Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0613(01)

Решение за изпълнение на Комисията от 4 юни 2019 година за публикуване в Официален вестник на Европейския съюз на заявка за изменение на спецификацията на наименование в лозаро-винарския сектор съгласно член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета [Vigneti delle Dolomiti/Weinberg Dolomiten (ЗГУ)]

C/2019/4275

OB C 197, 13.6.2019, p. 2–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

13.6.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 197/2


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 4 юни 2019 година

за публикуване в Официален вестник на Европейския съюз на заявка за изменение на спецификацията на наименование в лозаро-винарския сектор съгласно член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета

[Vigneti delle Dolomiti/Weinberg Dolomiten (ЗГУ)]

(2019/C 197/02)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 97, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Италия е подала заявка за изменение на спецификацията на наименованието „Vigneti delle Dolomiti“/„Weinberg Dolomiten“ в съответствие с член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013.

(2)

Комисията разгледа заявката и стигна до заключението, че са изпълнени условията по членове 93—96, член 97, параграф 1 и членове 100, 101 и 102 от Регламент (ЕС) № 1308/2013.

(3)

За да могат да се подават декларации за възражение в съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, заявката за изменение на спецификацията на наименованието „Vigneti delle Dolomiti“/„Weinberg Dolomiten“ следва да се публикува в Официален вестник на Европейския съюз,

РЕШИ:

Член единствен

Заявката за изменение на спецификацията на наименованието „Vigneti delle Dolomiti“/„Weinberg Dolomiten“ (ЗГУ) съгласно член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 се съдържа в приложението към настоящото решение.

В съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 публикуването на настоящото решение предоставя право на възражение срещу изменението на спецификацията, посочено в първата алинея от настоящия член, в срок от два месеца от датата на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 4 юни 2019 година.

За Комисията

Phil HOGAN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЗАЯВКА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА СПЕЦИФИКАЦИЯТА НА ПРОДУКТА

„VIGNETI DELLE DOLOMITI“/„WEINBERG DOLOMITE“

PGI-IT-A0755-AM02

Дата на подаване на заявката: 14.4.2015 г.

1.   Правила, приложими към изменението

Член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 — изменение, което не е несъществено

2.   Описание и основания за изменението

2.1.   Добавяне на нови категории пенливи вина

Изменението се отнася до добавянето на следните категории пенливи вина:

бяло „пенливо вино“ и „пенливо вино“ тип „розе“;

бяло „качествено пенливо вино“ и „качествено пенливо вино“ тип „розе“;

бяло „качествено ароматизирано пенливо вино“.

Основания: в продължение на повече от век в провинция Тренто се произвеждат много известни пенливи вина по метода на вторична ферментация в бутилката; в по-ново време, през 50-те и 60-те години на ХХ в., започва производството на значителен брой купажни и сортови пенливи вина, като се използва методът на вторична ферментация в големи съдове (метод Charmat). Само в провинция Тренто това производство понастоящем възлиза на около 3,5 милиона бутилки, като значителен дял от тях притежават необходимите характеристики, за да може да се ползва въпросното ЗГУ.

С настоящата заявка за изменение се предлага горепосоченият сегмент да получи по-високо ниво на защита и да бъде свързан по-тясно с територията на произход чрез включването му в продуктовата спецификация за ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“, което ще позволи към него да се прилагат същите правила, които отдавна са в сила за тихите и искрящите вина.

По-голямата част от производството на пенливи вина по метода Charmat е концентрирано в малък брой предприятия. Когато обаче продукцията на предприятията е ниска, те все по-често възлагат на трети страни да извършват преработката от тяхно име поради високите инвестиционни разходи за набавяне на системите и технологиите, необходими за осъществяването на този вид производство. Поради това нараства броят на предприятията, които желаят допълнително да подобрят своите вина, като ги преработват в пенливо вино по метода на вторична ферментация в автоклави.

Това е още една причина, поради която беше предложено преработката в пенливи вина да може да се извършва навсякъде в регионите Венето и Ломбардия от предприятия, които могат да докажат, че имат опит в производството на вина със ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“ и/или в преработката им в искрящи вина през последните пет лозаро-винарски години.

Освен че ще допринесе за осигуряването на точна информация на потребителите относно географския произход на продукта, евентуалното класифициране на тези продукти под ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“ би дало основание също за увеличаване на стойността на продукта и за поставянето му в по-висока ценова категория, което би се отразило на цената на бутилка, а оттам — и на стойността на използваното грозде.

Освен това, благодарение на наименованието ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“, местното производство ще получи възможност да изпъкне сред широката гама анонимни купажни или сортови пенливи вина и ще се избегнат ефектите от ценовата политика, наложена от широкото разпространение на такива продукти на пазара.

Това изменение се отнася до членове 2, 6 и 8 от спецификацията на продукта и до следните раздели от единния документ: точки 2.3. Категории лозаро-винарски продукти, 2.4. Описание на вината, 2.5.1. Специфични енологични практики и 2.8. Връзка с географския район.

2.2.   Включване на нови сортове грозде в комбинацията от сортове

Изменението засяга включването в комбинацията от сортове на следните сортове, въведени наскоро в съответните провинции в рамките на района на производство на ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“:

BRONNER (B)/(Болцано и Тренто);

CARMENÈRE (N)/(Болцано);

DIOLINOIR (N)/(Болцано);

HELIOS (B)/(Тренто);

JOHANNITER (B)/(Тренто);

SOLARIS (B)/(Болцано и Тренто);

TURCA (N)/(Тренто).

Поради това тези нови сортове грозде се добавят към вече разрешените сортове за съответните провинции.

Предложеното изменение е от особено значение, тъй като тези междувидови хибриди на Vitis Vinifera и други видове от рода Vitis са естествено устойчиви на основните патогени по лозовите насаждения (мана и брашнеста мана) и не изискват химическо третиране; поради тази своя специфична характеристика те се отглеждат предимно в близост до „чувствителни“ зони, като например училища, застроени райони, спортни съоръжения, велосипедни маршрути и др.

Следователно, като се вземат предвид тези свързани с околната среда качества, увеличаването на площта, засадена с въпросните сортове, и благоприятните резултати от използването на тези нови сортове за производство на вино, целта на настоящото изменение е да се осигури необходимото ниво на разпознаваемост и защита и на тези продукти.

Ако на пазара бъдат пуснати вина със ЗГУ, на чиито етикети се посочват наименованията на такива сортове, това би повишило тяхната стойност.

Ако тези сортове се посочват на етикета заедно с географското указание „Vigneti delle Dolomiti“, това би повишило стойността на отделните продукти. Следва да се има предвид, че понякога тези сортове са малко познати или не се ценят достатъчно от потребителите, тъй като досега не е било възможно те да бъдат упоменати върху етикетите на съответните вина.

Това изменение се отнася до член 2 от спецификацията на продукта и до раздел 2 от единния документ, точка 2.7. Основни винени сортове грозде.

2.3.   Производство на вина, носещи наименованието на сортовете грозде „Bianchetta Trevigiana“ или „Pavana“ на етикета

Видовете вино, които носят наименованията на следните сортове грозде на етикета, се добавят към категориите „Вино“ и „Искрящо вино“.

BIANCHETTA TREVIGIANA (B);

PAVANA (N).

Основания: предложеното изменение дава възможност да се произвеждат вина от сортовете „Bianchetta Trevigiana“ и „Pavana“ и тези сортове да се упоменават върху етикета съгласно съответните правила на Европейския съюз.

Това е така, защото въпросните сортове вече са включени в комбинацията от сортове грозде, посочени в спецификацията на продукта за ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“ за производство съответно на бели вина и на червени вина/вина тип „розе“; следователно целта на това изменение е да се разреши наименованията на тези два сорта да бъдат посочвани върху етикетите на съответните вина в интерес на производителите.

По-конкретно в този раздел на единния документ двата гореспоменати сорта не са включени в списъка със сортовете грозде, за които е забранено да бъдат посочвани на етикета.

Това изменение се отнася до член 2 от спецификацията на продукта и до раздел 2 от единния документ, точка 2.9. Допълнителни условия.

2.4.   Дерогации, с които се позволява преработката на вино в пенливи и искрящи вина в съседни региони

В спецификацията на продукта вече е позволено обичайните процеси на винификация на тихите вина да се извършват в съседните региони (на цялата територия на Венето и Ломбардия), при условие че съответните предприятия могат да докажат, че имат непрекъснат опит в производството на вина със ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“ през последните пет лозаро-винарски години.

Целта на това изменение е да се разреши преработката на вино в искрящо и пенливо вино в същия район, където то е разрешено за тихите вина.

Основания: възможността за преработка на вино в пенливо и искрящо вино в съседните региони се обосновава от и е в съответствие с факта, че в тези региони е разрешено да се извършват обичайните процеси на винопроизводство (както вече е посочено в спецификацията). Следва да се има предвид, че тези процеси не се считат за етапи след винификацията, а по-скоро за неразделна част от нея, и като такава могат да се извършват само в рамките на определения район на производство на виното.

Освен това, когато предприятията имат ниска продукция на искрящи и пенливи вина, те все по-често възлагат на трети страни да извършват преработката от тяхно име поради високите инвестиционни разходи за набавяне на системите и технологиите, необходими за осъществяването на тази преработка. За местните производители е обичайно да възлагат тази преработка на предприятия от съседните региони Венето и Ломбардия, особено при ниска продукция.

Това изменение се отнася до член 5 от спецификацията на продукта и до раздел 2 от единния документ, точка 2.9. Допълнителни условия.

2.5.   Енологична практика на купажиране на вина и гроздова мъст

Параграфът относно енологичната практика на купажиране на вина и гроздова мъст, в това число с продукти с произход извън района (максимум до 15 %), се преформулира, така че да се изключи възможността да се използват, дори частично, вина, получени от сортове грозде, различни от тези, които са разрешени за отглеждане в провинциите Тренто, Болцано и Белуно.

Основания: въпреки че е по-ограничаващо в сравнение с предишната спецификация, изменението има за цел да се предостави по-точна информация на производителите относно възможностите за използване на традиционната практика на купажиране. По-конкретно неговата цел е да се предотврати неблагоприятното въздействие на практиката на купажиране със сортове грозде, различни от тези, които са разрешени за отглеждане в района, върху характеризирането и специфичните особености на въпросните вина.

Това изменение се отнася до член 5 от спецификацията на продукта и до раздел 2 от единния документ, точка 2.5.1. Специфични енологични практики.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

1.   Наименование за регистрация

 

Vigneti delle Dolomiti

 

Weinberg Dolomiten

2.   Вид на географското означение

ЗГУ — Защитено географско указание

3.   Категории лозаро-винарски продукти

1.

Вино

4.

Пенливо вино

5.

Качествено пенливо вино

6.

Качествено ароматизирано пенливо вино

8.

Искрящо вино

15.

Вино от стафидирано грозде

16.

Вино от презряло грозде

4.   Описание на виното или вината

Vigneti delle Dolomiti Bianco, спадащо към категориите „Вино“ и „Искрящо вино“, със или без указване на един или два сорта грозде

Тези бели вина от двата различни вида имат цветова гама, варираща от сламеножълто до златистожълто, понякога с бледозелени или медни нюанси, както при Pinot Grigio.

Ароматът на вината се отличава с деликатност, с плодови нотки, които обикновено отразяват основния използван сорт грозде, но също така и характерната „индивидуалност“ на планинските продукти.

Вкусът им, който може да варира от сух до сладък, е хармоничен, добре структуриран и богат, както и добре балансиран по отношение на алкохолното съдържание и киселинността.

При искрящото бяло вино наличието на въглероден диоксид подсилва неговата свежест и динамичност.

При предлагането им за консумация белите вина, за които се посочва наименованието на един или два сорта грозде, притежават освен гореописаните качества и органолептичните характеристики на съответния сорт или сортове грозде, от които е получено виното.

Минимално общо алкохолно съдържание по обем: 10 %

Минимален беззахарен екстракт: 14,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимална обща киселинност

3,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

Vigneti delle Dolomiti Rosato, спадащо към категориите „Вино“ и „Искрящо вино“, със или без указване на един или два сорта грозде

Тези вина тип „розе“ са група от „готови за консумация“ продукти, получени главно от сортовете грозде Schiava, Merlot и Teroldego.

Те имат розов цвят с различна наситеност в зависимост от процеса на винопроизводство и от продължителността на контакта с люспите.

Ароматът е фин и деликатен с приятни плодови нюанси.

Вкусът е свеж и хармоничен с балансирана киселинност, като може да варира от сух до сладък.

При искрящото вино наличието на въглероден диоксид подсилва неговата свежест и динамичност.

При предлагането им за консумация вината тип „розе“, за които се посочва наименованието на един или два сорта грозде, притежават освен гореописаните качества и органолептичните характеристики на съответния сорт или сортове грозде, от които е получено виното.

Минимално общо алкохолно съдържание по обем: 10 %

Минимален беззахарен екстракт: 15,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимална обща киселинност

3,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

Vigneti delle Dolomiti Rosso, спадащо към категориите „Вино“ и „Искрящо вино“, със или без указване на един или два сорта грозде

Тези вина имат рубиненочервен цвят с различна наситеност, понякога с портокалови нюанси, ако са отлежали. Ароматът им е винен, понякога ефирен или плодов; в зависимост от използвания сорт грозде е възможно да имат плодов аромат с различна наситеност, който е добре развит, ако виното е отлежало.

Вкусът е хармоничен, плътен, понякога леко горчив и суров, като може да варира от сух до сладък.

Червеното вино „Novello“ отразява аромата и вкуса, свързан с конкретната техника на въглекисела мацерация, използвана при производството на вино от гроздето, което подсилва винения му профил и характерните нотки на сорта грозде.

При искрящото вино наличието на въглероден диоксид подсилва неговата динамичност.

При предлагането им за консумация червените вина, за които се посочва наименованието на един или два сорта грозде, притежават освен гореописаните качества и органолептичните характеристики на съответния сорт или сортове грозде, от които е получено виното.

Минимално общо алкохолно съдържание по обем:

11 % при вида „Vino Novello“

10 % при останалите видове

Минимален беззахарен екстракт: 18,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимална обща киселинност

3,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

Vigneti delle Dolomiti Bianco, спадащо към категориите (15) и (16), в това число вино с традиционното наименование „Passito“ или „Vino Passito“, за което не се посочва сортът грозде

Тези вина имат забележителна индивидуалност и характер. Цветът варира от златистожълт до кехлибарен.

Ароматът е деликатен, фин и отличителен, с нотки на стафидирано грозде, понякога пикантен.

Вкусът е плътен, хармоничен, на стафидено вино и понякога на алкохол; може да варира от сух до сладък.

Минимално общо алкохолно съдържание по обем: 16 %

Минимално действително алкохолно съдържание по обем: 9,0 % (вино от стафидирано грозде) и 12,0 % (вино от презряло грозде)

Минимален беззахарен екстракт: 14,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимална обща киселинност

3,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

Vigneti delle Dolomiti Rosato, спадащо към категориите (15) и (16), в това число вино с традиционното наименование „Passito“ или „Vino Passito“, за което не се посочва сортът грозде

Тези вина имат забележителна индивидуалност и характер. Цветът е розов с различна наситеност, понякога с портокалови оттенъци.

Ароматът е деликатен, фин и отличителен, с нотки на стафидирано грозде, понякога пикантен.

Вкусът е плътен, хармоничен, на стафидено вино и понякога на алкохол; може да варира от сух до сладък.

Минимално общо алкохолно съдържание по обем: 16 %

Минимално действително алкохолно съдържание по обем: 9,0 % (вино от стафидирано грозде) и 12,0 % (вино от презряло грозде)

Минимален беззахарен екстракт: 15,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимална обща киселинност

3,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

Vigneti delle Dolomiti Rosso, спадащо към категориите (15) и (16), в това число вино с традиционното наименование „Passito“ или „Vino Passito“, за което не се посочва сортът грозде

Тези вина имат забележителна индивидуалност и характер. Цветът е гранатовочервен, понякога с портокалови оттенъци.

Ароматът е деликатен, фин и отличителен, с нотки на стафидирано грозде, понякога пикантен.

Вкусът е плътен, хармоничен, на стафидено вино и понякога на алкохол; може да варира от сух до сладък.

Минимално общо алкохолно съдържание по обем: 16 %

Минимално действително алкохолно съдържание по обем: 9,0 % (вино от стафидирано грозде) и 12,0 % (вино от презряло грозде)

Минимален беззахарен екстракт: 18,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимална обща киселинност

3,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

Vigneti delle Dolomiti Bianco, спадащо към категориите (4) „Пенливи вина“, (5) „Качествени пенливи вина“ и (6) „Качествени ароматизирани пенливи вина“, със или без указване на един или два сорта грозде

Пенливото вино се отличава с жива и устойчива пяна и с цвят, който варира от сламеножълто до златистожълто, с бледозелени нюанси. То се откроява със специфичните си качества деликатност и елегантност. Има отличителен, фин и деликатен аромат с нотки на дрожди; качественото ароматизирано пенливо вино има характерния аромат на сорта грозде Moscato Giallo. Вкусът е фин, жив и характерен за сорта грозде; що се отнася до съдържанието на захар, той може да варира от сух до сладък, т.е. виното носи означенията от „брют натюр“ до „сладко“. При предлагането им за консумация пенливите и качествените пенливи бели вина, ако за тях се посочва наименованието на един или два сорта грозде, притежават освен гореописаните качества и органолептичните характеристики на съответния сорт или сортове грозде, от които е получено виното. Качественото ароматизирано пенливо вино, със или без указване на сорта грозде, трябва да притежава органолептичните характеристики на сорта Moscato Giallo, който трябва да бъде единствената му съставка. Минимално общо алкохолно съдържание по обем: 11,0 %

Минимално действително алкохолно съдържание по обем: 10,5 % (пенливо вино и качествено пенливо вино) и 6,0 % (качествено ароматизирано пенливо вино)

Минимална обща киселинност: 4,5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина (пенливо вино и качествено пенливо вино); 5,0 g/l, изразена като съдържание на винена киселина (качествено ароматизирано пенливо вино)

Минимален беззахарен екстракт: 14,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимална обща киселинност

4,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина.

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

Vigneti delle Dolomiti Rosato, спадащо към категориите (4) „Пенливи вина“ и (5) „Качествени пенливи вина“, със или без указване на един или два сорта грозде

Пенливото вино се отличава с жива и устойчива пяна и с розов цвят с различна наситеност. То се откроява със специфичните си качества деликатност и елегантност.

Има отличителен, фин и деликатен аромат с нотки на дрожди.

Вкусът е фин, жив и характерен за сорта грозде; що се отнася до съдържанието на захар, той може да варира от сух до сладък, т.е. виното носи означенията от „брют натюр“ до „сладко“.

При предлагането им за консумация пенливите и качествените пенливи вина тип „розе“, ако за тях се посочва наименованието на един или два сорта грозде, притежават освен гореописаните качества и органолептичните характеристики на съответния сорт или сортове грозде, от които е получено виното.

Минимално общо алкохолно съдържание по обем: 11 %

Минимален беззахарен екстракт: 14,0 g/l

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (об. %)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (об. %)

10,5

Минимална обща киселинност

4,5 грама на литър, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

 

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

 

Всички аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са съобразени с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и това на ЕС.

5.   Винопроизводствени практики

a.   Основни енологични практики

Енологична практика на купажиране на гроздова мъст и вина

Приложими ограничения при енологичните практики

В спецификацията на продукта се позволява купажирането на мъст и вина до 15 %, в съответствие с относимото законодателство на Европейския съюз, с гроздова мъст и вина, в това число такива от други италиански лозарски райони, при условие че те са получени от неароматни сортове грозде, класифицирани като „подходящи за отглеждане“ или „под наблюдение“ в провинциите Белуно, Болцано и Тренто.

Енологична практика на преработка в пенливо вино по метода на вторична ферментация в автоклави

Приложими ограничения при енологичните практики

Преработката в пенливо вино се разрешава само ако се използва методът на вторична ферментация в големи съдове (автоклави).

б.   Максимални добиви

Видовете Vigneti delle Dolomiti Bianco, Rosato и Rosso, за които не се посочва сортът грозде

23 000 kg грозде на хектар

Vigneti delle Dolomiti, получено от сорта грозде Moscato Rosa

12 000 kg грозде на хектар

Видовете Vigneti delle Dolomiti, за които се посочват други разрешени сортове грозде

19 500 kg грозде на хектар

6.   Определен географски район

Районът на производство на гроздето, използвано за производството на вина „Vigneti delle Dolomiti“, обхваща цялата територия на автономните провинции Тренто и Болцано, както и тази на провинция Белуно в региона Венето, като всички те са част от лозарската зона C I (B) на ЕС.

7.   Основен винен сорт (основни винени сортове) грозде

 

Cabernet Franc N. — Cabernet

 

Cabernet Sauvignon N. — Cabernet

 

Carmenère N. — Cabernet

 

Carmenère N. — Cabernet Italiano

 

Carmenère N. — Cabernet Nostrano

 

Casetta N.

 

Chardonnay B.

 

Franconia N.

 

Goldtraminer B.

 

Gosen N.

 

Groppello di Revò N. — Groppello

 

Kerner B.

 

Lagarino B.

 

Lambrusco a Foglia Frastagliata N. — Enantio N.

 

Lambrusco a Foglia Frastagliata N. — Lambrusco

 

Manzoni Bianco B. — Incrocio Manzoni 6.0.13 B.

 

Maor B.

 

Merlot N.

 

Moscato Giallo B. — Goldmuskateller

 

Moscato Giallo B. — Moscato

 

Moscato Giallo B. — Moscatellone

 

Moscato Rosa Rs. — Moscato delle Rose

 

Moscato Rosa Rs. — Rosen Muskateller

 

Müller Thurgau B. — Riesling x Sylvaner

 

Nosiola B.

 

Paolina B.

 

Pavana N.

 

Petit Verdot N

 

Pinot Bianco B. — Pinot

 

Pinot Bianco B. — Pinot Blanc

 

Pinot Bianco B. — Weissburgunder

 

Pinot Bianco B. — Weiß Burgunder

 

Pinot Bianco B. — Weißburgunder

 

Pinot Grigio — Grauburgunder

 

Pinot Grigio — Grauer Burgunder

 

Pinot Grigio — Pinot

 

Pinot Grigio — Pinot Gris

 

Pinot Grigio — Ruländer

 

Pinot Nero N. — Blauer Spätburgunder

 

Pinot Nero N. — Pinot

 

Pinot Nero N. — Pinot Noir

 

Pinot Nero N. — Spätburgunder

 

Pinot Nero N. — Blauburgunder

 

Rebo N.

 

Rossara N.

 

Saint Laurent N.

 

Sauvignon B. — Sauvignon Blanc

 

Schiava Gentile N. — Kleinvernatsch

 

Schiava Gentile N. — Mittervernatsch

 

Schiava Gentile N. — Schiava

 

Schiava Gentile N. — Vernatsch

 

Schiava N.

 

Schiava Grigia N. — Grauvernatsch

 

Schiava Grigia N. — Schiava

 

Schiava Grigia N. — Vernatsch

 

Schiava Grossa N. — Edelvernatsch Gr

 

Schiava Grossa N. — Großvernatsch

 

Schiava Grossa N. — Schiava

 

Schiava Grossa N. — Vernatsch

 

Sennen N.

 

Sylvaner Verde B. — Grüner Sylvaner

 

Sylvaner Verde B. — Silvaner

 

Sylvaner Verde B. — Sylvaner

 

Syrah N. — Shiraz

 

Teroldego N.

 

Verdealbara B.

 

Bronner B.

 

Helios B.

 

Johanniter B.

 

Solaris B.

 

Turca N.

 

Turca N. — Serbina N.

 

Lagrein N.

 

Marzemino N. — Berzamino

 

Marzemino N. — Berzemino

 

Meunier N.

 

Negrara N.

 

Riesling Italico B. — Riesling

 

Riesling Italico B. — Welschriesling

 

Riesling Renano B. — Rheinrieseling

 

Riesling Renano B. — Riesling

 

Traminer Aromatico Rs. — Gewürztraminer

 

Trebbiano Toscano B. — Procanico

 

Trebbiano Toscano B. — Trebbiano

 

Trebbiano Toscano B. — Ugni Blanc

 

Veltliner B. — Gruner Veltliner

 

Moscato Giallo B. — Moscatello

 

Moscato Giallo B. — Muscat

 

Moscato Giallo B. — Muskateller

 

Malvasia Nera Lunga N. — Malvasia

 

Malvasia N. — Malvasier

 

Malvasia N. — Roter Malvasier

 

Petit Manseng B.

 

Portoghese N. — Blauer Portugieser

 

Portoghese N. — Portugieser

 

Tannat N.

 

Tempranillo N.

 

Viogner B.

 

Zweigelt N.

 

Diolinoir N.

 

Barbera N.

 

Bianchetta Trevigiana B. — Bianchetta

 

Malvasia Istriana B. — Malvasia

 

Marzemina Grossa N. — Marzemina Bastarda

 

Marzemina Bianca B. — Marzemina

 

Moscato Bianco B. — Gelber Muskateller

 

Moscato Bianco B. — Moscatello

 

Moscato Bianco B. — Moscatello

 

Moscato Bianco B. — Moscatellone

 

Moscato Bianco B. — Moscato

 

Moscato Bianco B. — Muscat

 

Moscato Bianco B. — Muskateller

 

Glera B. — Serprino

 

Glera Lunga B. — Glera

 

Glera Lunga B. — Serprino

 

Tocai Friulano B. — Tai

 

Trevisana Nera N.

8.   Описание на връзката (връзките)

Vigneti delle Dolomiti, всички категории (1, 4, 5, 6, 8, 15 и 16)

Природни фактори, които са от значение за връзката:

Районът включва Трентино, Алто Адидже и провинция Белуно във Венето и се намира в Доломитите — внушителна планинска верига, която е включена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Районът е предимно планински или хълмист, а геологията му е разнообразна, тъй като включва планини с различен геоложки произход; сред тях Доломитите покриват най-голяма площ.

Климатът е преходен между полуконтинентален и алпийски; най-студени са зимните месеци, а най-топли са юли и август. Средното количество валежи е от 1 000 mm на година, а разпределението им е типично за Средиземноморието, като най-много валежи падат през пролетта и есента. Благодарение на обилните валежи и отличния воден капацитет поради многото планини с топящ се сняг почвите съдържат достатъчно вода. Специфичната география на Доломитите, наред с преходния климат между средиземноморски и алпийски, допринася за създаването на уникална среда в района на производство на вина с Indicazione Geografica Tipica („IGT“ — типично географско указание) „Vigneti delle Dolomiti“ и за отличителните характеристики на произвежданите там вина.

Що се отнася до почвата, тя се състои предимно от остатъчни варовици с високо съдържание на камъни, което води до добро дрениране и аерация. Тези почви обикновено се срещат върху остатъчни варовици в средните до високите части на алувиалните конуси. Почвите в по-ниските части на склоновете са с по-ниско съдържание на камъни. В някои низини има слоеве от натрупан колувий и почви върху ледникови отложения или наносен чакъл. Налице са и почви с различен геоложки произход, като например в долините Вале ди Чембра (порфирни), Вале Изарко (метаморфно-кристалинни) и в централната долина Валагарина (базалтови).

Исторически и човешки фактори, които са от значение за връзката:

Лозовите насаждения и виното винаги са били част от културното наследство на района, както показват множество археологически находки и документирани исторически доказателства от бронзовата епоха до наши дни. Освен това в продължение на няколко века цялата територия е била неразделна част от Австро-унгарската империя и някои от административните и културните характеристики на империята все още са запазени отчетливо и до днес. В продължение на хилядолетието, през което култивирането на лозови насаждения е вървяло ръка за ръка с човешката история, между тях са се развили неразривни връзки, които се отразяват не само в местната култура и в традиционните земеделски и винопроизводствени практики, но и в по-широки и не толкова пряко свързани области на културата, като например изкуството и гастрономията. Решаващо и трайно въздействие върху лозарството и винопроизводството и върху енологичната култура в района като цяло оказва основаването през 1874 г. на селскостопанския институт San Michele all’Adige — един изключителен източник на обучение, знание и образование в сектора. Всъщност съвременното винопроизводство дължи много на обучителните дейности и дейностите по разпространението на нови лозарски и енологични практики, провеждани от този институт съвместно с енологичната школа в Конеляно. Съществен принос имат и винопроизводителите от района, които са въвели процеси и методики за управление на лозовите насаждения, съчетаващи екологичната и икономическата устойчивост с новаторските технологии във винопроизводството.

Vigneti delle Dolomiti, категория „Вино“

Информация за специалното качество на продуктите, дължащо се на географския произход, и причинно-следствената връзка с особеностите на географския район по отношение на природата и човека

Белите вина от различните видове имат цветова гама, варираща от сламеножълто до златистожълто, понякога с бледозелени или медни нюанси, както при Pinot Grigio. Финият аромат на вината се отличава с деликатност, с плодови нотки, които обикновено отразяват основния използван сорт грозде, по-специално в случая с ароматни или полуароматни сортове като Muller Thurgau и Sauvignon. Вкусът на вината, който варира от сух до сладък, е хармоничен, добре структуриран, свеж и богат.

Вината тип „розе“, по-специално получените от сортовете Schiava, Merlot и Teroldego, имат розов цвят с различна наситеност в резултат на процеса на винопроизводство. Вкусът е свеж и хармоничен и варира от сух до сладък с балансирана киселинност.

Червените вина имат рубиненочервен цвят с различна наситеност, понякога с портокалови нюанси при отлежалите вина. Ароматът им е винен, понякога ефирен или плодов; в зависимост от използвания сорт грозде е възможно да имат плодов аромат с различна наситеност, който е добре развит, ако виното е отлежало. Вкусът е хармоничен и добре структуриран, като може да варира от сух до сладък.

Червеното вино „Novello“ отразява аромата и вкуса, свързан с конкретната техника на въглекисела мацерация, използвана при производството на вино от гроздето, което подсилва винения му профил и характерните нотки на сорта грозде.

Широката гама от отглеждани сортове грозде дава възможност за максималното използване на потенциала на различните видове земя. Лозовите насаждения обикновено се намират в зони с възможно най-благоприятно слънчево изложение. В хълмистите райони се отглеждат предимно бели сортове грозде, докато червените сортове, отглеждани в по-дълбоките почви в долината, се използват за производството на плътни, танинови и ароматни вина с добре развити нотки на зрели плодове.

Поради характерните за тази област разлики между дневните и нощните температури се наблюдава, особено при бялото грозде, значително натрупване на ароматни прекурсори, които придават на вината техните специфични органолептични характеристики. Разнообразието в разположението и надморската височина на терените допринася за създаването на широка гама от различни условия, което позволява да се определи най-подходящият терен за различните вина.

Характеристиките и качествата на вината с IGT „Vigneti delle Dolomiti“ се дължат и на човешките фактори, по-специално на професионализма на винопроизводителите. Площите, засадени с лозови насаждения, на едно предприятие са скромни по размер — около 1,3 хектара. Освен това поради топографията броят работни часове, необходими за отглеждането на 1 хектар лозови насаждения, е голям (над 600). По-голямата част от това време се влага в дейности, насочени към оптимизиране на растежа на насажденията и на узряването на гроздето, като се стимулира естествената устойчивост към патогени и се намалява прибягването до фитосанитарни мерки. В тази връзка трябва да се отбележи, че почти всички площи, засадени с лозови насаждения, се култивират в съответствие с принципите на интегрираното управление на вредителите, като все по-често се използват биологични практики. Гроздето се бере изцяло на ръка.

Взаимодействието между природните фактори (климат, почвени условия и топография), опита, натрупан от местните производители, и съвременните практики в лозарството и във винопроизводството дава възможност да се произвеждат качествени вина, чиито характеристики и репутация са свързани както с района на производство, така и със сортовете грозде, от които се получават.

Vigneti delle Dolomiti, категории (4) „Пенливи вина“, (5) „Качествени пенливи вина“, (6) „Качествени ароматизирани пенливи вина“, (8) „Искрящо вино“

Информация за специалното качество на продуктите, дължащо се на географския произход, и причинно-следствената връзка с особеностите на географския район по отношение на природата и човека

Със своята вековна традиция пенливото вино се счита за „перла в короната“ на местното винопроизводство. Благодарение на особените грижи по време на етапа на отглеждане и събиране на гроздето и на преработката му в базово вино, както и по време на следващия етап на вторична ферментация пенливото вино се откроява със специфичните си качества деликатност и елегантност.

Характерно за качеството на пенливите вина е наличието на суровини, произхождащи от планинските лозарски райони, където качествените характеристики на гроздето и на вината са идеални за производството на този вид вино. По-конкретно тези характеристики са свързани с факта, че гроздето поддържа добър баланс между съдържанието на захар и киселинността, благодарение на разликите между дневните и нощните температури, които постепенно се увеличават с нарастване на надморската височина на лозовите насаждения.

Освен това характеризирането на продукта зависи от ограничената гама от сортове грозде, които могат да бъдат използвани за производството на пенливи вина.

Що се отнася до „качественото ароматизирано пенливо вино“, причинно-следствената връзка се дължи и на подбора на сорта грозде, т.е. на местния сорт Moscato Giallo, който се отглежда в района и чийто фин аромат се подсилва от не твърде интензивния процес на зреене благодарение на субалпийския климат.

Пенливото вино се отличава с жива и устойчива пяна и с цвят, който варира от сламеножълто до златистожълто, с бледозелени нюанси. Има отличителен и фин аромат с нотки на дрожди. Вкусът е фин, жив и характерен за сорта грозде.

Пенливото вино тип „розе“, получено основно от сорта Pinot Nero, се отличава с жива и устойчива пяна и с розов цвят с различна наситеност. Има отличителен и фин аромат с нотки на дрожди. Вкусът е фин, жив и отличителен.

Що се отнася до съдържанието на захар, вкусът на пенливото вино, независимо дали то е бяло или тип „розе“, варира от сух до сладък, т.е. виното носи означенията от „брют натюр“ до „сладко“.

Искрящите вина, независимо дали са бели, тип „розе“ или червени, се отличават със свежест и динамичност, които са резултат от умереното освобождаване на въглероден диоксид.

Освен това нивото на специализация, постигнато от някои предприятия в производството на искрящи вина, е способствало за усъвършенстването на практиките на винопроизводство и на технологичните аспекти, свързани с вторичната ферментация в големи съдове (автоклави), което от своя страна е допринесло за повишаването на стандарта за качество при искрящите вина.

Всъщност благодарение на специализацията на производствения процес е било възможно да се определят най-подходящите видове сортове за преработка в искрящо вино и за вторична ферментация с помощта на най-съвременни технологии; тези фактори са допринесли за повишаването на качеството на крайния продукт.

Разнообразието на средата от гледна точка на почвата и климата дава възможност за максималното използване на потенциала на сортовете, подходящи за преработка в пенливо вино. Лозовите насаждения обикновено се намират в зони с възможно най-благоприятно слънчево изложение. Поради характерните за тази област разлики между дневните и нощните температури, се наблюдава, особено при бялото грозде, значително натрупване на ароматни прекурсори, които придават на вината техните специфични органолептични характеристики. Разнообразието в разположението и надморската височина на терените допринася за създаването на широка гама от различни условия, което позволява да се определи най-подходящият терен за различните сортове грозде.

Характеристиките и качествата на вината с IGT „Vigneti delle Dolomiti“ се дължат и на човешките фактори, по-специално на професионализма на винопроизводителите. Площите, засадени с лозови насаждения, на едно предприятие са скромни по размер — около 1,3 хектара. Освен това поради топографията броят работни часове, необходими за отглеждането на 1 хектар лозови насаждения, е голям (над 600). По-голямата част от това време се влага в дейности, насочени към оптимизиране на растежа на насажденията и на узряването на гроздето, като се стимулира естествената устойчивост към патогени и се намалява прибягването до фитосанитарни мерки. В тази връзка трябва да се отбележи, че почти всички площи, засадени с лозови насаждения, се култивират в съответствие с принципите на интегрираното управление на вредителите, като все по-често се използват биологични практики. Гроздето се бере изцяло на ръка.

Взаимодействието между природните фактори (сортове грозде, климат, почви), опита, натрупан от местните производители, и съвременните практики в лозарството и във винопроизводството дава възможност да се произвеждат качествени вина, чиито характеристики и репутация са свързани както с района на производство, така и със сортовете грозде, от които се получават.

Vigneti delle Dolomiti, категории (15) „Вино от стафидирано грозде“ и (16) „Вино от презряло грозде“

Информация за специалното качество на продуктите, дължащо се на географския произход, и причинно-следствената връзка с особеностите на географския район по отношение на природата и човека Цветът варира от златистожълт и кехлибарен за белите вина до розов и гранатовочервен в зависимост от използвания сорт. Ароматът е деликатен и отличителен, с нотки на стафидирано грозде, понякога пикантен и с привкус на мед и зрели плодове. Вкусът е пълен, хармоничен, на стафидено вино и може да варира от сух до сладък, въпреки че преобладават видове с по-високо съдържание на захар.

Въпреки че за производството на вина „Passito“ се използват до известна степен всички сортове грозде, както бели, така и червени, най-често се влагат ароматни сортове (Moscato Giallo, Moscato Rosa, Traminer Aromatico) и полуароматни сортове (Goldtraminer, Nosiola, Riesling Renano, Sauvignon и др.).

Сушенето се осъществява върху насажденията (при вината от презряло грозде) или в сушилни (при вината от стафидирано грозде). Продължителността на периода на презряване или на сушене варира и зависи от интензивността на характеристиките, която винопроизводителят желае да придаде на крайния продукт чрез тази техника.

Гроздето, което се използва за производството на вина „Passito“, се определя от производителя въз основа на специфичните физически и качествени характеристики на грозда.

Гроздовете с рехава структура, т.е. с много пространство между зърната, са особено подходящи за сушене и се подбират в лозовите насаждения по време на събиране на реколтата.

Процесът на сушене се благоприятства от изразената разлика между дневните и нощните температури, която е особено голяма в края на лятото и през есента, както и от северните ветрове, които навлизат в района през Алпите.

Освен това вятърът „Òra del Garda“, който има смекчаващ ефект, духа всеки ден от езерото Гарда над голяма част от района на производство и допринася значително за създаването на оптимални условия за сушене на гроздето, т.е. почти непрекъсната естествена вентилация с нива на влажност, които не позволяват прекалено бързото изсушаване на гроздето.

Въпреки че като цяло продукцията на вината „Passito“ е в малки количества, те се произвеждат от почти всички бутилиращи дружества, като често това е техният водещ продукт.

Причинно-следствената връзка между географския район и характеристиките на продукта се дължи основно на три фактора:

наличието на сортове грозде (както е посочено по-горе), които са особено подходящи за преминаване през процеса на сушене, необходим за производството на този вид вино;

температурни разлики и периодични местни бризове („Òra del Garda“), които благоприятстват запазването на гроздето по време на етапа на сушене, независимо дали то се осъществява върху насажденията или в сушилни;

древна традиция в производството на вина „Passito“, което все още се извършва с помощта на техники, предавани през вековете.

Разнообразието на средата от гледна точка на почвата и климата дава възможност за максималното използване на потенциала на сортовете грозде, които са най-подходящи за преминаване през процеса на сушене. Лозовите насаждения обикновено се намират в зони с възможно най-благоприятно слънчево изложение. Поради характерните за тази област разлики между дневните и нощните температури се наблюдава, особено при бялото грозде, значително натрупване на ароматни прекурсори, които придават на вината техните специфични органолептични характеристики. Разнообразието в разположението и надморската височина на терените допринася за създаването на широка гама от различни условия, което позволява да се определи най-подходящият терен за различните сортове грозде.

Характеристиките и качествата на вината с IGT „Vigneti delle Dolomiti“ се дължат и на човешките фактори, по-специално на професионализма на винопроизводителите. Площите, засадени с лозови насаждения, на едно предприятие са скромни по размер — около 1,3 хектара. Освен това поради топографията броят работни часове, необходими за отглеждането на 1 хектар лозови насаждения, е голям (над 600). По-голямата част от това време се влага в дейности, насочени към оптимизиране на растежа на насажденията и на узряването на гроздето, като се подобрява естествената устойчивост към патогени и се намалява прибягването до фитосанитарни мерки. В тази връзка трябва да се отбележи, че почти всички площи, засадени с лозови насаждения, се култивират в съответствие с принципите на интегрираното управление на вредителите, като все по-често се използват биологични практики. Гроздето се бере изцяло на ръка.

Взаимодействието между природните фактори (сортове грозде, климат, почви), опита, натрупан от местните производители, и съвременните практики в лозарството и във винопроизводството дава възможност да се произвеждат качествени вина, чиито характеристики и репутация са свързани както с района на производство, така и със сортовете грозде, от които се получават.

9.   Допълнителни съществени условия

Дерогации относно винопроизводството и преработката в искрящо и пенливо вино

Правна уредба: съдържа се в законодателството на ЕС

Вид допълнително условие: дерогация относно производството в определения географски район

Описание на условието:

Съгласно приложимото законодателство на ЕС винопроизводството и преработката в искрящо и пенливо вино може да се извършват и в съседните региони на Венето и Ломбардия, при условие че съответните предприятия могат да докажат, че имат непрекъснат опит в производството на вина със ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“ през последните пет лозаро-винарски години.

Възможността за преработка на вино в пенливо и искрящо вино в съседните региони се обосновава от и е в съответствие с факта, че в тези региони е разрешено да се извършват обичайните процеси на винопроизводство. Тези процеси не се считат за етапи след винификацията, а по-скоро за неразделна част от нея, и като такава могат да се извършват само в рамките на определения район на производство на виното.

Тази дерогация се основава на утвърдена традиция и с нея се позволява на съответните производители да използват и преработвателни предприятия, разположени в гореспоменатите административни единици, граничещи с района на производство.

Посочване на наименованието на сорта грозде върху етикета

Правна уредба: съдържа се в законодателството на ЕС

Вид допълнително условие: допълнителни изисквания за етикетиране

Описание на условието:

На етикетите на вината в категориите „Вино“ и „Искрящо вино“ със ЗГУ „Vigneti delle Dolomiti“ може да се посочва наименованието на един или два сорта грозде, от които са получени вината.

Въпреки това, в съответствие с приложимото законодателство на ЕС, използването на наименованието на сорта или сортовете грозде при етикетирането и представянето на продукта е забранено в следните случаи:

а)

за категориите вина „Вино от стафидирано грозде“ и „Вино от презряло грозде“, в това число тези, описани като „Vino Passito“ или „Passito“;

б)

за категориите „Вино“ и „Искрящо вино“, ограничени до следните сортове: — за вина от провинция Болцано: Lagrein, Riesling Italico, Riesling Renano, Traminer Aromatico, Veltliner; — за вина от провинция Тренто: Lagrein, Marzemino, Meunier, Negrara, Riesling Italico, Riesling Renano, Traminer Aromatico, Trebbiano Toscano, Veltliner.

Освен това за категориите „Пенливи вина“ и „Качествени пенливи вина“ на етикета може да се посочват един или два сорта, ограничени до следните сортове: Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Pinot Nero и Müller Thurgau, а за категорията „Качествени ароматизирани пенливи вина“ върху етикета може да се използва само наименованието на сорта Moscato Giallo.

Връзка към продуктовата спецификация

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/12936


Top