Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE2029

    Становище на Европейския икономически и социален комитет отностно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Решение 2003/17/ЕО на Съвета по отношение на еквивалентността на извършените в Украйна полски инспекции на посеви за производство на семена от зърнени култури и по отношение на еквивалентността на семената от зърнени култури, произведени в Украйна“ (COM(2020) 137 final — 2020/0053 (COD)

    EESC 2020/02029

    OB C 429, 11.12.2020, p. 276–278 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.12.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 429/276


    Становище на Европейския икономически и социален комитет отностно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Решение 2003/17/ЕО на Съвета по отношение на еквивалентността на извършените в Украйна полски инспекции на посеви за производство на семена от зърнени култури и по отношение на еквивалентността на семената от зърнени култури, произведени в Украйна“

    (COM(2020) 137 final — 2020/0053 (COD)

    (2020/C 429/35)

    Единствен докладчик:

    Arnold PUECH D'ALISSAC

    Консултация

    Съвет на Европейския съюз, 17.4.2020 г.

    Европейски парламент, 16.4.2020 г.

    Правно основание

    Член 43, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

    Компетентна секция

    „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“

    Приемане от секцията

    29.6.2020 г.

    Приемане на пленарна сесия

    18.9.2020 г.

    Пленарна сесия №

    554

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    213/1/4

    1.   Контекст и предложение на Комисията

    1.1.

    С Решение № 2003/17/ЕО на Съвета (1) се предоставя еквивалентност на някои държави извън ЕС по отношение на полските инспекции и производството на семена от определени култури (2).

    1.2.

    Тези разпоредби, свързани с добиването и контрола на семената в тези държави, предоставят същите гаранции по отношение на характеристиките на семената и мерките за изследването им, за осигуряването на идентификацията им, и за маркирането и контрола им, както разпоредбите, приложими за семената, добити и контролирани в Европейския съюз.

    1.3.

    Украйна не е включена сред тези държави извън ЕС, посочени в списъка на Решение № 2003/17/ЕО, поради което понастоящем не е възможен внос в Европейския съюз на семена от зърнени култури, добити в тази държава. Комисията получи искане от Украйна нейните семена от зърнени култури да бъдат обхванати от Решение 2003/17/ЕО на Съвета като еквивалентни.

    1.4.

    Вследствие на това искане Комисията направи проверка на приложимото законодателство на Украйна и извърши одит на полските инспекции и системата за сертифициране на семена за семена от зърнени култури, прилагани в Украйна. Тя стигна до заключението, че изискванията и системата на Украйна са „еквивалентни“ на тези на Съюза и предлагат същите гаранции като системата на Съюза.

    1.5.

    Поради това Комисията предлага украинските семена да се признаят за еквивалентни на семената от зърнени култури, добити, произведени и контролирани в Европейския съюз, посредством решение, което да бъде прието от Европейския парламент и от Съвета.

    2.   Наблюдения и препоръки

    2.1.

    ЕИСК отбелязва положителните резултати от одита, извършен от Комисията в Украйна в съответствие с изискванията, определени в Приложение II към Решение № 2003/17/ЕО, с цел признаване на еквивалентността на правните изисквания и на официалния контрол за сертифициране на семената от зърнени култури. ЕИСК отбелязва обаче, че в одитния доклад се посочва, че някои стандарти не са изцяло приведени в съответствие с изискванията на ЕС, по-специално свързаните с разстоянието на изолиране на сертифицираните семена на сорго, които са по-занижени, нивото на сортова чистота на родителските линии, които се използват за производството на хибридни царевични семена, и съдържанието на семена на други сортове за сертифицираните семена на царевица.

    2.2.

    В духа на предходните си становища (3) ЕИСК одобрява настоящото законодателно предложение, но предлага прилагането му да се отложи до получаването от ЕС — след последващ контрол — на гаранциите за коригиране на посочените в одитния доклад ограничения, привеждане на стандартите за производство в Украйна в строго съответствие с европейските изисквания и липса на нелоялна конкуренция и изключване на всички неблагоприятни въздействия върху околната среда.

    2.3.

    Комитетът изразява съгласие с факта, че признаването на еквивалентността може потенциално да донесе предимства за европейските предприятия в областта на семената, извършващи дейност в Украйна, за потенциалните вносители от ЕС на семена от тези държави, както и за селскостопанските производители в ЕС, които в бъдеще ще имат достъп до по-широка гама от семена, но счита, че трябва да има огледална система за контрол на вноса и да се гарантира еднаква защита на потребителите от двете страни.

    Контролът на конкуренцията следва да се осъществява и в двете посоки, за да не се нарушават условията за стопанска дейност на европейските организации, действащи в ЕС.

    2.4.

    Въпреки това ЕИСК желае да изтъкне някои технически аспекти, свързани с методите на производство на семена, които не са еднакви за Украйна и Европейския съюз, по-специално по отношение на достъпа до продукти за растителна защита. Украинските производители имат достъп до по-широка гама продукти за растителна защита в сравнение с производителите от Европейския съюз, както и достъп до определени молекули, забранени в рамките на Европейския съюз. Тези различия водят до нарушаване на конкуренцията и впоследствие биха довели до навлизането в територията на Европейския съюз на продукти, които не отговарят на здравните и екологичните стандарти на Европейския съюз. Сред най-съществените разлики можем да посочим достъпа до активни вещества, които се използват за плевене на парцели, например атразин (забранено в ЕС от 2003 г.) или ацетохлор (забранено в ЕС от 2012 г.). Освен последиците за здравето, достъпът до тези вещества с широк спектър на действие, устойчив характер, висока степен на техническа ефективност върху плевелите и намалени разходи предоставя на украинските производители несъмнено конкурентно предимство. Що се отнася до защитата от вредители, украинските производители все още имат достъп до активни вещества от семейството на неоникотиноидните пестициди, някои от които са забранени в ЕС, като например клотианидин, тиаметоксам и много скоро тиаклоприд.

    2.5.

    Според Европейския зелен пакт е необходимо да се защити, опази и укрепи природният капитал на Европейския съюз, както и да се предпази здравето и благоденствието на гражданите от екологичните рискове; поради това Украйна трябва да прекрати използването на химикали за производство на семена, чиято употреба е забранена от ЕС на неговата територия. Украйна трябва да запази същото равнище на изисквания като ЕС, да поеме ангажимент за стриктно спазване на всички условия на Парижкото споразумение и да даде възможност за ежегодно оценяване на сключените споразумения. Немислимо е да се позволи да продължат да съществуват различия или те да се увеличат допълнително. В противен случай семената не могат да бъдат допуснати на пазара на Европейския съюз.

    2.6.

    ЕИСК се запозна с позицията на Комисията, която е на мнение, че признаването на процедурите по сертифициране за въпросните продукти представлява техническа мярка. При все това с оглед на изложеното по-горе и на факта, че отварянето на пазара на ЕС за продукти от трети държави ще има икономическо и социално въздействие, Комитетът препоръчва на Комисията, преди да вземе решение, да направи оценка на въздействието, за да гарантира, че европейските производители (в смисъла на земеделски стопани мултипликатори и предприятия за производство на семена) и по-специално микро- и малките предприятия няма да бъдат засегнати от тази мярка.

    2.7.

    Въз основа на тази оценка на въздействието и тъй като настоящото споразумение за свободна търговия с Украйна не гарантира справедлива търговия със сравними данъчни, социални и екологични стандарти, е необходимо първо да се преразгледа ССТ, а в по-общ план — европейската търговска политика, за да се предотврати нелоялната конкуренция. Европейската комисия предвижда такова преразглеждане в съобщението си от 16 юни със задълбочено разглеждане на търговската политика на ЕС и стартиране на обществена консултация.

    2.8.

    Това е от особено значение между Украйна и ЕС за сектора на семената на царевица с много по-ниска производствена цена франко завод в Украйна (разликата с производствените разходи във Франция например през 2019 г. беше оценена на 26 %). Комбинацията от тези решения ще застраши европейските сектори за отглеждане на царевични семена.

    2.9.

    При извличането на поуки от предизвиканата от Covid-19 криза зависимостта от трети държави в стратегически за продоволствената независимост сектор е неприемлива и поради това следва да бъде разгледана нагоре по веригата.

    Брюксел, 18 септември 2020 година.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Luca JAHIER


    (1)  ОВ L 8, 14.1.2003 г., стp. 10.

    (2)  По смисъла на директиви 66/401/ЕИО на Съвета (ОВ X 125, 11.7.1966 г., стp. 2298), 66/402/ЕИО (ОВ X 125, 11.7.1966 г., стp. 2309), 2002/54/ЕО и 2002/57/ЕО (ОВ L 193, 20.7.2002 г., стp. 74).

    (3)  ОВ C 74, 23.3.2005 г., стр. 55, ОВ C 351, 15.11.2012 г., стр. 92.


    Top