EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0345

Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/345 на Комисията от 10 март 2016 година за определяне на честотата на докладване на съобщенията за статуса на контейнерите, формата на данните и метода на предаване

C/2016/1396

OB L 65, 11.3.2016, p. 38–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/345/oj

11.3.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 65/38


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/345 НА КОМИСИЯТА

от 10 март 2016 година

за определяне на честотата на докладване на съобщенията за статуса на контейнерите, формата на данните и метода на предаване

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 515/97 на Съвета от 13 март 1997 г. относно взаимопомощта между административните органи на държавите членки и сътрудничеството между последните и Комисията по гарантиране на правилното прилагане на законодателството в областта на митническите и земеделските въпроси (1), и по-специално член 18в от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 515/97 се предвижда, че превозвачите трябва да предават данни относно движението на контейнери за събитията, изброени в член 18а, параграф 6 от Регламента, в регистъра на съобщенията за статуса на контейнерите (ССК), управляван от Комисията, но само доколкото тези събития са известни на докладващия превозвач и данните за тези събития са били създадени, събрани или съхранени в неговите електронни записи.

(2)

С цел да се гарантира своевременен анализ на данните относно движението на контейнери, да се обезпечи безпрепятственото предаване на тези данни от морските превозвачи в регистъра на ССК и да се гарантира управляемо многообразие на възможните начини за кодиране на данните, честотата на докладването на ССК, техният формат и метод на предаване следва да бъдат уточнени.

(3)

Поради обема и редовните промени в превоза на контейнери, ефективното разкриване на измами зависи в голяма степен от навременното идентифициране на подозрителни движения на контейнери. За да се гарантира, че получените данни се използват ефективно, като се ограничава рискът съмнителни товари да бъдат преместени на неопределени места преди да е възможно ефективното откриване на съмнителни пратки, от превозвачите следва да се изисква да изпращат ССК в регистъра на ССК не по-късно от 24 часа след тяхното създаване, събиране или запазване в електронните записи на превозвача.

(4)

За да се намали финансовата тежест за отрасъла и за улесняване на предаването на ССК, от превозвачите следва да се изисква да използват един от основните стандарти ANSI ASC X12 или UN/EDIFACT. ANSI ASC X12 е протокол за електронен обмен на данни (EDI) на Американския национален институт за стандартизация (ANSI), докато UN/EDIFACT е стандарт за EDI, разработен под егидата на Обединените нации (ООН). Използването на такъв стандарт следва да намали разходите на превозвачите, свързани с изпълнението на задължението, тъй като тези стандарти се считат за универсално използвани в морския отрасъл с цел обмен на електронни данни.

(5)

За да се гарантира сигурното предаване на данните и подходяща степен на поверителност и цялост на предаваните данни, ССК следва да се предават, като се използва SFTP (Secure Shell File Transfer Protocol), разработен от Работната група за интернет инженеринг (IETF). Този метод за предаване гарантира равнището на изискваната сигурност и се счита за приемлив в отрасъла от гледна точка на осъществимостта на изпълнението. С цел да се намалят разходите по изпълнението, на превозвачите следва да се даде възможност да използват и други методи за предаване на данни, при условие че тези методи гарантират същото равнище на сигурност на данните като SFTP.

(6)

За да се намали финансовата тежест, свързана с предаването на ССК, на превозвачите следва да се позволи да прехвърлят всички ССК, създадени, събрани или съхранени в техните електронни записи, без подбор на отделни ССК. В тези случаи на Комисията и на компетентните органи на държавите членки следва да се даде възможност за достъп и използване на тези данни в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕО) № 515/97.

(7)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно Регламент (ЕО) № 515/97,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Честота на докладване на ССК

Превозвачите предават в регистъра на ССК пълните създадени, събрани или съхранени в електронните им записи ССК не по-късно от 24 часа, след като ССК е било вписано в електронните записи на превозвача.

Предаването на исторически ССК съгласно член 18а, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 515/97 се извършва в срок от 24 часа след създаването или събирането на първото ССК в електронните записи на превозвача, установяващо, че контейнерът е предназначен за въвеждане на митническата територия на Съюза.

Член 2

Формат на данните в ССК

Превозвачите докладват ССК в съответствие със стандартите ANSI ASC X12 или UN/EDIFACT.

Член 3

Метод на предаване на ССК

1.   Превозвачите предават ССК, като използват SFTP (Secure Shell File Transfer Protocol).

На превозвачите се разрешава да изпращат ССК, като използват други методи, при условие че последните гарантират равнище на сигурност, сравнимо с SFTP.

2.   ССК могат да се предават по един от следните начини:

а)

избирателно докладване на отделни ССК, както е посочено в член 18а, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 515/97, или

б)

прехвърляне на всички ССК, създадени, събрани или съхранени в електронните записи на превозвачите, без подбор на отделни ССК.

Когато превозвач предава ССК в съответствие с буква б), той приема, че Комисията и държавите членки имат достъп до тези данни и ги използват в съответствие с условията, определени в Регламент (ЕО) № 515/97.

Член 4

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 септември 2016 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 10 март 2016 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 82, 22.3.1997 г., стр. 1.


Top