Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0989

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за регламент на Съвета относно създаването на система на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов COM(2007) 602 окончателен — 2007/0223 (CNS)

    OB C 224, 30.8.2008, p. 72–76 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.8.2008   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 224/72


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Съвета относно създаването на система на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов“

    COM(2007) 602 окончателен — 2007/0223 (CNS)

    (2008/C 224/16)

    На 4 декември 2007 г. Съветът на Европейския съюз реши, в съответствие с член 37 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

    „Предложение за регламент на Съвета относно създаването на система на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов“.

    Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие становището си на 29 април 2008 г. (докладчик: г-н Sarró Iparraguirre).

    На 445-ата си пленарна сесия, проведена на 28 и 29 май 2008 г. (заседание от 29 май 2008 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящето становище със 70 гласа „за“ и 3 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения

    1.1

    ЕИСК осъзнава, че устойчивото явление незаконен, недеклариран и нерегулиран риболов (ННН) налага всеобхватен отговор, основаващ се на ефективен регулаторен инструмент, който да се прилага по цялата верига на доставките, от улова до продажбата. Комитетът смята, че като цяло предложението за регламент предоставя необходимата рамка за предотвратяване, възпиране и премахване на ННН риболов и затова го подкрепя с убеждението, че предложените мерки укрепват ролята на Общността като държава на флаг, държава на пристанище, държава на пазар и държава на бенефициер.

    1.2

    ЕИСК счита, че успехът на това предложение за регламент се основава на четири стълба:

    решителност на държавите-членки за борба с ННН риболова;

    сътрудничество между държавите-членки;

    международно сътрудничество;

    постоянни и непрекъснати усилия за неговото изпълнение.

    1.3

    Без да прави опит за изключване на риболовния флот на Общността от приложното поле на предложения регламент, ЕИСК смята, че предложението би трябвало да прави по-ясно разграничение между ННН риболов, извършван от риболовни кораби от трети страни, които не се наблюдават от държавите на флаг, и други действия на незаконен риболов, извършвани от риболовни кораби под флага на Общността, които представляват нарушение на Общата политика в областта на рибарството и които понастоящем се регулират чрез юридически инструменти, произтичащи от Регламент (ЕИО) № 2847/93 (1).

    1.4

    Комитетът смята, че прилагането на всички предложени мерки за контрол и проверка ще доведе до значително увеличение на бюджетните разходи, бюрокрацията и административната инфраструктура за наблюдение в държавите-членки. Затова ЕИСК призовава Комисията да вземе това предвид, за да не се получи влошаване на крайните резултати, както и във всички случаи да вземе подходящи предпазни мерки, така че прилагането на предложения регламент да не доведе до повишаване на оперативните разходи на предприятията, чиито риболовни кораби извършват законен риболов.

    1.5

    Комитетът смята също така, че предложените мерки не трябва в никакъв случай да засягат законния търговски трафик по начин, който — в противоречие с правилата за международната търговия — би могъл да се окаже пречка пред търговията.

    1.6

    ЕИСК счита, че предложението за регламент не изяснява в достатъчна степен по какъв начин органите в държавата на флага трябва да заверяват изисквания от Европейския съюз сертификат за улов. Имайки предвид, че тази заверка трябва да се извършва по електронен път, ЕИСК счита, че предложението за регламент би следвало ясно да посочи формата на заверка, както за съдове, превозващи пресни рибни продукти, така и за съдове, превозващи замразени рибни продукти.

    1.7

    ЕИСК смята, че контролът върху риболовните кораби от трети страни трябва да се осъществява по еднакъв начин във всички „определени пристанища“ в различните държави-членки. Комитетът счита също така, че текстът на предложението за регламент трябва по-ясно да показва, че проверки ще се извършват както по море, така и по суша и по въздух.

    1.8

    ЕИСК повтаря изразеното в други становища мнение относно ролята на Агенцията на Общността за контрол на рибарството, а именно, че тя трябва да има важна роля в координирането, наблюдението и контрола на ННН риболова. Затова е необходимо на Агенцията да бъдат предоставени повече финансови и човешки ресурси.

    1.9

    Комитетът счита, че размерът на санкциите за съдове от трети страни трябва да бъде хармонизиран във всички държави-членки на ЕС. ЕИСК смята също така, че следва да се обмисли възможността за налагане на несвързани с риболова санкции в случаите на неизпълнение от страна на несътрудничещи държави.

    1.10

    Във всеки случай, ЕИСК смята, че е необходимо засилване на гаранциите в процедурите за обявяване на съдове, участващи в ННН риболов, и на несътрудничещи държави, в частност на гаранциите за защита, като те трябва да се основават на солидни доказателства, така че приетите от държавите-членки мерки да не бъдат отменени по-късно от съда.

    2.   Въведение

    2.1

    Общността води борба с ННН риболова в продължение на повече от десет години. От 2002 г. насам тази борба се направлява от собствен план за действие на общностно, регионално и международно равнище за предотвратяване, възпиране и премахване на ННН риболова (2).

    2.2

    В резолюцията си от 2005 г. (3) относно прилагането на плана за действие на ЕС, предвиден в гореспоменатото съобщение, Европейският парламент посочи, че е необходимо Европейският съюз да разшири и засили усилията си в борбата с ННН риболова.

    2.3

    Въпреки постигнатия значителен напредък, ННН риболовът не е премахнат. Комисията смята, че устойчивостта на това явление налага неотложен и твърд отговор от страна на Европейския съюз.

    2.4

    Поради тази причина през миналата година Комисията изготви ново съобщение (4) относно „Нова стратегия на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов“.

    2.5

    След провеждането през миналата година на продължителни и широки консултации, в които ЕИСК участва активно (5), Комисията изготви настоящото предложение за регламент (6), с което се опитва да постигне следните цели:

    усъвършенстване на контрола за законност на дейностите, извършвани от риболовни кораби на трети страни, влизащи в пристанищата на ЕС, както и на контрола върху техния улов;

    усъвършенстване на контрола за съответствие на рибните продукти от трети страни, внасяни в Общността по други начини освен с риболовни кораби, с мерките за опазване и управление;

    затваряне на пазара на Европейския съюз за рибни продукти от ННН риболов;

    борба с ННН риболова, извършван от граждани на Европейската общност извън нейна територия;

    усъвършенстване на правните механизми за установяване на дейности по ННН риболов;

    въвеждане на ефективен режим на санкции за възпиране на сериозните нарушения на мерките в областта на риболова;

    усъвършенстване на действията с ННН риболова в рамките на Регионалните организации за управление на риболова (РОУР);

    оказване на подкрепа за политиката и средствата на развиващите се страни за борба с ННН риболова;

    подобряване на синергията между органите за наблюдение, контрол и надзор в различните държави-членки, и между тях и трети страни.

    2.6

    Предложението се основава на принципа, че за да бъде ефективна стратегията за противодействие на ННН риболова, тя следва да бъде всеобхватна и да третира всички аспекти на проблема по веригата на доставки.

    3.   Общи бележки

    3.1

    ЕИСК смята, че обезпокоителните екологични и социално-икономически последици от явлението ННН риболов налагат решителни действия от страна на Европейския съюз, поради което като цяло подкрепя Комисията.

    3.2

    Действащите общностни правила, с които се установява система за контрол на Общата политика в областта на рибарството (7), предвиждат всеобхватна система за контрол на законността на улова от риболовни кораби на Общността, но не позволяват упражняването на такъв контрол и налагането на санкции върху рибни продукти, уловени от съдове на трети страни и внесени в Общността.

    3.3

    Този недостатък предоставя на икономически субекти от ЕС или чужди държави възможност да пускат на пазара на ЕС — най-големият пазар в света и основен вносител на рибни продукти — рибни продукти от ННН риболов, като по този начин увеличават рентабилността на дейността си. Затова ЕИСК счита за целесъобразна — без риболовният флот на ЕС да се изключва от приложното поле на регламента — разпоредбата на член 1.4 от предложения регламент, според която системата се концентрира върху дейностите по ННН риболов на съдове от трети страни.

    3.4

    С предложението за регламент се установява нова система за контрол, която се прилага за всички дейности по ННН риболов, както и за всички свързани с тях дейности, извършвани на територията или в морските води под суверенитета или юрисдикцията на държавите-членки, или от риболовни кораби или граждани от Общността. Системата се прилага също, без това да засяга юрисдикцията на съответната държава на флага или крайбрежна държава, за дейностите по ННН риболов, извършвани от риболовни кораби, които не са на Общността, в открито море или във води под юрисдикцията на трета страна, по същия начин, по който Общата политика в областта на рибарството изисква това за риболовния флот на ЕС.

    3.5

    Без да прави опит за изключване на риболовния флот на Общността от приложното поле на предложения регламент, ЕИСК смята, че предложението трябва да прави по-ясна разлика между ННН риболов, извършван от риболовни кораби от трети страни, които не се наблюдават от държавите на флага, и други действия на незаконен риболов, извършвани от риболовни кораби под флага на Общността, които представляват нарушение на Общата политика в областта на рибарството и които понастоящем се регулират чрез юридически инструменти, произтичащи от горепосочения Регламент (ЕИО) № 2847/93.

    3.6

    С предложението за регламент се създава и подходящ контрол върху веригата за доставки на рибните продукти, внасяни в Общността. Комитетът смята, че предложените мерки в никакъв случай не трябва да засягат търговския трафик по начин, който би могъл да бъде пречка пред законната търговия.

    3.7

    ЕИСК поздравява Комисията за изработването на това предложение за регламент. Предложението е ясно, има широко приложно поле по отношение на контрола на незаконния риболов на общностно и международно равнище и включва незабавни правоохранителни мерки и ефективни санкции, които са пропорционални и възпиращи за физическите и юридически лица, извършили или отговорни за сериозни нарушения на разпоредбите на регламента. Въпреки това ЕИСК смята, че следва да се обмисли възможността за налагане на несвързани с риболова санкции в случаите на неизпълнение от страна на несътрудничещи държави.

    3.8

    ЕИСК смята, че начинът, по който са подредени главите в предложението за регламент трябва да бъде променен. В този смисъл, Комитетът смята, че Глава IV („Система на Общността за известяване на нередности“) и Глава V („Идентифициране на кораби, които извършват дейности по ННН риболов“) трябва да бъдат поставени непосредствено след Глава I.

    3.9

    ЕИСК счита също така, че в Глава III, член 13, алинея 1 би трябвало изрично да се запише, че забраната за внос на рибни продукти от ННН риболов се отнася както за продукти, превозвани по море, така и за продукти, превозвани по суша и по въздух.

    3.10

    Комитетът е на мнение, че голямата трудност при прилагането на предложения регламент е свързана с това, че той се нуждае от пълен консенсус и от подкрепата на държавите-членки, както и от ефективна мрежа за сътрудничество на международно ниво.

    3.11

    ЕИСК смята, че прилагането на всички предложени мерки за контрол и проверка в пристанищата и в морето, за сертифициране и проверка на сертификатите на съдове и улов, както и за контрол на вноса по суша, море и въздух ще доведе до значително увеличение на бюджетните разходи, бюрокрацията и административната инфраструктура за наблюдение в държавите-членки. Затова ЕИСК призовава Комисията да отчете това в предложението за регламент, за да не се подлага на риск крайният резултат.

    3.12

    В този смисъл, Комитетът призовава Комисията да вземе подходящи предпазни мерки, така че прилагането на предложения регламент да не доведе до повишаване на оперативните разходи на предприятията, чиито риболовни кораби извършват законен риболов.

    3.13

    В заключение, ЕИСК смята, че предложените мерки укрепват ролята на Общността като държава на флаг, държава на пристанище, държава на пазар и държава на бенефициер.

    4.   Специфични бележки

    4.1

    Както е видно от гореизложеното, ако предложеният регламент се прилага правилно, последователно и непрекъснато, той би могъл да направи ЕС водач или отправна точка в международната борба с ННН риболова.

    4.2

    След няколко общи разпоредби относно приложението, регламентът навлиза направо в областта на контрола върху риболовни кораби от трети страни в пристанищата на ЕС. Тук следва да се отбележи, че се забранява трансбордирането в териториалните води на ЕС между риболовни кораби от трети страни и риболовни кораби от ЕС. Тази забрана излиза извън териториалните води на ЕС и обхваща и трансбордирането в открито море на улов от съдове от трети страни на съдове от ЕС.

    4.3

    ЕИСК изразява задоволството си от налагането на тази забрана за трансбордиране в открито море, тъй като неведнъж е настоявал за това пред Комисията, тъй като тази практика е източник на голямо количество ННН риболов.

    4.4

    С регламента се установява ясно, че риболовните кораби от трети страни могат да влизат единствено в „определени пристанища“ на Европейския съюз, предварително посочени от държавите-членки, когато отговарят на набор от условия: предизвестие за влизането в пристанището и получаване на разрешение, заверен сертификат за улова и инспекция. На риболовните кораби от трети страни, които не отговарят на условията и разпоредбите на регламента, се налага забрана за влизане в пристанищата на държавите-членки, за ползване на пристанищни услуги и за извършване на дейности по разтоварване, трансбордиране или преработка на борда в тези пристанища.

    4.5

    Регламентът придава особена важност на интензивността и прецизността на контрола върху предизвестието за влизане, сертифицирането на улова и инспекциите в пристанищата.

    4.6

    По отношение на проверката на сертификатите за улова, които трябва да бъдат изпратени не по-късно от 72 часа преди очаквания час на пристигане в пристанището, ЕИСК смята, че заверката на сертификатите трябва да се извършва по електронен път от заверяващия орган. Комитетът счита, че в предложението за регламент не се посочва достатъчно ясно по какъв начин се осъществява заверката на сертификата. Освен това ЕИСК счита, че Европейската комисия трябва да изясни в кои случаи се допускат изключения от горепосочения 72-часов срок.

    4.7

    Комитетът изразява подкрепа за насоките, които Комисията предоставя по отношение на контрола върху риболовните кораби и призовава за консенсус между всички държави-членки за упражняването му по един и същ начин във всички „определени пристанища“.

    4.8

    При нарушения на регламента, при които риболовен кораб от трета страна е участвал в дейности по ННН риболов, се налага забрана за разтоварване, трансбордиране или преработка на борда на улова, започва се разследване и се налагат санкции, предвидени в националното законодателство на държавата-членка. В случаите на тежки нарушения предложението за регламент предвижда прилагането на незабавни правоохранителни мерки.

    4.9

    Целта на налагането върху риболовните кораби от трети страни на същия строг контрол, който се прилага спрямо риболовните кораби от ЕС, е да се идентифицират рибни продукти, придобити чрез незаконен, недеклариран и нерегламентиран риболов. По смисъла на предложението за регламент, на тези рибни продукти се налага забрана за внос в Европейския съюз.

    4.10

    ЕИСК смята, че проверките на вноса на цялата територия на ЕС са необходими, поради което в Глава III трябва да бъдат включени и проверките на контейнерите, които се внасят в Европейския съюз по суша и по въздух. В този смисъл е необходимо да бъде определен и минимален процент контейнери, подлежащи на проверка всяка година.

    4.11

    Регламентът постановява, че когато се налага забрана за внос на рибни продукти от ННН риболов по смисъла на регламента, държавите-членки — при спазване на правото на обжалване — могат да конфискуват тези продукти и да се разпоредят с тях в съответствие с установения в държавата-членка ред.

    4.12

    За осигуряване на правилното прилагане на регламента по отношение на всички въпроси, касаещи вноса и реекспорта на рибни продукти или, когато е целесъобразно, забраната за внос, се посочва, че Комисията може да сключва споразумения за административно сътрудничество с държавите на флага.

    4.13

    Системата, която Комисията установява с настоящия регламент, изисква широко сътрудничество на международно ниво между Европейския съюз и държавите на флага, сътрудничещите си в Регионалните организации за управление на рибарството държави и самите РОУР. Освен това, вследствие от това сътрудничество трябва да бъдат идентифицирани несътрудничещите държави, като регламентът предвижда мерки, които да се прилагат по отношение на такива държави.

    4.14

    Първата вътрешна последица от това международно сътрудничество е създаването на система на Общността за известяване за нередности, която предупреждава икономическите субекти и държавите-членки за всяко основателно съмнение, възникнало у Европейския съюз във връзка със спазването на закони, регламенти или международни мерки за опазване и управление на рибните запаси от риболовни кораби или рибни продукти от определени трети страни.

    4.15

    При получаването на предупреждение се задейства процедура за общностен и международен контрол върху вноса, спрямо който е възникнало съмнение, както и върху предишен внос и върху риболовните кораби, попадащи в обхвата на известието. Когато заключенията от извършените проучвания, разследвания и проверки установят наличие на дейности по ННН риболов, Комисията — освен всички други мерки — вписва риболовния кораб или кораби в списък на Европейската общност на кораби, които се занимават с ННН риболов.

    4.16

    Регламентът постановява, че Комисията или упълномощен от нея орган събира и анализира цялата информация за дейностите по ННН риболов.

    4.17

    ЕИСК смята, че най-подходящ за изпълнението на тази задача орган е Агенцията на Общността за контрол на рибарството, на която трябва да бъдат осигурени по-големи финансови и човешки ресурси.

    4.18

    Регламентът разглежда подробно всички страни на системата за съставяне, съдържание, оповестяване и поддържане на списъка на Европейската общност на кораби, които се занимават с ННН риболов; в него автоматично се включват риболовни кораби, вписани в списъци на кораби, занимаващи се с ННН риболов, съставени от РОУР. ЕИСК смята, че вместо да включва автоматично в този списък риболовни кораби от ЕС, Комисията трябва предварително да се увери, че съответните държави-членки не са приели ефективни мерки в съответствие с разпоредбите на член 26 от предложението за регламент.

    4.19

    Комитетът счита, че заложената в регламента система е подходяща, тъй като представлява сериозен опит за вписване на риболовни кораби и на несътрудничещи държави в списъци на занимаващи се с ННН риболов, като предоставя всички гаранции за предварителна информация и защита и като взема предвид мерките, приложими спрямо кораби и държави, занимаващи се с дейности по ННН риболов. Независимо от това, ЕИСК счита, че гаранциите във връзка с процедурите за идентифициране на риболовни кораби, занимаващи се с ННН риболов и несътрудничещи държави, трябва да бъдат засилени — особено гаранциите за защита — и да се основават на солидни доказателства, за да се избегне отмяна от съда на наложените от държавите-членки мерки.

    4.20

    Имайки предвид сериозните последици за държавите от включването им в списъка на несътрудничещите страни, както и това, че изискванията на регламента трябва да се прилагат еднакво за всички държави, ЕИСК счита за целесъобразно Комисията да подпомогне развиващите се страни да изпълнят изискванията, свързани с наблюдението, контрола и надзора на риболовната дейност.

    4.21

    Комитетът счита, че системата за спътниково наблюдение на риболовни кораби (VMS) е важен инструмент за осъществяване на контрол върху дейностите по ННН риболов. Затова ЕИСК смята, че за да бъде една държава заличена от списъка на несътрудничещите държави, тя трябва да бъде задължена да инсталира VMS на всички свои риболовни кораби.

    4.22

    Комитетът подкрепя създадените с регламента строги санкции, приложими спрямо риболовни кораби и несътрудничещи държави, участващи в дейности по ННН риболов.

    4.23

    Регламентът забранява на граждани на държавите-членки да предоставят помощ под каквато и да било форма или да участват в дейности по ННН риболов, както и в каквато и да било дейност, свързана с чартиране, износ или продажба на риболовни кораби, включени в списъка на Европейската общност на кораби, занимаващи се с ННН риболов.

    4.24

    В заключение, в регламента се разглеждат сериозните нарушения, като се хармонизира минимално ниво на максималните глоби, които държавите-членки могат да налагат на физически и юридически лица, както и незабавните правоохранителни мерки и съпътстващи санкции за предотвратяване на повторни нарушения и за предоставяне на компетентните органи на възможност за разследване на нарушението.

    4.25

    Комитетът смята, че размерът на санкциите за съдове от трети страни трябва да бъде хармонизиран във всички държави-членки на ЕС.

    4.26

    За опростяване на правилата на Общността, предложеният от Комисията регламент включва основните разпоредби по отношение на контрола, проверките и санкциите, приети от РОУР, на които ЕС е член, като по този начин обхватът му се разширява върху всички води в рамките на тези организации.

    4.27

    ЕИСК счита, че в бъдеще Комисията трябва да проучи възможността за разширяване на обхвата на регламента върху сладководните риболовни зони.

    4.28

    ЕИСК смята, че предложеният от Комисията регламент е много полезен инструмент за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов, чието прилагане изисква постоянни и непрекъснати усилия. В този смисъл, Комитетът смята за жизненоважно сътрудничеството между държавите-членки.

    Брюксел, 29 май 2008 г.

    Председател

    на Европейския икономически и социален комитет

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Регламент (ЕИО) № 2847/93 на Съвета от 12.10.1993 г.

    (2)  COM(2002) 180 от 28.5.2002 г. и заключения на Съвета от 7.6.2002 г.

    (3)  Резолюция на Европейския парламент 2006/2225, приета на 15.2.2007 г.

    (4)  COM(2007) 601 окончателен от 17.10.2007 г.

    (5)  Конференция на ЕИСК на тема „Отговорност на държавата на флаг“, 30.1.2007 г.

    (6)  „Предложение за регламент на Съвета 2007/0223 (CNS) относно създаването на система на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов“.

    (7)  Регламент (ЕИО) № 2847/93 на Съвета от 12.10.1993 г.


    Top