Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0637

    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/637 на Комисията от 20 април 2018 година за изменение на Решение 2009/766/ЕО относно хармонизирането на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1800 MHz за наземни системи за предоставяне на общоевропейски електронни съобщителни услуги в Общността по отношение на съответните технически условия за интернета на нещата (нотифицирано под номер С(2018) 2261) (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2018/2261

    OB L 105, 25.4.2018, p. 27–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 08/02/2022; заключение отменено от 32022D0173 Датата на изтичане на срока на действие се определя в зависимост от датата на публикуване на акта за отмяна, който поражда действие в деня на нотифицирането му. Актът за отмяна е бил нотифициран, но датата на нотификацията не е налична в EUR-Lex — вместо това се използва датата на публикуване.

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2018/637/oj

    25.4.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 105/27


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2018/637 НА КОМИСИЯТА

    от 20 април 2018 година

    за изменение на Решение 2009/766/ЕО относно хармонизирането на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz за наземни системи за предоставяне на общоевропейски електронни съобщителни услуги в Общността по отношение на съответните технически условия за интернета на нещата

    (нотифицирано под номер С(2018) 2261)

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решение за радиочестотния спектър) (1), и по-специално член 4, параграф 3 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Ефикасното използване на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz бе разгледано от държавите членки с цел да се обхванат допълнителни технологии, като в същото време чрез подходящи средства се осигури техническа съвместимост с GSM и други безжични широколентови системи, както е определено в Директива 87/372/ЕИО на Съвета (2).

    (2)

    Интернетът на нещата обикновено означава взаимното свързване чрез интернет на устройства, вградени във вещи за ежедневна употреба, което позволява на тези вещи да обменят данни. Безжичен интернет на нещата може също да бъде реализиран чрез електронни съобщителни услуги въз основа на клетъчните технологии, които обикновено използват лицензирания радиочестотен спектър. Приложенията на безжичния интернет на нещата обслужват широк диапазон от промишлени сектори като енергетиката или автомобилостроенето и се основават на достъп до радиочестотния спектър.

    (3)

    В своята пътна карта за радиочестотния спектър на интернет на нещата (3) Групата за политиката в областта на радиочестотния спектър, създадена с Решение 2002/622/ЕО на Комисията (4), застъпва гледището, че радиочестотните обхвати, предназначени за електронни съобщителни услуги (мобилни мрежи), могат да се използват за нововъзникващи услуги и приложения на интернет на нещата. Хармонизираните на равнището на Съюза радиочестотни обхвати, използвани за предоставяне на наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги чрез мобилни мрежи, могат следователно да бъдат важен ресурс за безжичния интернет на нещата. Групата за политиката в областта на радиочестотния спектър стигна до заключението, че в съответствие с принципа за технологична неутралност хармонизираните технически условия за използването на тези радиочестотни обхвати следва да отчитат изискванията на безжичния интернет на нещата.

    (4)

    Съгласно член 4, параграф 2 от Решението за радиочестотния спектър, на 14 юли 2017 г. Комисията даде мандат на Европейската конференция по пощи и далекосъобщения (CEPT) да преразгледа хармонизираните технически условия за използване на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz за наземни безжични широколентови електронни съобщителни услуги, за да се даде възможност те да бъдат използвани и от интернета на нещата. В този мандат се отбелязва по-специално, че в съответствие с Доклад 266 на Комитета по електронни съобщения към CEPT не е необходимо да се изменят техническите условия, основани на разделянето на дуплексните канали по честота и на минимално ограничителните технически условия (маски за граници на блоковете), в който и да е друг хармонизиран на равнището на Съюза радиочестотен обхват, за да се позволи използването на интернета на нещата.

    (5)

    Въз основа на този мандат, на 13 март 2018 г. CEPT представи своя Доклад 66 (Докладът на CEPT) на Комисията, в който са посочени следните безжични технологии за интернет на нещата във връзка с мобилни широколентови (т.е. клетъчни) съобщителни системи, които наскоро бяха специфицирани от Европейския институт за стандарти в далекосъобщенията (ETSI) (5): GSM с разширено покритие за интернет на нещата (EC-GSM-IoT), комуникации от машинен тип чрез LTE (LTE-MTC), еволюирали комуникации от машинен тип чрез LTE (LTE-eMTC) и теснолентов интернет на нещата (NB-IoT). В доклада на СЕРТ не се посочват безжични технологии за интернет на нещата, свързани със системи UMTS.

    (6)

    Горепосочените клетъчни технологии за интернет на нещата могат да бъдат разполагани по три начина: а) независимо от предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги („самостоятелно“), б) чрез освобождаване на част от ресурсите в честотен блок, използвани за предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги („вътрешноблоково“), или в) в края на честотен блок, използван за предоставяне на безжични широколентови електронни съобщителни услуги (в „защитна лента“).

    (7)

    Според доклада на CEPT EC-GSM-IoT е неразделна част от системата GSM съгласно Директива 87/372/ЕИО. Тази технология поначало има честотните характеристики на система GSM и може да бъде разполагана вътрешноблоково или самостоятелно. Поради това ЕС-GSM-IoT е в съответствие с техническите условия, приложими към система GSM, без да е необходимо те да се изменят.

    (8)

    Що се отнася до LTE-MTC и LTE-eMTC, в доклада на СЕРТ се подчертава, че за тези две технологии се използва само вътрешноблоково разполагане, като изискванията по отношение на предавателя са същите или по-строги от изискванията за система LTE. Поради това LTE-MTC и LTE-eMTC са в съответствие с техническите условия, приложими към система LTE, без да е необходимо те да се изменят.

    (9)

    Що се отнася до NB-IoT, в доклада на СЕРТ се стига до заключението, че е възможно използването на всичките три начина на разполагане т.е. вътрешноблоково, самостоятелно или в защитна лента. Препоръчва се изменение на техническите условия за използване на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz по отношение на самостоятелното разполагане и разполагането в защитна лента.

    (10)

    ETSI прие хармонизирани стандарти с цел да се осигури презумпция за съответствие с член 3, параграф 2 от Директива 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (6) („директивата относно радиосъоръженията“), за да се включат безжичните технологиите за интернет на нещата в трите начина на разполагане.

    (11)

    В доклада на СЕРТ не са идентифицирани неподдаващи се на решаване проблеми с трансграничното координиране между държавите членки, които могат да произтекат от въвеждането на посочените по-горе безжични технологии за интернет на нещата в радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz.

    (12)

    Резултатите от извършената работа съгласно дадения на CEPT мандат следва да бъде интегрирани в правото на Съюза възможно най-скоро предвид нарастващото пазарно търсене на приложения на безжичния интернет на нещата, при условие че при използването на клетъчния интернет на нещата в радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz се осигурява подходяща защита на съществуващите системи в съседните радиочестотни ленти.

    (13)

    Поради това Решение 2009/766/ЕО на Комисията (7), засягащо видовете наземни системи, които могат да използват радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz, следва да бъде съответно изменено.

    (14)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета по радиочестотния спектър,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Решение 2009/766/ЕО се изменя, както следва:

    1)

    в член 2 буква а) се заменя със следното:

    „а)

    „система GSM“ означава електронна съобщителна мрежа, както е установена от стандартите на ETSI, по-специално EN 301 502, EN 301 511 и EN 301 908—18, включително GSM с разширено покритие за интернет на нещата (EC-GSM-IoT);“

    2)

    в член 4 параграф 1 се заменя със следното:

    „1.   Радиочестотният обхват 1 800 MHz се определя и предоставя за:

    а)

    системи GSM, с изключение на ЕС-GSM-IoT, до 9 ноември 2009 г.;

    б)

    ЕС-GSM-IoT до 30 септември 2018 г.“;

    3)

    добавя се следният член 4a:

    „Член 4a

    Радиочестотният обхват 900 MHz се определя и предоставя за EC-GSM-IoT до 30 септември 2018 г.“;

    4)

    Приложението към Решение 2009/766/ЕО се заменя с текста на приложението към настоящото решение.

    Член 2

    Адресати на настоящото решение са държавите членки.

    Съставено в Брюксел на 20 април 2018 година.

    За Комисията

    Мария ГАБРИЕЛ

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1.

    (2)  Директива 87/372/ЕИО на Съвета от 25 юни 1987 г. за честотните ленти, които ще бъдат запазени за координираното въвеждане на обществени общоевропейски наземни клетъчни цифрови мобилни комуникации в Общността (ОВ L 196, 17.7.1987 г., стр. 85).

    (3)  Документ RSPG17-006 final от 9 ноември 2016 г.

    (4)  Решение 2002/622/ЕО на Комисията от 26 юли 2002 г. за създаване на Група за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 198, 27.7.2002 г., стр. 49).

    (5)  В съответствие със стандартите 3GPP до версия 13 включително.

    (6)  Директива 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за хармонизирането на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения и за отмяна на Директива 1999/5/ЕО (ОВ L 153, 22.5.2014 г., стр. 62).

    (7)  Решение 2009/766/ЕО на Комисията от 16 октомври 2009 г. относно хармонизирането на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1 800 MHz за наземни системи за предоставяне на общоевропейски електронни съобщителни услуги в Общността (ОВ L 274, 20.10.2009 г., стр. 32).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    СПИСЪК НА НАЗЕМНИТЕ СИСТЕМИ ПО ЧЛЕН 3 И ЧЛЕН 4, ПАРАГРАФ 2

    Следните технически параметри се прилагат като основен компонент на необходимите условия за осигуряване на съвместимост, когато няма сключени двустранни или многостранни споразумения между съседните мрежи, без да се изключва възможността за облекчени изисквания за технически параметри, ако това е договорено между операторите на тези мрежи.

    Системи

    Технически параметри

    Крайни срокове за прилагане

    UMTS, както е установен от стандартите на ETSI, по-специално EN 301 908-1, EN 301 908-2, EN 301 908-3 и EN 301 908-11

    1.

    Отстояние от 5 MHz или повече между носещите честоти на две съседни мрежи UMTS.

    2.

    Отстояние от 2,8 MHz или повече между носещата честота на UMTS мрежа и носещата честота на съседна GSM мрежа.

    9 май 2010 г.

    LTE (1), както е установен от стандартите на ETSI, по-специално EN 301 908-1, EN 301 908-13, EN 301 908-14, EN 301 908-15 и EN 301 908-18

    1.

    Честотно отстояние от 200 kHz или повече между границата на канала за LTE и границата на канала на носещата честота за GSM между съседни мрежи LTE и GSM.

    2.

    Не се изисква честотно отстояние между границата на канала за LTE и границата на канала на носещата честота за UMTS между съседни мрежи LTE и UMTS.

    3.

    Не се изисква честотно отстояние между границите на канала за LTE между две съседни мрежи LTE.

    31 декември 2011 г., а за LTE-MTC и LTE-eMTC 30 септември 2018 г.

    WiMAX, както е установен от стандартите на ETSI, по-специално EN 301 908-1, EN 301 908-21 и EN 301 908-22

    1.

    Честотно отстояние от 200 kHz или повече между границата на канала за WiMAX и границата на канала на носещата честота за GSM между съседни мрежи WiMAX и GSM.

    2.

    Не се изисква честотно отстояние между границата на канала за WiMAX и границата на канала на носещата честота за UMTS между съседни мрежи WiMAX и UMTS.

    3.

    Не се изисква честотно отстояние между границите на канала за WiMAX между две съседни мрежи WiMAX.

    31 декември 2011 г.

    Теснолентов интернет на нещата (NB-IoT), както е установен от стандартите на ETSI, по-специално EN 301 908-1, EN 301 908-13, EN 301 908-14, EN 301 908-15 и EN 301 908-18

    1.

    Самостоятелно разполагане:

    честотно отстояние от 200 kHz или повече между границата на канала за NB-IoT със самостоятелно разполагане на дадена мрежа и границата на канала за UMTS/LTE на съседна мрежа,

    честотно отстояние от 200 kHz или повече между границата на канала за NB-IoT със самостоятелно разполагане на дадена мрежа и границата на канала за GSM на съседна мрежа.

    2.

    Вътрешноблоково разполагане: прилагат се същите параметри като за LTE.

    3.

    Разполагане в защитна лента: честотно отстояние от 200 kHz или повече между границата на канала за NB-IoT и границата на блока на оператора, като се вземат предвид съществуващите защитни ленти между границите на блоковете на операторите или границата на работната радиочестотна лента (съседна на други услуги).

    30 септември 2018 г.


    (1)  Включително комуникации от машинен тип чрез LTE (LTE-MTC) и еволюирали комуникации от машинен тип чрез LTE (LTE-eMTC), които се експлоатират при същите технически условия като LTE.


    Top