Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R0209

    Регламент (ЕС) № 209/2011 на Комисията от 2 март 2011 година за прекратяване на антидъмпинговата и антисубсидийната процедура във връзка с вноса на модеми за безжична глобална мрежа (WWAN) с произход от Китайската народна република и за прекратяване на регистрацията на този внос, наложена с регламенти (ЕС) № 570/2010 и (ЕС) № 811/2010

    OB L 58, 3.3.2011, p. 36–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/209/oj

    3.3.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 58/36


    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 209/2011 НА КОМИСИЯТА

    от 2 март 2011 година

    за прекратяване на антидъмпинговата и антисубсидийната процедура във връзка с вноса на модеми за безжична глобална мрежа (WWAN) с произход от Китайската народна република и за прекратяване на регистрацията на този внос, наложена с регламенти (ЕС) № 570/2010 и (ЕС) № 811/2010

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1225/2009 на Съвета от 30 ноември 2009 г. за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейската общност (1) („основният регламент“), и по-специално членове 9 и 14 от него,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 597/2009 на Съвета от 11 юни 2009 г. относно защитата срещу субсидиран внос от държави, които не са членки на Европейската общност (2), и по-специално членове 14 и 24 от него,

    след консултация с консултативния комитет,

    като има предвид, че:

    А.   ПРОЦЕДУРА

    1.   Антидъмпинговата процедура и регистрацията на вноса

    (1)

    На 3 юни 2010 г. в Комисията постъпи жалба по твърдение за вредоносен дъмпинг на пазара на Съюза, причиняван от вноса на модеми за безжична глобална мрежа (WWAN) с произход от Китайската народна република (наричана по-долу „КНР“). Жалбата съдържаше също така искане за въвеждане на регистрационен режим за този внос по реда на член 14, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 1225/2009.

    (2)

    Жалбата беше подадена от дружеството Option NV (наричано по-долу „жалбоподателят“) — единственият известен производител на WWAN модеми в Съюза, чието производство съставлява 100 % от общото производство на Съюза.

    (3)

    Жалбата съдържаше prima facie доказателства за съществуването на дъмпинг и за произтичаща от него съществена вреда, което бе счетено за достатъчно основание за започване на антидъмпингова процедура.

    (4)

    След консултация с консултативния комитет, с известие, публикувано в Официален вестник на Европейския съюз  (3), Комисията съответно започна антидъмпингова процедура по отношение на вноса в Съюза на WWAN модеми с произход от КНР, понастоящем класирани в кодове по КН ex 8471 80 00 и ex 8517 62 00.

    (5)

    На 1 юли 2010 г. Комисията подложи вноса на същия продукт с произход от КНР на задължителна регистрация в съответствие с Регламент (ЕС) № 570/2010 на Комисията (4).

    (6)

    Комисията официално уведоми за започването на процедурата жалбоподателя, производителите износители в КНР, вносителите и ползвателите, за които е известно, че са засегнати, сдруженията на вносители или ползватели, за които е известно, че са засегнати, доставчиците на суровини и на услуги, а също и представителите на КНР. На заинтересованите страни беше предоставена възможност да изложат становищата си в писмен вид и да поискат да бъдат изслушани в срока, посочен в известието за започване на процедурата.

    (7)

    В съответствие с разпоредбите на член 16 от основния регламент Комисията проведе някои от проверките на място, изисквани в общия случай. Що се отнася до дъмпинга, и по-специално за целите на член 2, параграф 7 от основния регламент, Комисията съсредоточи вниманието си върху въпросите, упоменати в член 2, параграф 7, буква в), и по-специално върху нарушенията, свързани с вземането на решения, корпоративното управление, заемите, финансирането на дружествата и експортните кредити. Въпреки че бяха разкрити някои начални признаци за евентуални нарушения, прекратяването на тази антидъмпингова процедура означаваше, че този въпрос не е стоял като цел.

    2.   Антисубсидийната процедура и регистрацията на вноса

    (8)

    На 2 август 2010 г. в Комисията постъпи жалба по твърдение за вредоносно субсидиране на вноса в Съюза на WWAN модеми с произход от КНР. Въпросната жалба съдържаше също така искане за регистрация на вноса в съответствие с член 24, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 597/2009.

    (9)

    Жалбата беше подадена от дружеството Option NV (наричано по-долу „жалбоподателят“) — единственият известен производител на WWAN модеми в Съюза, чието производство съставлява 100 % от общото производство на Съюза.

    (10)

    Жалбата съдържаше prima facie доказателства за съществуването на субсидиране и за произтичаща от него съществена вреда, което бе счетено за достатъчно основание за започване на антисубсидийна процедура.

    (11)

    След консултация с консултативния комитет, с известие, публикувано в Официален вестник на Европейския съюз  (5), Комисията съответно започна антисубсидийна процедура по отношение на вноса в Съюза на WWAN модеми с произход от КНР, понастоящем класирани в кодове по КН ex 8471 80 00 и ex 8517 62 00.

    (12)

    На 17 септември 2010 г. Комисията подложи вноса на същия продукт с произход от КНР на задължителна регистрация в съответствие с Регламент (ЕС) № 811/2010 на Комисията (6).

    (13)

    Комисията официално уведоми за започването на процедурата жалбоподателя, производителите износители в КНР, вносителите и ползвателите, за които е известно, че са засегнати, сдруженията на вносители или ползватели, за които е известно, че са засегнати, доставчиците на суровини и на услуги, а също и представителите на КНР. На заинтересованите страни беше предоставена възможност да изложат становищата си в писмен вид и да поискат да бъдат изслушани в срока, посочен в известието за започване на процедурата.

    Б.   ОТТЕГЛЯНЕ НА ЖАЛБИТЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИТЕ

    (14)

    С две писма от 26 октомври 2010 г. до Комисията Option NV оттегли своята антидъмпингова и антисубсидийна жалба във връзка с вноса на WWAN модеми с произход от КНР. Причина за оттеглянето на жалбите бе обстоятелството, че дружеството Option NV е сключило споразумение за сътрудничество с производител износител в КНР.

    (15)

    Съгласно член 9, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1225/2009 и член 14, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 597/2009 когато жалбоподателят оттегли жалбата си, процедурата може да бъде прекратена, освен ако това прекратяване не би било в интерес на Съюза.

    (16)

    Комисията сметна, че настоящите процедури следва да бъдат прекратени, тъй като в хода на съответното антидъмпингово и антисубсидийно разследване не бяха открити никакви доводи, които да указват, че такова прекратяване не е в интерес на Съюза. Заинтересованите страни бяха съответно информирани и им бе предоставена възможността да направят коментар.

    (17)

    След оттеглянето на жалбите едно дружество се свърза с Комисията, като твърдеше, че е производител на WWAN модеми в Съюза. Дружеството впоследствие заяви, че процедурите следва да продължат, независимо от оттеглянето на жалбите. Следва да се отбележи, че дружеството заяви своя интерес за първи път след изтичането на процедурните срокове и в двете процедури, предвидени за заявяване на интерес и излагане на позициите на заинтересованите страни като производители от Съюза, поради което то не успя да подкрепи подадените от Option жалби, преди те да бъдат оттеглени.

    (18)

    Следва също да се отбележи, че твърденията и информацията, представени от това дружество, не бяха от такова естество, че да накарат Комисията да заключи, че би било в интерес на Съюза да продължи започнатите процедури въз основа на жалбите на Option и след оттеглянето на последните. В този контекст трябваше да се държи сметка — с оглед на дейностите, декларирани като осъществявани от дружеството в сектора на WWAN модемите в Съюза — за способността на дружеството на практика: i) да играе определена роля на пазара на Съюза в сектора на WWAN модемите, а също и ii) да покрие евентуален недостиг в доставките, ако трябва да бъдат наложени мерки. Въз основа на информацията, предоставена във връзка с това в контекста на настоящите процедури, се стигна до заключението, че би било ненужно да се продължи с разследването и да се наложат мерки след оттеглянето на жалбите.

    (19)

    Не бяха получени други коментари, които да сочат, че прекратяването на настоящите процедури не би било в интерес на Съюза.

    (20)

    При тези обстоятелства Комисията заключава, че антидъмпинговата и антисубсидийната процедура във връзка с вноса в Съюза на WWAN модеми с произход от КНР следва да се прекратят без налагане на мерки.

    (21)

    На основание на гореизложеното регистрирането на вноса на WWAN модеми с произход от КНР, декларирани под кодове по КН ex 8471 80 00 и ех 8517 62 00, в изпълнение на регламенти (ЕС) № 570/2010 и (ЕС) № 811/2010 следва да се прекрати, а споменатите регламенти — да се отменят,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Антидъмпинговата и антисубсидийната процедура във връзка с вноса в Съюза на модеми за безжична глобална мрежа (WWAN) с произход от Китайската народна република, понастоящем класирани в кодове по КН ex 8471 80 00 и ех 8517 62 00, се прекратяват.

    Член 2

    На митническите органи се указва да преустановят прилагането на регистрационния режим за внос, установен в съответствие с член 1 от регламенти (ЕС) № 570/2010 и (ЕС) № 811/2010.

    Член 3

    Регламенти (ЕС) № 570/2010 и (ЕС) № 811/2010 се отменят.

    Член 4

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на 2 март 2011 година.

    За Комисията

    Председател

    José Manuel BARROSO


    (1)  ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 51.

    (2)  ОВ L 188, 18.7.2009 г., стр. 93.

    (3)  ОВ C 171, 30.6.2010 г., стр. 9.

    (4)  ОВ L 163, 30.6.2010 г., стр. 34.

    (5)  ОВ C 249, 16.9.2010 г., стр. 7.

    (6)  ОВ L 243, 16.9.2010 г., стр. 37.


    Top