EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0725

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на някои регламенти във връзка със създаването и функционирането на европейската единна точка за достъп

COM/2021/725 final

Брюксел, 25.11.2021

COM(2021) 725 final

2021/0380(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на някои регламенти във връзка със създаването и функционирането на европейската единна точка за достъп

(текст от значение за ЕИП)

{SEC(2021) 572 final} - {SWD(2021) 344 final} - {SWD(2021) 345 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Създаването на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД) до 2024 г. е водещо действие в Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари (СКП), приет от Европейската комисия през септември 2020 г. 1 ЕЕТД ще допринесе за постигането на целите на СКП чрез осигуряване на широк достъп в целия ЕС до информация, публикувана от субекти, която е от значение за капиталовите пазари, финансовите услуги и устойчивите финанси, тоест най-вече информация за техните стопански дейности и продукти. ЕЕТД ще осигури достъп до тази информация по ефикасен и недискриминационен начин.

Информацията за дейностите и продуктите на стопанските субекти е от съществено значение за вземането на решения от страна на доставчиците на капитал. ЕЕТД ще допринесе за по-нататъшното интегриране на финансовите услуги и капиталовите пазари в единния пазар, за по-ефективното разпределение на капитала в целия ЕС и за насърчаване на развитието на по-малките национални капиталови пазари и икономики, като им се осигури по-голяма видимост. ЕЕТД също така ще позволи на предприятия, които не са регистрирани на фондовата борса, включително малки и средни предприятия (МСП), да предоставят информация на доброволна основа. Това ще улесни достъпа им до капитал.

Настоящото предложение представлява част от пакет, състоящ се от:

предложение за регламент за създаване на европейска единна точка за достъп;

предложение за директива за изменение на някои директиви; както и

предложение за регламент за изменение на някои регламенти (настоящото предложение).

Измененията на някои регламенти са необходими за постигане на горепосочените цели, за подпомагане на интеграцията на единния пазар, по-специално по отношение на събирането на информация, която трябва да бъде предоставена в ЕЕТД.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Настоящото предложение се основава на изискванията на съществуващото законодателство в областта на финансовите услуги, капиталовите пазари и финансирането за устойчиво развитие. За ефективното функциониране на капиталовите пазари е важно да има редовен поток от подходяща, надеждна, пълна, навременна и съпоставима информация за дружествата към участниците на пазара и другите заинтересовани страни.

Настоящото предложение не създава ново задължение за отчетност по отношение на съдържанието, а се основава на съществуващите изисквания за оповестяване, предвидени в правните актове, изменени с настоящото предложение.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Настоящото предложение допринася за изпълнението на европейската стратегия за данните, изложена в Съобщение на Комисията от февруари 2020 г. 2 , като дава възможност за достъп до съответната информация в общоевропейското финансово пространство на данни. ЕЕТД е част от европейските пространства за финансови данни, представени в стратегията.

В своята Стратегия за финансиране на прехода към устойчива икономика 3 Комисията постави финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система и като предпоставка за създаване на благоприятна рамка за частни инвестиции в устойчиви проекти и дейности.

Освен това, настоящото предложение допринася за постигането на целите на Европейския зелен пакт 4 и Стратегията за финансиране на прехода към устойчива икономика чрез решаване на въпросите, касаещи достъпността и използваемостта на свързаната с устойчивото развитие информация за дейностите на европейските стопански субекти.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Намесата на ЕС за намаляване на разпокъсаността чрез създаване на единна точка за достъп би допринесла допълнително за интегрирането на единния пазар чрез премахване на пречките пред разпространението на информация в рамките на Съюза. Договорът за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) предоставя на европейските институции правомощието да определят подходящи разпоредби с оглед на установяването и функционирането на вътрешния пазар ( член 114 от ДФЕС ). 

Субсидиарност (за неизключителна компетентност)

Целите на тази инициатива не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен поотделно от държавите членки. Понастоящем държавите членки разполагат с известна свобода на действие при изготвянето на правилата за механизмите и форматите на задълженията за корпоративна отчетност, определени в законодателството на ЕС. Възникналата в резултат на това географска и тематична разпокъсаност на механизмите и форматите за оповестяване е широко разпространена в Съюза и увеличава разходите за достъп и обработка за ползвателите на корпоративна информация. По-нататъшните индивидуални действия на държавите членки няма да намалят тази разпокъсаност, освен ако те не се движат в една и съща посока, за да изградят единна точка за достъп и да премахнат някои пречки, което е малко вероятно без координиран подход.

Следователно Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз.

Пропорционалност

Съгласно принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз, настоящата инициатива не надхвърля необходимото за постигането на целите на тази инициатива. С настоящото предложение няма да се добавят или променят задълженията за представяне на отчети по отношение на съдържанието. За да се сведе до минимум тежестта върху субектите и националните органи, ЕЕТД се основава в максимална степен на съществуващите канали и инфраструктура за докладване на данни.

Избор на инструмент

Регламент „Омнибус“ се счита за най-подходящия правен инструмент за изменение на съществуващите регламенти за създаване на ЕЕТД, тъй като повечето от разпоредбите в нея уточняват коя публична информация следва да се предоставя на ЕЕТД чрез орган за събиране на данни. Освен това регламентът ще премахне риска от ненужни различия между националните законодателства по отношение на метаданните, които субектите трябва да включват в публикуваната информация, и задачите, които трябва да изпълняват органите за събиране на данни, което е от решаващо значение за доброто функциониране на ЕЕТД. 

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение, се основава, наред с другото, на проверката за пригодност на рамката на ЕС за публична отчетност на предприятията, публикувана от Комисията през април 2021 г 5 . Ключов извод от тази проверка за пригодност е необходимостта да се използва потенциалът на цифровите инструменти за подобряване на достъпа до, използването и повторното използване на регулираната информация, оповестявана от субектите. По-специално, проверката за пригодност подчерта липсата на единна точка за достъп до регулирана информация в целия ЕС и ограничената машинна четимост на информацията, оповестявана от субектите.

Консултации със заинтересованите страни

Процесът на консултация и основните заключения от него, на които се основава настоящото предложение, са обобщени в приложение 2 към оценката на въздействието, придружаваща Предложението за Регламент за създаване на ЕЕТД 6 . Консултацията обхвана целева онлайн консултация, работни срещи с различни категории заинтересовани страни и принос от съответните експертни групи, създадени от Комисията, по-специално от Форума на високо равнище по въпросите на съюза на капиталовите пазари (СКП) 7 .

Като цяло всички групи от заинтересовани страни, с които бяха проведени консултации, приветстваха инициативата на Комисията относно ЕЕТД и изразиха подкрепата си за поетапно прилагане с цел приоритизиране и предоставяне на информация в ЕЕТД на различни етапи. Заинтересованите страни също така подчертаха значението на прилагането на принципа за „еднократно подаване“ на информация. Лицата, изготвящи информацията, която трябва да се докладва публично, и МСП подчертаха също необходимостта да се избягва създаването на допълнителна административна тежест, включително да не се въвеждат нови задължения за докладване за субектите.

По-голямата част от заинтересованите страни подкрепиха широк обхват на информацията, която да бъде включена в ЕЕТД, обхващащ както финансова, така и свързана с устойчивото развитие информация. По-голямата част от заинтересованите страни считат, че стандартизирането на информацията в рамките на обща отчетна рамка с общи схеми и метаданни би било полезно за справяне с предизвикателствата, свързани със съпоставимостта, надеждността и възможността за повторно използване на информацията. Те също така посочиха, че липсата на такива общи стандарти е една от основните пречки, с които се сблъскват ползвателите и обществото, когато обработват финансова информация и информация от екологичен, социален и управленски характер.

Повечето заинтересовани страни имат сходни възгледи по отношение на инфраструктурното измерение и начина, по който ЕЕТД следва да събира информация, и предлагат ЕЕТД да се основава на съществуващите национални или европейски канали за докладване. Освен това заинтересованите страни призоваха информацията да се предоставя чрез ЕЕТД едновременно с публикуването ѝ по друг начин или по друг канал.

Събиране и използване на експертни становища

Оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение, се основава и на наличните данни от научни изследвания, и по-специално от следните проучвания и експертни становища:

Проучване „Анализ на регулаторната рамка за потенциална интеграция в Европейската електронна точка за достъп (EEAP)“ 8 ;

„Проучване за оценка на въздействието относно списъка с набори от данни с висока стойност, които трябва да бъдат предоставени от държавите членки съгласно директивата за отворените данни“ 9 ;

Експертно становище, предоставено от Business Reporting — Advisory Group (BR-AG) — дружество, с което е сключен договор специално за подпомагане на Комисията по тази инициатива.

Материалите, събрани и използвани за изготвяне на оценката на въздействието, като цяло са фактологични или по друг начин идват от реномирани и общопризнати източници, които служат като еталон и отправна точка по темата. Получената по време на консултациите информация от заинтересованите страни , като цяло се разглежда като мнения, освен ако не е от фактическо естество.

Оценка на въздействието

Оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение, беше разгледана от Комитета за регулаторен контрол на 22 юли 2021 г. Комитетът изрази положително становище, като направи няколко коментара, които Комисията отрази в окончателната версия на оценката на въздействието (за по-подробна информация вж. приложение 1 към нея).

В оценката на въздействието се анализират няколко варианта на политиката за постигане на конкретните цели за осигуряване на безпроблемен и интегриран достъп до публичната информация за съответните субекти и за засилване на цифровото използване (и повторното използване) на тази информация. Възможните варианти на политиката, които са от значение за настоящото предложение, са свързани със следните измерения: 1) обхват на информацията, достъпна чрез ЕЕТД; 2) формат на информацията, достъпна чрез ЕЕТД; 3) събиране на информацията, достъпна чрез ЕЕТД и взаимно свързване на съществуващите точки за събиране на данни. Това са основните аспекти по отношение на решаването на установените проблеми, които са и основните фактори, определящи разходите.

Бяха оценени и следните аспекти, въпреки че те се считат за по-технически и не толкова важни за постигането на специфичните цели на ЕЕТД: i) навременност на достъпността на информацията чрез ЕЕТД; ii) гарантиране на целостта на данните и надеждността на източника; iii) разпоредби за заварено положение; iv) период на съхранение; v) принципи относно „доброволната информация“, която ще бъде достъпна чрез ЕЕТД.

Пригодност и опростяване на законодателството

Настоящото предложение се отнася главно до определянето на органите за събиране на данни, които ще бъдат необходими за създаването на ЕЕТД. Чрез рационализиране на каналите за оповестяване ЕЕТД ще доведе до опростяване и до подобряване на ефективността главно по линия на търсенето (за ползвателите) по отношение на намаляването на разходите за търсене и обработка, както и до известна степен за предприятията — по отношение на задълженията за подаване на информация.

Основни права

В настоящото предложение се зачитат основните права и се съблюдават принципите, признати по-специално в Хартата на основните права на Европейския съюз. ЕЕТД ще подобри достъпа до информация, включваща лични данни. Това е необходимо, за да се насърчат основаните на данни иновации в областта на финансите, да се подпомогне интегрирането на европейските капиталови пазари, да се насочат инвестиции към дейности, съобразени с устойчивото развитие, и да се повиши ефективността за ползвателите и предприятията. В същото време ЕЕТД ще подобри достъпа само до тези лични данни, които трябва да бъдат обработвани съгласно правото на Съюза или друго правно основание съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 10 , тъй като с настоящото предложение не се въвеждат нови изисквания за докладване на данни в допълнение към вече съществуващите.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Настоящото предложение е насочено главно към субектите, които подават данни, и към органите за събиране на данни.

За да бъдат оптимално постигнати целите на тази инициатива, настоящото предложение няма допълнителни последици по отношение на разходите в сравнение с изложеното в правната финансова обосновка и бюджетните последици на предложението за регламент за създаване на ЕЕТД за националните органи за събиране на данни или органите на ЕС за събиране на данни (официално определени механизми, национални компетентни органи, европейски надзорни органи, посочени в контекста на законодателството на ЕС в областта на финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие).

За органите за събиране на данни, разходите за взаимно свързване на органите на ЕС за събиране на данни/националните органи за събиране на данни към ЕЕТД (главно въз основа на разработването на приложно-програмни интерфейси) се оценяват на около 50 800 EUR на индивидуално равнище (еднократно), а годишните периодични разходи ще бъдат около 6 500 EUR на индивидуално равнище. В някои случаи са налице силни синергии със съществуващи задачи или проекти, които вече са планирани от органите за събиране на данни, като например неотдавнашното предложение за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 с цел оправомощаване на Европейския банков орган (ЕБО) да централизира публикуването на годишните, шестмесечните и тримесечните пруденциални оповестявания на институциите. ЕБО ще действа като орган за събиране на тази информация в контекста на ЕЕТД 11 . Настоящото предложение се основава и на съществуващите официално определени механизми, чрез които понастоящем се събира регламентирана информация от емитентите на прехвърлими ценни книжа, регистрирани на регулираните пазари на ЕС, в съответствие с Директивата за прозрачността 12 .

Разходите на подаващите информация субекти (разходи за подаване на информация) ще възлизат на 800 EUR годишно, като включват разходите за получаване на идентификационен код на правния субект, инструменти за подписване, цифров сертификат и евентуални такси за подаване на информация, начислявани от органите за събиране на данни (оценка на по-висока гранична стойност — финансирането на органите за събиране на данни ще бъде национален прерогатив и обикновено може да включва публично финансиране). Тези разходи биха представлявали общо 121,4 млн. евро годишно за подаващите данни субекти.

Бюджетното отражение на горепосоченото върху националните бюджети не може да бъде прогнозирано със сигурност отвъд разглеждането на разходите, тъй като това ще зависи от много фактори, включително дали органът за събиране на данни е публичен или частен, какви са настоящите му механизми за финансиране и т.н.

Комисията предоставя специализирана експертна помощ посредством Инициативата за техническа подкрепа, за да помогне на държавите членки да разработват и осъществяват насърчаващи растежа реформи в широк кръг области на политиката. Програмата на Комисията по Инициативата за техническа подкрепа може да финансира частично техническата помощ за осъществяването на ЕЕТД от националните компетентни органи, по тяхно искане. Посредством програмата по Инициативата за техническа подкрепа Комисията също ще предостави информация относно практическите аспекти на реформите. Тя може да бъде под формата на стратегически или правни съвети, проучвания, обучение и мисии на експерти в съответната страна. Финансирането, предоставяно чрез Инициативата за техническа подкрепа, се основава на годишни цикли за заявяване.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

Настоящото предложение не изисква план за изпълнение.

Мониторингът на някои елементи на настоящото предложение, по-специално по отношение на степента на машинна четимост на информацията, ще бъде задача на ЕОЦКП, както е посочено в предложението за регламент за създаване на ЕЕТД.

Предложението за Регламент за създаване на ЕЕТД включва клауза за преглед за пакета.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

С всеки член от настоящото предложение се изменя конкретен регламент измежду изброените в приложението към предложението за регламент за създаване на ЕЕТД, като се въвежда допълнителна разпоредба, уреждаща следните специфични аспекти, за да се даде възможност за функционирането на ЕЕТД.

1)Оповестяване и формат на определена информация

В тази допълнителна разпоредба се уточнява, че информацията, документите и докладите, подлежащи на публично оповестяване съгласно правото на ЕС от даден субект (включително агенции за кредитен рейтинг, фондове, централни контрагенти, централни депозитари на ценни книжа, емитенти на ценни книжа, одитори или кредитни институции, според случая), ще трябва да се предоставят на органа за събиране на данни във формат, позволяващ извличане на данни, или в машинночетим формат, когато е приложимо, едновременно с публикуването им.

С тази разпоредба също така се уточнява, че информацията, документите и докладите, подлежащи на публично оповестяване, трябва да бъдат придружавани от квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (ЕС) № 910/2014 13 на Европейския парламент и на Съвета, и да включват най-малко следните метаданни:

името на субекта, подаващ информацията;

идентификационния код на правния субект;

размера на субекта;

вида на информацията;

когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна.

Въз основа на анализ на разходите и ползите съответният Европейски надзорен орган (ЕОЦКП, ЕБО или ЕОЗППО) ще разработи проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

конкретните метаданни, които трябва да бъдат включени в информацията;

структурирането на данните, съставляващи информацията;

машинночетимия формат.

Комисията се оправомощава да приеме тези технически стандарти за изпълнение чрез актове за изпълнение.

2)Определяне на органи за събиране на данни

В тази разпоредба се посочва съответният орган за събиране на данни, на който подаващият данни субект следва да предостави информацията. Когато органът за събиране на данни вече е идентифициран в даден регламент, той ще бъде специално определен за целите на събирането на информация за целите на ЕЕТД. Когато в рамките на даден регламент не може да бъде определен орган за събиране на данни за целите на ЕЕТД, задачата да бъдат органи за събиране на данни за целите на ЕЕТД се възлага на официално определени механизми, създадени съгласно Директива 2004/109/ЕО (Директивата за прозрачността).

3)Дата на прилагане

Датата на прилагане, посочена във всеки член, определя кога конкретният регламент и свързаните с него задължения за оповестяване ще попаднат в обхвата на ЕЕТД.

2021/0380 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на някои регламенти във връзка със създаването и функционирането на европейската единна точка за достъп

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 14 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)В Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари (СКП) 15 Комисията предложи да се подобри публичният достъп до финансовата и нефинансовата информация на субектите чрез изграждане на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД). В стратегията на Комисията за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС 16 се определят общите насоки за това как Европа може да подкрепи внедряването на цифровите технологии в областта на финансите през следващите години, и по-специално да насърчи основаните на данни финанси. В Стратегията за финансиране на прехода към устойчива икономика 17 Комисията постави финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система като ключово средство за постигане на екологичен преход в икономиката на ЕС, като част от Европейския зелен пакт 18

(2)ЕЕТД се създава в съответствие с Регламент (ЕС) XXX/XXX на Европейския парламент и на Съвета [Регламент относно ЕЕТД] 19 , за да се даде възможност на лицата, вземащи решения в икономиката и обществото, да имат лесен достъп до данни, въз основа на които да вземат разумни решения, които служат за ефективното функциониране на пазара. Разгръщането на общи европейски пространства на данни в ключови сектори, включително финансовия сектор, ще послужи за тази цел. Очаква се през следващите години финансовият сектор да премине през процес на внедряване на цифрови технологии — процес, който Съюзът следва да подкрепи, по-специално чрез насърчаване на основаните на данни финанси. Освен това поставянето на финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система е ключово средство за постигане на екологичен преход в икономиката на Съюза. За успешното осъществяване на екологичния преход чрез финансиране за устойчиво развитие е важно инвеститорите да имат по-лесен достъп до свързаната с устойчивото развитие информация за дружествата, за да бъдат по-добре информирани при вземането на инвестиционни решения. За тези цели е необходимо да се подобри публичният достъп до финансова и нефинансова информация за физически или юридически лица („субекти“), които са задължени да публикуват информация или които доброволно предоставят на даден орган за събиране на данни информация за своята стопанска дейност, която е с финансов характер или е свързана с устойчивото развитие. Ефикасно средство за това на равнището на Съюза е създаването на централизирана платформа — ЕЕТД, която да предоставя електронен достъп до цялата имаща отношение информация.

(3)ЕЕТД следва да предоставя на обществеността лесен централизиран достъп до информация за субектите и техните продукти, свързана с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие, която субектите и органите са длъжни да публикуват в съответствие с няколко директиви в тази област. Във всеки случай всяко физическо или юридическо лице може да подаде на даден орган за събиране на данни информация за икономическите си дейности, която е от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари или за устойчивото развитие, с цел тази информация да бъде достъпна чрез ЕЕТД в съответствие с член 3 от Регламент (ЕС) XXX/XXX [Регламент относно ЕЕТД].

(4)Няколко регламента в областта на финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие следва да бъдат изменени, за да се даде възможност за функционирането на ЕЕТД. За да се осигури доброто и ефикасно функциониране на ЕЕТД по пропорционален начин, събирането и подаването на информация трябва да се разширява постепенно.

(5)За функционирането на ЕЕТД следва да бъдат определени органи за събиране на данни, които да събират от съответните субекти информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие. При липса на орган за събиране на данни, който вече е създаден съгласно правото на Съюза, държавите членки определят един от официално определените механизми, създадени съгласно Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 20 , който да събира и съхранява информацията, и уведомяват съответно Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП). Този официално определен механизъм следва да действа като орган за събиране на данни съгласно определението в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XXXX/XXX [Регламент относно ЕЕТД] и следва да изпълнява конкретните задачи, определени в посочения регламент. Когато по силата на правото на Съюза от европейски надзорен орган или от компетентен орган се изисква да изготвя и публикува на своя уебсайт информация за съответните субекти и техните финансови продукти във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие, този орган следва да действа като орган за събиране на данни съгласно определението в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XXXX/XXX [Регламент относно ЕЕТД]. Този орган следва да публикува информацията във формат, позволяващ извличане на данни, и да включи наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правния субект, а също и да посочи вида на информацията.

(6)За да се гарантира, че ЕЕТД предоставя своевременен достъп до информация, която е от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие, както е посочено в Регламент (ЕС) XXXX/XXX [Регламент относно ЕЕТД], субектите следва да подават своята информация на органа за събиране на данни едновременно с публикуването на тази информация.

(7)За да може информацията да бъде използвана цифрово, субектите следва да подават на органите за събиране на данни информацията във формат за извличане на данни или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат. Заедно с информацията, която подават на органите за събиране на данни, субектите следва да подават и метаданните, изисквани от тези органи. Комисията следва да бъде оправомощена да приема технически стандарти за изпълнение, разработени от съответния европейски надзорен орган, в които се посочват метаданните за всяка част от информацията, структурирането на данните, съставляващи информацията, както и информацията, за която се изисква машинночетим формат, и кой машинночетим формат трябва да се използва в този случай.

(8)Субектите следва да носят отговорност за информацията, която подават на органите за събиране на данни. Гарантирането на целостта на данните и надеждността на източника ще позволи да се защитят субектите от неправомерна промяна на тяхната информация и да се изгради обществено доверие в ЕЕТД. За тази цел документите, които субектите подават на органите за събиране на данни, следва да бъдат придружавани от квалифициран електронен печат, прикрепен от докладващия субект към подадената на органите за събиране на данни информация, когато такъв печат се изисква, в съответствие със спецификациите, посочени в Регламент (ЕС) XXXX/XXX [Регламент относно ЕЕТД].

(9)В съответствие с член 42, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2018/1725 21 бяха проведени консултации с Европейския надзорен орган по защита на данните, който прие своето становище на [да се вмъкне дата] 22 .

(10)Тъй като целта на настоящия регламент, а именно хармонизиране на изискванията за оповестяване на публичната информация, която следва да бъде достъпна чрез ЕЕТД, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки и следователно, поради нейния мащаб и последици, може да бъде постигната по-добре на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа за пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

(11)Следните регламенти следва да бъдат изменени съответно:

Регламент (ЕО) № 1060/2009 относно агенциите за кредитен рейтинг 23 ;

Регламент (ЕС) № 236/2012 относно късите продажби и някои аспекти на суапите за кредитно неизпълнение 24 ;

Регламент (ЕС) № 648/2012 относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции 25 ;

Регламент (ЕС) № 345/2013 относно европейските фондове за рисков капитал 26 ;

Регламент (ЕС) 346/2013 относно европейски фондове за социално предприемачество 27 ;

Регламент (ЕС) № 575/2013 относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници 28 ;

Регламент (ЕС) № 537/2014 относно специфични изисквания по отношение на задължителния одит на предприятия от обществен интерес 29 ;

Регламент (ЕС) № 596/2014 относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) 30 ;

Регламент (ЕС) № 600/2014 относно пазарите на финансови инструменти 31 ;

Регламент (ЕС) № 909/2014 относно подобряването на сетълмента на ценни книжа в Европейския съюз и за централните депозитари на ценни книжа 32 ;

Регламент (ЕС) № 1286/2014 относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) 33 ;

Регламент (ЕС) 2015/760 относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции 34 ;

Регламент (ЕС) 2015/2365 относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване 35 ;

Регламент (ЕС) 2016/1011 относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове 36 ;

Регламент (EС) 2017/1129 относно проспекта, който трябва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар 37 ;

Регламент (EС) 2017/1131 относно фондовете на паричния пазар 38 ;

Регламент (ЕС) 2019/1238 относно паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) 39 ;

Регламент (ЕС) 2019/2033 относно пруденциалните изисквания за инвестиционните посредници 40

Регламент (ЕС) 2019/2088 относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги 41 ;

Регламент (ЕС) 2020/852 за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции 42 ;

Регламент (ЕС) 2021/23 относно рамка за възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти 43 ,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1 
Изменение на Регламент (ЕО) № 1060/2009

В Регламент (ЕО) № 1060/2009 се вмъква следният член 13а:

Член 13a
Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестяват публично информация съгласно член 8, параграф 1, член 8, параграф 6 и член 8, параграф 7, член 8а, параграф 1, член 8а, параграф 3, член 10, параграф 1, член 10, параграф 4, член 11, параграф 1, и член 12, едновременно с това агенциите за кредитен рейтинг предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на агенциите за кредитен рейтинг, подаващи информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на агенцията за кредитен рейтинг, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на агенцията за кредитен рейтинг според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) агенциите за кредитен рейтинг придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на достъпността на посочената в параграф 1 информация чрез ЕЕТД органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 5, параграф 3, член 8г, параграф 2, член 11, параграф 2, член 11а, параграф 1, член 11, параграф 2, член 18, параграф 3, член 24, параграф 5 и член 36г, параграф 1, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на агенцията за кредитен рейтинг, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

*** Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 2 
Изменение на Регламент (ЕС) 236/2012

В Регламент (ЕС) 236/2012 се вмъква следният член 11а:

„Член 11a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2024 г., когато оповестяват публично информация съгласно член 6, параграф 1, едновременно с това физическите или юридическите лица предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент  (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на физическото или юридическото лице, подаващо информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на лицето, посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на юридическото лице според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) съответното физическо или юридическо лице придобива идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на достъпността на посочената в параграф 1 информация чрез ЕЕТД, органът за събиране на данни, както е определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е националният компетентен орган.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 3 
Изменение на Регламент (ЕС) 648/2012

В Регламент (ЕС) 648/2012 се вмъква следният член 38а:

Член 38 a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестяват публично информация съгласно член 26, параграф 7, член 28, параграф 2, член 38, параграф 1, член 38, параграф 3, втора алинея, член 38, параграф 4, член 38, параграф 5, член 39, параграф 7, член 39, параграф 8 и член 49, параграф 3, едновременно с това ЦК и клиринговите членове предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на ЦК, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на ЦК, посочен съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на ЦК според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) ЦК и клиринговите членове придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на достъпността на посочената в параграф 1 информация чрез ЕЕТД органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 6, параграф 1, член 18, параграф 2, втора алинея, член 25, параграф 4, четвърта алинея, член 25м, параграф 1, член 25р, параграф 3, член 59, параграф 3, член 68, параграф 1, член 73, параграф 3, и член 77, параграф 2, четвърта алинея, органът за събиране на данни, определен в член 2 точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на централните контрагенти и клиринговите членове, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на достъпността на посочената в член 12, параграф 2 информация чрез ЕЕТД, органите за събиране на данни, определени в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], са националните компетентни органи. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на ЦК и клиринговите членове, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)    метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

а)структурирането на данните, съставляващи информацията;

б)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 4 
Изменение на Регламент (ЕС) 345/2013

В Регламент (ЕС) 345/2013 се вмъква следният член 13а:

„Член 13a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп до информацията, посочена в член 17, параграф 1, чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на фонда, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...]).“

Член 5 
Изменение на Регламент (ЕС) 346/2013

В Регламент (ЕС) 346/2013 се вмъква следният член 14а:

Член 14a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп до информацията, посочена в член 18, параграф 1, чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на фонда, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент. ________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...]).“

Член 6 
Изменение на Регламент (ЕС) 575/2013

В Регламент (ЕС) 575/2013 се вмъква следният член 434б:

„Член 434б
Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестяват публично информация съгласно част осма от настоящия регламент, едновременно с това институциите предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на институцията, подаваща информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на институцията, посочен съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на институцията според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) институциите придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на параграф 1, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕБО.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕБО, в тясно сътрудничество с ЕОЦКП и ЕОЗППО, разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в), ЕБО, в тясно сътрудничество с ЕОЦКП и ЕОЗППО, оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕБО представя тези проекти на технически стандарти на Комисията.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на техническите стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 7 
Изменение на Регламент (ЕС) 537/2014

В Регламент (ЕС) 537/2014 се вмъква следният член 13а:

„Член 13a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестява публично информация съгласно член 13, едновременно с това одиторът или одиторското дружество предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на одитора или одиторското дружество, подаващо информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на одитора или одиторското дружество, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на одитора или одиторското дружество според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) одиторите или одиторските дружества придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.В срок до 31 декември 2025 г. за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, държавите членки определят един от официално определените механизми, посочени в член 21, параграф 2 от Директива 2004/109/ЕО, като орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), на Комисията са дадени изпълнителни правомощия да определи, след консултации с Комитета на европейските органи за надзор на одита:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) Комисията оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 8 
Изменение на Регламент (ЕС) 596/2014

В Регламент (ЕС) 596/2014 се вмъква следният член 21а:

„Член 21a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2025 г., когато оповестява публично информация съгласно член 17, параграф 1, член 17 параграф 2 и член 19, параграф 3, едновременно с това емитентът предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на емитента, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на емитента, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на емитента според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) емитентите придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.В срок до 31 декември 2024 г. за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 17, параграф 2, държавите членки определят един от официално определените механизми, посочени в член 21, параграф 2 от Директива 2004/109/ЕО, като орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и уведомяват ЕОЦКП за това.

Считано от 1 януари 2025 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 17, параграф 1 и член 19, параграф 3, органът за събиране на данни, както е определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е съответният официално определен механизъм.

Считано от 1 януари 2025 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 34, параграф 1, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е националният компетентен орган. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на емитента, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 9 
Изменение на Регламент (ЕС) 600/2014

В Регламент (ЕС) 600/2014 се вмъква следният член 23а:

„Член 23a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*, на информацията, посочена в член 14, параграф 6, член 15, параграф 1, втора алинея, член 18, параграф 4, член 27, параграф 1, член 34, член 40, параграф 5, член 44, параграф 2, член 45, параграф 6 и член 48, ЕОЦКП се счита за орган за събиране на данни, както е определено в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД]. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и идентификационния код на правен субект на инвестиционния посредник, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...]).“

Член 10 
Изменение на Регламент (ЕС) 909/2014

В Регламент (ЕС) 909/2014 се вмъква следният член 74а:

„Член 74a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестява публично информация съгласно член 7, параграф 1, член 7, параграф 9, член 26, параграф 4, член 27, параграф 4, член 27, параграф 7, член 28, параграф 2, член 33, параграф 1, член 33, параграф 2, член 34, параграф 1, член 38, параграф 6, член 39, параграф 3, член 41, параграф 2, член 54, параграф 3, буква д), член 54, параграф 4, буква е), член 59, параграф 4, буква й) от настоящия регламент, едновременно с това ЦДЦК предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато е приложимо, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от следните метаданни:

i)всички имена на ЦДЦК, който подава информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на ЦДЦК, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на ЦДЦК според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) ЦДЦК придобива идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на достъпността на посочената в параграф 1 информация чрез ЕЕТД органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 12, параграф 2 и член 62, органът за събиране на данни, както е определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на ЦДЦК, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на техническите стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 11 
Изменение на Регламент (ЕС) 1286/2014

В Регламент (ЕС) 1286/2014 се вмъква следният член 29а:

„Член 29a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестява публично основния информационен документ съгласно член 5, параграф 1, едновременно с това създателят на ПИПДОЗИП предоставя този основен информационен документ на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на този документ чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Основният информационен документ или информацията отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)основният информационен документ или информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)основният информационен документ или информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на създателя на ПИПДОЗИП, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на създателя на ПИПДОЗИП, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на създателя на ПИПДОЗИП според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)основният информационен документ или информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) създателите на ПИПДОЗИП придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.В срок до 31 декември 2025 г. за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до основния информационен документ, посочен в параграф 1, държавите членки определят един от официално определените механизми, посочени в член 21, параграф 2 от Директива 2004/109/ЕО, като орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и уведомяват ЕОЦКП за това.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 27, параграф 1 и член 29, параграф 1, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е компетентният орган. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на създателя на ПИПДОЗИП, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕНО, чрез Съвместния комитет, разработват проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определят:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕНО оценяват предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провеждат подходящи полеви тестове за тази цел.

Съвместният комитет представя тези проекти на технически стандарти на Комисията.

На Комисията се предоставя правомощието да приеме техническите стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010, от Регламент (ЕС) № 1094/2010 и от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 12 
Изменение на Регламент (ЕС) 2015/760

В Регламент (ЕС) 2015/760 се вмъква следният член 25а:

„Член 25a
Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп до информацията, посочена в член 3, параграф 3, чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на фонда, както е определено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...]).“

Член 13 
Изменение на Регламент (ЕС) 2015/2365

В Регламент (ЕС) 2015/2365 се вмъква следният член 32а:

„Член 32a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2024 г., когато оповестяват публично информация съгласно член 8, параграф 3, член 12 параграф 1, член 19, параграф 8, член 26, параграф 1 и член 26, параграф 4, от настоящия регламент, едновременно с това субектите предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на субекта, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на субекта, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на субекта според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) субектите придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.Считано от 1 януари 2024 г., за целите на параграф 1 органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП.

Считано от 1 януари 2024 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 22, параграф 4, буква б), член 25, параграф 1, член 25, параграф 2, член 25, параграф 3, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на субекта, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на техническите стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 14 
Изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011

В Регламент (ЕС) 2016/2011 се вмъква следният член 28а:

„Член 28a
Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестява публично информация съгласно член 4, параграф 5, член 11, параграф 1, буква в), член 12, параграф 3, член 13, параграф 1, член 25, параграф 7, член 26, параграф 3, член 27, параграф 1 и член 28, параграф 1, едновременно с това администраторът предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на администратора, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на администратора, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на администратора според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) администраторите придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX.

3.За целите на параграф 1 органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], са националните компетентни органи.

За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 45, параграф 1, органите за събиране на данни, определени в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], са националните компетентни органи. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на администратора, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 36, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на администратора, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на техническите стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 15 
Изменение на Регламент (ЕС) 2017/1129

В Регламент (ЕС) 2017/1129 се вмъква следният член 21а:

„Член 21a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2024 г., когато оповестява публично информация съгласно член 1, параграф 4, букви е) и ж), член 1, параграф 5, първа алинея, букви д) и е), член 8, параграф 5, член 9, параграф 4, член 10, параграф 2, член 17, параграф 2, член 21, параграф 1, член 21, параграф 9 и член 23, параграф 1, едновременно с това емитентът, предложителят или лицето, което иска допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, според случая, предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на емитента, предложителя или лицето, което иска допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, когато е уместно;

ii)идентификационен код на правен субект на емитента, предложителя или лицето, което иска допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, когато е уместно, както е посочено в член 7, параграф 4 на Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на емитента според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) емитентите, предложителят или лицето, което иска допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, според случая, придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 на Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП.

Считано от 1 януари 2024 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 25, параграф 1, член 25, параграф 4 и член 26, параграф 2, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на емитента или, когато е приложимо, на предложителя, както е посочено в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 16 
Изменение на Регламент (ЕС) 2017/1131

В Регламент (ЕС) 2017/1131 се вмъква следният член 37а:

„Член 37a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп до информацията, посочена в член 4, параграф 7, чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на фонда, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...]).“

Член 17 
Изменение на Регламент (ЕС) 2019/1238

В Регламент (ЕС) 2019/1238 се вмъква следният член 70а:

„Член 70a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестява публично информация съгласно член 26, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това доставчикът на ПЕПП предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент  (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на доставчика на ПЕПП, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на доставчика на ПЕПП, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на доставчика на ПЕПП според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) доставчиците на ПЕПП придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.В срок до 31 декември 2025 г. за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, държавите членки определят един от официално определените механизми, посочени в член 21, параграф 2 от Директива 2004/109/ЕО, като орган за събиране на данни, посочен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и уведомяват ЕОЦКП за това.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 65, параграф 6, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЗППО. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на застрахователното или презастрахователното предприятие, както е определено в член 7, параграф 4 от посочения регламент, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

Считано от 1 януари 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 63, параграф 4, член 69, параграф 1 и член 69, параграф 4, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], са компетентните органи. Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и включва наименованията и, когато има такъв, идентификационния код на правен субект на застрахователното или презастрахователното предприятие, както е посочено в член 7, параграф 4, а също и вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4 от посочения регламент.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО) разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЗППО извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЗППО оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЗППО представя тези проекти на технически стандарти на Комисията.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 18 
Изменение на Регламент (ЕС) 2019/2033

В Регламент (ЕС) 2019/2033 се вмъква следният член 46а:

„Член 46a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестяват публично информация съгласно част шеста от настоящия регламент, едновременно с това инвестиционните посредници предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на инвестиционния посредник, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на инвестиционния посредник, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на инвестиционния посредник според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) инвестиционните посредници придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламента за европейска единна точка за достъп], е ЕБО.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕБО, в тясно сътрудничество с ЕОЦКП и ЕОЗППО, разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕБО, в тясно сътрудничество с ЕОЦКП и ЕОЗППО, оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕБО представя тези проекти на технически стандарти на Комисията.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на техническите стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 19 
Изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088

В Регламент (ЕС) 2019/2088 се вмъква следният член 18а:

„Член 18a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2025 г., когато оповестяват публично информация съгласно член 3, параграф 1, член 3, параграф 2, член 4, параграф 1, член 4, параграф 3, член 4, параграф 4, член 4, параграф 5, член 5, параграф 1, и член 10, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това участниците на финансовите пазари и финансовите съветници предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на субекта, подаващ информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на участниците на финансовите пазари или финансовите съветници, когато е уместно, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на участниците на финансовите пазари или финансовите съветници, когато е уместно, според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) участниците на финансовите пазари или финансовите съветници придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.В срок до 31 декември 2024 г. за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, държавите членки определят един от официално определените механизми, посочени в член 21, параграф 2 от Директива 2004/109/ЕО, като орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕНО, чрез Съвместния комитет, разработват проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определят:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработят проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕНО извършват анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕНО оценяват предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провеждат подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010, от Регламент (ЕС) № 1094/2010 и Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 20 
Изменение на Регламент (ЕС) 2020/852

В Регламент (ЕС) 2020/852 се вмъква следният член 8а:

„Член 8a

Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2024 г., когато оповестява публично информация съгласно член 7 и член 8 параграф 2 от настоящия регламент, едновременно с това предприятието предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)информацията се изготвя във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на предприятието, подаващо информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на предприятието, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на предприятието според категорията, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

в)информацията съдържа квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (EС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета***.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) предприятията придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от [Регламента относно ЕЕТД].

3.В срок до 31 декември 2023 г. за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, държавите членки определят един от официално определените механизми, посочени в член 21, параграф 2 от Директива 2004/109/ЕО, като орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

***Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 21 
Изменение на Регламент (ЕС) 2021/23

В Регламент (ЕС) 2021/23 се вмъква следният член 95а:

Член 95a
Достъпност на информацията чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.Считано от 1 януари 2026 г., когато оповестяват публично информация съгласно член 50, параграф 2, член 72, параграф 3, член 82, параграф 2, буква а) и член 83, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това органите за преструктуриране предоставят тази информация на органа за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на достъпността на тази информация чрез ЕЕТД, създадена съгласно Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] на Европейския парламент и на Съвета*.

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)Тази информация се изготвя във формат за извличане на данни, посочен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД] или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета**;

б)информацията се придружава от всички изброени по-долу метаданни:

i)всички наименования на субекта, предоставящ информацията/за който се отнася информацията;

ii)идентификационен код на правен субект на субекта, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iii)размер на субекта според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

iv)вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) ХХ/ХХХХ [Регламент относно ЕЕТД];

v)когато е уместно — конкретния период, за който информацията следва да бъде публично достъпна чрез ЕЕТД.

2.За целите на параграф 1, буква б), подточка ii) субектите придобиват идентификационен код на правен субект, както е посочено в член 7, параграф 4 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД].

3.За целите на достъпността на посочената в параграф 1 информация чрез ЕЕТД органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) XX/XXXX [Регламент относно ЕЕТД], е ЕОЦКП.

4.С цел осигуряване на ефективно събиране и администриране на данните, подадени в съответствие с параграф 1, букви а) и б), ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)метаданните, които следва да бъдат включени в информацията;

б)структурирането на данните, съставляващи информацията;

в)за коя информация се изисква машинночетим формат и кой машинночетим формат следва да се използва.

Преди да разработи проектите на технически стандарти за изпълнение, ЕОЦКП извършва анализ на разходите и ползите. За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставят правомощия за приемане на посочените в първа алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

________________

* Регламент (ЕС) XX/XXXX на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД), осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L [...], [...] г., стр.[...])

** Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).

*** Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).“

Член 22 
Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите — нов план за действие, 24.9.2020 г., COM/2020/590 final.
(2)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Европейска стратегия за данните, 19.2.2020 г., COM/2020/66 final.
(3)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Стратегия за финансиране на прехода към устойчива икономика, 6.7.2021, COM(2021) 390. .
(4)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Европейският зелен пакт, 11.12.2019 г., COM/2019/640 final.
(5)    SWD/2021/81 final, 21 април 2021 г.
(6)    SWD(2021)XXX от [дата].
(7)    Форумът на високо равнище препоръча ЕЕТД да осигури достъп „до публичната финансова и нефинансова информация на субектите, както и до друга публична информация, свързана с финансови продукти или дейности [...], която трябва да бъде свободно достъпна за обществеността и без такси или лицензионно ползване.“ Вж. окончателния доклад на форума на високо равнище на съюза на капиталовите пазари: Нова визия за европейските капиталови пазари, юни 2020 т.
(8)    ISBN 978-92-76-13304-9.
(9)    ISBN 978-92-76-25267-2.
(10)    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).
(11)    Вж. предложенията на Комисията за регламент за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 по отношение на изискванията за кредитен риск, риск от корекция на кредитната оценка, операционен риск, пазарен риск и долната граница на капиталовите изисквания, по-специално измененията на член 433.
(12)    Вж. член 21, параграф 1 от Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2004 г. с измененията.
(13)    Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).
(14)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...]. .
(15)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите — нов план за действие“, 24.9.2020 г., COM/2020/590 final.
(16)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегия за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС, 24.9.2020 г., COM/2020/591 final.
(17)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия за финансиране на прехода към устойчива икономика, 6.7.2021 г., COM/2021/390 final.
(18)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Европейският зелен пакт, 11.12.2019 г., COM/2019/640 final.
(19)    [СП: Моля, въведете съответната бележка под линия: пълно заглавие и референтен номер в ОВ].
(20)    Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2004 г. относно хармонизиране изискванията за прозрачност по отношение на информацията за издателите, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар и за изменение на Директива 2001/34/ЕО (ОВ L 390, 31.12.2004 г., стр. 38).
(21)    Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 39).
(22)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...].
(23)    Регламент (ЕО) № 1060/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. относно агенциите за кредитен рейтинг (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1).
(24)    Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. относно късите продажби и някои аспекти на суапите за кредитно неизпълнение (ОВ L 86, 24.3.2012 г., стр. 1).
(25)    Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на транзакции (ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1).
(26)    Регламент (ЕС) № 345/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно европейските фондове за рисков капитал (ОВ L 115, 25.4.2013 г., стр. 1).
(27)    Регламент (ЕС) № 346/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно европейски фондове за социално предприемачество (ОВ L 115, 25.4.2013 г., стр. 18).
(28)    Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (OВ L 176, 27.6.2013 г., стp. 1).
(29)    Регламент (ЕС) № 537/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно специфични изисквания по отношение на задължителния одит на предприятия от обществен интерес и за отмяна на Решение 2005/909/ЕО на Комисията (ОВ L 158, 27.5.2014 г., стр. 77).
(30)    Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 1).
(31)    Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84).
(32)    Регламент (ЕС) № 909/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. за подобряване на сетълмента на ценни книжа в Европейския съюз и за централните депозитари на ценни книжа, както и за изменение на директиви 98/26/ЕО и 2014/65/ЕС и Регламент (ЕС) № 236/2012 (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 1).
(33)    Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 26 ноември 2014 г. относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) (OВ L 352, 9.12.2014 г., стр. 1).
(34)    Регламент (ЕС) 2015/760 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 г. относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 98).
(35)    Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 337, 23.12.2015 г., стр. 1).
(36)    Регламент (EС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС и на Регламент (ЕС) № 596/2014 (OВ L 171, 29.6.2016 г., стр. 1).
(37)    Регламент (EС) 2017/1129 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно проспекта, който трябва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, и за отмяна на Директива 2003/71/ЕО (OВ L 168, 30.6.2017 г., стр. 12).
(38)    Регламент (ЕС) 2017/1131 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно фондовете на паричния пазар (ОВ L 169, 30.6.2017 г., стр. 8).
(39)    Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 1).
(40)    Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно пруденциалните изисквания за инвестиционните посредници и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 575/2013, (ЕС) № 600/2014 и (ЕС) № 806/2014 (ОВ L 314, 5.12.2019 г., стp. 1).
(41)    Регламент (ЕС) 2019/2088 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги (ОВ L 317, 9.12.2019 г., стр. 1).
(42)    Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 г. за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088 (ОВ L 198, 22.6.2020 г., стp. 13).
(43)    Регламент (ЕС) 2021/23 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2020 г. относно рамка за възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти и за изменение на регламенти (ЕС) № 1095/2010, (ЕС) № 648/2012, (ЕС) № 600/2014, (ЕС) № 806/2014 и (ЕС) 2015/2365 и на директиви 2002/47/ЕО, 2004/25/ЕО, 2007/36/ЕО, 2014/59/ЕС и (ЕС) 2017/1132 (ОВ L 22, 22.1.2021 г., стр. 1).
Top