EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015IE0601

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Програми за развитие на селските райони — закърпване на положението или зелени кълнове на възстановяването?“ (становище по собствена инициатива)

OB C 13, 15.1.2016, p. 89–96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.1.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 13/89


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Програми за развитие на селските райони — закърпване на положението или зелени кълнове на възстановяването?“

(становище по собствена инициатива)

(2016/C 013/14)

Докладчик:

Tom JONES

Съдокладчик:

Joana AGUDO I BATALLER

На 22 януари 2015 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от Правилника за дейността си, да изготви становище по собствена инициатива относно

„Програми за развитие на селските райони — закърпване на положението или зелени кълнове на възстановяването?“

(становище по собствена инициатива).

Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 13 юли 2015 г.

На 510-та си пленарна сесия, проведена на 16 и 17 септември 2015 г. (заседание от 17 септември), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 192 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 10 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства трайния ангажимент на ЕС, държавите членки и регионите за търсене на решение на някои от предизвикателствата, пред които са изправени селските райони, посредством широкообхватна Програма за развитие на селските райони (ПРСР). Комитетът признава усилията на Комисията и правителствените служители за изготвянето и приемането на новата програма. Предвид обаче реалната криза, пред която са изправени много селски райони в неблагоприятно положение, разочарование буди забавянето на представянето, одобряването и стартирането на програмата в няколко държави и региони. Затова Комитетът препоръчва Комисията, заедно с държавните и регионалните власти, да възложи независим преглед на процедурата с цел избягване на ново забавяне на схемата в бъдеще.

1.2.

Успехът на ПРСР зависи от ефективното прилагане на принципа на партньорство. Съгласно задълженията по Договора и други ангажименти, от съществено значение е съвместната ангажираност с програмата от страна на публични и частни заинтересовани страни, социалните партньори и НПО. ЕИСК отбелязва, че въпреки подобренията по отношение на участието в сравнение с предишни програми, партньорството продължава да бъде различно в различните части на ЕС.

1.3.

Ролята на комитетите за наблюдение следва да бъде прозрачна. Членовете следва да проявяват последователност при наблюдението на целите и да имат достъп до финансовите насоки. Съставът би трябвало да бъде приобщаващ, с възможност да представлява групи интереси, когато това е целесъобразно.

1.4.

В съответствие с Регламент (ЕС) № 1303/2013 и по-специално член 5 от него във връзка с партньорството и управлението, ЕИСК счита, че Комисията следва да наблюдава прилагането му в процеса на изготвянето на споразуменията за партньорство и изпълнение на програмите, включително чрез участие в комитетите за наблюдение.

1.5.

Приветства се широкият спектър от програми, основаващи се на местните нужди и приоритети, както и повишеното използване на модела на воденото от общностите местно развитие (ВОМР) за приобщаващо участие на общностите. Необходимо е да се разпространяват най-добрите практики за ефективна работа при използването на този модел.

1.6.

Бюджетните ограничения предполагат допълваща, недублираща роля за останалата част от бюджета на ОСП. Препоръчваме максимално използване на правителствени, частни и доброволни източници на съфинансиране при улеснена процедура за кандидатстване. Управляващите органи следва да улесняват достъпа до фондовете на политиката на сближаване и други европейски инвестиционни фондове, когато проектите отговарят на по-широки критерии.

1.7.

Както вече беше отбелязано от ЕИСК (1), петнадесет държави членки прехвърлиха средства от преките плащания към ПРСП, а в пет други държави членки бяха прехвърлени средства от втори към първи стълб. И двата варианта са законосъобразни — бидейки разрешени от съзаконодателите — но нямат същата стойност: ПРСП обслужват целта за по-балансирано териториално развитие във всеки регион в ЕС. Препоръчва се да се извърши проучване на последователността и ефективността на тази гъвкавост, включително на въздействието ѝ върху конкуренцията на единния пазар.

1.8.

Приоритизацията на разходите ще се различава значително в отделните държави и региони. В настоящото становище се подчертава значението на устойчивото развитие на икономическата дейност, околната среда и социалната справедливост, като се поставя силен акцент върху добавянето на стойност към ресурсите, свързани със земята. Препоръчваме Комисията да предприеме средносрочен анализ на напредъка по постигането на целите във връзка с горепосочените приоритети, като същевременно спазва съществуващите ангажименти. Органите следва да могат да правят корекции, за да дават възможност на нови проекти да постигнат успешно изпълнение на програмата и да се извлекат поуки за евентуална последваща рамкова политика за селските райони.

1.9.

Съществуват сериозни опасения, че ПРСР няма да успеят да постигнат по-добро териториално сближаване. По-отдалечените и икономически маргинализирани райони, в рамките и между отделни държави и региони, не разполагат с необходимия структурен капацитет, за да се възползват от наличните средства и подкрепа. Необходими са по-нататъшни целенасочени ресурси за по-дълъг период от време, включително трансгранично наставничество, туининг проекти, изграждане на капацитет за структури за подкрепа и новаторски заеми и инвестиции в подкрепа както на частните, така и на социалните предприятия.

1.10.

Утвърдилият се отдавна модел на LEADER се ползва с уважение и финансираните от ЕК мрежи за развитие на селските райони се насърчават да разпространяват по-широко добрите практики.

1.11.

Силният акцент върху запазването на работните места и създаването на нови възможности за заетост в селските райони личи ясно във всички програми, както и значението на инвестициите, обмена на знания, обучението, наставничеството и по-тесните връзки с научноизследователските организации. Мерките за стимулиране на младите хора да търсят бъдеще в селски райони са важни, както и мерките за улесняване на интеграцията на хората с особено големи затруднения или физически и умствени увреждания. Финансовите стимули в подкрепа на смяната на поколенията са жизненоважни. Освен това училищата и колежите в селските райони трябва да се обвържат по-тясно с традиционните и променящите се нужди от умения в техните райони.

1.12.

Следва да се разгледа въпросът за планирането на приемствеността, като възможностите, предоставени от ПРСР за изпитване на бизнес моделите, се интегрират с националните и регионалните уредби за прехвърляне на активи. Мобилността на работната сила може да бъде насърчена, ако бъде подкрепена от качествено обучение и придържане към трудовите права.

1.13.

На приноса на жените за успеха на програмата следва да се обърне специално внимание и да му се осигури подкрепа. Тяхната роля е от решаващо значение за трайното оставане на населението в селските райони, не само с оглед на диверсификацията и преработката на селскостопански продукти, но и на приноса им за местното териториално развитие чрез предлагане на занаятчийски дейности и възможности за селски туризъм, както и като основен фактор за иновациите.

1.14.

Приветстват се мерките за опазване на околната среда, нейните екосистеми и културните ландшафти. Подкрепата за подходящо етикетирани местни продукти, за селския туризъм и за дребномащабни и общностни схеми за енергия от възобновяеми източници следва да донесе устойчиви икономически и обществени ползи. Възстановяването на селските райони може да се осъществи само ако бъде подкрепено от ефективни, печеливши селскостопански и горски предприятия в селските райони. Ще бъде необходимо да се положат повече усилия за подобряването на разбирателството между селските стопани и собствениците на гори, в качеството им на производители на храни, възобновяеми суровини, доставчици на блага в сферата на околната среда и на отдиха и потребителите, представляващи все по-разнообразното население в Европа.

1.15.

Справянето с въздействието на изменението на климата върху селското и горското стопанство, и обратното, са приоритети на програмите. Приветстват се проектите за улавяне на въглерод, подобряване на качеството на водата и почвите, намаляване на емисиите, обогатяване на екосистемите и развитие на кръговата икономика. Подобренията следва да са дългосрочни и да се измерват научно за няколко схеми за околната среда и селското стопанство и други схеми, включително интегрирано производство.

1.16.

Намирането на решение на социалната несправедливост зависи от по-широкия обхват на средствата и политиките на правителствата и ЕС, включително осигуряването на по-добър достъп до интернет, транспортни и образователни услуги.

1.17.

Обновлението на селската икономика и на общностите е жизненоважно и ПРСР следва да бъдат тествани и за това доколко приобщават всички жители на селските райони. Активният граждански ангажимент и предприемачеството са жизненоважни за устойчивостта на селските райони.

2.   Въведение

2.1.

Селските райони на Европа са от жизненоважно значение за всички европейски граждани, а не само за тези, които живеят и работят в тях. Те обезпечават сигурни доставки на храна, дървен материал, минерали и вода, предоставят многообразие от местообитания, енергия от възобновяеми източници, възможности за отдих, исторически забележителности, занаятчийски дейности и преди всичко хора с разнообразни умения и култура. Около 115 милиона (23 %) от гражданите на ЕС са категоризирани като живеещи в селски райони.

2.2.

Селските райони обаче силно се различават от гледна точка на икономическия просперитет и социалното сближаване. Някои от тях са благоденстващи и динамични, а други — нестабилни, обезлюдяващи се и разпокъсани. Много от тях са богати на активи, но бедни откъм финансови средства и се характеризират с разпръснати населени места с ограничен достъп до обществени услуги. Това се отнася особено за по-отдалечените и планинските райони и островите. Гравитационното притегляне на съвременната икономическа и социална дейност към градовете е неумолимо. Това създава трудност за правителствата да осигуряват устойчивост на селските райони, особено ако прилагат градоустройствени решения, които не са подходящи за тях. Мобилността и свободното движение на хора са основни принципи за Европейския съюз. Те обаче имат нежелани последствия за най-бедните селски райони, тъй като прекалено много хора, особено младите, напускат с надеждата за по-добри перспективи за живот и не се завръщат.

2.3.

За възстановяване на доверието в благосъстоянието на селските райони Европа се нуждае от визия, основаваща се на зелен растеж, насърчаване на кръговата икономика, по-добро разбиране на потребностите на общността и по-интелигентни услуги за подпомагане. Целта на настоящото становище е да разгледа причините за различния успех и перспективите за реални подобрения в рамките на новата програма за финансиране. Извлечени ли са поуки по отношение на трите стълба на устойчивото развитие: икономическа, екологична и социална справедливост? Съществува ли реално чувство за ангажираност и партньорство между всички заинтересовани страни?

3.   Общи бележки

3.1.

Мерките от страна на държавите членки и регионите за възстановяване на равновесието на икономическите възможности за селските и градските райони и за стабилизиране на социалното сближаване са многобройни и ЕС полага непрекъснато усилия — чрез първия (Регламент (ЕС) № 1307/2013) и втория стълб (Регламент (ЕС) № 1305/2013) на ОСП, както и чрез своите структурни фондове и Кохезионния фонд — за преодоляване на западането, макар и с ограничен и променлив успех. Настоящата подкрепа на ЕС за развитието на селските райони, финансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), създаден с Регламент (ЕС) № 1306/2013, се оценява на 95,6 млрд. евро (преди трансферите между стълбовете), което представлява 23 % от бюджета на ОСП.

3.2.

Програмите за периода 2014 — 2020 г. се опират на дългогодишен опит за това кое дава резултати и кое не. Комисията подкрепя Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) и Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост в насърчаването на добрите практики и иновативните решения и ЕИСК препоръчва тази дейност да се засили на всички равнища. Могат да се извлекат поуки и от най-добрите практики на други финансиращи организации.

3.3.

Въпреки че бюджетите са по-малки в сравнение с някои други бюджети на ЕС, те могат да бъдат интелигенти и да се увеличават чрез правителствени и други източници на съфинансиране. Програмите трябва да допълват ресурсите по първия стълб и, когато е целесъобразно, да са обвързани с други потоци на финансиране в добре функционираща бюрократична инфраструктура, която да позволява кандидатите да получават бърз отговор и наставническа подкрепа от специализирани агенции и местни органи по планиране.

3.4.

Елементите на програмите се отличават с достатъчна гъвкавост и са добре съобразени с местните условия, за да се основават на действителните нужди на съответните общности. Моделът на инициативата LEADER с групи за действие на местно равнище води до споделена ангажираност и положителни резултати там, където те са най-ефективни и успешни. Техническата подкрепа за всички заинтересовани страни, съчетана с наставничество и обучение, е от жизненоважно значение за всички проекти и инициативи.

3.5.

Районите в най-неравностойно положение обаче се борят да постигнат реални подобрения с помощта на краткосрочни програми, поради липсата на ресурси на предприятията, лошата инфраструктура, недостатъчния опит на местните лидери и по-малкия достъп до други инвестиции. За постигане на по-добро териториално сближаване трябва да се обърне по-голямо внимание на тези региони, както беше при предишната Цел 1 на програмите, финансирани от структурните фондове и Кохезионния фонд.

3.6.

Комисията публикува нови финансови регламенти за периода 2014 — 2020 г. които следва да бъдат ясно разбрани и прилагани от управляващите органи, както и от комитетите за наблюдение, без да се увеличава бюрократичната тежест за вносителите на проекти. В този смисъл Европейската сметна палата направи предложения за осигуряване на по-голяма ефективност на изразходваните средства в докладите си (2) за програмния период 2007 — 2013 г. и в правната рамка за периода 2014 — 2020 г.

3.7.

Въпреки обещанията за опростяване, в процеса на изготвяне и одобряване на новите програми имаше сериозно забавяне. Този факт буди голямо съжаление предвид обезпокоителното състояние на много от най-бедните селски райони и очакванията тези програми спешно да допринесат за справяне с ниските доходи, младежката безработица, лошите обществени услуги и въздействието на изменението на климата. Към май 2015 г. около 57 % (3) от регионалните и националните програми все още не бяха одобрени, въпреки че се очаква процедурата да може да приключи до края на годината.

4.   Консултации и участие на заинтересованите страни

4.1.

ЕИСК подчертава, че е важно да бъде приложен Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство. Той отбелязва особеното значение на член 5 относно партньорството и многостепенното управление, който предвижда включването на други публични органи, икономическите и социалните партньори и организации, представляващи гражданското общество. Така Комисията следва да наблюдава как се прилага регламентът при изготвянето на споразуменията за партньорство и при програмите за изпълнение, включително чрез участие в комитетите за наблюдение по програмите.

4.2.

В настоящото становище се разглежда степента на участие в изготвянето на програмите за развитие на селските райони, въпреки че заключенията му са ограничени от недостатъчния брой и тесния географски обхват на одобрените програми. Провеждат се три изслушвания (4), допълнени от по-широко разпространен въпросник. Първите отговори показват различия в териториален план, но по-добър и по-зрял процес на диалог между публичните власти и неправителствените организации отколкото при предишните програми. Въпреки това следва да се положат повече усилия за разпространение на добри практики на ангажиране, включително по-широкото използване на комуникационните технологии за непрекъснат диалог. Диалогът се различава значително в рамките на отделните държави и региони. Споразуменията за партньорство могат да бъдат символични, ВОМР се приема само в определени области и истински приобщаващите консултации приключват по-скоро в началото, отколкото в края на процеса (5). Има примери за добри практики и те често се наблюдават там, където подобно ангажиране е довело до по-добри резултати при други политически инициативи (6).

4.3.

Сами правителствата не могат да осъществят реалната промяна, необходима за активизиране на селските райони. Те могат да осигурят законодателната рамка и рамка за планиране, демократичната отчетност, по-добри обществени услуги и катализиращо финансиране. Тези, които постигат резултати в интерес на хората и околната среда, са обаче преди всичко частните предприятия, квалифицираните служители и социалните и местните предприятия. За да пожелаят да инвестират време и ресурси, хората трябва да са сигурни в осъществимостта на обща визия за по-добро бъдеще на селските райони, която няма да бъде затруднявана от продължителни бюрократични процедури.

4.4.

За да имат успех, икономическите и социалните партньори се нуждаят от ресурси с цел поддържане на траен диалог с техните членове и правителства. Тъй като плановете се различават и развиват, трябва да има по-голяма нагласа за споделена ангажираност във връзка с разработването и изпълнението на политиките. Комитетите за наблюдение трябва да имат представителен състав от информирани членове, които могат ефективно да упражняват контрол. ЕИСК подкрепя улесняването на разработването на по-добри модели на партньорство със социалните партньори и гражданското общество (7).

5.   Закърпване на положението или дългосрочно възстановяване?

5.1.

Проведените от нас изслушвания (8) в Брюксел и Северен Уелс потвърдиха, че програмите включват цели по отношение на резултатите. Те следва да се оценяват периодично от Комисията, комитетите за наблюдение и заинтересованите страни във връзка с постигнатия реален напредък и ефективността. Освен това следва да се проучи дали прехвърлянето на средства между стълбовете е било ефективно или е допринесло за задълбочаване на различията в географски план и за нарушаване на конкуренцията.

5.2.

Определени са три теми за изпитване на устойчивото развитие: предприемачество и заетост, околна среда и социално приобщаване.

Предприемачество и заетост

5.3.

Въпреки че бюджетът на ОСП намалява, допълнителните изисквания, налагани от Комисията във връзка с плащанията по първия стълб се увеличават. Следователно е особено важно ПРСР да подкрепя инвестиции за конкурентоспособен сектор на селското и горското стопанство, включително посредством продукти с по-висока добавена стойност, подобрен маркетинг, подсилени къси вериги на доставки, създаване на марки и обмен на знания. Университетите и колежите имат важна роля в техните региони и при предоставянето на подкрепа на регионите в най-неблагоприятно положение чрез туининг и наставничество. Те следва да си сътрудничат със съществуващите консултантски служби за земеделските стопани и селските райони за използване на средства на ЕС за научни изследвания за задоволяване на конкретни местни потребности. ПРСР следва да играе ролята на мост между вносителите на проекти и Европейския инвестиционен фонд и „Хоризонт 2020“, като подпомага прилагането на науката в земеделските стопанства или селските райони. Въпреки че не се финансират пряко от ПРСР, училищата имат определена роля, особено в селските райони, за посрещане на съответните бизнес нужди на бъдещите поколения. Дните на отворените врати в стопанствата, възможностите за натрупване на професионален опит и за стажове по други схеми за финансиране са много важни за изграждането на добре обучена работна сила (9). Обучението, било то формално или неформално, трябва да е професионално, свързано със стопанската дейност и по възможност провеждано на местно равнище (10).

5.4.

Селското и горското стопанство се развиват в динамична икономическа среда, характеризираща се с глобализация, бърз технологичен напредък и нарастващи изисквания на обществото. Иновациите са съществен начин за запазване на ефективността и конкурентоспособността на земеделските стопани и собствениците на гори. Новосъздаденото Европейско партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост е ценен инструмент, който трябва да бъде въведен бързо и широко разпространен. Необходими са опростени условия за финансиране, за да се мобилизират и улесняват иновациите.

5.5.

В селските райони Гаранцията за младежта и подобни схеми трябва да се съчетават с инициативите по ПРСР, за да има надежда за напредък и амбиция. Инвестициите и подкрепата за обучението на млади земеделски стопани и нови участници са жизненоважни. Проектите за подкрепа и задържане на младите хора в селските райони следва да имат най-висок приоритет. Съпричастността на младите хора към мерките в тяхна подкрепа следва да се насърчава. Селските райони се нуждаят от по-добра рамка за планиране на приемствеността (11), която да е правно безпристрастна, достъпна и да стимулира предаването на знания и умения между поколенията, постигащо траен баланс между младежта и опита.

5.6.

Ролята на жените в селското стопанство се признава напълно. Техният принос за разработването и осъществяването на проекти в селските райони е безценен и, както показва Финландия, целевата консултативна помощ води до освобождаване на предприемачески потенциал (12).

5.7.

Подкрепа заслужават селският туризъм, занаятите и насърчаването на инициативите за отдих, здраве и физическа форма, както и дейностите за популяризиране на фестивали и изложения като Royal Welsh и „Зелената седмица“ в Берлин. В една променяща се плуралистична Европа възраждането на диалога между града и селото е императив за предприятията в селските райони и потребителите, както и за по-добрия достъп до широколентов интернет. Регионалните вериги за създаване на стойност са голям шанс за бъдещето на занаятчийството, селското стопанство, туризма, търговията и всички селски райони (13). ЕИСК подкрепя предложения Европейски фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) и неговия ангажимент да подпомага проекти в селските райони.

Околна среда

5.8.

Въздействието на изменението на климата върху селското и горското стопанство беше разгледано в становище (14). Едно от решенията за увеличаване на производството, — чрез използване на по-малко ресурси и подобряване на устойчивостта по отношение на изменението на климата — е подкрепата за устойчивата интензификация на селскостопанския и горския сектор. Съвременното земеползване се насърчава да разработва дейности за смекчаването му с цел борба срещу изменението на климата и увеличаване на биологичното разнообразие, особено чрез агроекологични мерки (15). Следва да се насърчават рециклирането и кръговата икономика (16), а енергията от възобновяеми източници (17) е много ценен актив на селските райони, който, ако в него се инвестира правилно, ще допринесе за по-големи икономически, социални и екологични подобрения. Съществува реална възможност за местна ангажираност и инвестиции, ако могат да бъдат извършени технологични подобрения по отношение на съхранението, логистиката и инфраструктурата.

5.9.

ЕИСК подчертава, че е важно екологичните селскостопански мерки по отношение на климата да допълват екологизирането на първия стълб. Целевата помощ, която се отпуска съобразно специфични критерии като риск от ерозия, водохващания и местообитания и подкрепата за видовете, за чието управление са необходими особени практики, са полезни. При все това изискванията за съответствие не бива да се превръщат в допълнителна тежест. За измерването на напредъка и за същевременното разбиране на дългосрочната перспектива, необходима за постигане на реални подобрения, е необходима точна научна база за сравнение (18).

5.10.

Ландшафтът на европейските селски райони е резултат от човешката дейност и е оформен в продължение на поколения в търсене на работа в производството на храна, дървен материал и подслон. Неговото многообразие се цени от европейските граждани. ПРСР трябва да играят роля в гарантирането на устойчивостта на такива културни ландшафти чрез осигуряване на трансфер на умения и прозрачно финансиране на дейности в селските райони, които допринасят за тази толкова ценна мозайка.

Социално приобщаване

5.11.

Несправедливостта в контекста на селските райони е трудна за определяне и установяване. Както беше посочено по-горе, става въпрос за разпръснати населени места, малобройно население, възрастови дисбаланси, лошо качество на обществените транспортни, здравни и социални услуги. Става въпрос също така за ниски доходи, изолация и лошо качество на жилищата и технологичните услуги. Съществува особен проблем с лошото отношение към работниците в някои райони и тяхната експлоатация (19), особено на мигрантите, което изисква по-големи усилия за подпомагане на тяхната интеграция и осигуряване на достъп до подходящо професионално обучение.

5.12.

В член 39 на ДФЕС като една от най-важните цели на ОСП се определя справедлив стандарт на живот за селскостопанската общност чрез повишаване на производителността, насърчаване на техническия прогрес и осигуряване на устойчиво развитие на селскостопанското производство и оптимално използване на производствените фактори. При формулирането на ОСП, ДФЕС предвижда да се взема предвид специфичният характер на селскостопанската дейност, произтичащ от социалната структура на селското стопанство и от структурните и природните различия между отделните селскостопански райони.

5.13.

Програмите за развитие на селските райони подпомагат създаването и консолидирането на преки и косвени работни места както в селското стопанство, така и в хранително-вкусовата промишленост, като допринасят също така в по-малка степен и за икономическата диверсификация на селските райони. Реалистично погледнато обаче програмите за регионално развитие могат да имат само ограничен принос за справяне със структурните проблеми и недостатъци в обществените услуги в селските райони.

5.14.

Необходими са други правителствени бюджети и политики, които да са съобразени със селските райони, или — още по-добре — да са разработени специално за проблемите на селските райони, включително схеми за обществен транспорт, енергийна ефективност на жилища и възможности за преквалифициране с цел насърчаване на иновациите. Въпреки това, програмите за развитие на селските райони следва да се оценяват и с оглед на техния принос за социалната справедливост, като се използват предвидените в законодателството на ЕС показатели; с цел по-ефективна оценка следва да се включат и други показатели като например показателите за насърчаване на социални предприятия и проекти за социално селско стопанство, насочени към търсенето на решения на проблемите на хора с увреждания, създаване на заетост и използване на излишни селскостопански сгради и земи. Необходими са много повече усилия за осигуряване на подкрепа и за стимулиране на приобщаването на хората с увреждания в селските райони, така че те да имат по-пълноценна роля в техните общности.

5.15.

Селата са жизненоважни центрове на общностната солидарност. Обновлението на селата посредством насърчаване на малките и социалните предприятия, подкрепено с филантропия и доброволчество, следва да бъде основен приоритет за укрепването на общностите (20), както се вижда от примера на Финландия, и да бъде приоритетно, както е в ПРСР на Уелс (21), например.

Брюксел, 17 септември 2015 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Henri MALOSSE


(1)  Информационен доклад относно „Начини на прилагане на реформата на ОСП“, EESC-2015-01409.

(2)  Специални доклади 22/2014, 23/2014, 4/2015, 5/2015.

(3)  Европейска комисия, съобщение за пресата от 26 май 2015 г.„Приемане на още 24 програми за развитие на селските райони за подпомагане на селското стопанство на ЕС и нашите селски райони“.

(4)  13 април в Брюксел, 21 май в Бангор, Северен Уелс и 9 юни 2015 г. в Хелзинки.

(5)  Становище относно „Оценка на консултацията със заинтересованите страни от Европейската комисия“ (ОВ C 383, 17.11.2015 г., стр. 57).

(6)  Уелс отбелязва развитие в процедурите си на консултации, произтичащо от конституционен ангажимент в неговия закон за прехвърляне на правомощия на регионалните органи, който насърчава устойчивото развитие и предвижда работа в партньорство с доброволческия сектор.

(7)  Член 11 от Договора от Лисабон и Декларацията от Рига на Социалната платформа от март 2015 г.

(8)  Вж. бележка под линия 4.

(9)  Уелската селскостопанска академия е добър пример за обучение в ръководни умения.

(10)  Становище относно „Продължаващо образование и обучение (ПОО) в селските райони“, NAT/650 (предстои публикуване в ОВ).

(11)  Проучване на Malcolm Thomas в Уелс.

(12)  Становище относно „Ролята на жените като движеща сила за модел на развитие и иновации в селското стопанство и селските райони“ (ОВ C 299, 4.10.2012 г., стр. 29).

(13)  Становище относно „Селско стопанство и занаятчийство“ (ОВ C 143, 22.5.2012 г., стр. 35).

(14)  Становище относно „Въздействието на политиките на ЕС в областта на климата и енергетиката върху развитието на селското и горското стопанство“ (ОВ C 291, 4.9.2015 г., стр. 1).

(15)  Glastir (Уелс), Stewardship (Англия), Glas (Ирландия), Kulep (Бавария).

(16)  Становища относно „Зелена икономика“ (ОВ C 230, 14.7.2015 г., стр. 99) и относно „Насърчаване на творчеството, предприемачеството и мобилността в образованието и обучението“ (ОВ C 332, 8.10.2015 г., стр. 20).

(17)  Проучване на ЕИСК относно ролята на гражданското общество в изпълнението на Директивата на ЕС за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници — Окончателен доклад, EESC-2014-04780.

(18)  Виж данните от Университета в Бангор, изслушвания в Бангор, 21 май 2015 г.

(19)  Становище относно „Трансграничните работници в земеделието“ (ОВ C 120, 16.5.2008 г., стр. 19).

(20)  Уелски съвет за доброволческата дейност (WCVA) — Фонд за активно приобщаване и SOS селища — фонд Big Lottery — Уелс, WCVA.

(21)  ПРСР на Уелс (MO7).


Top