Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2545

    Решение за изпълнение (ЕС, Евратом) 2022/2545 на Комисията от 19 декември 2022 година за установяване на рамката за разпределяне на разходите, свързани с операциите по заемане на средства и управление на дълга по линия на диверсифицираната стратегия за финансиране

    C/2022/9701

    OB L 328, 22.12.2022, p. 123–135 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/07/2024; отменен от 32024D1974

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2545/oj

    22.12.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 328/123


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС, Евратом) 2022/2545 НА КОМИСИЯТА

    от 19 декември 2022 година

    за установяване на рамката за разпределяне на разходите, свързани с операциите по заемане на средства и управление на дълга по линия на диверсифицираната стратегия за финансиране

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия,

    като взе предвид Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (1), и по-специално член 220а от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Регламент (ЕС, Евратом) 2022/2434 на Европейския парламент и на Съвета (2) се въвежда в Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 („Финансовия регламент“) диверсифицираната стратегия за финансиране като единен метод на финансиране за изпълнението на операциите по получаване на заеми и управление на дълга, извършвани от Комисията. След влизането в сила на Регламент (ЕС, Евратом) 2022/2434 диверсифицираната стратегия за финансиране следва да се прилага за програмите за финансова помощ, за които основните актове влизат в сила на или след 9 ноември 2022 г.

    (2)

    Комисията следва да установява необходимите условия за прилагането на диверсифицираната стратегия за финансиране. За прилагането на диверсифицираната стратегия за финансиране се изисква приемането на набор от правила за определяне на разпределението на съответните разходи за съответните програми за финансова помощ, с които следва да се гарантира, че всички разходи, направени от Съюза във връзка с финансовата помощ, се поемат от бенефициера.

    (3)

    Методиката за разпределяне на разходите, свързани с изпълнението на диверсифицираната стратегия за финансиране по линия на NextGenerationEU (NGEU), е установена с Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1095 на Комисията (3). Целесъобразно е тези договорености да бъдат разширени, така че да обхванат операциите по получаване на заеми и управление на дълга, извършвани в рамките на диверсифицираната стратегия за финансиране съгласно член 220а от Финансовия регламент.

    (4)

    Задълженията за погасяване следва да остават за бенефициерите на финансовата помощ в съответствие с член 220, параграф 5, буква д) от Финансовия регламент и в съответствие с бюджетните принципи на добро финансово управление и равновесие. Всички разходи следва да се поемат от бенефициерите въз основа на единна методика за разпределяне на разходите, която гарантира прозрачно и справедливо разпределение на разходите.

    (5)

    Методиката за разпределяне на разходите следва да гарантира, че няма кръстосано субсидиране на разходи на една категория бенефициери от друга. Разходите по заемите следва да бъдат изцяло начислени на бенефициерите на тези заеми, от една страна, а разходите за непогасени задължения — на бюджета на ЕС, от друга страна, въз основа на действителните разходи, направени за набиране и изплащане на съответния дял от набраните средства към различните бенефициери. Методиката следва да обхваща всички направени от Съюза разходи за операциите по заемане на средства и управление на дълга, включително всички административни разходи, и следва да гарантира, че за всяко плащане се изчисляват различни категории разходи.

    (6)

    За да се гарантира справедливо и равно третиране на бенефициерите, Комисията следва да прилага обща и единна методика за разходите, приложима за всички видове плащания (плащанията, възстановени от бюджета на Съюза, и тези, възстановени от бенефициерите), при която разходите се начисляват на бенефициерите въз основа на дела на получените постъпления.

    (7)

    При тази методика за изчисляване и разпределяне на разходите следва да се прави разграничение между три категории разходи: разходите за финансиране, разходите за управление на ликвидността и административните разходи. Разходите за финансиране са свързани с лихвите и други такси, които Комисията трябва да плати по различните инструменти, емитирани за финансиране на въпросните плащания. Разходите за управление на ликвидността са разходите във връзка със средства, емитирани и държани временно по сметки за ликвидност като резерви за покриване на предстоящи плащания. Тези текущи оперативни разходи са неразривна характеристика на диверсифицираната стратегия за финансиране и следва да бъдат разпределени справедливо между всички бенефициери. Третата разходна категория са административните разходи за изграждане на технически и оперативен капацитет за изпълнение на диверсифицирана стратегия за финансиране, които възникват очевидно в резултат на изпълнението на диверсифицираната стратегия за финансиране.

    (8)

    Справедливото и пропорционално разпределение на разходите се извършва чрез разделяне на плащанията и свързаните с тях инструменти за финансиране в периоди от време (наричани по-долу „времеви разделения“). Вече направените плащания и свързаните с тях операции по получаване на заеми, извършени в рамките на диверсифицираната стратегия за финансиране, които вече са заделени за времеви разделения, остават незасегнати от добавянето на плащания по програмите за финансова помощ в обхвата на член 220а от Финансовия регламент. От началото на отпускането на такива заеми разходите за всяко плащане, финансирано чрез диверсифицираната стратегия за финансиране, ще бъдат изчислени и разпределени по един и същ начин. Първостепенното предимство на този подход е, че разходите за финансиране са едни и същи за всички плащания, разпределени към едно и също времево разделение, като се гарантира, че получените заеми са съобразени с нуждите от отпускане на средства.

    (9)

    Следва да се гарантира, че няма въздействие върху разпределението на разходите за нито една от програмите, за които ще се прилага методиката за разпределяне на разходите. От момента на приемането ѝ методиката за разпределяне на разходите ще се прилага за получените заеми по линия на NGEU и заемите по Регламент (ЕС) 2022/2463 на Европейския парламент и на Съвета (4), които имат сходна продължителност и структура. Поради това е възможно те да бъдат включени в едни и същи времеви разделения. Ако бъде създадена нова програма за финансова помощ с различна продължителност и структура, която има вероятност да окаже въздействие върху разходите, тази методика следва да бъде преразгледана по целесъобразност.

    (10)

    Изчисляването на разходите за финансиране, които произтичат от трансакции по заемане на средства, следва да се извършва въз основа на разходите, свързани с всички операции по заемане на средства по време на шестмесечния период преди или след датата на плащането. Това разделяне на разходите за финансиране е необходимо, за да се гарантира, че разходите за финансиране, начислявани към изплащането, са тясно свързани с преобладаващите пазарни лихвени проценти към момента на неговото извършване. Този подход означава, че точните разходи за финансиране се определят едва след завършване на фонда от средства при закриването на шестмесечното времево разделение, но бенефициерите на заеми ще имат достъп до индикативни цени преди окончателното определяне на разходите. Бенефициерите на заеми или — за външните целеви приходи съгласно член 3, параграф 1 от Регламент (ЕО) 2020/2094 (5) — бюджетът на ЕС следва да поемат същата такса. По този начин се избягват произволността и случайността, характерни за традиционния метод „бек-ту-бек“, при който разходите за всеки конкретен бенефициер бяха условията, които могат да бъдат получени в конкретния ден, в който е извършено заемането на средства.

    (11)

    Всяко времево разделение е активно в продължение на период от шест месеца с начало 1 януари или 1 юли. Въпреки това първото разделение следва да обхваща периода от 1 юни 2021 г. до 31 декември 2021 г., както е посочено в член 4 от Решението.

    (12)

    Въпреки че разходите за финансиране могат да варират между шестмесечните разделения поради различия в условията за финансиране извън контрола на Комисията, Комисията ще управлява операциите по вземане на заеми и управление на дълга, така че да гарантира, че всяко времево разделение има сходни падежни профили във възможно най-голяма степен.

    (13)

    Стратегията за финансиране на Комисията дава възможност за по-добро управление на лихвения риск и другите финансови рискове. Макар че лихвените проценти, начислявани на бенефициерите по заема, ще бъдат стабилни, ще е необходимо периодично и пределно преизчисляване на процентите, когато трябва да бъдат заменени инструменти в пула от финансиране с настъпващ падеж. Ако е обосновано, Комисията ще развие капацитета си да използва деривати, като например суапове, за да управлява остатъчния лихвен риск, и ще предложи възможност за отпускане на заеми с фиксиран лихвен процент за бенефициерите. Разходите за този механизъм с фиксиран лихвен процент следва да се поемат изцяло и изключително от бенефициерите, които се възползват от тази възможност.

    (14)

    Размерът на плащанията в рамките на дадено времево разделение следва да се равнява на размера на дългосрочните инструменти за финансиране, разпределени към това времево разделение. В повечето случаи плащането на набраните средства ще се извършва и ще бъде разпределено към същото времево разделение като емисията на дългосрочните инструменти за финансиране, използвани за набиране на тези средства. Непредвидени закъснения при извършване на плащането могат обаче да доведат до ситуации, при които средствата от дългосрочно финансиране са били набрани, но не могат да бъдат изплатени по първоначалния график. При този сценарий плащането може да бъде прехвърлено към следващото времево разделение. Ако обаче средствата за тези конкретни нужди от финансиране вече са били набрани и разпределени към предишното времево разделение, те не могат да бъдат използвани за други нужди в рамките на това времево разделение. При тези обстоятелства би следвало да е възможно плащанията да бъдат разпределени към времевото разделение, към което са разпределени инструментите за финансиране. Също така би следвало да е възможно разпределянето на дългосрочни инструменти от следващото времево разделение към предходното времево разделение, в случай че размерът на дългосрочните инструменти за финансиране на това времево разделение не е достатъчен, за да покрие размера на плащанията.

    (15)

    Комисията ще се нуждае също от средства, за да предвижда нуждите от плащания в предходното времево разделение, които ще възникнат в началния етап на следващото времево разделение. За да бъдат обхванати такива ситуации и да се гарантира, че Комисията разполага с наличните ресурси при изгодни условия, за да може да направи плащания, които са близки във времето до прехода между времевите разделения, Комисията следва да има възможността да разпределя дългосрочни инструменти за финансиране към следващото времево разделение.

    (16)

    Способността да се управлява ликвидността на операциите по финансиране чрез достъп до заемане на краткосрочни средства на пазара и парични наличности за пруденциални цели е централна и определяща характеристика на диверсифицираната стратегия за финансиране. Това управление на ликвидността ще позволи на Комисията да отговори на всички нужди от плащания и да адаптира емисиите към пазарните условия. Този капацитет поражда разходи за набиране на средства чрез емитиране на краткосрочни ценни книжа и разходи за временното държане на някои набрани средства по сметка за ликвидност с цел да се гарантира възможността при поискване да могат да бъдат извършвани всички плащания. Операциите по управление на дълга в рамките на диверсифицираната стратегия за финансиране дават възможност за по-добро управление на лихвените проценти и другите финансови рискове. Те могат да включват използването на деривати, като например суапове, за управление на лихвени или други финансови рискове във връзка със заеми за бенефициерите, или да сключват обезпечени или необезпечени сделки на паричния пазар. Разходите, направени във връзка с обратното изкупуване и/или държането на собствени облигации за целите на управлението на ликвидността, следва да се считат за разходи за управление на ликвидността. С настоящото решение следва да се установи основата за изчисляване на тези разходи за ликвидност и за начисляването им по справедлив и равноправен начин на всички съответни бенефициери на набрани средства в хода на съответната година.

    (17)

    Нужди от плащания, които надвишават размера на дългосрочните инструменти за финансиране, разпределени към съответното времево разделение, или лихвени плащания могат да доведат до недостиг на ликвидност на дадено времево разделение. Нужди от плащания, които са по-малки от размера на дългосрочните инструменти за финансиране, разпределени към съответното времево разделение, или погасителни плащания, получени във връзка с дължимите плащания, разпределени към времевото разделение, могат да доведат до излишък на ликвидност. Компенсирането на тези излишъци или недостиг на ликвидност са неизбежни изисквания за прилагането на диверсифицираната стратегия за финансиране. Тези разходи не следва да се поемат от съответните времеви разделения, а следва да се отделят и да се считат за отделни разходи за управление на ликвидността. С настоящото решение следва да се създаде механизъм за разграничаване на разходите, произтичащи от недостиг или излишъци на ликвидност, така че те да могат да бъдат поети от по-широкообхватната програма за финансиране под формата на разходи за управление на ликвидността. Комисията следва да използва разделението за управление на ликвидността, за да уравнява положителните или отрицателните салда на парични средства в рамките на времевите разделения спрямо общия размер на плащанията.

    (18)

    За прилагането на диверсифицираната стратегия за финансиране се изисква придобиване на нов капацитет, който е необходим, за да се получи достъп до капиталовите пазари при най-изгодни условия и да се осигури непрекъснатата и ефективна поддръжка на тази инфраструктура. Това включва разходите, необходими за поддържане на сметки за ликвидност, за придобиване на капацитет за провеждане на аукциони за съкровищни бонове (EU-Bills) и облигации на ЕС и за въвеждане на нов вътрешен капацитет за обработка на данни. Разходи, които произтичат пряко от изпълнението на операциите по заемане на средства и плащания, следва да се третират като непреки разходи, при които са разграничени устройствените разходи и разходите за поддръжка на инфраструктурата за заемане на средства и изплащане. Тези разходи следва да бъдат обхванати в разходите за обслужване за административните непреки разходи.

    (19)

    Разходите за обслужване за административните непреки разходи обхващат всички административни разходи, направени пряко при прилагането на диверсифицираната стратегия за финансиране. Тези разходи следва да са под формата на устройствени разходи, да са свързани с еднократни разходи за изграждане на оперативен капацитет, или под формата на периодични разходи, които са неизбежни разходи, които могат директно да бъдат разпределени към операциите по заемане на средства и управление на дълга по линия на диверсифицираната стратегия за финансиране и които възникват с течение на времето. Докато периодичните разходи са обичайни годишни разходи, начислени за плащанията, които се извършват през дадена година, устройствените разходи следва да бъдат разпределени като еднократни такси.

    (20)

    Разходите, свързани със създаването и изграждането на капацитет на тези операции, са направени от 2021 г. насам и вече са разпределени на бенефициерите на програми за финансова подкрепа по линия на NGEU чрез специфични устройствени разходи. Поради това бенефициерите на други програми за финансова помощ, попадащи в обхвата на член 220а от Финансовия регламент, не следва да поемат разходи, свързани с това предишно изграждане на капацитет, а само бъдещи разходи, свързани с поддръжката на тази инфраструктура. Поради това делът на административните разходи по програмите за финансова помощ, попадащи в обхвата на член 220а от Финансовия регламент, различни от NGEU, следва да бъде ограничен до периодичните разходи и програмите следва да бъдат третирани като всеки бенефициер на диверсифицираната стратегия за финансиране.

    (21)

    Административните разходи, включени в разходите за обслужване за административните непреки разходи, следва да бъдат ограничени до изчерпателен списък с допустими разходи, които са пряко свързани с диверсифицираната стратегия за финансиране. Договорните такси за наемане на външни консултанти се добавят към списъка с допустимите административни разходи вследствие на споразуменията, постигнати в контекста на годишния бюджет за 2023 г. Разширяването на списъка с допустимите административни разходи беше съобщено на органите на държавите членки преди приемането на настоящото решение. Съвкупните разходи за обслужване за административните непреки разходи представляват много ограничен дял от съвкупните разходи от операциите по линия на диверсифицираната стратегия за финансиране.

    (22)

    Процесът на последващо фактуриране е предназначен да гарантира, че разходите се събират през следващата година и до момента, в който разходите вече не се генерират от операции по управление на заеми, дългове и плащания в рамките на диверсифицираната стратегия за финансиране.

    (23)

    По изключение за заемите за финансова помощ за Украйна, отпуснати съгласно Регламент (ЕС) 2022/2463, Съюзът може да поеме разходите за лихви и административните разходи, свързани с получаването и отпускането на заеми в съответствие с член 17 от Регламент (ЕС) 2022/2463. Необходимите ресурси ще бъдат осигурени чрез вноски от държавите членки в съответствие с член 5, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2022/2463. Поради това фактурирането на тези разходи следва да бъде приведено в съответствие с фактурирането на разходите по отношение на плащанията като външни целеви приходи съгласно член 3, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/2094 и да бъде групирано по тримесечия на годината.

    (24)

    Комисията следва да издаде известие за потвърждение относно всяко плащане, включително безвъзмездна подкрепа по смисъла на член 2, параграф 2, букви а) и в) от Регламент (ЕС) 2020/2094, подлежаща на връщане подкрепа за държавите членки по смисъла на член 2, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) 2020/2094 и заеми за държава членка или трета държава по програми за финансова помощ в обхвата на член 220а от Финансовия регламент.

    (25)

    Заемите в рамките на диверсифицираната стратегия за финансиране трябва да се изпълняват при стандартни финансови условия (падеж и график на погасяване) за всяко плащане. Що се отнася до безвъзмездната подкрепа, известието за потвърждение следва да бъде основният поддържащ елемент, определящ тези финансови условия за бюджета на ЕС. Целта на известието за потвърждение е да се определи декларацията за разходи въз основа на финансовите условия. Тези условия следва да включват датата на изплащане, размера на финансовата подкрепа, датата на разходите за плащанията по финансирането и датата на падежа. Известието за потвърждение представлява същинската основа за бюджетното планиране, финансовите потоци и отчитането на безвъзмездната подкрепа на ЕС.

    (26)

    Чрез съответни препратки в споразуменията за заем ще се пояснява, че разходите за плащанията се определят чрез прилагането на методиката, изложена в настоящото решение.

    (27)

    Настоящото решение следва да се прилага за всички операции по получаване на заеми и плащания по програмата NGEU, включително тези, които са извършени преди влизането му в сила,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    ГЛАВА 1

    ПРЕДМЕТ, ОПРЕДЕЛЕНИЯ И ОБЩИ ПРАВИЛА

    Член 1

    Предмет, приложно поле и ръководен принцип

    1.   С настоящото решение се установява единна и хармонизирана методика за разпределяне на разходите, направени в резултат на операции по получаване на заеми и управление на дълга, провеждани по програми за финансова помощ в обхвата на член 220а от Финансовия регламент и за безвъзмездна подкрепа съгласно член 5, параграф 1 от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета (6) („програми CAM“).

    2.   Прилагането на методиката за разпределяне на разходите се ръководи от принципите на справедливост и равно третиране, като гарантира, че разходите се разпределят въз основа на относителния дял на получената подкрепа.

    Член 2

    Определения

    За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

    1)

    „бенефициер“ означава държава членка или трета държава, която е страна по споразумение за заем по линия на програма CAM, или бюджета на Съюза за безвъзмездна подкрепа съгласно член 5, параграф 1 от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053;

    2)

    „плащане“ означава прехвърлянето на постъпления, получени чрез операции по получаване на заеми и управление на дълга, за финансиране на подлежаща на възстановяване или безвъзмездна подкрепа за бенефициер;

    3)

    „инструменти за финансиране“ означава облигации, полици, търговски ценни книжа, съкровищни бонове на ЕС (EU-Bills) или всякакви други подходящи краткосрочни и/или дългосрочни финансови сделки в рамките на диверсифицираната стратегия за финансиране;

    4)

    „лихвен период“ означава период от дванадесет (12) месеца или друг период, който може да бъде определен в известието за потвърждение, който започва от датата на плащане или от датата на предходното лихвено плащане;

    5)

    „управление на ликвидността“ означава управление на паричните потоци, свързани с инструментите за финансиране и плащанията;

    6)

    „споразумение за заем“ означава споразумение между Комисията и бенефициер по линия на програма CAM;

    7)

    „операции по получаване на заеми“ означава операциите, посочени в член 2, параграф 1 от Решение за изпълнение (ЕС, Евратом) 2022/2544 на Комисията (7);

    8)

    „операции по управление на дълга“ означава операциите, посочени в член 2, параграф 2 от Решение за изпълнение (ЕС, Евратом) 2022/2544;

    9)

    „краткосрочно финансиране“ означава финансирането, посочено в член 2, параграф 11 от Решение за изпълнение (ЕС, Евратом) 2022/2544;

    10)

    „дългосрочно финансиране“ означава финансирането, посочено в член 2, параграф 10 от Решение за изпълнение (ЕС, Евратом) 2022/2544

    Член 3

    Видове разходи

    Определят се следните категории разходи:

    а)

    разходи за финансиране;

    б)

    разходи за управление на ликвидността;

    в)

    разходи за обслужване за административните непреки разходи.

    ГЛАВА 2

    РАЗХОДИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ И РАЗХОДИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЛИКВИДНОСТТА

    РАЗДЕЛ 1

    Разделения

    Член 4

    Времеви разделения

    1.   Времевите разделения са активни в продължение на период от шест месеца с начало 1 януари или 1 юли. Първото времево разделение обаче обхваща периода от 1 юни 2021 г. до 31 декември 2021 г.

    2.   Времевото разделение се формира от плащанията, извършени през неговия период на активност, и свързаните инструменти за финансиране, разпределени към него. Всяко плащане се разпределя към времевото разделение, което е активно към датата на въпросното плащане.

    Чрез дерогация от първа алинея, в случай че размерът на набраните средства от дългосрочни инструменти за финансиране, разпределени към предходното времево разделение, надвишава размера на плащанията, разпределени към това времево разделение в съответствие с първа алинея, плащанията продължават да се разпределят към това времево разделение, докато размерът на плащанията достигне размера на набраните средства от тези дългосрочни инструменти за финансиране.

    Плащането остава разпределено към времевото разделение по отношение на всички дължими суми, които все още не са изплатени.

    3.   Без да се засяга член 6, параграф 2, набраните средства от дългосрочните инструменти за финансиране се отнасят към времево разделение.

    4.   Дългосрочните инструменти за финансиране извън посочените в параграф 5 се разпределят към времевото разделение, което е активно към момента на приключване на операцията по заемане на средства, която ги генерира.

    Чрез дерогация от първа алинея

    а)

    инструментите за финансиране, набрани с оглед на финансиране на плащане в следващото времево разделение, могат да бъдат разпределени към това времево разделение;

    б)

    в случай че размерът на плащанията в края на активното времево разделение надвишава размера на набраните средства от дългосрочните инструменти за финансиране, дългосрочните инструменти за финансиране, генерирани от операциите по заемане на средства след края на периода на активност на времевото разделение, следва да бъдат разпределени към това времево разделение докато размерът на набраните средства от дългосрочните инструменти за финансиране достигне размера на плащанията по това времево разделение.

    5.   Дългосрочните инструменти за финансиране, заместващи дългосрочни инструменти за финансиране с настъпващ падеж, се разпределят към същото времево разделение. Член 6 се прилага в случай на несъответствие между падежа на дългосрочния инструмент с настъпващ падеж и датата на заемане на дългосрочния инструмент, който го заменя.

    Член 5

    Разделение за управление на ликвидността

    1.   Разделението за управление на ликвидността функционира до пълното погасяване на операциите по получаване на заеми, разрешени по програмите CAM.

    2.   Краткосрочните инструменти за финансиране, операциите по управление на дълга и разходите, произтичащи от тях, се отнасят към разделението за управление на ликвидността.

    Член 6

    Уравняване на салдата на ликвидността

    1.   Равнището на държаните ликвидни средства в едно времево подразделение се изчислява ежедневно като разликата между входящите и изходящите потоци, както е посочено в точка 1, стъпка 3 от приложението.

    2.   Всяка положителна сума, посочена в параграф 1 („излишък на ликвидност“), се разпределя ежедневно от времевото разделение към разделението за управление на ликвидността, както е посочено в точка 1, стъпка 4 от приложението, по стойността на финансирането на съответното времево разделение в този ден.

    3.   Всяка сума, съответстваща на отрицателната сума, посочена в параграф 1 („недостиг на ликвидност“), се разпределя ежедневно от разделението за управление на ликвидността към времевото разделение, както е посочено в точка 1, стъпка 6 от приложението, по стойността на финансирането на разделението за управление на ликвидността в този ден.

    РАЗДЕЛ 2

    Изчисляване на разходите за финансиране и разходите за управление на ликвидността

    Член 7

    Изчисляване на разходите за финансиране на едно времево разделение

    1.   Разходите за финансиране се изчисляват ежедневно.

    2.   Разходите за финансиране на даден инструмент за финансиране включват дневната лихва във връзка с всеки инструмент за финансиране и потенциално ажио/дисажио въз основа на общата емисионна цена.

    3.   Дневните разходи за финансиране на времевото разделение включват дневните разходи за финансиране на инструментите за финансиране, отнесени към времевото разделение след резултатите от прилагането на член 6, параграфи 2 и 3.

    Член 8

    Изчисляване на разходите за управление на ликвидността

    1.   Разходите за управление на ликвидността са сборът от разходите за пренос в разделението за управление на ликвидността, както е посочено в точка 2 от приложението.

    2.   Разходите за пренос представляват разликата между лихвата, начислена по съответните инструменти за финансиране на разделението за управление на ликвидността, разходите и възвръщаемостта, произтичащи от уравняването на излишъците или недостига на ликвидност, посочени в член 6, параграфи 2 и 3, и възвръщаемостта на инвестициите, генерирана от държаните средства.

    3.   Разходите за управление на ликвидността се изчисляват ежедневно.

    Член 9

    Разпределяне на разходите за управление на ликвидността

    1.   Разходите за управление на ликвидността се изчисляват като сбор от дневните разходи за управление на ликвидността за едно тримесечие. Тези разходи се отнасят към всяко плащане пропорционално на относителния дял на плащането към общите дължими суми на плащанията в края на тримесечието.

    2.   Разходите за управление на ликвидността се изчисляват въз основа на методиката и стъпките, посочени в точка 2 от приложението.

    Член 10

    Отнасяне на разходите за финансиране към дадено плащане

    1.   Плащанията в рамките на едно и също времево разделение носят едни и същи средни дневни разходи за финансиране до тяхното погасяване.

    2.   За всяко дължимо плащане дневните разходи за финансиране се изчисляват, като общите разходи за финансиране на разделението след прилагане на член 6, параграфи 2 и 3 се умножат по сумата на плащането, разделена на общите дължими суми на плащанията за времевото разделение, към което се отнася плащането.

    ГЛАВА 3

    РАЗХОДИ ЗА ОБСЛУЖВАНЕ ЗА АДМИНИСТРАТИВНИТЕ НЕПРЕКИ РАЗХОДИ

    Член 11

    Разходи за обслужване за административните непреки разходи

    Разходите за обслужване за административните непреки разходи включват периодични административни разходи за бенефициерите и устройствени разходи за заеми по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ). Те се изчисляват в съответствие с точка 3 от приложението.

    Член 12

    Периодични административни разходи

    1.   Периодичните административни разходи включват всякакви разходи, направени от Комисията при изпълнението на операциите по заемане на средства и управление на дълга, състоящи се от следните видове: такси за правни услуги, като например за правни становища, периодични разходи за управление на сметки, разходи за външен одит, такси за поддръжка на тръжни платформи, такси на агенциите за кредитен рейтинг, данъци, регистрация, публикуване и сетълмент, информационни технологии, разходи за проучвания, свързани с пазара, и такси за договорно наети служители, свързани с изпълнението на диверсифицираната стратегия за финансиране.

    2.   Доколкото тези разходи са общи за операциите по получаване на заеми, изпълнявани за други програми за финансова помощ, включените в изчислението разходи се изчисляват като пропорционалния дял, разпределен към операциите по получаване на заеми и управление на дълга през съответната календарна година.

    3.   Периодичните административни разходи се изчисляват за всяко плащане, получено по всяко споразумение за заем, пропорционално на плащането спрямо общия размер на плащанията в края на календарната година.

    Член 13

    Устройствени разходи за заеми по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ).

    1.   Устройствените разходи за заеми по МВУ включват всички разходи, направени от Комисията при изграждането на капацитет за провеждане на операции по получаване на заеми, управление на дълга и управление на плащанията по линия на NGEU. Те включват разходи, свързани със създаването на сметки за NGEU, създаването на тръжна платформа, инструмент за управление на инвеститорите, други разходи за информационни технологии, разходи за проучвания, свързани с пазара и консултантски такси.

    2.   Държавите членки, които подписват споразумения за заем по МВУ, поемат 48 % от общите устройствени разходи.

    3.   През 2021 г., 2022 г. и 2023 г. държавите членки заплащат устройствените разходи, посочени в параграф 1, пропорционално на размера на заема по подписаното споразумение за заем по МВУ спрямо общия размер на заемите по всички подписани споразумения за заем по МВУ, както е посочено в точка 3, параграф 2, буква а) и точка 3, параграф 2, буква б) от приложението.

    4.   До 30 юни 2024 г. всички неразпределени устройствени разходи за държавите членки, които са подписали споразумения за заем по МВУ, се разпределят пропорционално на размера на заемите, подписани по всяко споразумение за заем по МВУ, към общия размер на заемите по всички подписани споразумения за заем по МВУ до 31 декември 2023 г., както е посочено в точка 3, параграф 2, буква в) от приложението.

    5.   След края на 2023 г. не се дължат допълнителни устройствени разходи за операции по получаване на заеми, нито се разпределят за програми CAM, освен ако попадат в обхвата на член 5, параграф 1 от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053.

    ГЛАВА 4

    ФАКТУРИРАНЕ

    Член 14

    Известие за потвърждение

    1.   Във връзка с всяко плащане се изготвя известие за потвърждение, което съдържа условията, довели до декларацията за разходи от страна на Комисията.

    2.   В известието за потвърждение се определят условията за възстановяване на разходите за финансиране и главницата от бюджета на Съюза съгласно член 5, параграф 1, първа алинея от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 за безвъзмездна подкрепа и от бенефициерите по споразумения за заем.

    3.   Известието за потвърждение съдържа следните елементи:

    а)

    размера на плащането,

    б)

    срока до падежа,

    в)

    погасителния план,

    г)

    разпределението на плащането към съответно времево разделение,

    д)

    лихвения период с датата на плащане.

    4.   В известието за потвърждение за заемите се съдържат също допълнителни елементи, които са посочени в споразуменията за заеми.

    Член 15

    Фактуриране на разходите за финансиране

    1.   Разходите за финансиране се изчисляват във връзка с всяко плащане в края на лихвения период, определен в известието за потвърждение.

    2.   Фактурирането се извършва в края на лихвения период, определен в известието за потвърждение. По отношение на плащанията като външни целеви приходи съгласно член 3, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2020/2094 и плащанията по инструмента за МФП+, в случай че Украйна поиска субсидиране на свързаните с това разходи, фактурите могат да бъдат групирани по тримесечия на годината.

    Член 16

    Фактуриране на разходите за управление на ликвидността

    Разходите за управление на ликвидността се фактурират в началото на всяка календарна година за разходите, направени през предходната календарна година.

    Член 17

    Фактуриране на разходите за обслужване за административните непреки разходи

    На бенефициерите на заеми се изпращат фактури в началото на всяка календарна година за разходите по обслужване за административните непреки разходи, направени през предходната календарна година, по отношение на съвкупните разходи, разпределени съгласно член 11.

    Плащанията от бенефициерите за покриване на разходите за обслужване представляват вътрешни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 3, буква а) от Финансовия регламент.

    Член 18

    Отмяна

    Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1095 се отменя.

    Позоваванията на отмененото решение се считат за позовавания на настоящото решение.

    Член 19

    Влизане в сила

    Решението влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на 19 декември 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1.

    (2)  Регламент (ЕС, Евратом) 2022/2434 на Европейския парламент и на Съвета от 6 декември 2022 г. за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 по отношение на установяването на диверсифицирана стратегия за финансиране като общ метод на получаване на заеми (ОВ L 319, 13.12.2022 г., стр. 1).

    (3)  Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1095 на Комисията от 2 юли 2021 г. за установяване на методиката за разпределяне на разходите, свързани с операциите по заемане на средства и управление на дълга по линия на NextGenerationEU (ОВ L 236, 5.7.2021 г., стр. 75).

    (4)  Регламент (ЕС) 2022/2463 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 г. за създаване на инструмент за предоставяне на подкрепа на Украйна за 2023 г. (макрофинансова помощ +) (ОВ L 322, 16.12.2022 г., стр. 1).

    (5)  Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 г. за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 23).

    (6)  Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета oт 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (OB L 424, 15.12.2020 г., стр. 1).

    (7)  Решение за изпълнение (ЕС, Евратом) 2022/2544 на Комисията от 19 декември 2022 г. за установяване на договорености за администрирането и изпълнението на операциите на ЕС по получаване на заеми и управление на дълга в рамките на диверсифицираната стратегия за финансиране и свързаните операции по отпускане на заеми (вж. стр. 109 от настоящия брой на Официален вестник).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    1.   Изчисляване на разходите за финансиране

    Разходите за финансиране (РзФ) се изчисляват в следните стъпки:

    Стъпка 1: Изчисляване на общите разходи на ден за отделен инструмент за финансиране в рамките на дадено времево разделение или в разделението за управление на ликвидността

    Начисленията на ден се изчисляват, както следва:

    Formula

    за всеки инструмент за финансиране ажиото/дисажиото се разпределя линейно за срока на действие на инструмента:

    ажио/дисажио на ден = (100 – емисионна цена):(дата на падеж – дата на емитиране)

    където емисионната цена = обща цена (включително банковите такси)

    За всеки инструмент за финансиране общите разходи на ден се изчисляват по следния начин:

    РзФ на ден за инструмент = НРЛ на ден + ажио/дисажио на ден

    Стъпка 2: Изчисляване на агрегираните общи разходи за финансиране на ден

    За всяко времево разделение (ВР1—ВР11) общите разходи на ден за разделението преди уравняването, посочено в член 5, представляват сбора на всички общи разходи на ден за всеки инструмент за финансиране, отнесен към времевото разделение:

    РзФ на ден ВР(x)преди уравняване = ∑ РзФ на ден за инструмент, отнесен към ВР(x)

    За разделението за управление на ликвидността разходите за финансиране са, както следва:

    РзФ на денРУЛпреди уравняване = ∑ РзФ на ден за инструмент, отнесен към РУЛ

    Стъпка 3: Изчисляване на салдата на ликвидността в рамките на времевите разделения

    Равнището на ликвидните наличности се изчислява на дневна база, както следва:

    Ликвидността ВР(x) = входящи потоци [приходи от емисии + лихви заеми/безвъзмездни средства + погасявания заеми/безвъзмездни средства] – изходящи потоци [плащания + купони непогасен дълг + обратно изкупуване на дълг]

    Стъпка 4: Изчисляване на разходите за финансиране на инструменти за финансиране, засегнати от излишък на ликвидност

    С тази стъпка се определя частта от РзФ на времевите разделения с излишък на ликвидност, която може да бъде отнесена към ликвидността, държана в това разделение.

    Разходите за финансиране, свързани с инструментите за финансиране, се изчисляват, както следва:

    РзФ излишък на ликвидност ВР(излишък) =

    РзФ на денВР(излишък)преди уравняване * ликвидност ВР(излишък): ВР(излишък)

    РзФ на денВР(излишък)след уравняване = РзФ на денВР(излишък)преди уравняване – РзФ излишък на ликвидностВР(излишък)

    Стъпка 5: Изчисляване на разходите за разделение за управление на ликвидността, в случай че разходите за финансиране са отнесени към него от времевото разделение с излишък на ликвидност

    В случай че разделението за управление на ликвидността получава излишък от времевото разделение, разходите за това разделение се изчисляват, както следва:

    РзФ на денРУЛслед уравняване = РзФ на денРУЛпреди уравняване + ∑ РзФ излишък на ликвидностВР(излишък)

    Стъпка 6: Изчисляване на разходите за финансиране за времевото разделение с недостиг на ликвидност

    Всеки недостиг на ликвидност в рамките на дадено времево разделение се уравнява с прехвърляне на ликвидност от разделението за управление на ликвидността при неговите разходи за финансиране на ден (стъпка 5).

    За времевите разделения с положително салдо на ликвидността разходите за финансиране след уравняването са вече резултат от стъпка 4 по-горе.

    РзФ прехвърляне на ликвидност от РУЛ = РзФ на денРУЛслед уравняване * Прехвърлена сума: РУЛ

    РзФ на денВР(недостиг)след уравняване = РзФ на денВР(недостиг)преди уравняване + РзФ прехвърляне на ликвидност от РУЛ

    Въпреки че разходите за финансиране могат да варират между шестмесечните разделения поради различия в условията за финансиране извън контрола на Комисията, Комисията управлява операциите по получаване на заеми и управление на дълга, за да гарантира, че всяко времево разделение има сходни падежни профили във възможно най-голяма степен.

    Стъпка 7: Изчисляване на разходите за финансиране на ден за дадено плащане

    Разходите за финансиране на ден за дадено плащане са сумата на плащанията, умножена по относителния дял на плащането спрямо времевото разделение, към което е отнесено.

    РзФ на плащане във ВР(x) =

    РзФ на денВР(x)след уравняване * неизплатена сума на плащането: ∑ дължими плащания във ВР(x)

    2.   Изчисляване на разходите за управление на ликвидността

    Разходите за управление на ликвидността за всяко плащане се изчисляват като сбор от разходите на ден на разделението за управление на ликвидността, държащо след уравняването салдата на ликвидността на времевите разделения през периода на изчисляване. Всички приходи (или разходи в случай на отрицателни ставки) се приспадат, както следва:

    РзУЛ тримесечие = ∑ РзФ на денРУЛслед уравняване – възвръщаемост на ликвидните наличности тримесечие

    РзУЛ се разпределят към всяко плащане, както следва:

    РзУЛ на плащане =

    РзУЛ тримесечие *

    ∑ дължимо плащане в края на тримесечието: ∑ дължими плащания в края на тримесечието

    3.   Изчисляване на разходите за обслужване за административните непреки разходи

    3.1.   Изчисляване на периодичните административни разходи

    Периодичните административни разходи се изчисляват, както следва:

    годишни периодични административни разходи общо = ∑ разходни позиции на периодичните административни разходи за календарна година

    Периодичните административни разходи се разпределят, както следва:

    годишни периодични административни разходи на бенефициер = годишни периодични административни разходи общо *

    ∑ дължимо плащане към бенефициера в края на годината: ∑ дължими плащания в края на годината

    3.2.   Изчисляване и разпределяне на устройствените разходи

    Устройствените разходи за всеки бенефициер за заеми по МВУ се изчисляват в следните две стъпки:

    а)

    Устройствените разходи за заеми по МВУ се изчисляват, както следва:

    устройствени разходи за заеми по МВУ = 48 % * ∑ разходни позиции на устройствените разходи

    б)

    Устройствените разходи за заеми по МВУ се разпределят за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. за всяка държава членка, която е подписала споразумение за заем по МВУ, както следва:

    устройствени разходи за всяко подписано споразумение за заем по МВУ = устройствени разходи за заеми по МВУ *

    размер на заема с подписано споразумение по държави членки в края на годината: общ максимален размер на заемите по МВУ

    в)

    Считано от 1 януари 2024 г., всички неразпределени устройствени разходи се изчисляват, както следва:

    неразпределени устройствени разходи за заеми по МВУ = устройствени разходи за заеми по МВУ – ∑ разпределени разходни позиции на устройствените разходи за заеми по МВУ през 2021 г., 2022 г. и 2023 г.

    Те се разпределят като допълнителни устройствени разходи за плащанията към държавите членки по споразумение за заем по МВУ, както следва:

    допълнителни устройствени разходи за всеки бенефициер = неразпределени устройствени разходи за заеми по МВУ в края на 2023 г. *

    ∑ размер на подписаните споразумения за заем за всеки бенефициер в края на 2023 г.: общ размер на заемите по подписани споразумения за заем по МВУ в края на 2023 г.

    3.3.   Изчисляване на разходите за обслужване за всеки бенефициер

    РзО годишно = ∑ разходни позиции на периодичните административни разходи + ∑ административни разходни позиции, свързани с устройствените разходи

    4.   Речник на съкращенията

    НЛРна ден

    начислени разходи за лихви с разбивка по дни

    (НРЛ) на ден

    дневни начисления на отделен инструмент за финансиране

    Ажио/дисажио на ден

    ажио или дисажио с разбивка по дни

    Бенефициер

    държава членка или трета държава, която е страна по споразумение за заем по програма CAM, или бюджетът на Съюза за безвъзмездна подкрепа съгласно член 5, параграф 1 от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053

    РзФ на индивидуално искане за плащане във ВР(x)

    разходи за финансиране за искане за плащане във времево разделение X

    РзФ на ден за инструмент

    разходи за финансиране на ден за инструмент за финансиране

    РзФ на денРУЛслед уравняване

    разходи за финансиране на ден за разделението за управление на ликвидността след уравняването

    РзФ на денРУЛпреди уравняване

    разходи за финансиране на ден за разделението за управление на ликвидността преди уравняването

    РзФ на денВР(недостиг)след уравняване

    разходи за финансиране на ден след уравняването за разделенията с първоначален недостиг на ликвидност

    РзФ на денВР(излишък)след уравняване

    разходи за финансиране на ден след уравняването за разделенията с първоначален излишък на ликвидност

    РзФ на денВР(x)преди уравняване

    разходи за финансиране на ден преди уравняването за разделение X

    РзФ излишък на ликвидностВР(излишък)

    разходи за финансиране на ден, свързани с недостига на ликвидност във времевото разделение

    РзФ прехвърляне на ликвидност от РУЛ

    разходи за финансиране на ден, свързани с ликвидността, която се прехвърля към разделението за управление на ликвидността

    РзО годишно

    сума на административните разходи за обслужване през календарната година

    Купон

    лихви, платени от емитента по облигацията

    Ликвидност ВР(x)

    размерът на ликвидността във времево разделение X. Излишъкът или недостигът е посочен след стъпка 3

    РУЛ разходи тримесечие

    разходи за управление на ликвидността за едно тримесечие

    Условна стойност

    номинална стойност

    Възвръщаемост на ликвидните наличности тримесечие

    възвръщаемост на ликвидните наличности за едно тримесечие

    ВР(x)

    обща сума на исканията за плащане и ликвидността на времево разделение X


    Top