Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1196

    Решение за изпълнение (ЕС) 2017/1196 на Комисията от 3 юли 2017 година за изменение на Решение за изпълнение 2014/709/ЕС относно мерките за контрол на здравето на животните във връзка с африканската чума по свинете в някои държави членки (нотифицирано под номер С(2017) 4432) (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2017/4432

    OB L 172, 5.7.2017, p. 16–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 21/04/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/1196/oj

    5.7.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 172/16


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/1196 НА КОМИСИЯТА

    от 3 юли 2017 година

    за изменение на Решение за изпълнение 2014/709/ЕС относно мерките за контрол на здравето на животните във връзка с африканската чума по свинете в някои държави членки

    (нотифицирано под номер С(2017) 4432)

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 89/662/ЕИО на Съвета от 11 декември 1989 г. относно ветеринарните проверки по отношение на търговията вътре в Общността с оглед доизграждането на вътрешния пазар (1), и по-специално член 9, параграф 4 от нея,

    като взе предвид Директива 90/425/ЕИО на Съвета от 26 юни 1990 г. относно ветеринарните и зоотехническите проверки, приложими при търговията в Общността с определени видове живи животни и продукти с оглед завършване изграждането на вътрешния пазар (2), и по-специално член 10, параграф 4 от нея,

    като взе предвид Директива 2002/99/ЕО на Съвета от 16 декември 2002 г. за установяване на ветеринарно-санитарни правила, регулиращи производството, преработката, разпространението и пускането на пазара на продукти от животински произход за консумация от човека (3), и по-специално член 4, параграф 3 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Решение за изпълнение 2014/709/ЕС на Комисията (4) се определят мерките за контрол на здравето на животните във връзка с африканската чума по свинете в някои държави членки. Тези мерки включват забрана за изпращане на живи свине, свинско месо, заготовки от свинско месо, продукти от свинско месо и каквито и да било други продукти, състоящи се от или съдържащи свинско месо, от някои области в засегнатите държави членки.

    (2)

    С член 6 от Директива 2002/60/ЕО на Съвета (5) се признава съществуването на свиневъдни обекти, състоящи се от различни производствени единици, и се позволява прилагането на дерогации, свързани с различните равнища на риск, които могат да бъдат признати от компетентния орган. Това следва да бъде отразено в дерогациите, предвидени в член 3 от Решение за изпълнение 2014/709/ЕС.

    (3)

    Движението на живи свине, предназначени за незабавно клане, крие по-малък риск в сравнение с други видове движение на живи свине, при условие че са въведени мерки за намаляване на риска. Клането на свине от областите, изброени в част III от приложението към Решение за изпълнение 2014/709/ЕС, едва в края на кланичния ден, без след това да се колят други свине, може да бъде добавено към мерките за намаляване на риска. Това следва да бъде отразено в предвидените в член 4 от посоченото решение за изпълнение дерогации от забраната за изпращане на пратки от живи свине, предназначени за незабавно клане.

    (4)

    В член 3 от Директива 2002/99/ЕО се предвижда, че продуктите от животински произход трябва да бъдат получени от животни, които не идват от стопанство, предприятие, територия или част от територия, които подлежат на ветеринарно-санитарни ограничения, съгласно правилата, посочени в приложение I към същата директива, включително мерки за борба с африканската чума по свинете, както е предвидено в Директива 2002/60/ЕО. Вследствие на това кланиците, транжорните и месопреработвателните предприятия, разположени в защитни и надзорни зони, определени съгласно Директива 2002/60/ЕО, са обект на ограничения при производството, преработката и разпространението на пазара на свинско месо, заготовки от свинско месо, продукти от свинско месо и каквито и да било други продукти, състоящи се от или съдържащи свинско месо. Като се има предвид свързаният с това незначителен риск, следва да се предвиди дерогация за кланици, транжорни и месопреработвателни предприятия, разположени в защитни и надзорни зони, при условие че продуктите са произведени, съхранявани и преработени в предприятия, разположени в области, изброени в част I, II или III от приложението към Решение за изпълнение 2014/709/ЕС, при определени условия.

    (5)

    Въведените мерки за изпращане за други държави членки и трети държави на живи свине от областите, изброени в приложението към Решение за изпълнение 2014/709/ЕС, трябва да бъдат преразгледани, за да се вземе предвид отсъствието на болестта в областите, изброени в част I от същото приложение. За да се гарантира устойчивостта на мерките, следва да се предвиди пропорционална гъвкавост само в случая на свине, които биват премествани от област, включена в част I от посоченото приложение, към други стопанства, разположени в област, включена в част I от него, при условие че другите мерки за смекчаване на риска остават в сила.

    (6)

    Въпросът с необходимостта от намаляване на рисковете, с които е свързано транспортирането на живи диви свине от държавите членки, изброени в приложението към Решение за изпълнение 2014/709/ЕС, трябва да бъде решен. Тази практика се отнася до продукт, за който е характерен особено висок риск, който следва да бъде предотвратен чрез засилване и разширяване на вече въведените мерки за дивите свине.

    (7)

    С цел да се гарантира, че информацията относно изискванията във връзка с действащите ограничения по силата на Решение за изпълнение 2014/709/ЕС за продукти с произход от свине, включително продукти от диви свине, се предоставя ефективно на пътниците, следва превозвачите, извършващи превоз на пътници, и пощенските служби да сведат тези изисквания до вниманието на пътниците, които пътуват от областите, изброени в приложението към посоченото решение за изпълнение.

    (8)

    През май 2017 г. бяха установени няколко случая на африканска чума по свинете при диви свине в окръг Тукумски (Tukuma novads), както и в някои области в окръг Вентспилски (Ventspils novads) в Латвия, в област, включена понастоящем в част II от приложението към Решение за изпълнение 2014/709/ЕС, и в непосредствена близост до области, включени понастоящем в част I от същото приложение. Появата на тези случаи представлява увеличаване на нивото на риска, което трябва да се вземе предвид. Поради това съответните области в Латвия сега следва да бъдат включени не в част I, а в част II от посоченото приложение.

    (9)

    Рискът от разпространение на африканската чума по свинете при дивите животни е свързан с естествено бавното разпространение сред популациите от диви свине, както и с човешката дейност, както е документирано от научните доклади, изготвени от Европейския орган за безопасност на храните (6). С оглед на епидемиологичните събития, които настъпиха в Съюза след 2014 г. във връзка с тази болест, и с цел преодоляване на рисковете, свързани с африканската чума по свинете, както и предвид необходимостта да се действа по проактивен начин при определянето на областите, които трябва да бъдат включени в приложението към Решение за изпълнение 2014/709/ЕС, следва — що се отнася до вписванията за Латвия, Литва и Полша — в част I от посоченото приложение да бъдат включени достатъчни по-размер области с по-висок риск, разположени около областите, изброени в части II и III от същото приложение. Тези нововключени области следва да бъдат съобразени със сезонния характер на болестта в региона и следва да бъдат преразгледани от Комисията през октомври 2017 г., когато рискът от разпространение ще бъде подложен на повторна оценка с оглед на развитието на епидемиологичната обстановка.

    (10)

    Настоящото развитие на епидемиологичната обстановка в Съюза във връзка с африканската чума по свинете следва да се вземе предвид при оценката на риска, който представлява здравословното състояние на животните по отношение на болестта в Латвия, Литва и Полша. С цел мерките за контрол на здравето на животните да бъдат по-целенасочени и да се предотврати по-нататъшното разпространение на африканската чума по свинете, както и да се предотвратят ненужните смущения в търговията в рамките на Съюза и да се избегне създаването на необосновани пречки пред търговията от страна на трети държави, списъкът на Съюза на областите, които подлежат на мерки за контрол на здравето на животните, поместен в част I от приложението към Решение за изпълнение 2014/709/ЕС, следва да се измени, за да бъде взета под внимание епизоотичната обстановка по отношение на посочената болест в тези три държави членки.

    (11)

    Поради това Решение за изпълнение 2014/709/ЕС следва да бъде съответно изменено.

    (12)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Решение за изпълнение 2014/709/ЕС се изменя, както следва:

    1)

    В член 3 точка 1 се заменя със следното:

    „1.

    свинете са пребивавали в продължение на най-малко 30 дни, или от раждането си, в стопанството и че най-малко 30 дни преди датата на движението живи свине от областите, изброени в части II, III и IV от приложението, не са били въвеждани във:

    а)

    същото стопанство; или

    б)

    производствената единица, където се държат свинете, които трябва да бъдат изпратени съгласно настоящия член; производствената единица може да бъде определена единствено от компетентния орган, при условие че официалният ветеринарен лекар потвърди, че конструкцията, размерът и разстоянието между производствените единици и извършваните там операции са от такъв характер, че производствените единици осигуряват напълно отделни съоръжения за подслон, отглеждане и хранене, така че вирусът не може да се разпространи от една производствена единица в друга, както и че“.

    2)

    В член 4 точка 5 се заменя със следното:

    „5.

    след пристигането в кланицата тези свине се държат и колят отделно от другите свине, като клането се извършва на конкретна дата, на която са клани само тези свине от областите, изброени в част III от приложението, или в края на кланичния ден, без след това да се колят други свине;“.

    3)

    В член 8, параграф 2 буква а) се заменя със следното:

    „а)

    непрекъснато са пребивавали в стопанството в продължение на най-малко 30 дни преди датата на изпращане или от раждането си и че живи свине от областите, изброени в части II, III и IV от приложението, не са били въвеждани в същото стопанство най-малко 30 дни преди датата на изпращане;“.

    4)

    Вмъква се следният член 12а:

    „Член 12а

    Дерогации за кланици, транжорни и месопреработвателни предприятия, разположени в защитни и надзорни зони

    Без да се засягат разпоредбите на членове 4, 5 и 6 и членове 11, 12 и 13 от настоящото решение, и чрез дерогация от забраната, предвидена в член 3, параграф 3, буква а) от Директива 2002/99/ЕО, засегнатите държави членки могат да разрешат изпращането на свинско месо, заготовки от свинско месо, продукти от свинско месо и каквито и да било други продукти, състоящи се от или съдържащи свинско месо, от кланици, транжорни и месопреработвателни предприятия, които са разположени в защитни и надзорни зони, определени с Директива 2002/60/ЕО, при условие че тези продукти:

    а)

    са произведени, съхранявани и преработени в предприятия, които са разположени в области, изброени в част I, II или III от приложението, и са одобрени съгласно член 12; както и

    б)

    са получени от свине, които произхождат или идват от стопанства, разположени в областите, изброени в част II, III или IV от приложението, или от свине, които произхождат или идват от стопанства, разположени в областите, изброени в част II от приложението, при условие че свинете отговарят на изискванията, установени в член 3, точка 1 и в член 3, точка 2 или точка 3; както и

    в)

    са маркирани в съответствие с член 16.“

    5)

    Член 15 се изменя, както следва:

    а)

    в параграф 1 буква а) се заменя със следното:

    „а)

    да не се изпращат живи диви свине от държавите членки, изброени в приложението, освен в случай на области, свободни от африканска чума по свинете, отделени с ефективни географски бариери от областите, включени в приложението, до други държави членки или от областите, изброени в приложението, до други области, независимо дали са включени или не в приложението, на територията на същата държава членка;“

    б)

    добавят се следните параграфи 3 и 4:

    „3.   Чрез дерогация от параграф 1, буква а) засегнатите държави членки могат да разрешат изпращането на живи диви свине от областите, които не са изброени в приложението, до други области на територията на същата държава членка, които не са изброени в приложението, и до други държави членки, при условие че:

    а)

    свинете, които преди това са били диви свине, са пребивавали в продължение на най-малко 30 дни в стопанството и в стопанството не са били въвеждани живи свине за период от най-малко 30 дни преди датата на движение;

    б)

    стопанството прилага мерки за биологична сигурност;

    в)

    свинете, които преди това са били диви свине, отговарят на изискванията, установени в член 3, параграф 1 и в член 3, параграф 2 или параграф 3.

    4.   За пратки от живи диви свине, отговарящи на условията на дерогацията, предвидена в параграф 3, в съответните ветеринарни документи и/или здравни сертификати, посочени в член 5, параграф 1 от Директива 64/432/ЕИО и член 3, параграф 1 от Решение 93/444/ЕИО, се добавя следният допълнителен текст: „Свине, които отговарят на условията по член 15, параграф 3 от Решение за изпълнение 2014/709/ЕС на Комисията“.“

    6)

    Вмъква се следният член 15а:

    „Член 15а

    Информация, която трябва да бъде предоставена от превозвачите, извършващи превоз на пътници, и пощенските служби

    Превозвачите, извършващи превоз на пътници, в това число летищните и пристанищните оператори, пътническите агенции и пощенските служби привличат вниманието на своите клиенти към правилата, установени в настоящото решение, по-специално чрез предоставяне на информация относно правилата, изложени в членове 2 и 15, на пътниците, пътуващи от територията на всяка от засегнатите държави членки, и на клиентите на пощенските служби по подходящ начин.“

    7)

    Приложението се заменя с текста в приложението към настоящото решение.

    Член 2

    Адресати на настоящото решение са държавите членки.

    Съставено в Брюксел на 3 юли 2017 година.

    За Комисията

    Vytenis ANDRIUKAITIS

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 395, 30.12.1989 г., стр. 13.

    (2)  ОВ L 224, 18.8.1990 г., стр. 29.

    (3)  ОВ L 18, 23.1.2003 г., стр. 11.

    (4)  Решение за изпълнение 2014/709/ЕС на Комисията от 9 октомври 2014 г. относно мерките за контрол на здравето на животните във връзка с африканската чума по свинете в някои държави членки и за отмяна на Решение за изпълнение 2014/178/ЕС (ОВ L 295, 11.10.2014 г., стр. 63).

    (5)  Директива 2002/60/ЕО на Съвета от 27 юни 2002 г. за определяне на специфични разпоредби за борба с африканската чума по свинете и за изменение на Директива 92/119/ЕИО относно болестта на Тешен и африканската чума по свинете (ОВ L 192, 20.7.2002 г., стр. 27).

    (6)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2015;13(7):4163 [стр. 92]; и EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2017;15(3):4732 [стр. 73].


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ЧАСТ I

    1.   Естония

    Следните области в Естония:

    Hiiu maakond.

    2.   Латвия

    Следните области в Латвия:

    Aizputes novads,

    Alsungas novads,

    Auces novads,

    Bauskas novada Īslīces, Gailīšu, Brunavas un Ceraukstes pagasts,

    Bauskas pilsēta,

    Brocēnu novads,

    Dobeles novada Zebrenes, Naudītes, Penkules, Auru, Krimūnu un Bērzes pagasti, Jaunbērzes pagasta daļa, kas atrodas uz rietumiem no autoceļa P98, un Dobeles pilsēta,

    Jelgavas novada Glūdas, Svētes, Platones, Vircavas, Jaunsvirlaukas, Zaļenieku, Vilces, Lielplatones, Elejas un Sesavas pagasts,

    Kandavas novada Vānes un Matkules pagast,

    Kuldīgas novads,

    Pāvilostas novada Sakas pagasts un Pāvilostas pilsēta,

    republikas pilsēta Jelgava,

    Rundāles novads,

    Saldus novada Ezeres, Jaunauces, Jaunlutriņu, Kursīšu, Lutriņu, Novadnieku, Pampāļu, Rubas, Saldus, Vadakstes, Zaņas, Zirņu, Zvārdes un Šķēdes pagastis, Saldus pilsēta.,

    Skrundas novads,

    Stopiņu novada daļa, kas atrodas uz rietumiem no autoceļa V36, P4 un P5, Acones ielas, Dauguļupes ielas un Dauguļupītes,

    Talsu novada Ģibuļu pagasts,

    Talsu pilsēta,

    Tērvetes novads,

    Ventspils novada Jūrkalnes, Ziru, Ugāles, Usmas un Zlēku pagasts.

    3.   Литва

    Следните области в Литва:

    Joniškio rajono savivaldybė,

    Jurbarko rajono savivaldybė,

    Kalvarijos savivaldybė,

    Kazlų Rūdos savivaldybė,

    Kelmės rajono savivaldybė,

    Marijampolės savivaldybė,

    Pakruojo rajono savivaldybė,

    Panevėžio rajono savivaldybė: Krekenavos seniūnijos dalis į vakarus nuo Nevėžio upės,

    Pasvalio rajono savivaldybė: Joniškelio apylinkių, Joniškelio miesto, Namišių, Pasvalio apylinkių, Pumpėnų, Pušaloto, Saločių ir Vaškų seniūnijos,

    Radviliškio rajono savivaldybė,

    Raseinių rajono savivaldybė,

    Šakių rajono savivaldybė,

    Šiaulių miesto savivaldybė,

    Šiaulių rajono savivaldybė,

    Vilkaviškio rajono savivaldybė.

    4.   Полша

    Следните области в Полша:

     

    w województwie warmińsko-mazurskim:

    gminy Kalinowo, i Prostki, Stare Juchy i gmina wiejska Ełk w powiecie ełckim,

    gmina gminy Biała Piska, Orzysz, Pisz i Ruciane Nida w powiecie piskim,

    gminy Miłki i Wydminy w powiecie giżyckim,

    gminy Olecko, Świętajno i Wieliczki w powiecie oleckim.

     

    w województwie podlaskim:

    gmina Brańsk z miastem Brańsk, gminy Boćki, Rudka, Wyszki, część gminy Bielsk Podlaski położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 19 (w kierunku północnym od miasta Bielsk Podlaski) i przedłużonej przez wschodnią granicę miasta Bielsk Podlaski i drogę nr 66 (w kierunku południowym od miasta Bielsk Podlaski), miasto Bielsk Podlaski, część gminy Orla położona na zachód od drogi nr 66 w powiecie bielskim,

    gminy Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Janów, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Suchowola i Korycin w powiecie sokólskim,

    gminy Drohiczyn, Dziadkowice, Grodzisk i Perlejewo w powiecie siemiatyckim,

    powiat kolneński,

    gminy Juchnowiec Kościelny, Suraż, Turośń Kościelna, Łapy i Poświętne w powiecie białostockim,

    powiat zambrowski,

    gminy Bakałarzewo, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki i Szypliszki w powiecie suwalskim,

    gminy Sokoły, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Szepietowo, Klukowo, Ciechanowiec, Wysokie Mazowieckie z miastem Wysokie Mazowieckie, Czyżew w powiecie wysokomazowieckim,

    powiat augustowski,

    powiat łomżyński,

    powiat miejski Białystok,

    powiat miejski Łomża,

    powiat miejski Suwałki,

    powiat sejneński.

     

    w województwie mazowieckim:

    gminy Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Sabnie, Sterdyń, Repki i gmina wiejska Sokołów Podlaski w powiecie sokołowskim,

    gminy Domanice, Korczew, Kotuń, Mokobody, Przesmyki, Paprotnia, Skórzec, Suchożebry, Mordy, Siedlce, Wiśniew i Zbuczyn w powiecie siedleckim,

    powiat miejski Siedlce,

    gminy Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo w powiecie ostrołęckim,

    gminy Olszanka i Łosice w powiecie łosickim,

    powiat ostrowski,

     

    w województwie lubelskim:

    gminy Hanna, Wyryki i gmina wiejska Włodawa w powiecie włodawskim,

    gminy Kąkolewnica Wschodnia, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulat-Majorat i Wohyń w powiecie radzyńskim,

    gmina Międzyrzec Podlaski z miastem Międzyrzec Podlaski, gminy Drelów, Rossosz, Sławatycze, Wisznica, Sosnówka, Łomazy i Tuczna w powiecie bialskim,

    gmina Trzebieszów i gmina wiejska Łuków w powiecie łukowskim,

    gminy Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Parczew, Podedwórze i Siemień w powiecie parczewskim.

    ЧАСТ II

    1.   Естония

    Следните области в Естония:

    Abja vald,

    Alatskivi vald,

    Elva linn,

    Haaslava vald,

    Haljala vald,

    Halliste vald,

    Harju maakond (välja arvatud osa Kuusalu vallast, mis asub lõuna pool maanteest nr 1 (E20), Aegviidu vald ja Anija vald),

    Ida-Viru maakond,

    Kambja vald,

    Karksi vald,

    Kihelkonna vald,

    Konguta vald,

    Kõpu vald,

    Kuressaare linn,

    Lääne maakond,

    Lääne-Saare vald,

    Laekvere vald,

    Leisi vald,

    Luunja vald,

    Mäksa vald,

    Meeksi vald,

    Muhu vald,

    Mustjala vald,

    Nõo vald,

    Orissaare vald,

    osa Tamsalu vallast, mis asub kirde pool Tallinna-Tartu raudteest,

    Pärnu maakond,

    Peipsiääre vald,

    Piirissaare vald,

    Pöide vald,

    Põlva maakond,

    Puhja vald,

    Rägavere vald,

    Rakvere linn,

    Rakvere vald,

    Rannu vald,

    Rapla maakond,

    Rõngu vald,

    Ruhnu vald,

    Salme vald,

    Sõmeru vald,

    Suure-Jaani vald,

    Tähtvere vald,

    Tartu linn,

    Tartu vald,

    Tarvastu vald,

    Torgu vald,

    Ülenurme vald,

    Valga maakond,

    Vara vald,

    Vihula vald,

    Viljandi linn,

    Viljandi vald,

    Vinni vald,

    Viru-Nigula vald,

    Võhma linn,

    Võnnu vald,

    Võru maakond.

    2.   Латвия

    Следните области в Латвия:

    Ādažu novads,

    Aglonas novads,

    Aizkraukles novads,

    Aknīstes novads,

    Alojas novads,

    Alūksnes novads,

    Amatas novads,

    Apes novada Trapenes, Gaujienas un Apes pagasts, Apes pilsēta,

    Babītes novads,

    Baldones novads,

    Baltinavas novads,

    Balvu novada Vīksnas, Bērzkalnes, Vectilžas, Lazdulejas, Briežuciema, Tilžas, Bērzpils un Krišjāņu pagasts,

    Bauskas novada Mežotnes, Codes, Dāviņu un Vecsaules pagasts,

    Beverīnas novads,

    Burtnieku novads,

    Carnikavas novads,

    Cēsu novads,

    Cesvaines novads,

    Ciblas novads,

    Dagdas novads,

    Daugavpils novada Vaboles, Līksnas, Sventes, Medumu, Demenas, Kalkūnes, Laucesas, Tabores, Maļinovas, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Vecsalienas, Salienas un Skrudalienas pagasts,

    Dobeles novada Dobeles, Annenieku, Bikstu pagasti un Jaunbērzes pagasta daļa, kas atrodas uz austrumiem no autoceļa P98,

    Dundagas novads,

    Engures novads,

    Ērgļu novads,

    Garkalnes novada daļa, kas atrodas uz ziemeļrietumiem no autoceļa A2,

    Gulbenes novada Līgo pagasts,

    Iecavas novads,

    Ikšķiles novada Tīnūžu pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidaustrumiem no autoceļa P10, Ikšķiles pilsēta,

    Ilūkstes novads,

    Jaunjelgavas novads,

    Jaunpils novads,

    Jēkabpils novads,

    Jelgavas novada Kalnciema, Līvbērzes un Valgundes pagasts,

    Kandavas novada Cēres, Kandavas, Zemītes un Zantes pagasts, Kandavas pilsēta,

    Kārsavas novads,

    Ķeguma novads,

    Ķekavas novads,

    Kocēnu novads,

    Kokneses novads,

    Krāslavas novads,

    Krimuldas novada Krimuldas pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no autoceļa V89 un V81, un Lēdurgas pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no autoceļa V81 un V128,

    Krustpils novads,

    Lielvārdes novads,

    Līgatnes novads,

    Limbažu novada Skultes, Limbažu, Umurgas, Katvaru, Pāles un Viļķenes pagasts, Limbažu pilsēta,

    Līvānu novads,

    Lubānas novads,

    Ludzas novads,

    Madonas novads,

    Mālpils novads,

    Mārupes novads,

    Mazsalacas novads,

    Mērsraga novads,

    Naukšēnu novads,

    Neretas novads,

    Ogres novads,

    Olaines novads,

    Ozolnieku novads,

    Pārgaujas novads,

    Pļaviņu novads,

    Preiļu novada Saunas pagasts,

    Priekuļu novads,

    Raunas novada Raunas pagasts,

    republikas pilsēta Daugavpils,

    republikas pilsēta Jēkabpils,

    republikas pilsēta Jūrmala,

    republikas pilsēta Rēzekne,

    republikas pilsēta Valmiera,

    Rēzeknes novads,

    Riebiņu novada Sīļukalna, Stabulnieku, Galēnu un Silajāņu pagasts,

    Rojas novads,

    Ropažu novada daļa, kas atrodas uz austrumiem no autoceļa P10,

    Rugāju novada Lazdukalna pagasts,

    Rūjienas novads,

    Salacgrīvas novads,

    Salas novads,

    Saulkrastu novads,

    Siguldas novada Mores pagasts un Allažu pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidiem no autoceļa P3,

    Skrīveru novads,

    Smiltenes novada Brantu, Blomes, Smiltenes, Bilskas un Grundzāles pagasts un Smiltenes pilsēta,

    Strenču novads,

    Talsu novada Ķūļciema, Balgales, Vandzenes, Laucienes, Virbu, Strazdes, Lubes, Īves, Valdgales, Laidzes, Ārlavas, Lībagu un Abavas pagasts, Sabiles, Stendes un Valdemārpils pilsēta,

    Tukuma novads,

    Valkas novads,

    Varakļānu novads,

    Vecpiebalgas novads,

    Vecumnieku novads,

    Ventspils novada Ances, Tārgales, Popes, Vārves, Užavas, Piltenes un Puzes pagastis, Piltenes pilsēta,

    Viesītes novads,

    Viļakas novads,

    Viļānu novads,

    Zilupes novads.

    3.   Литва

    Следните области в Литва:

    Alytaus miesto savivaldybė,

    Alytaus rajono savivaldybė,

    Anykščių rajono savivaldybė,

    Birštono savivaldybė,

    Biržų miesto savivaldybė,

    Biržų rajono savivaldybė: Nemunėlio Radviliškio, Pabiržės, Pačeriaukštės ir Parovėjos seniūnijos,

    Druskininkų savivaldybė,

    Elektrėnų savivaldybė,

    Ignalinos rajono savivaldybė,

    Jonavos miesto savivaldybė,

    Jonavos rajono savivaldybė,

    Kaišiadorių miesto savivaldybė,

    Kaišiadorių rajono savivaldybė,

    Kauno miesto savivaldybė,

    Kauno rajono savivaldybė,

    Kėdainių rajono savivaldybė,

    Kupiškio rajono savivaldybė: Noriūnų, Skapiškio, Subačiaus ir Šimonių seniūnijos,

    Lazdijų rajono savivaldybė,

    Molėtų rajono savivaldybė,

    Prienų miesto savivaldybė,

    Prienų rajono savivaldybė,

    Rokiškio rajono savivaldybė,

    Šalčininkų rajono savivaldybė,

    Širvintų rajono savivaldybė,

    Švenčionių rajono savivaldybė,

    Trakų rajono savivaldybė,

    Ukmergės rajono savivaldybė,

    Utenos rajono savivaldybė,

    Varėnos rajono savivaldybė,

    Vilniaus miesto savivaldybė,

    Vilniaus rajono savivaldybė,

    Visagino savivaldybė,

    Zarasų rajono savivaldybė.

    4.   Полша

    Следните области в Полша:

     

    w województwie podlaskim:

    gmina Dubicze Cerkiewne, części gmin Kleszczele i Czeremcha położone na wschód od drogi nr 66 w powiecie hajnowskim,

    gmina Kobylin-Borzymy w powiecie wysokomazowieckim,

    gminy Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Michałowo, Supraśl, Tykocin, Wasilków, Zabłudów, Zawady i Choroszcz w powiecie białostockim,

    część gminy Bielsk Podlaski położona na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 19 (w kierunku północnym od miasta Bielsk Podlaski) i przedłużonej przez wschodnią granicę miasta Bielsk Podlaski i drogę nr 66 (w kierunku południowym od miasta Bielsk Podlaski), część gminy Orla położona na wschód od drogi nr 66 w powiecie bielskim,

    gminy Szudziałowo i Krynki w powiecie sokólskim,

     

    w województwie mazowieckim:

    gmina Platerów w powiecie łosickim,

     

    w województwie lubelskim:

    gminy Piszczac i Kodeń w powiecie bialskim.

    ЧАСТ III

    1.   Естония

    Следните области в Естония:

    Aegviidu vald,

    Anija vald,

    Järva maakond,

    Jõgeva maakond,

    Kadrina vald,

    Kolga-Jaani vald,

    Kõo vald,

    Laeva vald,

    Laimjala vald,

    osa Kuusalu vallast, mis asub lõuna pool maanteest nr 1 (E20),

    osa Tamsalu vallast, mis asub edela pool Tallinna-Tartu raudteest,

    Pihtla vald,

    Rakke vald,

    Tapa vald,

    Väike-Maarja vald,

    Valjala vald.

    2.   Латвия

    Следните области в Латвия:

    Apes novada Virešu pagasts,

    Balvu novada Kubuļu un Balvu pagasts un Balvu pilsēta,

    Daugavpils novada Nīcgales, Kalupes, Dubnas un Višķu pagasts,

    Garkalnes novada daļa, kas atrodas uz dienvidaustrumiem no autoceļa A2,

    Gulbenes novada Beļavas, Galgauskas, Jaungulbenes, Daukstu, Stradu, Litenes, Stāmerienas, Tirzas, Druvienas, Rankas, Lizuma un Lejasciema pagasts un Gulbenes pilsēta,

    Ikšķiles novada Tīnūžu pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļrietumiem no autoceļa P10,

    Inčukalna novads,

    Jaunpiebalgas novads,

    Krimuldas novada Krimuldas pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidrietumiem no autoceļa V89 un V81, un Lēdurgas pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidrietumiem no autoceļa V81 un V128,

    Limbažu novada Vidrižu pagasts,

    Preiļu novada Preiļu, Aizkalnes un Pelēču pagasts un Preiļu pilsēta,

    Raunas novada Drustu pagasts,

    Riebiņu novada Riebiņu un Rušonas pagasts,

    Ropažu novada daļa, kas atrodas uz rietumiem no autoceļa P10,

    Rugāju novada Rugāju pagasts,

    Salaspils novads,

    Sējas novads,

    Siguldas novada Siguldas pagasts un Allažu pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļiem no autoceļa P3, un Siguldas pilsēta,

    Smiltenes novada Launkalnes, Variņu un Palsmanes pagasts,

    Stopiņu novada daļa, kas atrodas uz austrumiem no autoceļa V36, P4 un P5, Acones ielas, Dauguļupes ielas un Dauguļupītes,

    Vārkavas novads.

    3.   Литва

    Следните области в Литва:

    Biržų rajono savivaldybė: Vabalninko, Papilio ir Širvenos seniūnijos,

    Kupiškio rajono savivaldybė: Alizavos ir Kupiškio seniūnijos,

    Panevėžio miesto savivaldybė,

    Panevėžio rajono savivaldybė: Karsakiškio, Miežiškių, Naujamiesčio, Paįstrio, Raguvos, Ramygalos, Smilgių, Upytės, Vadoklių, Velžio seniūnijos ir Krekenavos seniūnijos dalis į rytus nuo Nevėžio upės,

    Pasvalio rajono savivaldybė: Daujėnų ir Krinčino seniūnijos.

    4.   Полша

    Следните области в Полша:

     

    w województwie podlaskim:

    powiat grajewski,

    powiat moniecki,

    gminy Czyże, Białowieża, Hajnówka z miastem Hajnówka, Narew, Narewka i części gminy Czeremcha i Kleszczele położone na zachód od drogi nr 66 w powiecie hajnowskim,

    gminy Mielnik, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Siemiatycze z miastem Siemiatycze w powiecie siemiatyckim,

     

    w województwie mazowieckim:

    gminy Sarnaki, Stara Kornica i Huszlew w powiecie łosickim,

     

    w województwie lubelskim:

    gminy Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie i Terespol z miastem Terespol w powiecie bialskim,

    powiat miejski Biała Podlaska.

    ЧАСТ IV

    Италия

    Следните области в Италия:

    tutto il territorio della Sardegna.


    Top