EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0414

Регламент (ЕО) № 414/2009 на Комисията от 30 април 2009 година за изменение на Регламент (ЕИО) № 2454/93 за определяне на разпоредби за прилагане на Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Общността (Текст от значение за ЕИП)

OB L 125, 21.5.2009, p. 6–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/04/2016; заключение отменено от 32016R0481

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/414/oj

21.5.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 125/6


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 414/2009 НА КОМИСИЯТА

от 30 април 2009 година

за изменение на Регламент (ЕИО) № 2454/93 за определяне на разпоредби за прилагане на Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Общността

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2913/92 от 12 октомври 1992 г. относно създаване на Митнически кодекс на Общността (1), и по-специално член 247 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 648/2005 на Европейския парламент и на Съвета (2) в Регламент (ЕИО) № 2913/92 бе въведено задължението за подаване на обобщени декларации за въвеждане или напускане по електронен път. От 1 юли 2009 г. нататък подаването на митническа декларация за износ на хартиен носител се допуска само когато компютризираната система на митническите органи не функционира или когато електронното приложение на лицето, което подава декларацията, не функционира.

(2)

Следва да бъде установен алтернативен вариант на придружаващия транзитен документ („Придружаващ транзитен документ/документ за сигурност“) и свързания с него списък на стоки, за да бъдат включени изискваните в приложение 30А към Регламент (ЕИО) № 2454/93 на Комисията (3) данни за повишаване нивото на сигурността.

(3)

„Придружаващият износен документ“ и свързаният с него списък на стоките, предвидени в член 796а от Регламент (ЕИО) 2454/93, следва също да бъдат адаптирани, за да включат данните от приложение 30А към Регламент (ЕИО) № 2454/93.

(4)

В случай че лицата, които подават декларацията, не могат да предоставят на митническите органи данните от обобщените декларации за износ и напускане по нормалните компютризирани процедури, тъй като компютризираната система на митническите органи или електронното приложение на лицето, подаващо декларацията, не функционират, те следва да имат възможността да използват алтернативна процедура на хартиен носител, която да им позволява да предоставят необходимата информация на митническите органи. За тази цел е необходимо да бъде предвидено използването на формуляр „Единен административен документ за износ/сигурност“, в който да се съдържат едновременно данните от декларацията за износ и данните от обобщената декларация за напускане.

(5)

За случаи, в които компютризираната система на митническите органи не функционира или в които електронното приложение на лицето, което подава декларацията, не функционира, е необходимо да бъде предвиден „Документ за сигурност и безопасност“, който следва да бъде използван като обобщена декларация за въвеждане и като обобщена декларация за напускане. Той следва да съдържа данните, определени в приложение 30А към Регламент (ЕИО) № 2454/93, и следва да бъде допълнен със списък на стоките, когато пратката се състои от повече от една стока.

(6)

С оглед на икономическите оператори да бъде предоставен най-широк набор от възможности за предоставяне на изискваните данни, в случай че и митническите, и частните компютризирани системи не функционират, е необходимо на митническите органи да бъде позволено да разрешат предоставянето на посочените данни посредством търговски документи, при условие че представените пред митническите органи документи съдържат определените в приложение 30А към Регламент (ЕИО) № 2454/93 реквизити за обобщените декларации за въвеждане или напускане.

(7)

Тъй като разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1875/2006 на Комисията (4) във връзка със сигурността и безопасността се прилагат от 1 юли 2009 г., съответстващите им разпоредби, определени с настоящия регламент, следва да се прилагат от същата дата. Поради това Регламент (ЕИО) № 2454/93 на Комисията следва съответно да бъде изменен.

(8)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по Митнически кодекс,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕИО) № 2454/93 се изменя, както следва:

1)

Член 183, параграф 2 се изменя, както следва:

а)

втората алинея се заменя със следното:

„В случаите, посочени в букви а) и б) от първата алинея, обобщената декларация за въвеждане на хартиен носител се изготвя с помощта на формуляра за документ за сигурност и безопасност, съответстващ на образеца в приложение 45и. Когато пратката, за която се изготвя обобщена декларация за въвеждане, се състои от повече от една стока, документът за сигурност и безопасност се допълва със списък на стоките, съответстващ на образеца в приложение 45й. Списъкът на стоките е неразделна част от документа за сигурност и безопасност.“

б)

добавя се следната алинея:

„В случаите, посочени в букви а) и б) от първата алинея, митническите органи могат да позволят документът за сигурност и безопасност да бъде заменен или допълнен с търговски документи, при условие че изпратените на митническите органи документи съдържат реквизитите, определени за обобщените декларации за въвеждане в приложение 30А.“

2)

В член 340б се добавя следната точка 6а:

„6а.

„Придружаващ транзитен документ/документ за сигурност“: означава документът, който е разпечатан от компютризираната система, за да придружава стоките, и който се основава на данните от транзитната декларация и от обобщената декларация за въвеждане или напускане.“

3)

Член 358 се изменя, както следва:

а)

В параграф 2, първата алинея въвеждащото изречение се заменя със следното:

„2.   След вдигане на стоките придружаващият транзитен документ или придружаващият транзитен документ/документ за сигурност придружава стоките, поставени под режим общностен транзит. Той съответства на образеца на реквизитите за придружаващия транзитен документ в приложение 45а или, в случаите, когато в допълнение към данните за транзита се предоставят данните, посочени в приложение 30А, на образеца на придружаващия транзитен документ/документ за сигурност, определен в приложение 45д и списъка на стоките за транзит/сигурност, определен в приложение 45е. Документът се предоставя на оператора по един от следните начини:“

б)

Параграф 3 се заменя със следното:

„3.   Когато декларацията се отнася за повече от една стока, придружаващият транзитен документ, посочен в параграф 2, се допълва със списък на стоките, съответстващ на образеца в приложение 45б. Придружаващият транзитен документ/документ за сигурност, посочен в параграф 2, винаги се допълва със списък на стоките, съответстващ на образеца в приложение 45е. Списъкът на стоките е неразделна част от придружаващия транзитен документ или от придружаващия транзитен документ/документ за сигурност.“

4)

В член 787 параграф 2 се заменя със следното:

„2.   В случай че компютризираната система на митническите органи не функционира или в случай че електронното приложение на лицето, подаващо декларацията за износ, не функционира, митническите органи приемат декларации за износ на хартиен носител, при условие че тя е изготвена по един от следните начини:

а)

с помощта на формуляр, съответстващ на образеца от приложения 31—34, допълнен от документ за сигурност и безопасност, съответстващ на образеца в приложение 45и и списък на стоките за сигурност и безопасност, съответстващ на образеца в приложение 45й;

б)

с помощта на единен административен документ за износ/сигурност, съответстващ на образеца в приложение 45к и списък на стоките за износ/сигурност, съответстващ на образеца в приложение 45л.

Формулярът съдържа най-малко списъка с данни от приложение 37 и приложение 30А за режим износ.“

5)

Член 796а се изменя, както следва:

а)

В параграф 1 думите „приложение 45в“ се заменят с „приложение 45ж“.

б)

В параграф 2 думите „приложение 45г“ се заменят с „приложение 45з“.

6)

В член 796в, параграф 2 думите „приложение 45в“ се заменят с „приложение 45ж“.

7)

Член 842б, параграф 3 се изменя, както следва:

а)

втората алинея се заменя със следното:

„В случаите, посочени в букви а) и б) от първата алинея, обобщената декларация за напускане на хартиен носител се изготвя с помощта на документ за сигурност и безопасност, съответстващ на образеца в приложение 45и. Когато пратката, за която се изготвя обобщена декларация за напускане, се състои от повече от една стока, документът за сигурност и безопасност се допълва със списък на стоките, съответстващ на образеца в приложение 45й. Списъкът на стоките е неразделна част от документа за сигурност и безопасност.“

б)

добавя се следната трета алинея:

„В случаите, посочени в букви а) и б) от първата алинея, митническите органи могат да позволят документът за сигурност и безопасност да бъде заменен или допълнен с търговски документи, при условие че подадените пред митническите органи документи съдържат данните, определени за обобщените декларации за напускане в приложение 30А.“

8)

В член 183, член 359, параграфи 1 и 4, член 360, параграфи 1 и 2, член 361, параграфи 3 и 4, член 406, параграфи 1 и 2, член 408, параграф 1, буква г), член 454, параграф 4, член 454б, параграфи 2 и 4, член 455, параграф 1 и член 457б, параграфи 2 и 3 думите „придружаващ транзитен документ“ се заменят с „придружаващ транзитен документ — придружаващ транзитен документ/документ за сигурност“.

9)

Приложение 37г се изменя, както следва:

а)

в точка 3.1, третото тире „придружаващ транзитен документ (TAD)“ се заменя с „придружаващ транзитен документ (TAD) — придружаващ транзитен документ/документ за сигурност (TSAD)“.

б)

В точки 3.2, 3.3, 4.1, 7, 8, 18 и 30.1 „TAD“ се заменя с „TAD/TSAD“

в)

В точка 3.2 думите „приложение 37 и 45а“ се заменят с „приложение 37, 45а и 45д“.

10)

Приложения 45в и 45г се заличават.

11)

Добавя се приложение 45д, както е определено в приложение I към настоящия регламент.

12)

Добавя се приложение 45е, както е определено в приложение II към настоящия регламент.

13)

Добавя се приложение 45ж, както е определено в приложение III към настоящия регламент.

14)

Добавя се приложение 45з, както е определено в приложение IV към настоящия регламент.

15)

Добавя се приложение 45и, както е определено в приложение V към настоящия регламент.

16)

Добавя се приложение 45й, както е определено в приложение VI към настоящия регламент.

17)

Добавя се приложение 45к, както е определено в приложение VII към настоящия регламент.

18)

Добавя се приложение 45л, както е определено в приложение VIII към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 юли 2009 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 30 април 2009 година.

За Комисията

László KOVÁCS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 302, 19.10.1992 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 117, 4.5.2005 г., стр. 13.

(3)  ОВ L 253, 11.10.1993 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 360, 19.12.2006 г., стp. 64.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45д

(посочено в член 358, параграф 2)

ПРИДРУЖАВАЩ ТРАНЗИТЕН ДОКУМЕНТ/ДОКУМЕНТ ЗА СИГУРНОСТ („TSAD“)

ГЛАВА I

Образец на придружаващ транзитен документ/документ за сигурност

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за придружаващия транзитен документ/документ за сигурност

Съкращението „ПНД“ („план за непрекъснатост на дейността“), използвано в настоящата глава, се отнася за ситуации, в които се прилага аварийната процедура, определена в член 340б, параграф 7.

Придружаващият транзитен документ/документ за сигурност съдържа данни, които са валидни за цялата декларация.

Съдържащата се в придружаващия транзитен документ/документ за сигурност информация се основава на данни от транзитната декларация; при необходимост тази информация ще бъде променяна от отговорното лице и/или проверявана от отправното митническо учреждение.

Хартията на придружаващия транзитен документ/документ за сигурност може да бъде зелена на цвят.

В допълнение на разпоредбите в обяснителните бележки за приложения 30А, 37 и 38, реквизитите трябва да бъдат разпечатвани, както следва:

1.   MRN (РЕФЕРЕНТЕН НОМЕР НА ОПЕРАЦИЯТА)

MRN се отпечатва върху първата страница и върху всички списъци на стоките, с изключение на случая, когато тези формуляри се използват в контекста на ПНД и не се генерира MRN.

Информацията е буквено-цифрова, съдържаща 18 знака, в следния формат:

Поле

Съдържание

Вид поле

Примери

1

Последните две цифри на годината на официалното приемане на транзитната декларация (ГГ)

Цифрово — 2 знака

06

2

Идентификатор на държавата, от която започва операцията (двубуквен код на държавата)

Буквено — 2 знака

RO

3

Уникален идентификатор за транзитната операция за година и страна

Буквено-цифрово — 13 знака

9876AB8890123

4

Контролна цифра

Буквено-цифрово — 1 знак

5

Полета 1 и 2 се попълват както е обяснено по-горе.

Поле 3 се попълва с идентификатор за транзитната операция. Начинът, по който се използва това поле, зависи от националните администрации, но всяка една транзитна операция трябва задължително да има уникален номер в рамките на една година в дадена страна.

Националните администрации, които искат в MRN да се съдържа референтния номер на митническото учреждение, биха могли да използват не повече от първите 6 знака за вписване на националния номер на митническото учреждение.

В поле 4 следва да бъде попълнено със стойност, която представлява контролна цифра за целия MRN. Това поле позволява да бъде открита грешка, когато се въвежда целият MRN.

„MRN“ се отпечатва и под формата на баркод, като се използва стандартът „code 128“, набор от символи „B“.

2.   КЛЕТКА ДЕКЛ. СИГ. (S00):

Попълва се код S, когато придружаващият транзитен документ/документ за сигурност съдържа и информация за сигурността. В случай че посоченият документ не съдържа информация за сигурността, клетката остава празна.

3.   КЛЕТКА ФОРМУЛЯРИ (3):

Първо подразделение: пореден номер на отпечатания лист,

Второ подразделение: общ брой отпечатани листове, (включително списъка на стоките).

4.   КЛЕТКА РЕФЕРЕНТНИ НОМЕРА (7):

Попълва се LRN и/или UCR

LRN – местен референтен номер според определението в приложение 37а.

UCR — уникален референтен номер на пратката, както е посочено в приложение 37, дял II, клетка 7.

5.   В ПОЛЕТО ВДЯСНО ОТ КЛЕТКА ПОЛУЧАТЕЛ (8):

Името и адресът на митническото учреждение, до което трябва да бъде изпратен обратен екземпляр от придружаващия транзитен документ/документ за сигурност.

6.   КЛЕТКА ДРУГИ SCI (S32):

Попълва се показател за друго особено обстоятелство

7.   КЛЕТКА ОТПРАВНО МИТНИЧЕСКО УЧРЕЖДЕНИЕ (С):

референтен номер на отправното митническо учреждение,

дата на приемане на транзитната декларация,

наименованието на одобрения изпращач и номера на разрешението му (ако има такъв).

8.   КЛЕТКА КОНТРОЛ ОТ ОТПРАВНО МИТНИЧЕСКО УЧРЕЖДЕНИЕ (D):

резултати от контрол,

поставени пломби или означението „- -“ за посочване на „Освободено — 99201“,

означението „Задължителен маршрут“, когато се прилага.

Не се допуска изменение, допълнение или изтриване под каквато и да е форма на придружаващия транзитен документ/документ за сигурност, освен ако в настоящия регламент е посочено друго.

9.   ФОРМАЛНОСТИ ПО ВРЕМЕ НА ПРЕВОЗ

Между момента, когато стоките напуснат отправното митническо учреждение и момента, когато пристигнат в получаващото митническо учреждение, е възможно да се наложи добавянето на някои данни към придружаващия транзитен документ/документ за сигурност, който придружава стоките. Тези данни се отнасят до операцията по превоз и трябва да бъдат добавени в процеса на въпросната операция от превозвача, отговарящ за превозното средство, върху което се натоварват стоките. Тези данни могат да бъдат добавяни четливо на ръка, като в този случай се попълват с мастило и с главни печатни букви.

На превозвачите се напомня, че имат право да претоварват стоките на друго превозно средство само и единствено след като получат разрешение за това от митническите органи на страната, на чиято територия ще се извършва претоварването.

Когато тези органи счетат, че въпросната операция по общностен транзит може да продължи по нормалния ред, и след вземане на необходимите мерки, те заверяват придружаващия транзитен документ/документ за сигурност.

Митническите органи на транзитното митническо учреждение или, според случая, на получаващото митническо учреждение са задължени да въведат в системата добавените върху придружаващия транзитен документ/документ за сигурност данни. Данните могат да бъдат въведени и от одобрения получател.

Въпросните клетки и дейности са:

10.   ПРЕТОВАРВАНЕ: ИЗПОЛЗВАЙТЕ КЛЕТКА 55

Клетка Претоварване (55)

Първите три реда на тази клетка трябва да се попълнят от превозвача, когато в процеса на съответната операция стоките се претоварватт от едно превозно средство на друго или от един контейнер в друг.

При все това, когато стоките се превозват в контейнери, които се транспортират от пътни превозни средства, митническите органи могат да разрешат на отговорното лице да остави клетка 18 празна, ако логистичната схема в точката на отпътуване не позволява да се предостави информация за идентификация и националността на превозното средство при изготвяне на транзитната декларация и ако те могат да гарантират, че изискваната информация относно транспортните средства ще бъде вписана впоследствие в клетка 55.

11.   ДРУГИ ИНЦИДЕНТИ: ИЗПОЛЗВАЙТЕ КЛЕТКА 56

Клетка Други инциденти по време на превоза (56):

Клетката трябва да бъде попълнена в съответствие с действащите разпоредби по отношение на транзита.

Освен това, когато стоките са били натоварени на полуремарке и по време на пътуването се сменя само влекачът (без стоките да се обработват или претоварват на друго превозно средство), в тази клетка се попълва регистрационния номер и националността на новия влекач. В тези случаи не е необходима заверка от компетентните органи.“


ПРИЛОЖЕНИЕ II

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45е

(посочено в член 358, параграф 3)

СПИСЪК НА СТОКИТЕ ЗА ТРАНЗИТ/СИГУРНОСТ („TSLoI“)

ГЛАВА I

Образец на списък на стоките за транзит/сигурност

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за списъка на стоките за транзит/сигурност

Съкращението „ПНД“ („план за непрекъснатост на дейността“), използвано в настоящата глава, се отнася за ситуации, в които се прилага аварийната процедура, определена в член 340б, параграф 7.

Списъкът на стоките за транзит/сигурност съдържа данните, които се отнасят за конкретните стоки в декларацията.

Клетките на списъка на стоките могат да бъдат разширявани вертикално. В допълнение на разпоредбите в обяснителните бележки за приложения 30А и 37, реквизитите трябва да се разпечатват както следва, когато е необходимо, с помощта на кодове:

1.

Клетка MRN — референтен номер на операцията съгласно определението в приложение 45д. MRN се отпечатва върху първата страница и върху всички списъци на стоки, с изключение на случая когато тези формуляри се използват в контекста на ПНД и не се генерира MRN.

2.

Реквизитите от различните клетки на ниво стока се разпечатват, както следва:

a)

клетка Стока № (32) — пореден номер на въпросната стока;

б)

клетка Код нач. плащ. тр. р. (S29) — попълва се кода за начина на плащане на транспортните разходи;

в)

UNDG (44/4) — Код на ООН за опасни стоки;

г)

Клетка Формуляри (3):

Първо подразделение: пореден номер на отпечатания лист,

Второ подразделение: общ брой отпечатани листове, (списък на стоките за транзит/сигурност).“


ПРИЛОЖЕНИЕ III

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45ж

(посочено в член 796а)

ПРИДРУЖАВАЩ ИЗНОСЕН ДОКУМЕНТ („EAD“)

ГЛАВА I

Образец на придружаващ износен документ

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за придружаващия износен документ

Съкращението „ПНД“ („план за непрекъснатост на дейността“), използвано в настоящата глава, се отнася за ситуации, в които се прилага аварийната процедура, определена в член 787, параграф 2.

Придружаващият износен документ съдържа данни, които са валидни за цялата декларация и за една стока.

Съдържащата се в придружаващия износен документ информация се основава на данни от декларацията за износ; при необходимост тази информация ще бъде променяна от декларатора/представителя и/или проверявана от митническото учреждение на износ.

В допълнение към разпоредбите в обяснителните бележки за приложения 30А и 37, реквизитите трябва да бъдат разпечатвани, както следва:

1.

КЛЕТКА MRN (РЕФЕРЕНТЕН НОМЕР НА ОПЕРАЦИЯТА)

MRN се отпечатва върху първата страница и върху всички списъци на стоките, с изключение на случая, когато тези формуляри се използват в контекста на ПНД и не се генерира MRN.

Информацията е буквено-цифрова, съдържаща 18 знака, в следния формат:

Поле

Съдържание

Вид поле

Примери

1

Последните две цифри на годината на официалното приемане на митническата декларация за износ (ГГ)

Цифрово — 2 знака

06

2

Идентификатор на държавата на износ (двубуквения код, както е предвидено за клетка 2 от единния административен документ в приложение 38)

Буквено — 2 знака

RO

3

Уникален номер на износната операция за година и страна

Буквено-цифрово — 13 знака

9876AB8890123

4

Контролна цифра

Буквено-цифрово — 1 знак

5

Поле 1 и 2 се попълват както е обяснено по-горе.

Поле 3 се попълва с идентификатор за операцията за целите на контрол на износа. Начинът, по който се използва това поле, зависи от националните администрации, но всяка една износна операция трябва задължително да има уникален номер в рамките на една година в дадена страна. Националните администрации, които искат в MRN да се съдържа референтния номер на компетентното митническо учреждение, биха могли да използват не повече от първите 6 знака за вписване на националния номер на митническото учреждение.

В поле 4 се попълва със стойност, която представлява контролна цифра за целия MRN. Това поле позволява да бъде открита грешка, когато се въвежда целият MRN.

„MRN“ се отпечатва и под формата на баркод, като се използва стандартът „code 128“, набор от символи „B“.

2.

КЛЕТКА ДЕКЛ. СИГ. (S00):

Попълва се код S, когато придружаващият износен документ съдържа и информация за сигурността. В случай че посоченият документ не съдържа информация за сигурността, клетката остава празна.

3.

КЛЕТКА МИТНИЧЕСКО УЧРЕЖДЕНИЕ

Референтен номер на митническото учреждение на износ.

4.

КЛЕТКА РЕФЕРЕНТНИ НОМЕРА (7)

Въведете LRN и/или UCR.

LRN— местен референтен номер според определението в приложение 37а.

UCR— уникален референтен номер на пратката, както е посочено в приложение 37, дял II, клетка 7.

5.

КЛЕТКА ДРУГИ SCI (S32)

Въведете показател за друго особено обстоятелство.

6.

РЕКВИЗИТИТЕ ОТ РАЗЛИЧНИТЕ КЛЕТКИ НА НИВО СТОКА СЕ РАЗПЕЧАТВАТ, КАКТО СЛЕДВА:

a)

клетка Стока № (32) — пореден номер на въпросната стока;

б)

UNDG (44/4) — Код на ООН за опасни стоки.

Не се допуска изменение, допълнение или изтриване под каквато и да е форма на придружаващия износен документ, освен ако в настоящия регламент е посочено друго.“


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45з

(посочено в член 796а)

СПИСЪК НА СТОКИТЕ ЗА ИЗНОС („ELoI“)

ГЛАВА I

Образец на списък на стоките за износ

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за списъка на стоките за износ

Списъкът на стоките за износ съдържа данните, които се отнасят за конкретните стоки в декларацията.

Клетките на списъка на стоките за износ могат да се разширяват вертикално.

В допълнение на разпоредбите в обяснителните бележки за приложения 30А и 37, реквизитите трябва да бъдат разпечатвани както следва, когато е необходимо, с помощта на кодове:

1.

Клетка MRN — референтен номер на операцията, съгласно определението в приложение 45ж. MRN се отпечатва върху първата страница и върху всички списъци на стоки.

2.

Данните от различните клетки на ниво стока се разпечатват, както следва:

а)

клетка Стока № (32) — пореден номер на въпросната стока;

б)

клетка UNDG (44/4) — Код на ООН за опасни стоки.“


ПРИЛОЖЕНИЕ V

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45и

(посочено в член 183, параграф 2, член 787, параграф 2, буква а) и член 842б, параграф 3)

ДОКУМЕНТ ЗА СИГУРНОСТ И БЕЗОПАСНОСТ („SSD“)

ГЛАВА I

Образец на документ за сигурност и безопасност

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за документа за сигурност и безопасност

Формулярът съдържа информация от общата и стоковата част.

Съдържащата се в документа за сигурност и безопасност информация се основава на данни от обобщената декларация за въвеждане или напускане; при необходимост тази информация ще бъде променяна от лицето, подаващо обобщената декларация и/или проверявана съответно от входното/изходното митническо учреждение.

Документът за сигурност и безопасност се попълва от лицето, подаващо обобщената декларация.

В допълнение на разпоредбите в обяснителните бележки за приложения 30А и 37, реквизитите трябва да бъдат разпечатвани, както следва:

1.

Клетка MRN — референтен номер на операцията, съгласно определението в приложение 45д или ad hoc референтни номера, издадени от митническото учреждение. MRN се отпечатва върху първата страница и върху всички списъци на стоки.

2.

Митническо учреждение:

Референтен номер на входното/изходното митническо учреждение;

3.

Клетка Вид декларация (1):

Кодове „IM“ или „EX“ в зависимост от това дали документът съдържа данни от обобщената декларация за въвеждане или за напускане;

4.

Клетка референтен номер (7):

Попълва се LRN – LRN — местен референтен номер, според определението в приложение 37а;

5.

Клетка Код първ. място прист. (S11):

Код на първото място на пристигане;

6.

Клетка Дата/вр.прист. 1-то място пр. на митн. тер. (S12):

Попълва се дата и час на пристигане в първото място на пристигане в митническата територия;

7.

Клетка Код нач. плащ. на Т.Р. (S29):

Попълва се кода за начина на плащане на транспортните разходи;

8.

Клетка UNDG (S27) — Код на ООН за опасни стоки;

9.

Клетка Други SCI(S32):

Попълва се показател за друго особено обстоятелство;

Не се допуска изменение, допълнение или изтриване под каквато и да е форма на документа за сигурност и безопасност, освен ако в настоящия регламент е посочено друго.“


ПРИЛОЖЕНИЕ VI

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45й

(посочено в член 183, параграф 2, член 787, параграф 2, буква а), и член 842б, параграф 3)

СПИСЪК НА СТОКИТЕ ЗА СИГУРНОСТ И БЕЗОПАСНОСТ („SSLoI“)

ГЛАВА I

Образец на списък на стоките за сигурност и безопасност

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за списък на стоките за сигурност и безопасност

Клетките на списъка на стоките могат да се разширяват вертикално.

В допълнение на разпоредбите в обяснителните бележки за приложения 30А и 37, реквизитите от отделните клетки трябва да бъдат разпечатвани, както следва:

 

Клетка Стока № (32) — пореден номер на въпросната стока;

 

Клетка Код нач. плащ. тр. разх. (S29) — код за начина на плащане на транспортните разходи;

 

Клетка UNDG (S27) — код на ООН за опасни стоки.“


ПРИЛОЖЕНИЕ VII

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45к

(посочено в член 787)

ЕАД ИЗНОС/СИГУРНОСТ („ESS“)

ГЛАВА I

Образец на ЕАД износ/сигурност

Image

Image

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за ЕАД износ/сигурност

Съкращението „ПНД“ („план за непрекъснатост на дейността“), използвано в настоящата глава, се отнася за ситуации, в които се прилага аварийната процедура, определена в член 787, параграф 2.

Формулярът съдържа цялата информация, необходима за износа и напускането, когато се предоставят едновременно данни за износа и за сигурността. Формулярът съдържа информация от общата и стоковата част. Той е предназначен да бъде използван в контекста на ПНД.

ЕАД износ/сигурност се състои от три екземпляра:

 

Екземпляр 1 се съхранява от органите на държавата-членка, в която се приключват формалностите по износа (изпращането) или общностния транзит,

 

Екземпляр 2 се използва за статистически цели от държавата-членка на износ.

 

Екземпляр 3 се връща на износителя, след като е бил подпечатан от митническия орган.

ЕАД износ/сигурност съдържа данни, които са валидни за цялата декларация.

Съдържащата се в ЕАД износ/сигурност информация се основава на данни от декларациите за износ и за напускане; при необходимост тази информация ще бъде променяна от декларатора/представителя и/или проверявана от митническото учреждение на износ.

В допълнение към разпоредбите в обяснителните бележки към приложения 30Аи 37, реквизитите трябва да бъдат разпечатвани, както следва:

1.

Клетка MRN (Референтен номер на операцията)

MRN се отпечатва върху първата страница и върху всички списъци на стоките, с изключение на случая, когато тези формуляри се използват в контекста на ПНД и не се генерира MRN.

Информацията е буквено-цифрова, съдържаща 18 знака, в следния формат:

Поле

Съдържание

Вид поле

Примери

1

Последните две цифри на годината на официалното приемане на митническата декларация за износ (ГГ)

Цифрово — 2 знака

06

2

Идентификатор на държавата на износ (двубуквения код, както е предвидено за клетка 2 от единния административен документ в приложение 38)

Буквено — 2 знака

RO

3

Уникален номер на износната операция за година и страна

Буквено-цифрово — 13 знака

9876AB8890123

4

Контролна цифра

Буквено-цифрово — 1 знак

5

Поле 1 и 2 се попълват както е обяснено по-горе

Поле 3 се попълва с идентификатор за операцията за целите на контрол на износа. Начинът, по който се използва това поле, зависи от националните администрации, но всяка една износна операция трябва задължително да има уникален номер в рамките на една година в дадена страна. Националните администрации, които искат в MRN да се съдържа референтния номер на компетентното митническо учреждение, биха могли да използват не повече от първите 6 знака за вписване на националния номер на митническото учреждение.

В поле 4 се попълва стойност, която представлява контролна цифра за целия MRN. Това поле позволява да бъде открита грешка, когато се въвежда целият MRN.

„MRN“ се отпечатва и под формата на баркод, като се използва стандартът „code 128“, набор от символи „B“.

2.

Клетка 7 референтни номера:

Попълва се LRN и/или UCR.

LRN— местен референтен номер според определението в приложение 37а.

UCR— уникален референтен номер на пратката, както е посочено в приложение 37, дял II, клетка 7.

3.

Клетка Други SCI (S32):

Попълва се показател за друго особено обстоятелство.

Не се допуска изменение, допълнение или изтриване под каквато и да е форма на ЕАД износ/сигурност, освен ако в настоящия регламент е посочено друго.“


ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

„ПРИЛОЖЕНИЕ 45л

(посочено в член 787)

СПИСЪК НА СТОКИТЕ ЗА ЕАД ИЗНОС/СИГУРНОСТ („ESSLoI“)

ГЛАВА I

Образец на списък на стоките за ЕАД износ/сигурност

Image

ГЛАВА II

Обяснителни бележки и реквизити (данни) за списъка на стоките за ЕАД износ/сигурност

Списъкът на стоките за ЕАД износ/сигурност съдържа данните, които се отнасят за конкретните стоки в рамките на декларацията.

Клетките на списъка на стоките могат да се разширяват вертикално.

В допълнение към разпоредбите в обяснителните бележки към приложения 30А и 37, реквизитите трябва да бъдат разпечатвани, както следва:

1.

Клетка MRN — референтен номер на операцията, съгласно определението в приложение 45к. MRN се отпечатва върху първата страница и върху всички списъци на стоки.

2.

Данните от различните клетки за стоките се разпечатват, както следва:

Клетка Стока № (32) — пореден номер на въпросната стока;

Клетка представени документи/сертификати (44/1): тази клетка съдържа и номера на транспортния документ, когато е необходимо;

Клетка UNDG (44/4) — Код на ООН за опасни стоки.“


Top