Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Споразумение от Котону

Споразумение от Котону

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение за партньорство 2000/483/EО между държавите от АКТБ и ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ПАРТНЬОРСТВО?

Споразумението от Котону е основата на партньорството между Европейския съюз (ЕС), държавите — членки на ЕС и 79 държави от региона на Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ).

То има за цел да допринесе за изкореняването на бедността, да подпомогне устойчивото икономическо, културно и социално развитие на държавите партньори, както и прогресивното интегриране на икономиките им в световната икономика.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Основни принципи

Със Споразумението от Котону се изгражда тясно партньорство въз основа на набор от принципи:

  • партньорите по споразумението са равнопоставени;
  • държавите от AKTБ определят своите собствени политики за развитие;
  • сътрудничеството е не само между правителствата: парламентите, местните органи, гражданското общество, частният сектор и икономическите и социалните партньори също играят роля;
  • Договореностите за сътрудничество и приоритетите варират в зависимост от аспекти, като равнище на развитие на държавите.

Организация

Въведени са съвместни институции в подкрепа на изпълнението на Споразумението от Котону.

  • Съветът на министрите от държавите от АКТБ и ЕС, подпомаган от Комитета на посланиците:
    • води политически диалог;
    • приема насоки на политиката; и
    • взема решения за изпълнение на споразумението.
  • Съветът представя годишен доклад за напредъка пред Съвместната парламентарна асамблея на ЕС и държавите от АКТБ. Този консултативен орган изготвя препоръки за постигането на целите на споразумението.
  • Съвместният министерски търговски комитет АКТБ — ЕС обсъжда въпроси, свързани с търговията, който засяга всички държави от АКТБ. Той наблюдава преговорите и изпълнението на споразуменията за икономическо партньорство. Освен това разглежда въздействието на многостранните търговски преговори върху търговията между държавите от АКТБ и ЕС, както и развитието на икономиката на държавите от АКТБ.
  • Комитетът за сътрудничество АКТБ — ЕС за финансиране на развитието разглежда осъществяването на сътрудничеството за финансиране на развитието и наблюдава неговия напредък.

Политически мащаб

Политическият мащаб на Споразумението от Котону е от важно значение и той включва:

  • всеобхватен политически диалог по национални, регионални и световни проблеми;
  • насърчаване на правата на човека и демократичните принципи;
  • разработване на политики за укрепване на мира, предотвратяване и разрешаване на конфликти;
  • разглеждане на въпроси, свързани с миграцията, и въпроси, свързани със сигурността, включително борбата с тероризма и предотвратяването на разпространението на оръжия за масово унищожение.

Дейности

Споразумението включва дейности за сътрудничество, за да се стимулира:

  • икономическото развитие, като се акцентира на секторите на промишлеността, селското стопанство и туризма на държавите от АКТБ;
  • социалното и човешкото развитие с цел да се подобрят услугите в областта на здравето, образованието и храненето; и
  • регионалното сътрудничество и интеграция за насърчаване и разширяване на търговията между държавите от АКТБ.

Тези дейности се финансират чрез Европейския фонд за развитие, а от 2021 г. от Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество.

Споразумението е в съответствие с правилата на Световната търговска организация и дава възможност на държавите от АКТБ да участват пълноценно в международната търговия.

Преразглеждане на споразумението

Предходното споразумение беше подписано през 2000 г.

То бе преразгледано последно през 2017 г. с Решение (ЕС) 2017/435. През 2010 г. споразумението беше адаптирано, за да акцентира върху проблеми като:

Преговорите за ново споразумение стартираха през септември 2018 г.

През 2016 г. бе прието съобщение за подновено партньорство за периода след 2020 г. То:

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

То влезе сила на 1 април 2003 г. и първоначално трябваше да изтече на 29 февруари 2020 г.

Решение № 1/2022 удължава действието на споразумението до 30 юни 2023 г. или до влизането в сила (или временното прилагане) на новото споразумение, което заменя Споразумение за партньорство 2000/483/EО.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

През 2018 г. започна договарянето на ново споразумение между ЕС и държавите от АКТБ, което ще замени Споразумение за партньорство 2000/483/EО.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Споразумение за партньорство 2000/483/EО между членовете на Групата страни от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 година — Протоколи — Заключителен акт — Декларации (OВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 3—353).

Последващите изменения на Споразумението за партньорство 2000/483/EО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение № 1/2022 на Комитета на посланиците АКТБ — ЕС от 21 юни 2022 година за изменение на Решение № 3/2019 на Комитета на посланиците АКТБ — ЕС за приемане на преходни мерки съгласно член 95, параграф 4 от Споразумението за партньорство АКТБ — ЕС [2022/1102] (OВ L 176, 1.7.2022 г., стр. 88—89).

Предложение за решение на съвета относно подписването от името на Европейския съюз и временното прилагане на Споразумението за партньорство между Европейския съюз, от една страна, и членовете на Организацията на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от друга страна (COM(2021) (312) final, 11.6.2021 г.).

Съвместно изявление на Съвета и представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, на Европейския парламент и на Комисията (OВ C 210, 30.6.2017 г., стр. 1—24).

Решение (ЕС) 2017/435 на Съвета от 28 февруари 2017 година за сключването на Споразумение за второ изменение на Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. и изменено за първи път в Люксембург на 25 юни 2005 г. (OВ L 67, 14.3.2017 г., стр. 31—32).

Съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета: Подновено партньорство с държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (JOIN(2016) 52 final, 22.11.2016 г.).

последно актуализация 30.08.2022

Top