EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0743

Делегиран регламент (ЕС) 2020/743 на Комисията от 30 март 2020 година за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 по отношение на изчисляването на стойността на предлаганата на пазара продукция на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците

C/2020/1835

OB L 176, 5.6.2020, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/743/oj

5.6.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 176/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2020/743 НА КОМИСИЯТА

от 30 март 2020 година

за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 по отношение на изчисляването на стойността на предлаганата на пазара продукция на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 37, буква в), подточки i) и iv) от него,

като има предвид, че:

(1)

През последните няколко години болестите по растенията и нашествията на вредители нанесоха все по-големи щети на продукцията от плодове и зеленчуци в Съюза. Така например в периода 2013—2018 г. бяха установени огнища и разпространение на Xylella fastidiosa, които засегнаха, наред с други растения, и дървета с костилкови плодове като сливи, череши и бадеми в Италия, Испания и Франция. В периода 2018—2019 г. въвеждането и разпространението на вируса на кафявото набраздяване по плодовете на доматите (ToBRFV) нанесоха щети на продукцията от домати (Solanum lycopersicum L.) и пипер (Capsicum annuum) в Италия и Германия. Що се отнася до вредителите, Eurytoma schreineri Schreiner например, въведен с внос в Съюза през 2013 г., причини щети на продукцията от сливи, кайсии и череши в България и в съседните държави. Неотдавна, през 2019 г., азиатската кафява мраморна вонещица (Halyomorpha halys) причини големи производствени загуби в северните региони на Италия, и по-специално в Емилия-Романя, Венето, Трентино-Алто Адидже, Ломбардия, Пиемонте и Фриули-Венеция Джулия, което от своя страна оказа отрицателно въздействие върху стойността на предлаганата на пазара продукция на организациите на производители, които осъществяват своята дейност в посочените региони.

(2)

Предвид повишаването на честотата на фитосанитарните щети е необходимо да се намери дългосрочно решение по отношение на изчислението на стойността на предлаганата на пазара продукция на организациите на производители, за да се подобри тяхната устойчивост в бъдеще. Необходимо е Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията (2) да бъде изменен, като се предвиди гъвкавост при изчислението на стойността на предлаганата на пазара продукция на организациите на производители в Съюза, в случай че те понесат фитосанитарни щети, които правят продукцията негодна за консумация и преработка.

(3)

Големите загуби на стойността на предлаганата на пазара продукция, причинени от фитосанитарни щети, оказват значително отражение върху размера на помощта от Съюза, която получават организациите на производители през следващата година, тъй като размерът на помощта от Съюза се изчислява като процент от стойността на предлаганата на пазара продукция на всяка организация на производители. Когато голяма част или цялата реколта е унищожена, съществува риск организациите на производители да загубят своето признаване, тъй като един от критериите за признаване е достигането на определена минимална стойност на предлаганата на пазара продукция, определена на национално равнище. Това би довело до двойна икономическа загуба, което би изложило на риск дългосрочната стабилност на организациите на производители.

(4)

Поради това следва да се даде възможност за повече гъвкавост при изчислението на стойността на предлаганата на пазара продукция за организациите на производители. Това е необходимо, за да се избегнат ситуации, при които организациите на производители инвестират в превантивни мерки и при все това понасят значителни фитосанитарни щети не само под формата на загуби на стойността на предлаганата от тях на пазара продукция, но и на съществено и рязко намаляване на размера на финансовата помощ от Съюза през следващата година. Тази гъвкавост при изчислението следва обаче да бъде на разположение само на организациите на производители, които докажат, че са предприели необходимите превантивни мерки срещу болести по растенията и нашествия на вредители, като използване на предпазни мрежи, мониторинг на вредителите и болестите, биологичен контрол на вредителите и други мерки, които ограничават появата на вредители и болести, както и щетите върху продукцията, които те нанасят.

(5)

Предвид нарастващата честота на нашествия на вредители и на болести по растенията и произтичащите от това значително по-големи загуби на продукция в сравнение с тези, причинявани от метеорологичните условия, защитната мярка, установена с член 23, параграф 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891, съгласно която се смята, че стойността на предлаганата на пазара продукция от даден продукт представлява 65 % от стойността ѝ през предходния референтен период, е недостатъчна.

(6)

Поради това и с цел да се постигне икономическа и финансова стабилност за организациите на производители, понесли големи загуби в стойността на предлаганата на пазара продукция в резултат на фитосанитарни щети, горната граница за изчисляване на стойността на предлаганата на пазара продукция следва да бъде повишена. С оглед на това и като се имат предвид значителните щети, нанесени от възникналите наскоро нашествия на вредители, стойността на предлаганата на пазара продукция, установена в член 23, параграф 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 следва да бъде повишена на 85 %.

(7)

Предвид факта, че изпълнението на оперативните програми се извършва по календарни години и с оглед на това, че изчислението на стойността на предлаганата на пазара продукция, на базата на която се определя размерът на финансовата помощ от Съюза, се основава на предходната календарна година, е необходимо настоящият регламент да влезе в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

(8)

Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891

В член 23 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 параграф 4 се заменя със следното:

„4.   Когато стойността на даден продукт намалее с най-малко 35 % по причини, които са извън отговорността и контрола на организацията на производители, смята се, че стойността на предлаганата на пазара продукция от същия продукт представлява 65 % от стойността ѝ през предходния референтен период. Организацията на производители доказва пред компетентния орган на съответната държава членка, че тези причини са извън нейната отговорност и контрол.

Когато стойността на даден продукт намалее с най-малко 35 % поради болести по растенията или нашествия на вредители, които са извън отговорността и контрола на организацията на производители, смята се, че стойността на предлаганата на пазара продукция от същия продукт представлява 85 % от стойността ѝ през предходния референтен период. Организацията на производители доказва пред компетентния орган на съответната държава членка, че е предприела необходимите превантивни мерки срещу съответната болест по растенията или нашествие на вредители.

Настоящият параграф се прилага също така за определянето на спазването на минималната стойност на предлаганата на пазара продукция съгласно член 9.“

Член 2

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 30 март 2020 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/891 на Комисията от 13 март 2017 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци, за допълване на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на санкциите, приложими в посочените сектори, и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията (ОВ L 138, 25.5.2017 г., стр. 4).


Top