EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008A0319(03)

Становище на Съвета от 4 март 2008 година относно програмата за стабилност на Кипър за 2007-2011 г.

OJ C 73, 19.3.2008, p. 10–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.3.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 73/10


СТАНОВИЩЕ НА СЪВЕТА

от 4 март 2008 година

относно програмата за стабилност на Кипър за 2007-2011 г.

(2008/C 73/03)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (1) и по-специално член 5, параграф 2 от него,

като взе предвид препоръката на Комисията,

след консултации с Икономическия и финансов комитет,

ИЗРАЗИ НАСТОЯЩОТО СТАНОВИЩЕ:

(1)

На 4 март 2008 г. Съветът разгледа първата програма за стабилност на Кипър за периода от 2007 г. до 2011 г. (2).

(2)

През последните десет години икономиката на Кипър се характеризира със солиден растеж, макар и с колебания през някои години, които отразяват излагането на малката отворена икономика на външни шокове.

При фискалната политика не винаги се извлича полза от благоприятната фаза на цикъла, за да се достигнат бюджетните цели за близък до нулата дефицит или излишък, което би създало предпазен марж при нормалните колебания и би позволило на автоматичните стабилизатори да действат напълно при неблагоприятна икономическа конюнктура. Това подчертава необходимостта от избягване на проциклична фискална политика при благоприятните фази на цикъла. През последните четири години властите на Кипър предприеха успешна фискална консолидация, основана главно на приходната част на бюджета, което доведе до намаляване на дефицита на консолидирания бюджет от 6,5 % от БВП през 2003 г. до 1,2 % през 2006 г. Въз основа на вероятно преходната, богата на данъци структура на растежа, който доведе до изключително високи бюджетни приходи, бюджетното салдо понастоящем достига излишък от 1,5 % от БВП през 2007 г. Освен това дългът намаля от 69 % от БВП през 2003 г. до 60 % от БВП през 2007 г. Слабото ограничение за настоящите първични разходи и вероятния преходен характер на последиците от скорошното увеличение на данъчните приходи подчертават необходимостта от по-нататъшно подобряване на контрола върху разходите. Това би спомогнало за стабилизиране на икономиката в новия контекст на членството в еврозоната. Реформата на пенсионната система и навременното прилагане на одобрените реформи в здравеопазването също биха допринесли за контрол върху първичните разходи, укрепвайки в същото време устойчивостта на публичните финанси в дългосрочен план.

(3)

Макроикономическият сценарий, върху който се основава програмата, предвижда реалният ръст на БВП да се уравновеси от 4,2 % през 2007 г. до средно 4 % през остатъка от периода на програмата. Оценяван въз основа на наличната понастоящем информация (3), този сценарий изглежда основан на реалистични предвиждания за растежа до 2009 г. и леко оптимистичен след това. Прогнозите за инфлацията в програмата изглеждат реалистични, но предвид последните тенденции в измененията на цените на нефта и хранителните продукти на международно ниво, рисковете може да нараснат.

(4)

За 2007 г. в програмата за стабилност се предвижда бюджетен излишък от 1,5 % от БВП или с повече от 3 процентни пункта по-висок от целта за дефицит от 1,6 % от БВП, заложена в предишната актуализация на програмата за сближаване. Забележителният обрат през 2007 г. може да се отдаде на извънредното повишаване на общите приходи, вследствие на особено високи данъчни постъпления, предизвикани от високата рентабилност на финансовия сектор и бумът на инвестициите в недвижими имоти. Част от увеличението на данъчната основа и от свързаните с него приходи не изглежда постоянна. Оценката за изпълнението на бюджета през 2007 г. е в съответствие с препоръката за „стриктно осъществяване на предвидената в програмата фискална консолидация“ в становището на Съвета от 27 февруари 2007 г. относно последната актуализация на програмата за сближаване (4).

(5)

Поради по-доброто от очакваното изпълнение на бюджета за 2007 г., бюджетните цели в програмата за стабилност са значително по-амбициозни отколкото в последната актуализация на програмата за сближаване в контекста на до голяма степен непроменена макроикономическа среда. В програмата за стабилност е заложена по-амбициозна средносрочна бюджетна цел за балансирана позиция в структурно изражение (т.е. коригирано с отчитане на фазата на икономическия цикъл без еднократните и другите временни мерки) в сравнение с предходната цел за структурен дефицит от 0,5 % от БВП. Целта на бюджетната стратегия в програмата за стабилност е тази нова СБЦ, която вече бе надхвърлена през 2007 г., да се поддържа през целия период на програмата. Предвижда се излишъкът на консолидирания държавен бюджет да намалява от 0,7 % от БВП през 2011 г. до около 1,5 % през 2007 г. Първичният дефицит се очаква да намалее по-значително от 2,8 % от БВП през 2011 г. до 4,7 %. Намаляването на излишъка отразява най-вече спадането на дела на общите приходи в БВП с 1,25 процентни пункта, тъй като се планира общите разходи да намалеят едва с 0,25 от един процентен пункт от БВП.

Последното отразява най-вече значително намаляване на разходите за лихви, тъй като се предвижда първичните разходи да нараснат с 0,25 процентни пункта в резултат на това, че увеличаването на социалните плащания и други разходи превишава намалението на възнагражденията на служителите, субсидиите и публичните инвестиции. Основната част от намаляването на общите приходи е съсредоточена през 2008 г. (1,5 процентни пункта от БВП), тъй като половината от извънредното увеличаване на приходите през 2007 г., възлизащо на 1,5 % от БВП, не се очаква да продължи през 2008 г. Планира се брутният държавен дълг, който през 2007 г. по оценки е равен на 60 % от БВП, да намалее с 11,5 процентни пункта от БВП през 2008 г. до 48,5 % от БВП. Това се дължи най-вече на висок първичен излишък и голяма корекция наличност-потоци в посока на намаляване на дълга, дължаща се на голямото отписване на несъбираеми финансови активи. След това се прогнозира съотношението на дълга спрямо БВП да намалее с още около 8 процентни пункта от БВП през периода на програмата и до 2011 г. да достигне 40,5 %.

(6)

Резултатът от изпълнението на бюджета би могъл да бъде по-добър от планирания в програмата през 2008 г. и 2009 г., но да се влоши след това. В програмата се приема, че само част от превишението на приходите през 2007 г. се прехвърля за следващите години. Макар и несигурно при липсата на по-подробни данни, изглежда съществува поле за по-голяма степен на прехвърляне, особено през 2008 г. и 2009 г. Неблагоприятен риск по отношение на приходите произтича от факта, че в макроикономическия сценарий са заложени благоприятни прогнози за растежа на частното потребление през най-отдалечените години от програмата. Уповаването на въведените едва през 2006 г. тавани за разходите представлява допълнителен риск, тъй като тяхното покритие не е пълно и по-специално не са напълно уточнени механизмите за налагане на съблюдаването им.

(7)

Предвид тази оценка на риска, бюджетната политика в програмата изглежда достатъчна за да се поддържа новата СБЦ през периода на програмата, както е предвидено в нея. Приходите от 1,5 % от БВП, които се считат за временни в програмата, макар и да е вероятно да са с временен характер не могат да се определят като еднократни и не са счетени за такива от службите на Комисията. Предвид благоприятната икономическа конюнктура, намаляването на структурния излишък с над 1 процентен пункт от БВП през 2008 г. в сравнение с 1,75 % от БВП през предходната година може да предполага проциклична бюджетна политика, което не би било в съответствие с Пакта за стабилност и растеж. Загрижеността на правителството обаче, че повишението на приходите през 2007 г. може би само отчасти отразява предпазлив бюджетен подход, в съответствие с който приходите от особено интензивна по отношение на данъците структура на растежа не би трябвало да предизвикват допълнителни постоянни разходи. Въпреки че влошаването на бюджетната позиция спрямо 2007 г. отразява до голяма степен очакваното нормализиране на данъчните приходи, съществува риск бюджетната политика през 2008 г. да се окаже проциклична предвид рисковете, свързани с налагането на съблюдаването на разходните тавани.

(8)

Кипър изглежда изложен на висок риск по отношение на устойчивостта на публичните финанси. Дългосрочното въздействие на застаряването на населението върху бюджета е сред най-високите в ЕС, което до голяма степен се дължи на дела на много голямото увеличените на разходи за пенсии като дял от БВП. Състоянието на бюджета за 2007 г. според оценката в програмата допринася за намаляване на част от предвижданото значително дългосрочно въздействие на застаряването на населението върху бюджета, но не е достатъчно, за го компенсира. Поддържането на висок първичен излишък и приемането на мерки в областта на пенсионната реформа, насочени към ограничаване на значителното нарастване на разходите, свързани със застаряването на населението, каквито са обмисляни в момента, би спомогнало за намаляване на рисковете за устойчивостта на публичните финанси.

(9)

Програмата за стабилност напълно съответства на доклада за изпълнението на националната програма за реформи от октомври 2007 г. По-специално, в бюджетните прогнози са включени бюджетните разходи, свързани с различните проекти и мерки, които са включени в националната програма за реформи, например за насърчаване на икономика, основана на знанието, за подпомагане на научно-изследователската и развойна дейност, за подобряване на развитието на човешкия капитал.

(10)

Бюджетната стратегия в програмата като цяло съответства на специфичните за страната общи насоки на икономическата политика, включени в интегрираните насоки и в насоките за държавите-членки от еврозоната в областта на бюджетната политика, определени в рамките на Лисабонската стратегия.

(11)

Относно изискванията по отношение на данните, посочени в кодекса за програмите за стабилност и сближаване, в програмата са предоставени всички задължителни и повечето от незадължителните данни (5).

Цялостното заключение е, че бюджетната стратегия в програмата би следвало да е достатъчна за поддържането на стабилна бюджетна позиция и макроикономическа стабилност през периода. В програмата е заложена по-амбициозна СБЦ за балансирана позиция в структурно изражение (в сравнение с дефицит от 0,5 % от БВП преди това), която вече бе надхвърлена през 2007 г. Това се дължи на неочакваното увеличаване на общите приходи с над 3 процентни пункта от БВП, което се обяснява до голяма степен със структурни ефекти, свързани с високата рентабилност на финансовия сектор и бума на инвестициите в недвижими имоти, за които в програмата се предвижда да се върнат към историческите тенденции през идващите години. Бюджетните цели, които са значително по-амбициозни отколкото в предишната програма, може да бъдат надхвърлени през 2008 г. и 2009 г. въз основа на по-добрата база през 2007 г.

След това те биха могли да са по-лоши предвид оптимистичните допускания за растежа. Въпреки че планираното намаляване на бюджетния излишък в сравнение с 2007 г. отразява до голяма степен очакваното нормализиране на данъчните приходи, съществува риск бюджетната политика през 2008 г. да се окаже проциклична. Прогнозира се равнището на дълга да намалее значително, особено през 2008 г. С оглед на прогнозираното увеличаване на разходите, свързани със застаряването на населението, реформата на пенсионната система и навременното прилагане на приетите реформи в здравеопазването също биха имали положително въздействие върху устойчивостта на публичните финанси в дългосрочен план, която изглежда е изложена на риск.

С оглед на горепосочената оценка Кипър се приканва:

i)

да избягва проциклична фискална политика чрез по-нататъшно подобряване на контрола върху текущите разходи, използвайки извънредните приходи за допълнително намаляване на дълга;

ii)

да задържа нивото на публичните разходи, по-специално чрез реформа на пенсионната система и своевременно прилагане на приетите реформи в здравеопазването с цел да се подобри дългосрочната устойчивост на публичните финанси.

Сравнение на ключови макроикономически и бюджетни прогнози

 

2006 г.

2007 г.

2008 г.

2009 г.

2010 г.

2011 г.

Реален БВП

(промяна в %)

ПС декември 2007 г.

3,8

4,2

4,1

4,0

4,0

4,0

КОМ ноември 2007 г.

3,8

3,8

3,9

3,9

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

3,7

3,9

4,1

4,1

4,1

н.д.

Инфлация според Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ)

(%)

ПС декември 2007 г.

2,2

2,2

2,5

2,0

2,0

2,0

КОМ ноември 2007 г.

2,2

2,0

2,3

2,1

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

2,4

2,5

2,4

2,0

2,0

н.д.

Отклонение на фактическия от потенциалния БВП (6)

(% от потенциалния БВП)

ПС декември 2007 г.

– 1,0

– 0,7

– 0,6

– 0,6

– 0,4

0,0

КОМ ноември 2007 г. (7)

– 1,4

– 1,1

– 0,8

– 0,6

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

– 1,0

– 1,1

– 1,1

– 1,1

– 1,1

н.д.

Нето предоставени/получени заеми спрямо останалия свят

(% от БВП)

ПС декември 2007 г.

– 5,9

– 6,6

– 6,5

– 6,3

– 5,9

– 5,6

КОМ ноември 2007 г.

– 5,7

– 5,8

– 5,7

– 5,5

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

– 6,4

– 5,8

– 5,4

– 4,8

– 4,2

н.д.

Салдо на консолидирания бюджет

(% от БВП)

ПС декември 2007 г.

– 1,2

1,5

0,5

0,5

0,7

0,7

КОМ ноември 2007 г.

– 1,2

– 1,0

– 0,8

– 0,6

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

– 1,9

– 1,6

– 0,7

– 0,4

– 0,1

н.д.

Първично салдо

(% от БВП)

ПС декември 2007 г.

2,1

4,7

3,4

2,9

2,9

2,8

КОМ ноември 2007 г.

2,1

2,2

2,2

2,2

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

1,4

1,4

2,1

2,1

2,2

н.д.

Салдо, коригирано спрямо промените в икономическия цикъл (6)

(% от БВП)

ПС декември 2007 г.

– 0,8

1,8

0,7

0,7

0,8

0,7

КОМ ноември 2007 г.

– 0,7

– 0,6

– 0,5

– 0,4

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

– 1,5

– 1,2

– 0,3

0,0

0,3

н.д.

Структурно салдо (8)

(% от БВП)

ПС декември 2007 г.

– 0,8

0,3

0,7

0,7

0,8

0,7

КОМ ноември 2007 г.

– 0,7

– 0,6

– 0,5

– 0,4

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

– 1,9

– 1,2

– 0,3

0,0

0,3

н.д.

Брутен държавен дълг

(% от БВП)

ПС декември 2007 г.

65,2

60,0

48,5

45,3

43,8

40,5

КОМ ноември 2007 г.

65,2

60,5

53,3

49,6

н.д.

н.д.

ПС декември 2006 г.

64,7

60,5

52,5

49,0

46,1

н.д.

Програма за сближаване (ПС); програма за стабилност (ПС); икономически прогнози на службите на Комисията от есента на 2007 г. (КОМ); изчисления на службите на Комисията.


(1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1. Регламент изменен с Регламент (ЕО) № 1055/2005 (ОВ L 174, 7.7.2005 г., стр. 1). Документите, цитирани в настоящия текст, се намират на следната интернет страница:

http://ec.europa.eu/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

(2)  Актуализацията беше представена 1 седмица след срока 1 декември, определен в кодекса.

(3)  При оценката се вземат предвид най-вече прогнозата на службите на Комисията от есента на 2007 г., както и оценката на Комисията за доклада за изпълнение на националната програма за реформи от октомври.

(4)  ОВ C 71, 28.3.2007 г., стp. 16.

(5)  По-специално, не са предоставени данни за капиталовата сметка за 2007-2011 г. в таблицата със секторните баланси, поради което оценката е по-трудна.

(6)  Отклонения на фактическия от потенциалния БВП и салдата, коригирани спрямо фазата на икономическия цикъл съгласно програмите, преизчислени от службите на Комисията въз основа на информацията, предоставена в програмите.

(7)  Bъз основа на оценки за потенциалния растеж от съответно 3,5 %, 3,5 %, 3,6 % и 3,7 % през периода 2006-2009 г.

(8)  Салдо, коригирано с отчитане на фазата на икономическия цикъл, без еднократни и други временни мерки. В прогнозата на службите на Комисията от есента няма извънредни и други временни мерки. В програмата за стабилност за еднократни са счетени приходи през 2007 г., възлизащи на 1,5 % от БВП. Макар и с временен характер, според службите на Комисията тази сума от приходи не може да бъде квалифицирана като еднократна.

Източник:

Програма за сближаване (ПС); програма за стабилност (ПС); икономически прогнози на службите на Комисията от есента на 2007 г. (КОМ); изчисления на службите на Комисията.


Top