EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0245

2012/245/EU: Rozhodnutí Rady ze dne 26. dubna 2012 o revizi stanov Hospodářského a finančního výboru

Úř. věst. L 121, 8.5.2012, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/245/oj

8.5.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 121/22


ROZHODNUTÍ RADY

ze dne 26. dubna 2012

o revizi stanov Hospodářského a finančního výboru

(2012/245/EU)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 242 této smlouvy,

s ohledem na stanovisko Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

V souladu s čl. 114 odst. 2 Smlouvy o založení Evropského společenství byl dne 1. ledna 1999 zřízen Hospodářský a finanční výbor (dále jen „výbor“).

(2)

Dne 21. prosince 1998 přijala Rada rozhodnutí 98/743/ES o podrobnostech složení Hospodářského a finančního výboru (1).

(3)

Dne 31. prosince 1998 přijala Rada rozhodnutí 1999/8/ES, kterým se přijímají stanovy Hospodářského a finančního výboru (2). Tyto stanovy byly pozměněny rozhodnutím Rady 2003/476/ES ze dne 18. června 2003 (3) s cílem zajistit, že výbor bude nadále účinně pracovat i po přistoupení deseti členských států dne 1. května 2004.

(4)

Hlavy států a předsedové vlád členských států, jejichž měnou je euro, uvedli dne 26. října 2011, že v čele přípravného orgánu podle článku 1 protokolu (č. 14) o Euroskupině složeného ze zástupců ministrů financí členských států, jejichž měnou je euro, a ze zástupců Komise („Pracovní skupina pro Euroskupinu“) bude stálý předseda. Osoba jmenovaná do této funkce proto přestane být úředníkem správních orgánů členského státu a stane se zaměstnancem orgánů EU.

(5)

Téhož dne hlavy států a předsedové vlád členských států, jejichž měnou je euro, uvedli, že stávající administrativní struktury, tj. generální sekretariát Rady a sekretariát výboru, které jsou nápomocny Radě a výboru, budou poskytovat pod vedením předsedy výboru/Pracovní skupiny pro Euroskupinu náležitou podporu předsedovi eurosummitu a předsedovi Euroskupiny.

(6)

Výbor by měl mít možnost si zvolit svého předsedu z řad nejvíce kvalifikovaných kandidátů, včetně předsedy Pracovní skupiny pro Euroskupinu.

(7)

Stanovy výboru je tedy třeba změnit,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Stanovy Hospodářského a finančního výboru uvedené v příloze rozhodnutí 1999/8/ES ve znění rozhodnutí 2003/476/ES se nahrazují zněním uvedeným v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

V Lucemburku dne 26. dubna 2012.

Za Radu

předseda

M. BØDSKOV


(1)  Úř. věst. L 358, 31.12.1998, s. 109.

(2)  Úř. věst. L 5, 9.1.1999, s. 71.

(3)  Úř. věst. L 158, 27.6.2003, s. 58.


PŘÍLOHA

„STANOVY HOSPODÁŘSKÉHO A FINANČNÍHO VÝBORU

Článek 1

Hospodářský a finanční výbor („výbor“) plní úkoly popsané v čl. 134 odst. 2 a 4 Smlouvy o fungování Evropské Unie.

Článek 2

Výbor může mimo jiné:

být konzultován při postupu vedoucím k rozhodnutím týkajícím se mechanismu směnných kurzů ve třetí etapě hospodářské a měnové unie,

aniž je dotčen článek 240 Smlouvy, připravovat vyhodnocení vývoje směnného kurzu eura, které provádí Rada,

poskytovat rámec, ve kterém lze připravovat a rozvíjet dialog mezi Radou a Evropskou centrální bankou (ECB) na úrovni vyšších úředníků ministerstev, národních centrálních bank, Komise a ECB.

Článek 3

Členové výboru a jejich náhradníci se při výkonu svých funkcí řídí obecnými zájmy Unie.

Článek 4

Výbor se schází pod vedením předsedy ve dvojím složení: buď je tvořen členy vybranými z oblasti veřejné správy, národních centrálních bank, Komise a ECB, nebo členy z oblasti veřejné správy, Komise a ECB. Výbor ve svém úplném složení pravidelně vyhodnocuje seznam otázek, u jejichž projednávání se na zasedání předpokládá účast členů z centrálních bank.

Článek 5

Stanoviska, zprávy a sdělení se přijímají většinou hlasů, pokud se požaduje hlasování. Každý člen výboru má jeden hlas. Pokud se však k otázkám, ke kterým může Rada následně přijmout rozhodnutí, poskytuje poradenství nebo zaujímá stanovisko, mohou se členové centrálních bank, jsou-li přítomni, a Komise plně účastnit jednání, ale neúčastní se hlasování. Výbor rovněž podá zprávu o menšinových nebo odlišných názorech vyjádřených v průběhu jednání.

Článek 6

Výbor volí většinou hlasů svých členů předsedu na období dvou let, přičemž toto období může být obnoveno. Do funkce předsedy mohou být zvoleni členové výboru, kteří jsou vyššími úředníky správních orgánů členských států, a předseda přípravného orgánu podle článku 1 protokolu č. 14 o Euroskupině složeného ze zástupců ministrů financí členských států, jejichž měnou je euro, a ze zástupců Komise („Pracovní skupina pro Euroskupinu“).

Pokud se předsedou výboru stane člen výboru, který působí ve správním orgánu některého členského státu, přenese své hlasovací právo na svého náhradníka.

Článek 7

Nemůže-li předseda výboru plnit své povinnosti, nahradí jej místopředseda výboru. Místopředseda výboru je volen většinou hlasů členů výboru na období dvou let. Místopředsedou může být zvolen některý z členů výboru, kteří jsou vyššími úředníky správních orgánů členských států, nebo předseda Pracovní skupiny pro Euroskupinu, za předpokladu, že posledně uvedený nebyl jmenován předsedou výboru.

Článek 8

Pokud předseda Pracovní skupiny pro Euroskupinu není předsedou výboru, může se účastnit zasedání výboru a jeho jednání, nerozhodne-li výbor jinak.

Pokud výbor nerozhodne jinak, mohou se zasedání výboru účastnit náhradníci. Náhradníci nehlasují. Pokud výbor nerozhodne jinak, náhradníci se neúčastní diskuse.

Člen, který se nemůže účastnit zasedání výboru, může přenést svá práva na jednoho z náhradníků nebo na jiného člena. Předseda a tajemník výboru by měli být uvědomeni písemně před zasedáním. Ve výjimečných případech může předseda souhlasit s přijetím jiných opatření.

Článek 9

Výbor může pověřit náhradníky, podvýbory nebo pracovní skupiny prostudováním konkrétních otázek. V těchto případech se předsednictví ujme člen nebo náhradník jmenovaný výborem. Členové výboru, náhradníci, podvýbory nebo pracovní skupiny mohou přizvat na pomoc odborníky.

Článek 10

Výbor svolává předseda z vlastního podnětu nebo na žádost Rady, Komise nebo nejméně čtyř členů výboru.

Článek 11

Výbor zastupuje zpravidla předseda; výbor jej může zejména pověřit, aby podal zprávy o jednáních a přednesl ústní připomínky ke stanoviskům a sdělením, která výbor vypracoval. Předseda výboru je pověřen udržováním vztahů výboru s Evropským parlamentem.

Článek 12

Jednání výborů jsou tajná. Totéž pravidlo se uplatňuje na jednání náhradníků, podvýborů nebo pracovních skupin.

Článek 13

Výboru je nápomocen sekretariát pod vedením tajemníka. Tajemníka a zaměstnance sekretariátu poskytne Komise. Tajemníka jmenuje Komise po konzultaci s výborem. Tajemník a jeho zaměstnanci jednají podle pokynů výboru, pokud jednají jeho jménem.

Výdaje výboru se zahrnou do odhadu příjmů a výdajů Komise.

Článek 14

Výbor přijme svůj jednací řád.“


Top