Elija las funciones experimentales que desea probar

Este documento es un extracto de la web EUR-Lex

Documento 32022R1317

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1317 на Комисията от 27 юли 2022 година за предоставяне на дерогации от Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на прилагането на стандарти 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние на земята (стандарти за ДЗЕС) за референтната 2023 година

    C/2022/5479

    OB L 199, 28.7.2022, p. 1/4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Estatuto jurídico del documento Vigente

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1317/oj

    28.7.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 199/1


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/1317 НА КОМИСИЯТА

    от 27 юли 2022 година

    за предоставяне на дерогации от Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на прилагането на стандарти 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние на земята (стандарти за ДЗЕС) за референтната 2023 година

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета от 2 декември 2021 г. за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на общата селскостопанска политика (стратегически планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1305/2013 и (ЕС) № 1307/2013 (1), и по-специално член 148, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Съгласно член 13 от Регламент (ЕС) 2021/2115 държавите членки следят цялата земеделска площ, включително земята, която вече не се използва за целите на производството, да се поддържа в добро земеделско и екологично състояние и определят на национално или на регионално равнище минималните стандарти за земеделските стопани и други бенефициери за всеки стандарт за добро земеделско и екологично състояние на земята (стандарт за ДЗЕС), посочен в приложение III към упоменатия регламент, в съответствие с основната цел на стандартите, посочени в същото приложение. Стандартите за ДЗЕС се прилагат от референтната 2023 година, с изключение на ДЗЕС 2, който може да се прилага само от референтната 2024 или 2025 година, ако това е надлежно обосновано.

    (2)

    В своето съобщение „Гарантиране на продоволствената сигурност и повишаване на гъвкавостта на продоволствените системи“ (2) Комисията представи сериозните последици от руското нашествие в Украйна за продоволствената сигурност в световен мащаб. Руското нашествие в Украйна предизвика рязко покачване на цените на стоките и оказа въздействие върху предлагането и търсенето на селскостопански продукти в световен мащаб. По-специално световното производство на пшеница е застрашено, от една страна, от сътресението в предлагането, което се дължи на размера на дяловете на Украйна и Русия на пазарите на пшеница, а от друга страна — на сътресението, причинено от разходите за входящи ресурси, и особено за природен газ, азотни торове и кислород. Равнището на несигурност по отношение на предлагането на храни в световен мащаб е високо, което поражда опасения относно световната продоволствена сигурност. За да допринесе за своевременното справяне с този проблем чрез поддържане на доставките на храни, Съюзът следва да се запази потенциала си за производство на селскостопански храни, като същевременно гарантира средносрочната и дългосрочната устойчивост на доставките на храни чрез продължаване на прехода към устойчиво производство на храни, както е посочено в стратегията „От фермата до трапезата“ и стратегията за биологичното разнообразие.

    (3)

    Както стандартът за ДЗЕС 7 „сеитбооборот върху обработваема земя, с изключение на култури, отглеждани под вода“, така и първото изискване съгласно стандарт за ДЗЕС 8 „минимален дял земеделска площ, предназначена за непроизводствени площи или обекти“, посочени в приложение III към Регламент (ЕС) 2021/2115, които се прилагат от референтната 2023 година, оказват въздействие върху използването на обработваемата земя за производствени цели. Чрез определяне на минимални изисквания по отношение на разнообразието във времето и пространството за отглеждане на различни култури, с цел да се запази почвеният потенциал и да се повиши плодородието на почвата, за да се гарантира дългосрочна производителност, стандарт за ДЗЕС 7 потенциално оказва въздействие върху избора на култури от страна на земеделските стопани. Като се отчита първото изискване съгласно стандарт за ДЗЕС 8 минимален дял обработваема земя да бъде предназначена за непроизводствени площи или обекти с цел подобряване на биологичното разнообразие в земеделските стопанства, необходимо за здравите и продуктивни екосистеми, земеделските стопани могат, в допълнение към наличието на особености на ландшафта, да оставят определен дял обработваема земя под угар за целите на биологичното разнообразие.

    (4)

    С оглед на необходимостта да се отговори на опасенията относно продоволствената сигурност, свързани с глобалното измерение на наличността и финансовата достъпност на храните, и да се запази потенциалът на Съюза за производство на храни, като същевременно се допринася за постигането на целите на Зеления пакт на ЕС, по-специално стратегията „От фермата до трапезата“ и стратегията за биологичното разнообразие, е целесъобразно по изключение на земеделските стопани да се предостави гъвкавост, за да използват наличната си обработваема земя за производство на храни, като същевременно се смекчи отрицателното въздействие на този избор върху околната среда и изменението на климата. Поради това на държавите членки следва да се разреши дерогация от прилагането за референтната 2023 година на стандарт за ДЗЕС 7 и първото изискване съгласно стандарт за ДЗЕС 8, посочени в приложение III към Регламент (ЕС) 2021/2115, както са определени от тях в стратегическите им планове по ОСП. Като се има предвид, че дерогацията има за цел да допринесе за преодоляване на опасенията за продоволствената сигурност в краткосрочен план, е целесъобразно да се установи, че обработваемата земя, която не би била предназначена за непроизводствени площи в резултат на дерогацията от първото изискване съгласно стандарт за ДЗЕС 8, посочен в приложение III към Регламент (ЕС) 2021/2115, както е определено от държавите членки в техните стратегически планове по ОСП, не следва да се използва за отглеждане на царевица и соя, като се има предвид, че тези култури в повечето случаи не са предназначени за производство на храни. Освен това държавите членки, които използват която и да било от дерогациите от стандарти за ДЗЕС 7 или 8, следва по принцип да насърчават използването на култури за производство на храни, както и използването на екосхеми и мерки за агроекология и климат, програмирани в техните стратегически планове по ОСП, които имат за цел подобряване на биологичното разнообразие в земеделските стопанства и опазване на почвения потенциал.

    (5)

    С оглед на значението на горепосочените стандарти за ДЗЕС 7 и 8 за целите за опазване на почвения потенциал и подобряване на биологичното разнообразие в стопанствата като част от дългосрочната устойчивост на сектора, както и за поддържане на потенциала за производство на храни, дерогацията се ограничава до референтната 2023 година и не засяга правилата през годините след 2023 г. и следва да бъде ограничена до строго необходимото за справяне с глобалните опасения за продоволствената сигурност. Поради това останалите три изисквания съгласно стандарт за ДЗЕС 8, посочен в приложение III към Регламент (ЕС) 2021/2115, включително изискването за запазване на особеностите на ландшафта, остават приложими за референтната 2023 година като предпазна мярка за постигане на основната цел на стандарта за подобряване на биологичното разнообразие в земеделските стопанства.

    (6)

    Възможността за дерогация от прилагането на тези стандарти за ДЗЕС, определени от държавите членки в техните стратегически планове по ОСП, не засяга задължението съгласно член 109, параграф 2, буква а), подточка i) от Регламент (ЕС) 2021/2115 държавите членки да включват в своите стратегически планове по ОСП описанието на изпълнението и свързаните с него елементи на всеки стандарт за ДЗЕС, посочен в приложение III към упоменатия регламент.

    (7)

    Тъй като стандартите за ДЗЕС са част от базовите условия на екосхемите и задълженията в областта на агроекологията и климата и други задължения в областта на управлението, е целесъобразно да се определят правила за спазване на базовите параметри, когато дадена държава членка използва дерогациите за прилагане на стандарт за ДЗЕС 7 или първото изискване съгласно стандарт за ДЗЕС 8. С цел да се гарантира стабилността на стратегическите планове по ОСП и да се запази амбицията на интервенциите, които са част от екологосъобразната архитектура на общата селскостопанска политика (ОСП), считано от 2023 г. базовите параметри следва да останат непроменени независимо от прилагането на дерогацията. По-специално е целесъобразно базовите изисквания на стандарт за ДЗЕС 7 или първото изискване по стандарт за ДЗЕС 8 да продължат да се спазват с цел получаване на подкрепа по интервенции, когато ангажиментите включват или надграждат тези базови изисквания.

    (8)

    От съществено значение е да се наблюдава въздействието на тези дерогации върху световната продоволствена сигурност и върху околната среда и изменението на климата, поради което държавите членки следва да направят оценка и да докладват на Комисията за прилагането на тези дерогации.

    (9)

    За да се гарантира, че дерогациите, разрешени с настоящия регламент, са ефективни с оглед на тяхната цел, и като се има предвид, че земеделските стопани вземат своите решения за сеитба за реколтата за 2023 г. още от лятото на 2022 г., решението за използване на дерогациите следва да бъде взето бързо. Поради това държавите членки следва да вземат своите решения и да уведомят Комисията за тях в срок от 30 дни от датата на влизане в сила на настоящия регламент чрез система, базирана на информационните технологии, която Комисията им предоставя на разположение съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1185 на Комисията (3). Решенията следва да бъдат включени в стратегическите планове по ОСП при първа възможност или при представянето на преразгледания стратегически план по ОСП в съответствие с член 118, параграф 3, втора алинея от Регламент (ЕС) 2021/2115, или при първото искане за изменение на стратегическия план по ОСП в съответствие с член 119 от посочения регламент. С оглед на необходимостта да се гарантира своевременното изпълнение, решенията не следва да подлежат на одобрение от Комисията.

    (10)

    Предвид необходимостта решенията на държавите членки да бъдат приети достатъчно рано преди земеделските стопани да вземат решенията си за сеитбата, настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

    (11)

    Предвидените в настоящия регламент мерки са в съответствие със становището на Комитета за общата селскостопанска политика,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Решения за дерогация от прилагането на определени стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята за референтната 2023 година

    1.   Чрез дерогация от член 13, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/2115 държавите членки могат да решат да предоставят дерогация за референтната 2023 година от прилагането поотделно или в съвкупност на следните два стандарта за ДЗЕС, изброени в приложение III към посочения регламент, както са определени от държавите членки в техните стратегически планове по ОСП:

    а)

    ДЗЕС 7 „Сеитбооборот върху обработваема земя, с изключение на култури, отглеждани под вода“;

    б)

    ДЗЕС 8, първото изискване „Минимален дял земеделска площ, предназначена за непроизводствени площи или обекти:

    Минимален дял от най-малко 4 % от обработваемата земя на равнище земеделско стопанство, предназначена за непроизводствени площи и обекти, включително земя, оставена под угар.

    Когато земеделски стопанин се ангажира да отдели най-малко 7 % от обработваемата си земя за непроизводствени площи или обекти, включително земя, оставена под угар, в рамките на подобрена екосхема в съответствие с член 31, параграф 6, делът, с който се покрива спазването на настоящия стандарт за ДЗЕС, се ограничава до 3 %.

    Минимален дял от най-малко 7 % от обработваемата земя на равнище земеделско стопанство, ако това включва също междинни култури или култури, които обогатяват почвата с азот, отглеждани без използването на продукти за растителна защита, от които 3 % са земя, оставена под угар, или непроизводствени обекти. Държавите членки следва да използват тегловен коефициент 0,3 за междинните култури“.

    Държавите членки, които се възползват от дерогацията, посочена в първа алинея, буква б), гарантират, че тя се прилага изключително за земя, оставена под угар, и не се прилага за други непроизводствени обекти.

    Държавите членки гарантират, че обработваемата земя, която няма да бъде предназначена за непроизводствени площи в резултат на дерогацията, посочена в първа алинея, буква б), не се използва за отглеждане на царевица, соя или дървесни култури с кратък цикъл на ротация.

    Държавите членки, които използват някоя от дерогациите, посочени в първа алинея, насърчават отглеждането на култури за производство на храни.

    Държавите членки, които използват която и да било от дерогациите, посочени в първата алинея, следва да насърчават екосхемите и мерките за агроекология и климат, програмирани в техните стратегически планове по ОСП, които имат за цел подобряване на биологичното разнообразие в земеделските стопанства и опазване на почвения потенциал.

    2.   За целите на екосхемите, посочени в член 31 от Регламент (ЕС) 2021/2115, и на задълженията в областта на агроекологията и климата и други задължения в областта на управлението, посочени в член 70 от същия регламент и установени от държавите членки в техните стратегически планове по ОСП, за референтната 2023 година базовите параметри, посочени в член 31, параграф 5, първа алинея, буква а) и член 70, параграф 3, първа алинея, буква а) от посочения регламент по отношение на ДЗЕС 7 и първото изискване съгласно ДЗЕС 8, остават непроменени от решенията на държавата членка, посочени в параграф 1 от настоящия член.

    Член 2

    Срок, съобщаване на решенията и тяхното прилагане

    1.   В срок от 30 дни от датата на влизане в сила на настоящия регламент държавите членки, които решат да се възползват от дерогациите, посочени в член 1, параграф 1, уведомяват Комисията за решенията, взети съгласно посочения параграф, чрез система, базирана на информационните технологии, която Комисията им предоставя на разположение съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1185.

    2.   Държавите членки включват решенията, взети съгласно член 1, параграф 1 от настоящия регламент, в раздел 3.10 от стратегическите планове по ОСП относно предварителните условия и стандарта за ДЗЕС или като част от представянето на преразгледания стратегически план по ОСП в съответствие с член 118, параграф 3, втора алинея от Регламент (ЕС) 2021/2115, или като част от първото искане за изменение на стратегическия план по ОСП в съответствие с член 119 от посочения регламент.

    3.   Решенията, взети съгласно член 1, параграф 1 от настоящия регламент, не подлежат на одобрение от Комисията съгласно посоченото съответно в член 118, параграф 6 или в член 119, параграф 10 от Регламент (ЕС) 2021/2115.

    4.   Решенията, взети съгласно член 1, параграф 1, се прилагат за референтната 2023 година.

    5.   Държавите членки, които използват някоя от дерогациите, посочени в член 1, параграф 1, включват в годишния доклад за качеството на изпълнението, посочен в член 134 от Регламент (ЕС) 2021/2115, който трябва да бъде представен до 15 февруари 2024 г., оценка на въздействието от прилагането на тези дерогации върху световната продоволствена сигурност, опазването на околната среда и борбата с изменението на климата.

    Член 3

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 27 юли 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   OB L 435, 6.12.2021 г., стр. 1.

    (2)  COM(2022) 133 final.

    (3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1185 на Комисията от 20 април 2017 г. за определяне на правила за прилагане на регламенти (ЕС) № 1307/2013 и (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на уведомленията до Комисията относно информация и документи и за изменение и отмяна на няколко регламента на Комисията (OВ L 171, 4.7.2017 г., стр. 113).


    Arriba