Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE1450

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия за мястото на МСП в устойчива и цифрова Европа“ (COM(2020) 103 final)

    EESC 2020/01450

    OB C 429, 11.12.2020, p. 210–218 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.12.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 429/210


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия за мястото на МСП в устойчива и цифрова Европа“

    (COM(2020) 103 final)

    (2020/C 429/26)

    Докладчик:

    Milena ANGELOVA

    Съдокладчик:

    Panagiotis GKOFAS

    Консултация

    Европейска комисия, 22.4.2020 г.

    Правно основание

    член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    Компетентна секция

    „Единен пазар, производство и потребление“

    Приемане от секцията

    22.7.2020 г.

    Приемане на пленарна сесия

    18.9.2020 г.

    Пленарна сесия №

    554

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    219/0/0

    1.   Заключения и препоръки

    1.1

    ЕИСК приветства дългоочакваната и необходима Стратегия за малките и средни предприятия (МСП) . Оценява високо възприетия изчерпателен и систематичен подход, както и факта, че стратегията отчита наличните инструменти и мерки, доказали своята полезност, като ги надгражда, подобрява и обобщава в единна, координирана рамка. ЕИСК призовава Европейската комисия (ЕК) при прилагането на стратегията да ползва последователен, интегриран и хоризонтален подход, поставяйки МСП в сърцето на всички ключови политически решения, като например в областта на Зеления пакт и Промишлената стратегия, при изготвянето на бюджета на ЕС и при въвеждането на Плана за възстановяване за Европа.

    1.2

    ЕИСК е ангажиран да допринесе за това стратегията да доведе до незабавни резултати за МСП. Поддържа искането за прилагане на многостепенно управление; на европейско равнище Работна група за МСП между генералните дирекции на ЕК трябва да гарантира:

    прилагането на принципа „мисли първо за малките“ във всички политически области, засягащи МСП, и по-специално по отношение на Плана за възстановяване на Европа, Програмата InvestEU, Инструмента за подкрепа на платежоспособността и Инвестиционния план за Европейския зелен пакт;

    прилагането на Стратегията от следващо поколение за МСП и на Акта за малкия бизнес трябва се извършва и оценява правилно в рамките на европейския семестър и в създадения списък с показатели за МСП;

    силно ангажиране на държавите членки с прилагането на Стратегията за МСП, тъй като много европейски политики се провалят поради отрицателни реакции и липса или избягване на действия на национално равнище, включително свръхрегулиране; в това отношение следва да се обърне специално внимание на положението на жените в тази бизнес среда;

    по-голяма централна роля на организациите, представляващи МСП и социалните партньори, и възможност да дават конструктивен принос, тъй като това донякъде липсва в настоящото предложение на ЕК;

    концепцията за екосистемите като приоритетни области за финансиране ще бъде въведена едва след задълбочени консултации с организациите, представляващи МСП на европейско, национално и регионално равнище, за да се гарантира, че тя отразява правилно действителното положение на МСП, тъй като тази стъпка изглежда твърде смела.

    1.3

    Като отчита факта, че ЕК публикува предложението преди разпространението на инфекцията от COVID-19, ЕИСК приканва ЕК да изготви „Стратегия от следващо поколение за МСП“, която на основа на критична преценка на мерките за подкрепа на МСП в Плана за възстановяване за Европа да им помогне да се справят с отрицателните ефекти върху тяхната стопанска дейност на мерките за ограничаване на пандемията, за социално дистанциране и за здравна превенция и да насърчи бързото им възстановяване. ЕИСК приветства създаването на Механизъм за възстановяване и устойчивост, свързан с бюджета на ЕС, но иска да види реални гаранции, че той ще достигне до всички нуждаещи се МСП, като им предостави специални мерки за подкрепа. Това изисква по-изчерпателен преглед на политиките и по-прецизни и конкретни предложения за насърчаване на дигитализацията, иновациите и устойчивостта на МСП.

    1.4

    „Стратегията от следващо поколение за МСП“ се нуждае от силна рамка за прилагане и политическа последователност. ЕИСК предлага да се съгласува между ЕК, Съвета, ЕП, консултативните органи и европейските агенции Многогодишна пътна карта за прилагане, с конкретни индикатори за междинни резултати и график за целеви действия в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.

    1.5

    ЕИСК настоява да бъдат възложени повече отговорности на организациите на МСП в процеса на прилагането на Стратегията за МСП, включително чрез специални програми на ЕС, които дават възможност на организациите на МСП и на социалните партньори да изграждат капацитет и им предоставят подкрепа за съвместни действия, за да могат те да осигуряват обслужване на едно гише при предоставянето на информация и техническа помощ, прякото им участие при определянето и дублиране на националните представители на МСП, както и посредством приемане на система за мониторинг и измерване на ефективността на представителите. Тъй като ЕК предвижда по-важна роля на мрежата „Enterprise Europe“ при предоставянето на съвети на МСП, особено в областта на устойчивия преход, тя може да бъде успешно изпълнена само при условие, че мрежата „Enterprise Europe“ бъде основно реформирана, тъй като в много държави членки тя не достига до МСП и особено до занаятчийските предприятия. ЕИСК предлага редовно да бъдат наблюдавани, оценявани и критично разглеждани напредъкът на изпълнение на Стратегията и нейната ефективност — от специално назначена Независима европейска обсерватория — с цел изработване и навременно предлагане на корективни мерки при необходимост.

    2.   Общи коментари и поглед в бъдещето

    2.1

    ЕИСК призовава ЕК и държавите членки сериозно да обмислят разширяването на обхвата и да гарантират ефективното прилагане на мерките за насърчаване на конкурентоспособността и иновативния капацитет на МСП, за развитие на многофакторното подобрение на производителността, включително в посока на подкрепа и на ежедневната им стопанска дейност. Като отчита важността на иновациите и дигитализацията, ЕИСК подчертава, че основната част от МСП в Европа отчаяно се нуждаят от подкрепа за: технологична модернизация, за справяне с проблемите, свързани с човешките ресурси и за подобряване на бизнес представянето.

    2.2

    ЕИСК оценява високо намерението на ЕК да приложи мерки, насочени към специфичните нужди на всички подгрупи МСП, като например генериращите стойност микро, малки, публични, семейни, традиционни и опериращите в отдалечени райони предприятия, самонаетите и занаятчиите, както и МСП от областта на социалната икономика, тай като това е ключов фактор за успех.

    2.3

    Необходимо е постоянно да бъдат наблюдавани насочените към МСП компоненти на Европейския фонд за възстановяване, като например Инструмента за подкрепа на платежоспособността, за да се гарантира тяхната способност да предоставят на МСП нужната им подкрепа.

    2.4

    ЕИСК призовава ЕК да изготви Многогодишна карта за изпълнение, която да предвижда ясни подходящи ресурси и мерки, консултации и съвместни действия на социалните партньори, независим доклад за напредъка, механизми за наблюдение и оценка на въздействието. От жизнено значение за успешна дигитална трансформация е амбициозните предложения за програмите „Дигитална Европа“ и „Хоризонт Европа“ в следващата МФР да бъдат по-прецизно насочени към МСП и към осигуряване на по-добър географски баланс. ЕИСК подчертава значението на ефикасното насочване на финансирането за МСП и мерките за подкрепа към микро-предприятията, включително към традиционните предприятия.

    3.   Стълб 1

    3.1

    ЕИСК приветства отчитането на необходимостта от индивидуален подход на мерките за подкрепа на МСП, за да бъде насърчен просперитетът им по климатично неутрален, ресурсно ефективен и гъвкав начин. Съветниците по устойчивостта и дигиталните доброволци могат да помогнат на МСП да станат по-грамотни дигитално, да модернизират ползваните технологии, да ги подготвят за успешен преход към устойчивост и да идентифицират ресурсно ефективни, климатично неутрални решения. Тяхната роля и отговорности трябва да бъдат подпомагани и насърчавани от организациите на МСП на европейско, национално и регионално равнище.

    3.2

    ЕИСК оценява специалната роля, отредена на социалните партньори, и се надява, че партньорският принцип ще бъде по-пълно възприет и по-ефективно прилаган от държавите членки. Организациите на МСП на европейско, национално и регионално равнище имат ключова роля при предоставянето на информация и разяснения за политическите мерки за подкрепа на МСП, особено по отношение на традиционните предприятия и/или микропредприятия, които са и най-много, както и на тези, опериращи в отдалечени или селскостопански региони, които най-силно изостават при прилагането на бързо развиващите се дигитални технологии. ЕИСК е готов да подкрепи включването на тези организации и на социалните партньори в мрежа за събиране и обмяна на добри практики и идеи за мерки за подкрепа, включително в областта на социалните споразумения за помирение в рамките на социалния диалог.

    3.3

    ЕИСК приветства широкият асортимент от мерки за подкрепа на прехода на МСП към устойчива и кръгова икономика и за спазване на съответното законодателство. Изтъква значението на незабавното прилагане на Плана за действие за кръговата икономика и на въвеждането на амбициозна долна граница на цената на въглеродните емисии, както и механизъм за корекции на границите на въглеродни емисии. Подчертава възможността на Механизма за справедлив преход да подкрепи развитието на нова икономика и препоръчва, при необходимост, да се предприемат социални и подкрепящи мерки, за да не се допусне кризата или преходът към нисковъглеродна кръгова икономика да причинят вреди на най-слабите, като това включва оказване на подкрепа на частния сектор и по-специално на МСП, когато са изложени на отрицателни ефекти. За да бъдат насърчени МСП да бъдат по-екологични, трябва да бъде стимулиран техният потенциал за радикални и осигуряващи пробив иновации, за да се ускори преходът към зелена икономика. С правилно обмислена и нормативна подкрепа, МСП ще успеят бързо да се възползват от иновативните и за устойчивост практики на големите компании.

    3.4

    Ефективната политика в областта на правата върху интелектуална собственост (ПИС) е ключова за успеха на иновативния бизнес, особено за МСП и стартиращите предприятия. ПИС, включително патентите, търговските марки и авторските права и други основани на знанието активи, трябва да станат интегрална част от бизнес стратегиите на много МСП. Предприятията се нуждаят от солидна и надеждна рамка за ПИС, която да е пригодена към дигиталната епоха. Единната Европейска патентна система трябва бързо да влезе в сила, за да предостави правна сигурност и да позволи на МСП да развиват и защитават своите намерения при разумни разходи и намалени административни прегради. Необходим е подход на сътрудничество между ЕК, държавите членки и Европейското патентно бюро, с цел: разширяване на услугите за заявяване на патенти, включително посредством предоставяне на финансова подкрепа; подобряване на достъпа на МСП до правораздаване в случай на нарушаване на патентите, особено по отношение на прилагане на схема за застраховане „преди събитието“; промени в дизайна на процеса на обжалване пред Европейското патентно бюро са абсолютно задължителни, за да подсилят и развият защитата на ноу-хау на МСП.

    3.5

    Предприемачеството е движещата сила на МСП. ЕИСК призовава ЕК да концентрира повече усилия за популяризирането, насърчаването и култивирането на предприемаческата инициатива, на предприемаческата нагласа и на информираното възприемане на риска, както и за формирането на положителен образ на предприемачите в условията на финансово проблемна ситуация. Еднакво значимо е не само фокусирането върху обучението и квалификацията на всички образователни равнища по предприемачество, но и повишаването на положителното обществено възприятие на ролята на предприемача, включително посредством разпространение на добри практики и представяне на модели за подражание. Повишаването на уменията и обучението на предприемачите трябва да бъде поощрявано. Стратегията трябва да предвижда мерки за по-нататъшно насърчаване на мобилността на работната сила в ЕС, а също и спрямо трети страни, както и повече инструменти, които да допълнят опростената схема за европейски визи. ЕК, заедно с държавите членки, трябва да осигурят на МСП инфраструктура за иновации, като например: лаборатории, ИКТ, офиси, правна и за защита на интелектуалните права подкрепа, която, ако е на адекватно равнище, ще намали значително прагът за стартиране на дейност и ще облекчи ситуацията за предприемачите, които имат и други дейности. ЕК следва и да стимулира правителствените агенции да предоставят експериментална среда за МСП, където те да тестват прототипи, така че да насърчи финансирането на иновативни МСП посредством намаляване на техническия риск за инвеститорите. От важно значение е и ефективното развитие на проучването на необходимите умения и включването им в учебните програми.

    3.6

    Човешките ресурси са ключов фактор на конкурентоспособността, специално за МСП, които разполагат с ограничени организационни, управленски и финансови инструменти за привличане, мотивиране и задържане на квалифициран персонал. По тази причина ЕИСК подчертава значението на подпомагането на МСП при наемането на опитен и квалифициран персонал, включително чрез предоставяне на финансова подкрепа и очаква това да бъде ключов раздел в специалния компонент за МСП в бъдещия Пакт за уменията. ЕИСК подкрепя споделянето на отговорността за допълнителна квалификация и преквалификация на работната сила между правителства, работодатели, региони и индивиди. Професионалното обучение и образование трябва да стане първостепенен избор, заедно с насърчаването на висшето образование, за да се подкрепи преходът и на пазара на труда. Важно е учебните програми да бъдат ориентирани към резултатите от обучението, за да насърчат навременен и ефективен преход.

    3.7

    Подобряването на дигиталния капацитет на МСП е от жизненоважно значение. То следва да започне от най-слабо подготвените групи МСП — като микропредприятията и много традиционните компании, които имат слаб или никакъв опит с дигитализацията. Това трябва да бъде приоритет на началните дигитални курсове за обучение, насочени както към предприемачите, така и към заетите в МСП, като удовлетворяването на техните нужди бъде взето предвид при определянето на обхвата на центровете за дигитални иновации (ЦДИ), за да могат те да развият и подобрят професионалните умения и да ползват професионално технологиите. ЦДИ трябва да бъдат подходящо оборудвани, за да могат да подкрепят МСП при оценката на риска и при ефективната защита на данни. ЕИСК подкрепя обявената Европейска стратегия за данните, насочена към осигуряване на широка достъпност на данните и насърчаването на техния обмен между бизнес и правителства. Свободното движение на данни трябва да бъде гарантирано. Споделянето на данни между бизнес субекти трябва да бъде насърчавано, за да се стимулира сътрудничеството във веригите на стойността и да се предоставят възможности за засилване на икономиката посредством подобряване на наличността и достъпността на данни (от правителствата, от веригите на стойността), както и споделянето и преносимостта на данните.

    3.8

    Широколентовият достъп в ЕС, който е задължително условие за дигитализацията, трябва да бъде значително разширен, така че дигитализацията на компаниите да бъде насърчена без забавяния. Тъй като ЕС все още изостава в това отношение, особено когато става въпрос за селскостопанските региони, в които са разположени множество МСП, всички европейски инициативи трябва да отчитат това обстоятелство и да предвиждат съответни мерки.

    3.9

    ЕИСК призовава за целеви мерки за подкрепа, насочени към дигитализацията и насърчаващи свързаността на сектори като здравеопазване, образование, публична администрация, ХВП и селско стопанство, производство и транспорт. Дигиталната трансформация трябва да бъде основана на отвореност (т.е. независимост), простота, интелигентност, автоматизация, доверие и сигурност, тъй като целта е изграждането на бизнес модели, процеси, софтуер и системи. Това е централен въпрос по отношение на лидерството в областта на климата на ЕС и на икономическото възстановяване. ЕС трябва да ускори инвестициите в енергийна ефективност, транспорт, нисковъглеродни сгради и индустриални процеси, където дигитализацията играе ключова роля.

    3.10

    ЕИСК препоръчва ускоряване на повсеместното разпространение на сигурни мрежи с голям капацитет, насърчаване на частните инвестиции и на инвестициите в селскостопански и слабо населени региони. Планираните специализирани мерки за разпределение на спектрални честоти, които може би се бавят поради кризата, предизвикана от COVID-19, трябва да бъдат ускорени възможно най-бързо с възстановяването на нормалните операции. Успоредно с това, правителствата следва да приоритизират бъдещите разпределения на спектрални честоти — както освободени, така и изискващи лиценз, така че да позволят разширяването на безжичната свързаност.

    4.   Стълб 2

    4.1

    ЕИСК приветства специалното внимание, отделено на МСП и стриктното прилагане на принципа за еднократност и принципа „дигитален по подразбиране“. ЕИСК призовава ЕК при прилагането на стратегията да се води от принципа „действай в полза на малките“ и предупреждава, че всяко закъснение при прилагането на мерките в подкрепа на МСП е контрапродуктивно. МСП са изправени пред предизвикателства, по-сериозни от когато и да било: отрицателните ефекти от разпространението на инфекцията от COVID-19, интензивната конкуренция, недостига на квалифициран персонал, новите форми на труд и потребление, нарастващата сложност на информационните потоци, ограничените ресурси за иновации, непрекъснатото омаловажаване на ролята на предприемачите, динамичните финансови пазари, затрудненията при достъпа до финансиране, високата зависимост от външната среда и ограничената сила в преговорния процес. Що се отнася до оценката на въздействието на свръхрегулациите върху МСП, ЕИСК отново заявява, че целите за намаляване на регулаторната тежест следва да се основават на задълбочен тест на МСП, всеобхватна оценка на въздействието, включваща диалог с гражданското общество и заинтересованите страни. При прилагането на законодателството на ЕС не трябва да се поставя под въпрос съществуващото равнище на защита на гражданите, потребителите, работниците и околната среда.

    4.2

    Проблемът със забавените плащания продължава да изисква специално внимание и планираното преразглеждане на Директивата за забавени плащания е важна стъпка, която трябва да включва консултации със заинтересованите страни, представляващи МСП. Интервенирането на културно равнище би могло да е от полза, за да се насърчи добросъвестното поведение. В този смисъл, конкретно действие в подкрепа на този процес, може да бъде създаването на уебсайт, приканващ компаниите да спазват някои принципи, свързани с навременното плащане. За да защити МСП от превъзхождащата ги преговорна сила на големите компании, ЕИСК предлага на ЕК да разшири и да подсили разпоредбите срещу нечестни търговски практики в отношенията както между бизнес субекти, така и между публични и бизнес субекти, като ги разпростре върху всички сектори, по възможност — като част от европейското законодателство за защита на конкуренцията. На МСП да бъде дадена възможност да подават поверителни оплаквания към централна институция, която в случая на ЕС може да бъде ГД „Конкуренция“.

    4.3

    В съответствие със свои предишни становища ЕИСК изразява съмнение относно реалната полезност на мрежата от национални представители на МСП, която не работи ефективно във всички държави членки, както и относно нейната способност да предостави реална добавена стойност. Препоръчва, вместо да бъде създавана нова позиция на европейски представител на МСП, която не гарантира сама по себе си благоприятни за МСП регулации, да бъде засилена ролята на организациите на МСП. ЕИСК предлага националните представители на МСП да бъдат назначавани с одобрението на националните организации на МСП, които трябва да работят в тясно сътрудничество с тях и пред които периодично представителите да се отчитат. Прилагането на „Стратегия от следващо поколение за МСП“ и на Акта за малкия бизнес трябва да бъде включено в процеса на европейския семестър, като бъде оценявано посредством специално създадена система от индикатори за МСП.

    4.4

    Експерименталните регулаторни практики (regulatory sandboxes) доказаха своята полезност и ЕИСК призовава те да бъдат по-широко прилагани в процеса на изготвяне на нормативна уредба за МСП, както и да бъдат по-широко възприети в националната законодателна практика. ЕК следва да разясни допълнително как, кога и защо ще се прилагат подобни експериментални регулаторни практики. Необходимо е да се подобри прилагането на теста за МСП при извършването на оценки на въздействието, за да се гарантира, че всички предлагани нормативни актове са съобразени с МСП. Новата „Готови за бъдещето платформа“ на ЕК трябва да бъде приоритетно насочена към проверка за евентуални бариери, които могат да възпрепятстват социално–икономическото възстановяване. ЕС трябва да ползва експериментални регулаторни практики на европейско равнище, за да насърчи единния пазар, да гарантира, че той насърчава хармонизацията и своевременно да предостави на иноваторите правна сигурност, така че те да могат да предлагат иновативни решения в кратки срокове. В Европа има повече стартиращи и иновативни компании, отколкото в САЩ или Китай, но няколко проучвания показват, че тези компании предпочитат да развиват своите иновативни решения извън Европа. Причините за това са много, включително липсата на финансови стимули в Европа и фрагментирания единен пазар. От това произтича необходимостта от прилагането на експериментални регулаторни практики: те биха насърчили компаниите да останат в Европа и биха подпомогнали дори създаването на европейски шампиони в дългосрочен план.

    4.5

    По-благоприятни и по-достъпни за МСП тръжни процедури биха предотвратили трансграничната престъпност и злоупотребите с пазарно положение; насърчаването на по-широкото участие на МСП в солидарни и от стратегическо значение, свързани с продукти и услуги за здравето и безопасността, въздушни, космически и отбранителни програми, са ефективни начини за по-доброто им интегриране във веригите на стойността и трябва да бъдат стимулирани, в рамките на отворени търговски системи за ограничаване на протекционизма. Разпространението на инфекцията от COVID-19 доказа колко е важно диверсифицирането и географското скъсяване на веригите за доставки, колко е важно те да бъдат местни или на близко разстояние, а също така че е от ключово значение МСП да бъдат насърчавани да намерят мястото си в този процес. Кризата също разкри множество примери за това колко уязвим продължава да бъде вътрешният пазар: необходим е План за действие, който да гарантира ефективно функциониране на всеки сектор, както и да насърчава МСП активно да излизат на външни пазари.

    4.6

    ЕК трябва да бъде по-амбициозна в своите усилия за стимулиране на участието на МСП в търговете за обществени поръчки, като се стреми, в сътрудничество с доставчиците на услуги от общ интерес, да повишава прозрачността на обществените поръчки и да гарантира изпълнението на договорите за обществени поръчки в съответствие с правилата на единния европейски пазар. ЕИСК предлага това да се осъществи посредством:

    увеличаване на дела на участие на МСП в търговете за обществени поръчки и постоянен мониторинг върху този дял;

    опростяване на административните процедури и осигуряване на по-добри обществени и дигитални услуги;

    определяне на единна входна точка във всяка държава членка, която да адресира, регистрира и наблюдава евентуални проблеми в процеса на търговете за обществени поръчки;

    подобряване на достъпа до обжалване на резултата от тръжните процедури.

    4.7

    Аналогично, ЕС трябва да продължи усилията си за повишаване на прозрачността и за засилване на сътрудничество с европейската индустрия като цяло при изследването на инструменти за търговска защита и да насърчи достъпа на МСП до тях.

    4.8

    ЕИСК е загрижен относно проблемите, пред които е изправена търговията на дребно, особено вследствие от мерките за предотвратяване на разпространението на COVID-19 и призовава за специални мерки за подкрепа и насърчаване на сектора.

    4.9

    Единният дигитален портал, свързан с единните портали в държавите членки, ще предоставя информация и подкрепа на МСП при идентифицирането и възприемането на най-подходящи решения, със съдействието на националните и регионалните организации на МСП.

    4.10

    Насърчаването на бизнес трансферите е от изключителна важност, тъй като те са критични за мотивацията на цяло едно поколение да запази семейния бизнес, а и улесняват смяната на собствеността в случаите, когато собствениците не разполагат с необходимите умения, ресурси и идеи за продължаване на стопанската дейност. Изкупуването на предприятия от работници чрез създаването на кооперации и други форми на собственост на служителите също може да бъде проучено в такива случаи. Идентифицирането на двата ключови вида бизнес трансфери също е много важно, за да се разбере как специфичното законодателство оказва въздействие върху всеки тип трансфери. Различията следва да се ограничат в отделни определения за „Вътрешно фамилни бизнес трансфери“ и „Външни бизнес трансфери“. Необходима е по-гъвкава законова рамка, за да се улесни придобиването на съществуващи предприятия — процес, който сега е свързан с голям риск, значителни разходи и сложни процедури. Специално внимание е необходимо да се обърне и на високите разходи при трансграничните трансфери на МСП, както и на все още големите различия между националните регулации. Извън въпросът за трансферите, ЕИСК препоръчва създаването на Европейска компания 2.0 за МСП под формата на подновено частно европейско дружество (Societas Privata Europaea (SPE)), така че да се насърчи трансграничната експанзия и растежът на МСП.

    4.11

    За да се даде възможност на МСП да използват пълноценно предимствата на търговските споразумения, ЕИСК призовава включването на специален раздел за МСП да стане стандартна практика в бъдещите двустранни преговори за споразумения за свободна търговия на ЕС с трети страни, да се предвиди създаването на комитети за МСП, които да развиват инициативи за обмен на информация между МСП за споразуменията за свободна търговия и техническите стандарти, да се осъществява мониторинг върху използването на споразуменията за свободна търговия от МСП — както в ЕС, така и в други държави — страни по тези споразумения. Мрежата „Enterprise Europe“ е инструмент за подкрепа на интернационализацията на МСП и следва да бъде развивана, както и синергията и сътрудничеството между националните доставчици на услуги, секторните и националните организации на МСП.

    4.12

    ЕК трябва да продължи да изследва възможностите, които европейското фирмено законодателство представя на МСП, като почерпи вдъхновение от работата по предложението за Европейска частна компания. В своята Стратегия за МСП ЕК планира да оцени потребностите от допълнителни мерки в търговското законодателство за насърчаване на трансграничната експанзия и растеж на МСП. Конкретно предложение за постигането на подобна цел е да се предвиди подобно, специално насочено към МСП европейско търговско законодателство. Тъй като само 2 % от европейските МСП инвестират зад граница и учредяват компании извън страната си на произход, поради езикови, административни и правни различия между държавите членки, което затруднява създаването на чуждестранни поделения, нуждата от правно решение, което да насърчи по-доброто управление на трансграничната експанзия на фирмите в ЕС, трябва да се има предвид.

    4.13

    Тъй като насърчаването на търговията е главно национална компетенция, успешното прилагане на споразуменията за свободна търговия разчита основно на капацитета, способността и желанието на отделните държави членки да популяризират споразуменията за свободна търговия сред своите бизнес общности. ЕИСК призовава 27-те държави членки да се ангажират доброволно и в съответствие със своите компетенции, да предприемат конкретни мерки и дейности, следвайки Европейските планове за действие по прилагането, за да допълнят на вътрешно европейско равнище „външните“ пътни карти за прилагане, определени в съответните споразумения за свободна търговия. Подобни Планове за действие следва да допринасят допълнително за ефективното наблюдение на реалното прилагане на договорените в споразуменията за свободна търговия ангажименти по отношение на трети страни, като подпомагат мониторинга и споделянето на добри практики по конкретни действия, предприети от правителствата и бизнес общностите в страните на национално и регионално равнище.

    5.   Стълб 3

    5.1

    ЕИСК припомня своето предложение държавите-членки да бъдат насърчени да създадат мрежа на „финансови омбудсмани“, координирана от ЕС. С подкрепа от страна на предложената Работна група за осигуряване на ликвидност на МСП, тази мрежа следва да прилага подходящи методики за оценка на прилагането на новите мерки на ЕК за осигуряване на краткосрочна ликвидност за микропредприятия на европейско и на национално равнище. Освен да съдейства за осигуряване на достъп до финансиране на МСП, тази мрежа ще помага на ЕК при набирането и анализа на качествени данни, при спазване на принципите за осигуряване на обратна информация от страна на банките , за да се оцени как банките — посредници ползват финансовите инструменти, за да достигнат до най-нуждаещите се МСП, и защо до тях не достигат кредитите. Мрежата също ще разрешава заплетени спорове на МСП с банките и други доставчици на финансови услуги и ликвидност.

    5.2

    ЕИСК е удовлетворен от специалните усилия в посока на диверсифициране на източниците за финансиране на МСП посредством насърчаване на дяловото финансиране, прилагането на пазарите за растеж на МСП и осигуряването на алтернативни възможности за тяхното листване. ЕИСК призовава ЕК, с активното съдействие на организациите на МСП, да обмисли въвеждането на специални мерки за разясняване на ръководствата на МСП на предимствата на различните възможности за финансиране, така че да подпомогне избирането на онези, които най-добре отговарят на техните потребности, както и да насърчава специални, индивидуално експертни ориентирани решения.

    5.3

    В съответствие с приети по-рано позиции за насърчаване и стимулиране на предприемачеството сред жените ЕИСК приветства горещо по-специално предложението на Комисията да постави началото на инициатива за финансиране, отчитаща принципа на равенство между половете, за да се стимулира финансирането на ръководени от жени дружества и фондове и да се създават възможности за жените предприемачи. В действителност по-голямото и по-силно присъствие на жените, включително сред предприемачите, е абсолютно необходимо за осъществяването на Европа на бъдещето.

    5.4

    ЕИСК приветства развитието на публично-частен фонд, подкрепящ първични публични предложения, както и създаването на допълнителни дялови, квази-дялови, за рисков капитал и за споделяне на риска инструменти за МСП. ЕИСК вярва, че тяхното популяризиране и достъпност са от особено значение за иновативните малки и средни предприятия.

    5.5

    Като отчита бизнес възможностите, които листването предлага на МСП, ЕИСК отбелязва, че борсовото предложение не е по силите на всеки бизнес, поради произтичащите административни пречки и разходи. Ползването на акции без право на глас предлага добър инструмент за насърчаване на МСП, особено на тези, които са семейна собственост, като дава достъп до капитал без загуба на контрол върху бизнеса. Предизвикателство все още е и липсата на равнопоставеност между дяловото и дълговото финансиране.

    5.6

    Следващият европейски бюджет ще акцентира логично върху преимущественото осигуряване на финансиране за инвестиции, но това не бива да бъде за сметка на подценяване на необходимостта от финансиране на паневропейски действия за укрепване капацитета на МСП, които са силно необходими в настоящата ситуация. Европейският бюджет е много важен за мерките за повишаване на уменията, интернационализацията, насърчаването на кръговата икономика, предприемачеството, подкрепата за бизнеси, изпитващи затруднения, и достъпа до услуги от общ интерес. Подобни инициативи могат да осигурят огромна възвръщаемост на инвестициите на европейските данъкоплатци и на отделните МСП, които ще се възползват директно от тях. По тази причина те следва със сигурност да бъдат предвидени в ревизираната Многогодишна финансова рамка.

    5.7

    Що се отнася до използването на криптоактиви и цифрови токъни от страна на МСП, ЕИСК приканва ЕК, в сътрудничество с представителните организации на МСП, да наблюдава отблизо тяхното използване, тъй като криптоактивите притежават уникални характеристики, които се различават от традиционните финансови активи, и като такива поставят нови предизвикателства пред предприятията (включително МСП), особено във връзка със сигурността и вътрешния контрол. Следователно, МСП би трябвало първо да разберат рисковете и ползите, свързани с криптоактивите, и да бъде разработена ефективна контролна среда, която да може да гарантира сигурността. Освен това, тъй като криптоактивите са силно нерегулирани, МСП могат да станат обект на разследвания за измами, ако техните инвеститори подават жалби срещу тях.

    6.   Прилагане и ангажимент на държавите членки

    6.1

    Подкрепата и активното участие на държавите-членки е ключов фактор за успех за бързото изпълнение на мерките, предвидени в стратегията. ЕИСК вярва, че прилагането на принципа за партньорство в пълна степен, в тясно сътрудничество с посланиците за стратегическо партньорство — чиято работа следва да осигурява добавена стойност, за прилагане на мерките, ще осигури реални резултати. ЕИСК подчертава отново значението на непосредственото включване на представителните на европейско, национално и регионално равнище организации на МСП, тъй като те са директната връзка с бизнес общността.

    6.2

    ЕИСК разбира причините, поради които Европейската комисия няма да промени дефиницията за МСП, въпреки разнопосочните мнения по отношение на нейната адекватност, и приветства ангажимента за оценка и предоставяне на повече информация по отношение на специфични въпроси, поставени в процеса на консултации. Междувременно, в съответствие с предишни свои становища, ЕИСК призовава ЕК да съдейства на държавите-членки да бъдат гъвкави при прилагането на дефиницията.

    7.   Работещи и проспериращи МСП в условия на COVID-19

    7.1

    Трагичното и все по-зловредно влияние на COVID-19 върху икономическите системи засяга най-сериозно МСП и специално — микропредприятията. Това сериозно отрицателно влияние застрашава основната роля на МСП в икономиката и доказва значението на пълното и системно включване на социалните партньори и съответните организации на гражданското общество (ОГО) във всички фази на процеса на вземане на решения и в изграждането на мрежи за знания и обучения по rescEU на настоящия Европейски механизъм за гражданска защита, както вече беше предложено от ЕИСК.

    7.2

    ЕИСК е готов да обсъди новия подход, предложен от ЕК, насочен към приоритетно финансиране на екосистеми, а не на компании на основа на техния размер. Отбелязва, че ЕК разглежда понастоящем 14 екосистеми и подчертава необходимостта от ефективно управление и комуникация, така че да се гарантира отчитането на мнението на всички заинтересовани страни и активното включване на представителните организации на МСП на европейско, национално и регионално равнище.

    7.3

    Приоритетните краткосрочни спешни мерки, ключови за МСП и специално за микро предприятията, следва да са насочени към своевременното осигуряване на ликвидност по прозрачен начин, при справедливи лихвени равнища, със съдействието на финансови посредници, без неоправдани пречки и необосновани административни пречки от страна на банките. Същевременно, МСП, които считат бизнес моделите си за отживели, заслужават да получат подкрепа за правилното ликвидиране на съответните компании, както и за започване на нов бизнес.

    7.4

    Мерките за подкрепа на европейско равнище следва да достигнат ефективно до МСП възможно най-бързо, като тяхното прилагане се оценява и наблюдава непосредствено на европейско равнище и в държавите членки, на основа на подходящ единен механизъм за обратна информация, в рамките на който организациите на МСП, финансовите посредници, банките и секторът за гарантиране на кредите да споделят данните си. Целта е да се предотвратят неоправдани забавяния, произтичащи от произволни, необосновано взимани решения в отговор на спешните нужди от ликвидност на занаятчии и МСП, които могат да произтичат от съществуващите различия при прилагането на подобни мерки от страна на националните кредитни системи и финансовите посредници.

    7.5

    Жизненоважно е да се изготви и въведе напълно в действие хармонизирана и бързо действаща европейска система за посрещане на потребностите от ликвидност, насочена към микро и малките предприятия. ЕИСК предлага на ЕК да създаде постоянна европейска „Експертна работна група на високо равнище за осигуряване на ликвидност на микро и малкия бизнес“ с цел насърчаване на потока на ликвидност към МСП, на основа на анализ на независими данни, осигурявани периодично и на по-ясна визия за това как да бъдат преодолени съществуващите затруднения за осигуряването на ликвидност на МСП. Данни и практики от областта на икономиката и финансите могат периодично да бъдат оценявани от Независима европейска обсерватория за МСП.

    7.6

    ЕИСК приканва ЕК да разгледа възможността за ревизиране на Приложение III на Директивата за ДДС, така че да даде на държавите членки свобода да предоставят временни намаления на ставките на ДДС за най-сериозно засегнатите сектори, като туризма и свързания с него хотелски и ресторантьорски сектор, самонаетите, занаятчиите и други. ЕИСК подкрепя подобни действия, при условие, че те няма да доведат до нелоялна конкуренция, и вярва, че това условие ще бъде изпълнено, предвид временния характер на мерките.

    7.7

    Специални мерки за подкрепа са необходими за насърчаване връщането на работа, особено за заетите в МСП. Те могат да включват: „жълти паспорти“; подкрепа за насърчаването на незабавно започване на някои по-малки обществени дейности; информация и съвети за хората как да спазват хигиенно–санитарните и предпазните мерки, за да намалят риска от по-нататъшното разпространение на COVID-19; рискът от разпространяване да бъде оценяван от национални и външни агенции за здравословни и безопасни условия, за да се гарантира, че подобни мерки се прилагат адекватно, като се намалят разходите и административните прегради за прилагането им. Много е важно да се осигурят необходимите лични предпазни средства, както за да се насърчи връщането на работниците на работа, така и за да се стимулира производственият капацитет на МСП, които ги произвеждат, чрез предоставянето на директни инвестиции, на техническа помощ, както и осигуряването на съответни хармонизирани стандарти. Организациите на МСП имат ключова подкрепяща роля за осигуряването на обмен на протоколи и практики между своите членове с цел подпомагане на тяхното възстановяване и намаляване на необходимото време за възобновяване на работата.

    7.8

    Наскоро променената Временна рамка за мерки в областта на държавните помощи по отношение на МСП представлява още едно удовлетворено искане на социалните партньори. Въпреки че отчита специфичните облекчения, предоставени на фирмите в периода на криза, предизвикана от COVID-19, като данъчни облекчения и улеснен достъп до кредитиране, на практика тази рамка не засяга режима на минимална държавна помощ — de minimis. Отдалечените и селскостопански райони и островите традиционно ползват транспортни субсидии, които лесно изчерпват лимита на минималната държавна помощ. В следкризисния период тези райони ще бъдат посетени от много малко, или от никакви, туристи и ще им е необходима помощ, за да възобновят търговията и за да се възстановят.

    7.9

    Ефективното възстановяване изисква огромни публични и частни инвестиции, за да бъде финансиран преходът, да се запази конкурентоспособността на компаниите и да се насърчи стартирането на нов бизнес. МСП изпитват затруднения в процеса на преход, когато трябва да се адаптират към промените и комплексните регулаторни изисквания. За да се осигурят необходимите сериозни инвестиции, ЕС трябва да разшири обхвата на съществуващите инструменти за финансиране (МФР, InvestEU, кохезионните и структурни фондове, „Хоризонт Европа“, „Дигитална Европа“ и др., както и финансовата подкрепа от групата на ЕЦБ и ускоряване на прилагането на ЕМС), да гарантира тяхната дългосрочна гъвкавост и да създаде постоянен фонд за възстановяване, за да подкрепи държавите членки да посрещнат бъдещите предизвикателства. За да се осигури подкрепа на изпитващите финансови затруднения МСП в цяла Европа, е много важно държавите членки да приложат напълно Директивата за несъстоятелността по отношение на рамката за превантивно преструктуриране и да предоставят професионална подкрепа на МСП, така че те успешно да преориентират дейността си или да получат втори шанс.

    7.10

    ЕИСК призовава за европейска програма за предоставяне на представителните организации на МСП на подкрепа за изграждането на капацитет и за предприемането на съвместни действия, така че те да могат да служат като единна точка за предоставяне на информация и техническа помощ на предприятията, което ще бъде спешно необходимо във фазата на излизане от ограничителните мерки. Също толкова важно е да бъдат лесно достъпни както европейското финансиране, така и многоезичната база данни за анализ на жизнения цикъл по продуктови групи, която да позволи на МСП, които не могат да генерират тези данни директно, да произвеждат по по-природосъобразен начин.

    7.11

    И преди кризата организациите на МСП участваха активно в разработването и предоставянето на различни услуги за МСП, които да им помогнат да преодолеят евентуални финансови затруднения, включително европейската инициатива за ранно предизвестяване. Такава подкрепа ще е още по-необходима през предстоящите месеци и години. Прилагането на инструменти за ранно предизвестяване, предвидени в Директивата за несъстоятелността, трябва да бъде ускорено, за да се гарантира ефективна подкрепа на бизнесите в затруднение.

    Брюксел, 18 септември 2020 година.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Luca JAHIER


    Top