EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Родителски отпуск

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Равновесие между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи' for an updated information about the subject.

Родителски отпуск

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2010/18/ЕС относно ревизираното рамково споразумение за родителския отпуск

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата прилага ревизираното рамково споразумение за родителския отпуск, сключено между европейските социални партньори на 18 юни 2009 г.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • На работниците се дава право на родителски отпуск поради раждане или осиновяване на дете. Този отпуск може да се вземе докато детето достигне до определена възраст, която се определя от националното законодателство и/или колективните трудови договори, но не надхвърля осем години.
  • Настоящата директива се прилага еднакво по отношение на всички работници, мъже и жени, независимо от вида на техния трудов договор (безсрочен, срочен, за непълно работно време или временна заетост).
  • Родителският отпуск трябва да бъде предоставен за период най-малко 4 месеца като индивидуално право и на двамата родители. По принцип работниците следва да могат да вземат целия отпуск. Следователно той не трябва да се прехвърля от единия родител на другия. Такова прехвърляне обаче може да се разреши, при условие че всеки родител запази поне един от четирите месеца на отпуска с цел поощряване на ползването на отпуска на равни начала от двамата родители. Директивата определя минимални стандарти, така че държавите — членки на ЕС да могат да приложат или да въведат по-благоприятни разпоредби.

Вземане на отпуск

  • Условията за ползване на родителски отпуск и обстоятелствата за вземане на родителски отпуск се определят от националното законодателство и/или от колективните трудови договори. Например държавите членки и/или социалните партньори могат:
    • да предвидят родителският отпуск да се дава въз основа на пълно или непълно работно време, на части или под формата на система на кредити от време, при едновременно отчитане на нуждите на работодателите и работниците;
    • да поставят като условие за предоставяне на родителския отпуск наличието на определен период трудов стаж, който не надхвърля една година и където е уместно, този период следва да се изчисли като се вземат предвид всички поредни срочни трудови договори, сключени със същия работодател;
    • да определят обстоятелствата, при които работодателят има право да отложи предоставянето на родителски отпуск по основателни причини, свързани с дейността на организацията;
    • да разрешават специфични договорености, които да гарантират подходящото функциониране на малките предприятия.
  • Работниците, които желаят да ползват родителски отпуск, трябва да дадат предизвестие на работодателя. Срокът на предизвестието трябва да бъде определен във всяка държава членка, като се вземат предвид интересите както на работниците, така и на работодателите.
  • Освен това Директивата насърчава държавите членки и/или социалните партньори да определят допълнителни мерки и/или специалните условия за вземането на отпуск от осиновители и родители на деца с увреждания или продължително заболяване.

Завръщане на работа и недискриминация

  • След като са взели родителски отпуск работниците трябва да имат право да се върнат на същата работа. Ако това не е възможно, работодателят трябва да им осигури равностойна или подобна работа, съответстваща на трудовия им договор или на трудовото им правоотношение.
  • В допълнение права, които са били придобити или са били в процес на придобиване от работника на датата, на която започва родителският отпуск:
    • се запазват като такива до края на родителския отпуск;
    • се запазват в края на родителския отпуск, както и всички промени, произтичащи от националното законодателство, от колективните трудови договори и/или от установената практика.
  • Също така работниците трябва да са защитени срещу по-неблагоприятно третиране или от уволнение поради подаване на молба за ползване, или поради фактическото ползване на родителски отпуск.
  • Държавите членки и/или националните социални партньори вземат решения по всички въпроси, свързани със социалната сигурност и доходите във връзка с вземането на родителски отпуск. Следователно споразумението не съдържа правила относно изплащането на заплата или компенсации по време на родителския отпуск.
  • И накрая при завръщане от родителски отпуск работниците могат да поискат промяна на работното си време и/или трудов ритъм за определен срок. Работодателите разглеждат тези искания и дават съответния отговор, като вземат под внимание както собствените си нужди, така и тези на своите служители.

Отсъствие от работа поради „форсмажорни обстоятелства (непредвидими обстоятелства)

  • Работниците също могат да поискат отпуск поради неотложни семейни причини. Такъв отпуск може да бъде поискан по-специално в случай на заболяване или инцидент, които налагат незабавното присъствие на работника в семейството му.

Отмяна

Директивата ще бъде отменена от Директивата за баланс между професионалния и личния живот (2019/1158/EС), която ще влезе в сила от 2 август 2022 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 7 април 2010 г. и трябваше да бъде въведена в законодателството на държавите членки до 8 март 2012 г.

Директивата ще бъде отменена от Директивата за баланс между професионалния и личния живот (Директива (EС) 2019/1158 — вж. резюмето), която ще влезе в сила от 2 август 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Настоящото споразумение следва рамковото споразумение от 14 декември 1995 г. за родителския отпуск, което получи правна сила с Директива 96/34/ЕО на Съвета.

То представлява средство за по-добро съчетаване на професионалните и родителските отговорности на работниците и за насърчаване на равното третиране на мъжете и жените.

То се прилага съгласно член 155, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз чрез директива на Съвета.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2010/18/ЕС на Съвета от 8 март 2010 година за прилагане на ревизираното рамково споразумение за родителския отпуск, сключено между Конфедерацията на европейския бизнес (BUSINESSEUROPE), Европейската асоциация на занаятите и малките и средните предприятия (UEAPME), Европейския център на предприятията с държавно участие и на предприятията от общ икономически интерес (CEEP) и Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC), и за отмяна на Директива 96/34/ЕО (ОВ L 68, 18.3.2010 г., стр. 13—20).

Последващите изменения и допълнения на Директива 2010/18/EС са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива (ЕС) 2019/1158 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година относно равновесието между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи, и за отмяна на Директива 2010/18/ЕС на Съвета (ОВ L 188, 12.7.2019 г., стр. 79—93).

последно актуализация 03.02.2022

Top