K určitému pokroku došlo v oblasti vzdělávání a kultury. Je třeba se dále třeba zabývat reformou vysokoškolského vzdělávání a modernizací systému odborného vzdělávání a přípravy. Provádění reforem ve vzdělávání zůstává i nadále problematické. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily

    Černá Hora dosáhla skromného pokroku v oblasti životního prostředí a změny klimatu. Existují první známky zlepšení díky přijetí právních předpisů o nakládání s odpady, kvalitě ovzduší a chemických látkách a s ohledem na správní kapacity a úsilí vynaložené v zájmu dosažení souladu s acquis v oblasti klimatu. Další pozornost je zapotřebí věnovat oblasti kvality vody a nakládání s odpady. Musí být zajištěno účinné provedení acquis týkajícího se posuzování vlivu na životní prostředí a strategického posuzování vlivů na životní prostředí. Je zapotřebí značného úsilí k přizpůsobení a provádění acquis v oblasti životního prostředí a klimatu, jakož i k posílení správní kapacity a interinstitucionální spolupráce. Životní prostředí a otázky změny klimatu je nutné lépe systémově zohledňovat v jiných oblastech politiky a plánovacích dokumentech. Pokroku v této oblasti brání skutečnost, že není politickou prioritou, a také nedostatek odpovídajícího financování a omezené povědomí o environmentálních požadavcích. Přípravy v této oblasti jsou stále v rané fázi.

    V oblasti ochrany spotřebitele a zdraví došlo k určitému pokroku. V oblasti ochrany spotřebitele musí pokračovat sbližování právních předpisů. Přípravy v těchto oblastech pokračují poměrně dobře. Určitého pokroku bylo dosaženo v celních předpisech. Nový zákon o celním sazebníku ještě více sbližuje vnitrostátní právní předpisy se společným celním sazebníkem. Pokud jde o správní a provozní kapacity, provádění stávajících postupů a pracovních metod je třeba ještě zintenzívnit. Přípravy pro případné přistoupení k Úmluvě o společném tranzitním režimu musí být zlepšeny. Celkově přípravy v oblasti celní unie mírně pokročily.

    Určitého pokroku bylo dosaženo také v oblasti vnějších vztahů. Černá Hora stala členem Světové obchodní organizace (WTO). Určitého pokroku bylo rovněž dosaženo v oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky. Černá Hora dosáhla souladu se všemi prohlášeními EU a rozhodnutími Rady a nadále aktivně přispívá k regionální stabilitě. Přípravy v těchto oblastech mírně pokročily.

    Černá Hora učinila nerovnoměrný pokrok v oblasti finanční kontroly. Přestože právní rámec pro veřejnou vnitřní finanční kontrolu je v platnosti, jeho praktické provádění zaostává, zejména na místní úrovni. Černá Hora musí v rámci reformy veřejné správy posílit pravidla pro odpovědnost řídících pracovníků. V praxi by měla být zaručena finanční nezávislost státního kontrolního úřadu. Přípravy v oblasti finanční kontroly se nacházejí v rané fázi. K omezenému pokroku došlo v oblasti finančních a rozpočtových ustanovení. V příhodné době je nutné vytvořit koordinační orgán k řízení předvstupních příprav v oblasti vlastních zdrojů. Je nutné přijmout správní rámce pro uplatňování pravidel pro vlastní zdroje. Celkově jsou přípravy v této oblasti v počáteční fázi.

    Bývalá jugoslávská republika Makedonie

    Bývalá jugoslávská republika Makedonie i nadále dostatečně plní politická kritéria. Země nadále plní své závazky vyplývající z dohody o stabilizaci a přidružení. Vláda učinila z agendy EU prioritu své činnosti. Dialog na vysoké úrovni ohledně přistoupení (HLAD) s Komisí posloužil jako katalyzátor pro urychlení reforem a přispěl k zásadnímu pokroku v mnoha klíčových oblastech. Vláda přijala návrhy na zdokonalení právního rámec pro konání voleb a v oblasti svobody projevu, a také pokud jde o dekriminalizaci pomluv. První vládní přezkum provádění rámcové dohody z Ohridu umožňuje posílení dialogu mezi jednotlivými komunitami. Tempo reforem je třeba udržet ve všech oblastech politických kritérií, a zejména zajistit jejich provádění. Parlament projednává související právní předpisy. Je třeba zachovat zaměření na právní stát, včetně oblasti svobody projevu, vztahů mezi etnickými skupinami a usmíření. Pokročit je třeba v otázce začleňovaní organizací občanské společnosti.

    Rámcová dohoda z Ohridu (dále jen „OFA“) je stále zásadním prvkem demokracie a právního státu v zemi. Vláda zahájila přezkum provádění OFA od roku 2001, a to s cílem dosažení konsenzu o dosažených výsledcích a budoucích úkolech. Napětí mezi komunitami po násilných incidentech v první polovině roku 2012 způsobilo znepokojení. Vláda na tento problém reagovala uváženě a na tomto svém postoji musí postavit další úsilí o posílení vztahů mezi jednotlivými etnickými skupinami a usmíření, včetně otázky postavení obětí konfliktu z roku 2001. Došlo k dalšímu určitému pokroku v širším uplatňování zákona o jazycích.

    Fungování parlamentu se zlepšilo a politický dialog se udržel, zejména pokud jde o integraci do EU. Provádění jednacího řádu pokročilo, a to i s ohledem na klíčové požadavky opozice. Parlament jedná o příslušných návrzích vlády na zlepšení rámce pro konání voleb. Bude nutné vyvinout trvalé úsilí, aby byla zcela zplněna doporučení OBSE/ODIHR.

    Spolupráce v rámci vládní koalice pokračovala i nadále a proces přistoupení se díky tomu posunul do centra politického programu. Vláda na základě vlastního plánu účinně koordinovala provádění dialogu na vysoké úrovni ohledně přistoupení (HLAD). V oblasti místní správy je třeba urychlit pokrok v decentralizaci, zejména co se týče finančního rámce.

    Pokud jde o veřejnou správu, došlo k určitému pokroku. Služby občanům se zlepšily a elektronická veřejná správa (e-government) se postupně zavádí. Konzultace o zásadní reformě rámce pro správu stále probíhají. Další úsilí je nutné v zájmu zajištění transparentnosti, odbornosti a nezávislosti veřejné správy. Zejména musí být zajištěno dodržování zásady náboru a služebního postupu zaměstnanců založeného na zásluhách.

    Pokud jde o soudnictví, byly zavedeny právní a institucionální záruky, ale je zapotřebí dalšího úsilí, aby se v praxi zaručila nezávislost a nestrannost. Bylo dosaženo pokroku, zejména při snižování počtu nevyřízených soudních případů. Je třeba vyvinout další úsilí pro zajištění jasných a transparentních důvodů pro disciplinární opatření a propouštění a výrazně zlepšit provádění postupů zaručujících jmenování soudců na základě zásluh a profesní rozvoj. Je třeba dále podporovat Akademii odborné přípravy soudců a státních zástupců v její klíčové úloze v rozvoji profesionálních a vysoce kvalifikovaných soudních orgánů a státních zastupitelství.

    V oblasti protikorupční politiky existuje právní rámec a byly mírně posíleny kapacity, avšak je třeba vyvinout větší úsilí v provádění stávajících právních předpisů. Byly podniknuty kroky pro zlepšení kontrolních kapacit a donucovacích pravomocí orgánů. Došlo však k málo viditelnému pokroku, pokud jde o konečné výsledky. Je ještě nutno dosáhnout výsledků při řešení případů korupce na vysoké úrovni. Je zapotřebí proaktivnější a koordinovaný přístup ze strany orgánů dohledu a donucovacích orgánů. Shromažďování a analýzy statistických údajů by měly být zlepšeny tak, aby se úsilí zaměřilo, tam, kde je nejvíce zapotřebí. Korupce je totiž v mnoha oblastech stále rozšířená a představuje závažný problém.

    K určitému pokroku došlo v oblasti boje proti organizované trestné činnosti, zejména prostřednictvím vydání více než 100 mezinárodních zatýkacích rozkazů a dobré spolupráce s Interpolem a Europolem. Zákon o odposlechu byl změněn tak, že byla posílena efektivita a transparentnost tohoto zvláštního vyšetřovacího opatření. Je třeba vyvinout další úsilí k posílení kapacit donucovacích orgánů a posílení vzájemné spolupráce a výměny informací. Země pokročila v oblasti policejní spolupráce a boje proti organizované trestné činnosti.

    Právní a institucionální rámec pro lidská práva a ochranu menšin je v zásadě zaveden. Občanská a politická práva jsou všeobecně respektována a bylo dosaženo dalšího pokroku. Dialog u kulatého stolu s novináři se ukázal být důležitým fórem pro řešení klíčových problému v oblasti médií. Vláda přijala návrhy na dekriminalizaci pomluvy, a to přijetím zákona o občanskoprávní odpovědnosti za urážku na cti a pomluvu. Trestní zákoník je třeba revidovat v souladu s tímto přístupem. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začala prosazovat právní předpisy proti koncentraci vlastnictví a střetům zájmů s politickou sférou. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání musí prokázat, že skutečně jedná nediskriminačním a transparentním způsobem. Existují i nadále velké obavy z nedostatku plurality a z autocenzury. Je zapotřebí dalšího úsilí pro řešení souvisejících výzev, jako je transparentnost státních reklam a pracovní práva novinářů.

    Určitý pokrok lze pozorovat v posilování sociálních a ekonomických práv. Hospodářská a sociální rada se pravidelně schází. Komise pro ochranu před diskriminací aktivně vyřizuje stížností, i když její zdroje jsou omezené. Antidiskriminační zákon je ještě třeba plně sladit s acquis, zejména pokud jde o diskriminaci na základě sexuální orientace. Je třeba zajistit lepší ochranu práv žen, včetně těch, které pochází ze zranitelných skupin, a je nutné další úsilí s cílem zvýšit jejich účast na trhu práce a na politickém životě. Sociální integrace osob se zdravotním postižením stále zůstává nedostatečná.

    Určitého pokroku bylo celkově dosaženo v oblasti kulturních práv a menšin. Přezkum rámcové dohody z Ohridu byl zahájen a zahrnuje doporučení pro řešení stávajících problémů. Je třeba na této přezkum navázat a pokračovat v konkrétní spolupráci mezi etnickými skupinami. Posílení důvěry mezi jednotlivými etnickými společenstvími bude mít klíčový význam. Co se týče Romů, bylo podniknuto několik opatření, zejména s cílem vyřešit problém osob bez dokladů a začlenit romské uprchlíky. Provádění stávajících strategií a interinstitucionální spolupráce je třeba výrazně posílit.

    Pokud jde o regionální záležitosti a mezinárodní závazky, země nadále plně spolupracovala s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). U soudu v Haagu neleží žádné nevyřešené případy či odvolání. Ze čtyřech případů, jež ICTY v roce 2008 předal zpět vnitrostátním orgánům, byl jeden domácím soudním systémem v roce 2011 zamítnut a tři byly zamítnuty v roce 2012 v souladu s požadavkem státního zástupce a na základě zákona o amnestii.

    Co se týče Mezinárodního trestního soudu, dvoustranná dohoda se Spojenými státy o imunitě není v souladu se společnými postoji a hlavními zásadami EU. Země proto potřebuje sladit svůj postoj s EU.

    Země se i nadále aktivně podílela na iniciativách regionální spolupráce, včetně procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě (SEECP), Rady pro regionální spolupráci (RCC) a Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA). V červnu 2012 převzala předsednictví SEECP. Sídlo sekretariátu Sítě zemí jihovýchodní Evropy pro zdraví (SEEHN) bylo umístěno ve Skopje. Země nadále přispívala k misi EU ALTHEA v Bosně a Hercegovině.

    Bývalá jugoslávská republika Makedonie hrála nadále celkově konstruktivní úlohu, pokud jde o dvoustranné vztahy se sousedními členskými státy a dalšími přistupujícími zeměmi. Vztahy s partnerskými zeměmi západního Balkánu se dále rozvíjely. Vztahy s Řeckem ovlivňovala otázka názvu země. Mezinárodní soudní dvůr přijal rozhodnutí, které se týká prozatímní dohody s Řeckem. Země se nadále účastnila rozhovorů pod záštitou OSN a pokračovala v přímých kontaktech s Řeckem. Jednání pod záštitou OSN pro dojednání vzájemně přijatelného řešení by měl pokračovat s větší měrou, stejně jako přímé dvoustranné kontakty a setkání. Je třeba se vyvarovat jakýchkoli kroků a prohlášení, které by mohly mít negativní dopad na dobré sousedské vztahy.

    Hospodářství země v roce 2011 nadále rostlo, i když pomalejším tempem, ale v prvním pololetí roku 2012 byl růst záporný. Růst byl založen na odolné domácí poptávce, zatímco vnější poptávka klesala. Pokračovaly strukturální reformy, ale celkově pomalým a postupným tempem. Došlo k dalšímu zlepšení ve zjednodušení zápisu do obchodního rejstříku, urychlení soudních řízení a prohloubení finančního zprostředkování. Skromného pokroku však bylo dosaženo v řešení velmi vysoké nezaměstnanosti, která má převážně strukturální povahu a dotýká se hlavně mladých a málo vzdělaných lidí.

    Pokud jde o hospodářská kritéria, Bývalá jugoslávská republika Makedonie je nadále velmi uspokojivě plní. V některých oblastech učinila další pokrok směrem k fungujícímu tržnímu hospodářství. Pokud důsledně provede program reforem zaměřený na omezení významných strukturálních nedostatků, měla by se země ve střednědobém horizontu dokázat vypořádat s konkurenčními tlaky a tržními silami v rámci Unie.

    V zemi nadále panuje obecná shoda o základních směrech hospodářských politik. Měnová politika, jež je fakticky vázána na euro, přispěla k makroekonomické stabilitě. Fiskální politika držela výdaje z velké části v souladu s růstem na straně příjmů. Privatizace je převážně dokončena. Liberalizace cen a obchodu je ve velké míře také dokončena. Bylo dosaženo dalšího, určitého pokroku, pokud jde o usnadnění vstupu na trh a zjednodušení regulačního rámce. Soudní řízení se zrychlilo a průměrná délka konkurzního řízení se dále zkrátila. Registrace pozemkového vlastnictví již byla v podstatě ukončena. Finanční odvětví zatím přestálo turbulence na finančních trzích relativně dobře a udrželo si trend směřující k jeho posílené roli zprostředkovatele a prohlubovatele trhu. Pokračoval postupný pokrok v oblasti vzdělávání. Zvětšení objemu přímých zahraničních investic pomohlo diverzifikovat strukturu vývozu země.

    Kvalita fiskálního řízení se ale dále zhoršila; střednědobé plánování a řízení veřejných výdajů se zhoršilo a transparentnost a spolehlivost účtů veřejného sektoru se snížily. Kromě toho pokračovala krátkodobá orientace na výdaje s nízkým dopadem na posílení růstů. Výrazně se zvýšila zadluženost veřejného sektoru. Nezaměstnanost zůstala velmi vysoká. Fungování trhu práce brání strukturální nedostatky. Úroveň vzdělání a kvalifikace lidského kapitálu je nízká. Také fyzický kapitál potřebuje modernizaci a prohlubování. I přes postupné zlepšování je fungování tržního hospodářství nadále podkopáváno institucionálními nedostatky a nedostatky v oblasti soudnictví. Některé regulační orgány a orgány dohledu stále postrádají nezbytné zdroje a sílu pro efektivní plnění svých úkolů. Kapacita a účinnost veřejné správy při poskytování služeb podnikům vyžaduje zlepšení. Zásadní výzvou zůstává stínová ekonomika.

    Bývalá jugoslávská republika Makedonie dosáhla dalšího pokroku při zlepšování své schopnosti převzít závazky vyplývající z členství, především v oblasti volného pohybu zboží, hospodářské soutěže, bezpečnosti potravin a veterinární politiky a transevropských sítí. Je nutné vyvíjet další úsilí v jiných oblastech, jako je například ochrana životního prostředí, sociální politika a zaměstnanost či regionální politika a koordinace strukturálních nástrojů. Celkově lze říci, že země dosáhla v této fázi procesu přistoupení značné míry souladu s acquis. Nadále také hladce prováděla své závazky vyplývající z dohody o stabilizaci a přidružení (DSP) a Komise navrhla, aby přešla do druhé etapy přidružení.

    Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti volného pohybu zboží, zejména co se týče normalizace a metrologie. Přípravy v oblasti volného pohybu zboží jsou pokročilé. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti volného pohybu pracovníků. Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti práva usazování a volného pohybu služeb, zejména pokud jde o poštovní služby. Je však třeba vyvinout další úsilí, pokud jde o provádění směrnice o službách a vzájemné uznávání odborných kvalifikací. Země celkově v této oblasti mírně pokročila. K určitému pokroku došlo v oblasti volného pohybu kapitálu. Další liberalizace pohybu kapitálu a plateb je podmíněna přechodem do druhé etapy dohody o stabilizaci a přidružení, což v současnosti zvažuje Rada. Přípravy v této oblasti pokračují dobře.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti zadávání veřejných zakázek, kde je úroveň sbližování právních předpisů pokročilá s výjimkou opravných prostředků a zadávání zakázek v oblasti obrany. Správní kapacita v oblasti opravných prostředků a koncesí je stále slabá. Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti práva obchodních společností, zejména v oblasti auditu. Kvalifikace autorizovaných auditorů získané v zahraničí musí ještě projít procesem uznání. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti duševního vlastnictví, kde došlo k dalšímu zlepšení právního rámce a správní kapacity. Je však nezbytné vyvinout větší úsilí v provádění a prosazování. Celkově harmonizace v této oblasti mírně pokročila.

    Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti politiky hospodářské soutěže, kde je patrné zlepšení, pokud jde o vynucování právních předpisů. Přípravy v této oblasti pokročily. Poskytování zdrojových dotací orgánu pro hospodářskou soutěž je třeba ještě posílit. Co se týče finančních služeb, bylo dosaženo pokroku v oblasti bankovnictví, trhu s pojišťovacími produkty a cennými papíry a investičních služeb. Stále nedošlo ke sblížení právních předpisů s klíčovými částmi acquis v oblasti infrastruktury finančního trhu. Soulad s acquis v této oblasti je celkově na mírně pokročilé úrovni.

    Pokrok lze konstatovat v oblasti informační společnosti a médií. Sbližování s acquis pokračovalo a bylo zahájeno uplatňování klíčových ochranných opatření k zajištění hospodářské soutěže. V oblasti audiovizuální politiky se zvýšila míra činnosti rady pro rozhlasové a televizní vysílání, avšak musí být zajištěn nediskriminační přístup. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti zemědělství a rozvoje venkova, kde přípravy dosáhly mírného pokroku. Došlo k dalšímu pokroku při zřizování integrovaného administrativního a kontrolního systému. Sbližování s acquis si žádá trvalé úsilí. Znepokojení nadále vyvolává správní kapacita v celém odvětví.

    Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti bezpečnosti potravin a veterinární politiky, zejména s ohledem na posílení institucí, a v provádění programů eradikace nákaz zvířat. Skromný pokrok byl zaznamenán v rostlinolékařské oblasti, kde se správní kapacita a koordinace mezi příslušnými orgány nezlepšily. Celkově přípravy oblasti bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky stále vykazují mírný pokrok.

    Skromný pokrok lze pozorovat v oblasti dopravní politiky. Lze vykázat určitý pokrok ve slaďování právních předpisů s acquis v oblasti silniční dopravy, ale ne v oblasti bezpečnosti silničního provozu, která je i nadále problémem. Právní předpisy u železniční dopravy vyžadují další sbližování s acquis. Pozměňovací návrh na uzavření trhu železniční dopravy pro hospodářskou soutěž do přistoupení k EU zvrátil již dříve dosaženou harmonizaci s acquis. Výbor pro vyšetřování nehod pro železniční dopravu musí být funkční, aby mohl jednat jako nezávislý subjekt. Určitého pokroku bylo dosaženo v odvětví energetiky, zvláště v přijetí prováděcích právních předpisů, které vyplývají z energetického zákona z roku 2011. Určitého pokroku se dosáhlo rovněž v oblasti energie z obnovitelných zdrojů. Musí být ještě dosaženo úplné liberalizace trhu s elektřinou a zemním plynem. Přípravy v těchto oblastech mírně pokročily.

    Došlo jen k omezenému pokroku v oblasti daní. Úsilí je stále nezbytné k harmonizaci vnitrostátních právních předpisů s acquis, posílení boje proti daňovým podvodům a daňovým únikům a k řešení otázky kapacity informačních technologií a personální kapacity. Přípravy v oblasti daní celkově mírně pokročily.

    Přípravy v oblasti hospodářské a měnové politiky jsou pokročilé a dále bylo dosaženo jen skromného pokroku. Přípravy v této oblasti postupují vpřed. V oblasti statistiky bylo dosaženo pokroku, pokud jde o harmonizaci odvětvové statistiky a předávání údajů. Celkově se dá říci, že přípravy v oblasti statistiky mírně pokročily.

    Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti sociální politiky a zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti a chudoby je vysoká, zatímco účast žen na trhu práce je stále nízká. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti sociálního dialogu, ale úloha sociálních partnerů musí být dále posílena. Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením a opční protokol k úmluvě byly ratifikovány. Pokrok v začleňování Romů, zdravotně postižených a ostatních sociálně vyloučených osob probíhá pomalu. Mechanismus pro prevenci a ochranu před diskriminací existuje, avšak není plně funkční. Celková správní kapacita musí být významně posílena. Celkově přípravy v této oblasti příliš nepokročily.

    Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti podnikové a průmyslové politiky. Byly přijaty různé strategie a různé opatření, která prokazují pevný závazek podporovat podnikatelské prostředí. Provádění je však stále roztříštěné napříč spektrem nekoordinovaných a nedostatečně financovaných subjektů. Opatření ještě nejsou plně účinná.

    V oblasti transevropských sítí bylo dosaženo pokroku. Země pokračuje v rozvoji dopravních, energetických a telekomunikačních sítí a aktivně se účastní činností v rámci Dopravní observatoře pro jihovýchodní Evropu a Energetického společenství. Byla udělena smluvní zakázka na výstavbu koridoru X, která je z části financovaná ze složky III NPP; stavební práce už začaly. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    Omezený pokrok lze konstatovat v oblasti regionální politiky a koordinace strukturálních nástrojů. Řízení programů NPP musí být zlepšeno tak, aby se zajistilo úplné a včasné čerpání fondů EU. Další úsilí je nutné k řešení nedostatků v systémech řízení a kontroly. Zejména je třeba výrazně posílit personální zajištění a kvalifikace v rámci provozních struktur a Ústředního oddělení pro financování a zadávání zakázek Ministerstva financí. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti soudnictví a základních práv, zejména při snižování počtu nevyřízených soudních případů. Je třeba dosáhnout dalšího zlepšení, pokud jde o jmenování soudců na základě zásluh, přesná a předvídatelná odůvodnění propuštění a správné využívání statistických nástrojů. V oblasti protikorupční politiky existuje právní rámec a byly mírně posíleny kapacity, avšak je třeba vyvinout větší úsilí k dosažení výsledků vyšetřování, trestních stíhání a rozsudků. Pokud jde o základní práva, určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti svobody projevu, a to zejména ve vztahu k dekriminalizaci pomluvy. Příslušné orgány musí zefektivnit prosazování a ochranu základních práv v praxi. Zásadním prvkem demokracie a právního státu v zemi zůstává rámcová dohoda z Ohridu. Přípravy v oblasti soudnictví a základních práv mírně pokročily.

    Pokroku bylo dosaženo v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti, zejména v oblasti vnějších hranic, celní spolupráce a odposlechu. Je třeba vyvinout další úsilí ke zlepšení účinnosti azylového řízení, důsledně zajistit nábor nových zaměstnanců policie založený na zásluhách, posílit boj proti organizované trestné činnosti a zlepšit proces zabavování drog. Celkově přípravy v této oblasti pokročily.

    Skromný pokrok lze pozorovat v oblasti vědy a výzkumu. Obecná míra účasti v rámcových programech EU je nadále dobrá. Zbývá přijmout národní program pro vědu, výzkum a vývoj a strategii pro inovace, ale přípravy na těchto dokumentech pokročily. V této oblasti země jen částečně plní své cíle.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a kultury. Země nadále dosahovala lepších výsledků v plnění společných kritérií rámce „Vzdělávání a odborná příprava 2020“. Obnovily se přípravy opatření pro programy celoživotního učení a program „Mládež v akci“. Zbývá ještě investice uplatnit spravedlivě napříč všemi částmi země a multikulturní společností. V oblasti vzdělávání a kultury země dosáhla mírného pokroku.

    Omezeného pokroku země dosáhla v kapitole životního prostředí a změny klimatu. Dalšího pokroku bylo dosaženo při provádění acquis do vnitrostátních právních předpisů, zejména v oblasti nakládání s odpady, kvality ovzduší a chemických odvětví. Je třeba vyvinout významné úsilí k provádění vnitrostátních právních předpisů, zejména v oblasti hospodaření s vodou, kontroly průmyslového znečišťování, ochrany přírody a změny klimatu. Celkově se dá říci, že přípravy v oblasti životního prostředí mírně pokročily, zatímco v oblasti změny klimatu jsou stále v počáteční fázi.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti ochrany spotřebitele a zdraví, zejména s ohledem na právní a institucionální rámec. Dalšímu pokroku stále brání omezené finanční zdroje a nedostatečné provozní struktury, převážně v oblasti ochrany spotřebitele. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily

    K pokroku došlo v oblasti celní unie, zejména pokud jde o správní a provozní kapacity. Spolupráce mezi agenturami v oblasti boje proti korupci v rámci celní správy a schopnost bojovat proti přeshraniční trestné činnosti se i nadále zlepšovaly. Přípravy v oblasti celní unie jsou na dobré cestě.

    V oblasti vnějších vztahů bylo dosaženo určitého pokroku, zejména ve vztahu ke společné obchodní politice. Institucionální kapacita země však dosud není dostatečně vyvinutá, aby jí umožnila se plně zapojit do obchodní, rozvojové a humanitární politiky EU. Přípravy v oblasti vnějších vztahů mírně pokročily.

    Další pokrok byl učiněn v oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky. Země si udržela vysokou úroveň souladu s deklaracemi EU a rozhodnutími Rady a pokračovala ve své účasti na civilních a vojenských operacích a operacích k řešení krizí. Přípravy v oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky již velmi pokročily.

    Pokud jde o finanční kontrolu, byl zaznamenán určitý pokrok, zejména pokud jde o externí audit a ochranu proti padělání eura. Země je však stále v rané fázi praktického provádění veřejné vnitřní finanční kontroly. Celkově jsou přípravy v této kapitole v počáteční fázi. Ve vztahu k finančním a rozpočtovým ustanovením nebylo dosaženo žádného zvláštního pokroku. Bude třeba posílit stávající orgány za účelem naplnění správního rámec pro správný výpočet, výhledy, výběr, platby, sledování a podávání zpráv, pokud jde o rámec pro vlastní zdroje. Přípravy v této oblasti jsou v rané fázi.

    Srbsko

    Srbsko je na dobré cestě k dostatečnému plnění politických kritérií a podmínek procesu stabilizace a přidružení. Stabilita a fungování institucí byla zajištěna, a to jak v době před prezidentskými, parlamentními i komunálními volbami, tak i po nich, a také ve Vojvodině. I přes jisté zpomalení legislativní činnosti v souvislosti s volbami byl zaznamenán určitý pokrok při provádění reforem ve většině oblastí. Srbsko nepřestalo plně spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. V rámci dialogu s Prištinou bylo dosaženo výsledků, ale provádění dohod bylo nerovnoměrné. Srbský výklad dohody o regionální spolupráci a zastoupení Kosova se konečně vyjasnil, a pokud u tohoto výkladu Srbsko zůstane, již nebude bránit otevřené regionální spolupráci. Nové vedení Srbska zdůraznilo své odhodlání k provedení všech dohod, kterých již bylo dosaženo v rámci dialogu s Prištinou, jakož i k zahájení řešení širších politických otázek. Splnění tohoto závazku je klíčem k posunu do další fáze evropské integrace Srbska.

    Demokracie a právní stát se dále konsolidovaly. Volby byla podle mezinárodních pozorovatelů „konkurenční“, konaly se v příznivém prostředí a byly profesionálně zorganizované. Volby v Kosovu – parlamentní a prezidentské – byly usnadněny ze strany OBSE a proběhly uspořádaně. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244/99 se narozdíl od předchozí praxe v Kosovu nekonaly komunální volby. Byl proveden zákon z roku 2011 o parlamentních mandátech a financování politických stran. Byl však zaznamenán nedostatek transparentnosti v řízení státní volební komise a ve správě nového jednotného registru voličů. Vláda musí plnit doporučení volební pozorovatelské mise OBSE/ODIHR.

    Legislativní činnost parlamentu se v důsledku volebního cyklu snížila, avšak další parlamentní činnosti pokračovaly běžným způsobem. Další reformy jsou stále potřebné k zajištění toho, aby ustanovení ústavy, zejména v oblasti soudnictví, byla plně v souladu s evropskými normami. Vláda si udržela stabilitu a ukončila plné funkční období. Nová koaliční vláda byla vytvořena v červenci 2012. Nová vláda potvrdila silnou strategickou orientaci země na integraci do EU. Jak nový prezident, tak nová vláda se zavázali k tomu, že budou pokračovat v programu reforem inspirovaných EU a že budou úzce spolupracovat na dosažení odpovídající pokroku. Vláda musí zlepšit konzultaci zúčastněných stran v rámci tvorby politik a musí rozvinout své schopnosti monitorovat provádění nových právních předpisů.

    Reforma veřejné správy postupuje pomalým tempem, přičemž ji brzdí nedostatečné politické odhodlání. Legislativní rámec musí být dokončen a uveden do plného souladu s mezinárodními standardy. Provádění stávajících právních předpisů a strategie reformy veřejné správy se musí zlepšit. Měly by se vyvinout a zavést systémy náboru nových zaměstnanců a služebního postupu založené na zásluhách. Musí se urychlit proces plnění doporučení od nezávislých regulačních orgánů.

    V oblasti civilního dohledu nad bezpečnostními složkami došlo ke skromnému pokroku. Byl zřízen zvláštní parlamentní výbor, ale parlamentní dohled zůstal celkově omezený. Na základě rozhodnutí Ústavního soudu je zapotřebí vyjasnit právní rámec pro monitorování komunikací ze strany bezpečnostních a zpravodajských služeb.

    V oblasti soudnictví došlo ke skromnému pokroku, především při prosazování nových právních předpisů, jejichž cílem je zlepšit účinnost soudního systému. Přezkum opětných jmenování soudců a státních zástupců nevedl k nápravě stávajících nedostatků a zvrátil ho Ústavní soud, který nařídil opětné uvedení do funkce všech soudců a státních zástupců, kteří se odvolali proti rozhodnutí je znovu nejmenovat. Případy vrácené Ústavním soudem bude třeba vyřídit řádným způsobem a v souladu s jeho rozhodnutími. Stále je nutné zavést systém profesního hodnocení, účinná disciplinární pravidla a silnější záruky integrity. V zájmu obnovení důvěry občanů musí příslušné orgány zvážit další opatření na posílení nezávislosti, nestrannosti, kompetence, odpovědnosti a účinnosti soudnictví, a to zejména: transparentní kritéria pro jmenování soudců a státních zástupců; počáteční a průběžnou odbornou přípravu pod gescí justiční akademie, spolu s hodnoceními stávajících soudců a státních zástupců, včetně nově jmenovaných v roce 2009; záruky integrity; racionalizace soudů. K řešení těchto problémů je nutná nová strategie pro reformu soudnictví a akční plán k provedení této strategie, a to na základě funkčního přezkumu soudnictví.

    Pokračovalo provádění právního rámce pro boj proti korupci. Činnost protikorupční agentury se zvýšila, hlavně pokud jde o financování politických stran. Korupce je však v mnoha oblastech stále rozšířená a představuje závažný problém. Nová protikorupční strategie a akční plán stále nebyly přijaty. Provádění právního rámce a účinnost protikorupčních orgánů je třeba výrazně zlepšit. Je třeba vyvinout další úsilí o proaktivnější přístup při vyšetřování a stíhání korupce a justice musí postupně začít dosahovat solidních výsledků, pokud jde o pravomocné rozsudky, včetně v případech na vysoké úrovni, a zejména v případech zneužívání veřejných prostředků. Aby výrazně zlepšily výsledky v boji proti korupci, jsou nutné jasnější politické směřování a účinnější koordinace mezi jednotlivými orgány.

    V boji proti organizované trestné činnosti je právní rámec obecně dostatečný a byl i nadále prováděn. Lepší koordinace mezi jednotlivými orgány a regionální a mezinárodní spolupráce vedla ke konkrétním výsledkům v boji proti skupinám organizované trestné činnosti. Organizovaná trestná činnost zůstává v Srbsku závažným problémem, zejména pokud jde o praní peněz a pašování drog. Úspěšnost vyšetřování a rozsudků se musí dále zvyšovat.

    Lidská práva jsou nadále obecně respektována a v oblasti lidských práv a ochrany menšin došlo k dalšímu pokroku. Právní a institucionální rámec pro dodržování lidských práv je zaveden. Je nutné další úsilí při provádění mezinárodních nástrojů.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti občanských a politických práv. Svoboda shromažďování a sdružování jsou ústavně zaručeny a jsou obecně dodržovány, ale v říjnu 2012 došlo k opětovnému zákazu Pride parade. Vládní úřad pro spolupráci s občanskou společností je velmi aktivní. Právní rámec pro svobodu projevu je zaveden, avšak násilí a hrozby vůči novinářům i nadále vyvolávají obavy. Provádění mediální strategie je nutno urychlit. Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je obecně dodržována, ale proces registrace náboženských společenství stále trpí nedostatkem transparentnosti a konsistence. Vnitrostátní mechanismus pro prevenci mučení zahájil svou práci, ale je třeba jej dále posílit. Ačkoli bylo otevřeno jedno nové zařízení, přeplněnost věznic i nadále představuje závažný problém. Pokud jde o přístup ke spravedlnosti, je stále zapotřebí vytvořit účinný systém bezplatné právní pomoci.

    Právní rámec pro ochranu sociálních a ekonomických práv je zaveden. Jsou zapotřebí další opatření v boji proti všem formám diskriminace, jakož i účinné mechanismy, jež mají zlepšit ochranu žen a dětí před jakoukoli formou násilí. Nejvíce diskriminované skupiny jsou Romové, zdravotně postižené osoby a sexuální menšiny. Je zapotřebí proaktivního přístupu pro lepší začleňování lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) a dosažení většího porozumění napříč společností. Sociální dialog musí být zlepšen a řešení je třeba nalézt u otázky kritérií pro schopnost sociálních partnerů někoho zastupovat. Ohledně vlastnických práv začalo provádění právních předpisů z roku 2011 o restitucích.

    Právní rámec upravující ochranu menšin je zaveden a obecně dodržován. Byly učiněny některé pozitivní kroky ke zlepšení situace menšin, včetně Romů. Bylo zavedeno pravidelné finanční vykazování ze strany národních rad menšin. Je třeba vyvinout další úsilí k zajištění účinného provádění právních předpisů týkajících se menšin v Srbsku a řešení zjištěných nedostatků. Je třeba, aby Srbsko více podpořilo sociálně-ekonomický rozvoj v oblastech Sandžak a Preševo, Bujanovac a Medvedja. Romové, jakož i populace uprchlíků a vnitřně vysídlených osob i nadále čelí obtížné situaci.

    Pokud jde o regionální záležitosti a mezinárodní závazky, Srbsko nadále plně spolupracovalo s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Na podporu probíhajících nebo plánovaných procesů u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Srbsko nadále poskytovalo hladký a rychlý přístup k dokumentům a svědkům. Vnitrostátní řízení ve věci válečných zločinů pokračovalo a regionální spolupráce a výměna informací se zintenzívnila. Aby však bylo dosaženo viditelných výsledků, musí Srbsko ještě zlepšit své vyšetřování sítí poskytujících pomoc osobám v minulosti hledaným tímto tribunálem.

    Politika Srbska týkající se Mezinárodního trestního soudu je i nadále v souladu se společnými postoji a hlavními zásadami EU o integritě Římského statutu. Srbsko nemá žádnou dvoustrannou dohodu o imunitě.

    Bylo dosaženo významného pokroku, pokud jde o plnění Sarajevského prohlášení. Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora a Srbsko i nadále spolupracovaly na hledání udržitelných řešení pro uprchlíky, kteří byli vysídleni v důsledku ozbrojených konfliktů v 90. letech minulého století. Čtyři země podepsaly prohlášení ministrů a dohodly se na regionálním programu pro bydlení, který pomáhá asi 27 000 domácnostem a 74 000 osobám. Na mezinárodní dárcovské konferenci v dubnu 2012 v Sarajevu bylo na podporu tohoto programu přislíbeno přibližně 265 milionů EUR. Je nutné pokračovat v dobré spolupráci na řešení všech nedořešených otázek v rámci tohoto procesu.

    Srbsko stále musí dosáhnout dalšího pokroku na cestě k vytvoření viditelného a udržitelného zlepšení vztahů s Kosovem, což je nejvyšší stanovená priorita ve stanovisku Komise k žádosti Srbska o přistoupení. V rámci dialogu s Prištinou bylo dosaženo nových výsledků: dohoda v oblasti regionální spolupráce a zastoupení Kosova a dohoda o integrované správě hranic. Srbský výklad dohody o regionální spolupráci a zastoupení Kosova se konečně po ustavení nové vlády vyjasnil, a pokud u tohoto výkladu Srbsko zůstane, již nebude bránit otevřené regionální spolupráci. Srbsko také nakonec v září 2012 podepsalo technický protokol IBM, který však neprovedlo. Provádění jiných dohod, kterých bylo dosaženo v oblasti volného pohybu, katastru, civilních registrů, celních razítek a vzájemného uznávání diplomů, celkově pokročilo. Po volbách a nástupu nového srbského vedení do funkce je třeba, aby Srbsko pokračovalo v konstruktivním zapojení do další fáze dialogu s cílem dosáhnout dalšího pokroku směrem k viditelnému a udržitelnému zlepšení vztahů s Kosovem.

    Srbsko udržovalo dobré vztahy se svými sousedy a bylo aktivně zapojeno do regionální spolupráce, zejména díky jeho předsednictvím procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě (SEECP), regionální iniciativy pro migraci, azyl a uprchlíky (MARRI), Jadersko-jónské iniciativy (AII) a hospodářské spolupráce v oblasti Černého moře (BSEC). Srbsko nadále hraje aktivní úlohu také v rámci Rady pro regionální spolupráci (RCC) a Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA).

    Hospodářství Srbska pokračovalo v roce 2011 v růstu o 1,6 %, avšak oživení se výrazně oslabilo v druhé polovině roku a posléze došlo v prvním pololetí roku 2012 k poklesu. Nezaměstnanost se prudce zvýšila na 25%. Rozpočtový schodek dosáhl v roce 2011 5 % a v první polovině roku 2012 se ještě zvýšil. Srbsko uzavřelo v září 2011 s Mezinárodním měnovým fondem preventivní dohodu o pohotovostním úvěru, ale dokončení prvního přezkumu bylo odloženo, protože rozpočet na rok 2012 se odchýlil od dohodnutého fiskálního programu. Hospodářské reformy se většinou v období před volbami zastavily. Nezávislost centrální banky byla vážně zpochybněna, tím že byla v srpnu přijata změna zákona o Národní bance Srbska. V září 2012 uskutečnil MMF v Srbsku pracovní cestu ke zjištění potřebných údajů, ale dosud nebyly obnoveny rozhovory o pohotovostním úvěru.

    Pokud jde o hospodářská kritéria, Srbsko nedosáhlo ve vykazovaném období žádného dalšího pokroku na cestě k fungujícímu tržnímu hospodářství. Srbsko musí vyvinout významné úsilí na restrukturalizaci svého hospodářství, aby se dokázalo ve střednědobém časovém horizontu vyrovnat s konkurenčními tlaky a tržními silami v rámci Unie.

    Celkově panovala shoda o základech tržního hospodářství, ale je nutné ji ještě povzbudit. Krátkodobá vnější finanční rizika jsou mírnější díky stále dostatečným devizovým rezervám a příznivé struktuře vnějšího dluhu, v rámci kterého převládá dlouhodobý dluh. Obchodní integrace s EU zůstala na vysoké úrovni. Bankovní sektor má dostatek kapitálu a peněžní hotovosti. Centrální banka posílila dohled nad bankovním sektorem. Byly učiněny některé kroky ve snaze urychlit a usnadnit vstup na trh. Také došlo k určitým omezeným opatřením s cílem zlepšit podnikatelské prostředí, zejména v oblasti práva obchodních společností a malých a středních podniků.

    Vysoké rozpočtové schodky ovšem omezovaly účinnost kombinace makroekonomických politik, přičemž hlavní zátěž úprav nesla měnová politika, která je sama i nadále omezena vysokým stupněm „euroizace“ hospodářství. Podmínky na pracovním trhu se prudce zhoršily a nezaměstnanost se zvýšila. Tvorba udržitelných pracovních míst představuje velký problém. Laxní fiskální politika a zvýšení veřejného zadlužení rychle omezilo prostor pro další zmírnění otřesů. Je zapotřebí rychlých a rozhodných konsolidačních opatření, která budou podpořena systémovými reformami veřejného sektoru s cílem obnovit udržitelnost veřejných financí. Zpoždění strukturálních reforem taktéž omezují pole působnosti pro prorůstová politická opatření. Zvláštní pozornost je nutné věnovat dalšímu zlepšování podnikatelského prostředí. Rozvoj dynamického soukromého sektoru nepokročil a zasahování státu do ekonomiky je stále velmi vysoké. Privatizace a restrukturalizace veřejných podniků pokročila velmi pomalu a v některých případech došlo dokonce ke zvrácení starší privatizace. Právní předvídatelnost je stále slabá a nejasná vlastnická práva i nadále omezují hospodářskou činnost. Zásadní výzvou zůstává stínová ekonomika.

    Pokud jde schopnost převzít závazky vyplývající z členství, Srbsko pokračovalo ve sbližování svých právních předpisů s požadavky právních předpisů EU, byť pomalejším tempem, neboť jak činnost vlády, tak parlamentu se během volebního období omezila. Značný pokrok byl zaznamenán v oblasti práva obchodních společností, práva k duševnímu vlastnictví, statistiky a celní unie. Je třeba vyvinout další úsilí, zejména v oblasti soudnictví a základních práv, spravedlnosti, svobody a bezpečnosti, zemědělství a rozvoje venkova, životního prostředí a změny klimatu, jakož i v oblasti finanční kontroly. Prozatímní dohoda (PD) dohody o stabilizaci a přidružení (DSP) byla i nadále bez větších problémů prováděna a neobjevily se žádné nedořešené otázky. Srbsko nadále vykazuje dobré výsledky ve vztahu k povinnostem vyplývajícím z DSP/PD.

    K jistému pokroku došlo v oblasti volného pohybu zboží, kde jsou přípravy mírně pokročilé. Normy EU jsou nadále prováděny a akreditační orgán Srbska se stal řádným členem Evropské spolupráce v akreditaci. Dozor nad trhem je nadále velmi roztříštěný a inspekční kontroly nadále představují zbytečně vysokou administrativní zátěž pro podniky. Provádění právních předpisů, správní kapacita a koordinace mezi orgány musí být zlepšeny. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti volného pohybu pracovníků, kde přípravy mírně pokročily. Je nutné zlepšit koordinaci systémů sociálního zabezpečení a urychlit přípravy na zapojení do sítě Evropské služby zaměstnanosti.

    Ke skromnému pokroku došlo v oblasti práva na usazování a volného pohybu služeb a současně došlo k určitému pokroku v oblasti volného pohybu kapitálu, včetně boje proti praní peněz. Je třeba vyvinout další úsilí, aby se s acquis sladily právní předpisy pro krátkodobé kapitálové operace, nemovitosti a platební systémy, a zlepšil boj proti praní peněz. Celkově harmonizace v těchto oblastech mírně pokročila.

    V oblasti zadávání veřejných zakázek bylo dosaženo určitého pokroku, zejména co se týče partnerství veřejného a soukromého sektoru. Srbsko musí udržovat konstantní úsilí pro provádění právního rámce o zadávání veřejných zakázek, a zejména aby se zabránilo nesrovnalostem při používání vyjednávacího řízení. Účinná koordinace mezi hlavními zúčastněnými stranami, včetně orgánů auditu a soudních orgánů, musí být zajištěna. Je třeba zásadním způsobem posílit prosazování právních předpisů a správní kapacity orgánu rozpočtové kontroly Ministerstva financí pověřeného dohledem nad veřejnými zakázkami. Harmonizace v této oblasti mírně pokročila.

    Poté, co v únoru 2012 vstoupil v platnost nový zákon a bylo přijato několik změn tohoto zákona, bylo dosaženo značného pokroku v oblasti práva obchodních společností, kde je sblížení právních předpisů v pokročilé fázi. V oblasti účetnictví a auditu by mělo být vyvíjeno větší úsilí, pokud jde o nezávislý veřejný dohled, zajištění kvality a vyšetřování. Srbsko učinilo značný pokrok ve sbližování svých právních předpisů s acquis EU v oblasti práv duševního vlastnictví prostřednictvím provedení své strategie v období 2011–2015 pro práva duševního vlastnictví. Formální mechanismus koordinace a spolupráce mezi orgány odpovědnými za ochranu práv duševního vlastnictví je třeba ještě stanovit. Harmonizace v této oblasti pokročila.

    Určitého pokroku bylo dosaženo, pokud jde o politiku hospodářské soutěže, kde harmonizace mírně pokročila. Úřad pro hospodářskou soutěž posílil své kapacity a úřad pro státní podpory zlepšil účinnost svých zásahů; je ale nutné zdokonalit předběžné oznamování státní podpory. Jak v oblasti antimonopolní politiky, kontroly spojování podniků, tak i státní podpory jsou nezbytná další podpůrná opatření. Srbsko učinilo určitý pokrok v oblasti finančních služeb, kde byly učiněny kroky směřující k provádění požadavků dohody Basilej II. Srbské právní předpisy musí být více sladěny s acquis a ve střednědobém horizontu účinně provedeny. Harmonizace v této oblasti mírně pokročila.

    V oblasti informační společnosti a médií došlo ke skromnému pokroku, kde harmonizace pokročila mírně. Obecný mechanismus udělování oprávnění poskytovatelům telekomunikačních služeb vstoupil v platnost v plném rozsahu a byly zavedeny některé klíčové pojistky na ochranu hospodářské soutěže. Již započal přechod z analogového na digitální vysílání. Musí se zlepšit finanční nezávislost telekomunikačního regulátora a srbský právní rámec je třeba uvést do souladu s acquis.

    Pokroku bylo dosaženo v oblasti zemědělství a rozvoje venkova a to i s ohledem na zemědělskou statistiku. Došlo ke značnému pokroku, pokud jde o struktury a zdroje pro rozvoj venkova v rámci Nástroje předvstupní pomoci na rozvoj venkova, ale je nadále zásadní budovat dodatečné kapacity. Harmonizace v této oblasti je celkově v rané fázi. Určitý pokrok byl učiněn oblasti bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky, kde přípravy pokročily mírně. Je nutné další posílení správní kapacity orgánů odpovědných za kontrolu bezpečnosti potravinového řetězce, zejména pokud jde veterinární, rostlinolékařské a národní referenční laboratoře. Je zapotřebí úsilí při modernizaci potravinářských a krmivářských podniků, řízení vedlejších produktů živočišného původu a geneticky modifikovaných organismů. Určitý pokrok lze vykázat v oblasti rybolovu. Shromažďování údajů o trhu je nutno zlepšit a musí se zřídit vnitrostátní systém osvědčení o úlovku pro dovoz a vývoz produktů rybolovu. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti dopravní politiky, zejména v oblasti silniční, vnitrozemské vodní a letecké dopravy. Je třeba přijmout právní předpisy týkající se železnic a jejich bezpečnosti a interoperability. Pozornost je třeba věnovat spravedlivému přístupu na trh; je nutno vyvinout další úsilí v zájmu oddělení subjektu, který řídí infrastrukturu, od provozovatele železniční dopravy a od řádně definovaného regulačního orgánu. Je zapotřebí další posilování kapacit, zejména pro prosazování právních předpisů a inspekci. Celkově míra harmonizace srbských předpisů v této oblasti mírně pokročila.

    Skromný pokrok lze pozorovat v oblasti energetiky. Je třeba dále usilovat o dosažení skutečného otevření trhu, oddělení výroby a distribuce a zavedení sazebníku odpovídajícího nákladům. Zbývá přijmout rámcové právní předpisy o racionálním využívání energie a právní předpisy o rezervách surovin. Úloha a nezávislost energetické agentury a regulačního orgánu pro jadernou energii musí být posíleny. Srbsko musí co nejdříve začít řešit otázku zapojení Kosova do mechanismu regionálního přenosu elektřiny, jak je zmíněno v odůvodněném stanovisku Energetického společenství. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily

    V oblasti daní lze konstatovat určitý pokrok, díky provedení strategie pro správu daně z příjmu právnických osob v Srbsku. Modernizace musí pokračovat. Boj proti stínové ekonomice je i nadále výzvou. Je nutné vyvinout ještě podstatné úsilí ke zlepšení systému informačních technologií, komunikace s daňovými poplatníky a další slaďování právních předpisů týkajících se spotřebních daní. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily. Žádný pokrok nebyl zaznamenán v oblasti hospodářské a měnové politiky, kde harmonizace je na mírně pokročilé úrovni. Nedávné změny zákona o centrální bance ohrožují její nezávislost, a proto představují významný krok zpět v procesu sbližování s acquis. Kapacita pro vytváření a koordinaci hospodářské politiky musí být dále zdokonalena. Značný pokrok lze pozorovat v oblasti statistiky, kde Srbsko mírně pokročilo. Sčítání lidu, domů a bytů bylo provedeno podle plánů. Kapacitu statistického úřadu bude nutné v nadcházejících letech posílit, aby bylo možné komplexní provádění acquis v oblasti statistiky.

    Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti sociální politiky a zaměstnanosti, zejména v oblasti politiky zaměstnanosti, zdraví a bezpečnosti při práci a sociálního začleňovaní. Politiky zaměstnanosti jsou však obecně postiženy nepříznivým hospodářským vývojem a omezenými rozpočtovými prostředky a je potřeba je posílit. Větší úsilí je rovněž zapotřebí pro restrukturalizaci a reformy sociální ochrany a obnovení udržitelnosti. Celkově začalo Srbsko plnit své priority v této oblasti.

    Pokroku bylo dosaženo v oblasti politiky podnikání a průmyslové politiky, kde jsou přípravy na dobré cestě. Srbsko provádí „Small Business Act“ odpovídajícím způsobem.

    Určitého pokroku Srbsko dosáhlo, pokud jde o transevropské sítě, kde přípravy pokročily mírně. Země neustále rozvíjí své dopravní a energetické sítě a aktivně se účastní činností v rámci Dopravní observatoře pro jihovýchodní Evropu a Energetického společenství. Velké problémy přetrvávají, pokud jde o financování nových propojení energetických a dopravních sítí. Pokrok byl zaznamenán v oblasti regionální politiky a koordinace strukturálních nástrojů, kde přípravy pokročily. Srbsko dokončilo přípravnou etapy pro decentralizované řízení NPP pro čtyři složky. Odpovídající prováděcí kapacity je třeba dále zajistit. Plánování se musí zlepšit, zejména pokud jde o přípravu solidního souboru projektů na základě příslušných strategií.

    Jen malého pokroku bylo dosaženo v oblasti soudnictví a základních práv. Přezkum opětných jmenování soudců a státních zástupců nevedl k nápravě stávajících nedostatků a zvrátil ho Ústavní soud, který nařídil opětné uvedení do funkce všech soudců a státních zástupců, kteří se odvolali proti rozhodnutí je znovu nejmenovat. Je nutná nová strategie pro reformu soudnictví na základě funkčního přezkumu. Pokračovalo provádění právního rámce pro boj s korupcí. Nová protikorupční strategie a akční plán stále však nebyly přijaty. Je zapotřebí silnějšího politického vedení, účinnější koordinace mezi jednotlivými orgány a proaktivního přístupu při vyšetřování a stíhání korupce. V oblasti základních práv jsou platné předpisy všeobecně respektovány. Svoboda projevu je celkově sice zaručena, ale provádění mediální strategie je nutno urychlit. Je zapotřebí proaktivního přístupu pro lepší začleňování lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů a dosažení většího porozumění napříč společností. Diskriminace na základě etnického původu, pohlaví a sexuální orientace je stále široce rozšířená a jsou nutná další opatření v boji proti všem formám diskriminace. Byly učiněny některé pozitivní kroky ke zlepšení situace menšin, včetně Romů, ale je třeba vyvinout další úsilí pro jednotné provádění právních předpisů na celém území Srbska. Celkově začalo Srbsko plnit své priority v této oblasti.

    Srbsko dosáhlo určitého pokroku v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. Srbsko se aktivně podílí na mezinárodní policejní a soudní spolupráci a donucovací orgány obecně mají dostatečnou kapacitu na vedení standardních vyšetřování. Další úsilí je třeba za účelem zvýšení kapacity k vedení složitých vyšetřování a posílení koordinace mezi donucovacími orgány a justicí. Je nutné začít dosahovat výsledků, pokud jde o aktivně vedená vyšetřování a pravomocné rozsudky v případě organizované trestné činnosti. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily

    Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti vědy a výzkumu. Veřejné i soukromé investice do výzkumu jsou stále malé a Srbsko obecně potřebuje posílit své národní výzkumné kapacity. Přípravy v této oblasti celkově pokračují dobře. Skromný pokrok lze pozorovat v oblasti vzdělávání a kultury, kde úroveň sbližování mírně pokročila. Díky dosaženému pokroku je nyní vzdělávací systém více sociálně inkluzívní a také byly zavedeny normy pro zajišťování kvality v základním vzdělávání. Lepší provádění reforem ve vzdělávání zůstává i nadále problematické a ještě je třeba urychlit reformy v oblasti odborného vzdělávání a přípravy. Finanční řízení a finanční kontrola stále potřebují posílit, a to s ohledem na účast Srbska na budoucím programu pro vzdělávání, mládež a sport.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti životního prostředí, ve které pokračoval proces sbližování s acquis a ratifikace mezinárodních úmluv na ochranu životního prostředí. Je třeba vyvinout další významné úsilí k provádění vnitrostátních právních předpisů, zejména v oblasti hospodaření s vodou, kontroly průmyslového znečišťování, řízení rizik, ochrany přírody a kvality ovzduší. Posílení správní kapacity by mělo zůstat prioritou. Jen skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti změny klimatu. Je třeba značného úsilí pro zvyšování povědomí o příležitostech a výzvách souvisejících s opatřeními v oblasti klimatu, a stanovení strategičtějšího přístupu, sbližování s acquis EU v oblasti klimatu a jeho provádění, jakož i posílení správní kapacity a interinstitucionální spolupráce. Celkově začalo Srbsko v těchto oblasti plnit své priority.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti ochrany spotřebitele a zdraví, kde přípravy mírně pokročily. Je třeba se zaměřit na provádění stávajícího právního rámce a další sbližování právních předpisů s acquis. Je nutné posílit institucionální koordinaci mezi příslušnými aktéry a správní kapacity v oblasti veřejného zdraví i ochrany spotřebitele.

    Srbsko dosáhlo značného pokroku v oblasti celní unie, a to díky přijetí nových zákonů a trvalému úsilí ke zlepšení správní kapacity, zejména co se týče auditu a kontroly po propuštění zboží. Srbsko rovněž musí zajistit řádné uplatňování acquis EU na správní hranici s Kosovem. Celní právní předpisy v oblasti bezpečnosti je třeba provést a je nutné obnovit nebo modernizovat a systém zpracování celních prohlášení. Přípravy v oblasti celní unie jsou celkově na dobré cestě.

    Určitého pokroku bylo dosaženo, pokud jde o vnější vztahy, kde přípravy mírně pokročily. Pro přistoupení k WTO je stále zapotřebí dokončit dvoustranná jednání. V oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky Srbsko výrazně zlepšilo své sbližování s prohlášeními EU v oblasti SZBP a dokázalo, že je i nadále odhodláno se angažovat v civilních a vojenských operacích EU k řešení krizí. Přípravy v této oblasti pokračují dobře.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti finanční kontroly, zejména pokud jde o externí audit. Je třeba vyvinout značné úsilí pro vytvoření finančního řízení a kontroly veřejného sektoru, které budou založené na konceptu odpovědnosti řídících pracovníků. Žádného pokroku nebylo dosaženo v oblasti finančních a rozpočtových ustanovení. V patřičné lhůtě bude nutné vytvořit nezbytnou administrativní infrastrukturu, včetně koordinace a organizační a procedurální vazby mezi různými orgány zapojenými do systému vlastních zdrojů. Celkově jsou přípravy v těchto oblastech v počáteční fázi.

    Albánie

    Politická dohoda z listopadu 2011 mezi vládnoucí většinou a opozicí ukončila patovou politickou situaci, která vznikla na základě parlamentních voleb v roce 2009. Tato dohoda si vzala za cíl řešit reformu voleb a parlamentu a vytvořit politické klima pro společné úsilí o reformu v jiných oblastech. V důsledku toho se výrazně zlepšily politický dialog a spolupráce, což umožnilo pokrok v klíčových oblastech reforem, včetně volební reformy. Prezidentské volby proběhly v souladu s ústavou, ale politický proces, který je obklopil, nenavázal na pozitivní dialog mezi stranami, který byl zahájen v listopadu. I přes určitou agresivní rétoriku mezi vládou a opozicí pokračovalo provádění politické dohody. Celkově Albánie dosáhla značného pokroku v plnění politických kritérií pro členství v EU a v uskutečňování reforem, jež odráží klíčové priority obsažené ve stanovisku Komise z roku 2010[4]. Bylo dosaženo značného pokroku v klíčových oblastech politické refomy, jako jsou řádné fungování parlamentu, přijetí zákonů, jež vyžadují výraznější většinu, jmenování veřejného ochránce práv, slyšení a hlasování parlamentu ve věci jmenování členů vrchního soudu či změna legislativního rámce pro volby. Tento pokrok měl za následek splnění čtyř příslušných klíčových priorit. Albánie je na dobré cestě ke splnění dvou klíčových priorit, jež se týkají reformy veřejné správy a zlepšení zacházení se zadrženými osobami.

    Pokud jde o ostatních šest priorit, došlo k mírnému pokroku, pokud jde o reformu soudnictví a boj proti korupci, například v souvislosti s reformou omezení systému imunit úředníků a soudců nebo přijetí zákona o správních soudech, a dále co se týče nerovnoměrného prosazování antidiskriminačních politik, včetně ochrany menšin a zlepšení životních podmínek romské komunity. Pokrok, který se týká boje proti organizované trestné činnosti a také oblasti reformy vlastnictví a práv žen, souvisel s některými významnými kroky, zejména pak zabavování výnosů z trestné činnosti, přijetí souhrnné strategie reformy vlastnictví či změnami trestního zákona, které zpřísňují sankce za domácí násilí.

    Ve všech oblastech, na které se vztahují klíčové priority a které ještě nebyly zcela splněny, je zapotřebí dalšího úsilí k zajištění udržitelného provádění již přijatých závazků a dosažení hmatatelných výsledků, zejména pokud jde o provádění. Aby se udrželo současné tempo reforem a konsolidovaly se zatím dosažené výsledky, by se Albánie měla zaměřit na konsensuální přijetí revidovaného jednacího řádu parlamentu a změn zákonů o vrchním soudu a státní službě. Zajistit udržitelnost politického dialogu je zásadní pro fungování demokratických institucí a směřování Albánie do EU. Pokud jde o demokracii a právní stát, kvalitnější politický dialog v parlamentu a konstruktivnější ovzduší během zasedání výborů i plenárních zasedání přinesly značný pokrok v mnoha oblastech, a to i přes určité krátké období s konfrontačně politickou rétorikou a dočasným zpomalením reforem.

    Fungování parlamentu a politický dialog se značně zlepšily díky politické dohodě z listopadu 2011. To umožnilo dosáhnout významného pokroku prostřednictvím přijetí všech chybějících zákonů vyžadující výraznější většinu; dále byl jmenován veřejný ochránce práv na základě konsenzu, uskutečnilo se slyšení a hlasování o návrhu prezidenta na jmenování soudce vrchního soudu a byla přijata změna volebního zákona (ve všech uvedených případech se jedná o klíčové priority obsažené ve stanovisku). Nyní je zásadní, aby byl přijat revidovaný jednací řád parlamentu. Dne 11. června 2012 byl ve čtvrtém kole voleb zvolen nový prezident, a to pouze pomocí hlasů vládnoucí většiny. I když byla tato prezidentská volba v souladu s ústavou, nesplnila všechna očekávání z hlediska otevřenosti a neprospěla procesu konsolidace politického dialogu a spolupráce. To mělo mimo jiné za následek i dočasné zpomalení reformního úsilí v klíčových oblastech, které vyžadují politický konsensus, ale tento problém byl vzápětí překonán.

    Pokud jde o činnost vlády, bylo dosaženo určitého pokroku. To se týče i značného pokroku při koordinaci procesu evropské integrace prostřednictvím revize akčního plánu na řešení klíčových priorit obsažených ve stanovisku, která se uskutečnila průhledným a otevřeným způsobem. Pokračovala dobrá spolupráce mezi opozičním předsedou parlamentního výboru pro evropskou integraci a ministrem pro evropskou integraci, pokud jde o otázky reforem spojených s EU, včetně společné účasti na zasedání Rady stabilizace a přidružení EU-Albánie v květnu 2012. Je třeba dále zlepšit tvorbu legislativy a plánovací proces pro slaďování právních předpisů s acquis, zejména prostřednictvím účinného provádění rozhodnutí rady ministrů o národním plánu pro provádění dohody o stabilizaci a přidružení[5]. Pokud jde o místní samosprávy, decentralizace pravomocí státu nebyla doprovozena odpovídajícími převody administrativních a finančních zdrojů z centrální na místní úroveň. Existence dvou různých sdružení místních samospráv nevede ke zlepšení institucionálních vztahů mezi ústřední správou a místními správami s ohledem na úspěšný a transparentní proces decentralizace.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v reformě veřejné správy, která je klíčovou prioritou stanoviska, zejména díky přijetí zákonů o správních soudech a organizaci a fungování veřejné správy a také díky jmenování veřejného ochránce práv. Nyní je zásadní přijmout novelu zákona o státní službě. Provádění přijatých právních předpisů a správní aktů je třeba posílit. Právní a institucionální rámec pro veřejnou správu je stále poznamenán nedostatky, které je třeba řešit v zájmu posílení profesionality, odpolitizování, meritokracie, transparentnosti a odpovědnosti.

    Pokud jde o soudnictví, bylo dosaženo mírného pokroku v dokončení reformy soudnictví, což je klíčová priorita stanoviska. Začalo provádění strategie pro reformu soudnictví a příslušného akčního plánu z března 2012. Byly přijaty zákon o správních soudech a o národní konferenci soudců. Nový systém soukromých exekutorů je funkční. Nicméně důležité právní předpisy, jejichž cílem je posílení odpovědnosti, nezávislosti a účinnosti soudnictví, stále čekají na dokončení, přijetí a provedení. V tomto ohledu je nyní zásadní přijmout novelu zákonu o vrchním soudu. Organizace soudnictví, transparentnost, velký počet nedořešených případů, status soudní správy nebo stejně otázka rozpočtových přídělů nadále vyvolávají obavy z hlediska účinnosti soudnictví. Je nutné, aby došlo k soudnímu řízení ve věci událostí dne 21. ledna 2011 a aby toto řízení bylo důvěryhodné a bylo dotaženo do konce. Došlo ke značnému pokroku v oblasti boje proti korupci v soudnictví, a to prostřednictvím omezení imunity soudců. Albánie musí zrychlit provádění strategie reformy soudnictví, aby byla zajištěna nezávislost, účinnost a odpovědnost soudních orgánů.

    Mírného pokroku bylo dosaženo v oblasti politiky boje proti korupci, což je jedna z klíčových priorit stanoviska, zejména prostřednictvím omezení ústavní imunity úředníků na vysoké úrovni a soudců. Byly podniknuty určité snahy ke zlepšení interinstitucionální spolupráce, výměny informací a stíhání případů, jež se obecně týkají nízké a střední úrovně. Nicméně absence proaktivního přístupu a nedostatek zdrojů a vybavení i nadále vážně brání účinnému vyšetřování. Pokud jde o vyšetřování, stíhání a obvinění na všech úrovních, nebyly zaznamenány odpovídající výsledky. Korupce převládá v mnoha oblastech a stále představuje zvláště závažný problém.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v boji proti organizované trestné činnosti, což je klíčová priorita stanoviska. Pokrok byl zaznamenán zejména pokud jde o nárůst případů zabavování výnosů z trestné činnosti, interinstitucionální spolupráci při vyšetřování finanční trestné činnosti, praní špinavých peněz a boje proti obchodování s lidmi. Spolupráce s členskými státy EU pokračuje dobře a bylo zřízeno bezpečné komunikační spojení za účelem usnadnění výměny informací s Europolem. Posuzování hrozeb a aktivně vedená vyšetřování by měla být podporována za účelem dosažení dalších výsledků ve vyšetřování, trestním stíhání a počtu rozsudků na všech úrovních. Organizovaná trestná činnost zůstává v Albánii významným problémem.

    Mírného pokroku bylo dosaženo v oblasti lidských práv a ochrany menšin.

    Bylo dosaženo pokroku na cestě ke splnění klíčové priority, která se týká zlepšení zacházení se zadrženými osobami a posílení soudních stíhání případů špatného zacházení a uplatňování doporučení veřejného ochránce práv. Byla přijata opatření ke zlepšení podmínek zadržení a posílení spolupráce s veřejným ochráncem práv. Stále se objevují případy špatného zacházení a policie neuplatňuje řádné postupy pro zatčení a vazbu systematickým způsobem. Životní podmínky ve věznicích jsou stále různorodé. Existují plány na zřízení zvláštního zdravotnického zařízení pro duševně nemocné zadržované osoby, ale je nadále potřeba další specializované péče a zlepšení zacházení. Zpoždění v soudním řízení a zatím nedostatečné zdroje probační služby nadále vedou k nadměrnému využívání vyšetřovacích vazeb.

    Pokrok na cestě ke splnění klíčové priority, která se týká posílení ochrany lidských práv, zejména práv žen, dětí a Romů, a účinného provádění politik zaměřených proti diskriminaci, byl nerovnoměrný. Novelizace trestního zákona v otázce domácího násilí je pozitivním krokem. Provádění politik pro ochranu dětí musí být posíleno. Je třeba přijmout legislativní opatření pro zdravotně postižené osoby a přezkoumat právní předpisy z hlediska potenciálně diskriminačních ustanovení vůči lesbičkám, gayům, bisexuálům a transsexuálům (LGBT). Komisař pro ochranu vůči diskriminaci pracoval na zvyšování povědomí, ale je třeba vyvinout další úsilí, aby se případy diskriminace dostaly před soud a dospěly do zdárného konce. Stále existuje diskriminace vůči zranitelným skupinám, jako jsou LGBT a Romové. Vztahy mezi různými etnickými skupinami jsou i nadále dobré, ale nebyla přijata žádná opatření, aby se odstranily nedostatky v celkovém právním a institucionálním rámci v oblasti menšin. Provádění nástrojů politiky pro začleňování Romů a jejích přístup k sociální ochraně a službám jsou stále nedostatečné, což vede k jejich marginalizaci. Politiky v oblasti lidských práv jsou do značné míry podporovány občanskou společností a dárci. Je důležité, aby Albánie stanovila priority politiky v těchto oblastech s cílem zajistit jejich udržitelnost.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti vlastnických práv, zejména přijetím nového zákona o registraci nemovitostí a přijetím společné strategie a akčního plánu na reformu v oblasti vlastnických práv (jedná se o zásadní prioritu stanoviska). Efektivní koordinace a monitoring budou nezbytné pro zaručení provádění strategie a souladu mezi platnými právními předpisy a budoucími iniciativami. V tomto ohledu je třeba pokračovat v konzultaci se zúčastněnými stranami. První registrace nemovitostí dosud nebyla ukončena. Nároky předchozích vlastníků na odškodnění a restituci majetku se vyřizují jen velmi pomalu.

    Pokud jde o regionální záležitosti a mezinárodní závazky, Albánie nadále hraje konstruktivní úlohu v přispívání ke stabilitě regionu a upevňuje pozitivní vztahy se sousedními zeměmi a regionálními partnery. Země v plném rozsahu spolupracovala s misí EULEX a v květnu 2012 Parlament přijal zvláštní zákon, který umožňuje vyšetřovatelům EULEX provádět šetření na albánském území. V době albánského předsednictví regionální iniciativy pro migraci, azyl a uprchlíky (MARRI) vstoupila v platnost dohoda mezi Albánií, Černou Horou a Bývalou jugoslávskou republikou Makedonií s cílem usnadnit postupy pro překračování hranic mezi zeměmi. Státní příslušníci těchto zemí nyní mohou v rámci uvedených zemí cestovat s biometrickými průkazy totožnosti a vstupovat na jejich území na období maximálně tří měsíců.

    Co se týče Mezinárodního trestního soudu, dvoustranná dohoda se Spojenými státy o imunitě není v souladu se společnými postoji a hlavními zásadami EU. Albánie musí zajistit soulad s postojem EU.

    Albánie se i nadále aktivně podílela na iniciativách regionální spolupráce, včetně Procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě, Rady pro regionální spolupráci a Středoevropské dohody o volném obchodu. Země je předsednickou zemí CEFTA a Rady ministrů Rady Evropy.

    Albánie si udržela makroekonomickou stabilitu. Růst HDP, který je tažen především domácí poptávkou, se v roce 2011 zpomalil, avšak zůstal v kladné hodnotě 3,1 %. Hospodářská činnost v prvním čtvrtletí roku 2012 stagnovala, mimo jiné v souvislosti s přerušovanými dodávky elektřiny v důsledku počasí. Slabé příjmy a vyšší výdaje vedly k nárůstu schodku veřejných financí a v důsledku i vyššímu veřejnému dluhu. Strukturální reformy se zadrhly z části kvůli křehkému vnitropolitickému dialogu. Měnová politika zůstala zdravá a inflace se pohybovala v cílovém rozpětí. Nedostatečná vymahatelnost smluv a slabý právní stát, neodpovídající infrastruktura a úroveň lidského kapitálu a stínová ekonomika jsou i nadále překážkou hospodářského rozvoje.

    Pokud jde o hospodářská kritéria, Albánie dosáhla dalšího pokroku na cestě k fungujícímu tržnímu hospodářství. Albánie by měla být schopna vypořádat se s konkurenčními tlaky a tržními silami v rámci Unie ve střednědobém horizontu, a to za předpokladu, že urychlí a prohloubí strukturální reformy včetně posílení právního systému a fyzického a lidského kapitálu.

    I přes často polarizované politické prostředí byla zachována široká shoda nad klíčovými aspekty tržního hospodářství. Albánské hospodářství nadále rostlo, byť pomalejším tempem a navzdory trvající nepříznivé hospodářské situaci u důležitých obchodních partnerů. Měnová politika úspěšně pomáhala udržet stabilní inflaci a ukotvit inflační očekávání. Výkonnost trhu práce se poněkud zlepšila. Účast státu v hospodářství a výše subvencí zůstaly omezené. Bankovní sektor má dostatek kapitálu a peněžní hotovosti. Bylo dosaženo určitého dalšího pokroku v usnadnění vstupu na trh.

    Rozpočtový schodek ovšem v roce 2011 vzrostl a vedl k dalšímu nárůstu již poměrně vysokého veřejného dluhu, u kterého je nadále patrná tendence k zadlužování v krátkodobém měřítku. Soustavně vysoký schodek běžného účtu je zdrojem zranitelnosti. Nezaměstnanost je trvale na vysoké úrovni. Provádění konkurzního řízení je stále neúplné. Slabý právní stát brání vymahatelnosti smluv a nevyřešené otázky vlastnických práv brzdí investice a obecně škodí podnikatelskému prostředí. Stínová ekonomika a slabý výběr daní jsou i nadále problémem. Vysoká a narůstající úroveň nesplácených úvěrů v bankovním systému je důvodem k znepokojení. Investice do lidského kapitálu a infrastruktury je nadále nedostatečná. Nedostatečná diverzifikace výrobní základny, co se týče odvětví a vývozních trhů, činí hospodářství zranitelné vůči vnějším šokům.

    Albánie učinila mírný pokrok při zlepšování své schopnosti převzít závazky vyplývající z členství, především v oblasti hospodářské soutěže, daní, statistiky, spravedlnosti, svobody a bezpečnosti, vzdělávání a kultury a celní unie. Bylo dosaženo jen omezeného pokroku v jiných oblastech, jako je volný pohyb pracovníků, zadávání veřejných zakázek, právo duševního vlastnictví, bezpečnost potravin, rybolov, energetika, životní prostředí a změna klimatu. Celkově Albánie i nadále obecně hladce plní povinnosti vyplývající z dohody o stabilizaci a přidružení (DSP). Stále však existuje potřeba zajistit včasné provádění závazků, zejména v oblasti práv duševního a průmyslového vlastnictví. Navíc je třeba vyvíjet trvalé úsilí o posilování správní kapacity na provádění a prosazování právních předpisů.

    V oblasti volného pohybu zboží byl zaznamenán pokrok v normalizaci. Je nutné pokračovat ve sbližování právních předpisů s acquis. Odpovídající inspekce pro dozor nad trhem ještě nebyla zřízena. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti volného pohybu pracovníků. Určité přípravy se uskutečnily ve vztahu k budoucí účasti v síti EURES a koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Je třeba vyvinout další úsilí, aby se sladily právní předpisy o přístupu na trh práce s acquis. Celkově přípravy v této oblasti příliš nepokročily. Došlo k určitému pokroku v oblasti usazování a volného pohybu služeb, zejména pokud jde o vzájemné uznávání odborných kvalifikací. Přípravy pro sblížení právních předpisů se směrnicí o službách jsou stále v počáteční fázi. Albánské právní předpisy v oblasti poštovních služeb stále ještě nejsou v souladu s acquis. Přípravy v této oblasti mírně pokročily. Pokrok byl zaznamenán v oblasti volného pohybu kapitálu, pokud jde o legislativní opatření formou novely trestního zákona a zákona o bankách. Je třeba vyvinout další úsilí, pokud jde o harmonizaci zákona o platebních systémech s acquis. Přípravy v oblasti volného pohybu kapitálu mírně pokročily.

    Jen skromného pokroku bylo dosaženo v procesu sbližování legislativního rámce v oblasti veřejných zakázek a koncesí s acquis. Rozdělení odpovědnosti mezi všechny orgány zapojené do zadávání veřejných zakázek je i nadále nedostatečně definováno a jejich správní kapacity a nezávislost jsou stále nedostatečné. Přípravy v této oblasti mírně pokročily. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti práva obchodních společností, kde přípravy mírně pokročily. Albánie schválila zásady správy a řízení podniků, které dále sbližují její právní předpisy s acquis. Je nutné dále sbližovat právní předpisy týkající se požadavků na předkládání zpráv a dokumentace pro fúze a rozdělení podniků a podnikové účetnictví a audit. Došlo k omezenému pokroku v oblasti práva duševního vlastnictví a přípravy zde příliš nepokročily. Podstatné nedostatky přetrvávají, pokud jde o účinné prosazování práv duševního a průmyslového vlastnictví, které mají dopad na závazky Albánie v rámci dohody o stabilizaci a přidružení. Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti hospodářské soutěže. Sbližování právních předpisů s acquis v oblasti antimonopolní politiky a kontroly spojování podniků pokročilo a byly přijaty regionální mapy státní podpory. Správní kapacita a provozní nezávislost orgánů pro státní podpory a hospodářskou soutěž musí být přiměřeně chráněny. Přípravy v oblasti hospodářské soutěže jsou na dobré cestě.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti finančních služeb, kde přípravy mírně pokročily. Právní předpisy v oblasti bankovnictví byly dále sladěny s acquis a investiční trh se dále rozvinul. Je třeba vyvinout další úsilí v oblasti pojišťovnictví, zaměstnaneckého penzijního pojištění, infrastruktury finančního trhu, služeb na trhu s cennými papíry a investičních služeb. Správní kapacita v bankovnictví a nebankovním sektoru je stále nedostatečná. V oblasti informační společnosti a médií došlo ke skromnému pokroku a přípravy nijak výrazně nepokročily. I když byla přijata řada regulačních opatření ve prospěch hospodářské soutěže v oblasti elektronických komunikací, přetrvávají obavy ohledně celkové reformy, liberalizace odvětví, právní nejistoty a kapacity a nezávislosti regulačního orgánu pro telekomunikace. Přijetí zákona o audiovizuálních mediálních službách se dále zpozdilo. Navzdory určitému pokroku v oblasti nezávislosti médií stále přetrvávají obavy, zejména pokud jde o nezávislost regulačního orgánu. Účinné provádění strategie přechodu na digitální vysílání musí být zajištěno.

    Pokrok byl nerovnoměrný při slaďování právních předpisů s acquis v oblasti zemědělství a rozvoje venkova, zejména pokud jde o zřizování orgánů pro rozvoj venkova. Je třeba vyvinout úsilí, pokud jde o budování kapacit v oblasti rozvoje venkova, zřízení pozemkového katastru a rozvoj strategií v zemědělství a využití půdy. Celková začala Albánie plnit své priority v této oblasti. Omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky. Je potřeba zlepšit definici pravomoci, odpovědnosti a komunikace ohledně řízení rizik, evidence přesunů zvířat, tlumení nákaz zvířat a modernizace potravinářských a krmivářských podniků. Přípravy v těchto oblastech jsou v rané fázi. Jen omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti rybolovu, kde přípravy příliš nepokročily. Je stále zapotřebí posílit zdroje a technické kapacity pro sledování a kontrolu příslušných útvarů a dohledu nad nimi, včetně Interinstitucionálního námořního operačního střediska. Rozdělení úkolů, pokud jde o podávání zpráv a komunikaci mezi ředitelstvími na ministerstvu životního prostředí a správou lesů a vod, není dostatečně definováno.

    Jen skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti dopravní politiky, zejména pokud jde o kabotáž v odvětví námořní dopravy. Je třeba vyvinout další úsilí při sbližování právních předpisů s acquis a účinném provádění právních předpisů. Správní a technické kapacity jsou i nadále nedostatečné v různých odvětvích dopravy, zejména v případě bezpečnosti letecké a silniční dopravy. Údržba železniční infrastruktury vyvolává pochybnosti a potřebuje více prostředků. Ke skromnému pokroku došlo v oblasti energetiky. Nedostatečná diverzifikace brání zabezpečení dodávek elektřiny. K zajištění životaschopnosti odvětví je zapotřebí dalšího reformního úsilí na trhu s energií. Správní kapacitu a nezávislost energetického regulačního úřadu je třeba dále posílit. Celkově přípravy v oblasti dopravy a energetiky výrazně nepokročily.

    Určitého pokroku bylo dosaženo při sbližování právních předpisů s acquis v oblasti nepřímých daní, jakož i při posilování kapacity daňové správy z hlediska vyšetřování a interního auditu. Další úsilí je třeba vyvinout v oblasti přímých daní, výběru daní, vracení DPH a informačních systémů. Přípravy v této oblasti mírně pokročily. Albánie nedosáhla pokroku při slaďování právních předpisů s acquis v oblasti hospodářské a měnové politiky; přípravy v této oblasti nejsou ještě dostatečné. Skromného pokroku bylo dosaženo v přípravě dokumentu o hospodářské politice. Neexistují dostatečné kapacity pro tvorbu politik. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti statistiky. INSTAT provedl sčítání lidu, domů a bytů v říjnu 2011. Odvětvové statistiky vyžadují podstatné zlepšení a pro nadcházející zemědělské sčítání musí být zajištěny dostatečné zdroje. Nezávislost a správní kapacita INSTATu musí být zajištěna. Celkově se dá říci, že přípravy v oblasti statistiky mírně pokročily.

    V oblasti sociální politiky a zaměstnanosti došlo ke skromnému pokroku a přípravy nijak výrazně nepokročily. Trh práce je stále ovlivněn vysokou mírou neformálnosti, nízkou účastí žen a relativně vysokou mírou nezaměstnanosti mladých lidí. Sociální začleňování osob se zdravotním postižením a romské menšiny je stále nedostatečné. Je třeba řešit udržitelnost financování, aby se zajistilo úspěšné provádění reforem sociální pomoci a ochrany. Provádění politik v této oblasti je i nadále problematické. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti politiky podnikání a průmyslové politiky, kde přípravy mírně pokročily. Byla přijata některá opatření k usnadnění přístupu malých a středních podniků k financování a ke zlepšení regulačního rámce pro podnikání. Postupy pro opuštění trhu jsou nadále pomalé.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti transevropských sítí. Odvětví železniční dopravy je i nadále nedostatečně rozvinuté a je zde zapotřebí podstatných investic za účelem udržení a modernizace celkové dopravní infrastruktury. Pokud jde o energetické sítě, je zapotřebí dalšího úsilí pro úplné propojení elektrických vedení se sousedními zeměmi a zahájení rozvoje strategie pro zavádění zemního plynu. Celkově zde přípravy příliš nepokročily. Určitý pokrok byl zaznamenán v oblasti regionální politiky a koordinace strukturálních nástrojů, kde přípravy jsou stále v rané fázi. Je třeba vynaložit značné úsilí ke zřízení nezbytné institucionální a správní kapacity na ústřední a místní úrovni a rozvinutí souboru propracovaných a kvalitních projektů.

    K určitému pokroku došlo při provádění politik v oblasti soudnictví a základních práv, zejména prostřednictvím úsilí s cílem řešit klíčové priority stanovené ve stanovisku Komise. Značné nedostatky, pokud jde o legislativní rámec, ale přetrvávají zejména u reformy soudnictví. Jednotné provádění legislativních a politických nástrojů stále představuje problém ve všech oblastech spadajících do této kapitoly. Sbližování albánského práva s evropskými normami a acquis v oblasti soudnictví a základních práv příliš nepokročilo.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti, hlavně v oblasti správy hranic, mezinárodní spolupráce a boje proti organizované trestné činnosti. Je třeba zvýšit úsilí při koordinaci mezi donucovacími orgány a při dosahování uspokojivých výsledků ve vyšetřováních, stíháních a odsouzeních. Celkově přípravy v této oblasti pokračují dobře.

    Jen skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti vědy a výzkumu, kde přípravy příliš nepokročily. Je zapotřebí dalšího úsilí pro posílení výzkumné a inovační kapacity na vnitrostátní úrovni a zvýšení konkurenceschopnosti země. Úroveň investic do výzkumu je stále velmi nízká a rozvíjení lidského kapitálu vyžaduje více úsilí.

    Ke značnému pokroku došlo v oblasti vzdělávání a kultury, a to ve smyslu sbližování s evropskými normami, především v oblasti vysokoškolského vzdělávání a rozvoje odborného vzdělávání a přípravy. Je třeba vyvinout další úsilí ke zlepšení transparentnosti u soukromých vysokých škol. V roce 2012 se Albánie začala účastnit programu Kultura. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily

    Určitého pokroku bylo dosaženo při slaďování právních předpisů s acquis v oblasti životního prostředí, ale jen velmi skromný pokrok byl zaznamenán v oblasti změny klimatu. Další úsilí je naléhavě zapotřebí při slaďování, provádění a vymáhání právních předpisů. Zvyšování povědomí veřejnosti a konzultace o legislativních iniciativách nebo veřejných investicích jsou i nadále nedostatečné. Je potřeba větší politické odhodlání a koordinovaná opatření v těchto odvětvích. Je zapotřebí podstatných investic, zatímco současné přidělené zdroje jsou omezené. Oblast životního prostředí musí být lépe začleněna do ostatních oblastí politiky, jako jsou doprava a energetika. Co se týče změny klimatu, je třeba značného úsilí pro zvyšování povědomí, stanovení strategičtějšího přístupu, sbližování s acquis a jeho provádění, jakož i posílení správní kapacity a interinstitucionální spolupráce. Přípravy v oblasti životního prostředí jsou stále v rané fázi, a přípravy v oblasti změny klimatu jsou nadále ve velmi rané fázi.

    K určitému pokroku došlo v oblasti ochrany spotřebitele a zdraví. Provádění a prosazování právních předpisů zůstává velmi nedostatečné. Systém pro dozor nad trhem ještě nebyl zřízen. Nízké povědomí pracovníků i veřejnosti o systému ochrany zdraví brání jeho průhlednosti a prosazování. Odvětví zdravotnictví je i nadále podfinancováno. Přípravy v těchto oblastech příliš nepokročily. Pokroku bylo dosaženo ve sbližování právních předpisů v oblasti celní unie, kde přípravy mírně pokročily. Nedostatky přetrvávají, pokud jde o celkovou správní a provozní kapacitu, včetně slučitelnosti systémů informačních technologií s požadavky EU. Je třeba vyvinout další úsilí, pokud jde o určování celní hodnoty a usnadnění obchodu.

    Pokrok byl mírný v oblasti vnějších vztahů; Albánie pokračovala v dobré spolupráce v rámci WTO a CEFTA. Stále je třeba zlepšit správní kapacity orgánů, které se zabývají obchodní politikou. V oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky se země nadále sbližovala s postoji EU ve společné bezpečnostní a obranné politice a prokázala politické odhodlání k účasti na civilních a vojenských operacích a operacích pro řešení krizí. Nebyl dosud dokončen elektronický registr zbraní a střeliva pod správou státní policie. Přípravy v této oblasti celkově pokračují dobře.

    Jen skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti finanční kontroly, kde přípravy ještě příliš nepokročily. Nedostatky přetrvávají, pokud jde o provádění právního rámce pro veřejnou vnitřní finanční kontrolu a zásady odpovědnosti řídících pracovníků. Externí audity musí být vylepšeny a uvedeny do souladu se standardy INTOSAI.

    V oblasti finančních a rozpočtových ustanovení nedošlo k žádnému konkrétnímu pokroku. Bude nutné včas ustavit struktury pro řádnou koordinaci a zavést prováděcí pravidla pro správu systému vlastních zdrojů. Celkově jsou přípravy v této oblasti v počáteční fázi.

    Bosna a Hercegovina

    Byl dokončen proces zřízení výkonných a zákonodárných orgánů spolu s ustavením celostátní vlády po šestnácti měsících trvající patové politické situaci po všeobecných volbách v říjnu 2010. Vytvoření nové Rady ministrů a přijetí dvou klíčových právních předpisů souvisejících s EU nejprve znamenaly posun priorit k integraci do EU. Tato příležitost však nebyla naplněna. Vyvstalý politický konsenzus se vytratil a pokrok v evropské agendě se zastavil. Začal proces přeskupení orgánů státu, federace a kantonů, ale zůstává zablokován kvůli politickým sporům a právním přím. Stále chybí společná vize politických představitelů o celkovém směřování a budoucnosti země a jejím institucionálním uspořádání; taková vize je nutná pro kvalitativní posun vpřed na cestě do EU.

    V návaznosti na oddělení mandátu zvláštního zástupce Evropské unie (EUSR) od Úřadu vysokého zástupce se posílila hlavní úloha vedoucího delegace EU / EUSR v Bosně a Hercegovině v řadě otázek, kde pomáhá orgánům v provádění cílů agendy EU v klíčových oblastech.

    Při plnění politických kritérií Bosna a Hercegovina celkově pokročila jen velmi omezeně. V červnu v Bruselu byl zahájen dialog na vysoké úrovni ohledně procesu přistoupení (HLDAP) se zástupci orgánů a politických stran Bosny a Hercegoviny s cílem vysvětlit vysvětlování požadavků souvisejících s přistoupením k EU. Účastníci se shodli na vnitrostátním plánu pro integraci do EU s cílem umožnit vstup v platnost dohody o stabilizaci a přidružení a předložit věrohodnou žádost o členství v souladu s příslušnými závěry Rady. První mezník v rámci červnového plánu, který předpokládal předložení schváleného návrhu pro dosažení souladu s rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva ve věci Sejdić-Finci, nebyl splněn. Je třeba přednostně řešit nutnost účinného koordinačního mechanismu mezi různými úrovněmi správy pro transpozici, provádění a vymáhání právních předpisů EU tak, aby země mohla mluvit jedním hlasem o otázkách EU a efektivně využívat předvstupní pomoci EU.

    Co se týče demokracie a právního státu, po všeobecných volbách z října 2010 byla v únoru zřízena celostátní vláda. V červnu začal proces přeskupení orgánů státu a federace, ale výsledek tohoto procesu zůstává nejasný kvůli politickým sporům a probíhajícím právním přím. Posílení funkčnosti a mechanismů koordinace mezi orgány zůstává problémem, který je třeba přednostně řešit. Harmonizace ústavy s Evropskou úmluvou o lidských právech zůstává nedokončená. Návrh na základě politického konsensu na změnu ústavy v zájmu zajištění souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech (rozsudek ve věci Sejdić-Finci) ještě musí být předložen parlamentnímu shromáždění.

    Parlamentní shromáždění dosáhlo určitého pokroku v přijímání právních předpisů souvisejících s EU, zejména přijetím zákona o státní podpoře a zákona týkající se sčítání lidu, domů a bytů. Je i nadále zapotřebí přednostně řešit zřízení Rady pro státní podpory, dosažení shody se zásadami EU, pokud jde o veřejné podniky, a vytvoření komplexního přehledu o státních podporách; to vše s cílem dodržovat závazky vyplývající z DSP/PD. Prodlevy v procesu ustavení státní vlády a probíhajícího přeskupování orgánů státní správy na všech úrovních negativně ovlivnily účinnost legislativní činnosti. Spolupráce mezi parlamenty jednotlivých entit, státním parlamentním shromážděním a státní radou ministrů o otázkách týkajících se EU se musí zlepšit.

    Jen skromného pokroku bylo dosaženo ve zlepšování funkčnosti a účinnosti všech úrovní vlády, což je oblast, kterou stále negativně ovlivňuje neucelená a nekoordinovaná tvorba politik. Státní rozpočet na rok 2012 byl přijat v květnu a po něm následoval rozpad vládnoucí koalice. Formulace zahraniční politiky je v některých otázkách nadále předmětem různých postojů v rámci předsednictva Bosny a Hercegoviny.

    Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti reformy veřejné správy. Akční plán v rámci strategie pro reformu veřejné správy byl revidován a poskytuje rámec pro reformu během příštích pěti let. Koordinace mezi různými správami na všech úrovních je stále slabá a procesu reformy veřejné správy chybí potřebná politická podpora. Musí být řešena otázka finanční udržitelnosti veřejné správy na všech úrovních. Veřejný ochránce práv na státní úrovni byl zřízen, avšak snížení finančních prostředků na jeho činnost mělo negativní dopad na jeho účinnost. Roztříštěnost a politizace nadále ztěžují vytvoření profesionální, odpovědné, transparentní a efektivní veřejné služby založené na výsledcích a schopnostech.

    Omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti reformy soudnictví. Konstruktivní postoj k potřebě komplexní reformy vykrystalizoval v rámci strukturovaného v dialogu oblasti práva, na základě domácí iniciativy, a to včetně provádění strategie pro reformu soudnictví a národní strategie pro vyšetřování válečných zločinů. Byla zavedena další opatření na snížení počtu nevyřešených případů, zejména v případech faktur za domovní služby a energie, ale celkově je počet nevyřešených případů, včetně válečných zločinů, stále vysoký. Harmonizované uplatňování trestního práva v celé zemi, jakož i roztříštěnost rozpočtů a organizace soudnictví jsou otázky, které je třeba řešit.

    Bosna a Hercegovina dosáhla omezeného pokroku v boji proti korupci, která je stále vážným problémem a je přítomna v mnoha oblastech v rámci veřejného a soukromého sektoru. Právní rámec existuje, avšak politická vůle se touto otázkou zabývat a zlepšovat institucionální kapacity je stále slabá. Provádění strategie a akčního plánu musí být zrychleno. Byl přijat soubor pravidel protikorupčního úřadu, avšak není plně funkční. Soudy se případy korupce zabývaly jen pomalu a pouze v omezeném počtu případů na vysoké úrovni bylo zahájeno trestní stíhání. Obavy stále vzbuzuje nedostatečné provádění právních předpisů a problematická koordinace mezi entitami. Bosna a Hercegovina potřebuje silnější politické odhodlání a rozhodnější postup proti korupci. Došlo jen ke skromnému pokroku v boji proti organizované trestné činnosti. Bosna a Hercegovina je i nadále zemí původu pro zbraně a střelivo pro zločinecké skupiny v EU. Organizovaná trestná činnost je dále napojena na tranzit drog na mezinárodních přepravních trasách.

    Dodržování lidských práv a ochrana menšin jsou všeobecně zajištěny. Bosna a Hercegovina ratifikovala všechny hlavní mezinárodní úmluvy o lidských právech, ale jejich provádění je stále nerovnoměrné.

    Občanská a politická práva jsou všeobecně respektována. Určitého pokroku bylo dosaženo při zlepšování podmínek ve věznicích. Nové psychiatrické zařízení v Sokolaci stále není funkční. Stále zbývá uskutečnit komplexní reformu vězeňského systému. Stále nebyl přijat rámcový zákon o bezplatné právní pomoci. Určitého pokroku bylo dosaženo, pokud jde o přístup ke spravedlnosti, ale právní a institucionální rámec v zemi zůstává roztříštěný. Ústava státu i ústavy entit zaručují svobodu projevu, svobodu shromažďování a svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Rada pro tisk pokračovala ve spolupráci se soudními orgány a sdruženími novinářů s cílem zlepšit kvalitu reportování a zvyšování informovanosti občanů o jejich zákonných právech. Nadále se objevovaly případy zastrašování a vyhrožování novinářům a vydavatelům. Politický tlak na sdělovací prostředky a polarizace médií podle politického a etnického principu jsou i nadále problémem. Zintenzívnily se pokusy o oslabení nezávislosti regulačního orgánu v oblasti komunikací a provozovatelů veřejnoprávního vysílání. Stále nedošlo ke jmenování generálního ředitele a členů správní rady regulačního orgánu v oblasti komunikací. Pokud jde občanskou společnost, je třeba zlepšit mechanismy spolupráce na všech úrovních a transparentnost financování přídělů. Mezinárodní setkání pro mír, do kterého se zapojili hlavní náboženští vůdci, se uskutečnilo v září v Sarajevu.

    Hospodářská a sociální práva jsou všeobecně respektována. Určitého pokroku bylo dosaženo v boji proti násilí páchanému na ženách a v oblasti péče o děti předškolního věku. Provádění práv žen a dětí zůstává nerovnoměrné. Jen skromný pokrok byl dosažen ve smyslu zvýšení míry sociálního začleňování ve školách. Faktická separace a diskriminace na etnickém základě v některých veřejných školách zůstává nadále důvodem k obavám. Vzdělávací systémy, které jsou rozděleny na etnickém základě, jsou překážkou pro dosažení udržitelných výsledků. Na celostátní úrovni byl přijat antidiskriminační zákon, ale bylo dosaženo jen skromného pokroku, pokud jde o jeho účinné provádění. Diskriminace lesbiček, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů je i nadále velmi rozšířená. Systém sociálních dávek je i nadále založen na statusu a nikoli na potřebách, což má nepříznivý dopad na situaci zranitelných skupin obyvatel, včetně osob se zdravotním postižením. Sociálnímu dialogu a výkonu pracovních práv i nadále bránilo neuznávání celostátních sociálních partnerů a roztříštěný právní rámec.

    Respektování a ochrana menšin[6] a kulturních práv je všeobecně zajištěna. Vliv národních rad menšin na tvorbu politiky zůstal omezený, což je částečně způsobeno nedostatečnou politickou a finanční podporou. Určitého pokroku bylo dosaženo při provádění akčního plán pro bydlení romského etnika. Je třeba zintenzívnit úsilí k zajištění účinného provádění akčních plánů pro zdraví, zaměstnání a vzdělávání a zlepšit zdroje, udržitelnost a provádění těchto akčních plánů. Mnoho romských dětí není zapsáno do matriky, a proto se nemůže zapsat do škol, a ani nemá žádné zdravotní pojištění. Romská menšina stále čelí velmi obtížným životním podmínkám a diskriminaci. Pokud jde o uprchlíky a vnitřně vysídlené osoby, bylo dosaženo určitého pokroku v oblasti bydlení ve smyslu provádění revidované strategie týkající se přílohy 7 daytonské/pařížské mírové dohody. Diskriminace ve vztahu k přístupu k zaměstnání, zdravotní péči a důchodovým právům nadále brání udržitelnosti návratu a integrace na místní úrovni. Transparentní postupy pro přidělování finančních prostředků pro návrat na základě potřeb nejsou plně v platnosti.

    Pokud jde o regionální záležitosti a mezinárodní závazky, pokračuje provádění daytonské/pařížské mírové dohody. Spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii je obecně v mnoha oblastech uspokojivá.

    Pokračovala spolupráce soudů a státních zástupců z Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a Srbska. Pokračuje provádění dvoustranných dohod o vzájemném uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v trestních věcech. Stíhání válečných zločinů bylo nadále omezováno právními překážkami ve vztahu k vydávání osob obsaženými v trestním řádu. Stále nedošlo k finalizaci protokolu o sdílení informací a důkazů v případech válečných zločinů mezi státním zastupitelstvím Bosny a Hercegoviny a státním zastupitelstvím pro válečné zločiny v Srbsku.

    Co se týče Mezinárodního trestního soudu, dvoustranná dohoda se Spojenými státy o imunitě není v souladu se společnými postoji a hlavními zásadami EU. Země proto potřebuje sladit svůj postoj s EU.

    Bylo dosaženo významného pokroku, pokud jde o plnění Sarajevského prohlášení. Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora a Srbsko i nadále spolupracovaly na hledání udržitelných řešení pro uprchlíky, kteří byli vysídleni v důsledku ozbrojených konfliktů v 90. letech minulého století. Čtyři země podepsaly prohlášení ministrů a dohodly se na regionálním programu pro bydlení, který pomáhá asi 27 000 domácnostem a 74 000 osobám. Na mezinárodní dárcovské konferenci v dubnu v Sarajevu bylo na podporu tohoto programu přislíbeno přibližně 265 milionů EUR. Je nutné pokračovat v dobré spolupráci na řešení všech nedořešených otázek v rámci procesu.

    Bosna a Hercegovina se nadále aktivně podílela na regionální spolupráci, včetně procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě (SEECP), Rady pro regionální spolupráci (RCC) a Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA). Vztahy Bosny a Hercegoviny se sousedy se dále rozvíjejí, ale ještě zbývá zcela dořešit otázky hranic a majetku. Uskutečnila se řada jednání s cílem řešit dopady přistoupení Chorvatska k EU v červenci 2013 na dvoustranné vztahy. V této souvislosti se diskuse dále zaměřovaly na zbývající otázky v oblasti správy hranic, ale bylo v nich dosaženo jen omezeného pokroku. Dohoda o volném tranzitu přes přístav Ploce v Chorvatsku a koridoru Neum v Bosně a Hercegovině a dohody o malém pohraničním styku by měly být uvedeny v soulad s acquis EU. S ohledem na přistoupení Chorvatska je nutné urgentně řešit otázky, které souvisejí s hranicemi, obchodem a tranzitem.

    Hospodářství Bosny a Hercegoviny v roce 2011 rostlo o 1,3 %, k čemuž přispělo oživení domácí poptávky a – v menší míře – stále rostoucí vnější poptávka. Proces oživení se na počátku roku 2012 obrátil v důsledku zhoršení hospodářského prostředí. Nezaměstnanost zůstala velmi vysoká. Došlo k určité fiskální konsolidaci v důsledku zvýšených příjmů a částečného omezení výdajů. Kvalita veřejných financí se však držela na nízké úrovni a fiskální udržitelnost byla těžce narušena vleklým procesem přijímání státního rozpočtu a střednědobé fiskální strategie. Oslabený konsensus o zásadních aspektech hospodářské a fiskální politiky měl negativní dopad na reformy na úrovni jednotlivých zemí. Nový dvouletý pohotovostní úvěr MMF má v souladu s příslušnou dohodou podpořit úsilí země čelit negativním vlivům zhoršujícího se vnějšího prostředí a zvládnout zranitelná místa vnější i vnitřní povahy.

    Pokud jde o hospodářská kritéria, Bosna a Hercegovina dosáhla dále jen skromného pokroku na cestě k fungujícímu tržnímu hospodářství. Je třeba vynaložit další značné reformní úsilí, aby byla země z dlouhodobého hlediska schopna se vyrovnat s konkurenčními tlaky a tržními silami v rámci Unie.

    Podařilo se zachovat finanční a měnovou stabilitu a mírnou inflaci. Režim pevných směnných kurzů i nadále požíval velké míry důvěryhodnosti. Pokračoval růst úvěrů – i když došlo k jeho meznímu snížení –, což umožnilo oživení domácí poptávky. Obchodní činnosti se dále zvýšily a úroveň obchodní integrace s EU a zeměmi v regionu zůstala na vysoké úrovni. Je možné vykázat určité omezené zlepšení podnikatelského prostředí, zejména pokud jde o zrychlení procesu zápisu do obchodního rejstříku.

    Nicméně zpoždění v přijímání státních rozpočtů v roce 2011 a 2012 a globálních rámců pro fiskální politiku na období 2012–2014 a 2013–2015 výrazně omezila udržitelnost a důvěryhodnost fiskální politiky v Bosně a Hercegovině. Kvalita veřejných financí se držela na nízké úrovni s vysokým podílem běžných výdajů na HDP. Následky zhoršeného vnějšího prostředí od roku 2012 stále více ovlivňují veřejné finance, a to jak ve vztahu ke státním půjčkám, tak z hlediska zvyšování dluhu. Toto půjčování do určité míry vytěsňuje soukromé investory. Vnější nerovnováha, zejména schodek zahraničního obchodu a schodek běžného účtu, nadále rostla. Nijak nepokročila privatizace, restrukturalizace veřejných podniků ani liberalizace síťových odvětví. Výrobní kapacita a konkurenceschopnost hospodářství byly i nadále nedostatečné, jelikož nebyly náležitě využívány domácí zdroje růstu. Podmínky na trhu práce zůstávají nedostatečné a strukturální nepružnosti, jako jsou vysoké sazby sociálních odvodů a špatně cílené sociální transfery, i nadále omezovaly vytváření pracovních míst. Nezaměstnanost zůstala nadále velmi vysoká a míra účasti je velmi nízká. Neúčinnost správy a slabý právní stát mají nepříznivý vliv na podnikatelské prostředí. Zásadní výzvou zůstává stínová ekonomika.

    Ve sbližování právních předpisů a politik s evropskými normami pokročila Bosna a Hercegovina jen omezeně. Určitý pokrok byl zaznamenán v oblastech, jako jsou volný pohyb zboží, hospodářská soutěž, duševní vlastnictví, výzkum a řada otázek týkajících se spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. Je třeba ještě zapracovat obzvláště v oblasti volného pohybu osob, služeb, kapitálu, cel a daní, zadávání veřejných zakázek, zaměstnanosti a sociálních politik, vzdělávání, kultury, průmyslu a malých a středních podniků, zemědělství a rybolovu, bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky, životního prostředí a změny klimatu, dopravy, energetiky, informační společnosti a médií, finanční kontroly a statistiky. Provádění prozatímní dohody zůstalo celkově nevyrovnané. Země zůstává i nadále v rozporu s prozatímní dohodou v důsledku nedodržování EÚLP a nedostatečného provádění povinnosti týkajících se pro státní podporu. Byl přijat zákon o státní podpoře, ale je zapotřebí řešit zřízení Rady pro státní podpory, dosažení shody se zásadami EU, pokud jde o veřejné podniky, a vytvoření přehledu o režimech státních podpor. Provádění zákona o sčítání lidu musí být zrychleno.

    Určitého pokroku dosáhla Bosna a Hercegovina v oblastech vnitřního trhu. Pokud jde o volný pohyb zboží, bylo dosaženo určitého pokroku v oblasti standardizace, akreditace, dohledu nad trhem a ochrany spotřebitele. Nezbytné je i nadále podstatné úsilí ve sbližování právního rámce s právními předpisy EU, zlepšení správní kapacity a k dosažení jednotného hospodářského prostoru. Ještě zbývá nastolit dialog o průmyslovém trhu mezi veřejným a soukromým sektorem.

    V oblasti pohybu osob a služeb a práva usazování bylo dosaženo jen skromného pokroku. Obě entity používají nové účtové osnovy pro finanční instituce, které jsou mezi nimi harmonizované, a bankovní dohled mezi entitami byl nadále uspokojivý. Zásadní význam bude mít další zjednodušení registrace obchodních společností a sbližování právního rámce pro poštovní služby.

    K žádnému pokroku nedošlo v oblasti volného pohybu kapitálu. Je nutné další sbližování s acquis, jakož i celostátní harmonizace právních předpisů. V oblasti cel a daní lze vykázat skromný pokrok. Nedostatky přetrvávají, pokud jde o harmonizaci právních předpisů a celkové správní a provozní kapacity. Je nutné vyvinout další úsilí v poskytování lepších služeb pro daňové poplatníky s cílem usnadnit obchod a zajistit účinné provádění a vynucování právních předpisů, včetně v oblasti duševního vlastnictví.

    Bosna a Hercegovina dosáhla určitého pokroku v přijímání celostátního zákona o státní podpoře a prosazování pravidel hospodářské soutěže. Nebylo dosaženo pokroku v oblasti zadávání veřejných zakázek, zejména pokud jde o plné sblížení právních předpisů o zadávání veřejných zakázek. Dalšího pokroku bylo dosaženo v oblasti práv duševního vlastnictví.

    Došlo jen ke skromnému pokroku v oblasti politiky zaměstnanosti a sociální politiky. Sbližování právních předpisů je třeba ještě zintenzívnit a je nutné přijmout a provést strategické dokumenty. Je třeba přijmout strategii sociálního začleňování na státní úrovni. Byly vytvořeny rámcové zákony a strategie v oblasti vzdělávání, které ale ještě nebyly provedeny. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti kultury. Dalšího pokroku bylo dosaženo v oblasti výzkumu a pokračovaly přípravy na Unii inovací. Jednání o přistoupení k Světové obchodní organizaci dále pokročila.

    Bosna a Hercegovina dosáhla skromného pokroku na cestě k plnění evropských standardů v řadě odvětvových politik. Pokud jde o průmysl a malé a střední podniky, rozvojová strategie země zahrnující aspekty průmyslové politiky a strategie pro malé a střední podniky stále nebyly přijaty. Skromný pokrok byl zaznamenán v oblasti zemědělství a rozvoje venkova, bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky a rybolovu. Stále jsou nezbytné jasné rozdělení kompetencí, užší koordinace mezi státem a entitami ve sbližování právních předpisů s acquis v těchto oblastech a modernizace podniků. Nedostatečný pokrok má negativní dopad na obchod se zemědělskými produkty, zejména se zeměmi EU.

    Přípravy Bosny a Hercegoviny v oblasti životního prostředí zůstaly v rané fázi. Stále zbývá vytvořit harmonizovaný právní rámec pro ochranu životního prostředí a odpovídající institucionální kapacity. Administrativní kapacita je nedostatečná a horizontální a vertikální komunikace mezi různými orgány vyžaduje posílení. Pokud jde o změnu klimatu, je třeba přijmout celostátní strategii pro změnu klimatu a vyvinout další úsilí ve sbližování právních předpisů s acquis a zvyšování povědomí.

    Bosna a Hercegovina dosáhla jen skromného pokroku v odvětví dopravy, ale došlo k určitému pozitivnímu vývoji u transevropských dopravních sítí a letecké dopravy. Zákon o přepravě nebezpečných věcí musí být plně v souladu s acquis EU. Modernizace dopravní infrastruktury představuje i nadále problém, na nějž je třeba se zaměřit. Přípravy v oblasti energetiky jsou v rané fázi. Jakožto signatář Smlouvy o Energetickém společenství musí Bosna a Hercegovina provést příslušné právní předpisy EU. Aby byly zabezpečeny dodávky energie, je nutno vytvořit funkční celostátní přenosovou společnost a přijmout souhrnnou strategii pro energetiku.

    Došlo jen ke skromnému pokroku v oblasti informační společnosti a médií. Harmonizace právního rámce pro veřejnoprávní vysílání dosud nebyla dokončena. Neustálé ohrožování nezávislosti regulačního orgánu v oblasti komunikací a provozovatelů veřejnoprávního vysílání, politické tlaky vůči sdělovacím prostředkům a pomalé provádění reformy veřejnoprávního vysílání zůstaly zdrojem vážných obav.

    Jen skromný pokrok lze pozorovat v oblasti finanční kontroly. Je nutné ještě přijmout a provést právní předpisy a zároveň je zapotřebí, aby koordinační výbor centrálních harmonizačních jednotek začal znovu plnit svou úlohu. Kapacity interního auditu, jakož i nezávislost externích auditorských institucí je nutné posílit. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti statistiky. Odvětvové statistiky, jako jsou národní účty nebo statistiky o podnikání a zemědělství, musí být zkvalitněny. Spolupráci mezi statistickými orgány v zemi na celostátní úrovni a na úrovni entit a dalšími příslušnými celostátními agenturami je nutné zintenzívnit, rovněž s ohledem na provádění zákona o sčítání lidu, domů a bytů.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v různých oblastech týkajících se spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. V oblasti vízové politiky se pokračovalo v plnění priorit. Provádění dohody o zjednodušení vízového režimu mezi EU a Bosnou a Hercegovinou a dohody o zpětném přebírání osob nadále probíhalo bez problémů. Bezvízové cestování do schengenského prostoru vstoupilo v platnost v prosinci 2010 pro občany Bosny a Hercegoviny, jež jsou držiteli biometrických pasů. V rámci mechanismu monitorování v období po uvolnění vízového režimu Bosna a Hercegovina přijala cílená opatření pro lepší řízení migračního odlivu. Provádění některých reforem přijatých jako součást plánu uvolnění vízového režimu zůstává nedokončené. Je třeba co nejrychleji řešit především zavedení systému elektronické výměny údajů mezi donucovacími orgány a státními zastupitelstvími na celém území Bosny a Hercegoviny a vytvoření plně funkční agentury pro boj proti korupci s odpovídajícím personálem a finančními prostředky.

    Země pokročila v přípravách v oblasti správy hranic, migrace a azylu. Pokračovalo zkvalitňování systému udělování azylu a mezinárodní ochrany, sledování migračních toků a spolupráce mezi jednotlivými agenturami. Infrastruktura na některých hraničních přechodech vyžaduje další modernizaci. Je třeba se dále zabývat otázkou nepovolených hraničních přechodů s Černou Horou a Srbskem. Určitého pokroku bylo dosaženo v boji proti praní peněz. Provádění strategie a akčního plánu pro předcházení praní peněz zůstává omezené. V boji proti drogám bylo dosaženo skromného pokroku. Překážkou mu je neschopnost soudů účinně se zabývat touto problematikou, jež zůstává závažným problémem.

    Bosna a Hercegovina pokračovala v úsilí namířeném na zvýšení kapacity a účinnosti policie. Dosahování větší účinnosti, spolupráci a výměně informací nadále brání neucelenost policejních sil Bosny a Hercegoviny. Boj proti organizované trestné činnosti zůstává nedostatečný z důvodu nedostatku účinné koordinace mezi donucovacími orgány. Organizovaná trestná činnost, jež ovlivňuje budování právního státu a podnikatelské prostředí, je stále vážným problémem. Úsilí v boji proti obchodování s lidmi musí být intenzivnější a je třeba zlepšit identifikaci obětí. Bosna a Hercegovina dosáhla určitého pokroku v boji proti terorismu. Obnovena byla společná pracovní skupina pro boj proti terorismu, ale provádění strategie pro předcházení terorismu a boj proti němu je stále slabé.

    Přípravy pro ochranu osobních údajů pokračovaly i nadále, avšak je nutné posílit vymáhání práva a nezávislost dozorčího orgánu. Dobře fungující ochrana osobních údajů je klíčová k tomu, aby Bosna a Hercegovina mohla uzavřít dohody s Europolem a Eurojustem.

    Turecko

    V květnu byl zahájen pozitivní program na podporu a doplnění přístupových jednání prostřednictvím posílené spolupráce v řadě oblastí společného zájmu: politické reformy, sladění s acquis, dialog o zahraniční politice, víza, mobilita a migrace, obchod, energetika, boj proti terorismu a zapojení do programů Společenství. Poprvé se sešlo šest z osmi pracovních skupin, které byly vytvořeny na podporu sbližování s acquis.

    Práce na nové ústavě sice začaly probíhat relativně demokratickým a participativním způsobem. Stále více obav ale vyvolává nedostatečný pokrok Turecka při plnění politických kritérií. Situace v oblasti dodržování základních práv je i nadále zdrojem závažných znepokojení. To vyplývá především z širokého uplatňování právního rámce v oblasti terorismu a organizované trestné činnosti, což vede k opakovaným porušováním práva na svobodu a bezpečnost, práva na spravedlivý proces a svobodu projevu, shromažďování a sdružování. I když pokračují diskuse na témata, jež jsou považována za citlivá, například arménská otázka nebo otázky úlohy armády, omezení svobody sdělovacích prostředků v praxi a četná soudní řízení proti spisovatelům a novinářům jsou i nadále vážným problémem. Výsledkem je široký výskyt autocenzury.

    Pokud jde o demokracii a právní stát, byly podniknuty pozitivní kroky z hlediska participativní práce na nové ústavě, ale celkově trvá v rámci legislativního procesu nedostatek dialogu. Obsah vyšetřování údajných státních převratů byl zastíněn reálnými pochybnostmi ohledně širokého záběru vyšetřování a nedostatků v soudních řízeních, což nabízí příležitost pro posílení důvěry v řádné fungování tureckých demokratických institucí a v právní stát. Kurdská otázka stále zůstává klíčovým problémem pro tureckou demokracii; demokratické otevření z roku 2009, které bylo zaměřeno mimo jiné na řešení kurdské otázky, se neuskutečnilo. Místní samosprávy na jihovýchodě utrpěly újmu v důsledku zadržení mnoha místních politiků. Došlo k významnému nárůstu teroristických útoků páchaných Kurdskou stranou pracujících

    Pokud jde o reformu veřejné správy, bylo dosaženo pokroku v reformě legislativy. Zřízení veřejného ochránce práv je důležitým krokem k zajištění práv občanů a zajištění odpovědnosti veřejné správy. Pro reformu veřejné správy je zapotřebí větší politické podpory a nedošlo k žádnému pokroku v oblasti decentralizace státní správy.

    Civilní dohled nad bezpečnostními složkami byl dále upevněn. Zavedení parlamentní kontroly rozpočtu na obranu představovalo pozitivní vývoj, ale její rozsah zůstal omezený. Generální štáb se obecně vyhýbal uplatňovaní přímého nebo nepřímého tlaku na politické záležitosti. Bylo učiněno několik symbolických kroků k další demokratizaci vztahů mezi civilní a vojenskou sférou. Jsou potřeba další reformy, zejména v systému vojenského soudnictví a civilního dohledu nad četnictvem.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti soudnictví, a to na základě přijetí třetího balíčku reformy soudnictví, který zavádí řadu zlepšení do tureckého systému trestního soudnictví, včetně zmírnění omezení pro média, pokud jde o podávání zpráv o vyšetřování trestných činů, a zrušení ustanovení, která státním zástupcům umožňují zakazovat publikace. Po vstupu v platnost změn právních předpisů byla z vyšetřovacích vazeb propuštěna řada zadržených osob. Právní reformy však nedokázaly vyřešit hlavní nedostatky, které jsou hlavním důvodem pro neustálé odsuzování Turecka Evropským soudem pro lidská práva. Četnost a doba trvání vazby i nadále vzbuzují vážné obavy. Je zapotřebí dalších kroků, pokud jde o nezávislost, nestrannost a účinnost soudnictví, včetně trestního soudnictví a velkého počtu neuzavřených trestních případů. Rovněž je třeba přijmout další kroky ke zvýšení účasti žen v soudnictví. Je třeba za účasti všech zúčastněných stran, včetně turecké právní komunity a občanské společnosti, zrevidovat strategii reformy soudnictví.

    Omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti boje proti korupci, přičemž k určitému vývoji došlo u znaků skutkových podstat a transparentnosti financování politických stran. Průhlednost politického financování musí být zlepšena. Široký rozsah imunit představuje i nadále nedostatek v této oblasti. Je třeba začít dosahovat výsledků, pokud jde o vyšetřování, obžaloby a odsouzení související s případy korupce. Existují obavy ohledně nestrannosti při zpracování případů korupce. Provádění národní protikorupční strategie vyžaduje větší politickou angažovanost.

    Nerovnoměrný pokrok byl dosažen v boji proti organizované trestné činnosti. Zatímco Turecko je smluvní stranou hlavních mezinárodních úmluv, absence zákona o ochraně údajů i nadále omezuje policejní spolupráci na mezinárodní úrovni a brání uzavření operativní dohody o spolupráci s Europolem. Přidělení styčného policejního důstojníka k Europolu by přispělo ke zlepšení dvoustranné spolupráce. Žádný významný pokrok nebyl zaznamenán v oblasti boje proti obchodování s lidmi.

    Pokud jde o lidská práva a ochranu menšin, je třeba vyvinout významné úsilí ve většině oblastí, zejména svobody projevu, svobody sdružování a shromažďování a svobody náboženského vyznání.

    Ačkoli bylo dosaženo určitého pokroku, pokud jde o dodržování mezinárodního práva v oblasti lidských práv, důležité reformy k posílení struktur ochrany lidských práv zbývá dokončit, přičemž počet trestních řízení zahájených proti ochráncům lidských práv stále vyvolává obavy.

    Pokračoval klesající trend ohledně mučení a špatného zacházení v místech zadržení. Nepřiměřené používání síly je však i nadále důvodem k obavám a jen skromného pokroku bylo dosaženo v boji proti beztrestnosti. Existuje vysoký počet nevyřízených soudních případů, přičemž se větší váha přikládá opačným tvrzením ze strany bezpečnostních složek.

    Co se týče věznic, pokračující nárůst počtu vězňů vede k závažnému přeplnění, což má značný vliv na sanitární podmínky a jiné podmínky ovlivňující vězně fyzicky. Podmínky zadržování, zejména pro mladistvé, nadále vzbuzují vážné obavy. Oprava systému podávání stížností ve věznicích má zpoždění. Zdravotnické služby pro zadržované osoby, jakož i podmínky pro zadržení mladistvých jsou záležitosti, které vyžadují zvláštní úsilí.

    Omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti přístupu ke spravedlnosti. Rozsah a kvalita právní pomoci je nedostačující. Neexistuje žádný účinný monitorovací mechanismus, který by vyřešil přetrvávající problémy.

    Pokud jde o svobodu projevu, po přijetí třetího balíčku reformy soudnictví byla řada novinářů čekajících na soudní řízení propuštěna na svobodu, byla uvolněna omezení sdělovacích prostředků k podávání zpráv o vyšetřování a bylo zakázáno zabavovat písemné publikace ještě před zveřejněním. Avšak nárůst četnosti porušování svobody projevu vzbuzuje vážné obavy a svoboda sdělovacích prostředků je i nadále fakticky omezená. Právní rámec, zejména pokud jde o organizovanou trestnou činností a terorismus a jejich výklad soudy, vede k častému zneužití. V kombinaci s vysokou mírou soustředění médií v rukou průmyslových konglomerátů majících zájmy, které sahají daleko nad rámec volného oběhu informací a myšlenek, měla tato situace za následek široce rozšířenou autocenzuru. Časté zákazy internetových stránek jsou důvodem k vážným obavám, přičemž je zapotřebí revidovat zákon o internetu.

    Pokud jde o svobodu shromažďování a sdružování, i když prvomájové demonstrace nebo aktivity, jako je například „den památky arménské genocidy“, proběhly v klidné atmosféře, v průběhu jiných demonstrací, které nebyly předem povoleny, došlo k případům násilí a nepřiměřeného použití síly ze strany bezpečnostních složek. To se týkalo zejména, ale nejen, demonstrací souvisejících s kurdskou otázkou. Ústavní právo na svobodu shromažďování a sdružování je někdy vykládáno až příliš restriktivním způsobem. Zákon o demonstracích a setkáních je třeba revidovat a obvinění bezpečnostních složek z použití nepřiměřené síly je třeba vyšetřit a případně stíhat. Předpisy pro získávání financování jsou i nadále restriktivní a jejich výklad do značné míry závisí na volném uvážení. Pokud jde o právní předpisy týkající se politických stran, nedošlo k žádnému vývoji

    Bylo dosaženo omezeného pokroku v otázce svobody myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Určitý pokrok byl zaznamenán v otázce odmítnutí výkonu vojenské služby z důvodu svědomí, a to s ohledem na uplatnění judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Pokračoval dialog s nemuslimskými náboženskými společenstvími. Osoby vyznávající menšinová náboženství nebo bez vyznání však byly vystaveny hrozbám extremistů. Musí být vytvořen právní rámec sladěný s Evropskou úmluvou o lidských právech tak, aby všechna nemuslimská náboženská společenství a společenství alevitů mohla fungovat bez zbytečných omezení.

    Z právního hlediska bylo dosaženo pokroku, pokud jde o dodržování práv žen a rovnosti žen a mužů. Vláda zřídila akční plán pro řešení otázek, které byly vzneseny ve zprávě Evropského parlamentu s názvem „Výhled do roku 2020 pro ženy v Turecku“. Zákon o ochraně rodiny a předcházení násilí páchanému na ženách je zaměřen na ochranu před násilím vůči rodinným příslušníkům a osobám žijícím mimo manželství. Postupy, které se uplatňují v naléhavých případech, jsou obecně pozitivní a podobně pozitivní je i otevřený způsob konzultace s občanskou společností ze strany orgánů. Rovněž je potřeba vynaložit podstatné úsilí, aby se tento nový zákon, spolu s již stávajícími právními předpisy, stal politickou, sociální a hospodářskou realitou. Je třeba zajistit jednotné uplatňování právních předpisů v celé zemi. Je zapotřebí většího zapojení a účasti žen v zaměstnání, tvorbě politik a v politickém životě. Byl přijat zákon o porodech císařskými řezy, ale bez dostatečných příprav a konzultací s občanskou společností. Diskuse, které předcházely tomuto zákonu, a podobná diskuse k interrupcím se vyznačovaly značnou polarizací v názorech. Otázka předčasných a vynucených sňatků vzbuzuje i nadále vážné obavy.

    Pokud jde o práva dětí, je třeba vyvinout úsilí ve všech oblastech včetně vzdělávání, boje proti dětské práci, zdraví, správní kapacity a koordinace. Obecně platí, že je třeba přijmout více preventivních a nápravných opatření pro mladistvé. K zadržování dětí dochází v nevhodných podmínkách; je také v souladu s platnými právními předpisy nutné zřídit další soudy pro mladistvé.

    Co se týče sociálně znevýhodněných osob a/nebo osob se zdravotním postižením, je stále zapotřebí dalších opatření, aby se zvýšila účast těchto osob v sociálním a hospodářském životě.

    Je zapotřebí dalšího úsilí v boji proti diskriminaci. Chybí souhrnné právní předpisy proti diskriminaci a vláda musí vynaložit podstatné úsilí k zajištění účinné ochrany zranitelných částí obyvatelstva, včetně žen, dětí, lesbiček, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů před zneužíváním ze strany společnosti, diskriminací a násilím.

    Omezený pokrok lze vykázat v oblasti pracovních a odborových práv. Byly novelizovány právní předpisy týkající se odborových práv úředníků, ale stále nejsou v souladu s normami Mezinárodní organizace práce a EU. Hromadné žaloby ze strany odborů naráží na četná omezení.

    V oblasti vlastnických práv bylo dosaženo pokroku díky přijetí právních předpisů, kterým se mění zákon o nadacích z roku 2008. Provádění pokračuje. Nicméně stávající právní předpisy nadále neřeší sloučené nadace, tj. nadace, jejichž správa byla převzata generálním ředitelstvím pro nadace, nebo majetek zabavený nadacím alevitů. Probíhající soudní spory, z nichž některé byly zahájeny vládou, proti syrskému pravoslavnému klášteru Mor Gabriel vzbuzují obavy. Turecko musí zajistit plné dodržování vlastnických práv pro všechna nemuslimská náboženská společenství a další osoby či subjekty.

    Přístup Turecka k menšinám je nadále restriktivní, i když se poprvé zástupci menšinových skupin, nikoli pouze oficiálně uznaných tureckým státem, mohli zúčastnit zasedání parlamentu a vyjádřit své názory na novou ústavu. Je třeba ještě dosáhnout plného respektování a ochrany jazyka, kultury a základních práv v souladu s evropskými standardy. Turecko musí zaujmout komplexní přístup a dále pracovat na zvyšování tolerance vůči menšinám a zajištění jejich bezpečnosti a podporovat jejich začleňování. Stávající právní předpisy je třeba revidovat a je třeba zavést komplexní právní předpisy pro boj proti diskriminaci a mechanismy ochrany a zřídit určité subjekty s cílem bojovat proti rasismu, xenofobii, antisemitismu a nesnášenlivosti. Měly by se uplatňovat příslušné pakty a úmluvy.

    Turecko dosáhlo pokroku v oblasti kulturních práv, přičemž bylo zaznamenáno méně omezení v používání kurdštiny ve věznicích v průběhu návštěv a výměn dopisů. Právní předpisy, včetně ústavy a zákona o politických stranách, však omezují používání jiných jazyků než turečtiny. Také soudy učinily řadu omezujících rozhodnutí o používání jiných jazyků než turečtiny, včetně používání kurdštiny v soudních řízeních týkajících se kurdských politiků a obhájců lidských práv.

    Došlo k určitému pokroku v otázce Romů, ale je zapotřebí systematický přístup k řešení souvisejících problémů. Je nutné vytvořit komplexní strategii a toto téma musí být zohledněno v rámci hlavních politických dokumentů, ve kterých mu musí být dán dostatečný prostor. Chybí kvantitativní údaje o situaci Romů, což brání informované tvorbě politik.

    Co se týče východní a jihovýchodní části země, došlo ke značným debatám o kurdské otázce, ale nedošlo k žádnému pokroku směrem k řešení. Teroristické útoky se zintenzívnily, stejně jako vojenské operace. EU odsoudila všechny teroristické útoky. Zadržování zvolených politiků a obránců lidských práv vyvolává obavy. Pokud jde o incidenty, jako například zabíjení civilistů v Uludere, nedošlo k naplnění výzev vůči úřadům ve smyslu účinného a rychlého vyšetření dotyčných událostí a zajištění veřejného šetření. Je třeba ještě řádným právním postupem odhalit pravdu o výkonech trestu smrti bez rozsudku a mučení prováděných na jihovýchodě v 80. a 90. letech minulého století. Brzy uplyne promlčecí lhůta pro vyšetřování trestných činů z minulosti, které tak zůstanou bez právních následků. Nášlapné miny a systém strážců vesnic dosud vyvolávají obavy.

    Proces odškodnění vnitřně vysídlených osob pokračoval, avšak účinnost systému musí být ještě posouzena. Pokud jde o uprchlíky a žadatele o azyl, došlo k určitému zlepšení podmínek zadržení v táborech pro vyhoštění. Stále však neexistuje žádná vnitrostátní strategie pro lepší řešení potřeb vnitřně vysídlených osob, ani komplexní právní rámec pro uprchlíky a žadatele o azyl. Jsou nutná další zlepšení, pokud jde o postupy zadržování a vyhošťování.

    Pokud jde o regionální otázky a mezinárodní závazky, Turecko potvrdilo svou podporu jednání mezi představiteli obou společenství pod záštitou generálního tajemníka OSN při hledání komplexního řešení kyperského problému. I přes opakované výzvy Rady a Komise Turecko stále nesplnilo závazky plného nediskriminačního provádění dodatkového protokolu k dohodě o přidružení, ani neodstranilo všechna omezení volnému pohybu zboží, jak je uvedeno v prohlášení Evropského společenství a jeho členských států ze dne 21. září 2005 a v závěrech Rady, včetně závěrů z prosince 2006 a prosince 2010. Nebylo dosaženo žádného pokroku v normalizování dvoustranných vztahů s Kyperskou republikou. Kromě toho se Turecko rozhodlo zmrazit své vztahy s kyperským předsednictvím EU v druhé polovině roku 2012, a to včetně své absence na zasedáních, kterým v roli předsednické země EU předsedá zástupce Kypru. Evropská rada vyjádřila vážné obavy ve vztahu k tureckým prohlášením a hrozbám a požadovala, aby byla plně respektována úloha předsednictví Rady, které je základním institucionálním rysem EU stanoveným ve Smlouvě. Turecko nadále vydávalo prohlášení, kterými vznášelo námitky proti vrtným operacím prováděným Kyperskou republikou a vyjadřovalo hrozby odvetnými opatřeními proti ropným společnostem, které by se podílely na průzkumu na Kypru. Evropská unie důrazně připomněla svrchovaná práva všech členských států EU, mezi něž mj. patří právo na uzavírání dvoustranných dohod a provádět průzkum přírodních zdrojů a tyto zdroje využívat v souladu s acquis EU a mezinárodními právními předpisy, včetně Úmluvy OSN o mořském právu.

    Po posledním kole informativních rozhovorů mezi Řeckem a Tureckem, které se konalo v červenci 2011, obě země stále jednají o stanovení data pro další kolo. Řecko a Kypr vznesly zásadní počet formálních stížností na pokračující narušování svých teritoriálních vod a vzdušného prostoru, mimo jiné přelety nad řeckými ostrovy.

    Pokud jde o regionální spolupráci, Turecko se i nadále podílí na regionálních iniciativách, včetně Procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě a Rady pro regionální spolupráci. Turecko podporuje evropskou integraci všech zemí v regionu a zahájilo intenzivnější kontakty se zeměmi západního Balkánu a zároveň vyjádřilo pevný závazek podporovat mír a stabilitu. Vztahy s Bulharskem, coby sousedícím státem EU, zůstaly pozitivní.

    Hospodářství Turecka nadále výrazně rostlo, a sklízelo tak plody politik orientovaných na stabilitu a růst, které se prováděly po většinu minulé dekády. Od poloviny roku 2011 se růst postupně zpomaloval s tím, jak klesala domácí poptávka a současně se zlepšovala obchodní bilance i bilance běžného účtu. Nicméně značná vnější nerovnováha a významné inflační tlaky jsou nadále hrozbou pro makroekonomickou stabilitu.

    Pokud jde o hospodářská kritéria, Turecko je fungujícím tržním hospodářstvím. Země by měla být ve střednědobém horizontu schopna odolávat konkurenčnímu tlaku a tržním silám v rámci Unie za předpokladu, že urychlí uskutečňování svého rozsáhlého programu reforem.

    V roce 2011 turecká ekonomika vzrostla o 8,5 %, což je jen o málo slabší růst než v roce 2010 (9,2 %). Růst byl do značné míry tažen domácí poptávkou, zejména vyplývající ze soukromého sektoru. K výraznému zpomalení růstu došlo v první polovině roku 2012: o 3,1 % v meziročním vyjádření. Pokles domácí poptávky byl doprovázen snížením schodků obchodní bilance i běžného účtu, i když z původně velmi vysokých úrovní (10 % HDP v roce 2011). Rychlý růst hospodářství rovněž umožnil velký růst zaměstnanosti a snížení nezaměstnanosti z přibližně 11 % v polovině roku 2011 na méně než 9 % o rok později. Měnová politika začala být více užitečná a dařilo se jí omezovat růst úvěrů a snižovat schodek běžného úctu. Rozpočet se ocitl v lepším stavu, než se očekávalo v roce 2011, a veřejné zadlužení se do poloviny roku 2012 snížilo na 39 % HDP. Reformy a zvýšené výdaje na vzdělání měly určitý pozitivní dopad na obecnou úroveň dosaženého vzdělání a míru školní docházky. Obchodní a hospodářská integrace s EU zůstala na vysoké úrovni.

    Scénář hladkého přistání čelí zároveň problémům souvisejícím s vlnami finanční nejistoty a pociťování globálních rizik, přičemž je možné lépe koordinovat kombinaci makroekonomických politik. Schodek běžného účtu je stále značný. Inflace klesá, ale je stále vysoká. Tyto nerovnováhy signalizují problémy v oblasti konkurenceschopnosti a nedostatek domácích úspor a nabádají k dalším strukturálním reformám. Nebylo učiněno nic pro zvýšení daňové transparentnosti a lepší ukotvení fiskální politiky, přičemž by taková opatření zvýšila důvěryhodnost Turecka na trzích. Odchod společností z trhu je i nadále nákladný a zdlouhavý a konkurzní řízení je stále poměrně těžkopádné. Pro zvýšení konkurenceschopnosti podniků by měl být plně proveden zákon o státní podpoře. Došlo ke zlepšení situace v oblasti lidského kapitálu, ale proces zkvalitňování fyzického kapitálu postupoval jen mírně.

    Turecko nadále zlepšovalo svou schopnost převzít závazky vyplývající z členství. Ve většině oblastí dosáhlo pokroku, zejména v oblasti práva obchodních společností, statistiky, vědy a výzkumu a acquis týkajícího se celní unie. Je třeba pokračovat v úsilí za účelem dalšího sbližování právních předpisů ve většině oblastí. Musí být posílena správní kapacita, aby země mohla efektivněji a účinněji dodržovat acquis. V některých oblastech je rovněž třeba posílit kapacity pro vymáhání práva. Úsilí ve vztahu ke sbližování právních předpisů bylo monitorováno ze strany orgánů zřízených v rámci dohody o přidružení a ze strany pracovních skupin zřízených v kontextu pozitivního programu.

    K určitému pokroku došlo v oblasti volného pohybu zboží. Turecko zavedlo zásadu vzájemného uznávání do svého právního řádu pro neharmonizované oblasti. Turecko se stalo plnoprávným členem Evropského výboru pro normalizaci (CEN) a Evropského výboru pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC). Technické překážky obchodu ale i nadále existují a brání volnému pohybu zboží v určitých oblastech v rozporu s povinnostmi Turecka vyplývajícími z celní unie. Harmonizace v této oblasti pokročila. Skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti volného pohybu pracovníků. Turecko zvýšilo svou kapacitu s ohledem na budoucí účast v síti EURES a koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Přípravy v této oblasti byly zahájeny. Velmi skromný pokrok byl zaznamenán v oblasti práva usazování a volného pohybu služeb a v této oblasti je třeba dalšího úsilí. Celkově se zde sbližování právních předpisů nachází v rané fázi. K omezenému pokroku došlo v oblasti volného pohybu kapitálu. Omezení pohybu kapitálu nadále přetrvávají v řadě odvětví. Kapacity pro vymáhání práva týkajícího se boje proti praní peněz a financování terorismu je třeba zlepšit. Je zapotřebí vyvinout další úsilí v oblasti sbližování s acquis a příslušnými doporučeními Finančního akčního výboru (FATF). Přípravy v této oblasti jsou v rané fázi.

    Omezený pokrok lze vykázat v oblasti zadávání veřejných zakázek. Orgány jsou zřízeny a zlepšila se správní kapacita. Musí být přijat návrh strategie sbližování právních předpisů, který bude zahrnovat časově vymezený akční plán. Turecko musí zrušit odchylky, které nejsou v souladu s acquis, a dále sblížit své právní předpisy, zejména pokud jde o technické služby, koncese a partnerství veřejného a soukromého sektoru. Organizaci systému opravných prostředků ještě zbývá přezkoumat. Přípravy v této oblasti mírně pokročily. Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti práva obchodních společností. Právní a institucionální rámec se zlepšil díky zřízení tureckého účetního orgánu a orgánu pro auditorské normy. Ovšem kapacity obchodních soudů a podnikatelských organizací je třeba podpořit, aby bylo možné uplatňovat nový turecký obchodní zákoník. Celkově Turecko v této oblasti pokročilo. Bylo dosaženo určitého pokroku v oblasti práva duševního vlastnictví. Je třeba přijmout aktualizaci právních předpisů v souladu s acquis. Zásadní význam má zvýšení kapacity soudnictví a celní správy, a to za účelem účinnějšího prosazování práva duševního vlastnictví. Boj proti padělanému zboží je rovněž třeba zlepšit. Užší koordinace a spolupráce mezi zainteresovanými stranami v oblasti práv k duševnímu vlastnictví a veřejnými orgány jsou zásadní, stejně jako obecné kampaně na zvýšení povědomí o nebezpečí porušování práv k duševnímu vlastnictví. Turecko jen částečně řeší priority v této oblasti.

    Omezený pokrok lze vykázat v oblasti politiky hospodářské soutěže. Turecko prosadilo pravidla pro kartely a spojování podniků. Nicméně nejnovější právní vývoj vzbuzuje obavy, pokud jde o schopnost orgánu na ochranu hospodářské soutěže nadále vykonávat svou činnost nezávisle. Žádného pokroku nebylo dosaženo v oblasti státních podpor, přičemž mnoho stávajících praktik u státních podpor je v rozporu s pravidly celní unie. Vzhledem k neexistenci prováděcích předpisů je zákon o státních podporách i nadále neúčinný. Sbližování právních předpisů pokročilo v oblasti spojování podniků. V oblasti státních podpor země dosud není dostatečně připravena.

    Došlo k určitému pokroku v oblasti finančních služeb. Standardy Basilej II se staly povinnými pro bankovní sektor. Je třeba vynaložit více úsilí, především v oblasti investičních služeb a trhu s cennými papíry, jakož i v odvětví pojišťovnictví. Přípravy v této oblasti pokračují dobře. Pokrok lze konstatovat v oblasti informační společnosti a médií. Sbližování s rámcem EU pro elektronické komunikace však zůstává omezené, zejména u procesu povolení a přístupu k trhu. Trvalé úsilí je nezbytné pro další sbližování právních předpisů u služeb informační společnosti. Ustanovení o obsahu internetu, která by potenciálně mohla omezit svobodu projevu, a příliš široký výklad některých právních ustanovení, zejména pokud jde o postihy proti provozovatelům vysílání, vzbuzují obavy. Přípravy v této oblasti mírně pokročily.

    Omezeného pokroku bylo dosaženo ve sbližování právních předpisů oblasti zemědělství a rozvoje venkova. Kapacity v oblasti zemědělské statistiky a zemědělské účetní datové sítě se zvýšily. Prováděním předvstupního programu rozvoje venkova se zlepšilo, ale je zapotřebí velkého úsilí, aby se zajistilo odpovídající čerpání fondů. Faktický zákaz dovozu živého skotu, hovězího masa a odvozených výrobků nebyla zcela zrušen a dále nebyly definovány žádné strategie pro změnu orientace zemědělské podpory, ani pro zemědělskou statistiku. Přípravy v této oblasti příliš nepokročily. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky. Pro pokrok ve smyslu úplného sblížení s acquis je třeba dalšího úsilí. Je třeba vyvinout významné úsilí pro modernizaci zemědělsko-potravinářských podniků podle norem EU, dále ve vztahu k dozoru nad přesuny zvířat, zdraví zvířat, zejména boji proti slintavce a kulhavce, a k vedlejším produktům živočišného původu. Přípravy v této oblasti jsou v rané fázi. Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti rybolovu, zejména pokud jde o správní kapacity, řízení zdrojů a rybářského loďstva, inspekce a kontroly a mezinárodní dohody. Nicméně je třeba vyvinout další úsilí pro sblížení právních předpisů, strukturálních opatření, tržní politiky a státních podpor. Harmonizace v této oblasti příliš nepokročila.

    Určitého pokroku bylo dosaženo ve sbližování předpisů v odvětví dopravy, které je celkově mírně pokročilé. Turecko musí sblížit své předpisy s nedávnými legislativními balíčky EU v oblasti námořní a železniční dopravy. Je zapotřebí vyvinout další úsilí v oblasti lidských zdrojů a technických kapacit pro uplatňování acquis, zejména v oblasti nebezpečných věcí a připravenosti reagovat na tísňová volání v námořní dopravě. Nedostatečná komunikace mezi středisky řízení letového provozu Turecka a Kyperské republiky vážně ohrožuje bezpečnost leteckého provozu.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v odvětví energetiky, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti. Je zapotřebí vyvinout další úsilí v oblasti zemního plynu, jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, včetně odpovědného nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem. V odvětví zemního plynu je hospodářská soutěž omezená. Fungování mechanismu tvorby cen na trhu s elektřinou založeného na nákladech je třeba zlepšit a na trhu se zemním plynem je třeba takový mechanismus vůbec zavést. Nezávislost a institucionální kapacita regulačního orgánu potřebují posílit. Celkově je Turecko ve sbližování právních předpisů ve středně pokročilé fázi.

    Pokud jde o oblast daní, bylo dosaženo omezeného pokroku ve sbližování právních předpisů. Došlo k pozitivním krokům směrem ke zrušení diskriminačních postupů v oblasti zdaňování tabáku, k správní spolupráci a provozní kapacitě. Nicméně rozdíly s acquis stále existují. Je nutné vyvíjet další úsilí u spotřebních daní za lihoviny, aby bylo dosaženo souladu s akčním plánem, pokud jde o zmenšení rozdílů mezi dováženými a domácími výrobky. Postupné odstranění diskriminačních praktik je klíčem k dalšímu pokroku. Nelze vykázat žádný pokrok v oblasti přímých daní. Celkově harmonizace v této oblasti mírně pokročila.

    Turecko dosáhlo určitého pokroku v oblasti hospodářské a měnové politiky. Centrální banka aktivně uplatnila různé nástrojů na zajištění cenové a finanční stability, i když se smíšenými výsledky. Soulad s acquis je však i nadále nedostatečný, zejména co se týče plné nezávislosti centrální banky a zákazu zvýhodněného přístupu veřejného sektoru k finančním institucím. Kapacita pro vytváření a koordinaci hospodářské politiky je dostačující. Celková úroveň připravenosti Turecka je na pokročilé úrovni.

    Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti statistiky, zejména pokud jde o klasifikaci a registry, statistiku obyvatelstva a jiné odvětvové statistiky. Je třeba další pokrok, zejména pokud jde o předpisy o národních účtech, statistice podnikání a statistice zemědělství. Je zde celkově dobrá úroveň sladění s acquis.

    Určitý pokrok, i když nerovnoměrný, lze pozorovat v oblasti sociální politiky a zaměstnanosti, zejména v oblasti zlepšování správní kapacity, rozšíření sociálního zabezpečení, přijímání nových právních předpisů v oblasti zdraví a bezpečnosti při práci, jakož i právních předpisů o odborech pro státní úředníky. Odborová práva pracovníků a úředníků veřejné správy stále zdaleka nedosahují norem EU a Mezinárodní organizace práce. Další úsilí je zapotřebí pro uplatnění jasného politického rámce pro snížení chudoby, snížení segmentace trhu práce, boj proti nehlášené práci a zvýšení míry zaměstnanosti žen a osob se zdravotním postižením. Celkově právní harmonizace mírně pokročila.

    Turecko dosáhlo pokroku, pokud jde o zásady a nástroje politiky podnikání a průmyslové politiky a přijetí odvětvových strategií. Turecko dosáhlo dostatečné úrovně sladění předpisů v této oblasti.

    Určitého pokroku Turecko dosáhlo, pokud jde o transevropské sítě, kde je míra sblížení právních předpisů pokročilá. Určitý pokrok lze vykázat v oblasti dopravy a elektrických sítí. Je třeba vyvinout trvalé úsilí pro propojení plynovodů a realizaci jižního koridoru pro přepravu plynu.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti regionální politiky a koordinace strukturálních nástrojů. Institucionální rámec pro provádění složek týkajících se regionálního rozvoje a rozvoje lidských zdrojů v rámci NPP byl posílen a provozní struktury pro operační programy regionální konkurenceschopnost, životní prostředí a rozvoj lidských zdrojů získaly akreditaci pro nabídková řízení, uzavírání smluv a finanční řízení. Stále je však třeba dále posilovat správní kapacitu orgánů NPP. Přípravy v této oblasti příliš nepokročily.

    Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti soudnictví po přijetí třetího balíčku reformy soudnictví, který zavádí řadu zlepšení v rámci tureckého systému trestního soudnictví. Je ale zapotřebí dalších kroků, pokud jde o nezávislost, nestrannost a účinnost soudnictví, včetně trestního soudnictví a velkého počtu neuzavřených závažných trestních případů. Míra účasti žen v soudnictví se musí zlepšit. Omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti boje proti korupci, přičemž k určitému vývoji došlo u znaků skutkových podstat a transparentnosti financování politických stran. Provádění národní protikorupční strategie vyžaduje větší politickou angažovanost. Situace v oblasti dodržování základních práv je i nadále zdrojem závažných znepokojení. To vyplývá především z širokého uplatňování právního rámce v oblasti terorismu a organizované trestné činnosti, což vede k opakovaným porušováním práva na svobodu a bezpečnost, práva na spravedlivý proces a svobodu projevu, shromažďování a sdružování.

    Turecko dosáhlo omezeného pokroku v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. Turecko je úspěšné v poskytování humanitární pomoci syrským uprchlíkům; jeho azylový systém však zdaleka nedosahuje úrovně norem EU. Turecko musí zvýšit svou schopnost předcházet nedovolené migraci. Poté, co byla v červnu parafována dohoda o zpětném přebírání osob mezi EU a Tureckem, jsou její rychlé uzavření a účinné provádění velmi důležité. To se týká i plného provedení stávajících povinností u zpětného přebírání osob. Přijetí zákona o cizincích a mezinárodní ochraně a reforem v oblasti správy hranic také zůstávají prioritou. Pouze omezený pokrok lze vykázat při dosahování souladu v oblasti vízových právních předpisů. Nedostatek vhodných právních předpisů o ochraně údajů brání pokroku. Je nutné provést reformy v oblasti boje proti terorismu a organizované trestné činnosti. Harmonizace v této oblasti je celkově v rané fázi.

    Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti vědy a výzkumu. Turecko podniklo kroky k dalšímu posílení své kapacity a integrace do Evropského výzkumného prostoru. Účast Turecka a míra úspěchu v rámcovém programu EU pro výzkum (7. RP) se zvýšily, ale je třeba vyvinout další úsilí ke zvýšení kvality podání a zlepšení odbornosti výzkumných pracovníků. Celkově je Turecko v této oblasti dobře připraveno.

    K určitému pokroku došlo v oblasti vzdělávání a kultury. Obecný zájem o programy EU i nadále rostl. Turecka prodloužilo dobu povinné školní docházky z 8 na 12 let. Jen skromného pokroku bylo dosaženo v oblasti kultury a žádný pokrok nebyl patrný u sbližování právních předpisů. Celkově Turecko v této oblasti mírně pokročilo.

    Nerovnoměrný pokrok byl učiněn směrem k dalšímu sbližování právních předpisů v oblasti ochrany životního prostředí a změny klimatu. Turecko dosáhlo značného pokroku v oblasti vody; k určitému pokroku také došlo, pokud jde o nakládání s odpady a průmyslové znečištění; omezeného pokroku bylo dosaženo v oblasti kvality ovzduší a ochrany přírody. Skoro k žádnému pokroku nedošlo v oblasti horizontálních právních předpisů a k žádnému pokroku nedošlo u ochrany přírody a chemických látek. Zvláštní pozornost je třeba věnovat udržitelnosti stávajících chráněných oblastí a potenciálních míst Natura 2000. Pokud jde o změnu klimatu, je stále zapotřebí nastolit a uplatňovat ambicióznější a koordinované politiky v oblasti klimatu, a to jak na vnitrostátní, tak na mezinárodní úrovni. Nebylo dosaženo žádného dalšího pokroku u správní kapacity. Environmentální program ministerstva životního prostředí a urbanizace je třeba posílit, jakož i koordinaci a spolupráci mezi příslušnými orgány na všech úrovních. Přípravy v této oblasti jsou v rané fázi.

    Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti ochrany spotřebitele a zdraví. Klíčové právní předpisy v oblasti ochrany spotřebitele je ještě třeba přijmout a spotřebitelské hnutí je stále slabé. Turecko má zavedeny nové správní struktury v oblasti veřejného zdraví. Jejich fungování musí být pečlivě sledováno. Přípravy v této oblasti celkově pokračují dobře.

    Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti celní unie. Celní unie mezi EU a Tureckem umožnila Turecku dosáhnout vysoké úrovně souladu s acquis v této oblasti. Je třeba dále sblížit předpisy o osvobozování od cla, zónách volného obchodu, dozoru a celních kvótách a aktivním zušlechťovacím styku. Přípravy v oblasti počítačových celních systémů musí pokračovat. Dalšího úsilí je zapotřebí, aby se zlepšily kontroly prováděné z hlediska rizika a zjednodušené postupy, které by usnadnily zákonný obchod a zároveň zajistily bezpečnost a zabezpečení. Určitého pokroku bylo dosaženo ve vnějších vztazích. Další harmonizace je nutná v oblastech, jako je systém všeobecných celních preferencí a kontroly zboží dvojího užití. Intenzivní využívání ochranných opatření je zdrojem obav. Celkově je úroveň sblížení právních předpisů v této oblasti i nadále vysoká.

    Politický dialog s EU v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky se velmi prohloubil, a to i vzhledem k důležité roli, kterou Turecko hraje v rámci regionu při podpoře bezpečnosti, hospodářské transformaci a procesu demokratických reforem, včetně nedávného vývoje v severní Africe. Turecko silně a opakovaně odsoudilo násilí syrského režimu páchané na civilním obyvatelstvu a zachovalo politiku otevřených hranic se Sýrií a je poskytovatelem humanitární pomoci téměř 100 000 Syřanům, kteří uprchli ze své země. Během vykazovaného období byla míra tureckého souladu s prohlášeními SZBP nadále nízká ve srovnání s předchozími obdobími. Nebylo dosaženo žádného pokroku v normalizování vztahů s Arménií. Diplomatické vztahy s Izraelem zůstaly omezeny. Celkově přípravy v oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky mírně pokročily.

    Určitý pokrok lze pozorovat v oblasti finanční kontroly, zejména co se týče ochrany eura Další úsilí je stále nezbytné, zejména pokud jde o rozsah nadcházející revize politického dokumentu o veřejné vnitřní finanční kontrole, posílení funkce interního auditu ve veřejné správě a posílení tureckého koordinačního útvaru pro boj proti podvodům. Nedávné změny zákona o Účetním dvoře ohrožují předchozí vývoj v oblasti externího auditu. Celkově přípravy v této oblasti mírně pokročily

    Žádný konkrétní pokrok se nedostavil v oblasti finančních a rozpočtových ustanovení, kde jsou přípravy v rané fázi. Bude nutné včas ustavit struktury řádné koordinační struktury a správní kapacity a zavést prováděcí pravidla.

    Island

    Island nadále plní politická kritéria. Island je dobře fungující demokracie se silnými institucemi a s hluboce zakořeněnými tradicemi zastupitelské demokracie. Soudní systém země je na vysoké úrovni a Island zajišťuje neustále posilování své již tak vysoké úrovně ochrany základních práv.

    Návrhy ústavní rady na reformu ústavy v současné době projednává parlament. V návaznosti na závěry zvláštního vyšetřovacího výboru byla přijata řada opatření s cílem zvýšit efektivnost veřejné správy. Prezidentské volby konaly v červnu 2012 a úřadující prezident byl znovu zvolen na páté funkční období.

    Úřad zvláštního žalobce efektivně pokračoval v práci na případech souvisejících s bankovní krizí v roce 2008. V dubnu 2012 shledal soud (impeachment court) bývalého premiéra, který úřadoval v době finanční krize, vinným z jednoho ze čtyř obvinění, jež jsou proti němu vznesena, a to, že před krizí nesvolával zvláštní zasedání vládního kabinetu. Nebyl vynesen žádný odsuzující rozsudek.

    Pokrok byl zaznamenán při dalším posilování rámce boje proti korupci. Pokud jde o oblast střetu zájmů, na jaře 2012 byl zaveden kodex chování pro ústřední vládní zaměstnance. Kodexy chování úředníků obecně a politických poradců stále čekají na zavedení.

    Island nadále chránil základní práva, včetně hospodářských a sociálních práv. Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením, Úmluvu Rady Evropy o předcházení násilí páchanému na ženách a domácímu násilí a boji proti němu a Rámcová úmluva Rady Evropy o ochraně národnostních menšin musejí být ještě ratifikovány.

    Po dlouhé a závažné recesi se islandské hospodářství začalo v roce 2011 zotavovat a jeho růst v roce 2011 činil 2,6 % a podobný trend pokračoval i v první polovině roku 2012. Orgány přistoupily k restrukturalizaci domácího dluhu, stabilizaci finančního sektoru a fiskální konsolidaci. Zahraničním investorům byl v květnu 2012 prodán druhý mezinárodní dluhopis v období po krizi ve výši jedné miliardy dolarů s úrokovou sazbou 6 %. Island znovu získal od všech tří hlavních ratingových agentur investiční stupeň. Dosud oslabené rozvahy finančního a nefinančního sektoru stále představují značná rizika pro hospodářskou a finanční stabilitu. Klíčovým politickým problémem i nadále zůstává odstranění omezení pro kapitál.

    Co se týče hospodářských kritérií, Island lze považovat za fungující tržní hospodářství. Nedostatky finančního sektoru a omezení pohybu kapitálu však stále brání účinnému přidělování zdrojů. Pokud bude nadále řešit stávající strukturální nedostatky pomocí vhodných makroekonomických politik a strukturálních reforem, měla by se země ve střednědobém horizontu dokázat vypořádat s konkurenčními tlaky a tržními silami v rámci Unie.

    Kombinace politik s velkým důrazem na stabilizaci směnného kurzu, fiskální konsolidaci a restrukturalizaci domácího dluhu měla pozitivní vliv na znovunastolení vyššího stupně makroekonomické stability. Měnová politika byla zpřísněna v reakci na rostoucí inflaci a stabilita směnného kurzu zůstala vcelku zachována. Dodatečná opatření na straně příjmů a výdajů rozpočtů na roky 2011 a 2012 umožnila celkovou fiskální konsolidaci. Byla přijata opatření ke snížení rizika refinancování veřejných financí a posílení financí místních samospráv. Udržel se přebytek obchodní bilance a také zhruba vyrovnaný běžný účet. Snížení míry nezaměstnanosti a nedávný růst zaměstnanosti naznačují, že podmínky na trhu práce se částečně zlepšily. Země má dobrou základní infrastrukturu, bohaté přírodní zdroje a pružný trh práce s vysokou mírou účasti.

    Makrofinanční zranitelnost však zůstává významná. Roční inflace byly vyšší oproti cíli a inflační očekávání jsou vysoká. Zachování stability směnného kurzu je i nadále problematické. Fiskální rizika přetrvávají. Zadluženost veřejného a soukromého sektoru je stále vysoká i po restrukturalizaci dluhu. Domácnosti i podniky se stále potýkají s významnými problémy. Kvalita aktiv bank podléhá značné nejistotě a případy nesplácení jsou i nadále velmi rozšířené. Nezaměstnanost stále činí přibližně 7 %, což je stále blízko rekordní úrovně v této zemi. Týká se zejména mladých lidí a velký podíl na ní mají dlouhodobě nezaměstnaní. K makroekonomické stabilizaci dochází v situaci dočasné ochrany prostřednictvím omezení kapitálového účtu, která bude nutné odstranit. Růstu, investicím a rozvoji stále brání velké překážky pro vstup na trh v určitých odvětvích. Průmyslová struktura je i nadále málo diverzifikovaná.

    Schopnost Islandu převzít závazky vyplývající z členství je i nadále posuzována rovněž s přihlédnutím k členství Islandu v Evropském hospodářském prostoru (EHP). Celková úroveň přípravy na splnění požadavků plynoucích z acquis je stále dobrá, zejména díky uvedenému členství Islandu v Evropském hospodářském prostoru.

    Spor ohledně banky Icesave ještě nebyl vyřešen, a to i přes dosažený pokrok. V prosinci 2011 Kontrolní úřad ESVO podal proti Islandu žalobu u Soudu ESVO s požadavkem, aby Soud rozhodl, že Island neplní požadavky směrnice o systémech pojištění vkladů a článek 4 Dohody o EHP týkající se nediskriminace. Island tato nařčení odmítl a trval na tom, že by žaloba měla být zamítnuta. Několik členských států EU a ESVO zaslalo Soudu ESVO písemné připomínky. Evropská komise již u Soudu ESVO podniká kroky na podporu Kontrolního úřadu ESVO. Mezitím byly v prosinci 2011 a květnu 2012 provedeny dvě částečné platby prioritním věřitelů z obchodní likvidace banky Landsbanki Íslands hf.

    Přístupová jednání dále pokročila. Během vykazovaného období bylo otevřeno 14 kapitol a z nich bylo osm prozatímně uzavřeno. Více než polovina kapitol vyjednávání (tj. 18) je nyní otevřena a z nich bylo již 10 prozatímně uzavřeno.

    Přípravy na převzetí závazků vyplývajících z členství celkově pokračovaly v oblastech, na které se částečně vztahuje Dohoda o EHP, i v kapitolách, na které se tato dohoda nevztahuje. V oblastech, na které se vztahuje Dohoda o EHP, Island nadále dosahuje vysoké míry souladu s acquis a jeho podstatnou část uplatňuje. Konkrétně se jedná o volný pohyb zboží a pracovníků, právo usazování a volný pohyb služeb, zadávání veřejných zakázek, právo obchodních společností, právo duševního vlastnictví, hospodářskou soutěž a informační společnost a média.

    Zpráva o pokroku potvrzuje řadu problémů v těchto oblastech: finanční služby; zemědělství a rozvoj venkova; životní prostředí; rybolov; volný pohyb kapitálu; bezpečnost potravin; veterinární a rostlinolékařská politika, daně a cla.

    Z hlediska správní kapacity by trvalá pozornost měla být věnována tomu, aby bylo zajištěno, že budou k dispozici lidské a finanční zdroje pro potřeby příprav souvisejících s procesem přistoupení k EU.

    Island nadále vykazuje velkou míru souladu s acquis v oblasti volného pohybu zboží. Je nutné vyvíjet další úsilí, pokud jde o horizontální opatření a právní předpisy pro výrobky v rámci „starého a nového přístupu“, jakož i správní kapacitu, včetně v oblasti dozoru nad trhem.

    Island udržuje vysokou úroveň souladu právních předpisů s acquis v oblasti volného pohybu pracovníků. Značný pokrok lze pozorovat v oblasti koordinace systémů sociálního zabezpečení. Island bude muset rozšířit pravidla koordinace sociálního zabezpečení i na státní příslušníky třetích zemí s oprávněným pobytem a pokračovat v přípravách na zavedení elektronického systému výměny údajů.

    Právní předpisy v oblasti práva usazování a volného pohybu služeb jsou i nadále ve velké míře v souladu s acquis. Sbližování s třetí poštovní směrnicí je stále třeba dokončit a stávající omezení v odvětví rybolovu je nutné zrušit.

    Island uplatňuje části acquis v oblasti volného pohybu kapitálu. Výjimky přetrvávají, zejména v souvislosti s investičními omezeními a rozsáhlými kontrolami kapitálu, které Island uplatňuje.

    V oblasti veřejných zakázek je Island velmi pokročilý. Úroveň sbližování a provádění v této oblasti je stále uspokojivá, s výjimkou směrnic o opravných prostředcích a zadávání zakázek v oblasti obrany.

    Island již dosáhl vysoké úrovně souladu s acquis v oblasti práva obchodních společností, jehož značnou část již uplatňuje. Dosud nebylo dosaženo plné harmonizace s acquis v oblasti práva obchodních společností a s účetními a auditorskými standardy.

    Island udržuje vysokou úroveň souladu právních předpisů s acquis v oblasti práva duševního vlastnictví a má nezbytnou správní kapacitu k jeho provádění. Je třeba dosáhnout plného souladu se směrnicí o prosazování práva duševního vlastnictví.

    Pokud jde o hospodářskou soutěž, Island dosáhl vysoké úrovně souladu s acquis. Islandské státní podpory uskutečněné v reakci na finanční krizi byly v souladu s příslušným acquis.

    Sbližování právních předpisů v oblasti finančních služeb je značné. Navzdory dosaženému pokroku je nutné ještě zapracovat na sbližování s acquis a účinném prosazování a odpovídajícím dohledu. Spor ohledně banky Icesave dosud nebyl vyřešen. Žaloba Kontrolního úřadu ESVO proti Islandu stále leží u Soudu ESVO.

    Island již dosáhl vysoké úrovně souladu s acquis v oblasti informační společnosti a médií, jehož značnou část již uplatňuje. Je třeba řešit několik nedostatků v provádění předpisů v oblasti audiovizuální politiky a služeb informační společnosti.

    Přípravy započaly v oblasti zemědělství a rozvoje venkova, kde celkově politika Islandu není v souladu s acquis. Ještě musí být přijaty strategie a seznam naplánovaných opatření, která mají být přijata, s cílem zajistit soulad s požadavky EU v oblasti zemědělství a rozvoje venkova. Vhodné správní struktury k provedení všech aspektů společné zemědělské politiky ještě čekají na své zřízení.

    Část islandských právních předpisů a správního rámce je v souladu s acquis v oblasti bezpečnosti potravin, veterinární a rostlinolékařské politiky. Určitého pokroku bylo dosaženo v oblasti obecné bezpečnosti potravin a pravidel pro bezpečnost potravin. Je třeba řešit nedostatky v předpisech v oblasti zdraví zvířat a rostlin, geneticky modifikovaných organismů, nových potravin a živočišných produktů, které nejsou určeny k lidské spotřebě.

    Island i nadále uplatňuje systém řízení rybolovu, který má podobné cíle, jako jsou ty v rámci EU, ale některá pravidla se podstatně liší. Stávající omezení v odvětví rybolovu, pokud jde o svobodu usazování, volný pohyb služeb a pohyb kapitálu, nejsou v souladu s acquis.

    Island již má značnou úroveň sblížení právních předpisů v oblasti dopravy. Pokrok byl zaznamenán u pravidel bezpečnosti silničního provozu. Provedení příslušných právních předpisů EU týkajících se letecké a silniční dopravy do vnitrostátního práva musí být dokončeno.

    Právní předpisy v oblasti energetiky jsou nadále částečně sladěny. Další úsilí je zapotřebí při slaďování s acquis v oblasti ropných zásob, energetické účinnosti a vnitřního trhu s energiemi. Také je nutné posílit nezávislost a správní kapacitu regulačního orgánu.

    V oblasti daní má Island své předpisy částečně sladěny s acquis a nadále vykazuje značnou úroveň správní kapacity. Musí být vynaloženo další úsilí pro dosažení vzájemného informačního propojení a interoperability s počítačovými systémy EU pro zdanění.

    U hospodářské a měnové politiky Island dosáhl značné úrovně sladění s acquis. Je třeba stále řešit stávající rozdíly s acquis v oblasti měnové politiky, včetně posílení nezávislosti centrální banky a zákazu měnového financování veřejného sektoru.

    Island částečně aplikuje acquis v oblasti statistiky. Do značné míry již bylo dokončeno sčítání lidu, domů a bytů na základě registrů. Je třeba se dále zabývat přidělením dostatečných zdrojů pro statistický úřad.

    Island nadále uplatňoval a prováděl podstatnou část acquis v oblasti sociální politiky a zaměstnanosti. Započaly přípravy na zapojení do Evropského sociálního fondu a připravuje se komplexní strategie zaměstnanosti. Je třeba dokončit sbližování právních předpisů v oblasti boje proti diskriminaci a rovných příležitostí.

    Stav připravenosti Islandu v oblasti podnikové a průmyslové politiky zůstává na vysoké úrovni. Přístup malých a středních podniků k financování je stále ovlivněn finanční krizí.

    Island udržuje dobrou úroveň sbližování s normami EU v oblasti transevropských sítí.

    Byly přijaty komplexní akční plán a časový rozvrh, které se týkají plnění požadavků EU v oblasti regionální politiky a koordinace strukturálních nástrojů. Island musí určit budoucí řídící orgán a připravit strategii a programové dokumenty vyžadované v rámci politiky soudržnosti.

    Island má i nadále vysokou úroveň standardů v oblasti soudnictví a základních práv a jeho rámec protikorupční politiky byl ještě více posílen. Island rovněž nadále posiluje svou vysokou úroveň ochrany základních práv. Právní předpisy ohledně práv občanů a ochrany údajů dosud nejsou v souladu s acquis.

    Island nadále uplatňuje Schengenskou dohodu a je velmi daleko ve sbližování s acquis v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti. Je zapotřebí dalšího úsilí k dosažení souladu s acquis v oblastech, jako jsou např. migrace, azyl a soudní spolupráce.

    Island se nadále aktivně podílel na rámcovém programu EU v oblasti vědy a výzkumu. V přípravách na přistoupení k EU a integraci do Evropského výzkumného prostoru bylo dosaženo značného pokroku.

    Island dosáhl vysoké úrovně souladu právních předpisů v oblasti vzdělávání a kultury a i nadále se účastnil několika programů EU v oblasti vzdělávání a kultury.

    Právní a správní rámec pro životní prostředí a změnu klimatu zůstává ve velké míře v souladu s acquis a byl dále posílen. Je nutno ještě dosáhnout plného souladu s acquis v oblasti ochrany přírody, kvality vod a změny klimatu. Island ještě musí ratifikovat úmluvu z Espoo a Rotterdamskou úmluvu.

    Island již dosáhl vysoké úrovně souladu s acquis v oblasti ochrany spotřebitele a zdraví, jehož značnou část již uplatňuje. Další pokrok lze vykázat v oblasti veřejného zdraví. Další úsilí je nutné, aby se odstranily zbývající nedostatky ve sbližování s acquis v oblasti ochrany spotřebitele.

    Island ve velké míře uplatňuje acquis v oblasti celní unie. Přípravy pro účinné provádění právních předpisů EU po přistoupení již byly zahájeny. Ještě je nutné odstranit nedostatky ve sbližování s acquis EU v oblasti celní unie, a to včetně celního sazebníku, obecných celních pravidel, pravidel původů, režimů s hospodářským účinkem, bezpečnostních pravidel a odstranění celních poplatků. Je nutné pokračovat v přípravách rozvoje vzájemného propojení s příslušnými počítačovými systémy EU.

    Pokud jde o vnější vztahy, má Island vysokou úroveň sblížení s acquis. V této oblasti lze vykázat pokrok, neboť Island a EU se dohodly, že povedou pravidelné konzultace o obchodní politice.

    Island udržuje vysokou úroveň souladu v oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky. Islandský důraz na politiku týkající se Arktidy ukazuje jeho odhodlání hrát aktivní úlohu v regionálních organizacích v severní Evropě.

    Islandský systém finanční kontroly je z částečně v souladu s mezinárodními normami a osvědčenými postupy EU. Musí nadále pokračovat práce na přípravě politického dokumentu o veřejné vnitřní finanční kontrole, jakož i na vytvoření interního auditu, zajištění dodržování norem INTOSAI v oblasti posílení externí kontroly a ochrany finančních zájmů EU.

    Island má nadále značnou úroveň souladu v oblastech politik spojených s finančními a rozpočtovými ustanoveními. Administrativní přípravy je třeba posílit a je nutné zřídit systém vlastních zdrojů. Koordinační struktura musí být ještě formálně zřízena.

    [1]               Shrnutí a závěry zpráv o jednotlivých zemích se nachází v příloze tohoto sdělení.

    [2]               Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

    [3]               Černá Hora jednostranně používá eura jako jediné zákonné platidlo.

    [4]               Klíčové priority se týkají těchto oblastí: řádné fungování parlamentu; přijetí zákonů, jež vyžadují výraznější většinu; postupy jmenování a jmenování pro klíčové orgány; volební reforma; průběh voleb; reforma veřejné správy; právní stát a reforma soudnictví; boj proti korupci; boj proti organizované trestné činnosti; řešení otázek vlastnictví; posílení lidských práv a provádění politik boje proti diskriminaci; zlepšení zacházení se zadrženými osobami a uplatňování doporučení veřejného ochránce práv. Pro úplné znění hlavních priorit, viz KOM(2010) 680.

    [5]               Národní plán pro provádění dohody o stabilizaci a přidružení.

    [6]               Podle zákona na ochranu práv příslušníků národnostních menšin je v Bosně a Hercegovině 17 národnostních menšin. Tři konstitutivní národy, tj. Bosňáci, Chorvaté a Srbové, nejsou národnostními menšinami.

    Top