Увеличаване на прилагането на законодателството на ЕС относно командироването на работници
РЕЗЮМЕ НА:
Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги
Директива 2014/67/ЕС относно прилагането на Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги
Директива (ЕС) 2020/1057 за определяне на специфични правила във връзка с Директива 96/71/ЕО и Директива 2014/67/ЕС за командироването на водачи в сектора на автомобилния транспорт и за изменение на Директива 2006/22/ЕО по отношение на изискванията за изпълнение и Регламент (ЕС) № 1024/2012
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВИТЕ?
- С Директива 96/71/ЕО се съставя списък с условията на труд, които трябва да бъдат предоставени на работниците, командировани временно в чужбина от своя работодател, в държавата, в която са командировани (приемащата държава). Нейната цел е да се гарантира защитата на работниците, както и да се осигурят равнопоставени условия за доставчиците на услуги.
- Директива 2014/67/ЕС има за цел да се подобри изпълнението и прилагането на Директива 96/71/ЕО. Тя се занимава с въпроси като нарушаването и заобикалянето на правилата за публикуване, съвместната отговорност във веригите на подизпълнение и споделянето на информация между държавите от ЕС.
- Директива за изменение (EC) 2018/957 актуализира и изменя Директива 96/71/EО. С нея се установяват правила относно условията на труд и защитата на здравето и безопасността на командированите работници и нейната цел е да се осигурят справедливо заплащане и равнопоставени условия между командироването и местните дружества в приемащата държава, като същевременно се поддържа принципът за свободно движение на услуги.
- С Директива (ЕС) 2020/1057 се определят специфични правила за командироване на професионални водачи в сектора на търговския автомобилен транспорт, както и за ефективното прилагане на тези правила. С нея се осигуряват правила, които са адаптирани по-добре към високата степен на мобилност на работата в сектора на автомобилния транспорт. Целта е да се премахнат несъответствията между тълкуването, прилагането и прилагането от страна на държавите от ЕС на правилата за командироване на работници в сектора на автомобилния транспорт. Директивата е предназначена да направи сектора на автомобилния транспорт справедлив, ефективен и социално отговорен, като същевременно предлага по-голяма правна сигурност, облекчава административната тежест за транспортните оператори и предотвратява нарушаването на конкуренцията.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Директива 96/71/EО
- Директива 96/71/EО се прилага за предприятия, които в контекста на транснационалното предоставяне на услуги командироват работници на територията на държава от ЕС, при условие че съществува трудово правоотношение между предприятието, което извършва командироването, и работника по време на периода на командироването. „Командирован работник“ е работник, който за ограничен период от време работи на територията на държава от ЕС, различна от тази, в която работи обичайно.
- За да защити правата на командированите работници, когато дружествата използват свободата да предоставят услуги, и за да улесни прилагането на тази свобода, Директива 96/71/EО съдържа основни условия за заетост, които трябва да се спазват при командироването на работници в държавата домакин, като например:
- максимални периоди на работа и минимални периоди за почивка;
- минимален платен годишен отпуск;
- приложими минимални ставки на надницата, включително ставки за извънреден труд;
- здраве, безопасност и хигиена при работа.
Директива 2014/67/EС
По-добра превенция, мониторинг и санкциониране на всякакви нарушения на приложимите правила
- За да помогне за борбата с нарушаването и заобикалянето на правилата (например, чрез така наречените дружества пощенски кутии*), Директива 2014/67/EС съдържа списък с фактически елементи, които да помогнат за извършването на оценка дали дадена ситуации представлява истинско командироване.
- С оглед по-добра правна яснота Директива 2014/67/ЕС определя списък с национални мерки за контрол, които се считат за обосновани и пропорционални, и които могат да се прилагат с цел мониторинг на спазването на Директива 96/71/EО, както и на самата директива за прилагане (Директива 2014/67/ЕС).
- За да увеличат защитата на правата на работниците във веригите на подизпълнение, държавите от ЕС трябва да гарантират, че командированите работници в строителния сектор могат да държат изпълнителя, който е пряк подизпълнител, отговорен за всяко неизплатено нетно възнаграждение, съответстващо на минималните ставки за плащане в допълнение към или вместо работодателя. Вместо тези правила за отговорността държавите от ЕС могат да предприемат други мерки за правоприлагане.
По-добър достъп до информация
- С цел повишаване на осведомеността и увеличаване на прозрачността държавите от ЕС са длъжни да предоставят безплатно информация за условията за наемане на работа и за колективните споразумения, приложими за командировани работници, чрез единна официална национална интернет страница. Информацията трябва да се обявява на официалния/официалните език/езици на държавата домакин и на най-подходящите езици, като се вземе предвид търсенето на нейния пазар на труда.
Засилено административно сътрудничество
- Директива 2014/67/EС включва също така по-ясни правила за подобряване на административното сътрудничество между националните органи, които отговарят за съответствието, както и сроковете за предоставяне на информация. Тук е мястото на регламента за информационната система за вътрешния пазар (ИСВП). Информационната система за вътрешния пазар представлява многоезичен електронен инструмент, който позволява на националните, регионалните и местните органи да комуникират бързо и лесно със своите партньори в ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за правото за вътрешния пазар на ЕС.
- Освен това с Директива 2014/67/ЕС се гарантира, че административните наказания и глоби, наложени на доставчиците на услуги за неспазване на приложимите правила в една държава от ЕС, могат да бъдат приложени и възстановени в друга.
Директива (ЕС) 2018/957 за изменение
С Директива (EC) 2018/957 за изменение се въвеждат редица нови правила:
- за командированите работници се прилагат същите правила, както и за местните работници в приемащата държава;
- даден работник ще се счита за командирован дългосрочно след 12 месеца (с възможност за шестмесечно удължаване при мотивирано уведомление от доставчика на услуги), след което командированият работник ще бъде обект на почти всички аспекти на трудовото законодателство на приемащата държава;
- може да се увеличи броят на потенциалните колективни споразумения, които могат да се прилагат в държавите от ЕС, които имат система за деклариране на колективни договори или арбитражни решения с универсално приложение;
- агенциите за временна заетост трябва да гарантират на командированите работници същите условия, които важат за временно наетите работници в държавата, в която се извършва работата;
- подобрено сътрудничество между органите на държавите от ЕС по отношение на нарушаването и заобикалянето на правилата в контекста на командироването.
Директива (ЕС) 2020/1057
Промените, въведени с Директива (ЕС) 2020/1057, включват:
- изключение от общите правила за командироване, приложими за каботаж и международни транспортни операции, с изключение на транзит, „двустранни транспортни операции“ (както за превоз на товари, така и на пътници) и двустранни операции с две допълнителни спирки, свързани с превоза — това изключение е ограничено до случаите, в които съществува договор за услуга между работодателя, изпращащ водача, и страна, оперираща в приемащата държава от ЕС;
- административни правила, свързани с командироване на водачи, контрол и прилагане — превозвачите трябва да използват информационната система за вътрешния пазар за изпращане на декларации за командироване и всякаква поискана информация;
- санкции в случай на нарушения;
- „интелигентно прилагане“, с което от държавите от ЕС се изисква да интегрират контрола върху правилата за командироване в обща стратегия за контрол;
- правила, които гарантират, че укрепването на правилата за командироване за водачи от ЕС не води до конкурентно предимство за оператори извън ЕС, които имат достъп до пазара на автомобилен транспорт в ЕС.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ДИРЕКТИВИТЕ?
- Директива 96/71/EО се прилага от 10 февруари 1997 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 16 декември 1999 г.
- Директива 2014/67/EС се прилага от 17 юни 2014 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 18 юни 2016 г.
- Директива за изменение (EC) 2018/957 трябваше да се въведе в законодателството на държавите от ЕС до 30 юли 2020 г. Тя обаче ще се прилага само за сектора на автомобилния транспорт от датата на прилагане на законодателен акт, който е приет за изменение на Директива 2006/22/ЕО и Директива 2014/67/ЕС относно командироването на шофьори в този сектор. Това е Директива (ЕС) 2020/1057, която се прилага от 02 февруари 2022 г.
- Директива (EC) 2020/1057 трябва да се въведе в законодателството на държавите от ЕС до 02 февруари 2022 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Дружества пощенски кутии: дружества, които са създадени с цел да се възползват от празнините в законодателството, като същевременно не предоставят никаква услуга на самите клиенти, а по-скоро осигуряват възможност за услуги, предоставяни от техните собственици (Европейска комисия в
COM(2013) 122 final).
ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ
Директива 96/71/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 година относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги (OВ L 18, 21.1.1997 г., стр. 1—6)
Последващите изменения на Директива 96/71/EО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
Директива 2014/67/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година за осигуряване на изпълнението на Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012 относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар („Регламент за ИСВП“) (OВ L 159, 28.5.2014 г., стр. 11—31)
Директива (ЕС) 2020/1057 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2020 година за определяне на специфични правила във връзка с Директива 96/71/ЕО и Директива 2014/67/ЕС за командироването на водачи в сектора на автомобилния транспорт и за изменение на Директива 2006/22/ЕО по отношение на изискванията за изпълнение и Регламент (ЕС) № 1024/2012 (OВ L 249, 31.7.2020 г., стр. 49—65)
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕС) 2020/1055 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2020 година за изменение на регламенти (ЕО) № 1071/2009, (ЕО) № 1072/2009 и (ЕС) № 1024/2012 с оглед на адаптирането им към развитието в сектора на автомобилния транспорт (OВ L 249, 31.7.2020 г., стр. 17—32)
Регламент (ЕС) № 1024/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар и за отмяна на Решение 2008/49/ЕО на Комисията („Регламент за ИСВП“) (ОВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 1—11)
Вж. консолидираната версия.
Директива 2006/22/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 година относно минималните условия за изпълнение на Регламенти (ЕИО) № 3820/85 и (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно социалното законодателство, свързано с дейностите по автомобилния транспорт, и за отмяна на Директива 88/599/ЕИО на Съвета (OВ L 102, 11.4.2006 г., стр. 35—44)
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 13.10.2020