EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D1597

Делегирано решение (ЕС) 2019/1597 на Комисията от 3 май 2019 година за допълнение на Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на обща методика и минимални изисквания за качество за еднаквото измерване на количествата хранителни отпадъци (Текст от значение за ЕИП.)

C/2019/3211

OB L 248, 27.9.2019, p. 77–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_del/2019/1597/oj

27.9.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 248/77


ДЕЛЕГИРАНО РЕШЕНИЕ (ЕС) 2019/1597 НА КОМИСИЯТА

от 3 май 2019 година

за допълнение на Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на обща методика и минимални изисквания за качество за еднаквото измерване на количествата хранителни отпадъци

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците и за отмяна на определени директиви (1), и по-специално член 9, параграф 8 от нея,

като има предвид, че:

(1)

В Директива 2008/98/ЕО се определя задължение за държавите членки да включат предотвратяването на образуването на хранителни отпадъци в своите програми за предотвратяване на отпадъците и да осъществяват мониторинг и да оценяват прилагането на своите мерки за предотвратяване на хранителните отпадъци, като измерват количествата на хранителните отпадъци въз основа на обща методика. Комисията трябва да установи тази обща методика и да изготви минимални изисквания за качество за еднаквото измерване на количествата хранителни отпадъци въз основа на резултатите от работата на Платформата на ЕС по въпросите на загубите и разхищението на храни.

(2)

Определението за „храни“, посочено в Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета (2), обхваща храните като цяло, както и цялата верига за доставки на храни, от производството до потреблението. В храните се включват и негодни за консумация части, когато при производството на храните те не са отделени от годните за консумация части, например костите на месото, предназначено за консумация от човека. Поради това хранителните отпадъци могат да съдържат елементи, включващи части от храни, предназначени за консумация и части от храни, които не са предназначени за консумация.

(3)

Разхищението на храни не включва загуби на тези етапи от веригата за доставки на храни, на които някои продукти все още не са се превърнали в храна съгласно определението в член 2 от Регламент (ЕО) № 178/2002, като например годни за консумация растения преди прибиране на реколтата. Освен това то не включва странични продукти от производство на храни, които изпълняват критериите по член 5, параграф 1 от Директива 2008/98/ЕО, тъй като тези странични продукти не са отпадъци.

(4)

Разхищението на храни трябва да се предотвратява и намалява по цялата верига за доставки на храни. Тъй като видовете хранителни отпадъци и факторите, водещи до образуването на хранителни отпадъци, се различават значително на различните етапи от веригата за доставки на храни, хранителните отпадъци следва да се измерват поотделно за всеки етап.

(5)

Разпределянето на хранителните отпадъци по различните етапи от веригата за доставки на храни следва да се извършва в съответствие с общата статистическа класификация на икономическите дейности в Съюза, установена с Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета (3), като „NACE Rev. 2“. При липса на съответна класификация по NACE Rev. 2 разпределението по „домакинства“ следва да се извършва в съответствие с раздел 8, точка 1.2 от приложение I към Регламент (ЕО) № 2150/2002 на Европейския парламент и на Съвета (4).

(6)

Въпреки че Решение 2000/532/ЕО на Комисията (5) за установяване на Европейски списък на отпадъците невинаги дава възможност за точно определяне на хранителните отпадъци, то може да даде на националните органи насоки по отношение на измерването на хранителни отпадъци.

(7)

Материали, които се използват в земеделието, посочени в член 2, параграф 1, буква е) от Директива 2008/98/ЕО, и странични животински продукти, посочени в член 2, параграф 2, буква б) от Директива 2008/98/ЕО, са изключени от обхвата на посочената директива и поради това те не следва да бъдат измервани като хранителни отпадъци.

(8)

За да бъде методиката практически приложима, както и за да бъде пропорционална и разумна тежестта, произтичаща от мониторинга, някои потоци от отпадъци, които не се очаква да съдържат хранителни отпадъци или съдържат хранителни отпадъци в незначителни количества, не следва да бъдат измервани като хранителни отпадъци.

(9)

За подобряване на точността на измерването на хранителни отпадъци, материали, различни от храни, които са смесени с хранителни отпадъци (напр. почва или опаковки), следва, доколкото е възможно, да бъдат изключени от масата на хранителните отпадъци.

(10)

Съществуват няколко вида храни, които обикновено се изхвърлят като отпадъчни води или с тях, като например бутилирана питейна и минерална вода, напитки и други течности. Понастоящем няма методи за измерване на такива отпадъци, които да гарантират достатъчно ниво на надеждност и съпоставимост на докладваните данни. Следователно тези видове храни не следва да се измерват като хранителни отпадъци. Държавите членки обаче следва да имат възможност доброволно да докладват информацията за тези видове храни.

(11)

Въпреки че веществата, предназначени за употреба като фуражни суровини, посочени в член 2, параграф 2, буква д) от Директива 2008/98/ЕО, са изключени от приложното поле на същата директива и поради това не следва да се измерват като хранителни отпадъци, информацията за храни, първоначално предназначени за консумация от човека и след това пренасочени за фураж (в т.ч. продукти, които вече не се използват за храна съгласно определението в част А, точка 3 от приложението към Регламент (ЕС) № 68/2013 на Комисията (6)), е важен фактор за разбирането на свързаните с храните материални потоци и може да е полезна за планирането на целева политика за предотвратяване на хранителните отпадъци. По тази причина държавите членки следва да имат възможност доброволно да докладват тази информация по еднакъв начин.

(12)

За да посочат с по-голяма точност количествата хранителни отпадъци, образувани на всеки етап от веригата за доставки на храни, държавите членки следва да извършат задълбочено измерване на количествата им. Това задълбочено измерване следва да се провежда редовно за всеки етап от веригата за доставки на храни и най-малко веднъж на всеки четири години.

(13)

По силата на член 37, параграф 3 от Директива 2008/98/ЕО държавите членки следва да докладват количествата хранителни отпадъци за всяка година. За да се гарантира пропорционалност и да се намали административната тежест, за целите на тези годишни доклади държавите членки следва да разполагат с редица методи за измерване на хранителните отпадъци, включително съществуващите анализи за образуването на хранителни отпадъци, новите специални проучвания във връзка с хранителните отпадъци, както и събраните данни за статистиката на отпадъците или задълженията за докладване относно отпадъците, както и други социално-икономически данни, или комбинация от тези варианти. Доколкото е възможно, следва да се използват установени източници на данни, като Европейската статистическа система.

(14)

За да се гарантира еднаквост при мониторинга на материалните потоци във веригата за доставки на храни в контекста на целенасочена политика за предотвратяване на хранителните отпадъци, следва да се гарантира, че държавите членки, които решат да измерват хранителните отпадъци с повече детайлност или да разширят обхвата на измерването към свързани с него материални потоци, могат да го направят по еднакъв начин.

(15)

За да се осигури възможност за проверка на докладваните данни и подобряване на методите за измерване, както и да се гарантира съпоставимостта на тези методи, държавите членки следва да предоставят допълнителна информация, свързана с методите за измерване и качеството на събраните данни,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Обхват на измерването на хранителни отпадъци

1.   Количеството хранителни отпадъци се измерва поотделно за следните етапи от веригата на хранителни доставки:

а)

първично производство;

б)

преработка и производство;

в)

търговия на дребно и разпространение по друг начин на храни;

г)

ресторанти и кетъринг услуги;

д)

домакинства.

2.   Хранителните отпадъци се разпределят на всеки етап от веригата за доставки на храни, посочен в параграф 1, в съответствие с приложение I.

3.   Измерванията обхващат хранителните отпадъци, класирани в кодовете за отпадъци, посочени в приложение II, или в друг код за отпадъци, който включва и хранителни отпадъци.

4.   Измерването на хранителни отпадъци не обхваща следните елементи:

а)

материали, които се използват в земеделието, посочени в член 2, параграф 1, буква е) от Директива 2008/98/ЕО;

б)

странични животински продукти, посочени в член 2, параграф 2, буква б) от Директива 2008/98/ЕО;

в)

остатъци от хранителни отпадъци, събрани като част от отпадъчни опаковки, класирани в код за отпадъци „15 01 — опаковки (включително разделно събирани отпадъчни опаковки от бита)“ в Европейския списък на отпадъците, установен с Решение 2000/532/ЕО;

г)

остатъци от хранителни отпадъци, събрани като част от отпадъци, класирани в код за отпадъци „20 03 03 — отпадъци от почистване на улици“ в Европейския списък на отпадъците, установен с Решение 2000/532/ЕО;

д)

материали, различни от храни, смесени с хранителни отпадъци при събирането им, доколкото е възможно.

5.   Измерването на хранителните отпадъци не обхваща следните елементи, без да се засяга доброволното измерване по член 3:

а)

хранителни отпадъци, изхвърлени като отпадъчни води или с тях;

б)

вещества, които са предназначени за употреба като фуражни суровини, посочени в член 2, параграф 2, буква д) от Директива 2008/98/ЕО.

Член 2

Методика за измерването на хранителни отпадъци

1.   Държавите членки измерват ежегодно количеството на образувани хранителни отпадъци за една пълна календарна година.

2.   Най-малко веднъж на всеки четири години държавите членки измерват количеството хранителни отпадъци за даден етап от веригата за доставки на храни, като използват методиката, посочена в приложение III.

3.   Когато не се използва методиката, посочена в приложение III, държавите членки измерват количеството хранителни отпадъци за даден етап от веригата за доставки на храни, като използват методиката, посочена в приложение IV.

4.   За първия период на докладване, посочен в член 37, параграф 3, трета алинея от Директива 2008/98/ЕО, държавите членки измерват количеството хранителни отпадъци за всички етапи от веригата на доставки на храни, като използват методиката, посочена в приложение III. За този период държавите членки могат да използват данни, вече събрани при съществуващите договорености за 2017 г. или по-късно.

5.   Количествата хранителни отпадъци се измерват в метрични тонове на база свежа маса.

Член 3

Доброволно измерване

Държавите членки могат да измерват и да предоставят на Комисията допълнителни данни, свързани с количествата хранителни отпадъци, както и данни, свързани с предотвратяването на хранителни отпадъци. Такива данни могат да включват следната информация:

а)

количества хранителни отпадъци, разглеждани като съставени от части от храна, предназначена за консумация от човека;

б)

количества хранителни отпадъци, изхвърлени като отпадъчни води или с тях;

в)

количества храна, която е преразпределена за консумация от човека, както е посочено в член 9, параграф 1, буква з) от Директива 2008/98/ЕО;

г)

количества храна, която вече не е предназначена за консумация от човека, пускана на пазара за преобразуване във фуражи от стопански субект в областта на фуражите съгласно определението в член 3, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 178/2002;

д)

продукти, които вече не се използват за храна, съгласно определението в част А, точка 3 от приложението към Регламент (ЕС) № 68/2013.

Член 4

Минимални изисквания за качество

1.   Държавите членки предприемат необходимите мерки за гарантиране на надеждността и точността на измерването на хранителните отпадъци. Държавите членки осигуряват по-специално следното:

а)

измерванията, извършени в съответствие с методиката, посочена в приложение III, се основават на представителна извадка от населението, за която се отнасят резултатите, и отразяват по подходящ начин вариациите в данните за измерваните количества хранителни отпадъци.

б)

измерванията, извършени в съответствие с методиката, посочена в приложение IV, се основават на най-добрата налична информация.

2.   Държавите членки предоставят на Комисията информация за методите, използвани за измерване на хранителните отпадъци на всеки етап от веригата за доставки на храни, и за всички съществени изменения на използваните методи в сравнение с методите, използвани при предходно измерване.

Член 5

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 3 май 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 312, 22.11.2008 г., стр. 3.

(2)  Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 г. за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (ОВ L 31, 1.2.2002 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕО) № 2150/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2002 г. относно статистиката на отпадъците (ОВ L 332, 9.12.2002 г., стр. 1).

(5)  Решение 2000/532/ЕО на Комисията от 3 май 2000 г. за замяна на Решение 94/3/ЕО за установяване на списък на отпадъците в съответствие с член 1, буква а) от Директива 75/442/ЕИО на Съвета относно отпадъците и Решение 94/904/ЕО на Съвета за установяване на списък на опасните отпадъци в съответствие с член 1, параграф 4 от Директива 91/689/ЕИО на Съвета относно опасните отпадъци (ОВ L 226, 6.9.2000 г., стр. 3).

(6)  Регламент (ЕС) № 68/2013 на Комисията от 16 януари 2013 г. относно каталога на фуражните суровини (ОВ L 29, 30.1.2013 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Разпределяне на хранителните отпадъци по различните етапи от веригата за доставки на храни

 

 

Дейност, при която се образуват отпадъци

Етапи от веригата за доставки на храни

Съответна позиция в статистиката на отпадъците (1), която включва дадения етап от веригата за доставки на храни

Съответен код по NACE Rev. 2

Описание

Първично производство

Част от позиция 1

Раздел А

Селско, горско и рибно стопанство

 

Разделение 01

Растениевъдство, животновъдство и лов; спомагателни дейности

 

Разделение 03

Рибно стопанство и аквакултури

Преработка и производство

Част от позиция 3

Раздел C

Производство

 

Разделение 10

Производство на хранителни продукти

 

Разделение 11

Производство на напитки

Търговия на дребно и разпространение по друг начин на храни

Част от позиция 17

Раздел G

Търговия на едро и дребно; ремонт на моторни превозни средства и мотоциклети

 

Разделение 46

Търговия на едро, без търговията с автомобили и мотоциклети

 

Разделение 47

Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети

Ресторанти и кетъринг услуги

Част от позиция 17

Раздел I

Хотелиерство и ресторантьорство

 

Разделение 55

Настаняване

 

Разделение 56

Ресторантьорство

Раздели N, O, P, Q, R, S

 

 

Разделения, обхващащи дейности, в които се предоставя кетъринг (например кетъринг за персонала, кетъринг за здравни заведения, учебни заведения, при пътувания).

 

Домакинства

Позиция 19

„Домакинства“, както е посочено в раздел 8, точка 1.2 от приложение I към Регламент (ЕО) № 2150/2002 относно статистиката за отпадъците

Отпадъци, образувани от домакинствата


(1)  Раздел 8, точка 1 от приложение I към Регламент (ЕО) № 2150/2002.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Кодове за отпадъци, включени в Европейския списък на отпадъците за видове отпадъци, които обикновено включват хранителни отпадъци

 

Първично производство

02 01 02

Отпадъци от животински тъкани

02 01 03

Отпадъци от растителни тъкани

 

Преработка и производство

02 02

Отпадъци от производство и преработване на месо, риба и други хранителни продукти от животински произход

02 03

Отпадъци от производство и преработване на плодове, зеленчуци, зърнени култури, хранителни масла, какао, кафе, чай и тютюн; производство на консерви; култивиране на дрожди и екстракти от дрожди, производство и ферментация на меласа

02 04

Отпадъци от производство на захар

02 05

Отпадъци от млекопреработвателната промишленост

02 06

Отпадъци от производството на тестени и сладкарски изделия

02 07

Отпадъци от производство на алкохолни и безалкохолни напитки (с изключение на кафе, чай и какао)

 

Търговия на дребно и разпространение по друг начин на храни

20 01 08

Биоразградими отпадъци от кухни и заведения за обществено хранене

20 01 25

Хранителни масла и мазнини

20 03 01

Смесени битови отпадъци

20 03 02

Отпадъци от пазари

16 03 06

Органични отпадъци, различни от упоменатите в 16 03 05

 

Ресторанти и кетъринг услуги

20 01 08

Биоразградими отпадъци от кухни и заведения за обществено хранене

20 01 25

Хранителни масла и мазнини

20 03 01

Смесени битови отпадъци

 

Домакинства

20 01 08

Биоразградими отпадъци от кухни и заведения за обществено хранене

20 01 25

Хранителни масла и мазнини

20 03 01

Смесени битови отпадъци


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Методика за задълбочено измерване на хранителните отпадъци

Количеството хранителни отпадъци на даден етап от веригата за доставки на храни се установява чрез измерване на хранителните отпадъци, образувани от извадка от стопански субекти в областта на храните или от домакинства, в съответствие с някой от следните методи или комбинация от тях, или друг равностоен метод по отношение на адекватност, представителност и надеждност.

Етап от веригата за доставки на храни

Методи за измерване

Първично производство

Пряко измерване

Масов баланс

 

Въпросници и интервюта

Коефициенти и статистически производствени данни

Анализ на състава на отпадъците

Преработка и производство

Търговия на дребно и разпространение по друг начин на храни

Анализ на състава на отпадъците

Преброяване/сканиране

 

Ресторанти и кетъринг услуги

 

Бележници с дати

Домакинства

 

Описание на методите

Методи, основани на пряк достъп до хранителните отпадъци/пряко измерване

Следните методи се използват от лица с пряк (физически) достъп до хранителните отпадъци с цел да извършат измерване или приблизително изчисление:

Пряко измерване (претегляне или изчисление на обема)

Използване на измервателен уред за определяне на масата на извадки от хранителни отпадъци или фракции от общите отпадъци, пряко или въз основа на обема. В него се включва измерването на разделно събрани хранителни отпадъци.

Сканиране/преброяване

Изчисление на броя на елементите, съставляващи хранителните отпадъци, и използване на резултата за определяне на масата.

Анализ на състава на отпадъците

Физическо разделяне на хранителните отпадъци от другите фракции, за да се определи масата на сортираните фракции.

Бележници с дати

Дадено лице или група лица редовно поддържа регистър или дневник с информацията за хранителните отпадъци.

Други методи

Когато не е налице пряк (физически) достъп до хранителните отпадъци или когато прякото измерване не е осъществимо, се използват следните методи:

Масов баланс

Изчисляване на количеството хранителни отпадъци въз основа на масата на входящите и изходящите количества храна в измерената система, както и преработка и потребление на храната в рамките на системата.

Коефициенти

Използване на вече установени коефициенти или проценти за хранителни отпадъци, представителни за даден подсектор на хранителната промишленост или за отделен стопански субект. Тези коефициенти или проценти се установяват чрез изготвяне на извадка, чрез данни, предоставени от стопанските субекти в областта на храните или чрез други методи.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Методика за измерване на хранителните отпадъци, когато не се използва задълбочено измерване съобразно методиката, посочена в приложение III

Когато не се използва задълбочено измерване, посочено в член 2, количествата хранителни отпадъци, образувани на даден етап от веригата за доставки на храни, се измерват чрез някой от следните методи или чрез комбинация от тези методи:

а)

Изчисляване на количеството хранителни отпадъци въз основа на последните налични данни за дела на хранителните отпадъци на даден етап от веригата за доставки на храни (в съответствие с приложение III) и общото количество образувани отпадъци на същия този етап. Общото количество образувани отпадъци на даден етап от веригата за доставки на храни се определя въз основа на данните, докладвани в съответствие с изискванията на Регламент (ЕО) № 2150/2002 за всеки от етапите от веригата за доставки на храни, посочени в приложение I. В случай че за дадена година тези данни не са налични, се използват данните за предходната година.

б)

Изчисляване на количеството хранителни отпадъци въз основа на социално-икономическите данни, които са от значение за съответните етапи от веригата за доставки на храни. Изчислението на хранителните отпадъци се основава на най-актуалните данни за количествата хранителни отпадъци, образувани на даден етап от веригата за доставки на храни, и на повишението или спада в периода от годината на последното измерване на тези данни до настоящия отчетен период, и на нивото на един или повече от следните социално-икономически показатели:

Етап от веригата за доставки на храни

Показател

Първично производство

Производство на храни в селското стопанство, рибарството и лова

Преработка и производство

Производство на преработени храни — въз основа на данни от данните по ПРОДКОМ (1).

Търговия на дребно и разпространение по друг начин на храни

Оборот на хранителните продукти

Население

Ресторанти и кетъринг услуги

Оборот

Заетост (в еквиваленти на пълно работно време)

Домакинства

Население

Разполагаем доход на домакинствата (2)

Държавите членки могат да използват други показатели, ако те съответстват по-точно на образуването на хранителни отпадъци на даден етап от веригата за доставки на храни.


(1)  Регламент (ЕО) № 912/2004 на Комисията от 29 април 2004 г. за прилагане на Регламент (ЕИО) № 3924/91 на Съвета за установяване на статистическо изследване на промишлената продукция на Общността (ОВ L 163, 30.4.2004 г., стр. 71).

(2)  По данни на Евростат.


Top