Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020IE1563

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Обществените поръчки като инструмент за създаване на стойност и достойнство на труда в областта на услугите по почистване и поддръжка“ (становище по собствена инициатива)

    EESC 2020/01563

    OB C 429, 11.12.2020, p. 30–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.12.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 429/30


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Обществените поръчки като инструмент за създаване на стойност и достойнство на труда в областта на услугите по почистване и поддръжка“

    (становище по собствена инициатива)

    (2020/C 429/05)

    Докладчик:

    Diego DUTTO

    Съдокладчик:

    Nicola KONSTANTINOU

    Решение на пленарната асамблея

    20.2.2020 г.

    Правно основание

    член 32, параграф 2 от Правилника за дейността

     

    становище по собствена инициатива

    Компетентен орган

    Консултативна комисия по индустриални промени (CCMI)

    Приемане от CCMI

    2.9.2020 г.

    Приемане на пленарна сесия

    18.9.2020 г.

    Пленарна сесия №

    554

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    192/7/18

    1.   Заключения и препоръки

    1.1

    Европейската комисия (ЕК), Европейският парламент и държавите членки трябва да разработят необходимите инструменти за подпомагане с цел насърчаване на използването на стратегически обществени поръчки за постигане на напредък по отношение на системното използване на устойчиви, прозрачни, амбициозни и приложими стратегически критерии за гарантиране на по-високи социални стандарти и стандарти за качество при възлагането на обществени поръчки.

    1.2

    За да се гарантира, че акцентът при услугите по почистване се поставя върху качеството, а не върху цената, трябва да се спазва принципът на прозрачност както за клиента, така и за изпълнителя. Спецификациите на договора трябва да бъдат определени и обособени, включително честотата, времетраенето, здравословните и безопасни условия на труд и финансовите разходи за почистване (1). Оценката на прилагането на тези критерии през целия срок на действие на договора е от ключово значение за оценката на качеството на предоставяните услуги по почистване.

    1.3

    Социалните партньори следва да се включат в обучението и професионализацията на публичните купувачи, както е предвидено в препоръката на ЕК от 3.10.2017 г. (2).

    1.4

    ЕК и държавите членки следва да поемат инициативата за борба с недекларирания труд и за допълнително подобряване на условията на наемане на работа в сектора на услугите по почистване. Засиленото регулиране и по-строгите механизми за правоприлагане, като например критериите за заплатите както и колективното договаряне в сектора, могат да допринесат за справедлива конкуренция, по-високи социални стандарти и повишаване на качествената заетост.

    1.5

    ЕИСК призовава ЕК, ЕП, държавите членки и регионалните и местните власти да използват почистване през деня във всички обществени поръчки, когато е възможно.

    1.6

    Осигуряването на лоялна конкуренция може да се постигне, като се обърне внимание на качествените аспекти и на спазване на съдебната практика на Съда на Европейския съюз, както и на националните правила относно възможността за спазване на колективните трудови договори като условие за възлагане на обществени поръчки. Държавите членки, заедно със социалните партньори и съгласно националните практики, следва да разширят обхвата на колективните трудови договори в областта на услугите по почистване на национално равнище, така че да се обхващат и отделните сектори, и да гарантират, че те се спазват.

    1.7

    Профилът на работната ръка в сектора се състои основно от жени и граждани на държави извън ЕС. Следователно те могат да бъдат по-пряко засегнати от политиките за закупуване на публичните администрации. Поради това ЕИСК счита, че в допълнение към колективните трудови договори следва да се разработят допълнителни гаранции, целящи съблюдаване на принципите на недискриминация и равно третиране на работниците. ЕИСК препоръчва да се въведат допълнителни точки към критериите за възлагане на договори за обществени поръчки, с които се поощряват форми на интеграция, като например специализирани курсове за обучение, услуги в подкрепа на семействата като помощ след училище за непълнолетни и други форми на корпоративно благосъстояние със социално съдържание.

    1.8

    ЕИСК препоръчва при преразглеждането на директивите на ЕС за обществените поръчки от 2014 г. разходите за задължително социално осигуряване и обучение да бъдат посочени извън областта на конкурентното ценообразуване като задължителен и проверим елемент от разбивката на разходите в офертата.

    1.9

    ЕИСК препоръчва условията за устойчивост, трудовите права и общоприложимите колективни трудови договори да се спазват (чрез търсене на отговорност от възлагащия орган, основния изпълнител и подизпълнителите — всеки за своя непосредствен договорен партньор) по цялата верига от подизпълнители и по време на цялостното изпълнение на договорите.

    1.10

    ЕИСК призовава държавите членки, ако все още не са го направили, да обърнат специално внимание и ефективно да проверяват спазването на всички законоустановени и договорни задължения, както и здравословните и безопасни условия на труд по отношение на социалните и екологичните аспекти и аспектите на устойчивостта на етапа на изпълнение на процедурите за възлагане на обществени поръчки в сектора на почистването.

    1.11

    Що се отнася до задълженията на държавите членки, възлагащите органи и ЕК, установени в членове 83—85 от Директива 2014/24/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (3), ЕИСК призовава всички тези публични органи да предоставят незабавно съответните данни, като гарантират по-специално, че се изпълняват критериите за възлагане и тяхната относителна тежест за договорите за почистване. ЕК се приканва да подкрепи финансово последващи проекти и изследвания на социалните партньори в сектора, в които се проучва въпросът за обществените поръчки за услуги по почистване и поддръжка.

    1.12

    ЕК следва да укрепи законодателната архитектура и капацитета за договаряне на социалните партньори на национално равнище, включително чрез отпускане на средства за действия за изграждане на капацитет по-специално в държавите от Югоизточна, Централна и Източна Европа (4).

    1.13

    ЕИСК препоръчва при преразглеждането на европейските директиви за обществените поръчки от 2014 г. за трудоемките услуги като услугите за почистване директивите на ЕС относно обществените поръчки да приканват или задължават държавите членки да изключат използването на критерия за най-ниска цена при възлагането на поръчки, да предвидят таван от 30 % за броя точки, с който може да бъде оценена цената, в сравнение с броя точки, които се дават за качество, и да гарантират с конкретни социални клаузи трудовата стабилност на наетия по договора персонал, в съответствие с Директива 2001/23/ЕО (5) за гарантирането на правата на работниците и служителите при прехвърляне на предприятия, стопански дейности или части от предприятия или стопански дейности, както е тълкуването на съдебната практика на ЕС, организацията на работата на дружеството и съгласно колективните трудови договори.

    1.14

    ЕИСК призовава възлагащите органи да използват собствени разчети за разходите за услугите по почистване, като консултират специализирани секторни инструменти като Наръчника „Най-добра стойност“ и национални примери с цел адекватна оценка на пазара на сектора, както и като отделят част от тези услуги за запазени поръчки, както е предвидено в член 20 от Директива 2014/24/ЕС, транспониран от държавите членки в техните собствени кодекси за обществените поръчки.

    1.15

    ЕК следва да насърчава държавите членки да въведат процедура за акредитация или система за квалифициране на изпълнителите, които желаят да участват в обществени поръчки за почистване. Този процес следва да се контролира от комисия за оценка, съставена от няколко различни заинтересовани страни, включително профсъюзи и представител на изпълнителите от сектора.

    1.16

    Тъй като опасността от COVID-19 все още съществува, рискът от зараза с COVID-19 или друго подобно заболяване налага да бъдат защитени работниците и обществеността. ЕИСК препоръчва ЕК и държавите членки да изготвят обвързващи протоколи за здравословни и безопасни условия на труд с помощта на социалните партньори.

    1.17

    Освен това ЕИСК призовава държавите членки да предприемат действия и да проведат срещи със социалните партньори, за да обсъдят временни практически решения за бързо връщане към справедливи и ориентирани към качеството практики на възлагане на обществени поръчки.

    1.18

    Предвид кризата с COVID-19 ЕИСК препоръчва държавите членки да ускорят обучението и професионализацията на заетия в услугите по почистване персонал. Следва да се предоставят финансови ресурси, за да може органите на публичната власт и дружествата изпълнители да инвестират в обучение и умения. Необходимо е да се насърчава професионалната квалификация на работниците, наети в услуги по почистване и дезинфекция, като се създават условия за подобряване на възможностите за трудова заетост на уязвимите лица на пазара на труда.

    1.19

    ЕИСК настоява институциите на ЕС, държавите членки и местните и регионалните власти да приемат всеобхватен подход към закупуването на услуги по почистване. При този подход не се предвижда компромис между екологичните условия и условията на труд, а се постига напредък в постигането на социалното сближаване, трудовите стандарти, равенството между половете и целите в областта на околната среда, предложени в Зеления пакт на ЕК.

    2.   Общи бележки

    2.1

    Основната цел на настоящото становище е да предложи препоръки за използването на обществените поръчки с цел повишаване на качествената заетост и достойнството на труда в сектора на услугите по почистване и поддръжка.

    2.2

    Много от тези препоръки са с общ характер и могат да се прилагат във всички сектори на икономиката. Това се отнася особено за секторите на трудоемките услуги като частната охрана и кетъринга.

    3.   Основна информация и контекст

    3.1

    „Всяка година над 250 000 публични органа в ЕС изразходват около 14 % от БВП (около 2 трилиона евро годишно) за закупуването на услуги, строителни работи и доставки.“ (6) Услугите, като например тези по почистване, съставляват основната част от обществените поръчки. През 2017 г. стойността на предоставяните услуги достигна 250 милиарда евро (7).

    3.2

    Чрез обществените поръчки може да се подкрепят инвестициите в реалната икономика, да се създават висококачествени работни места и да се насърчават приобщаването и по-добрите условия за хората с увреждания и хората в неравностойно положение, както и за работниците мигранти (8). Чрез тях може и да се стимулира търсенето на иновативни продукти, да се преследват целите на промишлената политика и да се насърчава преходът към кръгова икономика с ефективно използване на ресурсите и енергията (9).

    3.3

    Що се отнася до Директива 2014/24/ЕС за обществените поръчки, при използването на критериите за „икономически най-изгодна оферта“ следва да бъдат включени стратегически критерии, посочени в параграф 3.2 по-горе. Тъй като правилата продължават да са неясни, по-голямата част от обществените поръчки продължават да се възлагат на участника, предложил най-ниска цена, понякога дори при необичайно ниски оферти (10).

    3.4

    Директивите за обществените поръчки не се използват пълноценно и има различия в прилагането им сред държавите членки. Поради това публичният орган трябва да реши какви са неговите приоритети (11).

    3.5

    Това е първо политически, а след това и технически въпрос. Решението кои услуги да се закупят и кои критерии за възлагане да се използват с каква относителна тежест е част от процеса на вземане на политически решения. Такива решения определят рамката и основните параметри на процедурата за възлагане. Невземането предвид на правата на работниците, на екологичните и социалните права би създало неравнопоставени условия на конкуренция.

    4.   Кризата с COVID-19, услугите по почистване и обществените поръчки

    4.1

    Пандемията от COVID-19 подчерта фундаменталната стойност на работата на заетите в услугите по почистване като общо обществено благо. Дружествата изпълнители трябва да отговарят на изискванията за квалификация, ефективност и специализация. В съвместното си изявление от 22 април 2020 г. социалните партньори на равнището на ЕС — Европейска федерация на предприятията за почистване (EFCI) и Федерацията на европейските профсъюзи в областта на обществените услуги (UNI Europa), подчертават решаващата роля на сектора на почистването и на работещите в него за предотвратяване на разпространението на вируса (12).

    4.2

    През 2018 г. в услугите по почистване в ЕС са заети 4,11 милиона души, работещи в 283 506 предприятия. В последните пет-шест години са наблюдава постоянно увеличение на оборота. Същевременно през 2017 г. оборотът на предприятие е достигнал 393 000 евро. Според EFCI „средният оборот на служител е достигнал почти 30 000 евро“. Оборотът на служител възлиза на 27 400 евро и работниците получават годишна средна заплата в размер на 12 200 евро. Голяма част от работната сила, заета в европейския сектор на услугите по почистване, работи на непълно работно време. Освен това в трудоемък сектор като този маржовете на предприятията не надвишават 3 %. Поради пандемията от Covid-19 възникнаха допълнителни разходи за дружествата изпълнители за защита както на интересите на клиентите, така и на собствените им работници. Делът на работниците на непълно работно време, жените и имигрантите е особено висок. Процентът на наетите жени винаги надхвърля 50 % (с изключение на Дания), с най-високи стойности от над 80 % в Литва, Люксембург, Португалия и Обединеното кралство (13). В рамките на ЕС 30 % от работещите в услугите по почистване са имигранти (60 % в Белгия).

    4.3

    Пречките пред навлизането на пазара на услугите по почистване и поддръжка са незначителни или няма такива. Услугите по почистване са трудоемки, като почти 80 % от приходите на предприятията представляват разходи за труд, и с много ниски маржове на печалба за изпълнителите на услуги по почистване. Така независимо дали клиентът е публично или частно лице, неговото решение за покупка води до натиск за понижаване на цените, което подкопава социалните стандарти и достойнството на свързаната с почистване работа.

    4.4

    По време на кризата с COVID-19 и след нея услугите по почистване и поддръжка могат да гарантират стойност и високи стандарти за качествена заетост само ако заетите в тази дейност са достатъчно квалифицирани и разполагат с подходящо техническо оборудване, и ако има ясно определение на правата и задълженията на работодателите и служителите. Това може да наложи публичните органи да заплащат по-висока цена за услугите по почистване. В действителност поради спирането на дейностите по време на кризата с COVID-19 много доставчици на бизнес услуги бяха изправени пред сериозни проблеми с паричните потоци и понесоха увеличени разходи за прилагане на мерките за опазване на здравето и безопасността, необходими за защита както на работниците, така и на клиентите. Тези финансови проблеми се задълбочиха поради лоши договорни практики на публични и частни купувачи. За да се подпомогнат дружествата да продължат да гарантират здравето и безопасността на своя почистващ персонал, както и да поддържат и подобряват качеството на своите условия на труд, ЕИСК призовава публичните и частните купувачи бързо да се върнат към ефективни обществени поръчки, справедливи договорни практики и по-добро отчитане на критериите за качество (14). Заетите в услугите по почистване често работят при опасни условия, които могат да изложат на риск собственото им здраве (15). Въпреки че някои работници предпочитат да работят на непълно работно време, други биха желали да работят повече часове или на пълен работен ден. Понякога обаче за работодателите е трудно да предложат договори на пълно работно време. Освен това, въпреки усилията на социалните партньори за осигуряване на почистване през деня, услугите по почистване често се предоставят от работници, които работят сами през нощта. Това често се случва по желание на клиента. Тези практики на заетост допринасят за това трудът на заетите в услугите по почистване да остава невидим (16), да се подценява и да не получава признание (17). За съжаление, в някои държави членки все още съществуват договори за нула часове. Публичните органи носят отговорност, доколкото именно те продължават да управляват договора, да упражняват мониторинг върху него и да оценят качеството. Целта следва да бъде да се увеличат възможностите за работниците да работят през деня, в рамките на една работна смяна, и да бъдат наемани на работа на пълен работен ден, за да могат да подобрят качеството си на живот.

    4.5

    Използването на най-ниската цена като единствен критерий за възлагане на обществени поръчки подкопава предоставянето на качествени услуги и допринася за влошаване на условията на труд, нюансиране на качеството (по-ниско качество) и избягване на усилията (по-малко усилия) (18). Тъй като почистването е задача с разнороден характер и не може да се измери лесно в количествено отношение, качеството може трудно да се оцени както по време на процеса, така и след това. Ето защо е важно качеството да се основава на резултата по време на целия жизнен цикъл, а не на процеса.

    4.6

    Изразът „най-ниска цена“ е премахнат от текста на Директива 2014/24/ЕС, но възлагането въз основа „единствено на цената“ е разрешено (член 67, параграф 2, последен абзац). Това означава, че някои възлагащи органи продължават да възлагат договори при най-ниски оферти, а понякога дори при необичайно ниски оферти. Държавите, които желаят да използват критерия „икономически най-изгодна оферта“ за трудоемките услуги, ще трябва да отидат още по-далече, като насочат администрациите към ефективното използване на този критерий, като определят таван за тежестта на цената и използват формули, които не увеличават разликите в цените между офертите. За тази цел се изисква специфично обучение за професионализация на служителите, занимаващи се с обществените поръчки. Освен това при следващото преразглеждане на директивите следва да се въведат задължителни правила за а) определяне на евентуалните необичайно ниски оферти чрез установяване на разлика от 20 % спрямо следващата най-ниска оферта, за да се задейства задължението за проверка, б) задълбочена проверка на това дали оферентът има обективни и основателни причини за своята ниска оферта и в) изключване на такива оферти, ако оферентът не представи такива причини.

    4.7

    Следователно кризата представлява възможност за предприятията за почистване и техните работници да повишат стойността и фундаменталното значение на почистването пред обществеността и преките си клиенти. Наръчникът „Най-добра стойност“ (19), разработен през 2017 г. от европейските социални партньори в сектора на почистването, може да насочи публичните и частните организации, които възлагат поръчки за услуги по почистване, към договорите, предлагащи най-добра стойност. Подобни инструменти са разработени от някои национални социални партньори.

    4.8

    Цифровизацията създава възможности и предизвикателства за нискоквалифицираните работници в този сектор и социалните партньори на равнището на ЕС считат, че технологиите могат да бъдат използвани за повишаване на признанието на стойността на техния труд и на значението на почистването като цяло и за създаване на допълнителна стойност за купувачите на услуги по почистване (20). Проектът SK-Clean на EFCI може да очертае променящите се потребности от умения на сектора и да създаде условия за по-нататъшна професионализация на заетите в услугите по почистване (21).

    4.9

    Новите условия, създадени от извънредната ситуация с COVID-19, изискват компетентните органи да гарантират разпространението на информация относно начина на използване на лични предпазни средства, както и осигуряването на подходящи лични предпазни средства за защита на работниците и отделните хора. Дружествата се нуждаят от финансова подкрепа, за да покрият нарастващите допълнителни разходи за организационни мерки, оценки на риска, анализ и разпределяне на лични предпазни средства на работната сила (22). Междувременно е от съществено значение дружествата изпълнители да правят инвестиции, за да могат да предлагат на своите клиенти иновативни и по-ефективни решения за почистване, основани на изследвания в областта на химията и биологията.

    5.   Възлагане на обществени поръчки и Зелен пакт

    5.1

    В Зеления пакт се предлага обществените поръчки да могат да се използват за намаляване на въглеродните емисии. Необходим е обаче всеобхватен подход.

    5.2

    Секторът на услугите по почистване може да допринесе за екологосъобразен преход и кръгова икономика с екомаркировка за екологосъобразни почистващи препарати, сапун за ръце, тоалетна хартия, хартиени кърпи за ръце и добро сортиране на отпадъци. Това е и целта на екомаркировката за услугите по почистване (23) и почистващите препарати (24), въпреки че тяхната ефективност не е доказана на практика. Ако използването на екологосъобразни продукти и процедури не се приеме от клиента, това може да доведе до увеличаване на разходите, което би създало по-голям натиск върху всички елементи на разходите. Това би могло да доведе и до влошаване на социалните условия и условията на труд и безопасност. В допълнение всичко това може да доведе и до по-ограничен достъп до възможности за участие в обществени поръчки за МСП. (25) Ето защо е необходим всеобхватен подход към обществените поръчки.

    5.3

    Изследванията показват, че екологосъобразните критерии са твърде слаби, за да стимулират наистина доставчиците да предприемат промени (26). Частните изпълнители на услуги, които са ангажирани с опазването на околната среда, не могат да използват пълния си потенциал, ако възлагащите органи не желаят да платят допълнителните разходи. Следователно това изисква по-голяма професионализация на купувачите.

    6.   Социални съображения и съображения за качеството в областта на обществените поръчки

    6.1

    Съгласно член 18, параграф 2 от Директива 2014/24/ЕС „държавите членки вземат необходимите мерки, за да гарантират, че при изпълнението на договорите за обществени поръчки икономическите оператори спазват приложимите задължения в областта на екологичното, социалното и трудовото право, установени с правото на Съюза, националното право, колективни споразумения или с разпоредби на международното екологично, социално и трудово право, които са изброени в приложение X.“

    6.2

    В наръчника на ЕК за социални обществени поръчки от октомври 2010 г. са предвидени различни социални съображения за възлагащите органи, като например забрана на детския и принудителния труд, изисквания за здравословни и безопасни условия на труд, задължения за минимална заплата, задължения за социално осигуряване и като цяло стандарти за достоен труд (27). Тъй като тези задължения са нормативно установени, те трябва да се спазват, независимо дали са посочени в клаузите за изпълнение на договорите или не.

    6.3

    Съгласно съображение 98 от Директива 2014/24/ЕС, условията за изпълнение на поръчката може да са насочени и към прилагането на мерки за насърчаване на равенството между жените и мъжете на работното място и съвместяване на професионалния и личния живот.

    6.4

    За да се избегне използването на разходите за труд като основен елемент на конкуренция между оферентите, всички оференти (включително подизпълнителите) трябва да спазват минималните стандарти, установени на местно равнище със закон или с обвързващите и общоприложими колективни трудови договори по отношение на разходите за труд и стандартните клаузи в договорите за обществени поръчки. Обвързващите и общоприложими колективни трудови договори в сектора могат да гарантират еднакви условия на конкуренция.

    6.5

    Макар че инструменти като наръчника „Най-добра стойност“ могат да облекчат бедността сред работещите и да допринесат за социалното сближаване в държавите — членки на ЕС, те не укрепват социалните партньори на секторно равнище, нито допринасят за изграждането на обвързващи секторни системи за колективно договаряне. Държавите членки, които са компетентни в тази област, ще трябва да затегнат правилата за прилагане на колективното договаряне при възлагането на обществени поръчки.

    6.6

    Публичните институции като детски градини, училища, домове за полагане на грижи и болници са се превърнали в търговски марки и се конкурират за клиенти с другите институции. Ето защо при тази конкуренция „чистотата“ и качеството при почистването се считат за разграничителен фактор, който допринася пряко за удовлетвореността на потребителите и за конкурентоспособността.

    6.7

    Ако не се използват съображения за качество и социални съображения при възлагането на обществени поръчки, това оказва отрицателно въздействие и върху текучеството на персонала, при което са губещи и работодателите, и клиентите, и работниците (28).

    6.8

    Насърчаването на образованието и обучението на работното място осигурява по-добро качество и правата на работниците в областта на обществените поръчки. Професионалното образование и обучение, сертифицирането и официалното признаване на квалификациите допринасят за признаването на сектора. Признаването на тяхното значение в тръжната процедура ще увеличи валоризацията им и ще даде възможност за по-добро разбиране на свързаните с тях разходи за дружествата, които трябва да бъдат признати в достатъчна степен както по отношение на цената, така и по отношение на заплатите. Отговорността за обучението на работниците е на предприятието за почистване; приемането на офертата с най-ниска цена поражда риск предприятията да не могат да си позволят да инвестират в обучение и безопасност (или в оборудване, иновации и свързано обучение), различни от минималните, които се изискват по закон.

    Брюксел, 18 септември 2020 година.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Luca JAHIER


    (1)  http://www.europeancleaningjournal.com/magazine/articles/latest-news/managing-quality-in-german-contract-cleaning.

    (2)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32017H1805&from=BG. Препоръка (EС) 2017/1805 на Комисията (ОВ L 259, 7.10.2017 г., стp. 28).

    (3)  ОВ L 94, 28.3.2014 г., стp. 65.

    (4)  https://www.eurofound.europa.eu/publications/report/2019/representativeness-of-the-european-social-partner-organisations-industrial-cleaning-sector#tab-01.

    (5)  Директива 2001/23/ЕО на Съвета (OВ L 82, 22.3.2001г., стp. 16).

    (6)  https://ec.europa.eu/growth/single-market/public-procurement_en.

    (7)  https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2018/631048/IPOL_STU(2018)631048_EN.pdf, стр. 14.

    (8)  https://ec.europa.eu/info/policies/public-procurement/support-tools-public-buyers/social-procurement_bg.

    (9)  ЕК предоставя редица помощни инструменти за публични купувачи, а не само този за социалните обществени поръчки, като следва да се обърне внимание на всички тези аспекти: https://ec.europa.eu/info/policies/public-procurement/support-tools-public-buyers_bg.

    (10)  Този въпрос е разгледан в Директивата на ЕС за обществените поръчки от 2014 г., член 69.

    (11)  Jeremy Prassl, The Future of EU Labour Law (Бъдещето на трудовото законодателство на ЕС).

    (12)  Съвместно изявление относно въздействието на COVID-19 върху сектора на услугите по промишлено почистване и поддръжка и необходимите мерки за неговата защита, https://www.uni-europa.org/2020/04/22/joint-statement-on-the-covid-19-impact-to-the-industrial-cleaning-and-facility-services-sector-and-the-necessary-measures-to-protect-it/

    (13)  Eurofund (2019 г.) Representativeness Study for the Industrial Cleaning Sector (Проучване относно представителността в сектора на промишленото почистване), стр. 19: https://www.eurofound.europa.eu/sites/default/files/ef_publication/field_ef_document/ef19012en.pdf,

    (14)  http://servicealliance.eu/wp-content/uploads/2020/05/EBSA-Statement_Contracting-recommendations-during-COVID_13-5-2020.pdf

    (15)  Bergfeld, Mark (2020 г.) The Insanity of Making Sick People work (Безумието болни хора да бъдат карани да работят), Jacobin Magazine: https://jacobinmag.com/2020/03/coronavirus-workers-rights-health-care-cleaners-gig-economy

    (16)  Bergfeld, Mark и Ylitalo, Jaana — Putting Europe’s invisible precariat in the spotlight (Поставяне на невидимия прекариат на Европа в центъра на вниманието), Social Europe, 18 април 2019 г., https://www.socialeurope.eu/europes-invisible-precariat

    (17)  When Creativity Meets Value Creation. A Case Study on Daytime Cleaning: Volume VIII: Ergonomics and Human Factors in Manufacturing, Agriculture, Building and Construction, Sustainable Development and Mining (Когато се сблъскват творчество и създаване на стойност. Пример с почистването през деня. Ергономия и човешки фактори в производството, селското стопанство, строителството, устойчивото развитие и минното дело, том VIII).

    (18)  Evidence from Public Administration Review (Данни от преглед на публичната администрация), т. 79, бр. 2, стр. 193 — 202.

    (19)  http://www.cleaningbestvalue.eu/

    (20)  Вж. EFCI: https://www.efci.eu/wp-content/uploads/2019/02/Digital-transition-in-cleaning-industry-in-FR.pdf https://www.efci.eu/wp-content/uploads/2019/10/2019-10-29_Joint-statement-on-digitalisation-EFCI-UNI-Europa-29.10.2019.pdf и https://www.efci.eu/wp-content/uploads/2019/10/2019-10-29_Joint-statement-on-digitalisation-EFCI-UNI-Europa-29.10.2019.pdf

    (21)  Проект SK-Clean.

    (22)  Изявление на UNI-CoeSS: https://www.uni-europa.org/2020/05/08/private-secruity-joint-declaration-ensuring-business-continuity-and-protection-of-workers-in-the-covid-19-pandemic/

    (23)  https://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/Cleaning_Services_Factsheet_Final.pdf и http://www.ecolabelindex.com/ecolabel/cleaning-industry-management-standard-cims

    (24)  http://www.ecolabelindex.com/ecolabels/?st=category,cleaning

    (25)  Sofia Lundberg и Per-Olov Marklund (2016 г.), Influence of Green Public Procurement on Bids and Prices (Влияние на екологосъобразните обществени поръчки върху офертите и цените), https://www.nhh.no/globalassets/departments/business-and-management-science/seminars/2016-spring/120516.pdf

    (26)  Sofia Lundberg и Per-Olov Marklund (2016 г.), Influence of Green Public Procurement on Bids and Prices (Влияние на екологосъобразните обществени поръчки върху офертите и цените), https://www.nhh.no/globalassets/departments/business-and-management-science/seminars/2016-spring/120516.pdf

    (27)  Buying social (Социални обществени поръчки) (бележка под линия 43), стр. 47.

    (28)  Market Exposure and the Labour Process: The Contradictory Dynamics in Managing Subcontracted Services Work. (Пазарна експозиция и процес на работа: Противоречива динамика при управлението на работа с договори, възложени на външен изпълнител). РЕФЕРЕНЦИИ


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Следните изменения, получили поне една четвърт от подадените гласове, бяха отхвърлени по време на разискванията:

    Параграф 1.10

    се заличава:

     

    ЕИСК призовава държавите членки да обърнат специално внимание и ефективно да проверяват спазването на всички законоустановени и договорни задължения по отношение на социалните и екологичните аспекти и аспектите на устойчивостта на етапа на изпълнение на процедурите за възлагане на обществени поръчки в сектора на почистването.

    Резултат от гласуването:

    Гласове „за“:

    61

    Гласове „против“:

    105

    Гласове „въздържал се“:

    9

    Параграф 2.1

    се изменя, както следва:

     

    Основната цел на настоящото становище е да предложи препоръки за използването на обществените поръчки с цел повишаване на качествената заетост и достойнството на труда в сектора на услугите по почистване и поддръжка.

    Резултат от гласуването:

    Гласове „за“:

    61

    Гласове „против“:

    107

    Гласове „въздържал се“:

    9

    Параграф 4.3

    се изменя, както следва:

     

    Пречките пред навлизането на пазара на услугите по почистване и поддръжка са незначителни или няма такива. Услугите по почистване са трудоемки, като почти 80 % от приходите на предприятията представляват разходи за труд, и с много ниски маржове на печалба за изпълнителите на услуги по почистване. Така независимо дали клиентът е публично или частно лице, неговото решение за покупка води до натиск за понижаване на цените, което подкопава социалните стандарти и достойнството на свързаната с почистване работа.

    Резултат от гласуването:

    Гласове „за“:

    61

    Гласове „против“:

    108

    Гласове „въздържал се“:

    8


    Top