Паневропейски персонален пенсионен продукт
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕС) 2019/1238 относно паневропейски персонален пенсионен продукт
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
- С него се установява правната основа на паневропейския персонален пенсионен продукт* (ПЕПП) чрез осигуряване на стандартизацията на основните характеристики на продукта, напр.:
- изисквания за прозрачност;
- правила за инвестиции;
- правото за смяна доставчика; и
- различните инвестиционни варианти.
- С него също така се определят единни правила за регистриране, създаване, разпределение и надзор на персонални пенсионни продукти, които се разпространяват в Европейския съюз (ЕС) с обозначението „ПЕПП“.
- ПЕПП е доброволна лична пенсионна схема, която допълва съществуващите обществени и професионални пенсионни системи успоредно с националните частни пенсионни схеми.
- Регламентът има за цел да се даде по-голям избор на осигурените лица и да им се предоставят по-конкурентни персонални пенсионни продукти при спестяване за пенсия, като същевременно се осигурява висока защита на потребителите.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
С регламента за ПЕПП се определят единни правила по отношение на основните характеристики на ПЕПП, по-специално за следните основни точки:
доставчици на ПЕПП*
ПЕПП може да се предлагат от широк кръг финансови институции, включително застрахователни предприятия, лица, които управляват активи, банки, определени инвестиционни посредници и някои професионални пенсионни фондове.
договор за ПЕПП
В регламента се определят минималните изисквания за съдържанието на договора, сключен между доставчиците на ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица*.
Регистрация на ПЕПП
- Доставчиците, които желаят да предлагат ПЕПП, трябва да следват процедура по регистрация. Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване регистрира новите ПЕПП в централен регистър въз основа на решение, взето от националните компетентни органи. След като бъде регистриран, продуктът може да бъде предоставян и разпространяван в целия ЕС.
- В регламента се описват подробно процедурите по регистрация на ПЕПП, обстоятелствата за прекратяване на регистрацията на даден ПЕПП, както и правомощията на компетентните органи на държавата по произход и на приемащите държави — членки на ЕС.
Паспорт за ЕС
Доставчиците и дистрибуторите на ПЕПП се ползват от паспорт за ЕС, който им позволява да продават ПЕПП в различни държави членки. Паспортът им позволява да имат достъп до целия пазар на ЕС само с една регистрация на продукта, която се предоставя въз основа на единен набор от правила.
Преносимост
- Когато предлагат ПЕПП, доставчиците или дистрибуторите трябва да предоставят на потенциалните осигурени по ПЕПП лица информация за услугата за преносимост* и за това кои подсметки* са непосредствено достъпни.
- Когато осигурените по ПЕПП лица променят местопребиваването си в друга държава членка, те могат да продължат да правят вноски за същия ПЕПП или като открият подсметка за ПЕПП при същия доставчик на ПЕПП в новата им страна на пребиваване (когато такава опция е налична при техния доставчик на ПЕПП), или като продължат да правят вноски в съществуващата си подсметка за ПЕПП. В случай че техният доставчик на ПЕПП на предлага такъв вариант в новата им страна на пребиваване, осигурените по ПЕПП лица имат право да сменят доставчика на ПЕПП незабавно и безплатно. Доставчиците на ПЕПП трябва да открият най-малко две подсметки след преходен период от 3 години.
Смяна
Осигурените по ПЕПП лица могат да сменят доставчика на ПЕПП след най-малко 5 години от датата на сключване на договора за ПЕПП, а в случай на следваща смяна — 5 години след последната смяна. Доставчиците на ПЕПП могат да дадат възможност на осигурените по ПЕПП лица да сменят доставчиците на ПЕПП по-често. Таксите за услугата за смяна трябва да бъдат ограничени до действителните административни разходи, направени от прехвърлящия доставчик на ПЕПП и ограничени до 0,5 % от стойността на прехвърлените активи.
Инвестиционни варианти
- Доставчиците на ПЕПП могат да предоставят до шест инвестиционни варианта, включително основния инвестиционен вариант — основния ПЕПП*. Всички инвестиционни варианти трябва да бъдат изготвени от доставчиците на ПЕПП въз основа на гаранция или техника за намаляване на риска, която осигурява достатъчно защита за осигурените по ПЕПП лица.
- За основния ПЕПП доставчиците на ПЕПП трябва да защитят осигурените по ПЕПП лица или чрез гаранция, или чрез техники за намаляване на риска, съответстващи на целта да се даде възможност на осигурените по ПЕПП лица да възстановят капитала. Разходите и таксите за основния ПЕПП не трябва да надвишават 1 % от натрупания капитал годишно.
- Осигурените по ПЕПП лица имат право редовно да сменят инвестиционния вариант, за да адаптират инвестиционната си стратегия. Това право е безплатно и може да бъде упражнено след най-малко 5 години от датата на сключване на договора за ПЕПП, а в случай на следващи промени — 5 години след последната промяна на инвестиционния вариант. Доставчиците на ПЕПП могат да дадат възможност на осигурените по ПЕПП лица да променят инвестиционните си варианти по-често.
Видове плащания
- Доставчиците на ПЕПП могат да предложат на осигурените по ПЕПП лица един или няколко вида плащания (анюитети, еднократна сума, редовни тегления или комбинация от тях).
- Осигурените по ПЕПП лица могат да изберат формата на плащанията за фазата на изплащане* при сключване на договор и при откриване на нова подсметка. Формата на плащанията може да се различава за отделните подсметки. Ако доставчиците на ПЕПП предоставят различни форми на плащания, осигурените по ПЕПП лица могат да променят формата на плащания на всяка подсметка една година преди началото на фазата на изплащане, в началото на тази фаза, както и в момента на смяна на доставчик.
Разпространение на ПЕПП
- С регламента се определят условията, при които доставчиците и дистрибуторите на ПЕПП* могат да разпространяват ПЕПП.
- Режимът на дистрибуция на ПЕПП следва секторен подход. Застрахователните дружества и застрахователните посредници, които разпространяват ПЕПП, са предмет на директивата за разпространение на застрахователни продукти (Директива (ЕС) 2016/97), а инвестиционните посредници и други доставчици и дистрибутори на ПЕПП ще трябва да прилагат правилата в директивата относно пазарите на финансови инструменти (Директива 2014/65/EU).
Съвет
- Доставчиците и дистрибуторите на ПЕПП са длъжни да предоставят на потенциалните осигурени по ПЕПП лица изчерпателни съвети преди подписването на договора за ПЕПП, за да им дадат възможност да вземат напълно информирано решение и да изберат продукта, който най-добре отговаря на техните потребности. Съветите трябва да обхващат също така и избора на инвестиционен вариант, както и индивидуални прогнози за пенсионните плащания. Преди подписването на договора всички доставчици и дистрибутори на ПЕПП трябва да накарат осигурените по ПЕПП лица да извършат тест относно техните изисквания и нужди, свързани с пенсионирането, за да се определи кои ПЕПП биха били подходящи за тях, ако има такива. Този тест трябва също така да включва специфична проверка, за да се определи дали осигурените по ПЕПП лица се нуждаят от ПЕПП, предлагащ анюитети, за да се осигури адекватна защита срещу рискове при дълголетие.
- Освен това за основния ПЕПП доставчиците на ПЕПП трябва да предоставят на осигурените по ПЕПП лица задължителни персонализирани консултации за пенсионно планиране в началото на фазата на изплащане, с лична препоръка за оптималната форма на плащания.
Информация
- За да се гарантира високо ниво на прозрачност, в регламента се предвижда, че осигурените по ПЕПП лица трябва:
- За да се осигури високо равнище на защита на потребителите, осигурените по ПЕПП лица няма да имат възможност да се откажат от съвет преди сключването на договора, от ключова информация за продукта чрез стандартизиран документ (т.е. ключов информационен документ за ПЕПП);
- всяка година да получават извлечение от индивидуалната партида за ПЕПП с основна информация за развитието на спестяванията им.
- По-конкретно, разходите и таксите трябва да бъдат напълно прозрачни.
- Европейската комисия трябва допълнително да определи чрез регулаторни технически стандарти подробностите за представянето на информацията, която трябва да бъде предоставена в ключовия информационен документ за ПЕПП и в извлечението от индивидуалната партида за ПЕПП.
Фактори за устойчивост
- Доставчиците на ПЕПП се насърчават да вземат предвид екологичните, социалните и управленските (ЕСУ) фактори*.
- Доставчиците на ПЕПП трябва да предоставят на осигурените по ПЕПП лица информация, когато е налична такава, във връзка с ефективността на инвестициите на доставчика на ПЕПП по отношение на ЕСУ факторите.
- Освен това в извлечението от индивидуалната партида за ПЕПП те трябва да предоставят на осигурените по ПЕПП лица информация за начина, по който ЕСУ факторите са отчетени в инвестиционната политика. В съответствие с принципа на благоразумния инвеститор доставчиците на ПЕПП трябва да вземат предвид рисковете и потенциалното дългосрочно въздействие на инвестиционните решения върху ЕСУ факторите.
Надзор
Спазването на Регламента за ПЕПП трябва да се контролира от компетентните национални органи на доставчиците и дистрибуторите на ПЕПП. Въпреки това Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване разполага с правомощия за намеса по отношение на продуктите, което ще му позволи да предприеме ефективни мерки за целия ЕС в случай на значителни опасения относно защитата на осигурените по ПЕПП лица или заплаха за правилното функциониране и целостта на финансовите пазари или за стабилността на цялата или част от финансовата система на ЕС, които не са разгледани по подходящ начин от националните компетентни органи.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Той се прилага от 22 март 2022 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Паневропейски персонален пенсионен продукт. Продукт, който се основава на договор, сключен на доброволна основа между индивидуално осигурено лице и даден субект, и допълва продукт за задължително или професионално пенсионно осигуряване. Той предвижда дългосрочно натрупване на капитал с ясната цел да се осигури доход при пенсиониране и с ограничени възможности за предсрочно изтегляне преди това време. Той не представлява нито продукт за задължително пенсионно осигуряване, нито продукт за професионално пенсионно осигуряване.
Доставчик на ПЕПП. Финансово предприятие, което е получило разрешение да създаде ПЕПП и да извършва дистрибуция на този ПЕПП.
Осигурено по ПЕПП лице. Лице, което е сключило договор за ПЕПП с доставчик на ПЕПП.
Услуга за преносимост. Услуга, която дава на осигурените по ПЕПП лица правото да продължат да правят вноски по своята съществуваща сметка за ПЕПП, когато променят своето местопребиваване в друга държава членка.
Подсметка. Национална обособена част, която се разкрива към всяка сметка за ПЕПП и която отговаря на правните изисквания и условия за използването на възможните стимули, определени на национално равнище за инвестиране в ПЕПП и въведени от държавата членка по пребиваване на осигуреното по ПЕПП лице. В съответствие с това дадено лице може да бъде съответно осигурено по ПЕПП лице или бенефициер на ПЕПП във всяка подсметка в зависимост от съответните правни изисквания за фазата на натрупване. Фазата на натрупване е периодът, в който активите се натрупват в сметка за ПЕПП; той обичайно продължава до стартиране на фазата на изплащане.
Основен ПЕПП. Всички доставчици на ПЕПП ще трябва да предложат приемлив основен инвестиционен вариант („основен ПЕПП“), като разходите и таксите да са ограничени до 1 % от натрупания капитал годишно.
Фаза на изплащане. Периодът, в който натрупаните в сметка за ПЕПП активи може да се изтеглят с цел получаване на доход след пенсионирането или в съответствие с други изисквания за доходи.
Дистрибутор на ПЕПП. Финансово предприятие, което е получило разрешение да извършва дистрибуция на ПЕПП, които не са създадени от него, инвестиционен посредник, предлагащ инвестиционни съвети, или застрахователен посредник.
ЕСУ фактори. Набор от критерии, които социално осъзнатите инвеститори използват за скрининг на потенциалните инвестиции, за да се гарантира, че те подкрепят принципите на устойчивото развитие. Екологичните критерии са свързани с това как дадено предприятие функционира като стопанин на природата. Социалните критерии разглеждат начина на управление на отношенията със служители, доставчици, клиенти и общностите, в които предприятието работи. Управленските критерии се отнасят до въпроси като корпоративното ръководство и подхода на предприятието към възнагражденията на ръководните кадри, одитите, вътрешния контрол и правата на акционерите.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година относно паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) (OВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 1—63).
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Делегиран регламент (ЕС) 2021/895 на Комисията от 24 февруари 2021 година за допълване на Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с намесата по отношение на продуктите (OВ L 197, 4.6.2021 г., стр. 1—4).
Делегиран регламент (ЕС) 2021/896 на Комисията от 24 февруари 2021 година за допълване на Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на допълнителната информация за целите на сближаването на надзорната отчетност (OВ L 197, 4.6.2021 г., стр. 5—6).
Делегиран регламент (ЕС) 2021/897 на Комисията от 4 март 2021 година за определяне на технически стандарти за изпълнение за прилагането на Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на формàта на надзорната отчетност пред компетентните органи и сътрудничеството и обмена на информация между компетентните органи и с Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (OВ L 197, 4.6.2021 г., стр. 7—66).
Делегиран регламент (ЕС) 2021/473 на Комисията от 18 декември 2020 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти, уточняващи изискванията относно информационните документи, разходите и таксите, включени в тавана на разходите, и относно техниките за намаляване на риска за паневропейския персонален пенсионен продукт (ПЕПП) (OВ L 99, 22.3.2021, стр. 1—33).
Препоръка на Комисията от 29.6.2017 година относно данъчното третиране на продуктите за лично пенсионно осигуряване, включително на общоевропейския продукт за лично пенсионно осигуряване (C(2017) 4393 final, 29.6.2017 г.).
Директива (ЕС) 2016/97 на Европейския парламент и на Съвета от 20 януари 2016 година относно разпространението на застрахователни продукти (преработен текст) (ОВ L 26, 2.2.2016 г., стр. 19—59).
Последващите изменения на Директива (ЕC) 2016/97 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
Директива 2014/65/EС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (OВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349—496).
Вж. консолидираната версия.
Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет — План за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари (COM(2015) 468 final, 30.9.2015 г.).
Регламент (ЕС) № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/79/ЕО на Комисията (OВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 48—83).
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 01.07.2022