EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0563

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1999 (Европейски законодателен акт за климата)

COM/2020/563 final

Брюксел, 17.9.2020

COM(2020) 563 final

2020/0036(COD)

Изменено предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за установяване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1999 (Европейски законодателен акт за климата)


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

На 4 март 2020 г. Комисията прие своето предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за установяване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1999 (Европейски законодателен акт за климата) 1 .

Предложението за регламент (Европейски законодателен акт за климата) е част от по-широк пакет от амбициозни действия, оповестен в съобщението на Комисията относно Европейския зелен пакт 2 . Европейският зелен пакт дава ход на нова стратегия за растеж за ЕС, чиято цел е превръщането на Съюза в справедливо и процъфтяващо общество, подобряване на качеството на живот за сегашното и бъдещите поколения, модерна конкурентоспособна икономика, която използва ефективно ресурсите, в която няма нетни емисии на парникови газове през 2050 г. и в която икономическият растеж не зависи от използването на ресурсите. Неговата цел е също така да защити, опази и подобри природния капитал на ЕС, както и да защити здравето и благоденствието на гражданите от въздействието на рисковете, свързани с климата и околната среда. Европейският зелен пакт потвърждава амбицията на Комисията да превърне Европа в първия неутрален по отношение на климата континент до 2050 г.

Предложението цели да определи посоката на работа, като заложи целта за неутралност по отношение на климата до 2050 г. в законодателството и повиши сигурността и доверието във връзка с ангажимента на ЕС, както и прозрачността и отчетността.

В първоначалното предложение се посочваше, че до септември 2020 г. Комисията ще представи преминал оценка на въздействието план за повишаване на целта на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове за 2030 г. до поне 50 % и до 55 % спрямо равнищата от 1990 г. по отговорен начин, и Комисията ще предложи съответно изменение на предложението. Това беше отразено в член 2, параграф 3 и съображение 17 от първоначалното предложение на Комисията. Планът за постигане на целта за климата до 2030 г. показва, че повишаването на целта на ЕС за намаляване на емисиите за 2030 г. до поне 55 % е както осъществимо, така и полезно.

Следователно, с оглед на постигането на неутралност по отношение на климата в Съюза до 2050 г. се предлага целта на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. да бъде повишена до най-малко 55 % в сравнение с нивата от 1990 г., включително емисиите и поглъщанията. С настоящото предложение се изменя първоначалното предложение на Комисията (COM (2020) 80 final), за да бъде включена преразгледаната цел в Европейския законодателен акт за климата.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Обяснителният меморандум на първоначалното предложение на Комисията излага подробно съгласуваността с действащите разпоредби в тази област на политиката. Планът за постигане на целта за климата до 2030 г. показва, че увеличаването на целта предполага усилия за намаляване на емисиите на парникови газове от всички сектори, както и засилване на поглъщанията, които трябва да бъдат постигнати чрез различни политики. Следователно до юни 2021 г. Комисията ще преразгледа всички съответни инструменти на политиката, както е предвидено в член 2а, параграф 2 от предложението.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Инициативата е свързана с много други области на политиката, тъй като всички действия и политики на ЕС следва да насърчават справедлив преход към неутралност по отношение на климата и устойчиво бъдеще, както е описано в обяснителния меморандум към първоначалното предложение на Комисията.

Освен това след приемането на първоначалното предложение на Комисията избухването на заразата от коронавирус доведе до криза в общественото здраве и социално-икономически сътресения от безпрецедентен мащаб. Политическият отговор на COVID-19, който няма аналог в европейската история, предлага уникална възможност да се ускори преходът към неутрална по отношение на климата икономика и устойчиво бъдеще, като същевременно се смекчат тежките последици от кризата. Предложението е съгласувано със съобщенията относно Next Generation EU 3 и обновения дългосрочен бюджет на ЕС 4 , в които Комисията представи амбициозен план за възстановяване, с който да се ръководи и изгражда по-устойчива и по-справедлива Европа за следващото поколение. Те показват ангажимента за „ненанасяне на вреди“ по отношение на нашите амбиции в областта на климата и околната среда, гарантират, че средствата се изразходват в съответствие с целите на Европейския зелен пакт, и ускоряват двойния екологосъобразен и цифров преход по социално справедлив начин.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание за предложението е член 192, параграф 1 от ДФЕС, също както и за първоначалното предложение на Комисията.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

В обяснителния меморандум на първоначалното предложение на Комисията се описват подробно съображенията за субсидиарността и пропорционалността. Тези обяснения остават валидни и за предложените изменения, тъй като целта, валидна за целия ЕС цел за цялата икономика, може да бъде определена само на равнището на ЕС.

Избор на инструмент

С настоящото предложение се изменя предложение на Комисията COM (2020) 80 final. Избраният инструмент е регламент в съответствие с инструмента, избран за първоначалното предложение на Комисията. Този избор е обяснен в обяснителния меморандум към първоначалното предложение на Комисията.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

В обяснителния меморандум на първоначалното предложение на Комисията се описват подробно консултациите със заинтересованите страни, например проведената обществена консултация, проявата с участието на заинтересовани страни, организирана от Комисията при изготвянето на съобщението „Чиста планета за всички“ 5 , както и публичното събитие от януари 2020 г. за изпълнението на Европейския зелен пакт — Европейския законодателен акт за климата.

Освен това, при изготвянето на плана за постигане на целта за климата до 2030 г. Комисията проведе обществена консултация от 31 март до 23 юни 2020 г. и получи над 4000 отговора от широк кръг заинтересовани страни. Обобщен доклад 6 резюмира консултативните дейности по плана.

Оценка на въздействието

Службите на Комисията извършиха задълбочен анализ в подкрепа на съобщението „Чиста планета за всички“ 7 . В него се проучва как може да се постигне неутралност по отношение на климата до 2050 г., като се разглеждат всички ключови сектори на икономиката, включително енергетиката, транспорта, промишлеността и селското стопанство. Тази оценка, както и оценката на стратегията на ЕС за адаптация (2018 г.) подкрепят първоначалното предложение на Комисията, както е описано подробно в обяснителния меморандум към него.

Предложените изменения на предложението са свързани с целта на ЕС за нетно намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. Що се отнася до повишаването на тази цел, Комисията извърши оценка на въздействието 8 , която придружава плана за постигане на целта за климата до 2030 г.

Основни права

В обяснителния меморандум на първоначалното предложение на Комисията се описват подробно съображенията за основните права.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Отражението върху бюджета е представено в законодателната обосновка на първоначалното предложение на Комисията и не е засегнато от настоящото изменение.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

Предложените изменения на разпоредбите на първоначалното предложение за създаване на Европейски законодателен акт за климата са свързани с включването на нова цел на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. в член 2а, параграф 1 от предложението. Тази изменена разпоредба заменя член 2, параграф 3 от първоначалното предложение, в който беше определен процесът, довел до това изменение.

В член 2а, параграф 2 от преразгледаното предложение се обявява процес за преразглеждане на законодателството на Съюза за изпълнение на целта за 2030 г. съгласно член 2, параграф 4 от първоначалното предложение, което е преместено в новия член 2а, като е добавено и позоваване на новата цел за 2030 г.

Изменен е също член 1 от първоначалното предложение, като е включено позоваване на новата цел за 2030 г. във връзка с приложното поле на регламента (Европейския законодателен акт за климата), а съответните съображения са адаптирани.

2020/0036 (COD)

Изменено предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за установяване на рамката за постигане на неутралност по отношение на климата и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1999 (Европейски законодателен акт за климата)

Предложение COM(2020) 80 на Комисията се изменя, както следва:

(1)съображение 17 се заменя със следното:

„Както бе обявено в нейното съобщение „Европейският зелен пакт“, Комисията направи оценка на целта на Съюза за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. в съобщението си „Засилване на европейската амбиция в областта на климата за 2030 г. — инвестиция в неутрално по отношение на климата бъдеще в полза на нашите граждани“ 9 въз основа на цялостна оценка на въздействието и при отчитане на интегрираните национални планове в областта на енергетиката и климата, представени на Комисията в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета 10 . Предвид целта за неутралност по отношение на климата до 2050 г., до 2030 г. емисиите на парникови газове трябва да се намалят, а поглъщанията да се засилят, така че нетните емисии на парникови газове, т.е. емисиите след приспадане на поглъщанията, да намалеят в цялата икономика и на национално равнище с най-малко 55 % в сравнение с нивата от 1990 г. Тази нова цел на Съюза в областта на климата до 2030 г. е последваща цел по смисъла на член 2, точка 11 от Регламент (ЕС) 2018/1999 и следователно заменя целта за емисиите на парникови газове в целия Съюз до 2030 г., определена в същата точка. Освен това до 30 юни 2021 г. Комисията следва да направи оценка за това как трябва да бъде изменено съответното законодателство на Съюза за изпълнение на целта за климата до 2030 г., за да се постигне такова нетно намаляване на емисиите.“;

(2)в член 1, втора алинея се добавя следното изречение:

„В него също така се определя обвързваща цел на Съюза за нетно намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г.“;

(3)в член 2 параграфи 3 и 4 се заличават;

(4)вмъква се следният член 2 a:

„Член 2a

Цел в областта на климата за 2030 г.

1.    За да се постигне целта за неутралност по отношение на климата, определена в член 2, параграф 1, обвързващата цел на Съюза в областта на климата до 2030 г. е да се намалят нетните емисии на парникови газове (емисии след приспадане на поглъщанията) с най-малко 55 % в сравнение с нивата от 1990 г.

2.    До 30 юни 2021 г. Комисията ще направи преглед на съответното законодателство на Съюза, за да позволи постигането на целта, определена в параграф 1 от настоящия член и целта за неутралност по отношение на климата, определена в член 2, параграф 1, и ще разглежда възможността за предприемане на необходимите мерки, включително приемането на законодателни предложения, съгласно Договорите.“;

(5)член 3, параграф 2 се заменя със следното:

„2. Курсът започва от целта на Съюза за климата за 2030 г., посочена в член 2а, параграф 1.“

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    СОМ(2020) 80 final.
(2)    СОМ(2019) 640 final.
(3)    СОМ(2020) 456 final.
(4)    СОМ(2020) 442 final.
(5)    СОМ(2018) 773 final.
(6)    SWD(2020) 178
(7)    Задълбочен анализ в подкрепа на Съобщение COM(2018)773 на Комисията, https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/docs/pages/com_2018_733_analysis_in_support_en_0.pdf.
(8)    SWD(2020) 176
(9)    COM (2020) 562
(10)    Регламент (ЕС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата, за изменение на регламенти (ЕО) № 663/2009 и (ЕО) № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 94/22/ЕО, 98/70/ЕО, 2009/31/ЕО, 2009/73/ЕО, 2010/31/ЕС, 2012/27/ЕС и 2013/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2009/119/ЕО и (ЕС) 2015/652 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) № 525/2013 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 1).
Top