EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R0810

Регламент (EO) № 810/2003 на Комисията от 12 май 2003 година относно преходни мерки съгласно Регламент (EO) № 1774/2002 на Европейския парламент и Съвета по отношение на стандарти за преработка за материали от категория 3 и тор, използвани в предприятия за производство на биогазТекст от значение за ЕИП.

OB L 117, 13.5.2003, p. 12–13 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2008

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/810/oj

03/ 81

BG

Официален вестник на Европейския съюз

5


32003R0810


L 117/12

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 810/2003 НА КОМИСИЯТА

от 12 май 2003 година

относно преходни мерки съгласно Регламент (ЕО) № 1774/2002 на Европейския парламент и Съвета по отношение на стандарти за преработка за материали от категория 3 и тор, използвани в предприятия за производство на биогаз

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1774/2002 на Европейския парламент и Съвета от 3 октомври 2002 г. относно установяваване на здравни правила относно странични животински продукти, непредназначени за консумация от човека (1), изменен с Регламент (ЕО) № 808/2003 (2), и по-специално член 32, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 1774/2002 предвижда пълно преразглеждане на разпоредбите на Общността относно странични животински продукти, които не са предназначени за консумация от човека, включително въвеждането на редица строги изисквания. Освен това той предвижда приемането на подходящи преходни мерки.

(2)

С оглед строгия характер на тези изисквания е необходимо да се предвидят преходни мерки за държавите-членки, с цел да се даде на промишлеността време за адаптиране. Освен това трябва да се разработят по-нататъшни алтернативни методи за събиране, транспортиране, съхранение, обработка, преработка и употреба на страничните животински продукти, а също и методи за тяхното унищожаване.

(3)

Съобразно с това, като преходна мярка, на държавите-членки трябва да се предостави дерогация, за да им се даде възможност да разрешат на операторите да продължат прилагането на националните разпоредби за стандарти за преработка за материали от категория 3 и тор, използвани в предприятия за производство на биогаз.

(4)

С цел предпазване от риск за здравето на животните и хората държавите-членки следва да поддържат подходящи системи за контрол за периода на преходните мерки.

(5)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет за хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Дерогация относно преработката на материал от категория 3 и тор, използвани в предприятия за производство на биогаз

1.   В съответствие с член 32, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1774/2002 и чрез дерогация от глави II А, В и Г от приложение VI към посочения регламент държавите-членки могат да продължат, в съответствие с националните разпоредби, да дават индивидуални разрешения на операторите на помещения и съоръжения най-късно до 31 декември 2004 г. да прилагат такива разпоредби за преработката на материали от категория 3 или материали от категория 3 и тор, използвани в предприятия за производство на биогаз, при условие че националните разпоредби:

а)

гарантират общото намаляване на патогени;

б)

се прилагат само в помещения и съоръжения, които ги прилагат от 1 ноември 2002 г.; и

в)

отговорят на изискванията на глава II Б от приложение VI към Регламент (ЕО) № 1774/2002.

2.   Предприятията за производство на биогаз трябва да са оборудвани с:

а)

инсталации за контрол на температурата спрямо времето;

б)

записващи устройства, които записват резултатите от горните измервания; и

в)

подходяща защитна система за предпазване от недостатъчно загряване; и

г)

подходящи съоръжения за почистване и дезинфектиране на контейнери и превозни средства при напускане на предприятието за производство на биогаз.

3.   Всяко предприятие за производство на биогаз трябва да има собствена лаборатория или да използва външна лаборатория. Лабораторията трябва да е оборудвана така, че в нея да се извършват необходимите анализи, и да е одобрена от компетентния орган.

Член 2

Контролни мерки

Компетентният орган предприема необходимите мерки за контрол относно спазването на условията съгласно член 1 от оторизираните оператори на помещения и съоръжения.

Член 3

Отнемане на разрешения и унищожаване на материал, който не отговаря на изискванията на настоящия регламент

1.   Индивидуални разрешения на компетентния орган за преработка за материали от категория 3 или материали от категория 3 и тор, използвани в предприятия за производство на биогаз, се отнемат незабавно и завинаги по отношение на оператора, помещенията или съоръженията, ако вече не се изпълняват условията, установени в настоящия регламент.

2.   Компетентният орган отнема всички разрешения, издадени съгласно член 1, най-късно до 31 декември 2004 г.

Компетентният орган не издава окончателно разрешение съгласно Регламент (ЕО) № 1774/2002 освен когато, на базата на свои инспекции, не се увери, че помещенията и съоръженията съгласно член 1 отговарят на изискванията на настоящия регламент.

3.   Всеки материал, който не отговаря на изискванията на настоящия регламент, се унищожава в съответствие с инструкциите на компетентния орган.

Член 4

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага 1 май 2003 г. до 31 декември 2004 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 12 май 2003 година.

За Комисията

David BYRNE

Член на Комисията


(1)  ОВ L 273, 10.10.2002 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 117, 13.5.2003 г., стр. 1.


Top