EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023JC0008

СЪВМЕСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно актуализиране на Стратегията на ЕС за морска сигурност и свързания с нея план за действие „Засилване на Европейската стратегия за морска сигурност с оглед на променящите се заплахи за морската сигурност“

JOIN/2023/8 final

Брюксел, 10.3.2023

JOIN(2023) 8 final

СЪВМЕСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно актуализиране на Стратегията на ЕС за морска сигурност и свързания с нея план за действие

„Засилване на Европейската стратегия за морска сигурност с оглед на променящите се заплахи за морската сигурност“




I.Въведение

Морската сигурност е от жизненоважно значение за Европейския съюз (ЕС) и неговите държави членки. Държавите ― членки на ЕС, заедно образуват най-голямата обща изключителна икономическа зона в света. Икономиката на ЕС зависи до голяма степен от безопасността и сигурността на океаните: над 80 % от световната търговия се извършва по море, около две трети от световните доставки на нефт и газ или се добиват в морето, или се транспортират по море 1 , а до 99 % от глобалните потоци от данни се предават по подводни кабели 2 . За да се гарантира ефективно управление на океаните, да се опазят океаните и морското дъно и да се оползотвори пълният потенциал на устойчивата синя икономика 3 , световната морска среда трябва да бъде сигурна.

От 2014 г. насам Европейската стратегия за морска сигурност (ЕСМС) и планът за действие 4 осигуряват рамката за справяне с предизвикателствата пред морската сигурност. Стратегията оказва стимулиращо въздействие върху по-тясното сътрудничество между гражданските и военните органи, най-вече чрез обмен на информация. Тя спомогна за утвърждаването на основаното на правила управление на морското пространство и даде тласък на международното сътрудничество. Стратегията допринесе за засилването на автономността и способността на ЕС за реагиране на заплахи за морската сигурност 5 .

Ролята на ЕС на фактор за глобалната морска сигурност все повече нараства — ЕС провежда свои собствени военноморски операции, например Atalanta 6 и Irini 7 , прилага концепцията за координирано морско присъствие (КМП) 8 , насърчава морската ситуационна осведоменост и си сътрудничи с широк кръг външни партньори. Освен това за периода оперативните системи за морско наблюдение и наблюдение на границите на „Коперник“, въведени от Европейската агенция за морска безопасност (ЕАМБ) и Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex), осигуряват спътникови наблюдения, допълващи навигационните служби (услуги) на спътниците на „Галилео“.

Общата стратегическа среда претърпява драстични промени. Променена от извънредната ситуация в областта на климата и влошаването на състоянието на околната среда и влошена от незаконната и неоправдана военна агресия на Русия срещу Украйна, тя изисква повече действия от страна на ЕС като фактор за международната сигурност.

В съответствие със Стратегическия компас на ЕС за сигурността и отбраната 9 настоящата актуализация на ЕСМС и на нейния план за действие има за цел да отговори на новите предизвикателства. Това е възможност за намиране на устойчиви решения на проблемите, свързани с морската сигурност. Това е и възможност за допълнително засилване на ролята на ЕС в международен план и за по-нататъшно гарантиране на достъпа на ЕС до морска област, която е все по-оспорвана.

Актуализираната ЕСМС представлява рамка, въз основа на която ЕС ще предприеме по-нататъшни действия за защита на своите интереси в морето и за защита на своите граждани, ценности и икономика. Целта е да се утвърди международният мир и сигурност, като същевременно се спазва принципът на устойчивост и опазване на биологичното разнообразие. ЕС и неговите държави членки ще прилагат актуализираната стратегия съобразно своите правомощия.

II.Промени и нарастване на заплахите за морската сигурност

След приемането на Европейската стратегия за морска сигурност през 2014 г. на световната геополитическа сцена настъпиха множество промени, което налага предприемането на нови и засилени действия. В анализа на ЕС на заплахите се посочва, че ЕС е изправен пред нарастване на заплахите и предизвикателствата, включително в морската област 10 . Засилва се стратегическата конкуренция за власт и достъп до ресурси. Заплахите стават все по-сложни и многопластови, като някои държави се стремят да променят основните принципи на многостранния ред, включително чрез нарушения на националния суверенитет и граници. Военната агресия на Русия срещу Украйна върна войната в Европа и предизвика нови опасности, както и отрицателно странично въздействие върху морската сигурност и европейската икономика, което се отразява върху европейските граждани и дружества.

В много региони възникват спорове, които засягат морската сигурност, включително териториални и морски спорове, конкуренция за природни ресурси и заплахи за свободата на корабоплаването и правата на мирно и транзитно преминаване. Тези предизвикателства създават напрежение в морските басейни около ЕС като Средиземно море, Черно море и Балтийско море, което се задълбочава от военната агресия на Русия срещу Украйна. Налице е също така увеличаване на предизвикателствата пред морската сигурност извън Европа, а именно в Гвинейския залив, Аденския залив, Ормузкия проток, пролива Малака, и в Южнокитайско море. Някои държави извън ЕС увеличават своите възможности и позиции в морето и предприемат едностранни действия. Това включва използване на сила или нарушаване на националния суверенитет на други държави. Тези действия поставят под въпрос върховенството на закона и международния ред, основан на Конвенцията на ООН по морско право (КООНМП).

Индийско-Тихоокеанският регион, където се намират най-отдалечените региони (Индийски океан) и отвъдморските страни и територии (Тихи океан) на ЕС, се превърна в зона на засилена геополитическа конкуренция. Демонстрацията на сила и нарасналото напрежение в региони като Южнокитайско море, Източнокитайско море и Тайванския проток оказват въздействие върху световната сигурност и пряко засягат европейската сигурност и просперитет. Поддържането на стабилност и сигурност по ключови морски маршрути, като пролива Малака и Сингапурския проток, Африканския рог и Индийския океан, означава, че ЕС и неговите държави членки трябва да разширят присъствието и действията си в тези региони в съответствие със стратегията на ЕС за сътрудничество в Индийско-Тихоокеанския регион.

Очаква се изменението на климата и замърсяването на моретата да имат значителни дълготрайни неблагоприятни последици за морската сигурност. Сред въздействията ще бъдат наводнения в крайбрежните райони и острови, загуба на коралови рифове, мангрови гори и други влажни зони и изчерпване на рибните запаси 11 . Изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда действат като фактори за умножаване на риска чрез увеличаване на нестабилността и неравенството, изостряне на международната престъпност, пиратството и напрежението, свързано с морските ресурси. Поради това е необходима нова призма, чрез която ЕС ще има възможност да направи обществото по-устойчиво по отношение на изменението на климата, да опази природата и да обърне процеса на влошаване на състоянието на екосистемите 12 . И обратно, пропуските в морската сигурност могат да доведат до екологични щети като например възпрепятстване на достъпа до замърсени обекти, отклоняване на средства, предназначени за опазване на околната среда, или саботаж срещу морската инфраструктура. Освен това военната агресия на Русия срещу Украйна например не само доведе до опустошителни последици за хората и икономиката, но и до значителна загуба на биологично разнообразие 13 . Следователно е от съществено значение да бъдат разрешени въпросите по взаимодействието между изменението на климата, влошаването на състоянието на околната среда в крайбрежните и морските зони и морската сигурност, включително чрез текущи и нови целеви научни изследвания.

Атаките от 2022 г. срещу газопровода „Северен поток“ в Балтийско море, присъствието на безекипажни съдове без разрешен достъп около инсталации в крайбрежните води в Северно море и повтарящите се хибридни атаки и кибератаки, насочени към морската инфраструктура, налагат ЕС да засили действията си и да защити по-ефективно критичната си инфраструктура, по-конкретно чрез разработване на иновативни технологии. Тъй като морската промишленост преминава през цифрова трансформация, нейната сложност и потенциални уязвимости са се увеличили. Нараства вероятността злонамерените участници да използват хибридни и кибератаки срещу морската инфраструктура, включително подводни кабели и тръбопроводи, както и срещу пристанища и кораби. В препоръката на Съвета относно координиран подход на равнището на Съюза за укрепване на устойчивостта на критичната инфраструктура 14 се признава тази необходимост от действия. Освен това в препоръката на Комисията относно целите на Съюза за устойчивост при бедствия се определят мерки, които могат да допринесат за по-добрата готовност и способност на ЕС и държавите членки да реагират на природни и причинени от човека бедствия, включително по море 15 .

Заплахите и незаконните дейности, като пиратството и въоръжените грабежи в морето, организираната престъпност, включително контрабандата на мигранти и трафика на хора, трафика на оръжия и наркотици, тероризма, незаконния, недеклариран и нерегулиран (ННН) риболов, други незаконни дейности, включително неразрешени проучвания в изключителните икономически зони на държавите — членки на ЕС, и невзривените боеприпаси (НВБ) 16 в морето, продължават да бъдат предизвикателства от критично значение в множество региони, като някои крайбрежни райони и отдалечени територии на ЕС са особено уязвими. Някои от тези незаконни дейности могат да бъдат улеснени от слабата сигурност на пристанищата. Злонамерените участници могат да комбинират тези заплахи и дейности, за да извършват хибридни атаки срещу ЕС и неговите държави членки.

III.Интереси на ЕС в сферата на морската сигурност

В контекста на променящите се заплахи за морската сигурност основните интереси на ЕС са:

·сигурността на Европейския съюз, неговите държави членки, граждани и партньори;

·запазване на световния мир и стабилност и поддържане на морските маршрути свободни и отворени;

·зачитане на международното право, по-специално КООНМП като всеобхватна правна рамка, която урежда всички дейности в океана, и насърчаване на доброто международно управление на океаните, включително чрез регионални морски конвенции, както и прилагане на споразумение на СТО за субсидиите в областта на рибарството 17 ;

·опазване на природните ресурси и морската среда и управление на въздействието на изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда върху морската сигурност;

·гарантиране на устойчивостта и защитата на морската инфраструктура от критично значение 18 (на сушата и в морето), включително чрез предприемане на действия по отношение на рисковете и заплахите, свързани с изменението на климата, както и на тези, произтичащи от преките чуждестранни инвестиции;

·засилване на устойчивостта и защитата на логистичните центрове, т.е. пристанищата, включително предприемане на действия по отношение на рисковете, свързани с корупцията и незаконните дейности;

·защитата на икономическите дейности в морето, по този начин допринасяйки за устойчива синя икономика (както на сушата, така и в морето);

·защитата на външните граници на ЕС и неговата вътрешна сигурност с цел справяне с контрабандата на мигранти, трафика на хора и други незаконни дейности, включително неразрешени проучвателни и сондажни дейности за въглеводороди;

·осигуряването на капацитет за бързи и ефективни действия в морската област и в други оперативни области (т.е. сухопътно, въздушно, кибернетично и космическо пространство);

·гарантиране на безопасността и сигурността на моряците в съответствие с изискванията на Морската трудова конвенция и други относими конвенции на Международната организация на труда.

IV.Засилване на ответните действия на ЕС

Актуализираната стратегия за морска сигурност ще подпомогне защитата на изброените по-горе интереси на ЕС от променящите се и нарастващи заплахи за морската сигурност. За тази цел ЕС ще засили действията си в рамките на шест стратегически цели:

1.засилване на дейностите в морето;

2.сътрудничество с партньорите;

3.водеща роля за повишаване на морската осведоменост 19 ;

4.управление на рисковете и заплахите;

5.повишаване на възможностите;

6.образование и обучение.

Действията на ЕС в рамките на тези стратегически цели ще продължат да се ръководят от принципите на ЕСМС от 2014 г.: междусекторен подход, функционална цялост, зачитане на международните правила — международното право, правата на човека и демокрацията, и пълното спазване на Конвенцията на ООН по морско право, и многостранно сътрудничество в областта на морското дело. Актуализираната ЕСМС ще се изпълнява чрез план за действие (в приложение) и в рамките на интегрирания подход 20 . За изпълнението на стратегията ЕС и държавите членки ще използват всички налични граждански и военни политики, средства и инструменти на ЕС и ще координират политиките и дейностите на всички важни участници на европейско, регионално и национално равнище, като ще се засилват техните полезни взаимодействия и взаимното им допълване. Чрез стратегията също така ще се насърчава по-последователното ангажиране на ЕС във външни конфликти и кризи, за да се повиши сигурността на ЕС и неговите граждани.

Актуализираната стратегия ще включва конкретни действия за всеки морски басейн около ЕС. Действията следва да отчитат регионалните стратегии 21 на ЕС и програмите за изграждане на капацитет, както и сътрудничеството с партньорските държави.

1.Засилване на дейностите в морето

Със стратегическият компас на ЕС се отправя призив за допълнително укрепване на ангажимента на ЕС в областта на морската сигурност. Съгласно рамката на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) операция Atalanta действа в западната част на Индийския океан от 2008 г. насам. Предвид успешните резултати, мандатът на операция Atalanta беше разширен от борба срещу пиратството в по-широка операция за морска сигурност и допълнително се укрепват нейните връзки и полезни взаимодействия с европейската мисия за морска осведоменост в Ормузкия проток (EMASOH). 22 В Средиземно море основната задача на операция Irini е прилагането на оръжейното ембарго на ООН на Либия. Това е пряк принос на ЕС за мира и стабилността в Средиземноморието, с който се повишава морската сигурност. В съответствие с интегрирания подход ЕС също така допринася за повишаване на морската сигурност чрез предоставяне на обучение и изграждане на капацитет за партньори чрез граждански мисии по линия на ОПСО, като например Мисията на Европейския съюз за изграждане на капацитет в Сомалия (EUCAP).

През 2021 г. ЕС въведе новата концепция за координирано морско присъствие (КМП). Този нов гъвкав инструмент има за цел да засили колективната ангажираност на ЕС в областта на морската сигурност, като използва по най-добрия начин военноморските сили на държавите членки в области, които са от стратегически интерес за ЕС. В контекста на КМП ЕС следва да засили борбата срещу незаконните и неразрешени дейности в морето, включително трафика на наркотици. Въз основа на опита, придобит чрез прилагането на КМП в Гвинейския залив и в северозападната част на Индийския океан (включително в Червено море), ЕС ще разгледа нови морски зони, представляващи интерес, където да приложи тази концепция. Установяването на нови морски зони представляващи интерес би повишило ситуационната осведоменост на ЕС, партньорствата и стратегическата култура като фактор за морската сигурност.

В Стратегическия компас на ЕС също се подчертава важността на осигуряването на готовност и оперативна съвместимост между военноморските сили на държавите ― членки на ЕС, и се призовава ЕС да провежда учения с реални действия във всички области. Ето защо ЕС ще въведе ежегодно военноморско учение за повишаване на готовността, подобряване на оперативната съвместимост и справяне с променящите се заплахи за морската сигурност.

Комисията, подпомагана от ЕАМБ, извършва проверки в областта на морската сигурност в пристанища, пристанищни съоръжения и кораби в ЕС и проучва начини за повишаване на морската сигурност на пасажерските кораби или в области като киберсигурността. В съответствие със стратегическите насоки за европейско интегрирано управление на границите (ЕИУГ) 23 системата за наблюдение на морските граници трябва да може да открива, идентифицира и при необходимост да проследява и прихваща всички плавателни съдове, навлизащи в териториални води, и да допринася за гарантиране на защитата и спасяването на човешки живот в морето при всякакви метеорологични условия. Държавите членки следва да използват по най-добрия начин възможностите за наблюдение, предлагани от Frontex, за да подобрят националните способности и цялостната ситуационна осведоменост.

Frontex провежда операции като Indalo, Themis и Poseidon за контрол на границите на ЕС и за борба с престъпността в Средиземно море, по-специално с незаконната контрабанда на мигранти. Frontex, Европейската агенция за контрол на рибарството (EFCA) и ЕАМБ провеждат многоцелеви морски операции за борба срещу трансграничната престъпност, включително контрабандата на мигранти и трафика на хора, за откриване на морско замърсяване и незаконен риболов и за извършване на други задачи по наблюдение в множество морски басейни около ЕС, включително Черно море. ЕС следва да продължи да развива тези важни многоцелеви операции.

Ключовите действия на ЕС 24 за повишаване на морската сигурност ще бъдат:

·организиране на ежегодно военноморско учение в ЕС;

·засилване на съществуващите военноморски операции на ЕС (Atalanta и Irini) с военноморски и въздушни ресурси;

·разглеждане на нови морски зони, представляващи интерес, в които да се приложи концепцията за КМП, въз основа на извлечените поуки и на предложенията на Европейската служба за външна дейност;

·засилване на борбата срещу незаконните и неразрешени дейности в морето, включително трафика на наркотици, в контекста на КМП;

·поддържане и засилване на проверките на морската сигурност в ЕС и предприемане на действия по отношение на киберсигурността и сигурността на пасажерските кораби;

·засилване на сътрудничеството на равнището на ЕС по отношение на функциите за брегова охрана чрез насърчаване на организирането на многоцелеви морски операции в множество морски басейни около ЕС.

2.Сътрудничество с партньорите

ЕС вече е изградил отношения и полезни взаимодействия в областта на морската сигурност с многостранни и регионални организации както на глобално, така и на регионално равнище (например с ООН, ММО 25 , НАТО, АС 26 и АСЕАН 27 ), и с няколко държави извън ЕС, по-конкретно в Гвинейския залив и Индийско-Тихоокеанския регион.

Освен това ЕС и неговите държави членки установиха международно сътрудничество чрез двустранни диалози, посещения на пристанища и учения с реални действия, особено в Индийско-Тихоокеанския регион, например с Австралия, Япония, Индия, Индонезия, Република Корея, Оман и Сингапур. Операции Atlanta и Irini участват в механизми за споделяне на информация и за многостранно сътрудничество, включително конференции за взаимна осведоменост и избягване на конфликти (SHADE). Европейският съюз също така предоставя значителна подкрепа за морската сигурност в рамките на своето сътрудничество за развитие, хуманитарна помощ и мерки за подкрепа на външната политика.

В западната част на Индийския океан ЕС подпомага регионалната архитектура за корабоплаването въз основа на центровете за обединяване на информация и оперативните центрове в Мадагаскар и Сейшелските острови, както и на Кодекса за поведение от Джибути относно преследването на пиратството и въоръжените грабежи срещу кораби в западната част на Индийския океан и Аденския залив 28 .

По същия начин в Гвинейския залив ЕС оказва подкрепа на регионалните организации и крайбрежните държави да прилагат свои собствени стратегии за морска сигурност, да подобряват прилагането на морското право и правосъдието, да повишават сигурността и безопасността на пристанищата, да увеличават морската осведоменост и обмена на информация в рамките на архитектурата от Яунде 29 . В Атлантически океан като цяло ЕС подкрепя борбата с незаконните дейности в сътрудничество с партньорите, по-специално по отношение на борбата с трафика на наркотици.

В изпълнения с предизвикателства геополитически контекст ЕС следва да засили сътрудничеството си с партньорите в съседните държави и в други стратегически важни морски зони. Това е особено важно на фона на военната агресия на Русия срещу Украйна. ЕС ще засили сътрудничеството си с НАТО в областта на морската сигурност, като се основава на постигнатите резултати и в съответствие с Третата съвместна декларация относно сътрудничеството между ЕС и НАТО от януари 2023 г.. В Индийско-Тихоокеанския регион ЕС следва да увеличи обмена на опит с партньори в областта на морската сигурност чрез проекта „Засилване на сътрудничеството във и със Азия в областта на сигурността“ (ESIWA) и двустранни диалози и като положи усилия да получи статут на наблюдател („партньор в диалога“) в Асоциацията за регионално сътрудничество на страните по крайбрежието на Индийския океан (IORA). Освен това ЕС следва да задълбочи сътрудничеството си с държави и организации със сходни позиции, включително международни и регионални форуми по морско дело.

Ключовите действия на ЕС в областта на международното сътрудничество ще бъдат:

·насърчаване на подписването и ратифицирането на международни инструменти, свързани с морската сигурност, по-специално КООНМП, и насърчаване на спазването и споделянето на най-добри практики с партньорите при прилагането на международното право, свързано с морската сигурност, в рамките на съответните форуми;

·засилване на сътрудничеството между съответните служители на ЕС и НАТО в областта на морската сигурност, за да обхване всички въпроси от взаимен интерес в тази област, включително невзривените боеприпаси в морето, въз основа на трите съвместни декларации от 2016 г., 2018 г. и 2023 г.;

·провеждане на съвместни военноморски учения с партньори за повишаване на оперативната съвместимост, в допълнение към извършването на по-чести посещения и патрули на пристанища в ЕС, особено в Индийско-Тихоокеанския регион, в съответствие със стратегическия компас;

·разполагане на служители на ЕС за връзка в центрове за обединяване на морска информация 30 в морски зони, представляващи интерес, с цел насърчаване на обмена на информация и сътрудничеството, включително в областта на правоприлагането, правосъдието и вътрешните работи, между ЕС и неговите партньори, а когато е приложимо и оценяване на осъществимостта на прякото свързване на тези центрове за обединяване със съответните системи на ЕС за морско наблюдение;

·полагане на усилия за постигане на статут на партньор в диалога за ЕС в рамките на Асоциацията за регионално сътрудничество на страните по крайбрежието на Индийския океан, за да се засили ролята на ЕС като партньор в областта на морската сигурност в региона;

·насърчаване на международното сътрудничество в областта на обмена на информация и наблюдението на морската инфраструктура от критично значение, включително подводните кабели 31 , както и на сигурността на корабите и пристанищата 32 .

3.Водеща роля за повишаване на морската осведоменост

Добрата морска осведоменост е абсолютно необходима, за да се гарантира бързото откриване от компетентните органи на нарастващите и променящи се заплахи пред ЕС и осигуряването на ефективни ответни действия. ЕС ще поеме водеща роля в морската осведоменост чрез засилване на събирането и обмена на информация между различните морски сектори 33 и улесняване на обмена на информация между държавите членки. На международно равнище ЕС ще продължи работата си за повишаване на способностите на партньорските държави за морска осведоменост чрез обмен на информация и изграждане на капацитет, особено в Гвинейския залив и Индийско-Тихоокеанския регион.

От 2014 г. насам ЕС и неговите държави членки постигнаха значителен напредък в придобиването и обмена на информация в морската област чрез разработването и свързването на специфичните за сектора системи, използвани от различни органи, ангажирани в морското наблюдение 34 . По-конкретно ЕС изгради общата среда за обмен на информация (CISE) 35 . На базата на доброволното участие CISE ще улеснява обмена на информация в реално време между различни органи, отговарящи за функции за брегова охрана, включително военните, като свързва съответните органи в държавите членки и между тях. Въз основа на изследователския проект CISE2020 на ЕС през април 2019 г. Комисията постави началото на преходния етап на CISE, като повери неговата координация на ЕАМБ в тясно сътрудничество с държавите членки 36 . Опирайки се на опита, придобит през преходния етап, Комисията възнамерява да постави началото на оперативния етап през 2024 г. с подкрепата на ЕАМБ, при условие че бъде постигнато съгласие относно нейния Административен съвет.

По отношение на отбраната проектът за морско наблюдение MARSUR, подпомаган от Европейската агенция по отбрана (ЕАО), е разработен така, че да даде възможност на военноморските сили на допринасящите държави членки да обменят оперативна морска информация и услуги. С помощта на MARSUR се осигурява оперативна добавена стойност, както се потвърждава от факта, че държавите ― членки на ЕС, избраха да я използват за прилагане на концепцията за КМП в Гвинейския залив и в северозападната част на Индийския океан. ЕАО и участващите държави членки понастоящем работят за укрепването на MARSUR чрез специална програма. В съответствие със стратегическия компас, който призовава ЕС да засили своята ситуационна осведоменост и възможности, основани на разузнавателна информация, ЕС следва да използва пълноценно всички възможности за морско наблюдение (например безпилотни летателни апарати, патрулни въздухоплавателни средства и космически технологии). Космическата програма на ЕС, чрез своите компоненти като „Коперник“, „Галилео“ и IRIS² 37 , може да допринесе пряко за повишаване на морската осведоменост. Спътниковия център на ЕС (SatCen на ЕС) играе роля в морската осведоменост чрез работата си с единното звено на ЕС за анализ на разузнавателна информация и с Комисията във връзка с „Галилео“/„Коперник“. В това отношение устойчивостта и сигурността на съответните космически активи са от ключово значение за осигуряване на непрекъснатост на услугите.

ЕС установи междуведомствено сътрудничество между EFCA, ЕАМБ и Frontex, за да подпомага националните органи за брегова охрана, включително в областта на морската ситуационна осведоменост. Европейският форум за функциите за брегова охрана и Средиземноморският форум за дейностите по брегова охрана могат да допринесат за повишаване на морската осведоменост и оперативното сътрудничество чрез обмен на най-добри практики.

В случай на бедствия или произшествия и когато националните способности са претоварени, държавите — членки на ЕС, и трети държави могат да задействат Механизма за гражданска защита на Съюза 38 . Чрез Координационния център за реагиране при извънредни ситуации 39 те могат да потърсят помощ, експертен опит или анализ на ситуацията.

ЕС също така допринася за повишаване на морската осведоменост на международно равнище чрез провеждане на специални инициативи за изграждане на капацитет в областта на сътрудничеството за развитие. По проекта „Морски маршрути от критично значение в Индийско-Тихоокеанския регион“ (CRIMARIO) 40 са разработени специални инструменти 41 за подобряване на морската осведоменост и засилване на сътрудничеството с регионалните партньори и между тях. Това е в съответствие с по-широкия ангажимент на ЕС в областта на сигурността и отбраната в Индийско-Тихоокеанския регион. По подобен начин по проекта „Междурегионална мрежа за Гвинейския залив“ (GoGIN) 42 е разработена платформата YRIS, инструмент за обмен на информация в подкрепа на архитектурата от Яунде.

Ключовите действия на ЕС в областта на морската осведоменост ще бъдат:

·предприемане на действия с цел гарантиране, че общата среда за обмен на информация ще започне да функционира до средата на 2024 г., което дава възможност за сигурен и структуриран обмен на класифицирана и некласифицирана информация между органи от различни сектори за морско наблюдение (граждански и военни);

·укрепване на мрежата за морско наблюдение за обмен на информация в областта на отбраната (MARSUR) със стартиране на специална програма по линия на ЕАО и засилване на връзките между MARSUR и CISE;

·извличане на ползи от инвестициите, направени чрез европейската космическа политика, и по-нататъшно използване на предлаганите от „Коперник“ възможности за морско наблюдение, мониторинг на морската среда и изменението на климата;

·интегриране на космически технологии, дистанционно управляеми летателни системи и радарни станции, въздухоплавателни средства на морски патрули и плаващи морски средства със и без екипаж чрез иновативни инструменти, устойчиви на кибератаки, за повишаване на морската ситуационна осведоменост;

·засилване на наблюдението от страна на крайбрежните патрулни кораби и патрулните кораби в открито море и допълването му с цифрови мрежови военноморски платформи от висок клас, включително военноморски автономни платформи, за да се увеличат способностите за предпазни действия и ответни мерки;

·укрепване на възможностите на държавите партньори за морска осведоменост чрез проектите GoGIN и CRIMARIO, включително чрез по-нататъшно привеждане в действие на инструментите за морска ситуационна осведоменост (YARIS, IORIS и SHARE.IT) при взаимодействие със спътниковите услуги на „Коперник“.

4.Управление на рисковете и заплахите

В съответствие със стратегическия компас ЕС и неговите държави членки ще подобрят колективната си способност да защитават своята сигурност и ще повишат своята устойчивост и готовност за реакция по отношение на предизвикателствата за морската сигурност, включително хибридни и киберзаплахи. ЕС и неговите държави членки следва да могат да предприемат бързи действия, с координирани граждански и военни способности.

Борбата с изменението на климата и с влошаването на състоянието на околната среда са сред основните политически приоритети на ЕС, които са отразени във външната му дейност чрез множество тематични или географски стратегии, като например Global Gateway или стратегията за сътрудничество в Индийско-Тихоокеанския регион, както и чрез дипломатически контакти на ЕС и дипломация на ЕС по въпросите на климата.

ЕС вече предприе сериозни стъпки за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. и ще предприеме по-нататъшни действия по проблеми, свързани с изменението на климата, влошаването на състоянието на околната среда и сигурността. В средата на 2023 г. върховният представител и Комисията ще представят съвместно съобщение относно връзката между изменението на климата, влошаването на състоянието на околната среда и сигурността и отбраната. То ще включва, наред с другото, предложения за инструменти за оценка на причините и последиците от изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда за морския сектор, за морската инфраструктура, както и за природните и създадените от човека особености на крайбрежните зони, включително по отношение на ранното предупреждение, научнообоснованите изследвания и спътниковите изображения (например чрез програма „Коперник“).

В Арктическия регион ледените шапки се топят, морският лед се отдръпва, постепенно се откриват нови корабоплавателни маршрути, а последващото повишаване на човешката дейност се очаква да създаде заплахи или да утежни съществуващите заплахи за околната среда и местните общности. Във връзка с това съвместното съобщение, озаглавено „По-силен ангажимент на ЕС за по-екологичен, мирен и проспериращ Арктически регион“, трябва да бъде допълнително приведено в действие възможно най-скоро, по-специално по отношение на корабоплаването с нулеви емисии в Северния ледовит океан, 43 устойчивия добив на суровини от критично значение и устойчивото развитие на Арктическия регион.

Защитата на критичната инфраструктура в морската област продължава да бъде ключов приоритет. ЕС следва да допълва усилията на държавите членки, насочени към изграждането на устойчивост на морската инфраструктура от критично значение, като тръбопроводи или подводни кабели, които преминават през националните морски граници. Съюзът следва да подобри текущите оценки на риска за подводните кабели и да ги допълни с варианти за реагиране и смекчаващи мерки като се опира на междусекторния експертен опит и капацитет. Наложително е на държавите членки да се предоставя непрекъсната подкрепа за разработване на подводни предпазни средства и решения за противодействие срещу безпилотни летателни апарати. Освен това ЕС следва да продължи да подобрява успоредното съществуване 44 на проектите за енергия от възобновяеми източници в морето и отбранителните дейности 45 , както се препоръчва в Стратегията на ЕС за енергията от възобновяеми източници в морето 46 .

С Директивата относно устойчивостта на критичните субекти 47 и преработената Директива за мрежовата и информационната сигурност (Директива МИС 2 48 ) ЕС е начело на значимите промени с всеобхватна правна рамка, която му дава възможност да подобри както физическата устойчивост, така и кибернетичната устойчивост на критичните субекти и инфраструктура. ЕС следва да засили сътрудничеството в тази област с ключови партньори и съответните държави извън ЕС, най-вече чрез структурирания диалог между ЕС и НАТО относно устойчивостта и работната група по въпросите на устойчивостта на критичната инфраструктура.

ЕС е изправен и пред друго предизвикателство, свързано с големи количества невзривени боеприпаси (НВБ) и химически оръжия от времето на Първата и Втората световна война, намиращи се в морските басейни около ЕС. Това предизвикателство допълнително се задълбочава от военната агресия на Русия срещу Украйна, в резултат на което в Черно море са налични голям брой мини. Видът, местоположението и количеството на тези боеприпаси не са добре документирани, което създава рискове за морската безопасност и сигурност, за околната среда (поради евентуалното изпускане на химикали) и за дейностите в областта на синята икономика (например изграждането на обекти за енергия от възобновяеми източници в морето). Въз основа на съществуващите успешни проекти 49 ЕС следва да разгледа изчерпателно този въпрос в спешен порядък, като смекчи рисковете за околната среда, свързани с НВБ и тяхното обезвреждане. Също така е много важно по безопасен начин да бъдат обезвредени невзривените боеприпаси и мините, останали в Черно море, веднага щом условията позволяват.

Морската сигурност се подкопава и от чуждестранни участници, както поради рискове, свързани с преките чуждестранни инвестиции в критична инфраструктура, така и поради манипулиране на информацията и намеса от страна на такива участници. Тези въпроси ще бъдат решени чрез съответните инструменти и рамки, например преките чуждестранни инвестиции ще бъдат проверявани в съответствие със съответния регламент 50 .

Комисията и държавите членки извършват оценка на риска с оглед изготвянето на насоки за повишаване на сигурността на пасажерските кораби в ЕС.

Ключовите действия на ЕС по отношение на управлението на риска и заплахите ще бъдат:

·редовно провеждане на пълномащабни учения с реални действия на равнището на ЕС, насочени към защитата на пристанищата и противодействие на заплахи като кибернетичните и хибридните заплахи, в допълнение към гореспоменатите годишни военноморски учения;

·разполагане на ресурси и средства за наблюдение (например дистанционно управляеми летателни системи) и осигуряване на оптимално използване на настоящите и бъдещите космически услуги (като например наблюдение на Земята) с цел патрулиране и предпазване на морската инфраструктура от критично значение;

·разработване на планове на ЕС за регионално сътрудничество, за да се осигури наблюдението на подводната инфраструктура и разположената в морето инфраструктура;

·разработване на съгласувана рамка за справяне със заплахите, породени от невзривените боеприпаси, активните оръжия и химическите оръжия в морето, като ги наблюдава и премахва с помощта на иновативни технологии и с минимални последици за околната среда;

·подобряване на ранното предупреждение и стратегическото прогнозиране, чрез използването на космически услуги, наред с другото, относно последиците от изменението на климата, по-конкретно повишаването на морското равнище, високите бурни вълни и влошаването на състоянието на околната среда;

·изготвяне на нови и подобряване на съществуващите оценки на риска, планове за действие при извънредни ситуации и планове за възстановяване в случай на бедствие (на равнището на ЕС и на национално равнище) за пристанищата и крайбрежната инфраструктура, както и за сигурността на пътническите кораби и транспортните вериги/веригите за доставка;

·насърчаване на обмена между участниците в морския сектор на най-добри практики по отношение на киберзаплахите и по-нататъшно справяне с кибернетичните рискове на равнището на Международната морска организация (ММО);

·повишаване на морската осведоменост в Арктическия регион, включително космическо наблюдение; непрекъснато взаимодействие с арктическите крайбрежни държави двустранно и в съответните многостранни форуми, според случая, с цел подкрепа за изпълнението на политиката за Арктика 51 ;

·извършване на оценка на възможността за разгръщане на проекти за енергия от възобновяеми източници в морето и за други видове устойчиво използване на морските зони, запазени или използвани за военни дейности;

·оценяване на инвестициите в морска инфраструктура от държави и субекти извън ЕС в контекста на механизма за сътрудничество, създаден с Регламента относно скрининга на преките чуждестранни инвестиции.

5. Повишаване на възможностите

За да утвърди своите интереси в областта на морската сигурност, ЕС следва да ускори развитието както на гражданските, така и на военните способности, като според случая включва и промишлеността. Научноизследователската и развойната дейност (НИРД) по отношение на гражданските аспекти на европейската морска сигурност е включена в обединението „Гражданска сигурност за обществото“ на програма „Хоризонт Европа“. С настоящата и бъдещата НИРД ще бъде подкрепено развитието на способностите на равнището на ЕС, включително защитата на морската инфраструктура от критично значение, управлението на подводните заплахи, готовността и реакцията при причинени от човека бедствия и природни бедствия, сигурността на морския превоз на пътници и управлението на НВБ, като според случая ще бъде включвана и промишлеността.

В областта на отбраната държавите членки следва да развият пълния спектър от морски способности, като използват пълноценно възможностите за сътрудничество в рамките на свързаните с нея инициативи на ЕС 52 . По-конкретно те следва да се съсредоточат върху повишаване на способностите, за да се гарантира превъзходството на ЕС по суша, да се демонстрира военно присъствие в морето, да се създаде възможност за подводен контрол и да се допринесе за въздушната отбрана.

Предстоящото преразглеждане на плана за развитие на способностите 53 ще се основава и на поуките, извлечени от военната агресия на Русия срещу Украйна. Например ЕАО ще направи проучване на ключовите технологии, необходими за управление на рояци (тактически групирания) от безпилотни летателни апарати в морето и за защита на критичната инфраструктура по морското дъно.

Както се призовава в Стратегическия компас и в съответствие с  Координирания годишен преглед на отбраната 54 , националните и многонационалните проекти следва да имат за цел както преодоляването на фрагментирането на стратегическите активи, като например плавателните съдове с размер на корвета и бордовите системи, така и подобряването на оперативната ефективност на отделните платформи. Няколко възможности за сътрудничество, посочени в цикъла на Координирания годишен преглед на отбраната за 2020 г., доведоха до проекти по линия на постоянното структурирано сътрудничество (ПСС) за безекипажни морски системи, например средни полуавтономни надводни плавателни съдове. По Европейския фонд за отбрана 55 (ЕФО) ще се оценяват проекти за научноизследователска и развойна дейност, например относно морската ситуационна осведоменост, способностите за морско наблюдение, защитата на морската инфраструктура от критично значение и подводните способности.

Ключовите действия на ЕС за повишаване на способностите ще бъдат:

·разработване на общи изисквания и концепции за технологиите в отбраната, включително за морската осведоменост, както на повърхността, така и под вода;

·изграждане на оперативно съвместими безпилотни системи за наблюдение на морската инфраструктура от критично значение, за противодействие на рояци (тактически групирания) от враждебни безпилотни летателни апарати и др.;

·увеличаване на съвременните възможности за противоминни мерки, например чрез разработване на оперативна концепция на ЕС;

·подкрепа за развитието на съвместни разширени способности на морските патрулни въздухоплавателни средства;

·създаване на съвместни изпитвания и експериментални учения за разработване на бъдещи съвременни морски способности.

6.Образование и обучение

Необходимо е високо ниво на специализирано образование, умения и обучение, за да може ЕС да се справи с настоящите и бъдещите предизвикателства пред морската сигурност. За справянето с новите хибридни и киберзаплахи са нужни оператори със силен набор от цифрови умения и специални програми за преквалификация и повишаване на квалификацията. Решенията под формата на обмен между програмите за военна подготовка, съвместните програми за обучение между военноморските сили на държавите ― членки на ЕС, и между различните институции ще повишат оперативната съвместимост и ще помогнат на ЕС да предприема по-ефективни, координирани и приобщаващи ответни действия срещу новите заплахи.

Като част от практическото ръководство относно европейското сътрудничество по отношение на функциите за брегова охрана е създаден каталог за обучение, който обхваща всички курсове, провеждани от агенциите на ЕС във всички морски области. Ръководството ще бъде актуализирано периодично в съответствие с потребностите и настъпилите промени. Успешният проект за европейска мрежа от академии за обучение по дейности по брегова охрана (ECGFA NET) и хармонизираният курс за обучение относно функцията за брегова охрана следва да продължат, особено програмата за обмен, която включва съседни държави и регионално сътрудничество чрез специален проект, изпълняван от EFCA в тясно сътрудничество с ЕАМБ и Frontex. ЕАМБ също така разработва курс по морска киберсигурност. Центърът за високи постижения в борбата с хибридните заплахи, Хелзинки (Hybrid CoE) организира курсове и конференции относно хибридните заплахи в морската област. Равенството между половете и овластяването на жените в сектора на морската сигурност в ЕС следва да бъдат подкрепени, като се насърчава достъпът на жените до техническо образование и обучение на високо равнище.

Европейският колеж по сигурност и отбрана (ЕКСО) 56 осигурява обучение и образование на равнището на ЕС както за цивилни служители, така и за военни, за да насърчи общото разбиране на предизвикателствата за морската сигурност и да повиши осведомеността относно нарастващата роля на ЕС в тази област. С подкрепата на ЕКСО шест европейски военноморски академии понастоящем работят по съдържанието на общ международен военноморски семестър.

Ключовите действия на ЕС в областта на образованието и обучението 57 ще бъдат:

·повишаване на уменията в областта на сигурността, свързани с киберпространството, хибридните заплахи и космическото пространство, чрез подкрепа за нови и съществуващи курсове за обучение, предлагани от различни академични институции и компетентни национални органи или органи на ЕС в гражданската и във военната област;

·провеждане на специални програми за обучение, отворени за партньори извън ЕС, за преодоляване на съществуващи и нововъзникващи заплахи за морската сигурност;

·създаване на „международен военноморски семестър“ в рамките на Европейската инициатива за обмен на млади офицери (EMILYO) 58 ;

·провеждане на гражданско-военни учения въз основа на сценарии, включващи обща юрисдикция или споделени способности.

V.Средства и инструменти за подкрепа на действията на ЕС в областта на морската сигурност

Актуализираната стратегия следва да се изпълнява в духа на интегрирания подход с цел постигане на възможно най-голямо полезно взаимодействие и за въвеждане на допълнителни средства и инструменти на ЕС. Това следва да включва:

·проектите за научноизследователска и развойна дейност в областта на отбраната, финансирани по линия на Европейския фонд за отбрана, с цел повишаване на способностите на въоръжените сили на държавите — членки на ЕС;

·Европейския механизъм за подкрепа на мира като извънбюджетен механизъм за финансиране на действия на ЕС по линия на общата външна политика и политиката на сигурност с военни последици и последици в областта на отбраната;

·научни изследвания и иновации на ЕС за гражданските структури в областта на морската сигурност, по-специално в рамките на обединение 3 „Гражданска сигурност за обществото“ по програма „Хоризонт Европа“;

·възможностите, предлагани по линия на фонд „Вътрешна сигурност“ и Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика, за повишаване на способностите на органите за брегова охрана на държавите членки, които изпълняват задачи по правоприлагане и граничен контрол по море;

·Механизма за гражданска защита на Съюза, по-специално чрез използване на аналитичен капацитет и капацитет за реагиране, както и чрез изпълнение на препоръката на Комисията относно целите за устойчивост при бедствия;

·програмата по Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество в подкрепа на международните партньорства за повишаване на морската сигурност, по-специално морската ситуационна осведоменост;

·Инструмента за предприсъединителна помощ (2021—2017 г.), ИПП III, предвид неговия обхват и ударение върху държавите кандидатки;

·бюджета на общата външна политика и политика на сигурност за финансиране на граждански мисии по линия на ОПСО;

·Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА) за финансиране на морското наблюдение и сътрудничеството по отношение на функциите за брегова охрана;

·програмите по Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Interreg в подкрепа на инвестициите в крайбрежните и най-отдалечените региони и територии, както и в държавите с общи морски граници с ЕС;

·фондовете „Вътрешна сигурност“, които финансират Центъра за морски анализи и операции — Наркотици (MAOC-N) и неговите специфични способности за обмен на информация за справяне с трафика на наркотици в морето.

VI.Следващи стъпки

Комисията и върховният представител ще работят заедно със Съвета за изпълнението на настоящата актуализирана стратегия в областите на действие, посочени по-горе и подробно описани в плана за действие, опирайки се на опита от постиженията на ЕСМС от 2014 г. насам, като използват съществуващите инструменти и политики и следват общите насоки на Стратегическия компас.

Комисията и върховният представител приканват държавите членки да одобрят стратегията и плана за действие. Три години след като стратегията бъде одобрена от Съвета, Комисията и върховният представител ще представят на Съвета съвместен доклад за напредъка с принос от страна на държавите членки.

(1)

 JOIN(2022)28 final.

(2)

https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/IDAN/2022/702557/EXPO_IDA(2022)702557_EN.pdf

(3)

 COM(2021) 240 final.

(4)

 Документ 11205/14 на Съвета и Заключения на Съвета 10494/18.

(5)

 Заключения на Съвета 9946/21.

(6)

  https://eunavfor.eu/  

(7)

  https://www.operationirini.eu/  

(8)

 Заключения на Съвета 06256/22 и 06255/22.

(9)

 Документ на Съвета 7371/22.

(10)

Анализът на ЕС на заплахите е всеобхватен анализ, основан на разузнавателна информация, на обхвата на заплахите и предизвикателствата, пред които е изправен или може да се изправи ЕС в бъдеще. Анализът се актуализира редовно и служи като съпътстваща информация, която спомага за разработването и прилагането на Стратегическия компас на ЕС за сигурността и отбраната.

(11)

Специален доклад на Междуправителствения комитет по изменение на климата (МКИК) относно океаните и криосферата в условията на променящ се климат (2019 г.) и доклад на Работна група II, AR6 (2022 г.).

(12)

COM(2020) 380 final.

(13)

По-конкретно тревожно увеличение на смъртните случаи на китоподобни в Черно море.

(14)

 2023/C 20/01.

(15)

COM(2023)61 final и 2023/C 56/01.

(16)

Невзривените боеприпаси (НВБ) се отнасят до оръжия с взривно действие (бомби, снаряди, гранати, сухопътни мини, морски мини, касетъчни боеприпаси и други боеприпаси), които не са избухнали и за тях все още съществува риск от взривяване, понякога много десетилетия след като са били използвани или изоставени.

(17)

https://www.wto.org/english/tratop_e/rulesneg_e/fish_e/fish_e.htm

(18)

Например подводни кабели и тръбопроводи, логистични центрове (т.е. пристанища), инсталации за енергия от възобновяеми източници в морето, нефтени и газонефтени платформи в морето и др.

(19)

Морската осведоменост е ефективното разбиране на дейностите, свързани с морската област, които биха могли да окажат въздействие върху сигурността, безопасността, икономиката или околната среда на Европейския съюз и неговите държави членки. Въз основа на ясно определени потребности и права на потребителя тя помага на органите, отговорни за дейностите по мониторинг и наблюдение, в предотвратяването и управлението по един обстоен начин на всички ситуации, събития и действия, свързани с морската област на ЕС. Морската област на ЕС включва териториалните води на държавите — членки на ЕС, изключителните икономически зони и континенталните платформи, както е определено в Конвенцията на Обединените нации по морското право от 1982 г., както и всички свързани с морето дейности, провеждани в тях, на морското дъно, под повърхността на морето, на повърхността и над нея, като инсталации, товари, малки лодки и плавателни съдове, които са под флага на, собственост са на, или са управлявани от ЕС или плават към ЕС.

(20)

„Интегрираният подход към външните конфликти и кризи“ се основава на Глобалната стратегия за външната политика и политика на сигурност на Европейския съюз от 2016 г. (Заключения на Съвета: EUCO 26/16 и 13202/16) и е одобрен със Заключенията на Съвета от 2018 г. (5413/18). В него се определя рамка за по-съгласувано и цялостно ангажиране на ЕС по отношение на външни конфликти и кризи и се насърчава човешката сигурност, като по този начин се повишава и сигурността на ЕС и неговите граждани.

(21)

Като например цялостната стратегия с Африка (JOIN(2020) 4 final), стратегията на ЕС за Гвинейския залив (7671/14), стратегията на ЕС за сътрудничество в Индийско-Тихоокеанския регион (JOIN(2021) 24 final), политиката на ЕС относно Арктическия регион (JOIN(2021) 27 final), стратегията за най-отдалечените региони COM(2022).

(22)

https://www.diplomatie.gouv.fr/en/french-foreign-policy/europe/news/article/european-maritime-awareness-in-the-soh-emasoh-political-statement-by-the

(23)

 COM(2022) 303.

(24)

Ключовите действия на ЕС, изброени във всяка от шестте специфични цели, обобщават важни елементи от действията, представени подробно в плана за действие.

(25)

Международна морска организация към ООН.

(26)

Африкански съюз.

(27)

Морската сигурност отдавна е споделен приоритет както за ЕС, така и за АСЕАН. Сътрудничеството между двата региона е съсредоточено върху предприемането на действия във връзка с морски заплахи с трансгранично измерение като пиратството, контрабандата, незаконната имиграция, рисковете от бедствия и последиците от замърсяването и изменението на климата. Европейският съюз подкрепя водения от АСЕАН процес за създаване на Кодекс за поведение в Южнокитайско море; https://euinasean.eu/maritime-cooperation/

(28)

Морска сигурност в Източна и Южна Африка и Индийския океан (MASE), Програма за сигурност на пристанищата и безопасност на корабоплаването, Регионална програма за морска сигурност в района на Червено море и CRIMARIO.

(29)

Действия SWAIMS, PASSMAR и GOGIN.

(30)

Центровете за обединяване на морска информация са национални или регионални субекти, които събират информация с цел повишаване на морската ситуационна осведоменост в даден географски район. През 2022 г. ЕС изпрати първия си служител за връзка в Центъра за обединяване на информация в Сингапур, който обхваща по-голямата част от Индийско-Тихоокеанския регион.

(31)

В съответствие с Препоръка 2023/C 20/01 на Съвета относно координиран подход на равнището на Съюза за укрепване на устойчивостта на инфраструктурата от критично значение.

(32)

В съответствие с Международния кодекс за сигурност на корабите и пристанищните съоръжения; https://www.imo.org/en/OurWork/Security/Pages/SOLAS-XI-2%20ISPS%20Code.aspx

(33)

Морските сектори включват безопасност и сигурност на морския транспорт, контрол на рибарството, готовност и реакция при морско замърсяване, защита на морската среда, митници, граничен контрол, общо правоприлагане и отбрана.

(34)

 Например Eurosur и SafeSeaNet (действащи системи на равнището на ЕС).

(35)

 Документ на Съвета 9946-2021.

(36)

 Работен документ на службите на Комисията SWD (2019) 322 final.

(37)

  https://defence-industry-space.ec.europa.eu/welcome-iris2-infrastructure-resilience-interconnectivity-and-security-satellite-2022-11-17_en

(38)

  EU Civil Protection Mechanism (europa.eu) .

(39)

  Emergency Response Coordination Centre (ERCC) (europa.eu) .

(40)

 Европейската комисия финансира CRIMARIO с 23 млн. евро между 2015 г. и 2025 г.

(41)

 Платформите IORIS и SHARE.IT.

(42)

 Европейската комисия финансира GOGIN с 11,5 млн. евро (2016―2023 г.), а GOGIN II с 5 млн. евро (2023―2025 г.).

(43)

 JOIN(2021) 27 final.

(44)

 В съответствие с Директива 2014/89/ЕС за установяване на рамка за морско пространствено планиране.

(45)

 Проектът „Симбиоза“ продължава да се изпълнява под координацията на Европейската агенция по отбрана със средства по линия на програма „Хоризонт 2020“; https://eda.europa.eu/symbiosis

(46)

 COM(2020) 741 final.

(47)

 Директива (ЕС) 2022/2557.

(48)

 Директива (ЕС) 2022/2555.

(49)

Проекти за почистване на Балтийско море от химически оръжия и конвенционални боеприпаси, подпомагани по програмата Interreg, финансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) —  10 години сътрудничество по Interreg за освобождаване на Балтийско море от изхвърлени боеприпаси — Interreg за региона на Балтийско море (interreg-baltic.eu) .

(50)

 Регламент (ЕС) 2019/452.

(51)

 Join(2021)27 final.

(52)

Планът за развитие на способностите, възможностите за сътрудничество, определени в рамките на координирания годишен преглед на отбраната, постоянното структурирано сътрудничество, Европейския фонд за отбрана.

(53)

По време на заседанието на Управителния съвет на ЕАО, проведено през юни 2022 г., официално започна преразглеждането на плана за развитие на способностите.

(54)

Целева област „Европейски надводни патрулни кораби“.

(55)

Целта на ЕФО е да засили конкурентоспособността и капацитета за иновации на отбранителната промишленост в ЕС. Следователно той допринася за развитието на военните способности на държавите членки.

(56)

В контекста на общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС) ЕКСО осигурява обучение и образование на равнището на ЕС в областта на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на Съюза. Той има за цел да развива и насърчава общото разбиране на ОПСО сред цивилните служители и военните, както и да набелязва и разпространява чрез своите дейности по обучение добрите практики по различни въпроси в областта на ОПСО. По този начин ЕКСО допълва националните усилия в областта на обучението и образованието.

(57)

Включително като част от Годината на уменията.

(58)

http://www.emilyo.eu/ ; EMILYO не е свързана с програмата „Еразъм+“.

Top

Брюксел, 10.3.2023

JOIN(2023) 8 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

Съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета

относно актуализиране на Стратегията на ЕС за морска сигурност и свързания с нея план за действие



„Засилване на Европейската стратегия за морска сигурност с оглед на променящите се заплахи за морската сигурност“


План за действие 1  

Стратегическа цел 1. Засилване на дейностите в морето

Цели

Действия

График 
Където е приложимо

Заинтересовани участници 2

1.1. Разширяване на ролята и действията на ЕС в морските басейни около ЕС и отвъдморските басейни.

Засилване на военноморските операции на ЕС, провеждани в рамките на ОПСО, и разширяване на концепцията за координирано морско присъствие (КМП)

1.1.1

Обезпечаване на военноморските операции на ЕС, провеждани в рамките на ОПСО (включително Atalanta и Irini), с военноморските и въздушните ресурси, посочени в съответните им обединени съвместни декларации относно изискванията.

2025 г.

ДЧ, ЕСВД

1.1.2

Разглеждане на нови морски зони представляващи интерес, в които да се приложи координирано морско присъствие (КМП), въз основа на предложения от ЕСВД.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД

Развиване на сътрудничеството и полезните взаимодействия между инициативите, ръководени от ДЧ, и инициативите на ЕС в областта на морската сигурност

1.1.3

Засилване на сътрудничеството между операция Atalanta (EUNAVFOR) и европейската мисия за морска осведоменост в зоната на Ормузкия проток (EMASOH).

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД

1.1.4

Постигане на цялостна съгласуваност и координация на действията на ДЧ на ЕС, с тези на съответните служби и агенции на Комисията и на върховния представител, включително чрез КМП.

Периодично

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.1.5

Подкрепа за действия с услугите за обединяване на данни и възможностите за обмен на информация на EUROSUR, като например тези, които са налични чрез CISE и IMS, и координиране на дейностите по наблюдение в предграничните зони.

Периодично

Frontex, ЕАМБ

1.1.6

Подкрепа за създаването на курсове за оператори в морското дело (MSCO) в ДЧ чрез предоставяне на обучение и достъп до възможностите и услугите на EUROSUR.

1.1.7

Гарантиране, че действията на ЕС по море и на сушата допълват интегрирания подход на ЕС чрез насърчаване на връзките с междуведомственото сътрудничество по отношение на функциите за брегова охрана (тристранно работно споразумение) и концепция за многоцелева морска операция, разработена в рамките на сътрудничеството на ЕС по отношение на функциите за брегова охрана и приложена от органите за брегова охрана в съответните морски басейни.

Периодично от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД, EFCA, ЕАМБ, Frontex

1.1.8

Насърчаване на взаимодействието, когато е уместно и възможно от правна гледна точка, между дейностите по линия на ОПСО и концепциите за многоцелеви морски операции, разработени в рамките на междуведомственото сътрудничество по отношение на функциите за брегова охрана.

Периодично от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД, EFCA, ЕАМБ, Frontex

В съответните морски басейни около ЕС

1.1.9

Организиране на годишно военноморско учение на ЕС, включващо военноморските сили и свързаните с тях органи от възможно най-много държави членки, за да се повиши готовността и способностите за реагиране на традиционните заплахи, както и на рисковете и заплахите, изброени в стратегическа цел 4.

Годишно, от 2024 г. нататък

ДЧ, ЕСВД

1.1.10

Включване на морската сигурност в действията по стратегиите за морските басейни и по макрорегионалните стратегии, когато е приложимо.

Периодично от 2023 г. нататък

ЕК

Арктически регион

1.1.11

Осигуряване на достатъчно спътниково наблюдение на новите маршрути през Северния ледовит океан, включително чрез съществуващите възможности на „Коперник“ (в това число неговата услуга CMEMS 3 за наблюдение на морската среда), за подобряване на ситуационната осведоменост.

До 2025 г.

ЕК, ЕАМБ

1.1.12

Участие Ad hoc в работата на Арктическия съвет и свързаните с него форуми, както е целесъобразно.

Периодично.

ДЧ, ЕСВД, ЕК

Атлантически океан

1.1.13

Подпомагане на операциите за борба с трафика на наркотици чрез обмен на информация и провеждане на съвместни операции, включително в държавите/пристанищата на заминаване и пристанищата и пристанищните съоръжения на местоназначение в ЕС

Периодично от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, MAOC-N, ЕАМБ, ЕВРОПОЛ

Балтийско море

1.1.14

Създаване на механизъм, включващ ЕК, Съвета на балтийските държави (CBSS) и HELCOM, за координиране на научните действия, операциите и споделянето на данни с цел изпълнението на план за действие за справяне с невзривени боеприпаси (НВБ) в Балтийско море.

До края на 2023 г.

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.1.15

Разработване на инструмент на регионално равнище, който да създаде възможност за споделянето на данни за боеприпаси, извършването на оценка на риска и определянето на най-добрите начини за отстраняване на конвенционални и химически боеприпаси от Балтийско море.

До края на 2023 г.

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.1.16

Разработване и разширяване на технологиите за справяне с НВБ, включително с участието на граждански организации и като се насърчават връзките с промишлеността.

Периодично, от 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.1.17

Създаване на постоянна кампания за почистване на региона на Балтийско море от изхвърлени боеприпаси с цел защита на морската среда, гарантиране на сигурността на морските пътища и улесняване на развитието на морски икономически дейности.

Периодично, от 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

Черно море

1.1.18

Повишаване на капацитета за координирана реакция по отношение на морското замърсяване, свързано с въоръжени конфликти, включително чрез разработване на нови учебни програми за справяне със замърсяването от различни източници, в това число от НВБ, мини, нефтени разливи, потънали плавателни съдове, шумово замърсяване и др., което също може да засегне биологичното разнообразие и екосистемите, и с използване на Общата морска програма (CMA) за Черно море и Стратегическата програма за научни изследвания и иновации за Черно море (SRIA).

2023 г.

ДЧ, ЕК, ЕАМБ

1.1.19

Извършване на анализ на въздействието на военните дейности в контекста на войната в Украйна върху китоподобните с помощта на дейностите в рамките на ASCOBANS (Споразумение за опазване на малките китоподобни).

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.1.20

Надграждане на съществуващия капацитет на SatCen и други служби на ЕС и засилване на настоящите способности за откриване на морски мини, включително мините, разположени в контекста на агресивната война на Русия срещу Украйна, представляващи риск за корабоплаването и навигацията.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, SatCen

Средиземно море

1.1.21

Повишаване на капацитета на средиземноморски партньорски държави със сходни позиции и споделяне на информация, когато е необходимо, за подобряване на способността им да извършват граничен контрол с цел откриване и предотвратяване на неразрешено преминаване на граници и трансгранични престъпни дейности.

Периодично

ДЧ, ЕК, ЕСВД, Frontex

1.1.22

Подобряване на координацията и полезните взаимодействия между операция IRINI, EUBAM LIBYA и съответните европейски агенции.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД, Frontex, ЕАМБ

1.1.23

В съответствие с Декларацията на Съюза за Средиземноморието относно устойчивата синя икономика 4 MedCGFF ще разработи курсове за обучение и ще създаде условия за подобряване на обмена на информация, експертния опит, техническата помощ, обучението и най-добрите практики между държавите от Съюза за Средиземноморието с цел справяне с незаконните дейности по море.

Периодично, от 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, Frontex, ЕАМБ, EFCA

1.1.24

Определяне и насърчаване на регионални дейности за изграждане на морски капацитет за разширяване на съществуващите програми за изграждане на капацитет за морска сигурност (напр. процеса от Рабат) и разработване на подобни инициативи с партньорски държави и регионални организации.

Периодично, от 2024 г. нататък

ДЧ, ЕСВД

1.1.25

Изпълнение на препоръките на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море/Схемата за международни проверки/Пилотните проекти за повишаване на устойчивостта на рибните ресурси за подпомагане на борбата срещу незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов (ННН) риболов.

Периодично

ДЧ, ЕК, EFCA

Северно море

1.1.26

Провеждане на цялостно картографиране на басейна на Северно море, за да се извърши оценка на риска и да се определят най-добрите начини за отстраняване на конвенционални и химически боеприпаси.

До края на 2025 г.

ЕК, ДЧ

В областите, в които се прилага КМП

1.1.27

Засилване на борбата с незаконните и неправомерните дейности в морето, включително трафика на наркотици, в контекста на КМП

Периодично

ДЧ, ЕСВД

Гвинейски залив

1.1.28

Продължаване на подкрепата за архитектурата от Яунде за морска сигурност, включително чрез проекта за регионална информационна мрежа в Гвинейския залив (GoGIN), и повишаване на върховенството на закона и националните нормативни уредби в региона, в това число чрез текущите програми SWAIMS и PASSMAR до тяхното приключване през 2024 г., а впоследствие чрез следващата регионална програма за морска сигурност, както и WeCAPS и GoGIN.

Периодично

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАМБ

1.1.29

Укрепване на съгласуваността между институциите на ЕС и действията на държавите ― членки на ЕС, по-специално чрез координирано морско присъствие в Гвинейския залив.

Текущо

ДЧ, ЕСВД

Индийско-Тихоокеански регион

1.1.30

Подобряване на механизмите за обмен на информация и активиране на връзките между центровете за обединяване на морска информация чрез развиване и разширяване на използването на платформата IORIS на CRIMARIO и инициативата SHARE.IT.

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.1.31

Провеждане на съвместни учения и посещения на пристанища с партньори от Индийско-Тихоокеанския регион, за предпочитане с помощта на IORIS като инструмент за сътрудничество.

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.1.32

Осигуряване на съгласуваност на действията на държавите ― членки на ЕС, с тези на съответните служби и агенции на Комисията и на върховния представител, включително чрез КМП в северозападната част на Индийския океан.

От 2023 г. нататък

1.1.33

Засилване на сътрудничеството в областта на морската сигурност с международни и регионални организации, по-специално с Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), включително полагане на усилия за постигане на статут на партньор в диалога в Асоциацията за регионално сътрудничество на страните по крайбрежието на Индийския океан (IORA).

От 2023 г. нататък

1.1.34

Продължаване на подкрепата за архитектурата за морска сигурност в западната част на Индийския океан въз основа на програмата MASE и на Кодекса за поведение от Джибути чрез предстоящата регионална програма за морска сигурност в Африка на юг от Сахара.

От 2024 г. нататък

1.2 Насърчаване на зачитането на международното право и борба срещу незаконните дейности в морето

Насърчаване на спазването на КООНМП и други международни инструменти, свързани с морската сигурност

1.2.1

Създаване на условия за подписването и ратифицирането на международни инструменти, свързани с морската сигурност, като КООНМП, и насърчаване на спазването и споделянето на най-добри практики с крайбрежните държави и партньорите при прилагането на международното право, свързано с морската сигурност, в съответните форуми.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

1.2.2

Сътрудничество с партньорските държави за споделяне на най-добри практики и мерки за изграждане на доверие, за да се спомогне за прилагането на международното право в отношенията с такива партньорски държави.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

Насърчаване и развитие на аспекти на морската сигурност съгласно правните рамки на ММО и ЕС

1.2.3

Сътрудничество с партньорските държави за преодоляване на проблемите, свързани с морската сигурност, като се гарантира например спазване на правните инструменти на ММО, по-специално за прилагане на Международния кодекс за сигурност на корабите и пристанищните съоръжения (ISPS).

Периодично

ДЧ, ЕК, ЕАМБ

1.2.4

Насърчаване и разработване на насоки на COM MARSEC, включително насоки по въпроси, свързани с киберсигурността, в съответствие с регламентите на ММО с цел насърчаване на функциите за контрол на сигурността на пристанищата и корабите.

Периодично

ДЧ, ЕК, ЕАМБ

1.2.5

Извършване на достатъчен брой проверки в областта на морската сигурност от страна на Комисията като редовна ежегодна дейност (с цел следене на прилагането от държавите членки на законодателството на ЕС в областта на морската сигурност); продължаване на проучването на начини за подобряване на морската сигурност в области като пътническите кораби или киберсигурността.

Периодично

ДЧ, ЕК, ЕАМБ

Подпомагане на борбата срещу незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов (ННН) в съответствие с консолидирания подход на ЕС и най-добрите практики.

1.2.6

Продължаване на подкрепата за държавите членки в съвместни операции и операции за контрол на рибарството, като същевременно се изпълняват съвместните планове на EFCA за разполагане, за да се създадат условия за постоянен обмен на информация и за разузнавателни и контролни дейности, планирани въз основа на резултатите от оценката на риска.

Периодично, текущо

ДЧ, ЕК, EFCA, ЕАМБ

1.2.7

Насърчаване на междуведомственото сътрудничество, включително обмена на данни, с цел подобряване на мониторинга, контрола и наблюдението и подпомагане на органите по рибарство (включително националните и регионалните центрове за наблюдение на риболова) при прилагането на действащото регионално и национално законодателство.

Текущо

ДЧ, ЕК, EFCA, ЕАМБ, FRONTEX

1.2.8

Оказване на подкрепа на бреговата охрана и военноморските сили на държавите членки при предоставянето на услуги в съответните зони съгласно конвенциите на регионалните организации за управление на рибарството, за да се гарантира безопасността и сигурността на моряците, риболовните кораби и флотовете (напр. от пиратство), както и за по-добър контрол и премахване на принудителните и тежките трудови злоупотреби по море.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК

1.2.9

Предприемане на действия за контрол и премахване на принудителните и тежките трудови злоупотреби по море.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК

Засилване на граничния контрол и борба с трансграничните престъпни дейности като контрабанда на мигранти или стоки и трафик на хора, с ударение върху отдалечените части на ЕС, които са засегнати от миграционния натиск в по-голяма степен

1.2.10

Разработване на съгласувани и решителни ответни действия за противодействие на инструментализирането на миграцията по море и за възпиране, разбиване и наказателно преследване на престъпните мрежи за контрабанда на мигранти и незаконен трафик на хора.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД, Frontex, Европол, Евроюст

1.2.11

Извличане на ползи от цялостното прилагане на Регламента за европейската гранична и брегова охрана 5 и структурираното сътрудничество между съответните участници (напр. ЕВРОПОЛ, ИНТЕРПОЛ, СНПООН и MAOC-N), и с оглед на подкрепата за дейностите на Механизма за гражданска защита на Съюза (МГЗС) подобряване на анализа на риска с цел определяне на морските зони и пристанищата, които да бъдат наблюдавани, както и плавателните съдове и въздухоплавателните средства, които да бъдат проследявани, за целите на борбата с незаконната имиграция или трансграничните престъпни дейности и мрежи.

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАМБ, Frontex

1.2.12

Създаване и поддържане на европейска картина на състоянието, включваща предграничните зони, въз основа на обмен на информация, анализ на риска и проактивно въздушно наблюдение и патрулиране.

От 2024 г. нататък

ДЧ, Frontex

Стратегическа цел 2. Сътрудничество с партньорите

Цели

Действия

График 
Където е приложимо

Заинтересовани участници

2.1 Насърчаване на сътрудничеството със стратегически партньори и с партньори със сходни позиции

Насърчаване на сътрудничеството със стратегически партньори и с партньори със сходни позиции

2.1.1

Засилване на участието на ЕС в механизмите SHADE в морската област. Участие в работата на групата G7++FOGG (Приятели на Гвинейския залив) и нейните работни подгрупи. Участие в работата на групата GoG SHADE и нейните работни подгрупи.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД, ЕК

2.1.2

Засилване на диалога и сътрудничеството с трети държави и международни партньори по въпросите на морската сигурност от общ интерес, като например наблюдение и защита на критична морска инфраструктура

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД, ЕК

2.1.3

Оказване на подкрепа на партньорските държави за изграждането на техния капацитет за морско управление, върховенство на закона и военните и военноморските им способности, включително чрез използването на Европейския механизъм за подкрепа на мира.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

Подобряване на сътрудничеството и увеличаване на оперативното взаимодействие с всички партньори в морето

2.1.4

Разполагане на служители на ЕС за връзка в центрове за обединяване на морска информация в морски зони, представляващи интерес, с цел улесняване на обмена на информация и сътрудничеството между ЕС и неговите партньори, а когато е приложимо и оценяване на осъществимостта на прякото свързване на тези центрове за обединяване със съответните системи на ЕС за морско наблюдение

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД

2.1.5

Насърчаване на използването на платформите IORIS/YARIS от военноморските сили на държавите членки, разположени с цел КМП, за външна комуникация и в учения с крайбрежни държави и партньори.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД, ЕАО

2.1.6

Създаване на граждански инструменти за сътрудничество между морските операции, провеждани от ДЧ на ЕС, и агенциите на ЕС.

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАО, ЕАМБ, ЕВРОПОЛ

Включване на морската сигурност в отношенията с партньорските държави и регионалните организации

2.1.7

Развитие на връзките с партньорските държави и регионалните организации чрез ангажиране в съвместни проекти, свързани с морската сигурност и безопасност, според случая.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

2.1.8

Развитие на сътрудничеството в областта на бреговата охрана в рамките на съществуващи или предстоящи работни договорености и споразумения за статуса с партньорските държави, включително за засилване на патрулирането на морските граници и предграничните зони.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД, Frontex

2.2 Работа с партньори извън ЕС за засилване на морското наблюдение

Работа с партньори извън ЕС по решения за оперативна съвместимост за споделяне на информация от морското наблюдение

2.2.1

Подпомагане на държавите, подписали Кодекса за поведение от Джибути, чрез създаване на национални центрове за обмен на морска информация и подобряване на техните способности за морско наблюдение.

Обхващане на 50 % от държавите до края на 2024 г. и на 100 % до края на 2026 г.

ЕК, ЕСВД

2.2.2

Подобряване на обмена на информация с партньорските държави в рамките на EUROSUR и чрез задействане на конкретни картини на състоянието (член 27 от Регламента за Европейската гранична и брегова охрана 2.0).

До края на 2024 г.

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАО, Frontex

Укрепване на архитектурите за морска сигурност и междуведомственото сътрудничество в морските басейни и морските зони от стратегически интерес

2.2.3

Оказване на подкрепа за изграждането на морски капацитет и повишаване на морската осведоменост в Индийско-Тихоокеанския регион чрез програмата MASE до нейното приключване през декември 2023 г. и впоследствие чрез следващата регионална програма за морска сигурност, започваща през 2024 г., както и програмите в рамките на проекта CRIMARIO, включително платформата IORIS.

Периодично

ЕК, ЕСВД

2.2.4

Подпомагане внедряването на архитектурата от Яунде за морска сигурност в района на Гвинейския залив чрез Междурегионалната мрежа за Гвинейския залив, по-специално чрез платформата YARIS.

ЕК, ЕСВД

2.3 Засилване на сътрудничеството на двустранно и многостранно равнище

Засилване на сътрудничеството на двустранно и многостранно равнище

2.3.1

Надграждане на Съвместните декларации с цел задълбочаване на диалога с НАТО по направления на морското сътрудничество (в рамките на общия набор от предложения, одобрени от ЕС и НАТО).

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД, ЕАО

2.3.2

Засилване на сътрудничеството с ММО и регионалните морски конвенции за противодействие на заплахите от умишлени незаконни действия, които биха могли да засегнат кораби и пристанищни съоръжения по целия свят.

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАМБ, HELCOM, OSPAR, Конвенцията от Барселона

Стратегическа цел 3. Водеща роля за повишаване на морската осведоменост

Цели

Действия

График 
Където е приложимо

Заинтересовани участници

3.1. Повишаване на морската осведоменост на ЕС

Осигуряване на сигурен и бърз обмен на информация между всички съответни сектори и системи в ЕС и ЕАСТ

3.1.1

Стартиране на оперативната фаза на CISE, включително внедряване на мрежата за класифицирана информация на CISE.

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАМБ 6  

3.1.2

Насърчаване/стимулиране на държавите членки в конкретни органи за брегова охрана и военни органи да се присъединят към общността на CISE.

Периодично, от 2023 г. нататък

ЕК, ЕАМБ

3.1.3

Използване на CISE за обмен на информация от морското наблюдение, за повишаване на устойчивостта и защита на критичната морска инфраструктура (напр. подводни кабели, тръбопроводи и обекти за енергия от възобновяеми източници в морето).

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАО, SatCen, ЕАМБ

3.1.4

Разглеждане на въпроса за използване на CISE за обмен на информация в контекста на междуведомственото сътрудничество, в допълнение към вече съществуващите мрежи.

Периодично, след като CISE започне да функционира.

ДЧ, EFCA, ЕАМБ и FRONTEX

ECGFF

3.1.5

Проучване на възможността за създаване на програма за морската ситуационна осведоменост за отбраната, като същевременно се гарантира синхронизиране със съответните граждански заинтересовани страни.

До 2024 г.

ДЧ, ЕАО

Засилване на обмена на информация между гражданските и военните морски органи

3.1.6

Засилване на MARSUR и осигуряване на обмен на оперативна информация между мрежата MARSUR и CISE (включително класифицирана и некласифицирана информация).

До края на 2024 г.

ЕК, ЕАМБ, ЕАО, SatCen, ДЧ

Засилване на морското наблюдение и обмена на информация, като се използват способности с космическо базиране, дистанционно управляеми летателни системи и други нововъзникващи технологии, включително за защита на външните граници на ЕС

3.1.7

Създаване на възможност за обмен на подходяща информация между способностите и апаратите за морско наблюдение с космическо базиране, включително CISE и MARSUR.

До края на 2024 г.

ДЧ, ЕК, ЕАМБ, ЕАО, ЕКА, SatCen

3.1.8

Пълноценно използване на съществуващите и бъдещите възможности и услуги на космическите програми на ЕС, включително компонента за наблюдение на Земята („Коперник“, в това число неговата морска услуга CMEMS), „Галилео“ (и неговата система за реагиране на заплахи), EGNOS (Европейската геостационарна служба за навигационно покритие) и IRIS 7 , включително за целите на морското наблюдение, наблюдението на морската среда и изменението на климата.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАМБ, EFCA, SatCen

3.1.9

Насърчаване на космическата научноизследователска и иновационна дейност за приложения за морско наблюдение, включително чрез участието на ключови участници и промишлеността, заедно със Спътниковия център на ЕС и Програмата за стратегически изследвания на услугата за сигурност на „Коперник“.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАМБ, Frontex, SatCen

3.1.10

Подобряване на интегрирането на космическата технология с дистанционно управляеми летателни системи, както и с радарни станции, морски патрулни самолети и плаващи (управлявани от пилоти и безпилотни) морски средства чрез използване на иновативни инструменти, устойчиви на кибератаки.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕАМБ, Frontex, SatCen

3.1.11

Засилване на наблюдението от крайбрежни патрулни кораби и патрулни кораби в открито море и допълването му с цифрови мрежови военноморски платформи от висок клас, включително безпилотни платформи.

Пилотният проект ще бъде изпълнен до 2025 г.

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАО, Frontex

3.1.12

Системно използване от страна на държавите членки на иновативни решения (технологии и знания), произтичащи от научноизследователската и развойна дейност в областта на гражданската сигурност на ЕС относно морската сигурност, финансирана по поканите за представяне на предложения за гранична и външна сигурност по „Хоризонт 2020“, както и покани за представяне на предложения в рамките на „Хоризонт Европа“.

От 2023 г. нататък

ДЧ

3.1.13

Разглеждане на въпроса относно разполагането на стационарна радарна система, оптични спътникови и хиперспектрални устройства на стратегически места, за да се помогне на държавите членки да откриват и идентифицират по-добре заплахите за морската сигурност.

От 2023 г. нататък

ДЧ

3.1.14

В рамките на Европейския форум за функциите за брегова охрана и Средиземноморския форум за дейностите по брегова охрана да се допринесе за информираността в морската сфера и сътрудничеството на ЕС и международното сътрудничество чрез обмен на най-добри практики.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД, ЕК, EFCA, ЕАМБ, FRONTEX

Развиване на способностите за морско наблюдение

3.1.15

Развиване на проектиране на оборудване и системи, като например малка спътникова мисия, която да бъде осъществена в рамките на група от спътници, крайбрежни радарни мрежи, безпилотни полунеподвижни платформи в морето.

От 2023 г. нататък

ЕК, ДЧ

3.1.16

Насърчаване на способностите за морско наблюдение, развиване на военноморски капацитет за съвместно наблюдение.

От 2024 г. нататък

ЕК, ДЧ

3.2. Работа със съответните партньори извън ЕС по решения за оперативна съвместимост за споделяне на информация от морското наблюдение

Работа със съответните партньори извън ЕС по решения за оперативна съвместимост за споделяне на информация от морското наблюдение

3.2.1

Оказване на подкрепа за изграждането на морски капацитет и повишаване на информираността за морската сфера в Индийско-Тихоокеанския регион чрез програмата MASE до нейното приключване през декември 2023 г. и впоследствие чрез следващата регионална програма за морска сигурност, започваща през 2024 г., както и програмите в рамките на проекта CRIMARIO, включително платформата IORIS.

Периодично

ЕК, ЕСВД

3.2.2

Подпомагане внедряването на архитектурата от Яунде за морска сигурност в района на Гвинейския залив чрез Междурегионалната мрежа за Гвинейския залив, по-специално чрез платформата YARIS.

ЕК, ЕСВД

Стратегическа цел 4. Управление на рисковете и заплахите

Цели

Действия

График 
Където е приложимо

Заинтересовани участници

4.1

По-нататъшно развитие на осведомеността и готовността за справяне със заплахите, свързани с изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда

 

4.1.1

Засилване на способностите за координация и намеса в случай на инциденти и бедствия в морето, с надлежно отчитане на поддържаните от ЕАМБ системи и Механизма за гражданска защита на Съюза и чрез подобряване и/или създаване на интегриран подход и бърза реакция за управление на морски инциденти.

До края на 2023 г.

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАО, ЕАМБ

4.1.2.

Увеличаване на знанията за последиците от изменението на климата, покачването на морското равнище, високите бурни вълни и влошаването на състоянието на околната среда за морската сигурност и преодоляване на свързаните с тях рискове и заплахи.

Периодично, от 2023 г. нататък

ЕК, ЕСВД, ДЧ, ЕАО, SatCen

4.1.3

Повишаване на морската осведоменост, ранното предупреждение и стратегическото прогнозиране по отношение на последиците от изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда за морската сигурност, включително чрез улесняване на събирането и обмена на данни от наблюдение на океаните.

Периодично, от 2023 г. нататък

ЕК, ЕСВД, ДЧ, ЕАО, Frontex, SatCen

4.1.4

Разширяване на обучението и ученията, провеждани от компетентните органи, за подготовка и ответни действия по отношение на последиците от изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда за морската сигурност.

Периодично, от 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

4.1.5

Принос за развитието на Европейския цифров океан — отражение на реалния (DTO), от гледна точка на морската сигурност, за справяне с комбинираното въздействие на морската сигурност и променящите се околна среда и климат.

Периодично, от 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК

4.2 Повишаване на устойчивостта и защитата на критичната морска инфраструктура (напр. газопроводи, силови/комуникационни кабели, пристанища, инсталации за производство на енергия, разположени в морето, терминали за втечнен природен газ и плаващи съоръжения за съхранение и регазификация) и морските активи

Укрепване на устойчивостта и защитата на критичната морска инфраструктура и морските активи, с отчитане на регионалните особености и нивата на заплаха, и насърчаване на държавите членки да извършват съвместни изпитвания на повишено натоварване на критичната инфраструктура въз основа на общите принципи за изпитванията на повишено натоварване, разработени на равнището на Съюза

4.2.1

Изготвяне на оценка на риска и планове за действие при извънредни ситуации/планове за възстановяване в случай на бедствие (равнището на ЕС/национално равнище) за критичната морска инфраструктура, без да се засягат разпоредбите на Директивата относно устойчивостта на критичните субекти (напр. относно оценката на риска на критичните субекти в транспортния сектор и подсектора за водния транспорт).

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ВСЕС; ЕАО, ЕАМБ

4.2.2

Провеждане на изпитвания на повишено натоварване за морската инфраструктура въз основа на Препоръка 15623/22 на Съвета, като се използват, където е приложимо, стандартите за методиката на изпитванията на повишено натоварване за критична инфраструктура (КИ), разработена по проекта INFRASTRESS.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, Frontex

4.2.3

Провеждане на редовни пълномащабни морски учения с реални действия на равнището на ЕС, насочени, между другото, към защитата на пристанищата, справяне с кибернетични и хибридни заплахи, с включване и на Механизма за гражданска защита на Съюза, когато е уместно.

Ежегодно

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ECGFF, ЕАО, Frontex, ENISA

4.2.4

Засилване на сътрудничеството между държавите членки с подкрепата на съответните агенции на ЕС за разработване на регионален план за постоянно наблюдение на подводната инфраструктура и разположената в морето инфраструктура с цел възпиране на терористични действия срещу такава инфраструктура. Засилване на сътрудничеството по отношение на извършването на оценка на инциденти; на сътрудничеството между граждански и военни органи, както и по отношение на споделянето на ресурси и обмена на информация за защита на подводната инфраструктура и разположената в морето инфраструктура. 

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕАО, Frontex, ЕАМБ

4.2.5

Създаване/използване на специализирани плавателни съдове и други средства (дистанционно управляеми летателни системи, спътникови изображения) за патрулиране и защита на критичната морска инфраструктура, включително многоцелеви кораби за проучвания.

Използване на съществуващите средства до края на 2023 г.

Разработване на допълнителни средства/ресурси до 2025 г.

ДЧ, ЕАО, Frontex, SatCen

4.2.6

Провеждане на проучвания във връзка със защитата на критичната морска инфраструктура, също така в подкрепа на съответните препоръки от координирания годишен преглед на отбраната.

До 2025 г.

ДЧ, ЕАО

4.2.7

Засилване на компетентностите на националните органи по отношение на сигурността на корабите и пристанищата, в съответствие с Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, Международния кодекс за сигурност на корабите и пристанищните съоръжения, Регламент 725/2004 8 и Директива 2005/65/ЕО 9 .

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕАМБ

4.3 Повишаване на киберсигурността

Извършване на оценка на кибернетичните рискове и определяне на подходящи мерки за сигурност

4.3.1

Разглеждане на въпроса относно разработването на допълнителни насоки за морския сектор, най-вече по отношение на пристанищата в контекста на Директивата за МИС 2.

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК

4.3.2

По-нататъшно развитие на общите способности за кибернаблюдение за морските администрации/органите за брегова охрана.

Развиване на способностите на морския сектор да се справя с кибернетичните заплахи чрез насърчаване на обмена на най-добри практики и разработване на насоки между участниците в морския сектор, както и по-нататъшно разглеждане на кибернетичните проблеми в областта на сигурността и безопасността на равнището на Международна морска организация (ММО).

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК

4.3.3

Развиване на сътрудничеството в областта на киберсигурността в морската област с държави извън ЕС със сходни позиции на двустранно или многостранно равнище.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ENISA

4.3.4

Подобряване на устойчивостта на морските администрации чрез провеждане на редовни обучения за управление на кризи, свързани с киберсигурността, и развитие на култура на съвместна реакция при инциденти, включително радиочестотни смущения.

Периодично, от 2024 г. нататък.

ДЧ, ЕК, ENISA, ЕАМБ, Frontex

4.3.5

Повишаване на знанията за киберсигурността и разработване на цялостно картографиране на киберсигурността в корабоплаването, за да се определят отговорностите.

От 2024 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАМБ, ENISA

4.4 Укрепване на устойчивостта на ЕС и подобряване на реакцията срещу намеса и манипулиране на информацията и други хибридни заплахи за морската сигурност

Справяне с чужда и вътрешна намеса, манипулиране на информация и други хибридни заплахи, свързани с морската област

4.4.1

Прилагане на контрапропаганда в областта на морското дело, включително с делегирането на правомощия на оперативните органи (Ops Commanders), необходими за справяне с дезинформацията и прилагане на противодействия.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД и военноморски операции на ЕС

4.4.2

Насърчаване на сътрудничеството в областта на бреговата охрана в ЕС за справяне с хибридните заплахи в морската област.

Периодично, от 2023 г. нататък

ДЧ, ЕАМБ, Frontex, форуми във връзка с бреговата охрана

4.5 Извършване на оценка на потенциалното въздействие върху сигурността на преките чуждестранни инвестиции в морската инфраструктура

4.5.1

Извършване на оценка на инвестициите в морска инфраструктура от субекти извън ЕС в контекста на механизма за сътрудничество на ЕС въз основа на Регламент (ЕС) 2019/452 10 .

Текущо

ДЧ, ЕК

4.6 Разработване на цялостен отговор на проблема с невзривените боеприпаси в морските басейни около ЕС

4.6.1

Въз основа на пилотни дейности, свързани с невзривените боеприпаси, извършени в Балтийско море, изготвяне на подробен план за морските басейни в ЕС за картографиране на вида, местоположенията и количествата на невзривените боеприпаси и химикали от военни дейности, като част от усилията за ограничаване до минимум на тяхното въздействие върху околната среда, гарантиране на сигурността на морските пътища и улесняване на развитието на морски икономически дейности.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК

4.7 Засилване на действията за постигане на готовност в случай на терористични актове, незаконни действия, заплахи за свободата на корабоплаването и хибридни заплахи

4.7.1

Извършване на достатъчен брой проверки на морската сигурност и гарантиране, че корабите, пристанищата и пристанищните съоръжения в ЕС са надлежно обезопасени и защитени в съответствие с действащото международно законодателство и законодателството на ЕС.

Ежегодно

ДЧ, ЕК

4.7.2

Приключване на оценката на риска от страна на Комисията с цел подобряване на сигурността на пътническите кораби, определяне на решения за противодействие на общите рискове и заплахи за сигурността на пътническите кораби в ЕС.

Текущо

ЕК

4.7.3

Провеждане на проучване за картографиране на подводните кабелни комуникационни инфраструктури, свързаните с тях пропускателна способност и резервиране, уязвимостите, заплахите и рисковете за разполагаемостта на услугите, въздействието на времето на прекъсване на подводните кабели върху държавите членки и Съюза като цяло, както и намаляване на риска и предоставяне на препоръки, чиято цел е да се осигури по-висока устойчивост/резервиране, ако е необходимо.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК

4.8 Укрепване на капацитета за принос в борбата срещу организираните и сериозните международни заплахи и незаконните дейности с цел повишаване на вътрешната сигурност на ЕС

4.8.1

Подобряване и увеличаване на капацитета на държавите членки, с подкрепата на съответните агенции, за предотвратяване, разкриване и борба с незаконния трафик, извършван чрез морски транспорт или по море (като например престъпленията против околната среда, трафика на оръжия и наркотици, контрабандата на мигранти и трафика на хора, ННН риболов и др.), по-специално чрез разработване на действия в рамките на EMPACT.

От 2023 г. нататък

ДЧ, EFCA, ЕАМБ, Frontex, ЕК, ЕВРОПОЛ

4.8.2

Проучване на възможността за по-нататъшно използване на информацията за пътниците, предоставена от операторите на морски транспорт, като се отчитат съществуващите международни, европейски и национални правила, с цел подобряване на сигурността по външните граници и в рамките на ЕС.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, Frontex, Европол

Стратегическа цел 5. Повишаване на способностите

Цели

Действия

График 
Където е приложимо

Заинтересовани участници

5.1 Развиване на способностите, необходими за осигуряване на превъзходство на ЕС на повърхността

Укрепване на бъдещите наземни способности и преодоляване на недостига на стратегически инструменти

5.1.1

Изпълнение на целева област „Европейски надводни патрулни кораби“ от координирания годишен преглед на отбраната.

До 2025 г.

ДЧ, ЕАО

5.1.2

Разработване на оперативни сценарии за защита на войските и общи изисквания за защита на войските по отношение на европейските военноморски сили.

До 2025 г.

ДЧ, ЕАО

5.1.3

Стартиране на дейности за повишаване на ефективността на системите за задвижване, производство на енергия, акумулиране и управление и на логистиката чрез внедряване на нови технологии.

5.1.4

Подпомагане на морската военна мобилност чрез одобряване на техническо споразумение за разрешение за трансгранично придвижване в морската област.

5.1.5

Разработване на общи изисквания и спецификации за бъдещи безпилотни системи, с обезпечаване на оперативната съвместимост на системите.

5.1.6

Осигуряване на подкрепа по искане на държавите членки по проекти по линия на ПСС, включително европейска патрулна корвета.

5.1.7

Насърчаване на реалното развитие на способностите и придобиването на главния кораб от класа „европейска патрулна корвета“

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК

5.1.8

Насърчаване на реалното развиване на способностите за средноголям полуавтономен надводен плавателен съд с модулни полезни товари на мисията

До 2024 г.

ДЧ, ЕК

5.1.9

Насърчаване на развиването на бъдещи военноморски способности, т.е. функционална интелигентна система от системи за бъдещи военноморски платформи

До 2025 г.

ДЧ, ЕК

5.1.10

Насърчаване на реалното развиване на способности за военноморско сътрудничество въз основа на военноморското съвместно наблюдение

До 2026 г.

ДЧ, ЕК

5.2 Засилване на подводните способности

Подобряване на подводните способности на ЕС, включително противоминните мерки

5.2.1

Разработване на оперативна концепция на ЕС за противоминни мерки с цел подкрепа на процеса на вземане на решения по отношение на безопасното корабоплаване и експлоатацията на морски плавателни съдове и безпилотни системи, включително използване на възможностите на Европейския фонд за отбрана за развойна и изследователска дейност.

До 2025 г.

ДЧ, ЕК, ЕАО

5.2.2

Продължаване на разработването на целеви проекти по линия на ПСС (DIVEPACK, EUUNDDC и MAS MCM) и използване на подкрепата на съвместната научноизследователска и развойна дейност, финансирана от Европейския фонд за отбрана, и на проекти, финансирани по предшестващата програма ― Европейската програма за промишлено развитие в областта на отбраната (EDIDP)

5.2.3

Подобряване на противолодъчната защита чрез увеличаване на възможностите за откриване на подводници както по отношение на технологиите, така и на процедурите.

До 2025 г.

ДЧ, ЕАО

5.2.4

Насърчаване на разработването на технологии, свързани с подводното тактическо групиране със и без екипажи и подводното наблюдение, откриване, прихващане и комуникации.

От 2023 г. нататък

ЕК, ДЧ

5.2.5

Насърчаване на технологичното развиване и решения за първата фаза на концепцията за противоминни мерки от разстояние.

До 2024 г.

ЕК, ДЧ

5.2.6

Насърчаване на развиването на способности за подсигуряването на критична инфраструктура на морското дъно, както и на способности за борба с подводни тактически групирания, състоящи се от разнородни безекипажни подводни съдове.

До 2024 г.

ЕК, ДЧ

5.2.7

Насърчаване на реалното развиване на способностите във връзка с тежък многофункционален безпилотен апарат за обезвреждане на мини.

До 2025 г.

ЕК, ДЧ

5.3 Подкрепа за европейските военноморски сили и брегова охрана при разработването на технологии от критично значение и промишлен капацитет

Определяне на технологиите и научноизследователските дейности в отговор на нуждите от капацитет, в съответствие с всеобхватната стратегическа изследователска програма на ЕАО

5.3.1

Насърчаване на научните изследвания в областта на иновативните решения за генериране, акумулиране, управление и разпределение на електроенергия, необходима за посрещане на високото потребление на енергия от новите системи.

До 2025 г.

ДЧ, ЕК, ЕАО

5.3.2

Увеличаване на автономното координиране на взаимодействието между управлявани от пилоти и безпилотни летателни апарати, включително технологии за управление на рояка.

5.3.3

Осигуряване на наблюдение и защита на високоскоростни, устойчиви и стабилни подводни комуникационни мрежи, с участието на промишлеността и трети държави, когато е целесъобразно.

5.3.4

Проучване и внедряване на революционни технологии, включително изкуствен интелект, технологии в областта на големите данни и квантовите технологии.

5.3.5

Проучване и разработване на обща корабна цифрова архитектура и инфраструктура.

5.3.6

Повишаване на автоматизацията на плавателните средства чрез внедряване на устойчиви на отказ автоматизирани платформи и системи с намален екипаж и системи за подпомагане на вземането на решения.

Идентифициране и съвместно преодоляване на критични зависимости, засягащи европейската отбранителна технологична и промишлена база

5.3.7

Чрез изпълняване на работни задачи по ключови стратегически дейности, повишаване на осведомеността и насърчаване на общо разбиране на държавите членки, институциите на ЕС и участниците в отбранителната промишленост относно съществуващите липси и пропуски в промишлени и технологични области, както и пропуски в уменията, които биха могли да подкопаят свободата на действие на ЕС.

5.3.8

Стимулиране на сътрудничеството между държавите членки чрез разработване на проекти, финансирани от Европейския фонд за отбрана, и насърчаване на съвместното възлагане на обществени поръчки по отношение на военноморския капацитет, включително чрез EDIRPA.

Съгласуване на дейностите на бреговата охрана и военноморските сили с целите на Европейския зелен пакт.

5.3.9

Насърчаване на успоредното изпълнение на проекти за производство на енергия от възобновяеми източници в морето и отбранителни дейности чрез прилагане на подходящи решения в морски зони, запазени или използвани за военни дейности, където е доказана пригодността за развитие на проекти за енергия от възобновяеми източници в морето или за други устойчиви употреби.

До 2025 г.

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАО

5.3.10

Разработване на възобновяеми технологии (възобновяемо гориво, модернизирани двигатели, електрификация и т.н.), подходящи за използване за военни цели в морската област.

Стратегическа цел 6. Образование и обучение

Цели

Действия

График 
Където е приложимо

Заинтересовани участници

6.1

Споделяне на образование, обучение и умения между сектори, държави членки и партньорски държави

6.1.1

Допълнително развитие на извършената от агенциите (EFCA, ЕАМБ, Frontex) дейност по изграждането на капацитет и развитието на специализирано обучение в рамките на тристранното работно споразумение за организиране на междусекторно обучение по морска сигурност по отношение на правоприлагането, военните способности, граничния контрол, бреговата охрана, киберсигурността, защитата на критичната морска инфраструктура и др.

От 2023 г. нататък

ДЧ, EFCA, ЕАМБ, Frontex, ECGFF

6.1.2

Насърчаване на участието на жени в образованието и обучението по морска сигурност.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

6.1.3

Стимулиране на сътрудничеството и обучението, включително в контекста на Европейския форум за функциите за брегова охрана (ECGFF), с акредитирани от ДЧ и НАТО центрове, центрове за високи постижения и др.

ДЧ, ЕСВД, EFCA, ЕАМБ, Frontex

6.1.4

Създаване на „международен военноморски семестър“ в рамките на Европейската инициатива за обмен на млади офицери (EMILYO ― Военен Еразъм 11 ).

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД (ЕКСО)

6.1.5

Провеждане на съвместни учения с партньори извън ЕС с цел повишаване на оперативната съвместимост.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕСВД

6.2 Оползотворяване на резултатите от дейността, извършена от агенциите и форумите

6.2.1

Продължаване на участието ad hoc в учението COASTEX въз основа на планирането на държавите членки, подобряване и разнообразяване на COASTEX и редовно провеждане на съответните дейности в морските басейни около ЕС.

Текущо

ДЧ, EFCA, ЕАМБ, Frontex, ECGFF

6.2.2

Провеждане на дейности за изграждане на капацитет при изпълнението на междуведомствени морски операции в избрани морски басейни около ЕС по искане на ДЧ и въз основа на дейността на ЕАМБ, EFCA и FRONTEX.

Текущо

ДЧ, EFCA, ЕАМБ, Frontex

6.2.3

Споделяне на поуките, извлечени от изпълнението на Секторната квалификационна рамка за бреговата охрана, и предоставяне на насоки, съдействие и подкрепа при прилагането на добри практики, включително относно киберсигурността.

Периодично

ДЧ, EFCA, ЕАМБ, Frontex

6.3. Подобряване на уменията и учебните програми по киберсигурност и хибридна сигурност в морската област

6.3.1

Използване на знанията и обучението, предоставени от Хибридния център за високи постижения (ХЦВП) в Хелзинки, включително неговото работно направление за морска сигурност, също въз основа на Наръчника на Европейския център за борба с хибридните заплахи относно хибридните заплахи за морската сигурност 12 .

Текущо

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕЦБХЗ

6.3.2

Повишаване на уменията в областта на сигурността, свързани с киберпространството, хибридните заплахи и космическото пространство, чрез подкрепа за специални курсове за придобиване на кибернетични и цифрови умения за морската област.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАМБ

6.3.3

Увеличаване на уменията в областта на киберсигурността и хибридната сигурност чрез разработване на специални учебни програми от страна на компетентните институции и/или органи на държавите членки, като се има предвид, че държавите членки и Европейската комисия са възложили на ЕАМБ да разработи курс по морска киберсигурност за 2023 г. 

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕК, ЕАМБ

6.4 Изграждане на капацитет

6.4.1

Провеждане на специални програми за обучение, отворени за партньори извън ЕС, за преодоляване на съществуващи и нововъзникващи заплахи за морската сигурност.

Текущо

ДЧ, ЕК, ЕСВД, ЕАМБ, FRONTEX, ECGFF

Насърчаване на образователни и обучителни дейности в партньорски държави, насочени към привличане на жени в съответните сектори, включително функциите за брегова охрана, като се включват и съответните агенции на ЕС.

6.4.2

По-нататъшно развитие на международния военноморски семестър, в това число схема за обмен на млади офицери.

От 2023 г. нататък

ДЧ, ЕСВД

6.4.3

Провеждане на гражданско-военни учения въз основа на сценарии, включващи споделена юрисдикция или споделено използване на способности.

От 2023 г. нататък

РЕЧНИК НА СЪКРАЩЕНИЯТА

A

АСЕАН: Асоциация на страните от Югоизточна Азия.

B

C

CARD: Координиран годишен преглед на отбраната

КИ: Критична инфраструктура

CISE: Обща среда за обмен на информация

ЕК: Службите на Европейската комисия

„Коперник“: Програма на Съюза за наблюдение и мониторинг на Земята

CRIMARIO: Критични морски маршрути в Индийско-Тихоокеанския регион

ОПСО: Обща политика за сигурност и отбрана

D

DTO: Европейският цифров океан — отражение на реалния

E

ЕАГБО/Frontex: Европейска агенция за гранична и брегова охрана

ECGFA: Европейска академия за функциите за брегова охрана

ECGFF: Европейски форум за функциите за брегова охрана

ЕАО: Европейска агенция по отбрана

EDIRPA: Акт за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни обществени поръчки

ЕСВД: Европейска служба за външна дейност

EFCA Европейска агенция за контрол на рибарството

EGNOS: Европейска геостационарна служба за навигационно покритие

EMPACT: Европейска мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи

ЕАМБ: Европейска агенция за морска безопасност

ENISA: Агенция на Европейския съюз за киберсигурност

ЕС: Европейски съюз

EUBAM Libya: Мисия на ЕС за съдействие в областта на граничния контрол в Либия

ЕСМС: Европейска стратегия за морска сигурност

EUNAVFOR: Военноморски сили, ръководени от Европейския съюз

ЕВРОПОЛ: Агенция на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането

EUROSUR: Европейска система за наблюдение на границите

G

„ГАЛИЛЕО“: Европейска навигационна спътникова система

H

ЕЦБХЗ: Европейския център за високи постижения в борбата с хибридните заплахи, Хелзинки

HELCOM: Хелзинкска комисия ― Комисия за защита на морската среда в Балтийско море

I

ММО: Международна морска организация

ИНТЕРПОЛ: Международна организация на криминалната полиция

IORA: Асоциация за регионално сътрудничество на страните по крайбрежието на Индийския океан

Кодекс ISPS: Международен кодекс за сигурност на корабите и пристанищните съоръжения

Риболов ННН: Незаконен, недеклариран и нерегулиран риболов

K

M

MAOC-N: Център за морски анализи и операции — Наркотици

MARSUR: Проект за морско наблюдение в областта на отбраната

MASE: Програма за насърчаване на морската сигурност на регионално равнище

MAS MCM: Морски (полу-)автономни системи за противоминни мерки

MDA: морска осведоменост

MedCGFF: Средиземноморски форум за дейностите по брегова охрана

ДЧ: Държави членки

MSCO: Курс за оператори в морското дело

N

НАТО: Организация на Северноатлантическия договор

Директива за МИС: Директива относно мерки за високо общо ниво на сигурност на мрежите и

информационните системи в Съюза

O

OSPAR: Комисия от Осло и Париж

OSRA: Всеобхватна стратегическа изследователска програма

P

Проект PASSMAR: Програма за подпомагане на стратегията за морска безопасност и сигурност в Централна Африка

ПСС: Постоянно структурирано сътрудничество

R

РОУР: Регионални организации за управление на рибарството

RPAS: Дистанционно управляема летателна система

НИИ: Научни изследвания и иновации

S

SAR: издирвателни и спасителни операции

SatCen: Спътников център на Европейския съюз

SHADE: Взаимна осведоменост и избягване на конфликти

SOLAS: Международна конвенция за безопасност на човешкия живот на море

Проект SWAIMS: Подкрепа за интегрирана морска сигурност в Западна Африка

U

ООН: Организация на обединените нации

КООНМП: Конвенция на Организацията на обединените нации по морско право

UNFSA: Споразумение на ООН за рибните запаси

СНПООН: Служба на ООН по наркотиците и престъпността

W

WeCAPS: Засилване на сигурността и безопасността на пристанищата в Западна и Централна Африка

(1)

ЕСМС ще се изпълнява чрез този план за действие и в рамките на интегрирания подход. Във връзка с ЕСМС ще се използват всички налични граждански и военни политики, средства и инструменти на ЕС, и чрез нея ще се координират политиките и дейностите на всички важни участници на европейско, регионално и национално равнище, като ще се засилват техните полезни взаимодействия и взаимното им допълване. Чрез нея също така ще се насърчава по-последователното ангажиране на ЕС във външни конфликти и кризи, за да се повиши сигурността на ЕС и неговите граждани.

(2)

Заинтересованите участници, изброени в плана за действие, ще допринесат съобразно своите правомощия, отговорности и мандати. Агенциите на ЕС в този план за действие са тези, които са определени като участници в различните действия в него, и функциите, които им се възлагат, не засягат процедурите и решенията на техните административни съвети по отношение на приноса на агенциите към тези действия. Други компетентни агенции на ЕС също могат да бъдат поканени от Комисията или държавите членки да си сътрудничат при изпълнението на плана за действие. Агенциите ще участват в международната дейност чрез съответните служби на ЕС („отговорните генерални дирекции“).

(3)

https://marine.copernicus.eu/

(4)

Член 71 от Декларацията на Съюза за Средиземноморието относно устойчивата синя икономика: Министрите приветстват активната роля на MedCGFF за засилване на регионалното сътрудничество и насърчаване на разбирането на въпросите в областта на морското дело от общо значение и общ интерес, свързани с функциите за брегова охрана през границите и секторите, както граждански, така и военни, и приканват форума да развива дейности за обучение и допълнително да улесни обмена на информация, експертния опит, техническата помощ, обучението и най-добрите практики за справяне с незаконните дейности по море.

(5)

Регламент (ЕС) 2019/1896.

(6)

Оперативната фаза и графикът на всяко действие, изброено в настоящия план за действие, са предмет на активиране на задачата след одобрение от страна на управителния съвет на ЕАМБ.

(7)

  https://defence-industry-space.ec.europa.eu/welcome-iris2-infrastructure-resilience-interconnectivity-and-security-satellite-2022-11-17_bg

(8)

Регламент (ЕО) № 725/2004.

(9)

Директива 2005/65/ЕО.

(10)

Регламент (ЕС) 2019/452.

(11)

http://www.emilyo.eu/ ; Инициативата EMILYO не е свързана с програмата „Еразъм+“.

(12)

Наръчникът на Европейския център за борба с хибридните заплахи е в основата на съответните обучителни мероприятия за участващите държави, операторите и създателите на политики от ЕС и НАТО.

Top