Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009TN0500

Дело T-500/09: Жалба, подадена на 7 декември 2009 г. — Италия/Комисия

OB C 37, 13.2.2010, p. 46–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.2.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 37/46


Жалба, подадена на 7 декември 2009 г. — Италия/Комисия

(Дело T-500/09)

2010/C 37/66

Език на производството: италиански

Страни

Жалбоподател: Италианска република (представител: L. Ventrella, avvocato dello Stato)

Ответник: Европейска комисия

Искания на жалбоподателя

да се отмени отчасти Решение C (2009) 7044 на Комисията от 24 септември 2009 г., нотифицирано на 25 септември 2009 г. за изключване от финансиране от страна на Общността на някои разходи, направени от държавите членки в рамките на Европейския фонд за ориентиране и гарантиране на земеделието (ФЕОГА), секция „Гарантиране“, в частта по-долу, в която за финансовите 2005 и 2006 години в тежест на Италия се възлагат:

финансови корекции с фиксирана ставка (5 %) за различни претендирани слабости в проверките в областта на секторите на плодовете и зеленчуците — обработка на цитрусови плодове, в размер на 3 539 679,81 евро.

Правни основания и основни доводи

В подкрепа на исканията си жалбоподателят изтъква съществени процесуални нарушения (член 253 ЕО) под формата на липса на мотиви, както и нарушение на принципа на пропорционалност.

В това отношение се пояснява, че Комисията коригира някои помощи за обработка на цитрусови плодове и че при извършването на тази корекция не е извършена надлежна проверка на съответствието между продукта, доставян на организациите на производителите, и продукта, предоставян на преработвателите, както и на съответствието между продукта, предоставян за обработка, и крайния продукт. Според италианското правителство в хода на производството става ясно, че проверките са извършени задоволително, специално що се отнася както до административните/счетоводни проверки, така до физическите проверки в организацията на производителите и на преработвателите; и че проверките са извършени внезапно (без предварително уведомяване на индустриите за датата на проверката) в процентни стойности, които при всички положения са по-високи от минималните, предвидени в регламента. Следователно основният въпрос, върху който Комисията е трябвало да основе мотивите на решението си, е дали е налице „значителен риск“ от нанасяне на финансови вреди на Фонда, обосноваващ корекция с фиксирана ставка 5 %, която при всички положения изглежда непропорционална.


Top