Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0211(01)

    Публикация на заявление за регистрация съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    OB C 52, 11.2.2016, p. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.2.2016   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 52/19


    Публикация на заявление за регистрация съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    (2016/C 52/14)

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1)

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    „ΓΛΥΚΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΑΓΡΟΥ“ (GLYKO TRIANTAFYLLO AGROU)

    № ЕС: CY-PGI-0005-01310 – 3.2.2015

    ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

    1.   Наименование:

    „Γλυκο Τριανταφυλλο Αγρου“ (Glyko Triantafyllo Agrou)

    2.   Държава членка или трета държава

    Кипър

    3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

    3.1.   Вид продукт

    Клас 2.3. Хляб, хлебни изделия, сладкарски и захарни изделия, бисквити и други печива

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

    „Glyko Triantafyllo Agrou“ е гъста хомогенна смес от розови листенца, захар и вода, получена по време на процеса на приготвяне на продукта. Сервира се в лъжичка и се консумира за десерт.

    Химични характеристики:

    Съдържание на влага: 20—24 %

    Пепел: 0,1—0,3 %

    Въглехидрати: 70—85 %

    Органолептични характеристики:

    Цвят: характерният цвят на сладкото, когато е в буркана, е от тъмновиолетово до кафяво. Когато сладкото е намазано, изглежда светлокафяво/оранжево, докато цветът на отделните розови листенца е матово бежово с кафяви нюанси.

    Консистенция: гъста смес, съдържаща висок процент цели розови листенца, което ѝ придава твърда консистенция.

    Аромат: силно ухание на роза

    Вкус: сладък, на роза.

    3.3.   Фураж (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

    За направата на сладкото се използват следните съставки, в съотношение 1:1:1 до 1:1½:1 съответно на:

    листенца (без стъблото) от рози от вида Rosa damascena, отглеждани в стопанства, намиращи се на територията на определения географски район;

    захар;

    вода.

    Към готовата смес се добавя и лимонов сок (1 %).

    3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

    —   Бране на суровината: розите се берат само в хладните сутрешни часове, по-точно между пет и осем часа, когато цветът още не е напълно разтворен, а листенцата са още влажни. Доставка и складиране: розите се доставят свежи, със стъблата, в срок от около три часа след брането. След това а) приготвянето на сладкото започва незабавно или (в изключителни случаи, когато е доставено голямо количество рози) б) те незабавно се поставят за съхранение в хладилно помещение при температура 0—6 °C и влажност около 75 %; съхранението на розите не трябва да надхвърля 24 часа.

    —   Приготвяне: първо се премахват стъблата и други евентуални лигноцелулозни частици, докато останат единствено листенцата. След това тези листенца се филтрират, за да се отдели от тях поленът, и накрая се измиват със студена чешмяна вода.

    —   В котела — първи етап: розовите листенца се варят с малко вода и захар. Първоначалното количество вода зависи от това, колко вода е останала по листенцата след измиването. На този етап котелът е покрит с капак със съответния размер, така че всички аромати да си останат в сместа и по този начин сладкото да придобие желания аромат на рози.

    —   В котела — втори етап: след добавянето на останалата захар и вода и на лимоновия сок сместа продължава да се вари, но вече без капак.

    —   Охлаждане, поставяне в буркани и нагряване във фурна: сладкото се оставя да изстине на стайна температура, след което се изсипва в стерилизирани стъклени буркани с капак, издръжливи на висока температура. Бурканите се поставят във фурна и се нагряват, докато температурата, измерена в центъра на сместа, достигне 70-85 °C.

    3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    „Glyko Triantafyllo Agrou“ се поставя в стъклени буркани (издръжливи на висока температура); минимално или максимално тегло обаче не е указано.

    Бурканите се опаковат в кашони и се съхраняват на стайна температура (на хладно и сухо място).

    Трайност: три години от датата на опаковането.

    Температура на съхранение: стайна температура (под 25 °C).

    Опаковането е част от производствения процес и трябва да бъде извършено в определения географски район (вж. точка 3.6 по-долу).

    3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    С цел да се подобри проследяемостта етикетирането също трябва да се извършва в определения географски район. Причината за това е, че продуктът е много податлив на замърсяване. Замърсяването се предотвратява чрез опаковането и последващото етикетиране, които гарантират, че производственият процес е бил извършен в определения географски район, в това число и последният му етап.

    Разпоредбите относно етикетирането, предлагането и рекламирането на храните, със съответните им изменения или замени, трябва да бъдат спазени. Освен това на етикета ясно трябва да бъде посочено, че продуктът е направен от рози от вида Rosa damascena, отгледани на територията на община Агрос.

    4.   Кратко определение на географския район

    „Glyko Triantafyllo Agrou“ се произвежда в административните очертания на община Агрос.

    5.   Връзка с географския район

    Макар и други кипърски и чужди производители да приготвят в малки количества сладко от рози, което се сервира в лъжичка, спецификата на „Glyko Triantafyllo Agrou“ се дължи на:

    а)

    суровината, т.е. листенцата от Rosa damascena, която расте в района на Агрос;

    б)

    връзката, която се е създала между продуктите от Rosa damascena и община Агрос от поне сто години, и тяхната репутация;

    в)

    уменията, придобити в общината, и по-конкретно тези на единствения производител на „Glyko Triantafyllo Agrou“, който е внедрил в производствения си процес методите и вещината на местните жени, които в миналото са варили сладкото вкъщи като лекарствено средство.

    а)   суровината и местните насаждения на Rosa damascena : „Glyko Triantafyllo Agrou“ е един от продуктите, произвеждани от листенца на Rosa damascena, която расте в определения географски район. Връзката между Агрос и продуктите от роза идва от факта, че Rosa damascena се отглежда в този район от над сто години. 70 % от всички стопанства в Кипър, отглеждащи този вид роза, се намират в община Агрос, тъй като тази роза е много подходяща за специфичните климатични условия на този район. Наличието на значителни количества розови листенца в стопанства, намиращи се в близост до пунктовете за обработка, означава, че сладкото („Glyko Triantafyllo Agrou“), чиито специфични характеристики зависят от бързата доставка на суровината от полето с насаждения до мястото на производство, може да бъде приготвяно в търговски мащаб.

    Географският район има специфичен микроклимат, благоприятен за растежа на Rosa damascena.

    Връзката между Rosa damascena и екологичните характеристики на района на Агрос идва от климата (студен и сух планински климат) и почвата. Агрос се намира на 1 000 m надморска височина, което е идеално за отглеждането на рози; доказателство за това са значителните количества (около 70 %), отглеждани в тази община. Освен това общината е разположена в естествена котловина, така че розите са защитени от северните ветрове.

    Температурната амплитуда е между -5 °C и 35 °C, но температурите са постоянни през месеците, когато започва вегетативният растеж. Това е важно, тъй като температурните колебания между март и юни могат да окажат неблагоприятен ефект върху насажденията. Количеството дъждове също е стабилно; както и при температурата, големи разлики биха могли да навредят на цъфтежа и съответно на реколтата. През май, когато розите цъфтят и се берат, обикновено вали малко и съответно няма голям риск от гъбични болести — условията за бране са идеални. И накрая, видът на скалите (габро и диабаз) в съчетание с типа почви (със средно плътна консистенция и богати на органични вещества) предоставят подходящи почвени условия за този вид роза.

    Благодарение на специфичните климатични и почвени условия община Агрос се е отличила като място, свързано с отглеждането и преработката на Rosa damascena, и през годините там са се развили съответните културни традиции. Отглеждането на Rosa damascena в Кипър се споменава за пръв път в края на ХIХ в., като единствените региони, в които е отчетено отглеждането на тази култура, са Миликури и Агрос, което потвърждава тяхната специфика. И в двата региона отглеждането на рози интензивно се развива след 1940 г., но Агрос държи първенството по производство — както в миналото, така и в наши дни. Това ясно показва, че специфичните климатични условия, съчетани с човешкия фактор, са причината, поради която Rosa damascena продължава да расте там. Освен това няма писмени данни, че в Миликури се е произвеждало сладко от Rosa damascena; изглежда в този регион се е произвеждала само розова вода.

    В допълнение към факта, че регионът на Агрос е подходящ за отглеждане на Rosa damascena, следва да се отбележи и че според някои научни изследвания само 20 % от всички видове роза се определят като ароматни, 50 % са слабо ароматни и останалите са без аромат. Rosa damascena е сред 20-те процента, класирани като ароматни. Според същото изследване има разлика между аромата на този вид и аромата на други хибридни видове. Следователно може да се заключи, че специфичният аромат на сладкото „Glyko Triantafyllo Agrou“, което се приготвя от листенца на Rosa damascena, се дължи на специфичните ароматни качества на този вид роза.

    б)   Връзка и репутация на община Агрос: в Агрос производството на сладко от Rosa damascena е започнало в началото на 40-те години на ХХ в., когато е започнало отглеждането на този вид роза в търговски мащаб. В информация от 1940 г. се обяснява как жените приготвяли „Glyko Triantafyllo Agrou“ вкъщи не само като обикновено, традиционно сладко за ядене, а и като лек срещу запек. До 1985 г. то се е правело само в домашни условия, без да е предназначено за продаване. Около 1985 г. г-жа Niki Agathokleous започнала да го произвежда с търговска цел, служейки си с уменията, които била усвоила от свекърва си. До ден днешен тя е единственият оторизиран търговски производител на „Glyko Triantafyllo Agrou“, въпреки че по време на периода на брането на розите много от жените продължават да приготвят малки количества от сладкото в домовете си за частна консумация.

    Освен историческата връзка между Агрос и розовото сладко в лъжичка, за връзката между общината и Rosa damascena свидетелства и тамошният културен живот. Всяка година в средата на май (в зависимост от времето), т.е. в периода на брането, общината провежда годишен фестивал на розата, на който присъстват местните производители на продукти от Rosa damascena, в т.ч. и на сладкото. Розата се е превърнала в емблема на общината, така да се каже, и това е видно от публикации (нови и по-стари), свързани със селото, където изрично се споменават продуктите му от Rosa damascena.

    в)   Умения: въпреки че ароматът на Rosa damascena е основният фактор, който отличава продукта, придобитите през годините умения също са от съществено значение. Те се проявяват при: брането на розите (което в съответния период се извършва всекидневно и много внимателно, така че листенцата да запазят в максимална степен аромата си), третирането на реколтата и приготвянето на готовия продукт. Придобитите през годините умения се отразяват:

    i)

    във факта, че листенцата остават цели и запазват твърдата си консистенция в готовия продукт;

    ii)

    твърдата консистенция на готовия продукт;

    iii)

    високото съотношение на розови листенца в готовия продукт.

    По-точно, човешките фактори, които допринасят за специфичните характеристики на „Glyko Triantafyllo Agrou“ най-вече по отношение на аромата, цвета, целостта на розовите листенца и високото им съдържание в продукта, са описани по-долу:

    1.

    Розите се берат само в хладните сутрешни часове, между пет и осем часа, когато цветът още не е напълно разтворен, а листенцата са още влажни. Брането на цветовете в топло време намалява съдържанието на масла в тях, тъй като етеричните масла се изпаряват от тънките власинки на листенцата. Розите незабавно се транспортират до пунктовете за обработка, така че приготвянето на сладкото да може да започне, докато листенцата са още влажни и ароматни. Ето защо близостта на стопанствата до пунктовете за обработка е от първостепенно значение, тъй като по този начин времето за транспорт на розовите листенца е сведено до минимум и качеството и ароматните им свойства се съхраняват по време на преработката.

    2.

    При първото варене на розите с вода и захар котелът се покрива с капак с цел да се намали изпарението на етерични масла и да се гарантира, че сладкото ще запази аромата си в максимална степен. Парата, която се отделя в началото на варенето, е с най-високо съдържание на етерични масла (аромат), тъй като тези масла имат по-ниска точка на кипене от водата и се изпаряват най-напред; затова е необходимо да влязат в контакт с хладна повърхност, за да се кондензират и да се върнат в сместа, където се абсорбират.

    3.

    Внимателното бране на ръка и близостта на пунктовете за обработка също спомагат за това розовите листенца да останат цели, което е от първостепенно значение за твърдата консистенция на готовия продукт.

    4.

    Друг фактор с първостепенно значение е делът на розови листенца в сместа, който гарантира по-гъстата консистенция и по-наситения аромат на сместа.

    5.

    Постепенното (двуетапно) добавяне на захар по време на приготвянето (варенето) спомага розовите листенца да се варят постепенно и равномерно; то е от решаващо значение за цвета и твърдата консистенция на готовия продукт.

    Препратка към публикуваната спецификация

    (член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

    http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/All/F3FF567F4E8FF1C5C2257B970039D8EF/$file/Προδιαγραφες%20Γλυκο%20Τριανταφυλλο%20Αγρου%20final.pdf


    (1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


    Top