Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0541

    Sklep Komisije z dne 6. septembra 2000 o merilih za presojo nacionalnih načrtov v skladu s členom 6 Direktive Sveta 1999/13/ES (notificiran pod dokumentno številko K(2000) 2473)

    UL L 230, 12.9.2000, p. 16–19 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/541/oj

    32000D0541



    Uradni list L 230 , 12/09/2000 str. 0016 - 0019


    Sklep Komisije

    z dne 6. septembra 2000

    o merilih za presojo nacionalnih načrtov v skladu s členom 6 Direktive Sveta 1999/13/ES

    (notificiran pod dokumentno številko K(2000) 2473)

    (2000/541/ES)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Direktive Sveta 1999/13/ES z dne 11. marca 1999 o omejevanju emisij hlapnih organskih spojin zaradi uporabe organskih topil v nekaterih dejavnostih in obratih [1] in zlasti člena 6(5) Direktive,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Države članice lahko pripravijo in izvedejo nacionalne načrte za zmanjševanje emisij iz nekaterih dejavnosti in obratov, vključenih v Direktivo.

    (2) Merila za nacionalne načrte so pomembna za zagotovitev načela, da se z nacionalnim načrtom doseže zmanjšanje emisij, enakovredno tistemu, ki bi se doseglo z uporabo mejnih vrednosti emisij.

    (3) Komisija mora na podlagi teh meril odločiti, ali nacionalni načrti, ki jih je predložila država članica, zadostujejo ali ne.

    (4) Komisija bo o merilih obvestila svetovalni odbor, ustanovljen s členom 13 Direktive –

    SKLENE:

    Edini člen

    Za ocenjevanje nacionalnih načrtov skladno s členom 6 Direktive 1999/13/ES se uporabljajo merila, določena v Prilogi k temu sklepu.

    V Bruslju, 6. septembra 2000

    Za Komisijo

    Margot Wallström

    Članica Komisije

    [1] UL L 85, 29.3.1999, str. 1.

    --------------------------------------------------

    PRILOGA

    Merila za presojo nacionalnih načrtov v skladu s členom 6 Direktive 1999/13/ES

    A. MERILA, KI DOKAZUJEJO, DA DRŽAVA ČLANICA PODROBNO POZNA TRENUTNE EMISIJE

    1. Nacionalni načrt mora pokazati, da država članica podrobno pozna trenutne emisije.

    Minimalno sprejemljivi dokazi

    Država članica mora predložiti pisno izjavo, ki: opredeli dejavnost ali dejavnosti, za katere se uporablja načrt; razvršča skladno z dokumentiranim sistemom; določi število obratov, na katere vpliva načrt; oceni skupne emisije iz obratov, na katere vpliva načrt; opredeli izvor vseh emisijskih faktorjev in statistik o dejavnostih, uporabljenih pri ocenjevanju emisij; ter opiše metode, uporabljene za izračun emisijskih faktorjev, na primer, metode uporabljene pri merjenju.

    B. MERILA ZA UPRAVIČEVANJE RAZVITJA NACIONALNEGA NAČRTA

    2. Z nacionalnim načrtom se mora upravičiti sprejem drugačnega pristopa k določbam člena 5(2) in (3) ter Priloge II.

    Minimalno sprejemljivi dokazi

    Država članica mora predložiti pisno izjavo, v kateri razloži prednosti uporabe nacionalnega načrta pred uporabo določb člena 5(2) in (3) ter Priloge II.

    C. MERILA, KI DOKAZUJEJO ZDRUŽLJIVOST NACIONALNEGA NAČRTA Z VELJAVNO ZAKONODAJO EU, POLITIKO EU IN MEDNARODNIMI OBVEZNOSTMI

    3. Nacionalni načrt potrdi združljivost z direktivami, objavljenimi politikami EU, dvostranskimi pogodbami ter mednarodnimi pogodbami in sporazumi.

    Minimalno sprejemljivi dokazi

    Država članica mora predložiti pisno izjavo z dokazi, da je upoštevala združljivost nacionalnega načrta z vso drugo ustrezno zakonodajo.

    D. PODROBNEJŠA MERILA, KI JIH JE TREBA UPOŠTEVATI, KO NACIONALNI NAČRT IZPOLNJUJE MERILA A, B IN C

    Predlagani minimalno sprejemljivi dokazi so podrobneje opisani za vsemi merili 4 do 26.

    Merila za dokazovanje skladnosti s posebnimi zahtevami člena 6 Direktive 1999/13/ES

    4. Nacionalni načrt se uporablja samo za obstoječe obrate (člen 6(1)).

    5. Nacionalni načrt se ne uporablja za dejavnosti 4 in 11 iz Priloge II(A) (člen 6(1)).

    6. Nacionalni načrt iz področja uporabe Direktive 1999/13/ES ne izključuje nobene dejavnosti, naštete v Prilogi I (člen 6(1)).

    7. Nacionalni načrt ne izključuje nobenega obstoječega obrata iz določb Direktive 96/61/ES (člen 6(1)).

    8. Nacionalni načrt vključuje seznam ukrepov, ki so se ali se bodo sprejeli, da se zagotovi izpolnitev cilja, določenega v členu 6(1) (člen 6(2)).

    9. Nacionalni načrt podrobno opiše predlagani mehanizem za spremljanje načrta (člen 6(2)).

    10. Nacionalni načrt določi zavezujoče začasne cilje, na podlagi katerih se lahko meri napredek v smeri ciljev, določenih v členu 6(1) (člen 6(2)).

    11. Nacionalni načrt opredeli dejavnost ali dejavnosti, na katere se načrt nanaša (člen 6(2)).

    12. Nacionalni načrt podrobno opisuje zmanjšanje emisij, ki se doseže s tistimi dejavnostmi, ki ustrezajo dejavnostim, s katerimi bi dosegli zmanjšanje, zaradi uporabe mejnih vrednosti emisij in/ali vrednosti ne zajetih emisij skladno s členom 5(2) in (3) ter Prilogo II (člen 6(2)).

    13. Nacionalni načrt navaja število obratov, na katere vpliva načrt, ter njihovo skupno emisijo in skupno emisijo vsake dejavnosti (člen 6(2)).

    14. Nacionalni načrt vsebuje opis instrumentov, s katerimi se bodo dosegale zahteve, dokaz, da se bodo ti instrumenti lahko uveljavljali, ter podrobnosti o načinih prikazovanja skladnosti z načrtom (člen 6(2)).

    Merila za dokazovanje skladnosti z drugimi ustreznimi določbami Direktive 1999/13/ES

    15. Nacionalni načrt opredeli potrebne ukrepe, ki so se ali se bodo sprejeli, da se zagotovi, da bodo obrati, na katere vpliva načrt, skladni s členom 5 (razen, kjer načrt to dopušča, odstavka 2 in/ali 3), členoma 8 in 9 ter vsemi zahtevami načrta najkasneje do 31. oktobra 2007 (člen 4(1)).

    16. Nacionalni načrt opredeli potrebne ukrepe, ki so se ali se bodo sprejeli, da se zagotovi, da se bodo obrati, na katere vpliva načrt, registrirali ali pridobili dovoljenje najkasneje do 31. oktobra 2007 (člen 4(2)).

    17. Nacionalni načrt opredeli potrebne ukrepe, ki so se ali se bodo sprejeli, da se zagotovi, da bodo obrati, na katere vpliva načrt, izpolnjevali zahteve za spremljanje emisij, določene v členu 8.

    18. Nacionalni načrt opredeli potrebne ukrepe, ki so se ali se bodo sprejeli, da se zagotovi, da bodo obrati, na katere vpliva načrt, izkazovali skladnost z mejnimi vrednostmi emisij in/ali vrednostmi ne zajetih emisij, določenimi v nacionalnem načrtu skladno s členom 9.

    19. Nacionalni načrt opredeli potrebne ukrepe, ki so se ali se bodo sprejeli, da se zagotovi, da bodo obrati, na katere vpliva načrt, skladni s členom 10, če se ugotovi, da so se zahteve direktive ali načrta kršile.

    20. Nacionalni načrt opiše, kako poročila, ki jih Komisiji pošljejo države članice skladno s členom 11, vključujejo dovolj reprezentativne podatke, da se dokaže, da so zahteve iz člena 6 izpolnjene (člen 11(2)).

    21. Nacionalni načrt opiše potrebne ukrepe, ki so se ali se bodo sprejeli, da se zagotovi dostop javnosti do informacij, ki se nanašajo na obrate, na katere vpliva načrt skladno s členom 12.

    Merila za dokazovanje, da načrt povzroči enakovredno zmanjšanje letnih emisij

    22. Nacionalni načrt oceni trenutne letne emisije iz obratov, na katere vpliva načrt.

    23. Nacionalni načrt oceni zmanjšanje letnih emisij iz obratov, na katere vpliva načrt, ki bi se doseglo z uporabo mejnih vrednosti emisij odpadnih plinov in/ali vrednosti ne zajetih emisij skladno s členom 5(2) in (3) ter Prilogo II.

    24. Nacionalni načrt oceni zmanjšanje letnih emisij iz obratov, na katere vpliva načrt, ki se bo doseglo z izvedbo načrta.

    25. Nacionalni načrt dokazuje, da je zmanjšanje po merilu 24 vsaj tolikšno, kot zmanjšanje po merilu 23.

    Merila za validiranje načinov, s katerimi se bo dokazovala skladnost z načrtom po merilu 14 in členu 6(2)

    26. Nacionalni načrt prikaže, da so načini, s katerimi se bo dokazovala skladnost z načrtom, dovolj močni, da tretji osebi omogočijo preverjanje skladnosti.

    Minimalni sprejemljivi dokazi za merila 4 do 26

    Obstajajo štiri glavna področja, za katera je potrebno zagotoviti dokaze.

    (i) Država članica mora predložiti seznam določenih obratov, ki jih vključuje načrt, razčlenjen najmanj do ravni dejavnosti (kot določa Priloga II(A) in po možnosti do ravni Corinair/EMEP SNAP, raven 2).

    (ii) Država članica mora predložiti podrobnosti o tem, kako bo nacionalni načrt izvajal njen pristojni organ, vključno z:

    - opredelitvijo pristojnega organa,

    - kako bo pristojni organ določil in spremljal roke,

    - kako bodo pristojni organi vodili evidenco o vsakem obratu, vključenem v nacionalni načrt,

    - kako bo na ravni obrata ta evidenca vsebovala podrobnosti o vključenih dejavnostih; sprejetih ukrepih; ure obratovanja opreme; mejnih vrednostih emisij in/ali vrednostih ne zajetih emisij in/ali zavezujočih vmesnih ciljih, ki jih je treba dosegati; načinih spremljanja/dokazovanja skladnosti z mejnimi vrednostmi emisij in vrednostmi ne zajetih emisij,

    - metodami za spremljanje emisij, poročanje in dokazovanje skladnosti z načrtom. Država članica mora uporabiti bodisi pristop z uporabo masne bilance, skladno s Prilogo III, bodisi postopke meritev masne koncentracije in volumskega pretoka, skladnih s priznanimi mednarodnimi ali evropskimi standardi. Če država članica predlaga nadomestne načine dokazovanja, mora nacionalni načrt zagotoviti dokaze primerljive strogosti.

    (iii) Država članica mora predložiti evidenco emisij za vse obrate, na katere vpliva nacionalni načrt. Država članica zagotovi dokaze v obliki reprezentativnih podatkov in dokumentiranih metodologij, da se omogoči neodvisno preverjanje sporočenih emisij. Ta evidenca emisij mora biti primerna za dokazovanje enakovrednosti z Direktivo, država članica pa zagotovi reprezentativne izračune zmanjšanja sporočenih letnih emisij po merilih 23 in 24, da se omogoči neodvisno preverjanje metodologij izračunavanja.

    (iv) Država članica mora opisati, kako bodo nacionalni načrt, njegovi cilji in napredek posameznih obratov k tem ciljem dostopni javnosti. Obstajajo lahko primeri, ko se kakšna informacija šteje za zaupno in je zato nedostopna javnosti. Primeri vključujejo:

    - identiteto obratov vojaškega značaja,

    - podrobnosti o nekaterih obratih, kadar so kazalci obsega proizvodnje lahko komercialno občutljivi, kot na primer vnos topil, obratovalni čas in stopnje pretoka.

    --------------------------------------------------

    Top