EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0130(01)

Публикуване на съобщение за одобрение на стандартно изменение в продуктовата спецификация на наименование в лозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията 2023/C 34/08

PUB/2022/1497

OB C 34, 30.1.2023, p. 11–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.1.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 34/11


Публикуване на съобщение за одобрение на стандартно изменение в продуктовата спецификация на наименование в лозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията

(2023/C 34/08)

Настоящото съобщение се публикува в съответствие с член 17, параграф 5 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията (1).

СЪОБЩЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕТО НА СТАНДАРТНО ИЗМЕНЕНИЕ

„Bonnezeaux“

PDO-FR-A0926-AM03

Дата на съобщението: 11.11.2022 г.

ОПИСАНИЕ И ОСНОВАНИЯ ЗА ОДОБРЕНОТО ИЗМЕНЕНИЕ

1.   Официален географски кодекс

Общините в географския район и в областта в непосредствена близост са актуализирани в съответствие с официалния географски кодекс.

Това не оказва влияние върху периметъра на определения географски район.

Изменени са точки 6 и 9 от единния документ.

2.   Разстояние между растенията

Минималното разстояние между растенията в реда се намалява от 1 m на 0,90 m.

Целта на това изменение е да се увеличи гъстотата на засаждане на лозята, без да се променя междуредието.

Добавена е и специална разпоредба за лозите, разположени на склонове с наклон над 10 %, за които се допуска минимално разстояние между растенията от 0,80 m.

Целта на това допълнение е да се вземе предвид особеният случай на лозите, засадени на склонове под наклон, при които се налага специфично разполагане по време на засаждането (засаждане, успоредно на склона, а не перпендикулярно на него).

Изменя се точка 5 от единния документ.

3.   Резитба

Правилата за резитбата са хармонизирани на равнището на наименованията в района Anjou Saumur във Val de Loire.

Целта на това хармонизиране е да се подобрят знанията на операторите и да се опрости контролът. Това изменение дава възможност на лозарите да се приспособят към периодите със слани, които настъпват все по-късно през годината.

Изменя се точка 5 от единния документ.

4.   Зрялост

Минималното съдържание на захар в гроздето е увеличено от 238 на 255 g/l. Това увеличение е направено с цел подобряване на качеството на вината, които са вина с остатъчни захари.

За да се вземат предвид трудностите при ферментацията на гроздовата мъст с най-високо съдържание на захар: минималното действително алкохолно съдържание в обемни проценти е намалено до 11 % за вина с естествено алкохолно съдържание в обемни проценти под 18 %; действителното алкохолно съдържание в обемни проценти е неограничено за вина с естествено алкохолно съдържание в обемни проценти по-високо или равно на 18 %.

Изменя се точка 4 от единния документ.

5.   Общо алкохолно съдържание в обемни проценти след обогатяване

Максималното общо алкохолно съдържание в обемни проценти след обогатяване чрез частична концентрация на мъстта е намалено от 19 на 18 %.

Единният документ не се изменя.

6.   Връзка

Връзката се променя, като се прави позоваване на 2021 г. вместо на 2018 г.

Изменена е точка 8 от единния документ.

7.   Преходни мерки

Преходните мерки, чийто срок е изтекъл, се заличават.

Единният документ не се изменя.

8.   Основни точки, които подлежат на контрол

Към основните точки, които подлежат на контрол, се добавя ръчното прибиране на реколтата на няколко последователни беритби.

Единният документ не се изменя.

9.   Редакционни изменения

В продуктовата спецификация са направени редица редакционни корекции.

Тези изменения не водят до изменение на единния документ.

10.   Позоваване на контролния орган

Формулировката на позоваването на контролния орган е преразгледана с цел хармонизирането ѝ с другите продуктови спецификации на наименования за произход. Това изменение е чисто редакционно.

Това изменение не води до изменение на единния документ.

11.   Етикетиране

Правилата за етикетиране са уточнени и хармонизирани на равнището на наименованията в района Anjou Saumur във Val de Loire. Това изменение е чисто редакционно.

Изменя се точка 9 от единния документ.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

1.   Наименование/наименования

Bonnezeaux

2.   Вид на географското означение

ЗНП — Защитено наименование за произход

3.   Категории лозаро-винарски продукти

1.

Вино

4.   Описание на виното или вината

КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

Това са тихи бели вина, произведени от грозде, набрано презряло (естествена концентрация в самото растение при наличие или не на благородна плесен). Те са силни и много сладки, в съчетание с комплексен плодов аромат (на сушени и екзотични плодове, на бели цветя и др.), и имат леко златист цвят със зелени отблясъци. Минималното естествено алкохолно съдържание в обемни проценти на вината е 15 %. Съдържанието им на ферментируеми захари (глюкоза + фруктоза) след ферментация е по-голямо или равно на 51 g/l. След ферментация минималното действително алкохолно съдържание на вината с естествено алкохолно съдържание в обемни проценти под 18 % е 11 %. Стойностите за общата киселинност и за съдържанието на общ серен диоксид са определените в европейската нормативна уредба.

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (% об.)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (% об.)

 

Минимална обща киселинност

(meq/l)

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

25

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

5.   Винопроизводствени практики

5.1.   Специфични енологични практики

1.

Специфична енологична практика

Обогатяването е разрешено съгласно определените в продуктовата спецификация правила.

Не се допуска използването на парчета дърво.

Вината отлежават поне до 15 март на годината след събирането на реколтата.

Освен горепосочените разпоредби, по отношение на енологичните практики при тези вина трябва да се спазват задълженията, определени в нормативната уредба на ЕС и в Кодекса за селското стопанство и морския риболов.

2.   Гъстота

Агротехническа практика

Лозите са с минимална гъстота на засаждане от 4 000 растения на хектар. Междуредието не може да превишава 2,50 m, а разстоянието между растенията в реда е не по-малко от 0,90 m.

Реколтата от лозовите парцели, чието разстояние между растенията в реда е по-малко от 0,90 m, но по-голямо или равно на 0,80 m, и чийто наклон надвишава 10 %, има право да се ползва от контролираното наименование за произход.

Реколтата от лозовите парцели, които са с гъстота на насажденията под 4 000 растения на хектар, но по-голяма или равна на 3 300 растения на хектар, има право да се ползва от контролираното наименование за произход, при условие че са спазени разпоредбите по отношение на кордонната подпорна конструкция и височината на листната маса, определени в настоящата продуктова спецификация. Междуредието в тези лозови парцели не може да превишава 3 m, а разстоянието между растенията в реда не може да е по-малко от 1 m.

3.   Резитба

Агротехническа практика

Лозите се подрязват с дълга, с къса или със смесена резитба с най-много 12 пъпки на растение. На фенологичния стадий, който съответства на 11 или 12 листа (обособени цветни пъпки), броят на плодните пръчки за съответната година на растение е по-малък или равен на 10.

4.   Беритба

Агротехническа практика

Гроздето се бере на ръка с няколко последователни беритби.

5.   Напояване

Агротехническа практика

Напояването е забранено

5.2.   Максимални добиви

30 хектолитра от хектар

6.   Определен географски район

Всички етапи на производството се осъществяват в географския район, чийто периметър обхваща територията на следната община от департамент Maine-et-Loire, въз основа на официалния географски кодекс от 2021 г.: Bellevigne-en-Layon (само за територията на делегирана община Thouarcé).

Картографските документи, на които е представен географският район, може да се видят на уебсайта на Националния институт за произхода и качеството.

7.   Винени сортове грозде

Chenin B

8.   Описание на връзката или връзките

8.1.

1   Данни за географския район

а)   Описание на природните фактори, които допринасят за връзката

Географският район, който се намира в самото сърце на лозята на Anjou, през 2021 г. се ограничава само до делегирана община Thouarcé. Територията на тази община в департамент Maine-et-Loire се разделя от река Layon. Кацнало върху висок стръмен хълм на десния бряг, над нея е надвесено селището „Bonnezeaux“. Името „Bonnezeaux“ изглежда произлиза от изворите със съдържаща желязо минерална вода.

Лозята са засадени върху три последователни хълма с изложение на югозапад: „La Montagne“, „Beauregard“ и „Fesles“, които образуват ивица с дължина 2 800 m и широчина 500 m. Склоновете на тези хълмове са с наклон около 15 % — 20 %, като той е особено изразен по западния хълм „Beauregard“, както и по средния, наречен „La Montagne“ (Планината) и който започва в околностите на селището „Petit Bonnezeaux“. На север от тези добре очертани хълмове се намира слабо нагънато плато със средна надморска височина 90 m, докато река Layon тече на 29 m надморска височина.

Геоложкият субстрат принадлежи към „серията Saint-Georges-sur-Loire“ — шистово-ронлив комплекс, който се определя от периода на горен ордовик или на долен девон. На места, по-специално по хълма „Fesles“, той е покрит с чакълесто-глинести или песъчливо-глинести образувания от сеноманския период. Ерозията е оголила шистовата основа, докато пясъкът и глината са се задържали по задния склон и по платото. Така почвите в точно определените за брането на грозде парцели са плитки, много богати на груби елементи и със сиво зеленикав цвят, който понякога е като на „винени утайки“. Водният им запас е по-малко от 100 mm и имат отлична пропускливост.

Географският район е със смекчен океански климат и със слабо напояване, защитен от влагата на океана благодарение на по-високия релеф на Choletais и на Mauges. На места хълмовете са открити за преобладаващите в югозападния и западния участък ветрове. Годишното количество на валежите е около 550—600 mm, докато по възвишенията на Choletais и на Mauges то е над 800 mm. По време на вегетативния цикъл на лозята количеството на валежите е с около 100 mm по-слабо в сравнение със средното за департамента. Меридионалната флора, чието развитие по тези хълмове е специфично, свидетелства за това относително безводие и за по-висока отколкото на съседните участъци температура.

б)   Описание на човешките фактори, които допринасят за връзката

Сортът chenin B, вероятно с произход от района на Anjou, е намерил в „Bonnezeaux“ изключително подходящо за развитието си място. Като устойчив сорт той проявява качествата си на места, където почвите са със силно ограничени възможности.

Производителите много бързо са разбрали ползата от брането на гроздето от този сорт в напреднала степен на зрялост и по специфични способи. През 1845 г. граф Odart посочва в своето произведение „Traité des cépages“ (Трактат за сортовете грозде): „Трябва да се добави също и условието то да се бере едва когато презрее, което се случва към Деня на вси светии, когато омекналата от дъждовете кожица пада на тънки люспи.“ Следователно презряването е неразделна част от прибирането на реколтата. През 1816 г. Jullien уточнява в „Topographie de tous les vignobles connus“ (Топография на всички известни лозя), че: „При добра реколта се бере на няколко пъти: от първите две беритби, които се състоят само от най-зрялото грозде, се получават вината, които се изпращат в чужбина; виното, което се прави от третата беритба, служи за консумация в района...“

Събираните от производителите в течение на поколения данни и анализи са извели вината „Bonnezeaux“ до върхови позиции в Anjou. Английският географ William Guthrie (1708—1770 г.) уточнява в превода на произведението си „Nouvelle Géographie Universelle“ (Нова универсална география), публикуван през 1802 г., следното: „Вината от Anjou могат да се разделят в три категории. В първата са тези, които се приготвят в селата Faye, Saint-Lambert, Rablé, Maligny, Chavagne и Thouarcé и в която се намира виното от Bonnezeaux.“

Репутацията на лозята на „Bonnezeaux“ е призната през всички следващи епохи. Кризата с филоксерата спъва много силно неговия възход, като вината продължават да се предлагат само на малък местен пазар. Благодарение на динамиката и сериозната работа на синдиката на производителите на „Bonnezeaux“, които полагат грижи за поддържане на малки добиви и на практиката за няколко последователни беритби, вината се завръщат на националния пазар преди отново да бъдат изнасяни извън граница. Контролираното наименование за произход „Bonnezeaux“ е признато на 6 ноември 1951 г.

8.2.

2   Информация за качеството и характеристиките на продукта.

Тези вина се ценят заради излъчваната от тях сила. Голямата им сладост, свързана със значителното съдържание на ферментируеми захари, е съчетана с често комплексни плодови аромати (сушени плодове и екзотични плодове, бели цветя и др.), които не могат да се отгатнат от леко златистия им и украсен със зелени отблясъци цвят. Балансът между киселинност, алкохол и масленост дава възможност с течение на годините вината да придобият още по-голяма комплексност.

3   Причинно-следствени взаимодействия

В тези лозя, които са разположени върху изложени на югозапад хълмове с голям наклон и с плитки и каменисти почви, с отлични топлинни характеристики, се създават благоприятни условия за ранното започване на вегетативния цикъл и за узряването на сорта chenin B. Преобладаващите ветрове, които духат по хълмовете, заедно с много слабото снабдяване с вода на лозята върху скелетни почви, дава възможност за концентрация на гроздето чрез характерното за тези лозя завяхване или изсушаване на самото растение. Производителите са успели да овладеят тази особеност. Много ниските добиви са показателни за значението, което лозарите отдават на качеството на гроздето.

Късното бране на сорта chenin B по тези хълмове, като се правят няколко последователни беритби с цел да се подбере много добре узряло грозде, е дало възможност вината „Bonnezeaux“ да придобият високото си признание. Историята и известността на вината „Bonnezeaux“ са тясно свързани с вината от Anjou и от „Coteaux du Layon“.

9.   Други основни условия (опаковане, етикетиране, други изисквания)

Област в непосредствена близост

Правна уредба:

Национално законодателство

Вид допълнително условие:

Дерогация относно производството в определения географски район

Описание на условието:

Областта в непосредствена близост, определена чрез дерогация за винификацията, приготвянето и отлежаването на вината, се състои от територията на следните общини от департамент Maine-et-Loire, въз основа на официалния географски кодекс за 2021 г.:

Aubigné-sur-Layon, Beaulieu-sur-Layon, Bellevigne-en-Layon (само за територията на делегирани общини Champ-sur-Layon, Faveraye-Mâchelles, Faye-d'Anjou и Rablay-sur-Layon), Blaison-Saint-Sulpice, Brissac Loire Aubance (само за територията на делегирани общини Alleuds, Brissac-Quincé, Charcé-Saint-Ellier-sur-Aubance, Luigné, Saint-Rémy-la-Varenne, Saint-Saturnin-sur-Loire, Saulgé-l’Hôpital и Vauchrétien), Brossay, Chalonnes-sur-Loire, Chaudefonds-sur-Layon, Chemillé-en-Anjou (само за територията на делегирани общини Chanzeaux и Valanjou), Denée, Doué-en-Anjou (само за територията на делегирана община Brigné), Les Garennes-sur-Loire, Lys-Haut-Layon (само за територията на делегирана община Tigné), Mozé-sur-Louet, Mûrs-Erigné, Rochefort-sur-Loire, Saint-Melaine-sur-Aubance, Savennières, Soulaines-sur-Aubance, Terranjou, Val-du-Layon.

Етикетиране: незадължителни обозначения

Правна уредба:

Национално законодателство

Вид допълнително условие:

Допълнителни разпоредби относно етикетирането

Описание на условието:

- Незадължителните обозначения, чието използване по силата на разпоредбите на Съюза може да се регламентира от държавите членки, се изписват върху етикетите с букви, чиито размери на височина, ширина и дебелина не надвишават два пъти размера на буквите, с които е изписано името на контролираното наименование за произход.

Етикетиране: географско наименование „Val de Loire“

Правна уредба:

Национално законодателство

Вид допълнително условие:

Допълнителни разпоредби относно етикетирането

Описание на условието:

Размерите на буквите за географското наименование „Val de Loire“ не надвишават нито на височина, нито на ширина две трети от размера на буквите, с които е изписано името на контролираното наименование за произход.

Етикетиране: по-малка географска единица

Правна уредба:

Национално законодателство

Вид допълнително условие:

Допълнителни разпоредби относно етикетирането

Описание на условието:

Върху етикетите на вината с контролираното наименование за произход може да фигурира името на по-малка географска единица, при условие че: — става въпрос за включена в кадастъра местност; — тя е посочена в декларацията за реколтата. Размерите на буквите, с които е изписано името на включената в кадастъра местност, не надвишават нито на височина, нито на ширина половината от размерите на буквите, с които е изписано името на контролираното наименование за произход.

Връзка към продуктовата спецификация

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-2bee3ad4-2dc7-4d79-9977-b2e2f0980fbb


(1)  ОВ L 9, 11.1.2019 г., стр. 2.


Top