Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000R1543

    Регламент (ЕО) № 1543/2000 на Съвета от 29 юни 2000 година за установяване на общностна рамка за събиране и управление на данните, необходими за провеждане на общата политиката в областта на рибарството

    OB L 176, 15.7.2000, p. 1–16 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2008; отменен от 32008R0199

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2000/1543/oj

    04/ 05

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    206


    32000R1543


    L 176/1

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1543/2000 НА СЪВЕТА

    от 29 юни 2000 година

    за установяване на общностна рамка за събиране и управление на данните, необходими за провеждане на общата политиката в областта на рибарството

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 37 от него,

    като взе предвид предложението на Комисията (1),

    като взе предвид становището на Европейския парламент (2),

    като има предвид, че:

    (1)

    Регламент (ЕИО) № 3760/92 на Съвета от 20 декември 1992 г. за установяване на система на Общността за рибарството и аквакултурите (3) предвижда редовната оценка от Научно-техническия и икономически съвет за риболова (наричан по-нататък „НТИСР“) на състоянието на рибните ресурси и на икономическите последствия от това състояние.

    (2)

    Правилата на поведение за отговорен риболов, установени от Организацията на Обединените нации за прехраната и селското стопанство относно запазването и стопанисването на застъпващите се рибни запаси и на запасите мигриращи риби подчертават необходимостта от развитие на научно-изследователска работа и събиране на данни с цел подобряване на научните познания.

    (3)

    Общността трябва да участва в усилията, полагани в международни води за запазването на риболовните ресурси в съответствие преди всичко с разпоредбите установени от регионалните организации за риболов.

    (4)

    За извършване на научните оценки, необходими за общата политика в областта на рибарството (наричана по-нататък „ОПР“), е целесъобразно да бъде събрана пълна информация относно биологията на ресурсите, риболовните флоти и тяхната дейност, както и икономическите и социални въпроси.

    (5)

    Желателно е събирането на тази специфична информация да бъде координирано със статистическите данни.

    (6)

    Необходимо е да се определят приоритетите на общностно равнище, да се уеднаквят процедурите за събиране и обработка на данните в рамките на Общността, за да се гарантира общата логика на цялата система и да се оптимизира съотношението между цената и ефективността ѝ като се създаде една стабилна многогодишна рамка.

    (7)

    Научните анализи изискват приоритетно не толкова основните подробни сведения, а по-скоро обобщените данни получени чрез групиране и обработка в подходящ мащаб на подробните сведения.

    (8)

    Съществуващите в тази област регламенти, по-специално Регламенти (ЕИО) № 3759/92 (4), (ЕИО) № 2847/93 (5), (ЕО) № 685/95 (6), (ЕО) № 779/97 (7) и (ЕО) № 104/2000 (8) на Съвета, както и Регламенти (ЕО) № 2090/98 (9), (ЕО) № 2091/98 (10) и (ЕО) № 2092/98 (11) на Комисията включват разпоредби относно събирането и управлението на данните за риболовните кораби, за тяхната дейност, за техния улов както и за следене на цените, които трябва да бъдат взети под внимание за установяване на общата система.

    (9)

    Действащите нормативни разпоредби не обхващат съвкупността от области, за които трябва да бъдат събирани сведения, които да позволят пълни и надеждни научни изследвания. Те третират или индивидуални данни, или общи сведения, а не обобщената информация в мащаб подходящ за извършване на научна оценка. Следователно е уместно да се изготвят нови разпоредби с цел установяване на многогодишни поредици от обобщени данни, до които да имат достъп компетентните и упълномощени потребители.

    (10)

    Оценката на ресурсите и на икономическото състояние на сектора изисква събирането на биологична информация, обхващаща съвкупността от улова, включително върнатите в морето организми, независимите оценки на рибните запаси от стопанския риболов общо за група ресурси, събирането на информация за капацитета на улов и за стопанския риболов както и сведения, обясняващи образуването на цените и които позволяват оценка на икономическото положение на риболовните предприятия и на промишлеността за преработка на продуктите от риболова, а също и развитието на заетостта в тези сектори.

    (11)

    Уместно е да се даде предимство на сведенията, които са необходими конкретно за изготвяне на научните оценки, но е необходимо също и да бъде поощрявано изготвянето на разширена програма, която да позволи подобряването на тези оценки.

    (12)

    Целесъобразно е да се приобщят научната общност, професионалистите от сектора на риболова и останалите заинтересовани среди към определянето на правила касаещи събирането и обработката на тези данни. Член 16 от Регламент (ЕИО) № 3760/92 предвижда учредяването на НТИСР, а Решение на Комисията (ЕИО) № 128/71 (12) постановява създаването на Консултативен комитет по рибарство (наричан по-нататък „ККР“), които именно са подходящите органи за класирането на необходимите становища.

    (13)

    Прилагането на общностната програма за събиране и управление на данните за риболова трябва да се извършва под пряката отговорност на държавите-членки. За тази цел е целесъобразно последните да изготвят национални програми, съгласувани с програмите на Общността.

    (14)

    Прилагането на националните програми за събиране и управление на данните за риболова ще изисква значителни разходи. Ползата от тези програми ще може да се почувства напълно единствено на общностно равнище. Следователно трябва да бъде предвидена финансова помощ от Общността за покриване на част от разходите на държавите-членки, като тази помощ е определена в Решение 2000/439/ЕО (13).

    (15)

    Обобщените данни, визирани в настоящия регламент, трябва да бъдат интегрирани в компютърна база данни, за да бъдат достъпни за упълномощените потребители и да позволят необходимия обмен. Предаването на специфичните научни данни е предвидено от международните организации и преди всичко от Международния съвет за изследване на морето, както и от регионалните риболовни организации.

    (16)

    За улесняване прилагането на предвидените разпоредби е уместно да бъде изготвена процедура за установяване на тясно сътрудничество между държавите-членки и Комисията в рамките на управителен комитет.

    (17)

    Мерките, необходими за прилагането на настоящия регламент, трябва да бъдат определени в съответствие с Решение № 1999/468/ЕО от 28 юни 1999 г. на Съвета за установяване на процедурите за упражняване на изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията (14).

    (18)

    Провеждането на програмите за събиране и управление на данните трябва да бъде предмет на редовна оценка и е необходимо, в средносрочен план, да се разгледа възможността за разширяване на обхванатите области,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Настоящият регламент установява общностната рамка за събиране и управление на данните, необходими за оценка на състоянието на рибните ресурси и на сектор рибарство.

    Държавите-членки носят отговорността за събирането на тази информация.

    Член 2

    По смисъла на настоящия регламент:

    а)

    „многогодишни поредици“ са данните, измерващи развитието на един и същ параметър в продължение на няколко години;

    б)

    „обобщени данни“ е резултатът от обработката на данните, набавени за група риболовни кораби за определен период от време и, евентуално, за определен географски сектор, позволяващи получаване на обща представителна оценка за цялостната ситуация;

    в)

    „пространствено-времева мрежова структура“ е съчетанието между разделянето на дадена географска зона на определени сектори и определен период от време.

    ДЯЛ I

    Общи принципи за събиране и управление на данните

    Член 3

    1.   Държавите-членки изготвят многогодишни поредици данни, обобщени и събрани съобразно научни методи, които включват биологична и икономическа информация. Използваните методи са стабилни във времето, уеднаквени на общностно равнище при спазване на специфичните международни разпоредби.

    2.   Без да се засягат съществуващите задължения по силата на законодателството на Общността в областта на събирането и обработката на данните и по-специално по силата на регламентите, посочени в член 4, точки 1 и 3, държавите-членки:

    а)

    осъществяват програми за събиране на данни, при необходимост почиващи на представителни проби, в допълнение към тези задължения или касаещи области, които не са обхванати от тези задължения;

    б)

    установяват процедури, позволяващи получаване на обобщени данни, и

    в)

    следят данните, послужили за получаване на обобщената информация да бъдат непрекъснато на разположение за евентуални нови изчисления.

    Член 4

    Държавите-членки събират данни:

    1.

    необходими за оценка на дейностите на различните флоти, както и за развитието на риболовните мощности. За тази цел се изготвят рекапитулации на основата на данните, събрани по силата на Регламенти (ЕИО) № 2847/93, (ЕО) № 685/95, (ЕО) № 779/97 на Съвета и Регламенти (ЕО) № 2090/98, (ЕО) № 2091/98 и (ЕО) № 2092/98 на Комисията. Освен това, съобразно нуждите, държавите-членки събират и допълнителна информация.

    2.

    позволяващи оценка на съвкупността на улова на запас включително, евентуално и на върнатите в морето организми и, при необходимост разпределяне на улова по групи кораби, по географски зони и по периоди. Уловът е предмет на вземане на проби за биологичен анализ. Освен това, държавите-членки възлагат провеждането на научни кампании в открито море за оценка на наличностите и на разпределението на рибните запаси независимо от информациите набавени от търговския риболов, за запасите, където такава оценка е възможна и полезна;

    3.

    позволяващи следенето на цените, свързани с различните доставки и образуването на тези цени. Данните, събрани по силата на Регламент (ЕИО) № 3759/92, са предмет на прегрупиране и рекапитулация. Допълнителните данни се събират за обхващане на съвкупността от доставки на улов в пристанищата на Общността и тези извън нея, както и вноса на риба;

    4.

    необходими за оценка на икономическото положение в сектора на основата на проучване на достатъчно големи количества представителни проби за гарантиране надеждността на оценките. Тези данни са:

    а)

    що се касае за риболовните флоти:

    приходите от продажби и други приходи (например субсидии, получаване на лихви и др.)

    себестойността на продукцията,

    данните, позволяващи изброяване и окачествяване на работните места в сектора;

    б)

    що се касае за преработвателната промишленост на продуктите от риболова:

    продукцията, изразена в количество и в стойност за различните категории продукти, които трябва да бъдат определени,

    броя предприятия, както и броя работни места,

    развитието на себестойността и нейната структура.

    ДЯЛ II

    Процедура за определяне съдържанието на общностните и националните програми

    Член 5

    1.   Съобразно процедурата, визирана в член 9, параграф 1, Комисията определя в съответствие с рамките, определени в приложение I от една страна минимална общностна програма, обхващаща информациите, специфично необходими за научните оценки и, от друга страна, разширена общностна програма, която включва освен информацията от минималната програма и информации, които могат значително да подобрят научните оценки. Тези програми се изготвят за периоди от шест години. Въпреки това, първите общностни програми обхващат по изключение годините от 2002 до 2006 г.

    2.   С цел да подпомогне събирането и управлението на данните през 2001 г. Комисията организира конкурси и търгове в съответствие с установените правила и практика.

    Член 6

    1.   Всяка държава-членка изготвя за шестгодишен период национална програма за събиране и управление на данни. Първият период на програмиране трябва да обхване годините 2002 до 2006 г. Тази програма описва от една страна събирането на подробни сведения и, от друга страна, необходимата им обработка за получаване на обобщена информация съобразно принципите, изложени в член 3. Тя уточнява връзките между тази програма и общностните програми, изготвени по силата на член 5.

    2.   Всяка държава-членка отговаря за надеждността и за стабилността на процедурите за събиране и обработка на данните. Тя представя на Комисията информация, позволяваща оценка на използваните средства и ефективността на процедурите. За събирането и за анализа на тези данни се използват подходящите международни и европейски определения и системи за класификация, когато такива съществуват.

    3.   Всяка държава-членка обхваща в своята национална програма, доколкото е възможно, елементите, които я касаят по силата на минималната общностна програма, определена в член 5.

    4.   Всяка държава-членка може да поиска в подкрепа на своята национална програма финансова помощ от Общността за елементите, отговарящи на разделите от минималната общностна програма, които я касаят. Тя може да поиска също и финансова помощ от Общността за допълнителните елементи от своята национална програма, отговарящи на разширената общностна програма, при условие че разпоредбите, отнасящи се за минималната общностна програма, са напълно удовлетворени.

    Въпреки това, задължението да бъдат удовлетворени разпоредбите, касаещи минималната програма, не се прилага преди 1 януари 2004 г. за годишните данни по части от флотата и преди 1 януари 2006 г. за годишните данни по сектор от преработвателната промишленост, посочени в приложение IV.

    Финансовата помощ от Общността се решава съобразно реда и условията, определени в Решение 2000/439/ЕО.

    Член 7

    1.   Всяка държава-членка следи обобщените данни, касаещи общностните програми, да бъдат интегрирани в компютърни бази данни.

    2.   Данните, посочени в настоящия регламент, могат да бъдат предавани от държавите-членки на компетентните международни организации в съответствие с нормативните правила и разпоредби, специфични за тези организации.

    Комисията е информирана за това предаване на данни и при представено искане може да получи по електронен път копие от тези данни.

    3.   Съвкупността от обобщените данни, обхванати от общностните програми, е достъпна по електронен път за Комисията, която може да ги предостави на разположение на НТИСР.

    4.   Съобщените или събрани данни, под каквато и да било форма, или по силата на настоящия регламент, са защитени от професионалната тайна и ползват същата защита като тази, която се осигурява за подобна информация от националните законодателства на държавите-членки, които ги получават и от съответните разпоредби приложими за институциите на Общността.

    5.   Подробните правила за прилагане на настоящия член се приемат в съответствие с процедурата, установена в член 9, параграф 2, по-специално относно:

    правилата за предаването на данните, включително предаването на научна информация на международните организации;

    критериите за ползване на базите данни и минималните изисквания, които позволяват гарантиране на достъпа до тези данни на упълномощените потребители;

    данните, които ще бъдат евентуално групирани под пряката отговорност на Комисията.

    ДЯЛ III

    Заключителни разпоредби

    Член 8

    1.   Мерките, необходими за прилагането на настоящия регламент, по-специално относно въпросите, посочени в членове 5 и 7, се приемат в съответствие с процедурата, установена в член 9, параграф 2.

    2.   Без да се засяга параграф 1, програмите, посочени в член 5, се определят след консултация с НТИСР и с ККР.

    Член 9

    1.   Комисията се подпомага в дейността си от Управителния комитет по рибарство и аквакултури, учреден по силата на член 17 от Регламент (ЕИО) № 3760/92, наричан по-нататък „Комитетът“.

    2.   Когато се прави позоваване на настоящия параграф се прилагат разпоредбите на членове 4 и 7 от Решение 1999/468/ЕО.

    Срокът, предвиден в член 4, параграф 3 от Решение 1999/468/ЕО, се определя на един месец.

    3.   Комитетът приема своя вътрешен правилник.

    Член 10

    1.   Комисията в сътрудничество с НТИСР и с ККР разглежда всяка година в рамките на Управителния комитет по рибарство и аквакултури степента на изпълнение на националните програми.

    2.   На основата на информациите, предадени от държавите-членки и след консултация с НТИСР, Комисията представя пред Европейския парламент и пред Съвета, на всеки три години и за пръв път най-късно до 31 декември 2003 г., доклад за оценка на вложените средства от всяка държава-членка, за съответствието на използваните методи, както и за постигнатите резултати по отношение събирането и управлението на данните, посочени в настоящия регламент. Този доклад дава оценка също за използването на събраните данни от Комисията.

    3.   Най-късно до 31 декември 2003 г. Комисията проучва целесъобразността от разширяване на гамата данни, събрани в приложение на настоящия регламент. За тази цел държавите-членки и Комисията могат да провеждат проучвания и изпълняват проучвателни проекти в области, важни за общата политика в областта на рибарството, но които още не са обхванати от член 4 и преди всичко в областта на аквакултурите, на връзката между риболова и аквакултурите, и екологията, както и на заетостта осигурена от риболова и аквакултурите. Тези проучвания и проекти могат да бъдат подпомогнати финансово от Комисията в съответствие с реда и условията, определени в Решение 2000/439/ЕО.

    4.   На основата на доклада и на анализите, предвидени в параграфи 2 и 3 и като се взема под внимание развитието на нуждите на общата политика в областта на рибарството, Комисията проучва най-късно до 31 декември 2003 необходимостта от изменения на настоящия регламент и прави, евентуално, предложение на Съвета.

    Член 11

    Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейските общности.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Люксембург на 29 юни 2000 година.

    За Съвета

    Председател

    M. ARCANJO


    (1)  ОВ С 375Е, 28.12.1999 г., стр. 54.

    (2)  Становище, представено на 2 март 2000 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

    (3)  ОВ L 389, 31.12.1992 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1181/98 (ОВ L 164, 9.6.1998 г., стр. 1).

    (4)  ОВ L 388, 31.12.1992 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 3318/94 (ОВ L 350, 31.12.1994 г., стр. 15).

    (5)  ОВ L 261, 20.10.1993 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 2346/98 (ОВ L 358, 31.12.1998 г., стр. 5).

    (6)  ОВ L 71, 31.3.1995 г., стр. 5.

    (7)  ОВ L 113, 30.4.1997 г., стр. 1.

    (8)  ОВ L 17, 21.1.2000 г., стр. 22.

    (9)  ОВ L 266, 1.10.1998 г., стр. 27.

    (10)  ОВ L 266, 1.10.1998 г., стр. 36.

    (11)  ОВ L 266, 1.10.1998 г., стр. 47.

    (12)  ОВ L 68, 22.3.1971 г., стр. 18. Решение, последно изменено с Решение (ЕО) № 478/99 (ОВ L 187, 20.7.1999 г., стр. 70).

    (13)  ОВ L 176, 15.7.2000 г., стр. 42.

    (14)  ОВ L 184, 17.7.1999 г., стр. 23.


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Минимална и разширена програми

    Определение за „минимална програма“

    а)

    Минималната програма включва следните елементи:

    следенето на риболовната дейност посредством събирането на данни за следните параметри:

    броя риболовни кораби,

    брутния тонаж (GT),

    мощността на двигателите (kW),

    възрастта на кораба,

    използваните риболовни уреди,

    времето прекарано в открито море през изтеклата година.

    следенето на търговските дейности свързани с риболова, посредством събиране на данни относно доставените на брега количества и върнатите в морето организми, биологичните проби и подходящите анкети:

    доставените на брега количества и върнатите в морето организми за запасите посочени в приложение II,

    вземането на биологични проби за определяне състава на улова и измерването на биологичните параметри като растежа, пола, зрелостта и плодовитостта за запасите посочени в приложение II,

    проведените анкети в географските зони посочени в приложение III и чиито цели са определени в съответствие с процедурата установена в член 9, параграф 2,

    следенето на цените на първата продажба на видовете, посочени в приложение II за географските зони, посочени в приложение III

    следенето на икономическите показатели на риболовните предприятие и тези от преработвателната промишленост в зависимост от съществените счетоводни пера или групи пера, които са посочени в приложение IV.

    б)

    Степента на обобщение на информациите, събрани в рамките на минималната програма и определена съобразно процедурата, установена в член 9, параграф 2.

    Степента на обобщение е определена на основата на следните елементи:

    пространствено-времевите мрежови структури чрез определяне на референциалните географски сектори и интервалите от време за използване, които съответстват на действащите регламенти по отношение риболовната дейност,

    разграничаването на групите кораби и/или пристанища както и заинтересованите сектори от преработвателната промишленост. Що се отнася до риболовната дейност и икономическите данни – групите кораби отговарящи на определени раздели или, евентуално, подраздели на четвъртите многогодишни програми за ориентиране (1997—2001 г.) и си съответстват от една в друга рубрика.

    в)

    Евентуално, остойностените цели по отношение точността на оценките или интензивността на програмите за вземане на проби се определят съобразно процедурата установена в член 9, параграф 2.

    Определение за „разширена програма“.

    г)

    Разширената програма включва следните елементи (освен тези в минималната програма):

    следенето на риболовната дейност посредством събиране на данни за същите параметри като тези, които са определени за минималната програма, но които следва да бъдат приспособени за специфичните риболовни дейности като се държи сметка за прицелните животински видове, за използваните риболовни уреди и всякакво друго оборудване. Допълнителните параметри са определени съобразно процедурата установена в член 9, параграф 2.

    следенето на търговските дейности свързани с риболова, посредством събиране на данни относно доставените на брега количества и върнатите в морето организми, събирането на биологични проби и подходящите анкети:

    доставените на брега и върнатите в морето организми посочени в приложение II, но на по-ниско равнище на обобщение и при по-висока степен на вземане на проби, определени в съответствие с процедурата установена в член 9, параграф 2,

    вземането на биологични проби от запасите посочени в приложение II, но на по-ниско равнище на обобщение и при по-висока степен на вземане на проби, определени в съответствие с процедурата установена в член 9, параграф 2,

    проведените анкети в географските зони, посочени в приложение III, но с по-разширен списък на проведени анкети и/или при по-висока степен на вземане на проби и чиито цели са определени в съответствие с процедурата установена в член 9, параграф 2,

    следенето на цените на първата продажба в зависимост от търговските категории, отговарящи на действащите регламенти, на видовете посочени в приложение II за географските зони, посочени в приложение III

    следенето на икономическите показатели на риболовните предприятие и тези от преработвателната промишленост в зависимост от съществените счетоводни пера или групи пера, които са посочени в приложение IV, чрез набавяне на по-подробна информация за различните категории себестойност, видове инвестиции, за елементите, които определят финансовото състояние и заетостта. Елементите от представляващи допълнителна информация са определени в съответствие с процедурата установена в член 9, параграф 2.

    д)

    Равнищата на обобщение са по-ниски от тези, предвидени за минималната програма. Статистическите величини използвани в рамките на разширената програма са съвместими с тези, използвани за минималната програма.

    е)

    Когато е необходимо, остойностените цели касаещи степента на точност на оценките или по-голямата интензивност на програмите за събиране на проби се определят в съответствие с процедурата установена в член 9, параграф 2.


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Референтни видове и зони за обхващане в рамките на минималната и разширената програми

    В съответствие с процедурата установена в член 9, параграф 2 може да бъде решено:

    запасите, за които уловът извършен от риболовните кораби на дадена държава-членка са по-ниски от даден праг, който трябва да бъде определен в регламента за приложение, да не фигурират в минималната програма;

    да се промени списъкът на видовете и на зоните визирани в настоящото приложение;

    в рамките на минималната програма, данните отнасящи се за зони разделени със запетайка, да бъдат обобщени, докато данните отнасящи се за зони разделени с наклонена черта да не бъдат обобщени.

    Вид

    Научно наименование

    Зони

    Балтийско море (зона ICES III (с изключение на Скагерак и Категат)

    Атлантическа треска

    Gadus morhua

    III b-d

    Лиманда

    Limanda limanda

    III b-d

    Писия

    Platichtys flesus

    III b-d

    Океанска селда

    Clupea harengus

    III b-c/III d

    Морска писия

    Pleuronectes platessa

    III b-d

    Атлантическа сьомга

    Salmo salar

    III b-d

    Морска пъстърва

    Salmo trutta

    III b-d

    Копърка

    Sprattus sprattus

    III b-d

    Калкан

    Psetta maxima

    III b-d

    Змиорка обикновена

    Anguilla anguilla

    III b-d

    Костур

    Perca fluviatilis

    III d

    Щука

    Esox lucius

    III d

    Бяла риба

    Stizostedion lucioperca

    III d

    Сиг

    Coregonus spp.

    III d

    Скагерак и Категат (зона ICES III a)

    Северен путас

    Micromesistius potassou

    III a N

    Атлантическа треска

    Gadus morhua

    III a N/III a S

    Пикша

    Melanogrammus aeglefinus

    III a N/III a S

    Мерлуза

    Merluccius merluccius

    III a N/III a S

    Океанска селда

    Clupea harengus

    III a N/III a S

    Черноморска скумрия

    Scomber scombrus

    III a N

    Лангустина

    Nephrops norvegicus

    III a N/III a S

    Норвежки паут

    Trisopterus esmarki

    III a N

    Северна скарида

    Pandalus borealis

    III a N

    Морска писия

    Pleuronectes platessa

    III a N/III a S

    Сайда

    Pollachius virens

    III a N/III a S

    Пясъчница

    Ammodytidae

    III a N/III a S

    Морски език

    Solea solea

    III a N/III a S

    Копърка

    Sprattus sprattus

    III a N/III a S

    Лиманда

    Limanda limanda

    III a N

    Мерланг

    Merlangius merlangus

    III a N/III a S

    Зона ICES II

    Атлантическа херинга

    Clupea harengus

    II a, V

    Атлантическа треска

    Gadus morhua

    Подзони I, II

    Сайда

    Pollachius virens

    Подзони I, II

    Северна скарида

    Pandalus borealis

    Подзони I, II

    Черен палтус

    Reinhartius hippoglossoides

    Подзони I, II

    Пикша

    Melanogrammus aeglefinus

    Подзони I, II

    Морски бибани

    Sebastes spp.

    Подзони I, II

    Северно море и Ла Манша Изток (Зони ICES IV, VII d)

    Северен путас

    Micromesistius potassou

    IV, VII d

    Калкан

    Scophtalmus rhombus

    IV, VII d

    Атлантическа треска

    Gadus morhua

    IV, VII d

    Пикша

    Melanogrammus aeglefinus

    IV, VII d

    Океанска селда

    Clupea harengus

    IV, VII d

    Черноморска скумрия

    Scomber scombrus

    IV, VII d

    Лангустина

    Nephrops norvegicus

    IV

    Норвежки паут

    Trisopterus esmarki

    IV

    Северна скарида nordique

    Pandalus borealis

    IV

    Морска писия

    Pleuronectes platessa

    IV, VII d

    Сайда

    Pollachius virens

    IV, VII d

    Пясъчница

    Ammodytae

    IV

    Морски език

    Solea solea

    IV, VII d

    Копърка

    Sprattus sprattus

    IV, VII d

    Калкан

    Psetta maxima

    IV, VII d

    Мерланг

    Merlangius merlangus

    IV, VII d

    Морски дявол

    Lophiidae

    IV, VII d

    Аргентина

    Argentinidae

    IV

    Синя молва

    Molva dypterigia

    IV

    Синя скорпена

    Helicolenus dactylopterus

    IV

    Ивическа зъбатка

    Anarhichas lupus

    IV

    Лиманда

    Limanda limanda

    IV, VII d

    Дълбоководни акули

     

    IV

    Налим

    Phycis spp.

    IV

    Черен палтус

    Reinhartius hippoglossoides

    IV

    Мерлуза

    Merluccius merluccius

    IV, VII d

    Сафрид

    Trachurus spp.

    IV, VII d

    Малоуста писия

    Microstomus kitt

    IV, VII d

    Испанска молва

    Molva macrophtalma

    IV

    Мегрим

    Lepidorhombus spp.

    IV, VII d

    Скатове

    Rajidae

    IV, VII d

    Дългоопашата риба

    Macrourus berglax

    IV

    Атлантическа сьомга

    Salmo salar

    IV

    Лаврак

    Dicentrarchus spp.

    IV, VII d

    Морски бибани

    Sebastes spp.

    IV

    Малки акули

     

    IV, VII d

    Черноморска акула

    Squalus acanthias

    IV, VII d

    Менек

    Brosmius brosme

    IV

    Червена писия

    Glyptocephalus cynoglosus

    IV

    Атлантически океан Североизток и Ламанша Запад (Зони ICES II, V, VI, VII (с изключение на d), VIII, IX, X, XII, XIV))

    Хамсия

    Engraulis encrasicolus

    VIII/IX a

    Морски дявол

    Lophidae.

    V b, VI, XII, XIV/VII, VIII abde/VIII c, IX, X

    Северен путас

    Micromesistius potassou

    I-IX, XII, XIV

    Атлантическа треска

    Gadus morhua

    VI a, VI b, VII a, VII bc, VII efg, VII hjk, VIII, IX, X, XII, XIV

    Пикша

    Melanogrammus aeglefinus

    V b, VI, XII, XIV/VI a, VI b, VII a, VII, VIII, IX, X

    Мерлуза

    Merluccius merluccius

    III a, IV, VI, VII, VIII ab/VIII c, IX a

    Океанска селда

    Clupea harengus

    VI a, VII abcj

    Сафрид

    Trachurus spp.

    II a, IV a, V, VI, VII, VIII, IX

    Черноморска скумрия

    Scomber scombrus

    II, III a, IV, V, VI, VII, VIII, IX

    Мегрим

    Lepidorhombus spp.

    V b, VI, XII, XIV, VII, VIII abcde, IX, X

    Лангустина

    Nephrops norvegicus

    V b, VI, VII a (pas 33E2-E5), VII bcdejk, VIII abde/VIII c, IX, X

    Морска писия

    Pleuronectes platessa

    VII a/VII e/VII fg/VII bc, VII hjk, VIII, IX, X

    Сребриста сайда

    Pollachius pollachius

    всички зони

    Скатове

    Rajidae

    всички зони

    Морски бибан

    Sebastes spp.

    V a, XII, XIV

    Сайда

    Pollachius virens

    V b, VI, XII, XIV/VII, VIII, IX, X

    Сардина

    Sardina pilchardus

    VIII, IX

    Морски език

    Solea solea

    VII a/VII e/VII fg/VIII ab/VII bc, VII hjk, IX a

    Мерланг

    Merlangius merlangus

    V b, VI, XII, XIV, VII a, VII b-k, VIII/IX

    Червена писия

    Gyptocephalus cynoglossus

    VI, VII

    Берикс

    Beryx spp.

    всички зони

    Аргентина

    Argentina sphyraena

    всички зони

    Синя молва

    Molva dypterigia

    всички зони

    Синя скорпена

    Helicolenus dactylopterus

    всички зони

    Мойва

    Mallotus villotus

    XIV

    Морска змиорка

    Conger conger

    всички зони

    Рак

    Cancer pagurus

    всички зони

    Кукувичев скат

    Leucoraja naevus

    всички зони

    Сепия

    Sepia officinalis

    всички зони

    Налим

    Physis spp.

    всички зони

    Черен палтус

    Reinhartius hippoglossoides

    V a, XII, XIV

    Сафрид(вид.)

    Trachurus spp.

    VIII, IX

    Малоуста писия

    Microstomus kitt

    всички зони

    Испанска молва

    Molva dypterigia

    всички зони

    Омари

    Homarus gammarus

    всички зони

    Орлова сциена

    Argyrosoma regium

    всички зони

    Сафрид

    Trachurus mediterraneus

    VIII, IX

    Октопод

    Octopus vulgaris

    всички зони

    Атлантически големоглав

    Hoplostethus atlanticus

    всички зони

    Други дълбоководни видове

     

    всички зони

    Норвежки паут

    Trisopterus esmarkii

    всички зони

    Дяволски нокът

    Solen spp.

    всички зони

    Барбун

    Mullus barbatus

    всички зони

    Дългоопашата риба

    Coryphaenoides rupestris

    всички зони

    Атлантическа сьомга

    Salmo salar

    всички зони

    Лепидоп

    Lepidopus caudatus

    всички зони

    Пектен

    Pecten spp.

    всички зони

    Лаврак

    Dicentrarchus labrax

    всички зони

    Спарови риби

    Sparidae

    всички зони

    Северна скарида

    Pandalus borealis, Penaeus spp.

    всички зони

    Испанска скумрия

    Scomber japonicus

    VIII, IX

    Черноморска акула

    Squalus spp.

    всички зони

    Калмари

    Loligo vulgaris

    всички зони

    Солея изменчива

    Microchirus variegatus

    всички зони

    Тръборог

    Busycon spp.

    всички зони

    Американски бибан

    Polyprion americanus

    X

    Средиземно море

    Хамсия

    Engraulis encrasicolus

    1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3.1

    Морски дявол (два вида)

    Lophius piscatorius, L. budegasa

    1.1, 1.3, 2.2, 3.1

    Мерлуза

    Merluccius merluccius

    1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3.1

    Лангустина

    Nephrops norvegicus

    1.3, 2.1, 2.2, 3.1

    Бабун ивичест (два вида)

    Mullus surmuletus, M. barbatus

    1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3.1

    Кралска розова скарида (два вида)

    Aristeus antennatus, Aristeomorpha foliacea

    1.1, 1.3, 2.2, 3.1

    Сардина

    Sardina pilchardus

    1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3.1

    Северна скарида

    Penaeus spp.

    1.1, 1.3, 2.2, 3.1

    Бопс

    Boops boops

    3, 1

    Венерида

    Veneridae (Callista spp., Ruditapes spp.)

    2.1, 2.2

    Сепия

    Sepia officinalis

    1.3, 2.1, 3.1

    Сафрид

    Trachurus trachurus

    1.1, 1.3, 3.1

    Черноморска скумрия

    Scomber scombrus

    1.3, 2.2, 3.1

    Вид еледоне

    E. cirrhosa, E. moschata

    1.3, 2.1, 2.2, 3.1

    Октопод

    Octopus vulgaris

    1.1, 1.3, 2.2, 3.1

    Вид Пагел

    Pagellus ssp.

    1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 3.1

    Скатове

    Rajidae

    1.3, 2.1, 2.2, 3.1

    Калмар

    Loligo vulgaris

    1.3, 2.2, 3.1

    Северен путас

    Micromesistius potassou

    1.1, 3.1

    Спара златиста

    Sparus aurata

    1.2, 3.1

    Морски език

    Solea solea

    1.2, 2.1, 3.1

    Лаврак

    Dicentrarchus labrax

    1, 2

    Кефали

    Mugilidae

    1.3, 2, 3.1

    Смарид

    Spicara spp.

    1.3, 2.2, 3.1

    Спарид

    Diplodus spp.

    1.3, 2.2, 3.1

    Северна скарида

    Penaeus kerathurus

    1.3, 2, 3.1

    Морски лястовици

    Trigla spp.

    1.3, 2.2, 3.1

    Зони NAFO

    Атлантическа треска

    Gadus morhua

    2J2KL/3M/3NO/3Ps/

    Черен палтус

    Reinharditius hippoglosus

    3KLMNO/ID

    Морски бибан

    Sebastes spp.

    3M/3LNO/Sa 1

    Северна скарида

    Pandalus spp.

    3M/3LN

    Американски палтус

    Hippoglossoides platessoides

    3LNO/3M

    Дългоопашати риби

    Macrouridae

    SA 2 + 3

    Скатове

    Raja spp.

    SA 3

    Червена писия

    Glyptocephalus cynoglossus

    3NO

    Лиманда жълтоопашата

    Limanda ferruginea

    3LNO

    Мигриращи видове

    Риба меч

    Xiphias gladius

    Атлантически океан/Индийски океан/Тихи океан/Средиземно море

    Тон (тон дългоперест, бонито с ивичест корем, дебел тон, дългоперков, бял тон, червен тон)

    Thunnus albacares; Katsuwonus pelamis: T. obesus; T. alalunga; T. thynnus

    Атлантически океан/Индийски океан/Тихи океан/Средиземно море

    Риба ветроход

     

    Атлантически океан/Индийски океан/Тихи океан/Средиземно море

    Риба ветроход

    Euthynnus, Sarda, Auxix

    Атлантически океан/Индийски океан/Тихи океан/Средиземно море

    Акули

     

    Атлантически океан/Индийски океан/Тихи океан/Средиземно море

    COPACE ФАО 34

    Мерлузаs

    Merluccius spp.

    Атлантически океан център-изток.

    Октопод

    Octopus vulgaris

    Мароко-Сенегал

    Северна дълбоководна скарида

    Parapenaeus longirostris

    Мароко-Гвинея B.

    Северна скарида от вида

    Penaeus notialis

    Мавритания

    Сардина

    Sardina pilchardus

    Мавритания, Атлантически океан център-изток.

    Афанопус

    Aphanopus carbo

    Мадейра

    Хамсия

    Engraulis encrasicolus

    Мароко

    Лепидоп

    Lepidopus caudatus

    Мавритания

    Калмар

    Loligo vulgaris

    Атлантически океан център-изток.

    Паламуд

    Sarda sarda

    Мавритания

    Кръгла сардинела

    Sardinella aurita

    Мавритания, Атлантически океан център-изток

    Плоска сардинела

    Sardinella maderensis

    Мавритания, Атлантически океан център-изток

    Черноморска скумрия

    Scomber japonicus

    Мадейра, Мароко, Мавритания

    Сепия

    Sepia hierredda

    Атлантически океан център-изток.

    Риби с перки (неспецифицирани)

    Sparidae, Serranidae, Haemulidae

    Атлантически океан център-изток.

    Сафрид

    Trachurus picturatus

    Мадейра

    Trachurus trachurus

    Мавритания, Мароко

    Trachurus trecae

    Мавритания, Мароко

    Космоопашати риби

    Trichiuridae

    Мароко

    COPACO

    Луцианови риби

    Lutianus purpureus

    ZEE Френски департамент Гвиана

    Скариди

    Penaeus subtilis

    ZEE Френски департамент Гвиана

    CCAMLR ФАО 58

    Риби от антарктическите води

    Champsoccephalus gunnari

    FAO 58.5.2 Антарктически океан

    Légine Антарктическа

    Dissostichus eleginoides

    FAO 58.5.2 Антарктически океан

    Дългоопашати риби

    Macrouridae

    FAO 58.5.2 Антарктически океан

    Bocasse grise

    Notothenia squamifrons

    FAO 58.5.2 Антарктически океан

    Скатове

    Raja spp.

    FAO 58.5.2 Антарктически океан

    Атлантически океан югозапад

    Légine Антарктическа

    Dissostichus e.

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Abadèche rose

    Genypterus blacodes

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Сребърен калмар

    Illex argentinus

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Патагонски калмар

    Loligo gahi

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Дългоопашата риба

    Macrourus spp.

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Дългоопашата патагонска риба

    Macruronus m.

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Южен хек

    Merluccius australis

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Сребрист хек

    Merluccius hubbsi

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Южен путас

    Micromesistius a.

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Bocasse

    Notothenia

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Morue Аржентина

    Salilota a.

    Аржентина, Фолкланд FAO 41

    Ангола

    Shrimp

    Aristeus varidens

    FAO 47

    Parapenaeus l.

    Ангола FAO 47

    Penaeus spp.

    Ангола FAO 47


    ПРИЛОЖЕНИЕ III

    Географски зони, посочени в приложение I

    Балтийско море с изключение на Категат,

    Категат и Скагерак,

    Северно море, включително Източната част на Ламанша както и зона II, с изключение на Скагерак,

    Северозападната зона на Атлантическия океан и западната част на Ламанша,

    Регламентирана зона на NAFO,

    Други зони от Атлантическия океан,

    Средиземно море,

    Индийски океан,

    Тихи океан,

    Антарктически океан


    ПРИЛОЖЕНИЕ IV

    Данни, необходими за следене на икономическите показатели на предприятията от сектора на риболова и риболовната промишленост (минимална програма)

    Годишни данни по групи кораби от флотата

    Счетоводна статия (вид данни)

    Информация за предоставяне

    Приход (оборот)

    Общо и по видове

    Себестойност на продукцията

    екипаж

    гориво

    ремонти и поддръжка

    други експлоатационни разходи

    Общо и по категории разходи

    Фиксирани стойности

    Средна стойност изчислена на основата на инвестициите

    Финансово състояние

    Част от собствения капитал и от привлечения капитал

    Инвестиции

    стойност на придобиване

    стойност на заменяне

    разходи за осигуровки

    Цена, видове (1)

    Цена, тон

    Заетост

    Пълно работно време, непълно работно време (приравнено към пълното работно време)


    Годишни данни по сектори на преработвателната промишленост

    Счетоводна статия (вид данни)

    Информация за предоставяне

    Суровини

    Общо и по видове (в тона)

    Приход (оборот)

    Общо и по продукти

    Себестойност на продукцията

    работна ръка

    енергия

    суровини (в стойност)

    преработка

    други разходи за дейността

    Общо и по категории разходи

    Фиксирани стойности

    Средна стойност изчислена на основата на инвестициите

    Финансово състояние

    Част от собствения капитал и от привлечения капитал

    Инвестиции

    стойност на придобиване

    стойност на заменяне

    разходи за осигуровки

    Цена, продукти

    Цена, тон

    Заетост

    Персонал (приравнен към пълното работно време)

    Степен на използване на капацитета

    Средногодишно


    (1)  Данни, събирани навсякъде на тримесечие. Обобщени на регионално равнище в Средиземно море.


    Top