EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023JC0008

BENDRAS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl ES jūrų saugumo strategijos ir jos veiksmų plano atnaujinimo „Patobulinta ES jūrų saugumo strategija kintančioms jūrų grėsmėms šalinti“

JOIN/2023/8 final

Briuselis, 2023 03 10

JOIN(2023) 8 final

BENDRAS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl ES jūrų saugumo strategijos ir jos veiksmų plano atnaujinimo
„Patobulinta ES jūrų saugumo strategija kintančioms jūrų grėsmėms šalinti“



I.Įvadas

Jūrų saugumas yra gyvybiškai svarbus Europos Sąjungai (ES) ir jos valstybėms narėms. Kartu ES valstybės narės sudaro didžiausią bendrą išskirtinę ekonominę zoną pasaulyje. ES ekonomika labai priklauso nuo saugių ir apsaugotų vandenynų: daugiau kaip 80 proc. pasaulinės prekybos vyksta jūra, maždaug du trečdaliai pasaulyje tiekiamos naftos ir dujų yra išgaunama jūroje arba transportuojama jūra 1 , o iki 99 proc. pasaulinių duomenų srautų perduodami povandeniniais kabeliais 2 . Siekiant užtikrinti veiksmingą vandenynų valdymą, apsaugoti mūsų vandenynus ir jūrų dugną bei išnaudoti visą tvarios mėlynosios ekonomikos 3 potencialą, pasaulinė jūrų sritis turi būti apsaugota.

Nuo 2014 m. Europos Sąjungos jūrų saugumo strategija (ESJSS) ir veiksmų planas 4 yra saugumo problemų jūroje sprendimo sistema. Strategija paskatino glaudesnį civilinių ir karinių institucijų bendradarbiavimą, visų pirma keičiantis informacija. Ji padėjo skatinti taisyklėmis grindžiamą jūrų valdymą ir paskatino tarptautinį bendradarbiavimą. Ją įgyvendinant sustiprintas ES savarankiškumas ir gebėjimas reaguoti į grėsmes jūrų saugumui 5 .

ES atlieka vis svarbesnį vaidmenį kaip pasaulinio jūrų saugumo užtikrintoja, vykdydama savo karinių jūrų pajėgų operacijas, pvz., ATALANTA 6 ir IRINI 7 , įgyvendindama koordinuoto jūrinio buvimo koncepciją 8 , skatindama informuotumą apie padėtį jūrose ir bendradarbiaudama su įvairiais išorės partneriais. Be to, „Copernicus“ jūrų ir sienų stebėjimo operacinės sistemos, kurias diegia Europos jūrų saugumo agentūra (EMSA) ir Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (FRONTEX), atlieka kosminėmis technologijomis vykdomus stebėjimus, kuriais papildomos GALILEO palydovų navigacijos paslaugos.

Bendra strateginė aplinka smarkiai keičiasi. Dėl klimato krizės ir aplinkos būklės blogėjimo bei neteisėtos ir nepateisinamos Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą ji įgauna naują pavidalą, todėl ES, kaip tarptautinio saugumo užtikrintoja, turi imtis aktyvesnių veiksmų.

Vadovaujantis ES saugumo ir gynybos strateginiu kelrodžiu 9 , šia atnaujinta ESJSS ir jos veiksmų planu siekiama reaguoti į naujus iššūkius. Tai galimybė paskatinti tvarius jūrų saugumo problemų sprendimus. Tai taip pat yra galimybė toliau stiprinti ES vaidmenį tarptautiniu mastu ir toliau užtikrinti ES prieigą prie jūrų srities, dėl kurios vis labiau varžomasi.

Atnaujinta ESJSS yra pagrindas, kuriuo remdamasi ES gali imtis tolesnių veiksmų, kad apsaugotų savo interesus jūroje, taip pat apsaugotų savo piliečius, vertybes ir ekonomiką. Siekiama skatinti tarptautinę taiką ir saugumą, kartu laikantis tvarumo principo ir saugant biologinę įvairovę. ES ir jos valstybės narės įgyvendins atnaujintą strategiją pagal atitinkamą savo kompetenciją.

II.Kintančios ir didėjančios grėsmės jūrų saugumui

Nuo 2014 m., kai buvo priimta Europos Sąjungos jūrų saugumo strategija, pasaulinėje geopolitinėje arenoje daug kas pasikeitė, todėl reikia imtis naujų ir aktyvesnių veiksmų. ES grėsmių analizė rodo, kad ES susiduria su didėjančiomis grėsmėmis ir iššūkiais, be kita ko, jūrų srityje 10 . Didėja strateginė konkurencija dėl valdžios ir išteklių. Grėsmės tampa vis sudėtingesnės ir daugiasluoksnės, o kai kurios valstybės siekia iš naujo apibrėžti pagrindinius daugiašalės tvarkos principus, be kita ko, pažeisdamos nacionalinį suverenitetą ir sienas. Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą sugrąžino karą į Europą ir sukūrė naujų pavojų, taip pat neigiamą šalutinį poveikį jūrų saugumui ir Europos ekonomikai, turintį įtakos Europos piliečiams ir įmonėms.

Jūrų saugumo srityje daugelyje regionų susiduriama su iššūkiais, įskaitant teritorinius ir jūrinius ginčus, konkurenciją dėl gamtinių išteklių ir grėsmes laivybos laisvei bei taikaus plaukimo ir tranzitinio plaukimo teisėms. Dėl tokių iššūkių kyla įtampa įvairiuose ES esančiuose jūrų baseinuose, pavyzdžiui, Viduržemio, Juodojoje ir Baltijos jūrose, kurią dar labiau padidino Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą. Taip pat padaugėjo jūrų saugumo problemų už Europos ribų, visų pirma Gvinėjos įlankoje, Adeno įlankoje, Ormūzo sąsiauryje, Malakos sąsiauryje ir Pietų Kinijos jūroje. Kai kurios ES nepriklausančios šalys didina savo pajėgumus ir aktyvumą jūroje ir imasi vienašalių veiksmų. Tai, be kita ko, apima jėgos naudojimą arba kitų šalių nacionalinio suvereniteto pažeidimą. Tokiais veiksmais prieštaraujama teisinės valstybės principui ir tarptautinei tvarkai, grindžiamiems Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencija (UNCLOS).

Indijos ir Ramiojo vandenynų regionas, kuriam priklauso ES atokiausi regionai (Indijos vandenynas) bei užjūrio šalys ir teritorijos (Ramusis vandenynas), tapo intensyvios geopolitinės konkurencijos zona. Jėgos demonstravimas ir padidėjusi įtampa tokiuose regionuose kaip Pietų Kinijos ir Rytų Kinijos jūros bei Taivano sąsiauris turi įtakos pasaulio saugumui ir daro tiesioginį poveikį Europos saugumui ir gerovei. Siekiant išlaikyti stabilumą ir saugumą pagrindiniuose laivybos maršrutuose, pavyzdžiui, Malakos ir Singapūro sąsiauriuose, Somalio pusiasalyje ir Indijos vandenyne, ES ir jos valstybės narės turi plėsti savo veiklą ir veiksmus šiuose regionuose, laikydamosi ES strategijos dėl bendradarbiavimo Indijos ir Ramiojo vandenynų regione.

Numatoma, kad klimato kaita ir jūrų tarša turės didelį ilgalaikį neigiamą poveikį jūrų saugumui. Poveikis apims potvynius pakrančių teritorijose ir salose, koralų rifų, mangrovių ir kitų šlapynių nykimą ir žuvų išteklių išeikvojimą 11 . Klimato kaita ir aplinkos būklės blogėjimas didina riziką, nes lemia didesnį nestabilumą ir nelygybę, didesnį tarptautinį nusikalstamumą, piratavimą ir nesutarimus dėl jūrų išteklių. Todėl reikia naujo požiūrio, kuris leistų ES užtikrinti, kad visuomenė būtų atsparesnė klimato kaitai, apsaugoti gamtą ir sustabdyti ekosistemų būklės blogėjimą bei pradėti jas atkurti 12 . Priešingu atveju dėl jūrų saugumo spragų gali būti padaryta žala aplinkai, pavyzdžiui, gali būti apsunkinama galimybė patekti į užterštas vietas, aplinkos apsaugai skirtos lėšos gali būti nukreipiamos kitur arba prieš jūrų infrastruktūrą gali būti vykdomi sabotažo veiksmai. Be to, Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą turėjo ne tik pražūtingų padarinių žmonėms ir ekonomikai, bet ir lėmė didelį biologinės įvairovės nykimą 13 . Todėl labai svarbu spręsti klimato kaitos, pakrančių ir jūrų teritorijų aplinkos būklės blogėjimo ir jūrų saugumo sąveikos klausimus, be kita ko, pasitelkiant šiuo metu vykdomus ir naujus tikslinius mokslinius tyrimus.

2022 m. įvykdyti išpuoliai prieš dujotiekio „Nord Stream“ vamzdynus Baltijos jūroje, neteisėtų bepiločių transporto priemonių buvimas aplink Šiaurės jūroje esančius įrenginius ir pasikartojantys hibridiniai ir kibernetiniai išpuoliai, nukreipti prieš jūrų infrastruktūrą, skatina ES stiprinti savo veiksmus ir veiksmingiau apsaugoti savo ypatingos svarbos infrastruktūrą, visų pirma plėtojant novatoriškas technologijas. Vykstant skaitmeninei jūrų pramonės transformacijai, padidėjo jos sudėtingumas ir galimas pažeidžiamumas. Piktavaliai subjektai vis dažniau naudojasi hibridinėmis ir kibernetinėmis priemonėmis, kad pažeistų jūrų infrastruktūrą, įskaitant povandeninius kabelius ir vamzdynus, taip pat uostus ir laivus. Tarybos rekomendacijoje dėl Sąjungos mastu suderinto požiūrio į ypatingos svarbos infrastruktūros atsparumo didinimą 14 pripažįstama, kad reikia imtis veiksmų. Be to, Komisijos rekomendacijoje dėl Sąjungos atsparumo nelaimėms didinimo tikslų nustatytos priemonės, kuriomis galima prisidėti prie geresnio ES ir valstybių narių pasirengimo gaivalinėms nelaimėms ir žmogaus sukeltoms katastrofoms, taip pat ir jūroje, ir gebėjimo į jas reaguoti 15 .

Grėsmės ir neteisėta veikla, pavyzdžiui, piratavimas ir ginkluoti apiplėšimai jūroje, organizuotas nusikalstamumas, įskaitant neteisėtą migrantų gabenimą ir prekybą žmonėmis, prekyba ginklais ir narkotikais, terorizmas, neteisėta, nedeklaruojama ir nereglamentuojama žvejyba ir kita neteisėta veikla, įskaitant neleistiną angliavandenilių žvalgymą ES valstybių narių išskirtinėse ekonominėse zonose ir nesprogusius standartinius sprogmenis (NSS) 16 jūroje, tebėra vienodai svarbios problemos įvairiuose regionuose, o kai kurios pakrančių zonos ir atokios ES teritorijos yra ypač pažeidžiamos. Kai kuriuos iš šių neteisėtų veiksmų gali būti lengviau įvykdyti dėl prastos uostų apsaugos. Piktavaliai subjektai taip pat gali derinti šias grėsmes ir veiklą, kad įvykdytų hibridinius išpuolius prieš ES ir jos valstybes nares.

III.ES jūrų saugumo interesai

Atsižvelgiant į kintančias grėsmes jūrų saugumui, pagrindiniai ES interesai yra šie:

·Europos Sąjungos, jos valstybių narių, piliečių ir partnerių saugumas;

·pasaulinės taikos ir stabilumo išsaugojimas ir laisvų bei atvirų jūrų laivybos maršrutų užtikrinimas;

·tarptautinės teisės, visų pirma UNCLOS, kaip visa apimančios teisinės sistemos, kuria reglamentuojama visa veikla vandenynuose, laikymasis ir patikimo tarptautinio vandenynų valdymo skatinimas, be kita ko, pasitelkiant regionines jūrų konvencijas, taip pat įgyvendinant PPO susitarimą dėl subsidijų žuvininkystei 17 ;

·gamtos išteklių ir jūrų aplinkos apsauga bei klimato kaitos ir aplinkos būklės blogėjimo poveikio jūrų saugumui valdymas;

·ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros 18 (sausumoje ir jūroje) atsparumo ir apsaugos užtikrinimas, be kita ko, šalinant su klimato kaita susijusią arba dėl tiesioginių užsienio investicijų kylančią riziką ir grėsmes;

·logistikos centrų, t. y. uostų, atsparumo ir apsaugos stiprinimas, įskaitant su korupcija ir neteisėta veikla susijusios rizikos šalinimą;

·ekonominės veiklos jūroje apsauga, taip prisidedant prie tvarios mėlynosios ekonomikos (tiek sausumoje, tiek jūroje);

·ES išorės sienų apsauga ir jos vidaus saugumo palaikymas, siekiant kovoti su neteisėtu migrantų gabenimu, prekyba žmonėmis ir kita neteisėta veikla, įskaitant neleistiną angliavandenilių žvalgymą ir gręžimo veiklą;

·gebėjimo greitai ir veiksmingai veikti jūrų srityje ir kitose operatyvinėse srityse (t. y. sausumos, oro, kibernetinėje ir kosmoso srityse) užtikrinimas;

·jūrininkų saugos ir saugumo užtikrinimas pagal Konvencijos dėl darbo jūrų laivyboje ir kitų atitinkamų Tarptautinės darbo organizacijos konvencijų reikalavimus.

IV.ES atsako stiprinimas

Atnaujinta jūrų saugumo strategija padės apsaugoti pirmiau išvardytus ES interesus nuo kintančių ir didėjančių grėsmių jūrų saugumui. Šiuo tikslu ES imsis aktyvesnių veiksmų pagal šešis strateginius tikslus:

1.vykdyti aktyvesnę veiklą jūroje;

2.bendradarbiauti su partneriais;

3.atlikti pagrindinį vaidmenį didinant informuotumą apie padėtį jūroje 19 ;

4.valdyti riziką ir grėsmes;

5.stiprinti pajėgumus;

6.šviesti ir mokyti.

ES veiksmai pagal šiuos strateginius tikslus ir toliau bus grindžiami 2014 m. ESJSS principais: tarpsektoriniu požiūriu, funkciniu vientisumu, tarptautinių taisyklių – tarptautinės teisės, žmogaus teisių ir demokratijos – laikymusi, visišku UNCLOS laikymusi ir jūrų sektoriaus daugiašališkumu. Atnaujinta ESJSS bus įgyvendinama pagal veiksmų planą (pateikiamas priede) ir laikantis integruoto požiūrio 20 . Įgyvendindama strategiją ES kartu su valstybėmis narėmis naudosis visa susijusia ES civiline ir karine politika, įrankiais ir priemonėmis ir koordinuos visų susijusių subjektų politiką ir veiklą Europos, regioniniu ir nacionaliniu lygmenimis, stiprindama jų sąveiką ir papildomumą. Strategija taip pat bus skatinamas nuoseklesnis ES dalyvavimas sprendžiant išorės konfliktus ir krizes, kad būtų padidintas ES ir jos piliečių saugumas.

Atnaujintoje strategijoje bus numatyti kiekvienam ES jūros baseinui skirti veiksmai. Imantis veiksmų turėtų būti atsižvelgiama į regionines ES strategijas 21 ir gebėjimų stiprinimo programas, taip pat į bendradarbiavimą su šalimis partnerėmis.

1.Aktyvesnės veiklos jūroje vykdymas

ES strateginio kelrodžio dokumente raginama toliau stiprinti ES dalyvavimą jūrų saugumo srityje. Pagal bendrą saugumo ir gynybos politiką (BSGP) nuo 2008 m. vakarinėje Indijos vandenyno dalyje vykdoma operacija ATALANTA. Atsižvelgiant į sėkmingus operacijos ATALANTA rezultatus, jos įgaliojimai buvo išplėsti ir dabar ji vykdoma ne tik kovojant su piratavimu, bet ir siekiant platesnio masto jūrų saugumo, be to, toliau stiprinami jos ryšiai ir sąveika su Europos informuotumo apie padėtį jūroje misija Ormūzo sąsiauryje (EMASOH) 22 . Viduržemio jūroje vykdomos operacijos IRINI pagrindinė užduotis – užtikrinti JT ginklų embargo Libijai vykdymą. Tai tiesioginis ES indėlis į taiką ir stabilumą Viduržemio jūroje, didinantis jūrų saugumą. Laikydamasi integruoto požiūrio, ES taip pat prisideda prie jūrų saugumo didinimo rengdama partneriams skirtus mokymus ir stiprindama jų pajėgumus vykdant civilines BSGP misijas, pavyzdžiui, Europos Sąjungos pajėgumų stiprinimo Somalyje misiją (EUCAP).

2021 m. ES pristatė naują koordinuojamo jūrinio buvimo (CMP) koncepciją. Šia lanksčia nauja priemone siekiama padidinti ES kolektyvinį dalyvavimą jūrų saugumo srityje, kuo geriau panaudojant valstybių narių karinių jūrų pajėgų išteklius ES strategiškai svarbiose teritorijose. Taikydama CMP, ES turėtų sustiprinti kovą su neteisėta ir nelegalia veikla jūroje, įskaitant prekybą narkotikais. Remdamasi patirtimi, įgyta įgyvendinant CMP Gvinėjos įlankoje ir Indijos vandenyno šiaurės vakarinėje dalyje (įskaitant Raudonąją jūrą), ES apsvarstys, kokiose naujose svarbiose jūrų zonose būtų galima įgyvendinti šią koncepciją. Naujų svarbių jūrų zonų nustatymas sustiprintų ES, kaip jūrų saugumo srities dalyvės, informuotumą apie padėtį, partnerystes ir strateginę kultūrą.

ES strateginio kelrodžio dokumente taip pat pabrėžiama, kad svarbu užtikrinti ES valstybių narių karinių jūrų pajėgų parengtį ir sąveiką, ir ES raginama rengti realiąsias pratybas visose srityse. Todėl ES pradės kasmetines karinių jūrų pajėgų pratybas, kad padidintų pasirengimą, skatintų sąveikumą ir kovotų su kintančioms grėsmėmis jūrų saugumui.

Komisija, padedama EMSA, atlieka jūrų saugumo patikrinimus ES uostuose, uostų įrenginiuose ir laivuose ir ieško būdų, kaip padidinti jūrų saugumą tokiose srityse kaip keleiviniai laivai ar kibernetinis saugumas. Vadovaujantis Europos integruoto sienų valdymo (EISV) strateginėmis gairėmis 23 , jūrų sienų stebėjimo sistema turi būti pajėgi aptikti, identifikuoti ir, jei reikia, atsekti ir perimti visus į teritorinius vandenis patenkančius laivus ir padėti užtikrinti žmonių gyvybių apsaugą ir išgelbėjimą jūroje visomis oro sąlygomis. Valstybės narės turėtų kuo geriau pasinaudoti FRONTEX suteikiamais stebėjimo pajėgumais, kad pagerintų nacionalinius pajėgumus ir bendrą informuotumą apie padėtį.

FRONTEX vykdo tokias operacijas kaip INDALO, THEMIS ir POSEIDON, siekdama kontroliuoti ES sienas ir kovoti su nusikalstamumu Viduržemio jūroje, visų pirma neteisėtu migrantų gabenimu. FRONTEX, Europos žuvininkystės kontrolės agentūra (EŽKA) ir EMSA vykdo daugiatiksles jūrų operacijas, siekdamos kovoti su tarpvalstybiniu nusikalstamumu, įskaitant neteisėtą migrantų gabenimą ir prekybą žmonėmis, nustatyti jūrų taršą ir neteisėtą žvejybą ir vykdyti kitas stebėjimo užduotis įvairiuose jūrų baseinuose visoje ES, įskaitant Juodąją jūrą. ES turėtų toliau plėtoti šias svarbias daugiatiksles operacijas.

Pagrindiniai ES veiksmai 24 jūrų saugumui didinti bus šie:

·organizuoti kasmetines ES karinių jūrų pajėgų pratybas;

·sustiprinti esamas ES karinių jūrų pajėgų operacijas (ATALANTA ir IRINI) karinių jūrų ir oro pajėgų ištekliais;

·apsvarstyti, kokiose naujose svarbiose jūrų zonose būtų galima įgyvendinti koordinuoto jūrinio buvimo koncepciją, remiantis įgyta patirtimi ir Europos išorės veiksmų tarnybos pasiūlymais;

·stiprinti kovą su neteisėta ir nelegalia veikla jūroje, įskaitant prekybą narkotikais, taikant CMP;

·išlaikyti ir stiprinti jūrų saugumo patikrinimus ES ir spręsti kibernetinio saugumo ir keleivinių laivų saugumo klausimus;

·stiprinti ES lygmens bendradarbiavimą pakrančių apsaugos funkcijų srityje, skatinant plėtoti daugiatiksles jūrų operacijas įvairiuose jūrų baseinuose visoje ES.

2.Bendradarbiavimas su partneriais

ES jau sukūrė ryšius ir sinergiją jūrų saugumo srityje su daugiašalėmis ir regioninėmis organizacijomis tiek pasauliniu, tiek regioniniu lygmeniu (pvz., su JT, IMO 25 , NATO, AU 26 ir ASEAN 27 ) ir su keliomis ES nepriklausančiomis šalimis, visų pirma, Gvinėjos įlankoje ir Indijos ir Ramiojo vandenynų regione.

ES ir jos valstybės narės taip pat plėtojo tarptautinį bendradarbiavimą vykdydamos dvišalius dialogus, apsilankymus uostuose ir realiąsias pratybas, visų pirma Indijos ir Ramiojo vandenyno regione, pvz., su Australija, Japonija, Indija, Indonezija, Korėjos Respublika, Omanu ir Singapūru. Vykdant operacijas ATALANTA ir IRINI dalyvaujama dalijimosi informacija ir daugiašalio dalyvavimo mechanizmuose, įskaitant bendro informuotumo ir konfliktų vengimo (SHADE) konferencijas. Europos Sąjunga taip pat teikia didelę paramą jūrų saugumui pagal savo vystomojo bendradarbiavimo, humanitarinės pagalbos ir užsienio politikos paramos priemones.

ES remia regioninę jūrų architektūrą vakarinėje Indijos vandenyno dalyje, pagrįstą informacijos sugretinimo ir operacijų centrais Madagaskare ir Seišeliuose, taip pat Džibučio elgesio kodeksu dėl kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais vakarinėje Indijos vandenyno dalyje ir Adeno įlankoje 28 . 

Gvinėjos įlankoje ES taip pat remia regionines organizacijas ir pakrantės valstybes, įgyvendinančias savo jūrų saugumo strategijas, stiprinančias jūrų teisės aktų vykdymo užtikrinimą ir teisingumą, didinančias uostų saugumą ir saugą bei gerinančias informuotumą apie padėtį jūroje ir dalijimąsi informacija pagal Jaundės struktūrą 29 . Bendradarbiaudama su partneriais platesniame Atlanto vandenyno regione ES remia kovą su neteisėta veikla, visų pirma kovą su prekyba narkotikais.

Sudėtingomis geopolitinėmis aplinkybėmis ES turėtų stiprinti bendradarbiavimą su partneriais kaimyninėse šalyse ir kitose strategiškai svarbiose jūrų zonose. Tai ypač svarbu atsižvelgiant į Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą. ES aktyvins bendradarbiavimą su NATO jūrų saugumo srityje, remdamasi pasiektais rezultatais ir laikydamasi 2023 m. sausio mėn. trečiojo ES ir NATO bendro pareiškimo dėl bendradarbiavimo. Indijos ir Ramiojo vandenyno regione ES turėtų aktyviau keistis patirtimi su partneriais jūrų saugumo srityje, vykdydama projektą „Bendradarbiavimo saugumo srityje Azijoje ir su Azija stiprinimas“ (ESIWA), palaikydama dvišalius dialogus ir siekdama, kad jai būtų suteiktas stebėtojos statusas (dialogo partnerės statusas) Indijos vandenyno šalių asociacijoje (IORA). ES taip pat turėtų stiprinti bendradarbiavimą su panašių pažiūrų šalimis ir organizacijomis, įskaitant tarptautinius ir regioninius jūrų reikalų forumus.

Pagrindiniai ES veiksmai tarptautinio bendradarbiavimo srityje bus šie:

·skatinti pasirašyti ir ratifikuoti tarptautines teisines priemones, susijusias su jūrų saugumu, visų pirma, UNCLOS, ir skatinti jų laikymąsi, taip pat dalytis geriausia patirtimi su partneriais atitinkamuose forumuose įgyvendinant su jūrų saugumu susijusią tarptautinę teisę;

·stiprinti ES ir NATO darbuotojų tarpusavio bendradarbiavimą jūrų saugumo srityje, kad jis apimtų visus abipusio intereso klausimus šioje srityje, įskaitant dėl nesprogusių standartinių sprogmenų jūroje, remiantis trimis 2016 m., 2018 m. ir 2023 m. bendrais pareiškimais;

·vykdyti bendras karinių jūrų pajėgų pratybas su partneriais, kad būtų padidintas sąveikumas, taip pat dažniau lankytis ES uostuose ir patruliuoti, visų pirma Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, laikantis Strateginio kelrodžio;

·dislokuoti ES ryšių palaikymo pareigūnus jūrų informacijos sugretinimo centruose 30 , esančiuose svarbiose jūrų zonose, siekiant skatinti ES ir jos partnerių keitimąsi informacija ir bendradarbiavimą, be kita ko, teisėsaugos, teisingumo ir vidaus reikalų srityse, ir, kai tinkama, įvertinti šių informacijos sugretinimo centrų tiesioginio prijungimo prie atitinkamų ES jūrų stebėjimo sistemų galimybes;

·siekti ES dialogo partnerės statuso Indijos vandenyno šalių asociacijoje, kad būtų sustiprintas ES, kaip partnerės jūrų saugumo regione srityje, vaidmuo;

·skatinti tarptautinį bendradarbiavimą keičiantis informacija ir prižiūrint ypatingos svarbos jūrų infrastruktūrą, įskaitant povandeninius kabelius 31 , taip pat laivų ir uostų saugumo srityje 32 .

3.Pagrindinis vaidmuo didinant informuotumą apie padėtį jūroje

Geras informuotumas apie padėtį jūroje yra labai svarbus siekiant užtikrinti, kad kompetentingos institucijos galėtų greitai nustatyti didėjančias ir kintančias grėsmes, darančias poveikį ES, ir veiksmingai į jas reaguoti. ES atliks pagrindinį vaidmenį didinant informuotumą apie padėtį jūroje, nes pagerins informacijos rinkimą ir keitimąsi ja tarp įvairių jūrų sektorių 33 bei palengvins valstybių narių keitimąsi informacija. Tarptautiniu lygmeniu ES toliau sieks stiprinti šalių partnerių informuotumo apie padėtį jūroje pajėgumus, dalydamasi informacija ir stiprindama gebėjimus, visų pirma Gvinėjos įlankoje bei Indijos ir Ramiojo vandenynų regione.

Nuo 2014 m. ES ir jos valstybės narės padarė didelę pažangą renkant jūrų srities informaciją ir ja keičiantis, kurdamos ir susiedamos konkretiems sektoriams skirtas sistemas, kurias naudoja įvairios jūrų stebėjimą vykdančios institucijos 34 . Visų pirma ES sukūrė bendrą keitimosi informacija aplinką (BKIA) 35 . Remiantis savanorišku dalyvavimu, BKIA bus sudarytos palankesnės sąlygos įvairioms institucijoms, atsakingoms už pakrančių apsaugos funkcijas, įskaitant karines institucijas, tikruoju laiku keistis informacija, susiejant atitinkamas institucijas valstybėse narėse ir tarp jų. Remdamasi ES CISE2020 mokslinių tyrimų projektu, 2019 m. balandžio mėn. Komisija pradėjo BKIA pereinamąjį etapą ir patikėjo jos koordinavimą EMSA, kuri glaudžiai bendradarbiaus su valstybėmis narėmis 36 . Atsižvelgdama į pereinamąjį etapą, Komisija, padedama EMSA ir gavusi jos Administracinės valdybos sutikimą, ketina 2024 m. pradėti veiklos etapą.

Gynybos srityje buvo parengtas Europos gynybos agentūros (EGA) remiamas jūrų stebėjimo projektas (MARSUR), kad prisidedančiųjų valstybių narių karinės jūrų pajėgos galėtų keistis operatyvine jūrų informacija ir paslaugomis. MARSUR sukuria pridėtinę operatyvinę vertę, kurią patvirtina tai, kad ES valstybės narės nusprendė juo naudotis siekdamos įgyvendinti CMP koncepciją Gvinėjos įlankoje ir šiaurės vakarų Indijos vandenyne. EGA ir dalyvaujančios valstybės narės šiuo metu dirba stiprindamos MARSUR pagal specialią programą. Laikydamasi Strateginio kelrodžio dokumento, kuriame ES raginama stiprinti žvalgybos informacija grindžiamą informuotumą apie padėtį ir pajėgumus, ES turėtų visapusiškai išnaudoti visus jūrų stebėjimo pajėgumus (pvz., bepiločius orlaivius, patrulinius orlaivius ir kosmoso technologijas). ES kosmoso programa, pasitelkiant tokius jos komponentus kaip „Copernicus“, GALILEO ar IRIS² 37 , gali tiesiogiai prisidėti prie informuotumo apie padėtį jūroje didinimo. ES palydovų centras (ES SATCEN) taip pat dalyvauja informuotumo apie padėtį jūroje didinimo srityje, bendradarbiaudamas su ES bendru žvalgybinės informacijos analizės centru ir Komisija dėl GALILEO bei „Copernicus“. Šiuo atžvilgiu atitinkamų kosmoso išteklių atsparumas ir saugumas yra labai svarbūs siekiant užtikrinti paslaugų tęstinumą.

ES užmezgė tarpžinybinį EŽKA, EMSA ir FRONTEX bendradarbiavimą, kad padėtų nacionalinėms pakrančių apsaugos institucijoms, be kita ko, informuotumo apie padėtį jūroje srityje. Europos pakrančių apsaugos funkcijų forumas ir Viduržemio jūros pakrančių apsaugos funkcijų forumas gali padėti didinti informuotumą apie padėtį jūroje ir stiprinti operatyvinį bendradarbiavimą keisdamiesi geriausia patirtimi.

Nelaimių ar nelaimingų atsitikimų atveju, kai nacionalinių pajėgumų nepakanka, ES valstybės narės ir trečiosios šalys gali aktyvuoti Sąjungos civilinės saugos mechanizmą 38 . Pasinaudodamos Reagavimo į nelaimes koordinavimo centru 39 , jos gali prašyti pagalbos, ekspertinių žinių ar situacijos analizės.

ES taip pat prisideda prie informuotumo apie padėtį jūroje didinimo tarptautiniu lygmeniu, vykdydama specialias vystomojo bendradarbiavimo gebėjimų stiprinimo iniciatyvas. Įgyvendinant projektą „Svarbiausi jūriniai keliai Indijos ir Ramiojo vandenynų regione“ (CRIMARIO) 40 sukurtos konkrečios priemonės 41 , skirtos informuotumui apie padėtį jūroje didinti ir bendradarbiavimui su regioniniais partneriais bei jų tarpusavio bendradarbiavimui stiprinti. Tai atitinka ES platesnio masto saugumo ir gynybos įsipareigojimus Indijos ir Ramiojo vandenyno regione. Be to, įgyvendinant projektą „Gvinėjos įlankos tarpregioninis tinklas“ (GoGIN) 42 sukurta platforma YARIS – keitimosi informacija priemonė, kuria prisidedama prie Jaundės struktūros įgyvendinimo.

Pagrindiniai ES veiksmai informuotumo apie padėtį jūroje srityje bus šie:

·užtikrinti, kad iki 2024 m. vidurio pradėtų veikti bendra dalijimosi informacija aplinka, sudarant sąlygas įvairių jūrų stebėjimo sektorių institucijoms (civilinėms ir karinėms) saugiai ir struktūrizuotai keistis įslaptinta ir neįslaptinta informacija;

·stiprinti keitimosi jūrų stebėjimo informacija gynybos srityje tinklą (MARSUR) pradedant specialią programą per EGA ir stiprinant MARSUR ir BKIA ryšius;

·pasinaudoti investicijomis, sutelktomis įgyvendinant ES kosmoso politiką, ir toliau išnaudoti programos „Copernicus“ teikiamus jūrų stebėjimo, jūrų aplinkos stebėsenos ir su klimato kaita susijusius pajėgumus;

·integruoti kosmoso technologijas, nuotoliniu būdu pilotuojamų orlaivių sistemas ir radarų stotis, jūrų patrulinius orlaivius ir pilotuojamas bei bepilotes jūrų transporto priemones, taikant novatoriškas, kibernetiniu požiūriu atsparias priemones, informuotumui apie padėtį jūroje didinti;

·stiprinti pakrančių ir jūrų patrulinių laivų vykdomą stebėjimą ir papildyti jį skaitmeniniu tinklu sujungtomis aukščiausios klasės karinių jūrų pajėgų platformomis, įskaitant automatiškai valdomas karinių jūrų pajėgų platformas, siekiant didinti prevencijos ir atsako pajėgumus;

·stiprinti šalių partnerių informuotumo apie padėtį jūroje pajėgumus įgyvendinant projektus GoGIN ir CRIMARIO, be kita ko, toliau diegiant informuotumo apie padėtį jūroje priemones (YARIS, IORIS ir SHARE.IT), koordinuojant veiksmus su „Copernicus“ palydovų paslaugomis.

4.Rizikos ir grėsmių valdymas

Laikydamosi Strateginio kelrodžio dokumento, ES ir jos valstybės narės gerins savo kolektyvinius gebėjimus ginti savo saugumą ir didins savo atsparumą bei pasirengimą jūrų saugumo problemoms, įskaitant hibridines ir kibernetines grėsmes. ES ir jos valstybės narės turėtų gebėti greitai reaguoti, pasitelkdamos koordinuotus civilinius ir karinius pajėgumus.

Kova su klimato kaita ir aplinkos būklės blogėjimu yra vieni svarbiausių ES politinių prioritetų, kurie atsispindi jos išorės veiksmuose jai įgyvendinant daugelį teminių ar geografinių strategijų, pavyzdžiui, strategiją „Global Gateway“ ar strategiją dėl bendradarbiavimo Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, taip pat vykdant ES diplomatinę veiklą ir ES klimato diplomatiją.

ES jau ėmėsi svarbių veiksmų, kad iki 2050 m. pasiektų poveikio klimatui neutralumą, ir imsis tolesnių veiksmų dėl problemų, susijusių su klimato kaita, aplinkos būklės blogėjimu ir saugumu. Vyriausiasis įgaliotinis ir Komisija 2023 m. viduryje pateiks bendrą komunikatą dėl klimato kaitos, aplinkos būklės blogėjimo bei saugumo ir gynybos sąsajų. Jame, be kita ko, bus pateikti pasiūlymai dėl priemonių, kuriomis būtų vertinamos klimato kaitos ir aplinkos būklės blogėjimo priežastys ir pasekmės jūrų sektoriui, jūrų infrastruktūrai, taip pat pakrančių sričių gamtinėms ir dirbtinėms savybėms, įskaitant ankstyvąjį perspėjimą, įrodymais pagrįstus mokslinius tyrimus ir palydovinius vaizdus (pvz., pagal programą „Copernicus“).

Arktyje tirpsta ledo kepurės, plonėja ledo danga, palaipsniui atsiveria nauji laivybos maršrutai, todėl numanoma, kad dėl to suintensyvėjusi žmogaus veikla kels arba padidins grėsmę aplinkai ir vietos bendruomenėms. Todėl kuo greičiau turi būti toliau įgyvendinamas bendras komunikatas „Didesnis ES įsipareigojimas siekti taikaus, tvaraus ir klestinčio Arkties regiono“ 43 , visų pirma kiek tai susiję su nulinės taršos laivyba Arkties vandenyne, tvaria svarbiausiųjų žaliavų gavyba ir tvariu Arkties regionų vystymusi.

Svarbiausiu prioritetu išlieka ir ypatingos svarbos infrastruktūros jūrų srityje apsauga. ES turėtų papildyti valstybių narių vaidmenį didinant ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros, pavyzdžiui, vamzdynų arba povandeninių kabelių, kertančių nacionalines jūrų sienas, atsparumą. Ji turėtų pagerinti dabartinius povandeninių kabelių rizikos vertinimus ir papildyti juos atsako galimybėmis ir rizikos mažinimo priemonėmis, remiantis tarpsektorine patirtimi ir pajėgumais. Būtina nuolat remti valstybes nares kuriant povandeninius apsaugos išteklius ir kovos su bepiločiais orlaiviais sprendimus. Be to, ES turėtų toliau kurti palankesnes sąlygas jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos sambūviui 44 su gynybos veikla 45 , kaip raginama jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos strategijoje 46 .

Priėmus Direktyvą dėl ypatingos svarbos subjektų atsparumo 47 ir peržiūrėtą Tinklų ir informacijos saugumo direktyvą (TIS 2 direktyva) 48 , ES yra svarbių pokyčių priešakyje ir turi išsamią teisinę sistemą, leidžiančią didinti tiek fizinį, tiek kibernetinį ypatingos svarbos subjektų ir infrastruktūros atsparumą. Šioje srityje ES turėtų aktyviau bendradarbiauti su pagrindiniais partneriais ir atitinkamomis ES nepriklausančiomis šalimis, visų pirma vesdama ES ir NATO struktūrinį dialogą atsparumo klausimais ir pasitelkdama ypatingos svarbos infrastruktūros atsparumo darbo grupę.

ES susiduria su papildomu iššūkiu, susijusiu su dideliu nesprogusių standartinių sprogmenų (NSS) ir cheminių ginklų, išlikusių nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų įvairiuose ES esančiuose jūrų baseinuose, kiekiu. Šią problemą dar labiau apsunkina Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, dėl kurios Juodojoje jūroje atsirado daugybė minų. Šių sprogmenų tipas, vieta ir kiekis yra prastai dokumentuoti, o tai kelia pavojų jūrų saugai ir saugumui, aplinkai (dėl galimo cheminių medžiagų išleidimo) ir mėlynosios ekonomikos veiklai (pvz., jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos objektų statybai). Remdamasi vykdomais sėkmingais projektais 49 , ES turėtų skubiai ir visapusiškai spręsti šią problemą, mažindama su NSS ir jų šalinimu susijusią riziką aplinkai. Taip pat bus labai svarbu saugiai sunaikinti Juodojoje jūroje paliktus NSS ir minas, kai tik bus sudarytos tinkamos saugumo ir politinės sąlygos.

Jūrų saugumui kenkia ir užsienio subjektai, tiek dėl rizikos, susijusios su tiesioginėmis užsienio investicijomis į ypatingos svarbos infrastruktūrą, tiek dėl manipuliavimo informacija ir tokių subjektų kišimosi. Šie klausimai bus sprendžiami pasitelkiant atitinkamas priemones ir sistemas, pavyzdžiui, tiesioginės užsienio investicijos bus tikrinamos pagal atitinkamą reglamentą 50 .

Komisija ir valstybės narės atlieka rizikos vertinimą, siekdamos parengti gaires, kaip padidinti keleivinių laivų saugumą ES.

Pagrindiniai ES veiksmai rizikos ir grėsmių valdymo srityje bus šie:

·be pirmiau minėtų kasmetinių karinių jūrų pajėgų pratybų, ES lygmeniu vykdyti reguliarias, plataus masto realiąsias pratybas, daugiausia dėmesio skiriant uostų apsaugai ir kovai su grėsmėmis, pavyzdžiui, kibernetinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis;

·panaudoti išteklius ir stebėjimo priemones (pvz., nuotoliniu būdu pilotuojamų orlaivių sistemas) ir užtikrinti optimalų dabartinių ir būsimų kosmoso paslaugų (pvz., Žemės stebėjimo) naudojimą patruliavimui ir ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros apsaugai;

·parengti ES regioninio bendradarbiavimo planus, kad būtų užtikrinta povandeninės ir atviros jūros infrastruktūros priežiūra;

·sukurti nuoseklią sistemą, skirtą kovoti su grėsmėmis, kurias kelia NSS, aktyvieji ginklai ir cheminiai ginklai jūroje, stebėti ir pašalinti juos naudojant novatoriškas technologijas ir darant kuo mažesnį poveikį aplinkai;

·gerinti išankstinį įspėjimą ir strateginį prognozavimą, be kita ko, naudojantis kosminėmis technologijomis grindžiamomis paslaugomis, apie klimato kaitos poveikį, ypač jūros lygio kilimą, audrų sukeliamą bangavimą ir aplinkos būklės blogėjimą;

·parengti naujus ir sustiprinti esamus uostų, pakrančių infrastruktūros, taip pat keleivinių laivų saugumo ir transporto ir (arba) tiekimo grandinių rizikos vertinimus, nenumatytų atvejų planus ir veiklos atkūrimo po ekstremaliųjų įvykių planus (ES ir nacionaliniu lygmenimis);

·skatinti jūrų sektoriaus subjektus keistis geriausia patirtimi kibernetinių grėsmių srityje ir toliau spręsti kibernetinio saugumo klausimus Tarptautinės jūrų organizacijos (IMO) lygmeniu;

·didinti informuotumą apie padėtį jūroje Arktyje, įskaitant stebėjimą iš kosmoso; palaikyti nuolatinį dvišalį bendradarbiavimą su Arkties pakrantės valstybėmis ir atitinkamuose daugiašaliuose forumuose, kad būtų remiamas Arkties politikos įgyvendinimas 51 ;

·įvertinti galimybę įgyvendinti jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos projektus ir kitus tvarius naudojimo būdus jūrų zonose, skirtose arba naudojamose karinei veiklai;

·įvertinti ne ES šalių ir subjektų investicijas į jūrų infrastruktūrą pagal bendradarbiavimo mechanizmą, nustatytą reglamentu dėl tiesioginių užsienio investicijų tikrinimo.

5. Pajėgumų stiprinimas

Siekdama propaguoti savo jūrų saugumo interesus, ES turėtų sparčiau plėtoti civilinius ir karinius pajėgumus, prireikus pasitelkdama pramonę. Moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra, susiję su Europos jūrų saugumo civiliniais aspektais, įtraukti į ES programos „Europos horizontas“ veiksmų grupę „Civilinė visuomenės sauga“. Dabartiniai ir būsimi moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra padės plėtoti pajėgumus ES lygmeniu, įskaitant ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros apsaugą, povandeninių grėsmių valdymą, pasirengimą antropogeninėms ir gaivalinėms nelaimėms ir reagavimą į jas, keleivinio jūrų transporto saugumą ir NSS valdymą, prireikus įtraukiant pramonę.

Gynybos srityje valstybės narės turėtų plėtoti visą jūrų pajėgumų spektrą, visapusiškai pasinaudodamos bendradarbiavimo pagal susijusias ES iniciatyvas galimybėmis 52 . Visų pirma jos turėtų sutelkti dėmesį į pajėgumų stiprinimą siekiant užtikrinti ES pranašumą ant vandens, panaudoti galią jūroje, sudaryti sąlygas povandeninei kontrolei ir prisidėti prie oro erdvės gynybos.

Atliekant būsimą Pajėgumų plėtojimo plano 53 peržiūrą taip pat bus remiamasi patirtimi, įgyta Rusijos vykdomos karinės agresijos prieš Ukrainą metu. Pavyzdžiui, EGA išnagrinės pagrindines technologijas, reikalingas nepilotuojamiems bepiločių orlaivių būriams valdyti ir ypatingos svarbos jūros dugno infrastruktūrai apsaugoti.

Kaip raginama Strateginio kelrodžio dokumente ir atsižvelgiant į suderintą metinę peržiūrą gynybos srityje (CARD) 54 , nacionaliniais ir daugiašaliais projektais turėtų būti siekiama įveikti susiskaidymą ypatingos svarbos išteklių, pvz., korvetės dydžio laivų ir laive esančių sistemų, srityje ir pagerinti atskirų platformų veiklos efektyvumą. 2020 m. CARD cikle nustatytos kelios bendradarbiavimo galimybės paskatino nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projektus nepilotuojamų jūrų sistemų, pvz., vidutinio dydžio pusiau autonominių antžeminių transporto priemonių, srityje. Europos gynybos fondas 55 vertins mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros projektus, pavyzdžiui, informuotumo apie padėtį jūroje, jūrų stebėjimo pajėgumų, ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros apsaugos ir povandeninių pajėgumų srityse.

Pagrindiniai ES veiksmai pajėgumams stiprinti bus šie:

·parengti bendrus gynybos technologijų reikalavimus ir koncepcijas, be kita ko, susijusius su informuotumu apie padėtį jūroje tiek ant vandens, tiek po vandeniu;

·kurti sąveikias bepilotes sistemas, skirtas stebėti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūrą, kovoti su priešiškais bepiločių orlaivių būriais ir kt.;

·didinti modernius apsaugos nuo minų pajėgumus, pvz., plėtojant ES operacijos koncepciją;

·remti bendrų sustiprintų jūrų patrulinių orlaivių pajėgumų plėtojimą;

·rengti bendras bandymų ir eksperimentavimo pratybas siekiant plėtoti būsimus pažangiausius jūrų pajėgumus.

6.Švietimas ir mokymas

Aukšto lygio specializuotas švietimas, įgūdžiai ir mokymas yra būtini, kad ES būtų pasirengusi spręsti dabartines ir būsimas jūrų saugumo problemas. Kovojant su naujomis hibridinėmis ir kibernetinėmis grėsmėmis reikia, kad operatoriai turėtų gerus skaitmeninius įgūdžius ir būtų vykdomos specialios perkvalifikavimo ir kvalifikacijos kėlimo programos. Sprendimai, įgyvendinami vykdant karinio rengimo programų mainus ir bendras ES valstybių narių karinių jūrų pajėgų tarpusavio mokymo programas ir įvairių institucijų tarpusavio mokymo programas, padidins sąveikumą ir padės ES veiksmingiau, koordinuočiau ir įtraukiau reaguoti į naujas grėsmes.

Kaip Europos bendradarbiavimo vykdant pakrančių apsaugos funkcijas praktinio vadovo dalis buvo parengtas mokymo katalogas, kuriame pateikiami visi ES agentūrų rengiami kursai visose jūrų srityse. Vadovas bus nuolat atnaujinamas atsižvelgiant į poreikius ir pokyčius. Turėtų būti tęsiamas sėkmingas Europos sienų ir pakrančių apsaugos funkcijų mokymo akademijos tinklo projektas (ECGFA NET) ir suderinti mokymo apie sienų ir pakrančių apsaugos funkciją kursai, ypač mainų programa, kurioje dalyvauja kaimyninės šalys ir kurioje bendradarbiaujama regioniniu lygmeniu, pasitelkiant specialų projektą, kurį įgyvendina EŽKA, glaudžiai bendradarbiaudama su EMSA ir FRONTEX. EMSA taip pat rengia jūrų kibernetinio saugumo kursą. Hibridinis kompetencijos centras Helsinkyje rengia kursus ir konferencijas hibridinių grėsmių, darančių poveikį jūrų sričiai, klausimais. Turėtų būti remiama lyčių lygybė ir moterų įgalėjimas ES jūrų saugumo sektoriuje, skatinant moterų galimybes gauti aukšto lygio techninį išsilavinimą ir mokymą.

Europos saugumo ir gynybos koledžas (ESGK) 56 teikia ES lygmens mokymo ir švietimo paslaugas civiliniam ir kariniam personalui, kad būtų skatinamas bendras supratimas apie jūrų saugumo problemas ir didinamas informuotumas apie vis reikšmingesnį ES vaidmenį šioje srityje. ESGK remiamos šešios Europos karinių jūrų pajėgų akademijos šiuo metu rengia bendro tarptautinio karinių jūrų pajėgų semestro turinį.

Pagrindiniai ES veiksmai švietimo ir mokymo 57 srityje bus šie:

·stiprinti su kibernetiniu, hibridiniu ir kosmoso srities saugumu susijusius įgūdžius remiant naujus ir esamus mokymo kursus, kuriuos siūlo įvairios akademinės institucijos ir kompetentingos nacionalinės ar ES įstaigos tiek civilinėje, tiek karinėje srityse;

·vykdyti specialias mokymo programas, kuriose galėtų dalyvauti ES nepriklausančios šalys partnerės, kad būtų kovojama su esamomis ir naujomis grėsmėmis jūrų saugumui;

·sukurti tarptautinį karinių jūrų pajėgų semestrą vykdant Europos iniciatyvą dėl jaunų karininkų mainų (EMILYO) 58 ;

·rengti civilines ir karines pratybas, pagrįstas scenarijais, susijusiais su bendra jurisdikcija arba bendru pajėgumų naudojimu.

V.ES veiksmų jūrų saugumo srityje rėmimo įrankiai ir priemonės

Atnaujinta strategija turėtų būti įgyvendinama taikant integruotą požiūrį, kad būtų kuo labiau padidinta sinergija ir sukurti papildomi ES įrankiai ir priemonės. Tai turėtų apimti:

·Europos gynybos fondo mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros gynybos projektus, kuriais siekiama didinti ES valstybių narių ginkluotųjų pajėgų pajėgumus;

·Europos taikos priemonę, kaip nebiudžetinį karinio ir gynybinio pobūdžio ES veiksmų pagal bendrą užsienio ir saugumo politiką finansavimo mechanizmą;

·ES civilinių jūrų saugumo pajėgumų mokslinius tyrimus ir inovacijas, visų pirma pagal ES programos „Europos horizontas“ 3 veiksmų grupę „Civilinė visuomenės sauga“;

·Vidaus saugumo fondo ir Sienų valdymo ir vizų priemonės teikiamas galimybes stiprinti valstybių narių pakrančių apsaugos institucijų, vykdančių teisėsaugos ir sienų kontrolės užduotis jūroje, pajėgumus;

·Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, visų pirma pasinaudojant analitiniais ir reagavimo pajėgumais, taip pat įgyvendinant Komisijos rekomendaciją dėl atsparumo nelaimėms didinimo tikslų;

·Kaimynystės, vystomojo ir tarptautinio bendradarbiavimo priemonę, kuria remiamos tarptautinės partnerystės siekiant didinti jūrų saugumą, visų pirma informuotumą apie padėtį jūroje;

·Pasirengimo narystei paramos priemonę (2021–2017 m.), PNPP III, atsižvelgiant į jos taikymo sritį ir orientavimąsi į šalis kandidates;

·bendros užsienio ir saugumo politikos biudžetą civilinėms BSGP misijoms finansuoti;

·Europos jūrų reikalų, žvejybos ir akvakultūros fondą (EJRŽAF), kurio lėšomis finansuojamas jūrų stebėjimas ir bendradarbiavimas vykdant pakrančių apsaugos funkcijas;

·Europos regioninės plėtros ir fondo (ERPF) ir INTERREG programas, pagal kurias remiamos investicijos į pakrančių ir atokiausius regionus bei teritorijas ir šalis, turinčias jūrų sienas su ES;

·Vidaus saugumo fondus, kurių lėšomis finansuojamas Jūrų analizės ir operacijų centras kovai su prekyba narkotikais (MAOC-N) ir jo konkretūs pajėgumai keistis informacija kovojant su prekyba narkotikais jūroje.

VI.Tolesni veiksmai

Komisija ir vyriausiasis įgaliotinis bendradarbiaus su Taryba, kad ši atnaujinta strategija būtų įgyvendinta pirmiau nurodytose ir veiksmų plane išsamiai išdėstytose veiklos srityse, remiantis ESJSS laimėjimais nuo 2014 m., pasitelkiant esamas priemones bei politiką ir vadovaujantis bendromis Strateginio kelrodžio gairėmis.

Komisija ir vyriausiasis įgaliotinis prašo valstybių narių patvirtinti strategiją ir veiksmų planą. Praėjus trejiems metams po to, kai Taryba patvirtins strategiją, Komisija ir vyriausiasis įgaliotinis pateiks Tarybai bendrą pažangos ataskaitą, parengtą atsižvelgiant į valstybių narių pateiktą informaciją.

(1)

   JOIN(2022) 28 final.

(2)

https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/IDAN/2022/702557/EXPO_IDA(2022)702557_EN.pdf

(3)

COM(2021) 240 final.

(4)

Tarybos dokumentas 11205/14 ir Tarybos išvados 10494/18.

(5)

Tarybos išvados 9946/21.

(6)

  https://eunavfor.eu/  

(7)

  https://www.operationirini.eu/  

(8)

Tarybos išvados 06256/22 ir 06255/22.

(9)

Tarybos dokumentas 7371/22.

(10)

ES grėsmių analizė yra išsami ir žvalgybos informacija pagrįsta įvairių grėsmių ir iššūkių, su kuriais ES susiduria arba gali susidurti ateityje, analizė. Ji reguliariai atnaujinama ir naudojama kaip pagrindinė informacija, padedanti rengti ir įgyvendinti ES strateginį saugumo ir gynybos kelrodį.

(11)

IPCC SROCC (2019 m.) ir II darbo grupės ataskaita, AR6 (2022 m.).

(12)

COM(2020) 380 final.

(13)

Visų pirma, didelį nerimą keliantį banginių būrio gyvūnų mirtingumo Juodojoje jūroje padidėjimą.

(14)

2023/C 20/01.

(15)

COM(2023) 61 final ir 2023/C 56/01.

(16)

Nesprogę standartiniai sprogmenys (NSS) – tai sprogstamieji ginklai (bombos, sviediniai, granatos, sausumos minos, jūrų minos, kasetiniai šaudmenys ir kiti šaudmenys), kurie nesprogo ir vis dar kelia sprogimo pavojų, kartais praėjus daugeliui dešimtmečių po to, kai buvo panaudoti ar išmesti.

(17)

https://www.wto.org/english/tratop_e/rulesneg_e/fish_e/fish_e.htm.

(18)

Pavyzdžiui, povandeninių kabelių ir vamzdynų, logistikos centrų (t. y. uostų), jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos įrenginių, naftos ir dujų jūrų platformų ir kt.

(19)

Informuotumas apie padėtį jūroje – tai veiksmingas su jūrų sritimi susijusios veiklos, kuri gali turėti įtakos Europos Sąjungos ir jos valstybių narių saugumui, saugai, ekonomikai ar aplinkai, supratimas. Remiantis aiškiai apibrėžtais naudotojų poreikiais ir teisėmis, jis padeda institucijoms, atsakingoms už stebėsenos ir priežiūros veiklą, užkirsti kelią visoms tokioms situacijoms, įvykiams ir veiksmams, susijusiems su ES jūrų sritimi, ir visapusiškai juos valdyti. ES jūrų sritis aprėpia ES valstybių narių teritorinius vandenis, išskirtines ekonomines zonas ir kontinentinį šelfą, kaip apibrėžta 1982 m. Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencijoje, taip pat visą tose teritorijose – jūros dugne, popaviršiniuose sluoksniuose, paviršiuje ir virš jūros – vykdomą jūrų srities veiklą, susijusią su, be kita ko, įrenginiais, krovinių gabenimu ir mažais bei dideliais laivais, plaukiojančiais su ES valstybių vėliavomis, priklausančiais ES valstybėms, jų valdomais arba vykstančiais į jas.

(20)

Integruotas požiūris į išorės konfliktus ir krizes grindžiamas 2016 m. Visuotine ES strategija (Tarybos išvados: EUCO 26/16 ir 13202/16) ir buvo patvirtintas 2018 m. Tarybos išvadomis (5413/18). Juo grindžiama nuoseklesnio ir visapusiškesnio ES dalyvavimo sprendžiant išorės konfliktus ir krizes sistema, skatinamas žmonių saugumas ir taip didinamas ES ir jos piliečių saugumas.

(21)

Pavyzdžiui, visapusiška strategija su Afrika (JOIN(2020) 4 final), ES strategija dėl Gvinėjos įlankos (dok. 7671/14), ES strategija dėl Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono (JOIN(2021) 24 final), ES Arkties politika (JOIN(2021) 27 final), Atokiausių regionų strategija (COM(2022)).

(22)

https://www.diplomatie.gouv.fr/en/french-foreign-policy/europe/news/article/european-maritime-awareness-in-the-soh-emasoh-political-statement-by-the

(23)

COM(2022) 303.

(24)

Pagrindiniais ES veiksmais, išvardytais pagal kiekvieną iš šešių konkrečių tikslų, apibendrinami svarbūs veiksmų plane išsamiai išdėstytų veiksmų elementai.

(25)

Jungtinių Tautų tarptautinė jūrų organizacija.

(26)

Afrikos Sąjunga.

(27)

Jūrų saugumas jau seniai yra bendras ES ir ASEAN prioritetas. Šių regionų bendradarbiavimas buvo sutelktas į reagavimą į tarptautines jūrų grėsmes, pavyzdžiui, piratavimą, kontrabandą, nelegalią imigraciją, nelaimių riziką ir taršos bei klimato kaitos poveikį. Europos Sąjunga remia ASEAN vadovaujamą procesą siekiant parengti Pietų Kinijos jūros elgesio kodeksą; https://euinasean.eu/maritime-cooperation/.

(28)

Jūrų saugumas Rytų ir Pietų Afrikoje bei Indijos vandenyne (MASE), Uostų apsaugos ir laivybos saugos programa, Regioninė jūrų saugumo Raudonosios jūros zonoje programa ir CRIMARIO.

(29)

SWAIMS, PASSMAR ir GOGIN veiksmai.

(30)

Jūrų informacijos gretinimo centrai yra nacionaliniai arba regioniniai subjektai, kurie renka informaciją, kad padidintų informuotumą apie padėtį jūroje tam tikroje geografinėje teritorijoje. 2022 m. ES išsiuntė savo pirmąjį ryšių palaikymo pareigūną į informacijos sugretinimo centrą Singapūre, kuris apima didžiąją dalį Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono.

(31)

Pagal Tarybos rekomendaciją 2023/C 20/01 dėl Sąjungos mastu koordinuojamo požiūrio į ypatingos svarbos infrastruktūros atsparumo stiprinimą.

(32)

Pagal Tarptautinį laivų ir uostų įrenginių apsaugos kodeksą; https://www.imo.org/en/OurWork/Security/Pages/SOLAS-XI-2%20ISPS%20Code.aspx

(33)

Jūrų sektoriai apima jūrų transporto saugą ir saugumą, žuvininkystės kontrolę, pasirengimą jūrų taršai ir reagavimą į ją, jūrų aplinkos apsaugą, muitinę, sienų kontrolę, bendrąją teisėsaugą ir gynybą.

(34)

Pvz., EUROSUR ir „SafeSeaNet“ (operacinės sistemos ES lygmeniu).

(35)

Tarybos dokumentas 9946-2021.

(36)

SWD(2019) 322 final.

(37)

  https://defence-industry-space.ec.europa.eu/welcome-iris2-infrastructure-resilience-interconnectivity-and-security-satellite-2022-11-17_en

(38)

  ES civilinės saugos mechanizmas (europa.eu) .

(39)

  Reagavimo į nelaimes koordinavimo centras (RNKC) (europa.eu) .

(40)

2015–2025 m. Europos Komisija finansuoja CRIMARIO skirdama 23 mln. EUR.

(41)

Platformos IORIS ir SHARE.IT.

(42)

Europos Komisija finansuoja GOGIN skirdama 11,5 mln. EUR (2016–2023 m.), o GOGIN II – 5 mln. EUR (2023–2025 m.).

(43)

JOIN(2021) 27 final.

(44)

Pagal JTP direktyvą 2014/89/ES.

(45)

Projektas „Symbiosis“, kurį koordinuoja Europos gynybos agentūra, pasitelkiant programos „Horizontas 2020“ lėšas; https://eda.europa.eu/symbiosis .

(46)

COM(2020) 741 final.

(47)

Direktyva (ES) 2022/2557.

(48)

Direktyva (ES) 2022/2555.

(49)

Projektai, skirti iš Baltijos jūros pašalinti kovines nuodingąsias chemines medžiagas ir įprastinius šaudmenis, remiami pagal INTERREG programą, finansuojamą iš Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) – 10 metų INTERREG bendradarbiavimo siekiant išlaisvinti Baltijos jūrą nuo išmestos amunicijos. INTERREG Baltijos jūros regionas (interreg-baltic.eu) .

(50)

 Reglamentas (ES) 2019/452.

(51)

JOIN(2021) 27 final.

(52)

Pajėgumų plėtojimo planas, bendradarbiavimo galimybės, nustatytos atliekant suderintą metinę peržiūrą gynybos srityje, nuolatinis struktūrizuotas bendradarbiavimas, Europos gynybos fondas.

(53)

2022 m. birželio mėn. EGA Valdančioji taryba oficialiai pradėjo Pajėgumų plėtojimo plano peržiūrą.

(54)

Prioritetinė sritis „Europos patruliavimo klasės antvandeniniai laivai“.

(55)

EGF tikslas – stiprinti ES gynybos pramonės konkurencingumą ir inovacijų pajėgumą. Todėl jis prisideda prie valstybių narių karinių pajėgumų plėtojimo.

(56)

Vykdydamas bendrą užsienio ir saugumo politiką (BUSP), ESGK vykdo ES lygmens mokymus ir švietimą Sąjungos bendros saugumo ir gynybos politikos (BSGP) srityje. Jis siekia formuoti ir skatinti bendrą civilinio ir karinio personalo supratimą apie BSGP ir, vykdydamas mokymo veiklą, nustatyti ir skleisti gerąją patirtį, susijusią su įvairiais BSGP klausimais. Tokiu būdu ESGK papildo nacionalines pastangas mokymo ir švietimo srityje.

(57)

Be kita ko, įgyvendinant Įgūdžių metus.

(58)

http://www.emilyo.eu/ ; EMILYO nėra susijusi su programa „Erasmus+“.

Top

Briuselis, 2023 03 10

JOIN(2023) 8 final

PRIEDAS

prie

Bendro komunikato Europos Parlamentui ir Tarybai

dėl ES jūrų saugumo strategijos ir jos veiksmų plano atnaujinimo
„Patobulinta ES jūrų saugumo strategija kintančioms jūrų grėsmėms šalinti“


Veiksmų planas 1  

1 strateginis tikslas. Aktyvesnės veiklos jūroje vykdymas

Tikslai

Veiksmai

Tvarkaraštis 
Kai taikoma

Susiję subjektai 2

1.1. Išplėsti ES vaidmenį ir veiksmus jūrų baseinuose visoje ES ir už jos ribų.

Stiprinti ES BSGP karinių jūrų pajėgų operacijas ir plėsti koordinuoto buvimo jūroje (CMP) koncepciją

1.1.1.

Užtikrinti, kad ES BSGP karinių jūrų pajėgų operacijoms (įskaitant ATALANTA ir IRINI) vykdyti būtų teikiami karinių jūrų ir oro pajėgų ištekliai, išvardyti jų atitinkamuose sujungtuose bendruose pareiškimuose dėl reikalavimų.

2025 m.

VN, EIVT

1.1.2.

Remiantis EIVT pasiūlymais apsvarstyti, kokiose naujose svarbiose jūrų zonas, kuriose būtų galima įgyvendinti CMP.

Nuo 2023 m.

VN, EIVT

Plėtoti valstybių narių ir ES jūrų saugumo iniciatyvų bendradarbiavimą ir sinergiją

1.1.3.

Stiprinti EUNAVFOR operacijos ATALANTA ir Europos informuotumo apie padėtį jūroje misijos Ormūzo sąsiauryje (EMASOH) dalyvių bendradarbiavimą.

Nuo 2023 m.

VN, EIVT

1.1.4.

Užtikrinti bendrą ES valstybių narių veiksmų suderinamumą ir koordinavimą su atitinkamų Komisijos ir žmogiškųjų išteklių tarnybų bei agentūrų veiksmais, be kita ko, taikant CMP.

Reguliariai

VN, COM, EIVT

1.1.5.

Remti veiksmus, naudojantis EUROSUR gretinimo paslaugomis ir keitimosi informacija pajėgumais, pavyzdžiui, BKIA ir IJS, ir koordinuoti stebėsenos veiklą pasienio teritorijose.

Reguliariai

FRONTEX, EMSA

1.1.6.

Remti jūrų sektoriaus darbuotojų mokymo kursų steigimą valstybėse narėse, organizuojant mokymus ir užtikrinant prieigą prie EUROSUR pajėgumų ir paslaugų.

1.1.7.

Užtikrinti, kad ES veiksmai jūroje ir sausumoje papildytų ES integruotą požiūrį, skatinant sąsajas su tarpžinybiniu bendradarbiavimu pakrančių apsaugos funkcijų srityje (Trišalis darbo susitarimas) ir daugiatikslės jūrų operacijos koncepcija, parengta vykdant ES bendradarbiavimą pakrančių apsaugos funkcijų srityje ir pakrančių apsaugos institucijų įgyvendinama atitinkamuose jūrų baseinuose.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT, EŽKA, EMSA, FRONTEX

1.1.8.

Kai tinkama ir teisiškai įmanoma, skatinti BSGP veiklos ir daugiatikslės jūrų operacijos koncepcijų, parengtų vykdant tarpžinybinį bendradarbiavimą pakrančių apsaugos funkcijų srityje, sinergiją.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT, EŽKA, EMSA, FRONTEX

Atitinkamuose jūrų baseinuose visoje ES

1.1.9.

Organizuoti kasmetines ES karinių jūrų pajėgų pratybas, kuriose dalyvautų karinės jūrų pajėgos ir susijusios valdžios institucijos iš kuo daugiau valstybių narių, siekiant sustiprinti pasirengimo ir reagavimo į tradicines grėsmes, taip pat į 4 strateginiame tiksle išvardytas rizikas ir grėsmes pajėgumus.

Kasmet nuo 2024 m.

VN, EIVT

1.1.10.

Integruoti jūrų saugumą į darbą, susijusį su jūrų baseinų strategijomis ir, kai aktualu, makroregioninėmis strategijomis.

Reguliariai nuo 2023 m.

COM

Arktis

1.1.11.

Užtikrinti pakankamą naujų Arkties jūros maršrutų palydovinį stebėjimą, be kita ko, naudojantis „Copernicus“ pajėgumais (įskaitant su jūra susijusią paslaugą – CMEMS 3 ), kad būtų didinamas informuotumas apie padėtį.

Iki 2025 m.

COM, EMSA

1.1.12.

Dalyvauti Arkties tarybos darbe ir susijusiuose forumuose, kai tinkama.

Reguliariai.

VN, EIVT, COM

Atlanto vandenynas

1.1.13.

Remti kovos su prekyba narkotikais operacijas keičiantis informacija ir vykdant bendras operacijas, be kita ko, išvykimo šalyse ir (arba) uostuose ir ES paskirties uostuose ir uostų įrenginiuose

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, COM, MAOC-N, EMSA, Europolas

Baltijos jūra

1.1.14.

Sukurti mechanizmą, kuriame dalyvautų COM, Baltijos jūros valstybių taryba (BJVT) ir HELCOM, kad būtų koordinuojami moksliniai veiksmai, operacijos ir dalijimasis duomenimis siekiant įgyvendinti kovos su NSS Baltijos jūroje veiksmų planą.

Iki 2023 m. pabaigos

VN, COM, EIVT

1.1.15.

Parengti regioninio lygmens priemonę, kuri leistų dalytis duomenimis apie šaudmenis, atlikti rizikos vertinimą ir nustatyti geriausius būdus, kaip iš Baltijos jūros pašalinti įprastinius ir cheminius šaudmenis.

Iki 2023 m. pabaigos

VN, COM, EIVT

1.1.16.

Plėtoti ir plėsti technologijas, skirtas spręsti NSS problemą, taip pat įtraukiant civilinius subjektus ir skatinant ryšius su pramone.

Reguliariai nuo 2024 m.

VN, COM, EIVT

1.1.17.

Reguliariai organizuoti kampaniją, kurios tikslas – iš Baltijos jūros regiono pašalinti išmestus šaudmenis, apsaugoti jūrų aplinką, užtikrinti jūrų koridorių saugumą ir sudaryti palankesnes sąlygas jūrų ekonominės veiklos plėtrai.

Reguliariai nuo 2024 m.

VN, COM, EIVT

Juodoji jūra

1.1.18.

Stiprinti koordinuoto reagavimo į jūrų taršą, susijusią su ginkluotaisiais konfliktais, pajėgumus, be kita ko, parengiant naujas mokymo programas, skirtas kovai su tarša iš įvairių šaltinių, įskaitant, pvz., NSS, minas, naftos nuotėkius, nuskendusius laivus, akustinę taršą ir kt., kuri taip pat gali turėti įtakos biologinei įvairovei ir ekosistemoms, taip pat pasinaudojant Bendra Juodosios jūros darbotvarke (CMA) ir Juodosios jūros strategine mokslinių tyrimų ir inovacijų darbotvarke (SRIA).

2023 m.

VN, COM, EMSA

1.1.19.

Analizuoti karinės veiklos, susijusios su karu Ukrainoje, poveikį banginių būrio gyvūnams, pasitelkiant Susitarimą dėl mažųjų banginių apsaugos (ASCOBANS).

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT

1.1.20.

Remtis esamais SATCEN ir kitų ES tarnybų pajėgumais ir stiprinti dabartinius pajėgumus aptikti jūrų minas, be kita ko, dislokuotas Rusijai vykdant karinę agresiją prieš Ukrainą, keliančias pavojų laivybai ir navigacijai.

Nuo 2023 m.

VN, COM, SATCEN

Viduržemio jūra

1.1.21.

Didinti panašių pažiūrų Viduržemio jūros regiono šalių partnerių pajėgumus ir atitinkamais atvejais dalytis informacija, kad būtų sustiprintas jų gebėjimas vykdyti sienų kontrolę, siekiant nustatyti neteisėtus sienų kirtimus ir tarpvalstybinę nusikalstamą veiklą ir užkirsti jiems kelią.

Reguliariai

VN, COM, EIVT, FRONTEX

1.1.22.

Stiprinti operacijų IRINI, EUBAM Libya ir atitinkamų Europos agentūrų veiklos koordinavimą ir sinergiją.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT, FRONTEX, EMSA

1.1.23.

Atsižvelgiant į VJS TME deklaraciją 4 , MedCGFF rengs mokymo kursus ir sudarys palankesnes sąlygas VJS šalims keistis informacija, ekspertinėmis žiniomis, technine pagalba, mokymu ir geriausia patirtimi kovojant su neteisėta veikla jūroje.

Reguliariai nuo 2024 m.

VN, COM, FRONTEX, EMSA, EŽKA

1.1.24.

Nustatyti ir skatinti regioninę jūrinių pajėgumų stiprinimo veiklą siekiant išplėsti esamas jūrų saugumo pajėgumų stiprinimo programas (pvz., Rabato procesą) ir plėtoti panašias iniciatyvas su šalimis partnerėmis ir regioninėmis organizacijomis.

Reguliariai nuo 2024 m.

VN, EIVT

1.1.25.

Įgyvendinti GFCM rekomendacijas, tarptautinio inspektavimo sistemą ar bandomuosius projektus, kad būtų pagerintas žuvininkystės išteklių tvarumas, remiant kovą su NNN žvejyba.

Reguliariai

VN, COM, EŽKA

Šiaurės jūra

1.1.26.

Atlikti išsamų Šiaurės jūros baseino padėties įvertinimą, kad būtų galima atlikti rizikos vertinimą ir nustatyti geriausius įprastinių ir cheminių šaudmenų pašalinimo būdus.

Iki 2025 m. pabaigos

COM, VN

Zonose, kuriose įgyvendinta CMP

1.1.27.

Stiprinti kovą su neteisėta ir nelegalia veikla jūroje, įskaitant prekybą narkotikais, taikant CMP

Reguliariai

VN, EIVT

Gvinėjos įlanka

1.1.28.

Toliau remti Jaundės jūrų saugumo struktūrą, be kita ko, pasitelkiant Gvinėjos įlankos regioninio informacijos tinklo (GoGIN) programą, ir gerinti teisinės valstybės principo įgyvendinimą bei nacionalines teisines sistemas regione, be kita ko, pasitelkiant vykdomas SWAIMS ir PASSMAR programas, iki kol jos bus užbaigtos 2024 m., o vėliau – ją pakeisiančią regioninę jūrų saugumo programą, taip pat WeCAPS ir GoGIN.

Reguliariai

VN, COM, EIVT, EMSA

1.1.29.

Stiprinti ES institucijų ir ES valstybių narių veiksmų nuoseklumą, visų pirma įgyvendinant CMP Gvinėjos įlankoje.

Vykdoma

VN, EIVT

Indijos ir Ramiojo vandenynų regionas

1.1.30.

Tobulinti keitimosi informacija mechanizmus ir sudaryti sąlygas susieti jūrų informacijos gretinimo centrus, plėtojant ir plečiant CRIMARIO platformos IORIS ir iniciatyvos SHARE.IT naudojimą.

VN, COM, EIVT

1.1.31.

Rengti bendras pratybas ir apsilankymus uostuose su Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono partneriais, pageidautina, naudojant platformą IORIS kaip bendradarbiavimo priemonę.

Nuo 2024 m.

VN, COM, EIVT

1.1.32.

Užtikrinti ES valstybių narių veiksmų suderinamumą su atitinkamų Komisijos ir žmogiškųjų išteklių tarnybų bei agentūrų veiksmais, be kita ko, taikant CMP šiaurės vakarų Indijos vandenyne.

Nuo 2023 m.

1.1.33.

Stiprinti bendradarbiavimą jūrų saugumo srityje su tarptautinėmis ir regioninėmis organizacijomis, visų pirma Pietryčių Azijos valstybių asociacija (ASEAN), be kita ko, siekiant įgyti dialogo partnerės statusą Indijos vandenyno šalių asociacijoje (IORA).

Nuo 2023 m.

1.1.34.

Toliau remti jūrų saugumo struktūrą vakarinėje Indijos vandenyno dalyje, grindžiamą MASE programa ir Džibučio elgesio kodeksu, įgyvendinant būsimą regioninę jūrų saugumo programą Užsachario Afrikoje.

Nuo 2024 m.

1.2. Skatinti laikytis tarptautinės teisės ir kovoti su neteisėta veikla jūroje

Skatinti laikytis UNCLOS ir kitų tarptautinių teisinių priemonių, susijusių su jūrų saugumu

1.2.1.

Skatinti pasirašyti ir ratifikuoti tarptautines teisines priemones, susijusias su jūrų saugumu, visų pirma UNCLOS, ir skatinti jų laikymąsi bei dalijimąsi geriausia patirtimi atitinkamuose forumuose su pakrančių valstybėmis ir partneriais įgyvendinant su jūrų saugumu susijusią tarptautinę teisę.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT

1.2.2.

Bendradarbiauti su šalimis partnerėmis siekiant dalintis geriausia patirtimi ir pasitikėjimo stiprinimo priemonėmis, kad būtų lengviau įgyvendinti tarptautinę teisę palaikant santykius su tokiomis šalimis partnerėmis.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT

Skatinti ir plėtoti jūrų saugumo aspektus pagal IMO ir ES teisines sistemas

1.2.3.

Bendradarbiauti su šalimis partnerėmis sprendžiant jūrų saugumo klausimus, pavyzdžiui, užtikrinant, kad būtų laikomasi IMO teisinių priemonių, visų pirma įgyvendinant Tarptautinį laivų ir uosto įrenginių apsaugos (angl. International Ship and Port Facility Security; ISPS) kodeksą.

Reguliariai

VN, COM, EMSA

1.2.4.

Skatinti ir plėtoti MARSEC komiteto gaires, įskaitant kibernetinio saugumo gaires, laikantis IMO taisyklių, kad būtų skatinamos uostų ir laivų saugumo kontrolės funkcijos.

Reguliariai

VN, COM, EMSA

1.2.5.

Įgyvendinti Komisijos atliekamus jūrų saugumo patikrinimus kaip reguliarią metinę veiklą ir išlaikyti pakankamą jų skaičių (siekiant stebėti, kaip valstybėse narėse taikomi ES jūrų saugumo teisės aktai); toliau ieškoti būdų, kaip padidinti jūrų saugumą tokiose srityse kaip keleiviniai laivai ar kibernetinis saugumas.

Reguliariai

VN, COM, EMSA

Remti kovą su neteisėta, nedeklaruojama ir nereglamentuojama (NNN) žvejyba, laikantis konsoliduoto ES požiūrio ir taikant geriausią patirtį.

1.2.6.

Toliau remti valstybes nares vykdant bendras ir žuvininkystės kontrolės operacijas, kartu įgyvendinant EŽKA jungtinės veiklos planus, kad būtų sudarytos sąlygos nuolatiniam keitimuisi informacija ir žvalgybai bei kontrolės veiklai, suplanuotai remiantis rizikos vertinimo rezultatais.

Reguliariai, vykdoma

VN, COM, EŽKA, EMSA

1.2.7.

Skatinti tarpžinybinį bendradarbiavimą, įskaitant keitimąsi duomenimis, siekiant pagerinti stebėseną, kontrolę ir priežiūrą ir padėti žuvininkystės institucijoms (įskaitant nacionalinius ir regioninius žvejybos stebėjimo centrus) užtikrinti taikytinų regioninių ir nacionalinių teisės aktų laikymąsi.

Vykdoma

VN, COM, EŽKA, EMSA, FRONTEX

1.2.8.

Padėti valstybių narių pakrančių apsaugos pajėgoms ir karinėms jūrų pajėgoms teikti paslaugas atitinkamuose RŽVO konvencijos rajonuose, kad būtų užtikrinta jūrininkų, žvejybos laivų ir laivynų sauga ir apsauga (pvz., nuo piratavimo) ir būtų geriau kontroliuojamas bei panaikintas priverstinis ir sunkus darbuotojų išnaudojimas jūroje.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, COM

1.2.9.

Imtis veiksmų, kad būtų kontroliuojamas ir panaikintas priverstinis ir sunkus darbuotojų išnaudojimas jūroje.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, COM

Stiprinti sienų kontrolę ir kovoti su tarpvalstybine nusikalstama veikla, pavyzdžiui, neteisėtu migrantų ar prekių gabenimu ir prekyba žmonėmis, daugiausia dėmesio skiriant atokiems ES regionams, kurie patiria ypač didelį migracijos spaudimą.

1.2.10.

Parengti nuoseklų ir tvirtą atsaką kovojant su migracijos instrumentalizavimu jūra ir atgrasyti, išardyti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn nusikaltėlių tinklus, gabenančius migrantus ir vykdančius prekybą žmonėmis.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT, FRONTEX, Europolas, Eurojustas

1.2.11.

Pasinaudojant visišku EBCG reglamento 5 įgyvendinimu ir atitinkamų subjektų (pvz., Europolo, Interpolo, UNODC ir MAOC-N) struktūrizuotu bendradarbiavimu bei siekiant remti Sąjungos civilinės saugos mechanizmo (SCSM) veiklą, tobulinti rizikos analizę siekiant nustatyti stebėtinas jūrų zonas ir uostus, taip pat sektinus laivus ir orlaivius, siekiant kovoti su neteisėta imigracija arba tarpvalstybine nusikalstama veikla ir tinklais.

Nuo 2024 m.

VN, COM, EMSA, FRONTEX

1.2.12.

Sukurti ir palaikyti ES padėties vaizdo sistemą, įskaitant pasienio zoną, pagrįstą keitimusi informacija, rizikos analize ir aktyviu stebėjimu iš oro bei patruliavimu.

Nuo 2024 m.

VN, FRONTEX

2 strateginis tikslas. Bendradarbiavimas su partneriais

Tikslai

Veiksmai

Tvarkaraštis 
Kai taikoma

Susiję subjektai

2.1. Skatinti bendradarbiavimą su panašių pažiūrų ir strateginiais partneriais

Skatinti bendradarbiavimą su panašių pažiūrų ir strateginiais partneriais

2.1.1.

Didinti ES dalyvavimą SHADE mechanizmuose jūrų srityje. Dalyvauti G7++FOGG (Gvinėjos įlankos draugų) grupės ir jos darbo grupių darbe. Dalyvauti Gvinėjos įlankos SHADE mechanizmo ir jo darbo grupių darbe.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, EIVT, COM

2.1.2.

Stiprinti dialogą ir bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis ir tarptautiniais partneriais bendro intereso jūrų saugumo klausimais, pavyzdžiui, ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros stebėjimo ir apsaugos klausimais

Nuo 2023 m.

VN, EIVT, COM

2.1.3.

Remti šalis partneres joms stiprinant jūrų valdymo, teisinės valstybės ir karinius bei karinių jūrų pajėgų pajėgumus, be kita ko, naudojantis Europos taikos priemone.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT

Stiprinti bendradarbiavimą ir operatyvinę sąveiką su visais partneriais jūroje

2.1.4.

Dislokuoti ES ryšių palaikymo pareigūnus į regioninius jūrų informacijos gretinimo centrus svarbiose jūrų zonose, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos ES ir jos partneriams keistis informacija ir bendradarbiauti ir, kai tinkama, įvertinti šių informacijos gretinimo centrų tiesioginio susiejimo su atitinkamomis ES jūrų stebėjimo sistemomis galimybes

Nuo 2023 m.

VN, EIVT

2.1.5.

Skatinti valstybių narių karinių jūrų pajėgų, dislokuotų įgyvendinant CMP, naudojimąsi IORIS ir (arba) YARIS platformomis išorės ryšiams palaikyti ir pratybose su pakrantės valstybėmis ir partneriais.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, EIVT, EGA

2.1.6.

Sukurti civilines bendradarbiavimo priemones, skirtas ES valstybių narių ir ES agentūrų vykdomoms jūrų operacijoms.

Nuo 2024 m.

VN, COM, EIVT, EGA, EMSA, Europolas

Integruoti jūrų saugumą į santykius su šalimis partnerėmis ir regioninėmis organizacijomis

2.1.7.

Plėtoti ryšius su šalimis partnerėmis ir regioninėmis organizacijomis atitinkamai dalyvaujant bendruose projektuose, susijusiuose su jūrų saugumu ir sauga.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT

2.1.8.

Plėtoti pakrančių apsaugos tarnybų bendradarbiavimą pagal esamus ar būsimus darbinius susitarimus ir susitarimus dėl statuso su šalimis partnerėmis, be kita ko, siekiant stiprinti patruliavimą prie jūrų sienų ir pasienio zonų.

Nuo 2023 m.

VN, EIVT, FRONTEX

2.2. Dirbti su ES nepriklausančiais partneriais siekiant sustiprinti jūrų stebėjimą

Bendradarbiauti su ES nepriklausančiais partneriais kuriant sąveikumo sprendimus, skirtus dalijimuisi jūrų stebėjimo informacija

2.2.1.

Remti Džibučio elgesio kodekso šalis įsteigiant nacionalinius dalijimosi jūrų informacija centrus ir gerinant jų jūrų stebėjimo pajėgumus.

Iki 2024 m. pabaigos įgyvendinti 50 proc. šalių, o iki 2026 m. pabaigos – 100 proc. šalių.

COM, EIVT

2.2.2.

Gerinti keitimąsi informacija su šalimis partnerėmis EUROSUR sistemoje ir aktyvuojant konkrečias padėties vaizdo sistemas (EBCG 2.0 reglamento 27 straipsnis).

Iki 2024 m. pabaigos

VN, COM, EIVT, EGA, FRONTEX

Stiprinti jūrų saugumo struktūras ir tarpžinybinį bendradarbiavimą strateginės svarbos jūrų baseinuose ir jūrų zonose

2.2.3.

Remti jūrų pajėgumų stiprinimą ir didinti informuotumą apie padėtį jūroje Indijos ir Ramiojo vandenynų regione pasitelkiant programą MASE, iki kol ji bus užbaigta 2023 m. gruodžio mėn., o vėliau – ją pakeisiančią regioninę jūrų saugumo programą, kuri bus pradėta įgyvendinti 2024 m., taip pat CRIMARIO programas, įskaitant IORIS platformą.

Reguliariai

COM, EIVT

2.2.4.

Remti Jaundės jūrų saugumo struktūros įgyvendinimą Gvinėjos įlankos regione pasitelkiant Gvinėjos įlankos tarpregioninį tinklą, visų pirma platformą YARIS.

COM, EIVT

2.3. Stiprinti bendradarbiavimą dvišaliu ir daugiašaliu lygmenimis

Stiprinti bendradarbiavimą dvišaliu ir daugiašaliu lygmenimis

2.3.1.

Remtis bendromis deklaracijomis siekiant plėtoti dialogą su NATO dėl bendradarbiavimo jūrų srityje krypčių (pagal ES ir NATO patvirtintą bendrą pasiūlymų rinkinį).

Nuo 2023 m.

VN, EIVT, EGA

2.3.2.

Stiprinti bendradarbiavimą su IMO ir regioninėmis jūrų konvencijomis siekiant kovoti su tyčinių ir neteisėtų veiksmų, kurie gali turėti įtakos laivams ir uostų įrenginiams, grėsmėmis visame pasaulyje.

Nuo 2024 m.

VN, COM, EMSA, HELCOM, OSPAR, Barselonos konvencija

3 strateginis tikslas. Pagrindinis vaidmuo didinant informuotumą apie padėtį jūroje

Tikslai

Veiksmai

Tvarkaraštis 
Kai taikoma

Susiję subjektai

3.1. Didinti ES informuotumą apie padėtį jūroje

Užtikrinti saugų ir spartų keitimąsi informacija tarp visų susijusių sektorių ir sistemų visose ES ir ELPA valstybėse

3.1.1.

Pradėti BKIA veiklos etapą, įskaitant įslaptinto BKIA tinklo įgyvendinimą.

Nuo 2024 m.

VN, COM, EMSA 6  

3.1.2.

Skatinti ir (arba) raginti valstybes nares, veikiančias konkrečiose pakrančių apsaugos ir karinėse institucijose, prisijungti prie BKIA bendruomenės.

Reguliariai nuo 2023 m.

COM, EMSA

3.1.3.

Naudotis BKIA siekiant keistis jūrų stebėjimo informacija, didinti atsparumą ir apsaugoti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūrą (pvz., povandeninius kabelius, vamzdynus ir jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos objektus).

Nuo 2024 m.

VN, COM, EGA, SATCEN, EMSA

3.1.4.

Apsvarstyti galimybę naudotis BKIA siekiant keistis informacija vykdant tarpžinybinį bendradarbiavimą, papildant jau veikiančius tinklus.

Reguliariai, kai tik pradės veikti BKIA.

VN, EŽKA, EMSA ir FRONTEX,

ECGFF

3.1.5.

Išnagrinėti galimybę parengti informuotumo apie padėtį jūroje gynybos srityje programą, kartu užtikrinant sinchronizavimą su atitinkamais civiliniais suinteresuotaisiais subjektais.

Iki 2024 m.

VN, EGA

Stiprinti civilinių ir karinių jūrų institucijų keitimąsi informacija

3.1.6.

Stiprinti MARSUR ir užtikrinti keitimąsi operatyvine informacija tarp MARSUR tinklo ir BKIA (įskaitant įslaptintą ir neįslaptintą informaciją).

2024 m. pabaiga

COM, EMSA, EGA, SATCEN, VN

Stiprinti jūrų stebėjimą ir keitimąsi informacija naudojant kosmoso pajėgumus, nuotoliniu būdu pilotuojamų orlaivių sistemą ir kitas besiformuojančias technologijas, be kita ko, siekiant apsaugoti ES išorės sienas

3.1.7.

Sudaryti sąlygas keistis atitinkama informacija tarp kosmoso pajėgumų ir jūrų stebėjimo priemonių, įskaitant BKIA ir MARSUR.

2024 m. pabaiga

VN, COM, EMSA, EGA, EKA, SATCEN

3.1.8.

Visapusiškai pasinaudoti esamais ir būsimais ES kosmoso programų pajėgumais ir paslaugomis, įskaitant Žemės stebėjimo komponentą (programa „Copernicus“, įskaitant jos jūrų paslaugą – CMEMS), sistemą GALILEO (ir jos reagavimo į grėsmes sistemą) ir EGNOS, taip pat IRIS 7 , be kita ko, jūrų stebėjimo, jūrų aplinkos ir klimato kaitos stebėsenos tikslais.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT, EMSA, EŽKA, SATCEN

3.1.9.

Skatinti kosmoso mokslinius tyrimus ir inovacijas jūrų stebėjimo reikmėms, be kita ko, dalyvaujant pagrindiniams veikėjams ir pramonės atstovams, kartu su ES palydovų centru ir įgyvendinant programos „Copernicus“ saugumo strateginę mokslinių tyrimų darbotvarkę.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EMSA, FRONTEX, SATCEN

3.1.10.

Gerinti kosmoso technologijų integravimą į nuotoliniu būdu pilotuojamų orlaivių sistemas, taip pat radarų stotis, jūrų patruliavimo orlaivius ir jūrų (pilotuojamas ir nepilotuojamas) transporto priemones, naudojant novatoriškas, kibernetiniu požiūriu atsparias priemones.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, EMSA, FRONTEX, SATCEN

3.1.11.

Sustiprinti pakrančių ir jūrų patrulinių laivų vykdomą stebėjimą ir papildyti jį skaitmeniniu tinklu sujungtomis aukščiausios klasės karinių jūrų pajėgų platformomis, įskaitant automatiškai valdomas platformas.

Bandomasis projektas turi būti įgyvendintas iki 2025 m.

VN, COM, EIVT, EGA, FRONTEX

3.1.12.

Valstybės narės turi sistemingai naudotis novatoriškais sprendimais (technologijomis ir žiniomis), sukurtais vykdant ES civilinio saugumo mokslinius tyrimus ir inovacijas jūrų saugumo srityje, finansuojamus pagal programos „Horizontas 2020“ kvietimus teikti pasiūlymus dėl sienų ir išorės saugumo bei pagal atitinkamus programos „Europos horizontas“ kvietimus teikti pasiūlymus.

Nuo 2023 m.

VN

3.1.13.

Apsvarstyti galimybę strateginėse vietose įrengti stacionarius radarus, optinius palydovinius ir hiperspektrinius prietaisus, kad valstybėms narėms būtų lengviau aptikti ir nustatyti grėsmes jūrų saugumui.

Nuo 2023 m.

VN

3.1.14.

Europos pakrančių apsaugos funkcijų forume ir Viduržemio jūros pakrančių apsaugos funkcijų forume prisidėti prie informuotumo apie padėtį jūroje didinimo ir ES bei tarptautinio bendradarbiavimo keičiantis geriausia patirtimi.

Nuo 2023 m.

VN, EIVT, COM, EŽKA, EMSA, FRONTEX

Jūrų stebėjimo pajėgumų plėtojimas

3.1.15.

Įrangos ir sistemų, pavyzdžiui, nedidelių palydovų misijos, kuri bus įgyvendinama kaip palydovų sistema, pakrančių radarų tinklų, bepiločių pusiau stacionarių platformų jūroje, projektavimas.

Nuo 2023 m.

COM, VN

3.1.16.

Skatinti karinių jūrų pajėgų bendro stebėjimo pajėgumus sudarančių jūrų stebėjimo pajėgumų plėtojimą.

Nuo 2024 m.

COM, VN

3.2. Bendradarbiauti su atitinkamais ES nepriklausančiais partneriais kuriant sąveikumo sprendimus, skirtus dalijimuisi jūrų stebėjimo informacija

Bendradarbiauti su atitinkamais ES nepriklausančiais partneriais kuriant sąveikumo sprendimus, skirtus dalijimuisi jūrų stebėjimo informacija

3.2.1.

Remti jūrų pajėgumų stiprinimą ir didinti informuotumą apie padėtį jūroje Indijos ir Ramiojo vandenynų regione pasitelkiant programą MASE, iki kol ji bus užbaigta 2023 m. gruodžio mėn., o vėliau – ją pakeisiančią regioninę jūrų saugumo programą, kuri bus pradėta įgyvendinti 2024 m., taip pat CRIMARIO programas, įskaitant IORIS platformą.

Reguliariai

COM, EIVT

3.2.2.

Remti Jaundės jūrų saugumo struktūros įgyvendinimą Gvinėjos įlankos regione pasitelkiant Gvinėjos įlankos tarpregioninį tinklą, visų pirma platformą YARIS.

COM, EIVT

4 strateginis tikslas. Rizikos ir grėsmių valdymas

Tikslai

Veiksmai

Tvarkaraštis 
Kai taikoma

Susiję subjektai

4.1.

Toliau didinti informuotumą ir pasirengimą kovoti su grėsmėmis, susijusiomis su klimato kaita ir aplinkos būklės blogėjimu

 

4.1.1.

Stiprinti koordinavimo ir intervencijos pajėgumus, naudojamus incidentų ir nelaimių jūroje atveju, tinkamai atsižvelgiant į EMSA valdomas sistemas ir Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, taip pat stiprinant ir (arba) plėtojant integruotą požiūrį ir greitą reagavimą, siekiant valdyti incidentus jūroje.

Iki 2023 m. pabaigos

VN, COM, EIVT, EGA, EMSA

4.1.2.

Gilinti žinias apie klimato kaitos, jūros lygio kilimo, audrų sukeliamo bangavimo ir aplinkos būklės blogėjimo poveikį jūrų saugumui ir šalinti susijusią riziką bei grėsmes.

Reguliariai nuo 2023 m.

COM, EIVT, VN, EGA, SATCEN

4.1.3.

Stiprinti informuotumą apie padėtį jūroje, ankstyvąjį perspėjimą ir strateginį prognozavimą, susijusius su klimato kaitos ir aplinkos būklės blogėjimo poveikiu jūrų saugumui, be kita ko, sudarant palankesnes sąlygas vandenynų stebėjimo duomenų rinkimui ir keitimuisi jais.

Reguliariai nuo 2023 m.

COM, EIVT, VN, EGA, FRONTEX, SATCEN

4.1.4.

Plėsti kompetentingų institucijų rengiamus mokymus ir pratybas, kad būtų mokoma pasirengti klimato kaitos ir aplinkos būklės blogėjimo poveikiui jūrų saugumui ir į jį reaguoti.

Reguliariai nuo 2024 m.

VN, COM, EIVT

4.1.5.

Prisidėti prie Europos skaitmeninio vandenyno dvynio plėtojimo atsižvelgiant į jūrų saugumo perspektyvą, kad būtų sprendžiamas abipusio jūrų saugumo ir kintančios aplinkos bei klimato kaitos poveikio klausimas.

Reguliariai nuo 2024 m.

VN, COM

4.2. Didinti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros (pvz., dujotiekių, elektros ir (arba) ryšių kabelių, uostų, jūros atsinaujinančiųjų išteklių energijos įrenginių, SGD terminalų, plaukiojančiosios SGD saugyklos su išdujinimo įrenginiais) ir jūrų išteklių atsparumą ir apsaugą

Stiprinti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros ir jūrų išteklių atsparumą ir apsaugą, atsižvelgiant į regioninius ypatumus ir grėsmės lygius, ir skatinti valstybes nares atlikti bendrą ypatingos svarbos infrastruktūros testavimą nepalankiausiomis sąlygomis remiantis Sąjungos lygmeniu parengtais bendrais testavimo nepalankiausiomis sąlygomis principais

4.2.1.

Parengti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros rizikos vertinimą ir nenumatytų atvejų planus ir (arba) veiklos atkūrimo po ekstremaliųjų įvykių planus (ES ir (arba) nacionaliniu lygmeniu), nedarant poveikio Direktyvai dėl ypatingos svarbos subjektų atsparumo (pvz., dėl ypatingos svarbos subjektų rizikos vertinimo transporto sektoriuje ir vandens transporto subsektoriuje).

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT, EUMS, EGA, EMSA

4.2.2.

Atlikti jūrų infrastruktūros testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, remiantis Tarybos rekomendacija 15623/22, atitinkamais atvejais taikant pagal INFRASTRESS projektą parengtus ypatingos svarbos infrastruktūros testavimo nepalankiausiomis sąlygomis metodikos standartus.

Nuo 2023 m.

VN, COM, FRONTEX

4.2.3.

Vykdyti reguliarias, plataus masto realiąsias jūrų pratybas ES lygmeniu, daugiausia dėmesio skiriant, be kita ko, uostų apsaugai, kovojant su kibernetinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis, taip pat atitinkamais atvejais įtraukiant Sąjungos civilinės saugos mechanizmą.

Kasmet

VN, COM, EIVT, ECGFF, EGA, FRONTEX, ENISA

4.2.4.

Stiprinti valstybių narių bendradarbiavimą padedant atitinkamoms ES agentūroms, kad būtų parengtas regioninis nuolatinis povandeninės ir atviros jūros infrastruktūros stebėjimo planas, kuriuo būtų siekiama atgrasyti nuo teroristinių veiksmų prieš tokią infrastruktūrą. Stiprinti bendradarbiavimą vertinant incidentus, civilinių ir karinių institucijų bendradarbiavimą, dalijimąsi ištekliais ir keitimąsi informacija siekiant apsaugoti povandeninę ir atviros jūros infrastruktūrą. 

Nuo 2024 m.

VN, EGA, FRONTEX, EMSA

4.2.5.

Kurti ir (arba) dislokuoti specializuotus laivus ir kitas priemones (RPAS, palydovinius vaizdus), kad būtų galima patruliuoti ir apsaugoti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūrą, įskaitant daugiafunkcius tyrimų laivus.

Iki 2023 m. pabaigos įdiegti esamas priemones.

Iki 2025 m. sukurti papildomų priemonių ir (arba) išteklių.

VN, EDA, FRONTEX, SATCEN

4.2.6.

Atlikti ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros apsaugos tyrimus, be kita ko, siekiant prisidėti rengiant atitinkamas CARD rekomendacijas.

Iki 2025 m.

VN, EGA

4.2.7.

Stiprinti nacionalinių institucijų kompetenciją laivų ir uostų apsaugos srityje pagal SOLAS, ISPS kodeksą, Reglamentą 725/2004 8 ir Direktyvą 2005/65/EB 9 .

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, EMSA

4.3. Didinti kibernetinį saugumą

Įvertinti kibernetinę riziką ir nustatyti tinkamas saugumo priemones

4.3.1.

Apsvarstyti galimybę parengti tolesnes gaires jūrų sektoriui, visų pirma dėl uostų, atsižvelgiant į TIS 2 direktyvą.

Nuo 2024 m.

VN, COM

4.3.2.

Toliau plėtoti bendrus jūrų administracijų ir pakrančių apsaugos institucijų kibernetinio stebėjimo pajėgumus.

Plėtoti jūrų sektoriaus gebėjimą kovoti su kibernetinėmis grėsmėmis, skatinant jūrų sektoriaus subjektus keistis geriausia patirtimi ir rengti gaires, taip pat Tarptautinės jūrų organizacijos (IMO) lygmeniu toliau spręsti kibernetinius klausimus saugumo ir saugos srityse.

Nuo 2024 m.

VN, COM

4.3.3.

Plėtoti bendradarbiavimą dėl kibernetinio saugumo jūrų srityje su panašių pažiūrų ES nepriklausančiomis šalimis dvišaliu ar daugiašaliu lygmeniu.

Nuo 2023 m.

VN, COM, ENISA

4.3.4.

Didinti jūrų administracijų atsparumą rengiant reguliarias mokymo sesijas kibernetinio saugumo krizių valdymo klausimais ir plėtoti bendro reagavimo į incidentus praktiką, įskaitant radijo dažnių trukdžius.

Reguliariai nuo 2024 m.

VN, COM, ENISA, EMSA, FRONTEX

4.3.5.

Gilinti žinias apie kibernetinį saugumą ir toliau plėtoti išsamų kibernetinio saugumo laivybos sektoriuje padėties įvertinimą, kad būtų nustatytos pareigos.

Nuo 2024 m.

VN, COM, EMSA, ENISA

4.4. Stiprinti ES atsparumą kišimuisi, manipuliavimui informacija ir kitoms hibridinėms grėsmėms, susijusioms su jūrų saugumu, ir gerinti reagavimą į juos

Kovoti su užsienio ir vidaus kišimusi, manipuliavimu informacija ir kitomis hibridinėmis grėsmėmis, susijusiomis su jūrų sritimi

4.4.1.

Įgyvendinti su jūra susijusias priešpriešines idėjas, be kita ko, suteikiant operatyvinėms institucijoms (operacijų vadams) įgaliojimus, reikalingus kovai su dezinformacija ir atsakomųjų veiksmų įgyvendinimui.

Nuo 2023 m.

VN, EIVT ir ES karinių jūrų pajėgų operacijos

4.4.2.

Skatinti ES pakrančių apsaugos tarnybų bendradarbiavimą kovojant su hibridinėmis grėsmėmis jūrų srityje.

Reguliariai nuo 2023 m.

VN, EMSA, FRONTEX, pakrančių apsaugos forumai

4.5. Įvertinti galimą tiesioginių užsienio investicijų į jūrų infrastruktūrą poveikį saugumui

4.5.1.

Įvertinti ne ES subjektų investicijas į jūrų infrastruktūrą įgyvendinant ES bendradarbiavimo mechanizmą pagal Reglamentą (ES) 2019/452 10 .

Vykdoma

VN, COM

4.6. Parengti visapusišką atsaką į NSS problemą visuose ES esančiuose jūrų baseinuose

4.6.1.

Remiantis Baltijos jūroje vykdoma su NSS susijusia bandomąja veikla, parengti išsamų planą, skirtą visiems ES jūrų baseinams, kuriame būtų nustatytas dėl karinės veiklos atsiradusių NSS ir cheminių medžiagų tipas, vieta ir kiekis, siekiant kuo labiau sumažinti jų poveikį aplinkai, užtikrinti jūrų koridorių saugumą ir palengvinti jūrų ekonominės veiklos plėtrą.

Nuo 2023 m.

VN, COM

4.7. Stiprinti veiksmus, skirtus pasirengti teroro aktams, neteisėtiems veiksmams, grėsmėms laivybos laisvei ir hibridinėms grėsmėms

4.7.1.

Atlikti pakankamai jūrų apsaugos patikrinimų ir užtikrinti, kad ES laivai, uostai ir uostų įrenginiai būtų tinkamai apsaugoti, laikantis taikytinų tarptautinių ir ES teisės aktų.

Vykdoma kasmet

VN, COM

4.7.2.

Užbaigti COM rizikos vertinimą dėl keleivinių laivų saugumo pagerinimo, siekiant rasti sprendimus, kaip kovoti su bendra rizika ir grėsmėmis keleivinių laivų saugumui ES.

Vykdoma

COM

4.7.3.

Atlikti tyrimą siekiant įvertinti povandeninių ryšių kabelių infrastruktūrą, susijusius pajėgumus ir atsarginius pajėgumus, pažeidžiamumus, grėsmes ir riziką paslaugų prieinamumui, povandeninių kabelių prastovų poveikį valstybėms narėms ir visai Sąjungai, taip pat rizikos mažinimą, ir prireikus pateikti rekomendacijas, kaip užtikrinti didesnį atsparumą ir (arba) atsarginius pajėgumus.

Nuo 2023 m.

VN, COM

4.8. Stiprinti pajėgumus prisidėti prie kovos su organizuotomis ir didelėmis tarptautinėmis grėsmėmis ir neteisėta veikla siekiant padidinti ES vidaus saugumą

4.8.1.

Padedant atitinkamoms agentūroms gerinti ir didinti valstybių narių pajėgumus užkirsti kelią neteisėtai prekybai, vykdomai jūrų transportu arba jūroje (pvz., nusikaltimams aplinkai, prekybai ginklais ir narkotikais, neteisėtam migrantų gabenimui ir prekybai žmonėmis, NNN žvejybai ir kt.), ją nustatyti ir su ja kovoti, visų pirma plėtojant veiksmus pagal EMPACT.

Nuo 2023 m.

VN, EŽKA, EMSA, FRONTEX, COM, Europolas

4.8.2.

Išnagrinėti galimybę toliau naudotis jūrų transporto operatorių teikiama keleivių informacija, atsižvelgiant į galiojančias tarptautines, ES ir nacionalines taisykles, siekiant padidinti saugumą prie išorės sienų ir ES viduje.

Nuo 2023 m.

VN, COM, FRONTEX, Europolas

5 strateginis tikslas. Pajėgumų stiprinimas

Tikslai

Veiksmai

Tvarkaraštis 
Kai taikoma

Susiję subjektai

5.1. Plėtoti pajėgumus, būtinus ES pranašumui ant vandens užtikrinti

Stiprinti būsimus pajėgumus ant vandens ir šalinti strateginių įgalinančių priemonių trūkumus

5.1.1.

Įgyvendinti CARD prioritetinę sritį „Europos patruliniai antvandeniniai laivai“.

Iki 2025 m.

VN, EGA

5.1.2.

Parengti Europos karinių jūrų pajėgų apsaugos ir bendrų pajėgų apsaugos reikalavimų operatyvinius scenarijus.

Iki 2025 m.

VN, EGA

5.1.3.

Inicijuoti veiklą, kuria siekiama didinti varomųjų sistemų, energijos gamybos, kaupimo ir valdymo sistemų bei logistikos efektyvumą diegiant naujas technologijas.

5.1.4.

Remti karinį mobilumą jūroje patvirtinant techninius susitarimus dėl tarpvalstybinio judėjimo leidimų tvarkos jūrų srityje.

5.1.5.

Parengti bendrus būsimų nepilotuojamų sistemų reikalavimus ir specifikacijas, užtikrinant sistemų sąveikumą.

5.1.6.

Valstybių narių prašymu teikti paramą PESCO projektams, įskaitant Europos patrulinę korvetę.

5.1.7.

Skatinti faktinių pajėgumų plėtojimą ir pirmosios Europos patrulinės korvetės įsigijimą.

Nuo 2023 m.

VN, COM

5.1.8.

Skatinti vidutinio dydžio pusiau autonominio antvandeninio laivo su moduline naudingąja apkrova faktinių pajėgumų plėtojimą

Iki 2024 m.

VN, COM

5.1.9.

Skatinti būsimų karinių jūrų pajėgų pajėgumų, t. y. funkcinės išmaniosios sistemų sistemos, skirtos būsimoms karinių jūrų pajėgų platformoms, plėtojimą

Iki 2025 m.

VN, COM

5.1.10.

Skatinti faktinių karinių jūrų pajėgų bendradarbiavimo pajėgumų plėtojimą, pagrįstą karinių jūrų pajėgų vykdomu bendru stebėjimu

2026 m.

VN, COM

5.2. Stiprinti povandeninius pajėgumus

Stiprinti ES povandeninius pajėgumus, įskaitant apsaugos nuo minų sistemas

5.2.1.

Parengti ES apsaugos nuo minų sistemų operacijų koncepciją, kuri paremtų sprendimų dėl saugios laivybos ir jūrų laivų bei bepiločių sistemų eksploatavimo priėmimo procesą, įskaitant naudojimąsi Europos gynybos fondo plėtros ir mokslinių tyrimų veiksmų teikiamomis galimybėmis.

Iki 2025 m.

VN, COM, EGA

5.2.2.

Toliau plėtoti tikslinius PESCO projektus (DIVEPACK, EUNDDC ir MAS MCM) ir naudotis Europos gynybos fondo ir jo pirmtakės programos – Europos gynybos pramonės plėtros programos (EGPPP) – bendrų mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros parama.

5.2.3.

Stiprinti kovos su kariniais povandeniniais laivais pajėgumus didinant povandeninių laivų aptikimo pajėgumus tiek technologijų, tiek procedūrų požiūriu.

Iki 2025 m.

VN, EGA

5.2.4.

Skatinti technologijų, susijusių su povandeninių pilotuojamų ir bepiločių transporto priemonių grupių būriais ir povandeniniu stebėjimu, aptikimu, perėmimu ir ryšiu, kūrimą.

Nuo 2023 m.

COM, VN

5.2.5.

Skatinti technologinę plėtrą ir sprendimus, skirtus pirmajam apsaugos nuo minų sistemų gynybinės koncepcijos etapui.

Iki 2024 m.

COM, VN

5.2.6.

Skatinti pajėgumų, skirtų apsaugoti ypatingos svarbos jūros dugno infrastruktūrą, taip pat pajėgumų, skirtų kovoti su povandeniniais būriais, sudarytais iš įvairiarūšių bepiločių povandeninių transporto priemonių, plėtojimą.

Iki 2024 m.

COM, VN

5.2.7.

Skatinti sunkiojo daugiatikslio minų tralavimo bepiločio orlaivio faktinį pajėgumų plėtojimą.

Iki 2025 m.

COM, VN

5.3. Remti Europos karinių jūrų pajėgų ir pakrančių apsaugos tarnybų veiklą plėtojant ypatingos svarbos technologijas ir pramoninius pajėgumus

Nustatyti technologijas ir mokslinių tyrimų veiklą, atsižvelgiant į pajėgumų poreikius, laikantis EGA visa apimančios strateginės mokslinių tyrimų darbotvarkės

5.3.1.

Skatinti novatoriškų elektros energijos gamybos, kaupimo, valdymo ir paskirstymo sprendimų, reikalingų dideliems energijos poreikiams, kurių reikia naujoms sistemoms, tenkinti, mokslinius tyrimus.

Iki 2025 m.

VN, COM, EGA

5.3.2.

Didinti savarankišką pilotuojamų ir bepiločių transporto priemonių grupavimo koordinavimą, įskaitant būrio technologijas.

5.3.3.

Užtikrinti sparčiųjų, atsparių ir patikimų povandeninių ryšių tinklų priežiūrą ir apsaugą, atitinkamais atvejais dalyvaujant pramonei ir trečiosioms šalims.

5.3.4.

Tirti ir integruoti revoliucingąsias technologijas, įskaitant dirbtinį intelektą, didžiųjų duomenų technologijas ir kvantines technologijas.

5.3.5.

Tirti ir plėtoti bendrą laivų skaitmeninę architektūrą ir infrastruktūrą.

5.3.6.

Didinti laivų automatizavimą diegiant atsparias automatizuotas platformas ir sistemas, kuriose naudojamos mažesnės įgulos ir pagalbinės sprendimų priėmimo sistemos.

Nustatyti ir kartu šalinti kritinę priklausomybę, darančią poveikį Europos gynybos technologinei ir pramoninei bazei

5.3.7.

Vykdant su pagrindine strategine veikla susijusį darbą, didinti valstybių narių, ES institucijų ir gynybos pramonės subjektų informuotumą ir bendrą supratimą apie esamus trūkumus ir spragas pramonės ir technologijų srityse, taip pat apie įgūdžių spragas, kurios galėtų pakenkti ES veiksmų laisvei.

5.3.8.

Skatinti valstybių narių bendradarbiavimą rengiant iš Europos gynybos fondo finansuojamus projektus ir skatinti bendrus karinių jūrų pajėgų pajėgumų viešuosius pirkimus, be kita ko, pasitelkiant EDIRPA.

Suderinti karinių jūrų pajėgų ir pakrančių apsaugos tarnybų veiklą su ES žaliojo kurso tikslais.

5.3.9.

Skatinti jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos projektų ir gynybos veiklos sambūvį įgyvendinant tinkamus sprendimus karinei veiklai rezervuotose arba naudojamose jūrų zonose, kurios, remiantis įrodymais, yra tinkamos jūrų atsinaujinančiųjų išteklių energijos projektams įgyvendinti arba jas kitaip tvariai panaudoti.

Iki 2025 m.

VN, COM, EIVT, EGA

5.3.10.

Plėtoti atsinaujinančiųjų išteklių energijos technologijas (atsinaujinančiųjų išteklių kurą, modifikavimo variklius, elektrifikavimą ir kt.), tinkamas naudoti kariniams tikslams jūrų srityje.

6 strateginis tikslas. Švietimas ir mokymas

Tikslai

Veiksmai

Tvarkaraštis 
Kai taikoma

Susiję subjektai

6.1.

Dalytis švietimu, mokymu ir įgūdžiais įvairiuose sektoriuose, valstybėse narėse ir šalyse partnerėse

6.1.1.

Remtis agentūrų (EŽKA, EMSA, FRONTEX) atliktu darbu plėtojant pajėgumus ir specializuotus mokymus pagal trišalį darbo susitarimą, kad būtų organizuojamas tarpsektorinis jūrų saugumo mokymas teisėsaugos, karinėje, sienų kontrolės, pakrančių apsaugos, kibernetinio saugumo, ypatingos svarbos jūrų infrastruktūros apsaugos ir kt. srityse.

Nuo 2023 m.

VN, EŽKA, EMSA, FRONTEX, ECGFF

6.1.2.

Skatinti moterų dalyvavimą švietime ir mokyme jūrų saugumo srityje.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT

6.1.3.

Skatinti bendradarbiavimą ir mokymą, be kita ko, Europos pakrančių apsaugos tarnybų forume, su valstybėmis narėmis ir NATO akredituotais centrais, kompetencijos centrais ir kt.

VN, EIVT, EŽKA, EMSA, FRONTEX

6.1.4.

Plėtoti karinį tarptautinį karinių jūrų pajėgų semestrą pagal Europos iniciatyvą dėl jaunų karininkų mainų (EMILYO karinė programa Erasmus 11 ).

Nuo 2023 m.

VN, EIVT (ESGK)

6.1.5.

Vykdyti bendras pratybas su ES nepriklausančiais partneriais, kad būtų padidintas sąveikumas.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EIVT

6.2. Pasinaudoti agentūrų ir forumų atliktu darbu

6.2.1.

Tęsti ad hoc dalyvavimą COASTEX pratybose, remiantis valstybių narių planavimu, tobulinti ir įvairinti COASTEX ir reguliariai vykdyti atitinkamą veiklą visuose ES esančiuose jūrų baseinuose.

Vykdoma

VN, EŽKA, EMSA, FRONTEX, ECGFF

6.2.2.

Valstybių narių prašymu ir remiantis Europos jūrų saugumo agentūros (EJSA), EŽKA ir FRONTEX darbu, vykdyti pajėgumų stiprinimo veiklą įgyvendinant MMO pasirinktuose jūrų baseinuose visoje ES.

Vykdoma

VN, EŽKA, EMSA, FRONTEX

6.2.3.

Dalytis patirtimi, įgyta įgyvendinant pakrančių apsaugos tarnybų sektoriaus kvalifikacijų sandarą, ir teikti rekomendacijas, pagalbą ir paramą įgyvendinant gerąją patirtį, be kita ko, kibernetinio saugumo srityje.

Reguliariai

VN, EŽKA, EMSA, FRONTEX

6.3. Stiprinti kibernetinio ir hibridinio saugumo įgūdžius ir mokymo programas jūrų srityje

6.3.1.

Pasinaudoti Helsinkio hibridinio kompetencijos centro teikiamomis žiniomis ir mokymu, įskaitant jų darbo jūrų saugumo srityje kryptį, taip pat remiantis hibridinio kompetencijos centro hibridinių grėsmių jūroje vadovu 12 .

Vykdoma

VN, COM, EIVT, hibridinis kompetencijos centras

6.3.2.

Stiprinti su kibernetiniu, hibridiniu ir kosmoso saugumu susijusius įgūdžius remiant tikslinius jūrų srities kibernetinių ir skaitmeninių įgūdžių mokymo kursus.

Nuo 2023 m.

VN, COM, EMSA

6.3.3.

Stiprinti kibernetinio ir hibridinio saugumo įgūdžius pasitelkiant tikslines mokymo programas, kurias turi parengti valstybių narių kompetentingos institucijos ir (arba) valdžios institucijos, atsižvelgiant į tai, kad valstybės narės ir Europos Komisija pavedė EMSA 2023 m. parengti jūrų kibernetinio saugumo kursą. 

Nuo 2023 m.

VN, COM, EMSA

6.4. Pajėgumų stiprinimas

6.4.1.

Vykdyti tikslines mokymo programas, kuriose galėtų dalyvauti ES nepriklausančios šalys partnerės, kad būtų kovojama su esamomis ir kylančiomis grėsmėmis jūrų saugumui.

Vykdoma

VN, COM, EIVT, EMSA, FRONTEX, ECGFF

Skatinti švietimo ir mokymo veiklą šalyse partnerėse siekiant pritraukti moteris į atitinkamus sektorius, įskaitant pakrančių apsaugos funkcijas, taip pat įtraukiant atitinkamas ES agentūras.

6.4.2.

Toliau plėtoti karinį tarptautinį karinių jūrų pajėgų semestrą, įskaitant jaunų karininkų mainų programą.

Nuo 2023 m.

VN, EIVT

6.4.3.

Rengti civilines ir karines pratybas, pagrįstas scenarijais, susijusiais su bendra jurisdikcija arba bendru pajėgumų naudojimu.

Nuo 2023 m.

SANTRUMPŲ ŽODYNĖLIS

A

ASEAN: Pietryčių Azijos valstybių asociacija

B

C

CARD: suderinta metinė peržiūra gynybos srityje

YSI: ypatingos svarbos infrastruktūra

BKIA: bendra keitimosi informacija aplinka

COM: Europos Komisijos tarnybos

„Copernicus“: Sąjungos Žemės stebėjimo ir stebėsenos programa

CRIMARIO: svarbiausi jūriniai keliai Indijos ir Ramiojo vandenynų regione

BSGP: bendra saugumo ir gynybos politika

D

DTO: skaitmeninis vandenyno dvynys

E

EBCGA / FRONTEX: Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra

ECGFA: Europos pakrančių apsaugos funkcijų akademija

ECGFF: Europos pakrančių apsaugos funkcijų forumas

EGA: Europos gynybos agentūra

EDIRPA: Europos gynybos pramonės stiprinimo naudojantis bendradarbiaujamaisiais viešaisiais pirkimais aktas

EIVT: Europos išorės veiksmų tarnyba

EŽKA: Europos žuvininkystės kontrolės agentūra

EGNOS: Europos geostacionarinė navigacinė tinklo sistema

EMPACT: Europos kovos su nusikalstamumo grėsmėmis daugiadalykė platforma

EMSA: Europos jūrų saugumo agentūra

ENISA: Europos Sąjungos kibernetinio saugumo agentūra

ES: Europos Sąjunga

EUBAM Libya: ES integruoto sienų valdymo pagalbos misija Libijoje

ESJSS: Europos Sąjungos jūrų saugumo strategija

EUNAVFOR: Europos Sąjungos vadovaujamos karinio laivyno pajėgos

Europolas: Europos policijos agentūra

EUROSUR: Europos sienų stebėjimo sistema

G

GALILEO: Europos palydovinės navigacijos sistema

H

HCoE: Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijos centras (Helsinkis)

HELCOM: Helsinkio komisija – Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisija

I

IMO: Tarptautinė jūrų organizacija

Interpolas: Tarptautinė kriminalinės policijos organizacija

IORA: Indijos vandenyno šalių asociacija

ISPS kodas: Tarptautinis laivų ir uostų įrenginių saugumo kodeksas

NNN žvejyba: neteisėta, nedeklaruojama ir nereglamentuojama žvejyba

K

M

MAOC-N: Jūrų analizės ir operacijų centras kovai su prekyba narkotikais

MARSUR: gynybos projektas jūrų stebėjimo srityje

MASE: Regioninė jūrų saugumo programa

MAS MCM: Jūrų (pusiau) autonominės apsaugos nuo minų sistemos

MDA: informuotumas apie padėtį jūroje

MedCGFF: Viduržemio jūros pakrančių apsaugos funkcijų forumas

VN: valstybės narės

MSCO: jūrų personalo operatorių kursai

N

NATO: Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija

TIS direktyva: Direktyva dėl priemonių aukštam bendram tinklų ir informacinių sistemų saugumo

lygiui visoje Sąjungoje užtikrinti

O

OSPAR: Oslo ir Paryžiaus komisija

OSRA: Visa apimanti strateginė mokslinių tyrimų darbotvarkė

P

Projektas PASSMAR: paramos programa, skirta Centrinės Afrikos jūrų saugumo ir saugumo strategijai

PESCO: nuolatinis struktūrizuotas bendradarbiavimas

R

RŽVO: regioninės žvejybos valdymo organizacijos

RPAS: nuotoliniu būdu pilotuojamų orlaivių sistema

MTI: moksliniai tyrimai ir inovacijos

S

SAR: paieškos ir gelbėjimo veikla

SATCEN: Europos Sąjungos palydovų centras

SHADE: bendras informuotumas ir konfliktų vengimas

SOLAS: Tarptautinė konvencija dėl žmogaus gyvybės apsaugos jūroje

Projektas SWAIMS: parama Vakarų Afrikos integruotam jūrų saugumui

U

JT: Jungtinės Tautos

UNCLOS: Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencija

UNFSA: Jungtinių Tautų susitarimas dėl žuvų išteklių

UNODC: Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuras

W

WeCAPS: Vakarų ir Centrinės Afrikos uostų saugumo ir saugos stiprinimas

(1)

ESJSS bus įgyvendinama pagal šį veiksmų planą ir laikantis integruoto požiūrio. Ją įgyvendinant bus naudojamasi visa turima ES civiline ir karine politika, įrankiais ir priemonėmis ir bus koordinuojama visų susijusių subjektų politika ir veikla Europos, regioniniu ir nacionaliniu lygmenimis, stiprinant jų sąveiką ir papildomumą. Ja taip pat bus skatinamas nuoseklesnis ES dalyvavimas sprendžiant išorės konfliktus ir krizes, kad būtų padidintas ES ir jos piliečių saugumas.

(2)

Veiksmų plane išvardyti atitinkami subjektai prisidės pagal savo atitinkamą kompetenciją, atsakomybę ir įgaliojimus. Šiame veiksmų plane ES agentūros yra tos, kurios yra nurodytos kaip įvairių veiksmų plano veiksmų dalyvės, ir bet koks joms priskirtas vaidmuo nedaro poveikio jų atitinkamų administracinių valdybų procedūroms ir sprendimams, susijusiems su agentūrų indėliais į šiuos veiksmus. Komisija arba valstybės narės taip pat gali pakviesti kitas atitinkamas ES agentūras bendradarbiauti įgyvendinant veiksmų planą. Agentūros dalyvaus tarptautiniame darbe per atitinkamas ES tarnybas (kuruojančius generalinius direktoratus).

(3)

https://marine.copernicus.eu/

(4)

VJS TME deklaracijos 71 straipsnis: Ministrai palankiai vertina aktyvų MedCGFF vaidmenį stiprinant regioninį bendradarbiavimą ir skatinant abipusės svarbos ir bendro intereso jūrų klausimų, susijusių su pakrančių apsaugos funkcijomis tarpvalstybiniu mastu ir sektoriuose, tiek civiliniame, tiek kariniame, supratimą, ir ragina forumą plėtoti mokymo veiklą ir toliau sudaryti palankesnes sąlygas keistis informacija, ekspertinėmis žiniomis, technine pagalba, mokymu ir geriausia patirtimi siekiant kovoti su neteisėta veikla jūroje.

(5)

Reglamentas (ES) 2019/1896.

(6)

Kiekvieno šiame veiksmų plane nurodyto veiksmo veiklos etapas ir vykdymo laikas prasideda aktyvavus užduotį po to, kai gaunamas EMSA valdybos patvirtinimas.

(7)

  https://defence-industry-space.ec.europa.eu/welcome-iris2-infrastructure-resilience-interconnectivity-and-security-satellite-2022-11-17_en

(8)

Reglamentas (EB) Nr. 725/2004.

(9)

Direktyva 2005/65/EB.

(10)

Reglamentas (ES) 2019/452.

(11)

http://www.emilyo.eu/ ; EMILYO nėra susijusi su programa „Erasmus+“.

(12)

Hibridinio kompetencijos centro vadovas yra atitinkamų mokymo renginių, skirtų dalyvaujančioms valstybėms, ES ir NATO veiklos vykdytojams ir politikos formuotojams, pagrindas.

Top