EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0607

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Стратегия на ЕС за по-ефективна борба със сексуалното насилие над деца

COM/2020/607 final

Брюксел, 24.7.2020

COM(2020) 607 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Стратегия на ЕС за по-ефективна борба със сексуалното насилие над деца



ВЪВЕДЕНИЕ

В Хартата на основните права на ЕС се признава, че децата имат право на закрилата и грижите, необходими за тяхното благосъстояние, наред с други разпоредби. В Конвенцията на ООН за правата на детето от 1989 г. е установено правото на закрила на детето от всички форми на насилие 1 .

Сексуалното насилие над деца е особено тежко престъпление с широкообхватни и сериозни последици за жертвите за цял живот. Тези престъпления не само нараняват децата, но и причиняват значителни и дългосрочни социални вреди. В много от случаите децата са сексуално насилвани от лица, които познават, на които имат доверие и от които са зависими 2 . Това прави предотвратяването и разкриването на тези престъпления особено трудно. Има индикации, че кризата с COVID-19 е изострила проблема 3 , особено за децата, които живеят със своите насилници 4 . Освен това децата прекарват повече време в интернет, отколкото преди, най-вероятно без надзор. Макар това да им позволи да продължат образованието си и да поддържат връзка с връстниците си, има признаци, че децата са изложени на по-голям риск да влязат в контакт с „хищници“ онлайн 5 . С увеличения брой извършители, изолирани у дома, търсенето на материали, показващи сексуално насилие над деца, се е увеличило (например с 25 % в някои държави членки 6 ), което от своя страна води до увеличено търсене на нови материали и следователно до нови посегателства 7 .

Съветът на Европа изчислява, че в Европа всяко пето дете става жертва на някаква форма на сексуално насилие 8 . Сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца могат да се проявят под различни форми и могат да възникнат както онлайн (например принуждаване на дете да участва в сексуални действия чрез стрийминг на живо или обмен на материали, показващи сексуално насилие над деца, в интернет), така и офлайн (например участие в сексуални действия с дете или склоняване на дете да участва в детска проституция) 9 . Когато насилието се записва и споделя в интернет, вредата се увековечава. Жертвите трябва да живеят със съзнанието, че изображения и видеоклипове на престъпленията, показващи най-тежките моменти от живота им, циркулират в интернет и всеки, включително техни приятели или роднини, може да ги види.

Експоненциалното развитие на цифровия свят доведе до злоупотреби, които превърнаха това престъпление в глобално, и това развитие, за съжаление, улесни създаването на глобален пазар за материали, показващи сексуално насилие над деца. През последните няколко години се наблюдава драстично увеличение на сигналите за сексуално насилие над деца в интернет, които засягат ЕС (например изображения, разменяни в ЕС, жертви в ЕС и т.н.): от 23 000 сигнала през 2010 г. до над 725 000 сигнала през 2019 г., които обхващат над 3 милиона изображения и видеоклипове 10 . Подобно драстично увеличение се наблюдава и в световен мащаб: от 1 милион сигнала през 2010 г. до почти 17 милиона през 2019 г., които обхващат близо 70 милиона изображения и видеоклипове 11 . Сведенията сочат, че ЕС се е превърнал в най-голямото „хранилище“ на материали, показващи сексуално насилие над деца, в световен мащаб (от повече от половината през 2016 г. до повече от две трети през 2019 г.) 12 .

Наскоро разследване на сексуалното насилие над деца в Германия доведе до откриването на над 30 000 потенциални заподозрени, ползващи групови чатове и услуги за обмен на съобщения, за да споделят материали, да се подбуждат взаимно към създаването на нови материали и да обменят съвети и трикове как да създават емоционална връзка с жертвите и как да прикриват действията си 13 . Използването на криптиране от край до край прави установяването на извършителите трудно и дори невъзможно. В конкретния пример към днешна дата в Германия са установени само 72 заподозрени и 44 жертви.

Въвеждането на криптиране от край до край, макар да е от полза за осигуряване на поверителността и сигурността на съобщенията, също така улеснява достъпа на извършителите до сигурни канали, в които те могат да скрият действията си от правоприлагащите органи и взаимно и да си споделят изображения и видеоклипове. Поради това трябва незабавно да се обърне внимание на употребата на технологии за криптиране за престъпни цели чрез възможни решения, които биха позволили на дружествата да откриват и докладват сексуално насилие над деца в електронни съобщения, криптирани от край до край. Всяко решение ще трябва да гарантира поверителността на електронните съобщения и закрилата на децата от сексуално насилие и сексуална експлоатация, както и защитата на неприкосновеността на личния живот на децата, изобразени в материалите, показващи сексуално насилие над деца.

Борбата със сексуалното насилие над деца е приоритет за ЕС. Европейският парламент 14 и Съветът 15 призоваха за по-нататъшни конкретни действия. Подобни призиви са отправени в световен мащаб в множество форуми 16 , включително от медиите 17 , тъй като стана ясно, че светът като цяло губи битката с тези престъпления и не успява да защити ефективно правото на всяко дете да живее без насилие. Поради това ЕС трябва да преоцени и засили усилията си.

Целта на тази стратегия е на равнището на ЕС да се осигури ефективна реакция на борбата със сексуалното насилие над деца. В нея е представена рамка за разработването на силен и всеобхватен отговор на тези престъпления, както в тяхната онлайн, така и офлайн форма. В нея се предлагат осем инициативи за прилагането и разработването на правилната законодателна рамка, укрепването на реакцията на правоприлагащите органи и катализирането на координирани действия с участието на множество заинтересовани страни във връзка с превенцията, разследването и оказването на подкрепа на жертвите. В инициативите са използвани всички инструменти, налични на равнището на ЕС, както по отношение на материалното право на ЕС (раздел I), така и по отношение на финансирането и сътрудничеството (раздел II) 18 . Настоящата стратегия следва да бъде изпълнена през следващите пет години (2020—2025 г.) 19 .

I. ПРИЛАГАНЕ И РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРАВИЛНАТА ЗАКОНОДАТЕЛНА РАМКА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕЦАТА

През 2011 г. ЕС предприе важна стъпка с приемането на Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца (2011/93/ЕС 20 ), чието прилагане в държавите членки вече спешно трябва да бъде завършено. Успоредно с това всички установени законодателни пропуски трябва да се отстранят с най-подходящите средства.

1.Гарантиране на пълното прилагане на действащото законодателство (Директива 2011/93/ЕС)

Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца е първият всеобхватен правен инструмент на ЕС за установяване на минимални правила относно определянето на престъпленията и санкциите в областта на сексуалното насилие, сексуалната експлоатация на деца и материалите, показващи сексуално насилие над деца, в който са обхванати превенцията, разследването и преследването на престъпления, както и оказването на съдействие и закрила на жертвите.

Престъпленията обхващат офлайн и онлайн ситуации като разглеждането и разпространението на материали, показващи сексуално насилие над деца, в интернет, сприятеляването с цел сексуална злоупотреба (т.е. създаване на емоционална връзка с детето в интернет с цел сексуално насилие) и сексуалното насилие чрез уеб камера. Извън материалното и процесуалното наказателно право, директивата изисква от държавите членки също така да въведат обширни административни (т.е. незаконодателни) мерки като например относно обмена на свидетелства за съдимост между държавите членки чрез Европейската информационна система за регистрите за съдимост (ECRIS), като част от проверката преди назначаването на работа, включваща директен и редовен контакт с деца, или обучението на професионалисти, които е възможно да влязат в контакт с деца жертви на сексуално насилие. За тези мерки се изисква участието и координацията на множество участници от различни области на държавното управление (например правоприлагането, здравеопазването, образованието, социалните служби, органите за закрила на детето, съдебната власт и правни специалисти), както и частни субекти (например индустрията и гражданското общество).

Държавите членки постигнаха съществен напредък по отношение на прилагането на директивата. Въпреки това чрез пълното прилагане на всички разпоредби на директивата от държавите членки все още може да се направи много за реализирането на пълния ѝ потенциал. В областите на превенцията (по-специално програмите за превенция за извършителите и хората, които се страхуват, че може да станат извършители), наказателното право (особено определянето на престъпленията и степента на наказанията), както и мерките за помощ, подкрепа и закрила на децата жертви, остават някои предизвикателства 21 . За да гарантира пълното прилагане, през 2019 г. Комисията образува производства за установяване на неизпълнение на задължения срещу 23 държави членки 22 .

Комисията ще продължи да работи в тясно сътрудничество с държавите членки за приоритетното разрешаване на всички останали проблеми, както и гарантирането на пълното прилагане и съответствие с Директивата в целия ЕС. Комисията също така ще подкрепя работата на държавите членки в тази област, като продължава да спомага за обмена на най-добри практики и извлечени поуки 23 .

Ключово действие:

ðДържавите членки трябва с приоритет да финализират прилагането на Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца. Комисията ще продължи да упражнява своите правомощия за принудително прилагане, произтичащи от Договорите, чрез производства за установяване на неизпълнение на задължения, ако е необходимо за гарантиране на бързото прилагане.

2.Гарантиране, че законодателството на ЕС дава възможност за ефективна реакция

Комисията ще прецени дали Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца се нуждае от актуализиране, като вземе предвид проучването, посочено в инициатива № 3 по-долу. В допълнение към Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца са налични множество законодателни инструменти на равнището на ЕС, които подкрепят и формират борбата със сексуалното насилие над деца и по-специално що се отнася до ролята, която частният сектор играе за предотвратяването и борбата със сексуалното насилие над деца.

Предложенията за електронни доказателства 24 , представени от Комисията през април 2018 г., играят ключова роля за предоставянето на бърз достъп до ключови доказателства, притежавани от частния сектор, като например самоличността на лицата, които са качили и споделили материали, показващи сексуално насилие над деца. Комисията отново призовава за бързо приемане.

Освен това в съответната рамка се съдържа Директивата за електронната търговия 25 , която определя съществуващите правила за отговорността на онлайн посредниците и дава възможност за прилагането на механизми за уведомяване и премахване на незаконното съдържание, както и Директивата за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации 26 . С предложението на Комисията за Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения 27 , което е в процес на обсъждане от Европейския парламент и Съвета, ще се осъвремени правната рамка и ще се замени Директивата за електронната поверителност. Считано от декември 2020 г., Директивата за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации ще бъде с разширен обхват в резултат на Кодекса за електронни съобщения 28 . Това би възпрепятствало някои дружества (при липса на национални законодателни мерки, приети в съответствие с член 15, параграф 1 от Директивата за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации) да продължат да прилагат собствените си мерки за доброволно откриване, премахване и докладване на сексуално насилие над деца в интернет. Комисията счита, че е от съществено значение да се предприемат незабавни действия за справяне с това. Поради това тя ще предложи тясно насочено законодателно решение с единствената цел да се позволи на текущите доброволчески дейности да продължат. С това решение ще се осигури необходимото време за приемането на нова по-дългосрочна законодателна рамка, като същевременно се гарантира спазването на основните права, включително правата на неприкосновеност на личния живот и защитата на личните данни.

Комисията пое ангажимент да представи предложения относно законодателната рамка за цифровите услуги, които ще се отразят върху справянето с материалите, показващи сексуално насилие над деца, в интернет. Със законодателния пакет за цифровите услуги, който следва да бъде предложен до края на 2020 г. 29 , ще бъдат изяснени и осъвременени правилата за отговорността и безопасността на цифровите услуги. В този контекст Комисията ще прецени дали е необходимо да премахне факторите, демотивиращи доброволните действия с цел справяне с онлайн посредничеството за незаконно съдържание, стоки или услуги, и по-специално това, което засяга услугите на онлайн платформите.

Комисията счита, че борбата със сексуалното насилие над деца в интернет изисква ясни обвързващи задължения по отношение на откриването и докладването на сексуално насилие над деца в интернет, за да се внесе по-голяма яснота и сигурност в работата на правоприлагащите органи и съответните участници в частния сектор за справяне със злоупотребите в интернет. Тя ще започне да изготвя специфично законодателство за сектора за по-ефективно справяне със сексуалното насилие над деца в интернет при пълно зачитане на основните права, включително по-специално правото на свобода на изразяване, защитата на личните данни и неприкосновеността на личния живот. Механизмите за осигуряване на отчетност и прозрачност ще бъдат основни елементи от законодателството, в които може да бъде включен центърът, посочен в инициатива # 6.

Регламентът за Европол 30 , който определя обхвата на дейностите на Европол, също е от значение 31 . В своята работна програма за 2020 г. Комисията обяви законодателно предложение за укрепването на мандата на Европол с цел подобряване на оперативното полицейско сътрудничество. Поради бързо нарастващото предизвикателство на сексуалното насилие над деца подкрепата, която може да окаже Европол, достигна своите граници. В допълнение способността на Европол да подкрепя държавите членки е възпрепятствана от нейната неспособност да получава лични данни директно от частния сектор, с чиято инфраструктура злоупотребяват извършителите, за да хостват и споделят материали, показващи сексуално насилие над деца. Европейската комисия ще направи допълнителна оценка на тези въпроси като част от предстоящия преглед на мандата на Европол, предвиден за приемане през четвъртото тримесечие на 2020 г.

Тези възможни законодателни промени ще бъдат в съответствие с политиката на ЕС за борба със сексуалното насилие над деца и следва да гарантират наличието на законодателна рамка, която създава условия за и подкрепя съответните заинтересовани страни в превенцията, разкриването, докладването и ефективните действия за закрила на децата във всеки случай на сексуално насилие над деца.

Ключови действия:

ðНа първия етап Комисията приоритетно ще предложи необходимото законодателство, с което се гарантира, че след декември 2020 г. доставчиците на електронни съобщителни услуги ще могат да продължат със своите текущи доброволни практики за откриване на сексуално насилие над деца в своите системи.

ðНа втория етап, до второто тримесечие на 2021 г., Комисията ще предложи необходимото законодателство за ефективна борба със сексуалното насилие над деца в интернет, с което от съответните доставчици на услуги ще се изисква да откриват известни материали, показващи сексуално насилие над деца, и да докладват тези материали на публичните органи.

3.Установяване на законодателни пропуски, най-добри практики и приоритетни действия

Мерките за транспониране, които държавите членки са съобщили на Комисията, включват мерки, които не са изрично изисквани от Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца, но които държавите членки са счели за необходими в борбата със сексуалното насилие над деца 32 . Това предполага наличието на съответни проблеми, на които не се обръща достатъчно внимание в Директивата. През септември 2019 г. Комисията свика експертен семинар, за да събере повече информация за тези възможни законодателни пропуски, и стигна до заключението, че са необходими по-нататъшни действия по събиране на допълнителни доказателства.

Тъй като Директивата е приета през 2011 г., следва да се направи оценка и на нейното практическо прилагане по отношение на ефективност, ефикасност, значение, съгласуваност и европейска „добавена стойност“, наред с други критерии. Тази оценка трябва да отчете по-специално онлайн аспектите на тези престъпления, за които съществуват съмнения дали настоящата рамка продължава да е целесъобразна след 9 години, през които са настъпили значителни технологични промени и експоненциален растеж на споделянето в интернет. Повече от всякога досега технологиите улесняват извършителите в осъществяването на контакт с деца, споделянето на изображения, показващи насилие, прикриването на тяхната самоличност и печалби, и заговорниченето помежду им с цел избягване на отговорност и извършване на нови престъпления 33 .

Освен това извършителите стават все по-опитни в използването на технологии и технически възможности, включително криптиране и анонимност (например „peer-to-peer“ споделяне на файлове и използване на даркнет). Тази престъпна дейност създава проблеми за обществото като цяло и за правоприлагането, и по-специално във връзка с неговата роля да защитава обществото 34 .

В контекста на гореизложеното Комисията ще стартира като приоритет изследване за установяване на законодателни пропуски и несъответствия в прилагането, най-добрите практики и приоритетните действия на равнището на ЕС, като оценява:

·дали настоящото законодателство на ЕС решава проблемите, за които е създадено; и

·дали във връзка с тези престъпления има нови проблеми, на които настоящото законодателство обръща внимание само частично или изобщо не го прави. 

В изследването ще се вземе предвид текущата работа на Съвета на ЕС, за да се гарантира ефективното прилагане на неговите заключения от октомври 2019 г. за борба със сексуалното насилие над деца, което може да доведе до създаването или осъвременяването на национални планове за координиране на действията на национално ниво. В него ще се вземе предвид и резолюцията на Европейският парламент от ноември 2019 г. 35 , докладът на Европейския парламент относно транспонирането на Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца 36 от декември 2017 г., както и работата на Комитета от Лансароте към Съвета на Европа 37 .

Ключово действие:

ðДо края на 2020 г. Комисията ще предприеме подробно проучване за установяване на законодателните пропуски, най-добри практики и приоритетни действия на равнището на ЕС в борбата със сексуалното насилие над деца както онлайн, така и офлайн.

II. УКРЕПВАНЕ НА РЕАКЦИЯТА НА ПРАВОПРИЛАГАЩИТЕ ОРГАНИ И ЗАСИЛВАНЕ НА СЪТРУДНИЧЕСТВОТО МЕЖДУ ВСИЧКИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ СТРАНИ

Борбата със сексуалното насилие над деца трябва да се води на много фронтове, включително от обществото като цяло. Реален напредък може да бъде постигнат само когато се засили работата във връзка с превенцията, докладването, сезирането, разследването, защитата и идентифицирането, разрешаването и последващите действия за всеки отделен случай. Социалните служби, здравните специалисти, учените, изследователите, преподавателите, съдебната система, правоприлагащите органи, децата, семействата, неправителствените организации, медиите и обществото като цяло имат своята роля при един истински мултидисциплинарен подход с множество заинтересовани страни.

4.Укрепване на усилията на правоприлагащите органи на национално равнище и на равнището на ЕС

Сексуалното насилие над деца изисква компетентна и всеобхватна реакция от страна на правоприлагащите органи, както на национално, така и на европейско равнище. Кризата с COVID-19 ясно показа необходимостта от подобряване на цифровия капацитет на правоприлагащите и съдебните органи, за да се запази способността им да защитават ефективно гражданите, както беше подчертано в Плана за възстановяване от май 2020 г. 38  

Правоприлагащите органи в държавите членки се различават по структура, що се отнася до справянето със сексуалното насилие над деца. За да гарантират закрилата на децата на своята територия и отвъд нея, е важно държавите членки да могат да разчитат на специализирани звена, които са подходящо оборудвани и разполагат с добре обучени служители в националните полицейски структури. В отговор на скорошната вълна от случаи в големи мащаби редица държави членки избраха да увеличат своя персонал, работещ по предотвратяването и борбата със сексуалното насилие над деца, което Комисията горещо приветства.

Като част от тези звена, държавите членки следва да обмислят създаването на национални екипи за установяване на жертвите. Когато такива екипи вече съществуват, държавите членки следва да обмислят разширяването на капацитета на национално ниво до съответните регионални и местни екипи.

За да се борят ефективно с тези престъпления, държавите членки следва също така да могат да участват в съвместни действия на равнище ЕС и на международно равнище за идентифициране на деца с Европейския център за борба с киберпрестъпността към Европол (EC3) или чрез базата данни „Международна експлоатация на деца“ (ICSE), хоствана от Интерпол. Ресурсите, които всяка държава членка отделя за противодействие на заплахата от сексуално насилие над деца, следва да отчитат и капацитета на държавата да подкрепя международното сътрудничество в тази област.

Случаите на сексуално насилие над деца, особено тези, свързани с цифрови материали, рядко са ограничени до една държава членка. В допълнение към поддържането на национални бази с разузнавателни данни държавите членки следва да инвестират в систематичното предаване на съответни разузнавателни данни на Европол като център за криминална информация на ЕС, за да се подкрепят взаимно в решаването на трансграничните случаи 39 .

Ефективната борба със сексуалното насилие над деца изисква и авангардни технически възможности. Някои от националните разследващи екипи нямат необходимите знания и/или инструменти, например за идентифицирането на материали, показващи сексуално насилие над деца, сред огромен брой иззети снимки или видеоклипове, определянето на местоположението на на жертвите или извършителите или провеждането на разследвания в даркнет или в мрежите peer-to-peer. За да подкрепи развитието на националния капацитет с цел да бъде в крак с технологичното развитие, Комисията финансира държавите членки чрез Фонда за вътрешна сигурност (ФВС–Полиция) 40 . В допълнение Комисията предоставя средства по линия на ФВС–Полиция и чрез действия на Съюза, които включват например покани за представяне на предложения и обществени поръчки за борба с онлайн и офлайн аспектите на сексуалното насилие над деца 41 . Нова покана за представяне на предложения в областта на борбата със сексуалното насилие над деца, която ще се проведе до края на 2020 г. Комисията също така финансира изследователски проекти по линия на „Хоризонт 2020“ с цел подпомагане на развитието на националния капацитет (в правоприлагането и други области) за борба със сексуалното насилие над деца 42 . Бъдещите покани за представяне на предложения за борба с тези престъпления ще бъдат открити в рамките на новата рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ 43 .

Използването на онлайн техники за разследване под прикритие съставлява важен ресурс при проникването в мрежите, които са скрити зад този вид технологии Тези методи се оказаха много ефективни в разбирането на поведението на извършителите и взаимодействието в доставчиците на онлайн услуги, като в крайна сметка помогнаха за спирането на комуникационните канали, използвани от тези извършители, както и за тяхното преследване. Способността за ефективно проникване в особено опасни онлайн групи от извършители става все по-важна за правоприлагащата дейност в тези пространства. Това може да се осъществи чрез редица различни методи, които понастоящем са достъпни само за малък брой държави членки и партньори извън ЕС. Следва да се обърне внимание на предоставянето на тази способност на разположение в целия ЕС за по-ефективна насоченост към тези извършители без това да зависи от други партньори. Ценностите и основните права на ЕС остават в основата на всички бъдещи мерки.

Европол ще създаде иновационен център и лаборатория 44 , за да улесни достъпа на държавите членки до техническите инструменти и знания, разработени на равнището на ЕС. Тази инициатива ще позволи също така да се идентифицират нуждите на държавите членки за справяне с предизвикателствата на цифровите разследвания, което ще помогне да се определи разпределението на финансирането от ЕС за научни изследвания, иновации и развитие на капацитета на полицията.

Иновационният център и лабораторията ще улеснят допълнително достъпа на държавите членки до ресурсите и опита на Европейския център по киберпрестъпност на Европол (EC3). Още от създаването си EC3 играе важна роля за подкрепата на държавите членки в борбата със сексуалното насилие над деца. Тази подкрепа приема различни форми, например:

·От 2014 г. насам EC3 допринася към усилията за установяване на жертвите. Съвместните действия с държавите членки и партньорите по споразумения за оперативна съвместимост чрез Работните групи на Европол за установяване на жертвите 45 , както и използването на различни подходи за разследване, включително базата данни на ICSE, доведоха до установяването на почти 360 деца и 150 извършители.

·С помощта на Европол (често в сътрудничество с Евроюст) са координирани многобройни успешни разследвания 46 .

·Специфични оперативни планове за действие(ОПД) за борбата със сексуалното насилие и експлоатация на деца се въвеждат всяка година в рамките на цикъла на политиката на ЕС / EMPACT [Европейска мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи] за борбата със тежката и международната организирана престъпност, подкрепен от Европол 47 .

·Европол играе важна роля за събирането, съпоставянето и публикуването на доклади като докладите за оценка на заплахата от тежката и организираната престъпност (SOCTA) 48 и оценка на заплахата от организирана престъпност, ползваща се от интернет (IOCTA) 49 , които съдържат конкретни раздели относно борбата със сексуалното насилие над деца.

·Европол работи и със своите международни партньори за предоставянето на съвети за интернет безопасност за родителите и лицата, полагащи грижи 50 , за да помогне с предпазването на децата в интернет по време на кризата с COVID19, в допълнение към три ежеседмични разузнавателни доклада за целеви аудитории  51 .. 

Ключово действие:

ðЕвропол ще създаде иновационен център и лаборатория, а Комисията ще осигури финансирането, за да спомогне развитието на национален капацитет с цел да бъде в крак с технологичното развитие и да осигури ефективна реакция на правоприлагащите органи в отговор на тези престъпления.

5.Създаване на условия за държавите членки да закрилят по-добре децата чрез превенция

Някои от членовете на Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца, с пълното прилагане на които държавите членки продължават да се бавят, са тези, които изискват въвеждане на програми за превенция 52 , при които трябва да се предприемат действия от няколко типа заинтересовани страни.

По отношение на превенцията, насочена към (потенциалните) извършители, затрудненията на държавите членки са във връзка с програмите на всички етапи: преди дадено лице да стане извършител за първи път, в хода на или след наказателно производство, както и във и извън затвора.

Научните изследвания на това какво мотивира хората да станат извършители, са оскъдни и фрагментирани, a комуникацията между практикуващите специалисти и изследователите е минимална: 

·Настоящата липса на научни изследвания затруднява изготвянето и въвеждането на ефективни програми на всички етапи. Ефективността на няколкото въведени програми 53  се оценява рядко.

·Освен това различните типове практикуващи специалисти в тази област (например отговорните органи, предоставящи програми за превенция за хора, които се страхуват, че могат да станат извършители, публичните органи, които отговарят за програмите за превенция в затворите, НПО, предлагащи програми за реинтеграция на сексуалните насилници в общността) не общуват достатъчно помежду си във връзка с ефективността на програмите, включително във връзка с натрупания опит и най-добрите практики.

За да се справи с тези трудности, Комисията ще работи по създаването на мрежа за превенция, състояща се от подходящи и уважавани практикуващи специалисти и изследователи, която да подкрепя държавите членки при въвеждането на използваеми, строго оценявани и ефективни мерки за превенция с цел намаляване на разпространението на сексуалното насилие над деца в ЕС и улесняване на обмена на най-добри практики. По-конкретно мрежата ще:

1.Създаде условия за един благоприятен цикъл от практика към научно изследване и от научно изследване към практика:

·Изследователите ще предоставят на практикуващите специалисти научно изпитани инициативи, а практикуващите специалисти ще предоставят на изследователите постоянна обратна връзка относно инициативите за превенция, за да допринесат допълнително за укрепване на информационната база. Перспективите и възгледите на жертвите също ще бъдат включени в работата на мрежата.

·Въпреки че работата на мрежата ще обхваща всички области, свързани с предотвратяване на сексуалното насилие над деца, силен акцент в нея ще бъдат програмите за превенция за извършителите и за хората, които се страхуват, че могат да станат извършители, тъй като това е областта, в която държавите имат най-големи трудности.

·Известно е, че не всички извършители страдат от педофилно разстройство 54 (сред другите мотиви за извършване на посегателство е експлоатацията за финансова изгода), и че не всеки, който страда от педофилно разстройство, става извършител (някои хора търсят помощ за справяне със своята педофилия). Необходими са съществени научни изследвания, за да се разбере процесът, при който човек става извършител, включително рисковите и активизиращите фактори. Някои статистически данни сочат, че до 85 % от лицата, които разглеждат изображения, показващи сексуално насилие над деца, също малтретират физически деца 55 . Разглеждането на материали, показващи сексуално насилие над деца, също е престъпление, което поражда търсене на нови материали и следователно нови физически злоупотреби 56 .

·Мрежата ще следва научен подход за превенция. Въпреки че данните за разпространението са оскъдни, от изследванията е видно, че около 3 % от мъжкото население може да страда от педофилно разстройство. Практикуващите специалисти признават, че най-ефективният начин за защита на жертвите и облекчаване на натовареността на правоприлагащите органи е изкореняването на проблема, като се признае този неприятен факт и се въведат превантивни мерки.

2.Подкрепя работата на държавите членки за повишаване на осведомеността чрез създаване на целенасочени медийни кампании и материали за обучение.

·Чрез нея ще се улесни обмена на информация относно материали за обучение и изграждане на капацитет и ще бъдат събрани примери за най-добри практики, които ще вдъхновят медийни кампании и обучения в държавите членки. Чрез нея ще се избегне дублирането на усилия, например чрез улесняване на адаптирането и въвеждането в националния контекст на материали, създадени в други държави членки.

·С подкрепата на мрежата Комисията също ще предприеме и подкрепи кампании за повишаване на осведомеността, за да помогне за информирането на децата, родителите, лицата, полагащи грижи, и възпитателите за рисковете, както и за механизмите и процедурите за превенция. Те ще бъдат разработени с мрежата.

·Необходимо е да се положат усилия за превенция по отношение на организациите, които работят с деца – спортни центрове и клубове, религиозни институции, здравни служби, училища, занимални – за да се повиши осведомеността и да бъдат информирани за начините за предотвратяване на злоупотреби, например чрез осигуряване на целенасочено обучение 57 , гарантиране, че те разполагат с подходящи процедури и използване на правомощията им съгласно законодателството на ЕС за трансгранично изискване на свидетелства за съдимост чрез Европейската информационна система за съдимост 58 . Тази високоефективна европейска система е от решаващо значение за предотвратяването на сексуални злоупотреби, тъй като позволява извършването на цялостни проверки на съдебното минало на дадено лице при наемането му на работа за професионални или организирани доброволчески дейности, включващи директен и редовен контакт с деца. Професионалистите от всички сектори, които може да влязат в контакт с деца, трябва да бъдат обучени и оборудвани с необходимите средства за предотвратяване и разпознаване на ранните признаци на евентуално сексуално насилие и злоупотреба, както и за взаимодействие с децата и техните семейства по подходящ начин, воден от специфичните нужди и интереса на детето. Това включва и правоприлагащите органи и съдебната система, когато децата жертви участват в наказателните разследвания срещу насилниците си. Семействата и лицата, полагащи грижи, професионалистите и обществото като цяло трябва да разберат сериозността на тези престъпления и опустошителното въздействие, което оказват върху децата, и да получат необходимата подкрепа за докладването на тези престъпления и за подпомагането на децата жертви. За тази цел се изискват специализирана информация, медийни кампании и обучение.

·Самите деца трябва да разполагат със знания и инструменти, които биха могли да им помогнат по възможност да не се сблъскват с такива злоупотреби (например как да използват безопасно интернет), и да им се каже, че дадено поведение не е приемливо. С финансираната от Комисията мрежа от центрове за по-безопасен интернет 59 се повишава осведомеността относно безопасността в интернет и се предоставят информация, ресурси и помощ чрез линии за оказване на помощ и горещи линии по широк спектър от теми за цифровата безопасност, включително сприятеляването с цел сексуална злоупотреба и „секстинг“ (обмен на съобщения със сексуално съдържание) 60 . Кампанията на Съвета на Европа One in Five 61 и инициативата на Европол „Кажи НЕ!“ (#SayNo) 62 са допълнителни примери как може да се направи това. В случай на злоупотреба децата трябва да се чувстват уверени и овластени да говорят открито, да реагират и да подадат сигнал 63 , дори когато злоупотребата произлиза от техния кръг на доверие (т.е. близки или други хора, които познават и на които имат доверие), както често се случва. Те също така трябва да имат достъп до безопасни, достъпни и съобразени с възрастта канали, чрез които да сигнализират за злоупотребата, без да се страхуват. В усилията за превенция трябва да бъдат отчетени специфичните обстоятелства и нужди на различните групи деца, които са особено изложени на риск от сексуално насилие, като например децата с увреждания 64 , децата мигранти (по-специално непълнолетните без придружител) и децата, които са жертви на трафик (от които по-голямата част са момичета).

Целта е мрежата да се раздели по работни групи, което ще улесни обмена на най-добри практики и работата по конкретни инициативи за постигане на осезаем резултат. Работните групи могат да бъдат организирани по практика (т.е. по професионален опит, например здравни специалисти, социални работници, образователни специалисти, правоприлагащи органи, съдебни органи, затворнически власти, създатели на политики и изследователи) и по програма (т.е. по тип целева група на програмата за превенция, например извършители и хора, които се страхуват, че може да станат извършители, или програми за обучение и повишаване на осведомеността за деца, семейства и общността).

Оптимизирането на работата е от съществено значение за предотвратяването на сексуалното насилие над деца. Експоненциалното увеличаване на сигналите за сексуално насилие над деца претовари правоприлагащите органи в ЕС и в световен мащаб, което затвърди консенсуса сред практикуващите специалисти (включително правоприлагащите органи), че този проблем е невъзможно да се реши единствено с действия на правоприлагащите органи и изисква многоведомствена координация.

Мрежата ще има за цел укрепването на капацитета за предотвратяване на сексуалното насилие над деца в ЕС и ще разполага с глобален обхват, за да се опира на съответния експертен опит в рамките на ЕС и извън него.. Освен това ще има значително онлайн присъствие за улесняване на споделянето на нейната работа в рамките на ЕС и в световен мащаб, така че всички държави да могат да се възползват от най-съвременните научни изследвания и подходи.

В обобщение мрежата за превенция ще създаде условия за: а) по-ефективни действия в борбата със сексуалното насилие над деца в ЕС (както онлайн, така и офлайн); б) по-ефективно и ефикасно ползване на съществуващите (ограничени) ресурси в ЕС, разпределени за предотвратяване на сексуалното насилие над деца; и в) по-ефективно сътрудничество с партньори в световен мащаб, така че ЕС да може да се възползва от глобалния опит, без да се дублират усилията.

Ключово действие:

ðКомисията незабавно ще започне да изготвя мрежа за превенция на равнището на ЕС, за да улесни обмена на най-добри практики и да подпомогне държавите членки при въвеждането на използваеми, строго оценявани и ефективни мерки за превенция с цел намаляване на разпространението на сексуалното насилие над деца в ЕС.

6.Европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца

Комисията ще започне работа по евентуалното създаване на Европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца на базата на задълбочено проучване и оценка на въздействието. Центърът ще оказва цялостна подкрепа на държавите членки в борбата със сексуалното насилие над деца, както онлайн, така и офлайн, като осигурява координация за максимално ефективно ползване на ресурсите и избягване на дублирането на усилия.

Европейският парламент призова за създаването на център в своята резолюция 65 от ноември 2019 г., а в заключенията на Съвета от октомври 2019 г. държавите членки подчертаха необходимостта от координиран и многостранен подход 66 . Центърът би могъл да надгражда върху най-добрите практики и извлечени поуки от подобни центрове по света, като например Националния център за изчезнали и експлоатирани деца (NCMEC) в САЩ, Канадския център за закрила на детето и Австралийския център за противодействие на детската експлоатация.

За да се предостави цялостна подкрепа на държавите членки в борбата със сексуалното насилие над деца и след извършване на допълнителна преценка, функциите на центъра могат да обхващат три области:

1.Правоприлагане: Европол е основен участник в борбата със сексуалното насилие над деца, по-специално поради извършването на анализи и пренасочването на сигнали за злоупотреби, получени от САЩ. Основавайки се на ролята и опита на Европол, центърът би могъл да работи с правоприлагащите органи в ЕС и в трети държави, за да могат жертвите да бъдат установени и да им бъде оказана помощ възможно най-бързо, а извършителите да бъдат изправени пред съда. Той би могъл да оказва подкрепа на държавите членки, като приема сигнали във връзка със сексуално насилие над деца, постъпващи от дружества, които предлагат услугите си в ЕС, да проверява уместността на тези сигнали и да ги препраща на правоприлагащите органи за предприемането на действия. Центърът би могъл също така да оказва подкрепа на дружества, като например в съответствие с правилата на ЕС относно защитата на данните поддържа единна база данни в ЕС на известни материали, показващи сексуално насилие над деца, за да се улесни откриването им в системите на дружествата. Освен това центърът би могъл също така да оказва подкрепа на правоприлагащите органи, като координира и улеснява премахването на установени материали, показващи сексуално насилие над деца в интернет, чрез горещи линии.

Центърът би могъл да извършва дейността си в съответствие със строги механизми за контрол с цел осигуряването на отчетност и прозрачност. По-специално центърът потенциално би могъл да допринесе за това да се гарантира, че няма погрешно премахване или злоупотреба с инструментите за търсене с цел докладване на законно съдържание (включително злоупотреба с инструментите за цели, различни от борбата със сексуалното насилие над деца), както и да изпълнява задачи във връзка с приемането на оплаквания от потребители, които смятат, че съдържанието им е било премахнато по погрешка. Отчетността и прозрачността ще бъдат основни елементи от законодателството, посочено в ключовите действия на инициатива № 2.

2.Превенция: основавайки се на дейността на мрежата за превенция, центърът би могъл да оказва подкрепа на държавите членки при въвеждането на използваеми, строго оценявани и ефективни мултидисциплинарни мерки за превенция с цел намаляване на разпространението на сексуално насилие над деца в ЕС, като се отчита различната уязвимост на децата в зависимост от тяхната възраст, пол, развитие и специфични обстоятелства. Той би могъл да улесни координацията с цел подпомагане на най-ефикасното оползотворяване на инвестираните ресурси и наличните експертни знания по отношение на превенцията в целия ЕС, като се избягва дублирането на усилия. Като център за свързване, разработване и разпространение на научни изследвания и експертен опит той би могъл да улесни и насърчи диалога между всички заинтересовани страни, както и да помогне за разработването на най-съвременни научни изследвания и знания, включително на по-надеждни данни. Той би могъл също така да предоставя принос за създателите на политики на национално и европейско равнище относно пропуските в превенцията и възможните решения за тяхното отстраняване.

3.Подкрепа за жертвите: центърът би могъл да работи в тясно сътрудничество с националните органи и световните експерти, за да се гарантира, че жертвите получават подходяща и цялостна подкрепа, както се изисква 67 съгласно Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца и Директивата за правата на жертвите 68 . Той би могъл също така да осъществява дейност в подкрепа на обмена на най-добри практики относно мерките за закрила на децата жертви. Той би могъл също така да оказва подкрепа на държавите членки, като провежда научни изследвания (например за краткосрочното и дългосрочното отражение на сексуалното насилие над деца върху жертвите) с цел подкрепа за основана на факти политика, за съдействие и подкрепа за жертвите, и да служи като център за предоставяне на експертен опит, който да помогне за по-добра координация и избягване на дублирането на усилия. Центърът би могъл също така да оказва подкрепа на жертвите за премахването на техни изображения и видеоклипове, за да се защити неприкосновеността на личния им живот, включително чрез активно търсене на материали в интернет и уведомяване на дружествата 69 .

Центърът би могъл да обедини всички инициативи в тази стратегия, като създаде условия за по-ефективно сътрудничество между публичните органи (включително правоприлагащите органи), индустрията и гражданското общество в ЕС и в световен мащаб, и като се превърне в референтна точка в ЕС за предоставяне на експертен опит в тази област:

·Инициативи в областта на законодателството: чрез своя експертен опит центърът би могъл да оказва съдействие на Комисията във връзка с нейната роля да подкрепя държавите членки в прилагането на Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца. Този експертен опит, който ще нараства с времето, тъй като центърът продължава да установява пропуски и най-добри практики в ЕС и извън него, ще подпомогне основаната на факти политика на Комисията, която би могла също така да гарантира, че законодателството на ЕС е актуално, за да се позволи ефективна реакция.

·Инициативи в областта на сътрудничеството и финансирането: като работи в тясно сътрудничество с Комисията, сходни центрове в други държави и Световния алианс WePROTECT за прекратяване на сексуалната експлоатация на деца, центърът би могъл да гарантира, че всички държави членки разполагат с незабавен и централизиран достъп до най-добрите практики в световен мащаб, както и че децата по света могат да се възползват от най-добрите практики на ЕС. Центърът би могъл също така да се опира на резултатите на мрежата за превенция и опита на центровете за по-безопасен интернет.

Комисията ще работи в тясно сътрудничество с Европейския парламент и държавите членки за проучването на различните варианти за прилагане, включително чрез използване на съществуващите структури за функциите на центъра, според случая, с оглед на максималното увеличаване на добавената стойност, ефективността и устойчивостта на центъра. Комисията ще извърши оценка на въздействието с проучване, което следва да бъде предприето незабавно, за да се установи най-добрият път за постигане на целта, включително най-добрите механизми за финансиране и правна форма, които следва да бъдат приети от този център.

Ключово действие:

ðКомисията незабавно ще предприеме проучване, насочено към създаването на Европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца, за да създаде условия за всеобхватна и ефективна реакция на ЕС в отговор на сексуалното насилие над деца както онлайн, така и офлайн.

7.Насърчаване на усилията на индустрията за гарантиране на закрилата на децата в нейните продукти

Доставчиците на определени онлайн услуги се намират в изключително благоприятна позиция за предотвратяване, откриване и докладване на сексуално насилие над деца, което се извършва с помощта на тяхната инфраструктура или услуги.

Понастоящем редица дружества доброволно разкриват сексуално насилие над деца. NCMEC е приел почти 17 милиона сигнала за сексуално насилие над деца от тези дружества само през 2019 г. 70 Тези сигнали включват не само злоупотреби с изображения и видеоклипове, но и ситуации, които представляват непосредствена опасност за децата (например информация за уговаряне на среща за извършване на физическо насилие над детето или заплахи за самоубийство от страна на детето заради изнудване от страна на извършителя). Тези сигнали от години играят важна роля за спасяването на децата в ЕС от продължаващите злоупотреби. Те са довели например до:

·спасяването на 11 деца, сред които и двегодишни, които са били експлоатирани от мрежа от насилници в Швеция 71 ;

·най-мащабната операция срещу сексуалното насилие над деца в Дания 72 ;

·спасяването на 9-годишно момиче в Румъния, което е било малтретирано от баща си в продължение на повече от година 73 ;

·спасяването на 4-годишно момиче и 10-годишния ѝ брат в Германия, които са били малтретирани от баща си 74 ;

·задържането на извършител във Франция, който е създал емоционална връзка със 100 деца с цел да получи от тях материали, показващи сексуално насилие над деца 75 ;

·спасяването на 2 момичета в Чехия, малтретирани от 52-годишен мъж, който е записвал малтретирането и го е разпространявал в интернет 76 .

Усилията, които дружествата полагат за откриването и докладването на сексуално насилие над деца, се различават съществено. През 2019 г. едно дружество — Facebook — изпрати почти 16 милиона сигнала (94 % от общия брой за същата година), докато други дружества, установени в САЩ, изпратиха по-малко от 1 000 сигнала, а някои — по-малко и от 10 77 .

Миналата година Facebook обяви планове за внедряването по подразбиране на криптиране от край до край в своята услуга за незабавни съобщения. Смята се, че без съпътстващи мерки това може да намали общия брой на сигналите за сексуално насилие над деца в ЕС (и в световен мащаб) с от 50 % 78  до 75 % 79 , тъй като използваните в момента инструменти за откриване не действат за съобщения, криптирани от край до край.

Предвид основната роля, която някои онлайн услуги играят в разпространението на материали, показващи сексуално насилие над деца, и действителното и потенциалното значение на индустрията в борбата със сексуалното насилие над деца, е от съществено значение тя да поеме отговорност за закрилата на децата в своите продукти в съответствие с основните права на ЕС, включително относно неприкосновеността на личния живот и защитата на личните данни.

През 2020 г. Комисията започна работа по подпомагане на усилията на индустрията в борбата със сексуалното насилие над деца в интернет в рамките на Интернет форума на ЕС. От 2015 г. насам форумът, който обединява всички министри на вътрешните работи на ЕС, представители на високо равнище на големи интернет компании, Европейския парламент и Европол, служи като пример за успешно междусекторно сътрудничество в борбата с терористичното съдържание в интернет, като сега беше разширен, за да обхване и сексуалното насилие над деца в интернет 80 . 

Освен че продължава да оказва подкрепа в борбата с терористичното съдържание в интернет, Интернет форумът на ЕС ще предостави общо пространство за споделяне на най-добрите практики и предизвикателствата, с които частните и публичните участници се сблъскват в борбата си със сексуалното насилие над деца в интернет, с цел увеличаване на взаимното разбирателство и съвместното намиране на решения. Той също така ще създаде условия за политическа координация на високо равнище за максимално увеличаване на ефикасността и ефективността на действията в целия ЕС.

Една от специфичните инициативи в рамките на Интернет форума на ЕС през 2020 г. е създаването на техническа експертна процедура за анализ и оценка на възможните решения, които биха позволили на дружествата да откриват и докладват сексуално насилие над деца в електронни съобщения, криптирани от край до край, при пълно зачитане на основните права и без създаване на нови уязвими места, от които престъпниците биха могли да се възползват. Технически експерти от академичните среди, индустрията, публичните власти и организациите на гражданското общество ще разгледат възможните решения, фокусирани върху устройството, сървъра и протокола за криптиране, които биха могли да осигурят поверителността и сигурността на електронните съобщения и закрилата на децата от сексуално насилие и сексуална експлоатация.

Ключово действие:

ðВ рамките на Интернет форума на ЕС Комисията стартира експертна процедура с индустрията за анализ и предварителна оценка, до края на 2020 г., на възможните технически решения за откриване и докладване на сексуално насилие над деца при електронни съобщения, криптирани от край до край, и за справяне с регулаторните и оперативните предизвикателства и възможности в борбата с тези престъпления.

8.Подобряване на закрилата на децата в световен мащаб чрез многостранно сътрудничество със заинтересованите страни

Сексуалното насилие над деца е глобална реалност във всички държави и социални групи и се случва както офлайн, така и онлайн. Изчислено е, че във всеки един момент в целия свят има повече от 750 000 „хищници“ онлайн, които обменят материали, показващи сексуално насилие над деца, осъществяват стрийминг на живо на злоупотреби с деца, изнудват децата да произвеждат сексуални материали или се сприятеляват с деца за бъдещи сексуални злоупотреби 81 .

Следващата карта показва изтеглянията в реално време в даден ден на мостра от материал, показващ сексуално насилие над деца 82 :

Налични са и доказателства, че извършителите пътуват до трети държави, за да се възползват от по-леките законодателни рамки или по-малкия капацитет за правоприлагане и да извършват злоупотреби, без да се страхуват от правоприлагащите органи. Възможността да се изисква от тези, които извършват сексуални престъпления срещу деца, да се регистрират и да спазват определени условия, наложени от съда или пробационните служби след освобождаването им от затвора, играе важна роля за закрилата на децата 83 .

Комисията от години подкрепя усилията в световен мащаб чрез многостранно сътрудничество със заинтересованите страни 84 , като добре осъзнава, че е необходима мрежа, за да победиш мрежа. Пример за това е финансираната от Комисията база данни ICSE, хоствана от Интерпол, която съхранява повече от 1,5 милиона изображения и видеоклипове и е спомогнала за установяването на 20 000 жертви по целия свят чрез съвместните усилия на повече от 60 държави (и Европол), свързани към нея 85 . Комисията също така съфинансира мрежата INHOPE от горещи линии 86 в повече от 40 държави, за да подпомогне премахването на материали, показващи сексуално насилие над деца, в интернет, докладвани анонимно от обществеността 87 . Комисията ще продължи да оказва подкрепа за глобалните действия чрез финансиране с цел насърчаване на международното сътрудничество. ЕС по-специално продължава да подкрепя инициативата Spotlight 88 , изпълнявана съвместно от него и ООН, за предотвратяване и премахване на всички форми на насилие срещу жени и момичета в пет региона по света 89 .

През 2012 г. Комисията съвместно с компетентните органи на САЩ основа Глобалния алианс срещу сексуалното насилие над деца в интернет 90 , който обедини 54 държави с цел подобряване на закрилата на жертвите, установяване и преследване на извършителите, повишаване на осведомеността и намаляване на достъпността на материали, показващи сексуално насилие над деца, в интернет. Тази инициатива се обедини с подобна инициатива от Великобритания, WePROTECT, създадена през 2014 г., която обедини правителствата, индустрията и НПО. През 2016 г. двете инициативи се споразумяха да обединят усилията си и да създадат Световния алианс WePROTECT за прекратяване на сексуалната експлоатация на деца в интернет, който към момента включва 97 правителства, 32 глобални технологични дружества, 33 организации на гражданското общество и международни институции и 5 регионални организации 91 . В края на 2019 г. организацията стана независимо юридическо лице под формата на фондация с ограничена отговорност, учредена в Нидерландия.

Световният алианс WePROTECT разполага с ангажираността на развитите държави за по-координиран отговор на глобалната борба със сексуалното насилие над деца въз основа на оценки на заплахата и примерен национален отговор. Това помогна за изясняване на предизвикателствата и оказа съдействие на страните членки да определят постижими практически цели.

Комисията ще продължи да подкрепя алианса като член на неговия съвет за политики, като се има предвид нейния статут на съосновател, включително с финансиране. Това ще позволи на Комисията да осигури съгласуваност със световните инициативи (по-специално регулаторните такива), които от своя страна ще подкрепят и засилят ефективността на действията в рамките на ЕС, като предоставят на държавите членки достъп до най-добрите практики в световен мащаб. По-специално чрез участието си в съвета за политики на Световния алианс WePROTECT Комисията активно допринася за повишаването на стандартите за закрила на децата, установяването на извършителите и оказването на подкрепа за децата жертви по целия свят. Това улеснява усилията на ЕС за споделяне на най-добрите практики и за оказване на подкрепа на националните органи в трети държави при прилагането на международните стандарти в онлайн пространството (т.е. закрилата на децата) в съответствие с Плана за действие на ЕС относно правата на човека и демокрацията за периода 2020—2024 г. 92  Комисията от години подкрепя този тип глобално сътрудничество и приема Световния алианс WePROTECT за централна организация за координиране и рационализиране на глобалните усилия и регулаторните подобрения и за постигане на по-ефективен глобален отговор.

Ключово действие:

ðКомисията ще продължи да допринася за повишаването на глобалните стандарти за защитата на децата от сексуално насилие, като насърчава сътрудничеството между множество на брой заинтересовани страни чрез Световния алианс WePROTECT и чрез целево финансиране.

СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ

Настоящата стратегия представя рамка за цялостен отговор на нарастващата заплаха от сексуално насилие над деца както в неговата онлайн, така и офлайн форма. Тази стратегия ще бъде референтната рамка за действията на ЕС в борбата със сексуалното насилие над деца за периода 2020—2025 г. Тя също така ще допринася за свързани инициативи на Комисията, като стратегията на ЕС за правата на детето, която следва да бъде приета в началото на 2021 г.

През следващите месеци и години Комисията ще работи в тясно сътрудничество с дружествата, организациите на гражданското общество, академичните среди, практикуващите специалисти, изследователите, правоприлагащите органи и други публични органи и заинтересовани страни в ЕС (включително Европейския парламент и Съвета) и в световен мащаб, за да осигури ефективно проучване и прилагане на осемте инициативи, представени в стратегията.

Необходимо е да бъде приложена правилната законодателна рамка, за да се даде възможност за ефективна реакция, включително по отношение на разследванията, превенцията и подпомагането на жертвите, от страна на съответните участници, в това число дружествата.

Сексуалното насилие над деца е сложен въпрос, който изисква максимално сътрудничество от всички заинтересовани страни, които трябва да имат възможност, желание и готовност за действие. Комисията няма да пести никакви усилия, за да гарантира това, с оглед на спешната нужда от предприемане на ефективни действия.

Нашите деца са нашето настояще и бъдеще. Комисията ще продължи да използва всички налични инструменти, за да гарантира, че нищо няма да отнеме това бъдеще от тях.

(1)

     Също така от значение за сексуалното насилие над деца в национален контекст е и Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие ( CETS. 210 ; COM 2016(111) final ).

(2)

     Това включва по-специално децата с увреждания, живеещи в институции.

(3)

     Европол, Експлоатация на изолацията: Извършители и жертви на сексуално насилие над деца в интернет по време на пандемията от COVID-19 , 19 юни 2020 г.

(4)

     Световен алианс WePROTECT, Световна фондация „Детство“ (World Childhood Foundation), УНИЦЕФ, Служба на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН), Световната здравна организация (СЗО), Международен съюз по далекосъобщения (МСД), Глобално партньорство за слагане на край на насилието над деца (End Violence Against Children) и Организация за образование, наука и култура на ООН (ЮНЕСКО), COVID-19 и неговото отражение за предпазването на децата онлайн , април 2020 г.

(5)

     Пак там.

(6)

     Европол, Експлоатация на изолацията: Извършители и жертви на сексуално насилие над деца в интернет по време на пандемията от COVID-19 , 19 юни 2020 г.

(7)

     Броят на сигналите за сексуално насилие над деца в световен мащаб се е увеличил четирикратно през април 2020 г. (4,1 милиона сигнала) в сравнение с април 2019 г. (около 1 милион), както съобщава Националният център за изчезнали и експлоатирани деца на САЩ.

(8)

     Съвет на Европа, Кампания One in Five .

(9)

     За улеснение в настоящата стратегия се използва понятието „сексуално насилие над деца“, но под него следва да се разбират също материалите, показващи сексуална експлоатация на деца и сексуално насилие над деца (наричани в законодателството „детска порнография“).

(10)

     По данни на  Националния център за изчезнали и експлоатирани деца на САЩ (NCMEC) . Законодателството на САЩ изисква от интернет компаниите, установени в САЩ, да подадат сигнал в NCMEC за всички случаи на сексуално насилие над деца, които открият в своите мрежи. След това NCMEC препраща тези сигнали на съответните публични органи по света за предприемане на действие. Тъй като най-големите интернет компании са установени в САЩ, NCMEC на практика централизира подаването на сигнали за сексуално насилие над деца в световен мащаб.

(11)

     Пак там.

(12)

     Фондация за наблюдение на интернет (Internet Watch Foundation), Годишни доклади от 2016 г. до 2019 г .

(13)

     Би Би Си, Germany investigates 30,000 suspects over paedophile network [Германия разследва 30 000 заподозрени за участие в педофилска мрежа] , 29 юни 2020 г.;

   Frankfurter Allgemeine, Die schockierende Zahl des Tages: 30.000 Verdächtige , 29 юни 2020 г.

(14)

      Резолюция на Европейския парламент относно правата на децата по повод на 30-ата годишнина от Конвенцията на ООН за правата на детето , ноември 2019 г.

(15)

      Заключения на Съвета относно борбата със сексуалното насилие над деца , октомври 2019 г.

(16)

     Например на срещата на високо равнище на Световния алианс WePROTECT за прекратяване на сексуалната експлоатация на деца в интернет през декември 2019 г., или на мрежата „Пет очи“ (Five Eyes) (САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия) през юли 2019 г .

(17)

     Вж. например поредицата статии на Ню Йорк Таймс, публикувани от септември 2019 г. до февруари 2020 г. , които разкриха на обществеността дълбочината и сложността на проблема.

(18)

     Вж. пътната карта за това съобщение за повече информация относно проведените целенасочени консултации.

(19)

     Изпълнението на тази стратегия ще бъде координирано с изпълнението на други имащи отношение стратегии, които Комисията неотдавна прие или скоро ще приеме, включително относно правата на детето, относно правата на жертвите, относно трафика на хора, относно съюза по сигурността и относно равенството между половете.

(20)

      Директива 2011/93/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 г. относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография, ОВ L 335, 17.12.2011 г. За улеснение в документа се използва наименованието „Директива относно борбата със сексуалното насилие над деца“.

(21)

     За повече информация вж. Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета с оценка на степента, в която държавите членки са взели необходимите мерки, за да се съобразят с Директива 2011/93/ЕС от 13 декември 2011 г. относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография , COM/2016/0871 final, както и Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета за оценка на прилагането на мерките, посочени в член 25 от Директива 2011/93/ЕС от 13 декември 2011 г. относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография , COM/2016/0872 final.

(22)

     Всички държави членки с изключение на Дания (която не е обвързана с Директивата), както и Кипър, Ирландия и Нидерландия (с които диалогът относно съответствието продължава).

(23)

     От 2017 г. насам Комисията е организирала шест експертни семинара за оказване на подкрепа на държавите членки при прилагането на Директивата. Друг семинар относно превенцията ще бъде проведен до четвъртото тримесечие на 2020 г.

(24)

      Предложение за Регламент относно европейските заповеди за предоставяне и за запазване на електронни доказателства по наказателноправни въпроси, COM/2018/225; и

Предложение за Директива за установяване на хармонизирани правила относно определянето на юридически представители за целите на събирането на доказателства по наказателни производства, COM/2018/226.

(25)

      Директива 2000/31/ЕО за някои правни аспекти на услугите на информационното общество, и по-специално на електронната търговия на вътрешния пазар (Директива за електронната търговия), ОВ L 178, 17.7.2000 г.

(26)

      Директива 2002/58/ЕО относно обработката на лични данни и защита на правото на неприкосновеност на личния живот в сектора на електронните комуникации (Директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации), ОВ L 201, 31.7.2002 г.

(27)

      Предложение за Регламент относно зачитането на личния живот и защитата на личните данни в електронните съобщения (Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения), COM/2017/010 final.

(28)

      Директива (EС) 2018/1972  за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения, ОВ L 321, 17.12.2018 г. С тази директива се разширява обхвата на Директивата за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации до „over-the-top“ (OTT) междуличностни съобщителни услуги, като услуги за обмен на съобщения и имейл. В Директивата за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации не се съдържа законово основание за доброволно обработване на съдържание и данни за трафик с цел разкриването на сексуално насилие над деца. Доставчиците могат да прилагат такива мерки единствено ако въз основа на дадена национална законодателна мярка, която отговаря на изискванията на член 15 от Директивата (пропорционалност и т.н.), се ограничава правото на поверителност. Мерките за разкриване на сексуално насилие над деца, предприемани от доставчиците, обработващи съдържание или данни за трафик, няма да имат законово основание без наличието на такива законодателни мерки.

(29)

     На 2 юни 2020 г. Комисията стартира открита обществена консултация относно законодателния пакет за цифровите услуги.

(30)

      Регламент (ЕС) 2016/794  относно Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол), ОВ L 135, 24.5.2016 г. Регламентът за Евроюст (Регламент (ЕС) 2018/1727 относно Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст) ОВ L 295/138, 21.11.2018 г.) е също от значение.

(31)

     От значение в тази рамка са също така:

- Регламент (ЕС) 2016/679 от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/EО (Общ регламент относно защитата на данните), ОВ L 119, 4.5.2016 г., и по-специално членове 6 и 23 и съображение 50.

-С Директива (ЕС) 2018/1808 от 14 ноември 2018 г. за изменение на Директива 2010/13/ЕС за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги (Директива за аудиовизуалните медийни услуги), предвид променящите се пазарни условия, ОВ L 303, 28.11.2018 г., бяха въведени нови правила, които изискват от платформите да действат отговорно по отношение на съдържанието на трети страни, което хостват, с цел по-добра защита на обществеността от разпространението на конкретно незаконно или вредно съдържание (включително материали, показващи сексуално насилие над деца).

(32)

     Например мерки, изискващи от работодателите в професии, които са свързани с пряк и редовен контакт с деца, да изискват свидетелства за съдимост от кандидатите при наемане на работа.

(33)

      ECPAT.org – С какво се занимаваме , уебсайт, посетен на 5 април 2020 г.

(34)

     Европол, Оценка на заплахата от организирана престъпност, ползваща се от интернет (IOCTA), 2019 г. ; Independent Inquiry into Child Sexual Abuse, The Internet, Investigation Report 2020 [Интернет, Доклад от разследването, 2020 г.] ; Виртуална глобална работна група. Online Child Sexual Exploitation: 2019 Environmental Scan [Сексуалната експлоатация на децата в интернет: изследване на средата от 2019 г.] .

(35)

      Резолюция на Европейския парламент  от 26 ноември 2019 г. относно правата на децата по повод на 30-ата годишнина от Конвенцията на ООН за правата на детето, 2019/2876(RSP).

(36)

      Доклад на Европейския парламент относно прилагането на Директива 2011/93/ЕС , декември 2017 г.

(37)

      https://www.coe.int/en/web/children/lanzarote-committee .

(38)

     „Часът на Европа: възстановяване и подготовка за следващото поколение, COM(2020) 456 .

(39)

     За трансграничните случаи може да е необходима подкрепата на Евроюст. Също така е важно съдебните органи да бъдат обучени да се справят със случаите на сексуално насилие над деца, включително по отношение на онлайн аспектите на проблема.

(40)

     Повече информация можете да намерите тук .

(41)

     Примери за проекти, финансирани в поканата за представяне на предложения за 2018 г., са AviaTor , 4NSEEK и VERBUM_SAT .

(42)

     Примери за проекти са ASGARD , GRACE , LOCARD и INSPECTr .

(43)

     Вж. тук за пример за покана за представяне на предложения за научни изследвания, отворена до 22 август 2020 г.

(44)

     Както беше обсъдено по време на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, 7—8 октомври 2019 г. .

(45)

     Повече информация можете да намерите в тези прессъобщения на Европол от 27.5.2019 г. и 25.10.2019 г .

(46)

     Вж. например прессъобщенията на Европол от 12.3.2020 г. , 31.3.2020 г. и 21.4.2020 г. и Годишния доклад на Евроюст за 2019 г. , напр. стр. 13.

(47)

     Май 2017 г. Заключения на Съвета за определяне на приоритетите на ЕС в борбата срещу организираната и тежката международна престъпност за периода 2018—2021 г .

(48)

     Последния доклад за оценка на заплахата от тежката и организираната престъпност можете да намерите тук .

(49)

     Последния доклад за оценка на заплахата от организирана престъпност, ползваща се от интернет, можете да намерите тук .

(50)

     Повече информация можете да намерите тук .

(51)

     Други важни инициативи на равнището на ЕС по отношение на закрилата на децата по време на COVID-19 включват кампанията на Betterinternetforkids.eu във връзка с COVID-19 .

(52)

     По-конкретно членове 22, 23 и 24. За повече информация вж. Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета с оценка на степента, в която държавите членки са взели необходимите мерки, за да се съобразят с Директива 2011/93/ЕС от 13 декември 2011 г. относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография , COM/2016/0871 final.

(53)

     За общ преглед на програмите за превенция в ЕС и трети държави вж. Di Gioia R., Beslay, L. (2018 г.) Fighting child sexual abuse: prevention policies for offenders – Inception Report, EUR 29344 EN, doi:10.2760/48791.

(54)

     В анкета с извадка от 1 978 млади мъже от Швеция 4,2 % съобщават, че някога са гледали материали, показващи сексуално насилие над деца ( Seto, et al, 2015 г. ). В друга анкета с извадка от 8 718 мъже в Германия 2,4 % от анкетираните съобщават, че използват такива материали ( Dombert, et al, 2016 г. ).

(55)

      https://childrescuecoalition.org/the-issue/ .

(56)

     The Atlantic, I, Pedophile [Аз, педофилът], Дейвид Голдбърг, 26 август 2013 г.

(57)

     Вж. например „Еразъм+“ , програмата на ЕС за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа.

(58)

     Европейска информационна система за съдимост (ECRIS). Повече информация можете да намерите тук .

(59)

     Повече информация можете да намерите тук .

(60)

     Вж. например Ирландския център за по-безопасен интернет тук .

(61)

     Повече информация можете да намерите тук .

(62)

     Повече информация можете да намерите тук .

(63)

     В предстоящия план за действие в областта на цифровото образование ще бъде обхванато и сексуалното насилие над деца в интернет.

(64)

      Доклад на Агенцията на ЕС за основните права : Насилието срещу деца с увреждания, 2015 г.

(65)

     Ноември 2019 г. Резолюция на Европейския парламент относно правата на децата по повод на 30-ата годишнина на Конвенцията на ООН за правата на детето .

(66)

     Октомври 2019 г. Заключения на Съвета относно борбата със сексуалното насилие над деца .

(67)

     За да се осигури съгласуван подход към политиката на ЕС за правата на жертвите, центърът би могъл да си сътрудничи с Платформата за правата на жертвите, създадена съгласно Стратегията на ЕС за правата на жертвите (2020—2025 г.) , COM/2020/258 final.

(68)

      Директива 2012/29/ЕС от 25 октомври 2012 г. за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления, ОВ L 315, 14.11.2012 г. Тази директива се допълва от общите права на жертвите и специфичните разпоредби относно жертвите на сексуално насилие над деца, съдържащи се в Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца.

(69)

     Центърът би могъл да действа като защитник на децата жертви, за да се гарантира, че гласовете им ще бъдат чути и взети предвид при разработването на политики на равнище ЕС и национално равнище, като повишава осведомеността за правата на децата и за нуждите на децата жертви.

(70)

     Вж. тук списъка на дружествата, които са подали сигнал в NCMEC през 2019 г., и броя на сигналите, подадени от всяко от тях.

(71)

     Шведски център по киберпрестъпност SC3, шведска полиция.

(72)

      Оценка на заплахата от организирана престъпност, ползваща се от интернет за 2018 г. , Европол, стр. 32.

(73)

     Както се съобщава в румънските медии, вж. тук и тук .

(74)

     Както се съобщава от германската федерална криминална полиция (BKA).

(75)

     Както се съобщава от френската полиция.

(76)

     Както се съобщава от чешката полиция.

(77)

     Национален център за изчезнали и експлоатирани деца, 2019 Reports by Electronic Service Providers [Доклади за 2019 г. от доставчиците на електронни услуги]. 

(78)

     Национален център за изчезнали и експлоатирани деца, End-to-end encryption: ignoring abuse won’t stop it [Криптиране от край до край: игнорирането на насилието няма да го спре].

(79)

     Ню Йорк Таймс, An Explosion in Online Child Sex Abuse: What You Need to Know [Експлозия на сексуалното насилие над деца в интернет: Какво трябва да знаете], 29.09.2019 г.

(80)

      Оценка на заплахата от организирана престъпност, ползваща се от интернет, за 2019 г. , Европол, стр. 34.    

(81)

     Общо събрание на ООН, Съвет по правата на човека, Доклад на специалния докладчик относно търговията с деца, детската проституция и детската порнография, 13 юли 2009 г.

(82)

      Коалиция за спасяване на децата (Child Rescue Coalition) , изтегляния в реално време на мостра от материал, показващ сексуално насилие над деца, на 13 юли 2020 г. Различните мрежи, от които е бил изтеглен материалът, са обозначени с различни цветове на точките.

(83)

     Вж. съображение 43 от Директивата относно борбата със сексуалното насилие над деца (2011/93).

(84)

     Например Алиансът за по-добра защита на малолетните и непълнолетните лица в интернет обединява Европейската комисия, водещи дружества за ИКТ и медийни дружества, НПО и УНИЦЕФ с цел подобряване на онлайн средата за децата и младите хора чрез поставяне на акцент върху овластяването на потребителите, засиленото сътрудничество и повишаването на осведомеността.

(85)

      База данни на Интерпол относно международната експлоатация на деца , към май 2019 г.

(86)

     В продължение на повече от 20 години, като част от политиката за по-безопасен интернет (вж. Европейска стратегия за по-добър интернет за децата , COM/2012/0196, стълб 4), ЕС подкрепя сътрудничеството между правоприлагащите органи, интернет индустриите и НПО в ЕС и в световен мащаб за борба с това престъпление, включително чрез финансиране от ЕС за горещи линии.

(87)

     Понастоящем финансирането от Комисията на горещите линии и на централната база данни за хешове ICCAM се извършва съгласно Механизма за свързване на Европа; Комисията направи предложение бъдещото финансиране да се извършва по линия на програмата „Цифрова Европа“. Горещите линии анализират докладите и местонахождението на доставчиците на хостинг услуги и препращат информация за потвърдените материали, показващи сексуално насилие над деца, на съответната правоприлагаща агенция, за наказателно разследване и установяване на жертвите, както и на доставчиците на хостинг услуги за премахване на съдържание. Вж. тук за повече информация.

(88)

     Повече информация за инициативата Spotlight можете да намерите тук .

(89)

     ЕС също така ще си сътрудничи с организациите на гражданското общество (Инициатива за обединяване на силите) в държавите в Африка на юг от Сахара за намаляване на насилието, злоупотребата, експлоатацията и пренебрегването спрямо деца и юноши, особено в държавите, които са най-засегнати от COVID-19.

(90)

     Повече информация за Глобалния алианс срещу сексуалното насилие над деца в интернет можете да намерите тук .

(91)

     Считано от 17 юни 2020 г. Повече информация за Световния алианс WePROTECT можете да намерите тук .

(92)

     Повече информация за Плана за действие на ЕС относно правата на човека и демокрацията за периода 2020—2024 г. можете да намерите тук .

Top